Rozkaz zněl jasně! První let bombardéru Tu-160M do konce roku

Rozkaz zněl jasně! První let bombardéru Tu-160M do konce roku
Stavba prvního prototypu modernizovaného strategického bombardéru Tu-160M ​​​​(Tu-160M2) v dílně Kazaňského leteckého závodu. / Foto: tisková služba prezidenta Tatarstánu (Zvětšit)

Kazaňský zpravodajský portál Bizněs Online přinesl další ze svých investigativních článků o projektu ruského nadzvukového strategického bombardéru Tu-160M. Kazaňský letecký závod Gorbunova (KAZ) hodlá provést první let zcela nového Tu-160M do konce roku.

V současné době KAZ staví první prototyp nově vyrobeného strategického nadzvukového bombardéru Tu-160M „Bílá Labuť“. Další testovací letoun – modernizovaný Tu-160 ​​s novými motory NK-32-02 a modernizovaným palubním vybavením – provedl první let na začátku roku 2020 a letos měl již vykonat továrními testy. V ruském akvizičním procesu po továrních testech následují státní zkoušky a pak vojskové.

Stavba Tu-160 je největší ruský letecký projekt. Jurij Slujsar, generální ředitel Sjednocené letecké korporace (OAK), na začátku uvedl, že jde o „kolosální projekt, který v historii postsovětského leteckého průmyslu nemá obdoby.“ Náměstek ministra obrany pro vyzbrojování Jurij Borisov (nyní místopředseda ruské vlády) označil obnovu výroby Tu-160 za projekt národního významu.

Podle nejmenovaných zdrojů Bizněs Online k prvnímu letu dojde 18. prosince. Tisková služba koncernu Rostec na dotaz portálu reagovala podle očekávání: „Připravujeme se na realizaci důležitých fází programu v souladu s harmonogramem.“

Během zářijové návštěvy šéfa státní korporace Rostec Sergeje Chemezova v Kazani generální ředitel firmy Tupolev (pod kterou patří závod KAZ) Vadim Koroljov řekl, že letoun je dokončován a „úkolem je vykonat první let do konce tohoto roku.“

První let původního Tu-160 modernizovaného na standard Tu-160M proběhl počátkem roku 2020

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

Rozbíhá se sériová výroba ruských strategických bombardérů Tu-160M2

Kazaňský letecký závod KAPO Gorbunova je připraven na obnovení sériové výroby strategických ...

Roll-out ruského strategického bombardéru Tu-160M2

Ruská společnost Sjednocená letecká korporace 16. listopadu provedla v leteckém závodě v Kazani ...

První let ruského bombardéru Tu-160M a realita Kazaňského závodu

2. února 2020 poprvé vzlétl první prototyp ruského strategického bombardéru Tu-160M (ocasní číslo ...

Ruské strategické bombardéry Tu-160M v problémech

V lednu 2018 ruské ministerstvo obrany objednalo u společnosti Tupolev deset nových nadzvukových ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.