V-22 Osprey pro Izrael

V-22 Osprey pro Israel
Foto: V-22 Osprey / US Navy

Americká vláda se rozhodla urychlit prodej konvertoplánů V-22 Osprey do izraelských obranných sil (IDF). Izrael se tak již za dva roky může těšit na první šestici V-22, původně určenou pro americkou námořní pěchotu.

Konvertoplány vynikají jedinečnou schopností kolmého startu a vysoké dopředné rychlosti. Izraelci tak získají nástroj k dalekonosným a rychlým přesunům do oblastí, kde neexistuje přistávací dráha. Stejně tak jsou „ospreje“ ideální pro záchranné a pátrací operace. Americký ministr obrany Chuck Hagel rovněž dodal, že díky V-22 se „výrazně zvýší rozsah a účinnost izraelských speciálních sil.“

První letadlo Izraelci získají již za dva roky. Podle jednoho z úředníků amerického ministerstva obrany, který poskytl pod podmínkou anonymity komentář novinám Los Angeles Times, mají být izraelské V-22 Osprey upravené, aby „splňovaly specifické požadavky“ izraelských obranných sil.

Prodej V-22 Osprey do Izraele je podle něj pokračováním americké blízkovýchodní politiky, jenž se snaží dát izraelské armádě „kvalifikovanou vojenskou výhodu“ nad okolními státy.

Dodávka letounu je součástí širšího amerického prodeje vojenského vybavení několika blízkovýchodním státům. Spojené Arabské Emiráty, Saúdská Arábie a Izrael získají od Spojených států vojenské vybavení za 10 miliard dolarů. Cílem je poskytnout spojencům Washingtonu nové vojenské schopnosti jako protiváhu k rostoucím vojenským ambicím Íránu.

V-22 Osprey již dokázaly své schopnosti v Iráku, Afghánistánu a Libyi. I když vývoj letounu provázely smrtelné nehody, nyní je údajně jedním z nejbezpečnějších dopravních létajících strojů.

Izraelci jistě ocení jeho výjimečné letové výkony. Ve svých útrobách dokáže přepravit až 24 vojáků nebo až 9000 kg nákladu v kabině nebo v podvěsu pod letounem. S celým nákladem může překonat vzdálenost až 4000 kilometrů dvojnásobnou rychlostí, než dokáže vrtulník.

Firma Boeing, výrobce V-22 Osprey, nyní intenzivně jedná také s Japonskem o možném prodeji.

Právě stroje V-22 jsou nyní pro Japonsko ideálním vojenským materiálem. Japonci mohou pomocí V-22 posílit své expediční schopnosti a čelit tak lépe čínským územním nárokům v oblasti.

Zdroj: The Jerusalem Post

Nahlásit chybu v článku


Související články

Izraelská armáda kupuje V-22 Osprey

Izraelská armáda je na nejlepší cestě stát se prvním zahraničním uživatelem konvertoplánu Bell ...

Izraelci útočí na Sýrii

Izraelské letectvo podniklo v průběhu několika dní několik útoků na syrská území. Nejnovější ...

Izrael bude prvním zahraničním uživatelem stíhaček F-35 Lightning II

První zákazníci již netrpělivě vyhlížejí své stíhačky F-35 Lightning II. Kromě amerického letectva a ...

V-22 Osprey jako vzdušný tanker

Firmy Bell a Boeing vyvíjejí speciální verzi konvertoplánu V-22 Osprey, jenž může být použit jako ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Jakub Mareš
  18:45 07.11.2013

  Jak tato konstrukce může být koncepčně zastaralá?

  Jak tato konstrukce může být koncepčně zastaralá?

 • David
  14:31 07.11.2013

  Obávám se, že cena těch dvou Ospreyů je taková, že by se vyrovnala ceně všech dnešních Mi-171. A to je to přitom konstrukce již v lecčem koncepčně zastaralá a někdy i dosti ...Zobrazit celý příspěvek

  Obávám se, že cena těch dvou Ospreyů je taková, že by se vyrovnala ceně všech dnešních Mi-171. A to je to přitom konstrukce již v lecčem koncepčně zastaralá a někdy i dosti kritizovaná.Skrýt celý příspěvek

 • Adanedhel
  13:46 07.11.2013

  Jeden či dva Ospreye by se AČR hodily. Zajímalo by mně, zda čeští vojáci v Afghánistánu se už také svezli s tímto strojem, nebo alespoň nějaký důstojník v rámci promo akce.

  Jeden či dva Ospreye by se AČR hodily. Zajímalo by mně, zda čeští vojáci v Afghánistánu se už také svezli s tímto strojem, nebo alespoň nějaký důstojník v rámci promo akce.

Načítám diskuzi...