V Náhorním Karabachu to opět vře a Baku se připravuje na další konflikt

V Náhorním Karabachu to opět vře a Baku se připravuje na další konflikt
Český raketomet RM-70 ve službách Ázerbájdžánu / depositphotos.com (Zvětšit)

Etničtí Arméni z Náhorního Karabachu a Ázerbájdžán se vzájemně obviňují z porušování příměří. Arajik Harutjunjan, vůdce mezinárodně neuznané republiky Arcach, vyhlásil částečnou mobilizaci. Baku hrozí dalším použitím síly, pokud Jerevan nestáhne své vojáky z náhorně-karabašského území a pokud nedojde k vytvoření plynulého silničního spojení do ázerbájdžánské exklávy Nachičevan. Na další konflikt se s pomocí Turecka pilně připravuje.

Ázerbájdžánské ministerstvo obrany 3. srpna obvinilo arménské jednotky ze zahájení palby na pozice ázerbájdžánské armády v Lačinském okrese. Náhorně-karabašská armáda se údajně pokusila obsadit kopec s výhledem na město Lačin. Ázerbájdžánské síly proto provedly odvetnou operaci a pozice získaly zpět pod svou kontrolu, přičemž zneškodnily přítomné arménské jednotky. Místní etnicky arménské vojenské orgány naopak nařkly Ázerbájdžán z porušení příměří za použití granátometů a bezpilotních letounů.

Tigran Abrahamjan, arménský opoziční poslanec, spojuje nejnovější eskalaci násilí s požadavky Baku vznesenými vůči Jerevanu. První požadavek se týká přítomnosti arménských ozbrojených sil na území republiky Arcach. „Po 44denní válce byl odvod branců z Arménie do Arcachu zastaven. Poslední branci z Arménie budou demobilizováni do konce srpna,“ vysvětlil podle zpravodajského portálu Aysor Abrahamjan. „Od září nebudou v Arcachu žádní vojáci s bydlištěm v Arménii a ázerbájdžánský požadavek tak vlastně ztratí význam.“

Druhé téma, které má pro Baku vyšší prioritu, představuje zřízení koridoru do ázerbájdžánské exklávy Nachičevanu přes území Arménské republiky. Podle Abrahamjana ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev hrozí dalším ozbrojeným konfliktem, pokud arménské úřady tomuto požadavku nevyhoví. Baku následně může přehodnotit svůj postoj ke koridoru Lačin spojujícímu Arménii s Arcachem.

Situační mapa Náhorního Karabachu po válce z roku 2020; větší foto / Emreculha, CC BY-SA 4.0

Ázerbájdžán požaduje stejný režim jak pro Lačinský koridor (modrá barva na mapě), tak pro plánovaný Nachičevanský. Jestli Arménie přímé silniční spojení mezi vlastním ázerbájdžánským a nachičevanským územím omezí kontrolním stanovištěm, Baku se pokusí zřídit podobnou překážku mezi Arménií a Arcachem. „Poslední ázerbájdžánská agrese vůči Arcachu by měla být vnímána v logice těchto požadavků,“ uvedl Tigran Abrahamjan.

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

Pohled z Ruska: Ázerbájdžán pomalu ukusuje území Arménie

Ruslan Puchov, ředitel moskevského Centra pro analýzu strategií a technologií CAST (Centre for ...

Arménská protivzdušná obrana proti ázerbájdžánským dronům

Ázerbájdžán v probíhajícím vojenském střetu s Arménii masivně nasazuje bojové a kamikaze drony. ...

Náhorní Karabach: Temná budoucnost Arménie

Ruští vojenští odborníci Ruslan Puchov, šéf moskevského Centra pro analýzu strategií a technologií ...

PREMIUM Ruská anexe jako řešení pro Náhorní Karabach

Tisíce jerevanských demonstrantů prvního května varovaly vládu před ústupky Ázerbájdžánu v otázce ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.