V příštím roce Polsko na obranu vydá v přepočtu 700 miliard korun

V příštím roce Polsko na obranu vydá v přepočtu 700 miliard korun
Polsko nakoupí z Jižní Koreje zbraně z miliardy dolarů / Leszek Chemperek CO/MON (Zvětšit)

Polská vláda odsouhlasila polský státní rozpočet na rok 2023. Rozpočet počítá s rekordními výdaji na obranu ve výši 127 až 137 miliard zlotých (659 až 711 miliard Kč). Peníze půjdou na financování schválených i chystaných obřích nákupů vojenské techniky a rozšiřování polské armády.

Příjmy polského státního rozpočtu na rok 2023 jsou plánovány na 604,4 miliardy zlotých (3,139 bilionu Kč) a výdaje na 669 miliard zlotých (3,448 bilionu Kč). Pro porovnání – příjmy ČR na rok 2023 jsou odhadovány na 1,687 bilionu Kč (včetně příjmů z EU a dalších finančních mechanismů) a výdaje na 1,982 bilionu Kč.

To nám dává velmi zajímavé srovnání – Polsko, jak si popíšeme dále, vydá na obranu v roce 2023 sedmkrát více peněz než Česká republika. Schodky státních rozpočtů ČR a Polska v příštím roce jsou přitom prakticky stejné.

Rozpočet polského ministerstva obrany (MON) v letošním roce dosáhl 58 miliard zlotých (301 miliard Kč). V příštím roce rozpočet vzroste 97,5 miliardy zlotých (506 miliard Kč), což odpovídá 3 % polského HDP.

Kromě toho ale MON může operovat s dalšími 30 až 40 miliardami zlotých z Fondu na podporu ozbrojených sil (Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych), který spravuje Polská národní banka. Ministerstvo obrany může tyto peníze použít, pokud plánuje další nákupy nad rámec běžného rozpočtu, ale nemusí je nutně všechny utratit. Celkově je tedy Polsko připraveno příští rok na obranu vydat až 137 miliard zlotých. To odpovídá 5 % polského HDP.

Polské vojenské výdaje se oproti roku 2022 zdvojnásobí a oproti roku 2015 ztrojnásobí. Má to ale několik háčků. Deset nebo více procent může ukrojit současná obří inflace a nákupy zahraničních zbraní prodražuje slabý kurz zlotého vůči dolarů. Navíc MON počítá se zvyšováním platů vojáků. To vše zmenšuje objem prostředků pro investice.

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

Litva a Polsko zvedají vojenské výdaje na 3 % HDP

Podle litevského prezidenta Gitanase Nauseda musí jeho země příští rok vydat na obranu minimálně 3 % ...

Válka na Ukrajině potrvá do roku 2035

Podle Oleksije Arestovyče, poradce ukrajinského prezidenta, série válek na Ukrajině potrvají až do ...

PREMIUM Raketové šílenství: Polsko kupuje 500 raketometů HIMARS

Polsko nakoupí 486 raketometů M142 HIMARS (High Mobility Artillery Rocket System) pro 27 raketových ...

Polsko se stane evropskou vojenskou velmocí. S pomocí Jižní Koreje

Polský vojenský publicista Jaroslav Wolski pozval do svého pořadu Wolski o Wojnie Krzysztofa ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.