EV-55 Outback úspěšně absolvoval letové zkoušky flutteru

EV-55 Outback
Foto: EV-55 Outback / Evektor

Vývojový program letounu EV-55 Outback dosáhl dalšího významného milníku –  úspěného dokončení série letových zkoušek prokazujících odolnost letounu proti aeroelastickým jevům – tzv. flutteru. Celá série čítala na 20 letů prováděných ve dvou hmotových konfigurcích (s minimálním a maximálním množstvím paliva) a byla úspěně zakončena v polovině června.

Zkušební lety probíhaly ve dvou letových hladinách FL100 a FL200. V průběhu ustáleného letu byly pomocnými raketami (umístěnými na křídle a ocasních plochách) a zásahy pilotů do řízení vyvolány budící impulzy, jejichž cílem bylo vnést do konstrukce letounu vibrace, které mohou být důsledkem např. letu v turbuletní atmosféře.

Výsledkem provedeného testovaní bylo zjištění, že konstrukce letounu vykazuje dobré tlumení takto vybuzených vibrací bez jiných negativních jevů, letoun je bezpečný a odolný vůči vzniku flutteru.

Součástí programu testovacích letů bylo také ověření hodnoty maximální horizontální rychlosti letounu EV-55 Outback. Během zkoušek bylo opakovaně dosaženo rychlosti 223 KTAS v horizontálním letu v letové hladině FL100, což je o 3 kts více než činí teoreticky stanovená hodnota.

Díky vysoké horizontální rychlosti bude letoun schopen dosáhnout předpokládané produktivity, která spolu s nízkými provozními náklady a snadnou údržbou patří mezi klíčové konkurenční výhody EV-55.

Společnost Evektor byla založena v roce 1991 a patří mezi přední konstrukční a vývojové kanceláře v České republice. Její hlavní činností jsou vývojové a konstrukční aktivity pro evropský letecký a automobilový průmysl. Mezi letouny vyvinuté společností Evektor patří malé sportovní letouny EuroStar a SportStar, čtyřmístný letoun VUT100 Cobra a víceúčelový letoun EV-55 Outback.

Nahlásit chybu v článku


Související články

České "bojové" letadlo - Evektor EV-55M Outback

Český letecký průmysl zažil v roce 2010 významnou událost. Kunovická firma Evektor představila ...

Český Tichý strážce vidí i neviditelná letadla

Pardubická firma ERA dokončila funkční demonstrátor nového typu pasivního radiolokátoru, který ...

Český bojový robot TAROS 6×6 Furbo

Na letošním IDETu byla firma VOP CZ velmi aktivní. Kromě zajímavého chemického, biologického a ...

České zbraně míří do Libye

Posledních pár týdnů prosakuje českými i světovými médii zpráva, o obřím vojenském kontraktu mezi ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

    Načítám diskuzi...