V Polsku má vzniknout legie Ukrajinců žijících v EU, ohlásil ministr

V Polsku má vzniknout legie Ukrajinců žijících v EU, ohlásil ministr
Ukrajinský voják / X, @DefenceU (Zvětšit)

Ukrajina, která se snaží přesvědčit Ukrajince žijící v Evropě ke vstupu do své armády, vytváří novou jednotku, takzvanou Ukrajinskou legii, která má vzniknout a být vycvičena v Polsku, uvedla dnes agentura AFP s odvoláním na dřívější vyjádření ukrajinského ministra obrany Rustama Umerova na sociálních sítích. Varšava je naopak ohledně nového projektu "velice diskrétní", poznamenala AFP. Do jednotky, která ještě oficiálně nevznikla, se podle polské rozhlasové stanice už hlásí stovky zájemců.

Kyjev, jehož armáda je vyčerpána těžkými ztrátami během 2,5 roku bojů s ruskou invazí, se snaží získat čerstvé síly do svých řad. Ukrajinské úřady již zesílily mobilizaci uvnitř země díky novému zákonu, přijatému v květnu. Nyní se snaží najít rekruty mezi statisíci Ukrajinci v branném věku, kteří žijí v Evropě, zejména v Polsku a Německu. Někteří z nich ze země odjeli nelegálně právě z obavy, že by mohli být povoláni do války. Rekruty odstrašují i pověsti kolující na Ukrajině, že nováčky hned posílají na frontu, bez pořádného výcviku a vybavení.

"Je to příležitost pro ukrajinské občany v Evropě: Ukrajinci, kteří jsou v Polsku a dalších zemích Evropské unie, se budou moci dobrovolně připojit k obraně Ukrajiny podpisem kontraktu s ozbrojenými silami," napsal na sociální síti Umerov. S vytvořením Ukrajinské legie podle ministra počítá polsko-ukrajinská bezpečnostní dohoda, kterou v pondělí podepsali prezident Volodymyr Zelenskyj a premiér Donald Tusk.

Půjde o "speciální dobrovolnickou jednotku, která bude vycvičena na území Polska" a která "bude vybavena nejlepší výzbrojí od našich partnerů, což zvýší její efektivitu na bojišti", slíbil Umerov a vyzval Ukrajince, aby se k legii přidali.

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

Ukrajina a USA jednají o dvoustranné bezpečnostní dohodě, řekl Zelenskyj

Ukrajina a Spojené státy vedou jednání o dvoustranné bezpečnostní dohodě, řekl dnes ve svém ...

PREMIUM Zelenskyj obvinil Čínu, že pomáhá Rusku narušit chystanou mírovou konferenci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes obvinil Čínu, že využíváním svého vlivu v regionu ...

PREMIUM Zelenskyj a Biden podepsali desetiletou bezpečnostní dohodu mezi Ukrajinou a USA

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a jeho americký protějšek Joe Biden dnes podepsali ...

PREMIUM Zelenskyj vyměnil generála, kritizovaného podřízenými i médii

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj jmenoval generála Andrije Hnatova velitelem spojených ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.