V extrémně chladných podmínkách ve Švédsku proběhly testy obrněného vozidla Ajax

V extrémně chladných podmínkách ve Švédsku proběhly testy obrněného vozidla Ajax
Vozidlo Ajax / GDELS (Zvětšit)

Ajax, nové obrněné bojové vozidlo britské armády, bylo ve Švédsku otestováno v extrémních chladných podmínkách. Podle britského ministerstva obrany bylo potřeba potvrdit, že je vozidlo schopné odolávat náročným klimatickým podmínkám v různém prostředí. Proto byl Ajax podroben sérii zkoušek v uměle řízených klimatických komorách

V komorových testech byly prověřeny individuálně všechny požadavky včetně aspektů mobility, elektronických systémů ISTAR (Intelligence, Surveillance, Target Acquisition a Reconnaissance) a byly provedeny i střelecké testy výzbroje.

Podle informací společnosti General Dynamics – UK v loňském roce věž Ajaxu uspěla ve zkouškách kanonu ráže 40 mm i kulometu ráže 7,62 mm s ostrou municí ve West Walesu, kde byly prováděny střelby ze statické pozice na pohyblivé cíle. Testy střelby na pohyblivý cíl budou pokračovat i během několika příštích měsíců. Díky testům s posádkou společnost získala i data pro podporu procesu certifikace posádek, hodnocení bezpečnosti a způsobilosti platformy Ajax pro provoz s vojenským personálem.

Ajax je vyvinutý z obrněného bojového vozidla ASCOD II, který používají španělské a rakouské ozbrojené síly. Původně byla tato obrněná platforma vyvinuta společnostmi Steyr-Daimler-Puch Spezialfahrzeug a Santa Barbara Siystemas.


Testování vozidla Ajax v chladných podmínkách

Obě tyto společnosti se na počátku devadesátých let staly součástí General Dynamics European Land Systems (GDELS). V roce 2010 britská vláda vybrala nabídku společnosti General Dynamics – UK, patřící rovněž do GDELS, postavenou na základě vozidla ASCOD II jako vítěze v rámci programu FRES (Future Rapid Effect System), která tak porazila konkurenční projekt společnosti BAE Systems s bojovým vozidlem CV90.

Vozidla rodiny Ajax budou vyráběna v řadě variant, přičemž první testovací vozidla britská armáda získala už v roce 2017. Dodávky vozidel pro britské ozbrojené síly v definitivní sériové podobě budou zahájeny už v tomto roce.


Testování mobility a provozní spolehlivosti

Nahlásit chybu v článku


Související články

Ajax: Ocelová kavalerie Velké Británie

Britská armáda se připravuje na zavedení nové rodiny pásových obrněných vozidel Ajax. Vozidla dříve ...

Britský Warrior 2 s 40mm automatickým kanónem CT40

Na londýnské výstavě IAV 2018 (International Armoured Vehicles 2018) firma Lockheed Martin ...

Nové britské obrněnce Ajax – šance pro českou armádu

Britská armáda začala od minulého roku zařazovat do výzbroje rodinu nových obrněných pásových ...

Ajax vs. M8: Lehký tank pro americké výsadkové jednotky

Americká armáda (US Army) oficiálně vybrala dvě firmy, které postaví prototypy budoucích lehkých ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • alexa123
  06:55 03.05.2019

  ... proto byl Ajax podroben sérii zkoušek v uměle řízených klimatických komorách ... Nič proti tomu ale klimatické komory sú iba teória ktorá v žiadnom prípade nenahradí reálnu ...Zobrazit celý příspěvek

  ... proto byl Ajax podroben sérii zkoušek v uměle řízených klimatických komorách ...

  Nič proti tomu ale klimatické komory sú iba teória ktorá v žiadnom prípade nenahradí reálnu prevádzku dvoch-troch Ajaxov počas Švédskej zimy pri polárnom kruhu.Skrýt celý příspěvek

  • Kusa
   07:35 03.05.2019

   Ber to jako přípravu na ten polární kruh, aby tam neskončily na nějaké prkotině, která se dá odhalit v těch klimatických komorách.

   Ber to jako přípravu na ten polární kruh, aby tam neskončily na nějaké prkotině, která se dá odhalit v těch klimatických komorách.

Načítám diskuzi...