V libyjských skladech leží smrtelné nebezpečí

-
14. 12. 2011
-
1 komentářů
-
Jan Grohmann
Po skončení hlavních bojů v Libyi zůstala pravidelná libyjská armáda v troskách. Najednou nebyl nikdo, kdo by hlídal vojenské základny a sklady. Pokud si je neohlídali sami povstalci, tak mohl doslova kdokoliv přijít a vzít si co chtěl. Bohužel v libyjských armádních skladech leží smrtelně nebezpečná zbraň schopná způsobit obrovskou tragédii. Řeč je o sovětském přenosném protiletadlovém kompletu 9K32 Strela-2 (v kódu NATO SA-7 Grail). V Libyi nyní operují zahraniční pyrotechnické týmy, které společně s libyjskými specialisty mají najít všechny uskladněné raketové komplety 9K32 Strela-2, zničit je nebo dostat pod kontrolu.
9K32 Strela-2 je protiletadlový systém velmi krátkého dosahu s vysoce explozivní hlavicí a s infračerveným naváděním. Systém byl vyvinut pro protivzdušnou obranu pozemních vojsk na úrovni praporu.
Komplet 9K32 Strela-2 váží necelých 10 kg. Účinný dosah je kolem 800 metrů a maximální leží na hranici 4 kilometrů, což jsou dostatečné parametry pro sestřelení civilního letadla, které zrovna startuje z letiště.
Pochopitelně podobná zbraň je velice ceněná mezi teroristy. Jak k provedení teroristického útoku na civilní letadla, k vydírání vlád nebo k boji se spojeneckými letadly a vrtulníky v Afghánistánu. Země NATO proto vynakládají velké úsilí, aby se všechny zbraně dostaly pod kontrolu.
Po ukončení vojenských akcí vyslalo spojenecké velení do Libye týmy pyrotechniků s cílem vyhledat a zničit všechny zbraně kategorie MANPADS (Man-Portable Air Defense Systems), což je zkratkou pro přenositelné protivzdušné systémy. V případě Libye se jedná především o zmiňované komplety 9K32 Strela-2.
Odhaduje se, že v libyjská armáda vlastnila asi 20 000 kusů kompletu 9K32 Strela-2. Velká část zbraní byla zničena při letecké kampani NATO a zhruba 5000 kusů již zničily libyjské a americké pyrotechnické týmy. Nalezené zbraně byly zajištěny, rozebrány a vhozeny do moře nedaleko hlavního města Tripolisu.
Nikdo však nemůže s jistotou říci, že se žádná zbraň nedostala do nepravých rukou. Nemusely to být nutně fanatické islámské teroristické skupiny, ale například podnikavci a kriminální živly, kteří mohou přenosné raketové systémy prodat na černém trhu. Můžeme si být jisti, že uvedení „prodejci“ nebudou zkoumat minulost nebo pohnutky případných zájemců.
Zdroj: Defense Update
Související články
Vrtulová letadla se do důchodu nechystají
Ač se to možná nezdá, vrtulová bitevní letadla mají oproti proudovým strojům mnoho výhod, které ...
-
17.10.2011
-
0 komentářů
-
Jan Grohmann
NATO nad Libyi - technická rekapitulace
Společně se závěrem (doufejme) libyjské občanské války je téměř u konce také vojenská intervence ...
-
24.10.2011
-
6 komentářů
-
Jan Grohmann
IED v Afghánistánu - hrozba přichází z Pákistánu
Množství nalezených výbušných nástražných systémů, neboli IED, v Afghánistánu neustále roste. ...
-
15.11.2011
-
0 komentářů
-
Jan Grohmann
Úspěšný test protivzdušného laseru ve Švýcarsku
Laserové zbraně jsou jako stvořené pro obranu vzdušného prostoru. Zasáhnou cíl vzdálený několik ...
-
24.11.2011
-
0 komentářů
-
Jan Grohmann
Komentáře
Načítám diskuzi...