V Čáslavi začíná letová část mezinárodního leteckého cvičení Lion Effort

V Čáslavi začíná letová část mezinárodního leteckého cvičení Lion Effort
České stihačky Gripen / army.cz (Zvětšit)

Brandýs nad Labem-Stará Boleslav 13. května (ČTK) - V Čáslavi začíná letová část mezinárodního leteckého cvičení Lion Effort, je unikátním spojením dvou odlišných výcviků. Novinářům to dnes v Brandýse nad Labem řekl velitel cvičení Michal Kudyn. Mezi 500 vojáky je asi 150 příslušníků zahraničních armád, z techniky se kromě letounů JAS-39 Gripen zapojí mimo jiné rušicí letoun FA-20.

Letecké cvičení spojuje podle Kudyna dva zdánlivě oddělené výcviky dohromady: zatímco Lion Effort sdružuje státy provozující letouny JAS-39 Gripen, Ramstein Guard je řízené přímo z velitelství leteckých sil Severoatlantické aliance (NATO) a zaměřuje se na výcvik v elektronickém boji a rušení. "Spojením se cvičení stalo významnější a větší, než je běžné," poznamenal Kudyn. Česko Lion Effort hostí podruhé, letošní ročník je podle Kudyna díky spojení dvou cvičení oproti roku 2015 náročnější.

Výcviku se do 27. května na základně taktického letectva v Čáslavi s gripeny zúčastní kromě českých vojáků také příslušníci z Maďarska a Švédska. "K tomu se přidá pozorovatelská část z Thajska, přijedou se podívat, jak cvičení děláme my," uvedl Kudyn. Zapojí se podle něj také německé letouny Eurofighter Typhoon a polské F-16. Pro část Ramstein Guard bude v Česku rušicí letoun FA-20, který patří firmě Draken.

Lion Effort bude mít podle Kudyna v příštích dvou týdnech znatelný, ale ne zásadní dopad na lidi žijící v okolí čáslavského letiště, především pokud jde o hlukovou zátěž. "V jednu chvíli bude vzlétat daleko větší množství letounů, než je v Čáslavi běžné," uvedl. Gripeny budou létat každý den ve dvou vlnách, dopoledne mezi 10:00 a 12:00, následně pak v odpoledních hodinách. "Tak, abychom se vyhnuli případnému zatížení třeba při výuce ve školách," doplnil. Dopad na jiné části Česka bude podle něj minimální, scénáře jsou naplánovány ve větších výškách, než je běžné.

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

NÁZOR: Proč F-35 není pro Českou republiku nejlepší volbou

Má Česká republika uvažovat o stíhačkách F-35 Lightning II? Opravdu se vyplatí kupovat velmi drahé a ...

PREMIUM Víceúčelové stíhačky F-35A Lightning II pro Českou republiku

Americká agentura DSCA (Defense Security Cooperation Agency) souhlasí s prodejem 24 víceúčelových ...

Víceúčelové stíhačky F-35A Lightning II pro Českou republiku: Cena, harmonogram, průmyslová spolupráce

Ve středu 27. září Vláda schválila nákup 24 taktických nadzvukových stealth letounů páté generace ...

Česká republika se připojuje ke globálnímu týmu F-35 Lightning II

Vláda České republiky dnes podepsala akceptační dopis s nabídkou (Letter of Offer and ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.