Nejnovější ukrajinské zbraně na vojenské přehlídce v Kyjevě

Kolová houfnice Bohdana využívá údajně i české technologie; větší foto / ukrajinská armáda

O víkendu byly uvolněny první informace o nových typech ukrajinské vojenské techniky, která se chystá 24. srpna na vojenskou přehlídku v Kyjevě. Celkově ukrajinská armáda představí 250 kusů techniky. Mezi hlavní hvězdy přehlídky patří nová kolová houfnice Bohdana a operačně-taktický raketový systém Hrom-2.

K údivu odborné veřejnosti se nová ukrajinská houfnice Bohdana představila na kolovém podvozku. V očekávání bylo provedení dělostřelecké věže polské 155mm houfnice Krab na ukrajinském podvozku T-84 Oplot.

 

 

Bylo všeobecně známo, že probíhají jednání s polskou stranou o vzájemné kooperaci výroby pro potřeby ukrajinské armády  28. prosince 2015 ukrajinská tisková agentura Ukrinform přinesla informace o spolupráci charkovské konstrukční kanceláře Alexandra Morozova, která je součástí státního koncernu UkrOboronProm, a polské firmy Huta Stalowa Wola (výrobce houfnice Krab).
 

Oba subjekty v roce 2016 oznámily společný vývoj 120mm samohybného minometu a 155mm samohybné houfnice právě na podvozku tanku T-84.

Kromě pásových houfnic Polsko v rámci programu Kryl plánuje nákup i lehkých houfnic na kolovém podvozku. Ostatně ze začátku byla houfnice Bohdana zaměňována s vyvíjenou polskou houfnicí Kryl. Není ale známo, zda má Bohdana nějakou souvislost s polským programem Kryl a zda vůbec ukrajinsko-polská spolupráce přinesla nějaké výsledky.

 

Jako základ pro novou 28 tun těžkou ukrajinskou houfnici Bohdana byly pravděpodobně využity poznatky z vývoje kolové houfnice 152 mm „Msta-K“ na osmikolovém podvozku  KrAZ-ChR-3130.
 

Bohdana využíví kolový podvozek KrAZ-6322 6×6 s pancéřovou kabinou. Na šasi je umístěna dělostřelecká část ukrajinské výroby. Rozvinutí systému a zaměření má na starosti automatika. Rozvinutí houfnice, zamíření a nabíjení je však možné i v ručním režimu.
 

Nabíjecí a podávací mechanismus poskytuje asistenci při nabíjení houfnice ze zásobníku na šest nábojů. Celkově Bohdana převáží 20 střel a příslušné množství prachových náplní. Ovládací konzole s LCD displeji jsou umístěny jak v kabině, tak v zadní části vozidla.


 

Kolová houfnice Bohdana; větší foto / ukrajinská armáda

 

Dálka střelby je udávána 40 km pro tříštivo-trhavý náboj, při použití (patřičně drahého) náboje s reaktivním pohonem je dálka střelby do 60 km. Rychlost střelby je šest ran za minutu. Přesnost střelby není prozatím zveřejněna, dle ukrajinských médií však systém splňuje požadavky NATO, včetně možností používat alianční dělostřeleckou munici. 

 

Zkoušky houfnice Bohdana údajně skončily před několika dny, což dává předpoklad brzkého zavedení zbraně do vojska. Bohdana je první dělostřelecký systém s ráži NATO zavedený v ukrajinské armádě. Nicméně s opačnou zprávou přišel na webu DS News ukrajinský vojenský expert Michail Žirochov, podle kterého je houfnice Bohdana jen vývojový model, z kterého se zatím nestřílelo. Podle Žirochova v této podobě houfnice nebude přijata do výzbroje (na první pohled není patrný ani systém asistovaného nabíjení) a houfnice byla představena jen proto, aby bylo na přehlídce „co ukázat".

 

Zajímavé je, že podle ukrajinského vojenského komentátora Kirilo Danilčenka, Bohdana využívá také české technologie a navíc jméno Bohdana má přímou souvislost s československým označením houfnic Dana a Zuzana. „Nejdřív jsem si myslel, že je to polský Kryl. Ale lidé říkají, že Bohdana je směsicí technologií z České republiky, Polska, Ukrajiny a Sovětského svazu,“ uvedl na svém facebookovém profilu Danilčenko.

 

Operačně-taktický raketový systém Hrom-2; větší foto / ukrajinská armáda

 

Se zavedením nové dělostřelecké ráže 155 mm v ukrajinské armádě je třeba se také zmínit o zahájení výroby munice ráže nad 100 mm v novém závodě DAXK „Artem“.

 

Tento nejmodernější výrobní muniční závod na Ukrajině je schopen zabezpečit potřeby vojsk municí odpovídající standardům NATO a požadovaných ráží zavedených v ukrajinské armádě.

 

V kamufláži ukrajinské armády veřejnost poprvé spatří i raketový operačně-taktický komplet Hrom-2. Systém prochází závěrečnými testy a do konce roku 2018 Ukrajina zahájí dodávky kompletů do Saudské Arábie, která spolufinancovala jeho vývoj.  

 

Exportní regulace ukládají výrobci omezit dosah vývozních balistických střel krátkého doletu SRBM (Short-Range Ballistic Missile) Hrom-2 na 280 km. U případné verze pro ukrajinskou armádu se může dosah zvýšit na 450 až 500 km. 

 

Ukrajinské ozbrojené síly s ohledem na složitou bezpečnostní situaci na východě země nové SRBM potřebují. V současnosti patří k jejich nejefektivnějším taktickým balistickým střelám sovětské Točky s dosahem 120 km. Hrom-2 s dosahem 450–500 km umí zasáhnout protivníka přesněji a na třikrát větší vzdálenost.  

 

T-84-120 Jatagan / ukrajinská armáda

 

Veřejnost 24. srpna spatří modernizovaný ukrajinský tank T-84-120 Jatagan. Dle označení je Jatagan osazen tankovým kanónem ráže 120 mm umožňující použití všech druhů tankové munice NATO.

 

Prototyp tanku Jatagan byl představen již v roce 2000 a účastnil se například tureckého výběrového řízení. „Oživení“ tanku Jatagan s alianční ráží souvisí s pomalým a postupným přechodem Ukrajiny na alianční tankové a dělostřelecké ráže.

 

V souvislosti s ukrajinskou obrněnou technikou stojí za zmínku ukrajinská firma LimpidArmor, která vyvinula obdobu izraelského systému IronView využívající prvky rozšířené reality. Podobně jako IronView ukrajinské řešení využívá přilbu s průhledovým displejem. Na displej se promítá 360° obraz okolí vozidla, včetně počítačem generovaných taktických informací, které jsou „živě“ zasazeny do skutečného obrazu. Do přilby se dají promítat i informace z externích systémů, jako jsou bezpilotní letadla.

 

Pro širokou veřejnost, jako deklarace podpory Ukrajiny Spojenými státy, bude také prezentován americký protitankový raketový komplet Javelin na lehkých taktických vozidlech Varta 4×4 ukrajinské armády. Pikantní je, že vývoj a nákup vozidel Varta provází podezření z rozsáhlé korupce. Vozidla navíc trápí značné konstrukční problémy. 

 

Zdroj: Censor, Inforesist, Milnavigator

 

Nahlásit chybu v článku


Související články

Ukrajinsko-turecká spolupráce za ruskými zády?

Ukrajina se v posledních několika letech snaží navázat užší vztahy s Tureckem. Vnímá ho totiž jako ...

Vilha: Ukrajinský raketomet zastaví postup mechanizované brigády

Páteří raketového vojska Ukrajiny se stává hluboce modernizovaný raketový komplex 9K58 Smerč ráže ...

Američané mají zájem o ukrajinské dopravní letouny An-74

Společnost Oriole Capital Group plánuje zakoupit vojenské transportní letouny An-74 a nechat je ...

Ukrajina obdržela české houfnice 2S1 Gvozdika

Podle ukrajinského portálu uprom.info na přelomu června a července Ukrajina získala 33 sovětských ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • dusan
  13:43 19.08.2018

  rasto123

  Samozrejme, Rusi použili všetko najlepšie čo mali ... je skôr naivné myslieť, že nie. Tanky T-72B3 sa objavili vo výzbroji RF na konci roku 2013 a už v roku 2014 ...
  Zobrazit celý příspěvek

  rasto123

  Samozrejme, Rusi použili všetko najlepšie čo mali ... je skôr naivné myslieť, že nie. Tanky T-72B3 sa objavili vo výzbroji RF na konci roku 2013 a už v roku 2014 bojovali na Ukrajine ... a tie sa skryť nedali. A i napriek tomu, že boli neporovnateľne modernejšie ako ukrajinské tanky i tie dokázali Ukrajinci zničiť.

  Zato REB je "neviditeľná" - fyzicky samozrejme. Každá strana vždy učí ak má protivník výkonnú zbraň. V prípade spojenia existujú riešenia - napr. jednoduchý drôt, ktorý síce nie je veľmi vhodný na mobilnú vojnu, ale na "klasické" spojenie sú neúčinné i najmodernejšie rušičky ....
  Skrýt celý příspěvek

 • Polemik
  12:26 17.08.2018

  Ten Jatagan sa pozdáva aj mne a vedel by som si ho predstaviť v OS SR. Bol by to typ aspoň v niečom príbuzný s T-72, ktoré sme tu mali doteraz, výkonovo ale niekde inde. Problém ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ten Jatagan sa pozdáva aj mne a vedel by som si ho predstaviť v OS SR. Bol by to typ aspoň v niečom príbuzný s T-72, ktoré sme tu mali doteraz, výkonovo ale niekde inde. Problém ale je neschopnosť Ukrajincov dodať tie tanky v požadovanej kvalite a v akceptovateľnej lehote. Jedine že by nám alebo Poliakom predali licenciu. U nás by k tomu bolo treba nanovo vybudovať výrobné kapacity, čo by stálo obrovské financie a ani nie je vôľa. Neviem ako sú momentálne na tom Poliaci, ktorí "donedávna" vyrábali PT-91, tam tie výr.kapacity možno ešte aké-také sú, otázna je ale vôľa. To by o tie Jategany musel byť ďaleko väčší záujem než len v OS SR a ČR, aby sa na to Poliaci dali "ukecať" :-) Ich pozornosť sa už sústreďuje na nákup západnej voj.techniky...to že by spustili licenčnú výrobu Jateganu na export je teda skôr len sci-fi želaním, škoda :-/
  Skrýt celý příspěvek

 • Polemik
  11:57 17.08.2018

  Gibon:
  "Pri cene cca 1mil€ za kus..."

  = zabudnite že by kvalitná komplexná hĺbková modernizácia pôvodných T-72 ktoré má ASR uložené stála tak málo. Možno tak začiatkom 90.tych ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Gibon:
  "Pri cene cca 1mil€ za kus..."

  = zabudnite že by kvalitná komplexná hĺbková modernizácia pôvodných T-72 ktoré má ASR uložené stála tak málo. Možno tak začiatkom 90.tych rokov by sa to za tú cenu dalo spraviť. Dnes sú ale ceny niekde úplne úplne inde. A to vôbec nerátam ešte aj pravdepodobnú nutnosť GO tých úloženiek. Bohvie v akom sú stave po toľkých rokoch. A aj fabriky u nás už spôsobilosti čo sa tankov týka do veľkej miery stratili. V 90.rokoch bola v kooperácii so zahr.partnermi nachystaná na tú dobu veľmi slušná modernizácia T-72M2 Moderna, ktorá sa ale nerealizovala. Dneska nie je nachystané nič, fabriky sú sprivatizované, preorientované, odborníci dávno odišli...a napokon ani politická vôľa riešiť otázku tankov nie je.

  Osobne to vidím tak, že po nákupoch 4x4, OT 8x8 a stíhačiek sa otázka tankov v ASR riešiť nebude ešte takých 5-10 rokov. A ak náhodou áno, tak len v rovine opráv, sprevádzkovania a možno dákej základnej modernizácie úloženiek. Bohužiaľ.
  Skrýt celý příspěvek

 • Gibon
  11:28 15.08.2018

  lemkin: Alebo ich vyrobit v MSM a DMD, kedze ti to zda sa este schopny vyrobit su a vyrobit to aj pre AČR.


  Myslim si, ze najlepsia cesta pre OS SR je modernizacia vsetkych ...
  Zobrazit celý příspěvek

  lemkin: Alebo ich vyrobit v MSM a DMD, kedze ti to zda sa este schopny vyrobit su a vyrobit to aj pre AČR.


  Myslim si, ze najlepsia cesta pre OS SR je modernizacia vsetkych T-72 vratane ulozenych (cca 100). Kludne rozlozit na viac rokov. Prvych 30 cim skor a potom ulozenky kludne pomalsie. Pri cene cca 1mil€ za kus, to zas nebude taka palka na 5-7 rokov postupnej modernizacie.
  To sa radsej vzdat L39NG a ist len cestou GO.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  10:49 15.08.2018

  rasto123:
  Ísť môžu slobodne kam len chcú, v tom im ani teraz nikto nebráni, ale bez nášho územia. :-D (veľkoryso tu rozdávaš niečo, čo nepatrí iba tebe) Lebo inak by tiež prišlo k ...
  Zobrazit celý příspěvek

  rasto123:
  Ísť môžu slobodne kam len chcú, v tom im ani teraz nikto nebráni, ale bez nášho územia. :-D (veľkoryso tu rozdávaš niečo, čo nepatrí iba tebe) Lebo inak by tiež prišlo k slovu delostrelectvo. ;-)

  Zatiaľ to vyzerá, že nejaká forma modernizácie T-72 bude u nás najpravdepodobnejším variantom.
  Skrýt celý příspěvek

 • lemkin
  10:20 15.08.2018

  On ten Ukrainský průmysl je asi poslední, kde se dá něco zužitkovat - ostatní zavedení výrobci se s vámi moc nebaví - nemají takovou bídu o peníze.

  Jatagan by se mi líbil pro ...
  Zobrazit celý příspěvek

  On ten Ukrainský průmysl je asi poslední, kde se dá něco zužitkovat - ostatní zavedení výrobci se s vámi moc nebaví - nemají takovou bídu o peníze.

  Jatagan by se mi líbil pro AČR (není drahý, posádka 3, pod 50 tun). Problémem je ale Ukrainský průmysl - nedodá v požadované kvalitě aktuálně ani hovno, pozáruční servis a modernizace v průběhu životního cyklu je taky hodně s otázkou, korupce.

  Třeba by šla výměna za lehký/cvičný bitevník :)

  Nabízí se přenesení know-how do VOP, ale pro ten počet zvažovaných tanků? Jo kdyby to bylo 300 pro AČR a něco Slovákům......, otázka zda by to VOP vůbec vyrobil.
  Skrýt celý příspěvek

 • rasto123
  01:39 15.08.2018

  "Je to REB. Ukrajina je s Ruskom v nevyhlásenej vojne a pokým s ťažkými zbraňami najmodernejšej konštrukcie Rusi nešermujú, tak v elektronickej vojne nasadzujú najmodernejšie ...
  Zobrazit celý příspěvek

  "Je to REB. Ukrajina je s Ruskom v nevyhlásenej vojne a pokým s ťažkými zbraňami najmodernejšej konštrukcie Rusi nešermujú, tak v elektronickej vojne nasadzujú najmodernejšie zbrane a ukajinská armáda tomu musí čeliť. Preto by som spoluprácu s Ukrajincami nasmeroval tam."

  A Duškoviny. Ak by RF a ich REB a REP použili to najlepšie čo majú, tak by Ukrajinsky soldati používali poštové holuby.
  Skrýt celý příspěvek

 • rasto123
  01:35 15.08.2018

  "Byla by docela sranda, pokud by Ukrajina, minimálně u děl, přešla na ráži NATO. Myšleno tak, že nově vyráběné houfnice, třeba jako Bogdana (s automatem), by byly ráži 155 mm a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  "Byla by docela sranda, pokud by Ukrajina, minimálně u děl, přešla na ráži NATO. Myšleno tak, že nově vyráběné houfnice, třeba jako Bogdana (s automatem), by byly ráži 155 mm a zbytek zásob 152 mm by vystřílely na Východě stávající houfnice. Za mě by to bylo docela zajímavé řešení. Jasně Ukrajina nemá prachy, ale udržení bojeschopnosti X druhů zastaralých houfnic, případně jejich modernizace na použitelnou úroveň, taky není levná záležitost."

  Tak že, vystrieľať a porušiť Minské...to je vlastne jedno . Som Slovák , ak by sa juh Slovenska chcel pripojiť k Maďarsku , tak nech. Chcú tam byť nech sú tam. Aj tak rozprávajú po maďarsky , cítia sa Maďarmi, na vysoké školy chodia do Maďarska a aj pracovať chodia tam. Budeme viesť vojnu ?

  "T-84 by bola fajn aj pre OS SR. Zázemie je, kompatibilita s NATO, je. Cena je tiež fajn. A že by tá T-84 urobila menej ako Leopard 2 alebo Abrams, to by som zase netvrdil."

  A Slovenská úprava T-72 prečo nie ?
  Skrýt celý příspěvek

 • Jara
  22:24 14.08.2018

  Kubo4747
  Ukrajinci mají problém ty zbraně vyrábět, víte jak dopadl Oplot v Thajsku? Je to výborný tank vyhrál Thajský tendr, ale všechno ztroskotalo na neschopnosti Ukrajinců ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Kubo4747
  Ukrajinci mají problém ty zbraně vyrábět, víte jak dopadl Oplot v Thajsku? Je to výborný tank vyhrál Thajský tendr, ale všechno ztroskotalo na neschopnosti Ukrajinců dostát smluvní závazky ohledně dodávek.
  Skrýt celý příspěvek

 • kubo4747
  22:16 14.08.2018

  Mne osobne ten BOHDAN pride ako nejaká kópia CAESARA. Ale neviem, prečo to tu ľudia tak kritizujú. To ako každá armada musí mať super moderný system ako M109 alebo Pzh 2000 či ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Mne osobne ten BOHDAN pride ako nejaká kópia CAESARA. Ale neviem, prečo to tu ľudia tak kritizujú. To ako každá armada musí mať super moderný system ako M109 alebo Pzh 2000 či ostatné? Ako keby všetko je len o kvalite. Viac lacných zbraňových systémov urobí lepšiu robotu ako tých drahších.


  T-84 by bola fajn aj pre OS SR. Zázemie je, kompatibilita s NATO, je. Cena je tiež fajn. A že by tá T-84 urobila menej ako Leopard 2 alebo Abrams, to by som zase netvrdil.
  Skrýt celý příspěvek

 • Tecka
  20:05 14.08.2018

  Lukas
  Ale ja to wiem ... przekazuje info . Kolejny wpis jest bliższy prawdy

  Lukas
  Ale ja to wiem ... przekazuje info . Kolejny wpis jest bliższy prawdy

 • Lukas
  18:52 14.08.2018

  Tecka - tekst z defence-blog,om to jakie ukraińskie fantasmagorie... (dużo takich "informacji" tworzą ukraińcy)

  Nie będzie żadnej współpracy bo po prostu nie ma z kim gadać
  Oni ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tecka - tekst z defence-blog,om to jakie ukraińskie fantasmagorie... (dużo takich "informacji" tworzą ukraińcy)

  Nie będzie żadnej współpracy bo po prostu nie ma z kim gadać
  Oni nie chcą kupować naszych kamer termowizyjnych - bo nie mają pieniędzy i proponują barter (wymianę)

  Ale nasi nie potrzebują starych gratów z magazynów jak "nowe" 30 letnie armaty 2A46 czy układy stabilizacji 2E42-2
  Nasi chcą dokumentacji technicznej i know-how...

  A tego Ukraińcy nie chcą przekazać w ramach potencjalnej "wymiany handlowej"

  Jestem ciekawy jaki system kierowania i dowodzenia ma owa haubica Bohdana?
  Moim zdaniem nie jest to nic innego niż kolejny demonstrator stworzony na potrzeby targów - by zainteresować kogoś kto da $ na dokończenie projektu
  Skrýt celý příspěvek

 • Slavoslav
  18:02 14.08.2018

  dusan

  pokial viem USA toto vyuziva uz od zaciatku. Cital som rozhovor s nejakym americanom kde chvalil prave ruske prostriedky REB kde dokazali bez problemov zarusit pocas ...
  Zobrazit celý příspěvek

  dusan

  pokial viem USA toto vyuziva uz od zaciatku. Cital som rozhovor s nejakym americanom kde chvalil prave ruske prostriedky REB kde dokazali bez problemov zarusit pocas palebnych prepadov strelecke radary dodane z USA a podobne.
  Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  16:40 14.08.2018

  Trochu sa zabúda na niečo v čom majú Ukrajinci veľké skúsenosti ... také, že sa tam chodia učiť Amíci ...

  Je to REB. Ukrajina je s Ruskom v nevyhlásenej vojne a pokým s ťažkými ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Trochu sa zabúda na niečo v čom majú Ukrajinci veľké skúsenosti ... také, že sa tam chodia učiť Amíci ...

  Je to REB. Ukrajina je s Ruskom v nevyhlásenej vojne a pokým s ťažkými zbraňami najmodernejšej konštrukcie Rusi nešermujú, tak v elektronickej vojne nasadzujú najmodernejšie zbrane a ukajinská armáda tomu musí čeliť. Preto by som spoluprácu s Ukrajincami nasmeroval tam.
  Skrýt celý příspěvek

 • Tecka
  16:21 14.08.2018

  A tu ciekawostka ..wieści z Bumaru : https://pbs-0.twimg.com/media/...

  A tu ciekawostka ..wieści z Bumaru : https://pbs-0.twimg.com/media/...

 • Rase
  15:40 14.08.2018

  danny:
  tak výhoda přechodu a racionalizace by se neprojevila hned, ale až později. V aktuální situaci, kdy zjišťují, v jakém reálném stavu jsou jejich houfnice, zásoby munice se ...
  Zobrazit celý příspěvek

  danny:
  tak výhoda přechodu a racionalizace by se neprojevila hned, ale až později. V aktuální situaci, kdy zjišťují, v jakém reálném stavu jsou jejich houfnice, zásoby munice se tenčí atd. tak jsou vlastně v ideální situaci provést zmíněný přechod na novou ráži a zavedení nové houfnice. Ztráty techniky a munice něčím musí nahradit, a finančně je asi dost jedno, zda vyrábí "starou" houfnici v ráži 152 mm nebo novou v ráži 155 mm, u minice to samé. Zvlášť pokud je pravda, že nemají kde vyrábět novou munici ráže 152 mm.

  u nás sme taky došli k závěru, že modernizovat Dany nemá smysl a mnohem perspektivnější je nová houfnice v ráži 155 mm. U Ukrajinců by to mohlo být stejné. Jen nekoupí 50 nových houfnic a X krát víc :-)
  Skrýt celý příspěvek

 • danny
  15:18 14.08.2018

  Rase: myslím, že to tak dopadne. Otázka ovšem je, jestli to zvýší bojeschopnost a výrazně zlepší logistiku a zásobování.

  Rase: myslím, že to tak dopadne. Otázka ovšem je, jestli to zvýší bojeschopnost a výrazně zlepší logistiku a zásobování.

 • danny
  15:16 14.08.2018

  Flader: K přesunům značného množství materiálu došlo, a to různými kanály. Je to takové soukromé podezření, ale vůbec bych se nedivil, kdyby s nějakou formou zásobování jednotek na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Flader: K přesunům značného množství materiálu došlo, a to různými kanály. Je to takové soukromé podezření, ale vůbec bych se nedivil, kdyby s nějakou formou zásobování jednotek na frontě souvisela i nehoda ve Vrběticích.
  S tím politickým kapitálem je to dost sporné. Většina populace z podpory válečných operací moc nadšena není a navíc vzhledem ke skandálům, kterými je téměř každá zbrojní zakázka na Ukrajině opředena, je to dost rizikové PR.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  15:06 14.08.2018

  Byla by docela sranda, pokud by Ukrajina, minimálně u děl, přešla na ráži NATO. Myšleno tak, že nově vyráběné houfnice, třeba jako Bogdana (s automatem), by byly ráži 155 mm a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Byla by docela sranda, pokud by Ukrajina, minimálně u děl, přešla na ráži NATO. Myšleno tak, že nově vyráběné houfnice, třeba jako Bogdana (s automatem), by byly ráži 155 mm a zbytek zásob 152 mm by vystřílely na Východě stávající houfnice. Za mě by to bylo docela zajímavé řešení. Jasně Ukrajina nemá prachy, ale udržení bojeschopnosti X druhů zastaralých houfnic, případně jejich modernizace na použitelnou úroveň, taky není levná záležitost.
  Skrýt celý příspěvek

 • Flader
  14:18 14.08.2018

  Práve vynechaním prostredníka a predajom na úrovni vlád by ČR za tú muníciu dostala aj určitý politický kapitál. Že Ukrajinu podporuje nielen prázdnymi slovami ale ako jedna z mála ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Práve vynechaním prostredníka a predajom na úrovni vlád by ČR za tú muníciu dostala aj určitý politický kapitál. Že Ukrajinu podporuje nielen prázdnymi slovami ale ako jedna z mála aj hmotnou pomocou.
  Skrýt celý příspěvek

 • Nesher
  14:09 14.08.2018

  Flader
  Ale přicházelo, MO to prodá CSG, která to prodá na Ukrajinu, ostatně už tahle prodala Gvozdiky a BVP 1. A náš pan prezident na to neřekne ani slovo, protože by si musel ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Flader
  Ale přicházelo, MO to prodá CSG, která to prodá na Ukrajinu, ostatně už tahle prodala Gvozdiky a BVP 1. A náš pan prezident na to neřekne ani slovo, protože by si musel vybrat zda má raději Rusáky nebo svého "přítele" a sponzora Strnada.
  Skrýt celý příspěvek

 • Flader
  14:00 14.08.2018

  Pri tejto téme ma napadla jedna vec. Jeden z argumentov modernizácie "Dán" pre AČR boli veľké zásoby munície 152mm. Nebolo by jej lepšie využitie odpredaj, prípadne "darovanie" ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pri tejto téme ma napadla jedna vec. Jeden z argumentov modernizácie "Dán" pre AČR boli veľké zásoby munície 152mm. Nebolo by jej lepšie využitie odpredaj, prípadne "darovanie" Ukrajine? Podobne sa predsa ČR zbavovala zásob sovietskej munície v prospech Kurdov. Či pri momentálnej českej vláde p. prezidentovi by "nasranie" Ruska neprichádzalo v úvahu?
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  13:54 14.08.2018

  + nezabúdajme na výbuch asi dvoch ukrajinských muničných skladov ...

  + nezabúdajme na výbuch asi dvoch ukrajinských muničných skladov ...

 • Tecka
  13:53 14.08.2018

  Było?
  https://defence-blog.com/army/...

  Perspektywa wykonywania jakiś prac przez Ukrainę raczej mało realne...patrz ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Było?
  https://defence-blog.com/army/...

  Perspektywa wykonywania jakiś prac przez Ukrainę raczej mało realne...patrz Oplot i reszta ferajny
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  13:41 14.08.2018

  Že by Ukrajina po čtyřech letech tu více tu méně intenzivního konfliktu měla ještě nějaké "obrovské zásoby munice", se mi nejeví zrovna pravděpodobně. Nevím, kolik jí měli předtím, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Že by Ukrajina po čtyřech letech tu více tu méně intenzivního konfliktu měla ještě nějaké "obrovské zásoby munice", se mi nejeví zrovna pravděpodobně. Nevím, kolik jí měli předtím, ale po intenzivní dělostřelecké výměně názorů především v počátku konfliktu, její zásoby rozhodně zřídly, pokud zcela nedošly (což bych si tipnul já).
  Skrýt celý příspěvek

 • danny
  13:27 14.08.2018

  David: pak je ještě otázka, jak na tom s těmi zásobami skutečně jsou. Pokud vím, výroba munice všech ráží probíhala v Doněcku, fabriku teď ovládají separatisti a i přes značné ...
  Zobrazit celý příspěvek

  David: pak je ještě otázka, jak na tom s těmi zásobami skutečně jsou. Pokud vím, výroba munice všech ráží probíhala v Doněcku, fabriku teď ovládají separatisti a i přes značné stádium rozkladu něco produkují. Ukrajina naopak musela munici napříč rážemi nakupovat, hodně z Bulharska a Rumunska.
  Skrýt celý příspěvek

 • danny
  13:25 14.08.2018

  PavolR: Spolupráce byla mnohem zajímavěji rozjetá cca pět-deset let zpět. Mezi tím se na Ukrajině i v Polsku mnoho věcí změnilo a obě krajiny se momentálně vyjadřují mnohem ...
  Zobrazit celý příspěvek

  PavolR: Spolupráce byla mnohem zajímavěji rozjetá cca pět-deset let zpět. Mezi tím se na Ukrajině i v Polsku mnoho věcí změnilo a obě krajiny se momentálně vyjadřují mnohem sebevědoměji a asertivněji.
  Vůbec nezpochybňuji spolupráci na high-tech záležitostech, jako na např. tebou zmíněné drony atd..., ale u tanků tomu nevěřím. Kdyby, budu jen příjemně překvapen, protože to považuji za velmi racionální počin.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  13:19 14.08.2018

  David:
  pokud by měla být Bogdana určená pro ukrajinskou armádu, tak by si měl pravdu. očividně ale jde o primárně exportní vozidlo, podobně jako nabízené tanky s kanónem ráže 120 ...
  Zobrazit celý příspěvek

  David:
  pokud by měla být Bogdana určená pro ukrajinskou armádu, tak by si měl pravdu. očividně ale jde o primárně exportní vozidlo, podobně jako nabízené tanky s kanónem ráže 120 mm NATO. Obdobně zbraně s ráží NATO a Sovětskou, nabízí i Čína a Srbsko.
  Skrýt celý příspěvek

 • David
  13:08 14.08.2018

  Co se týče té Bogdany, mě připadá jako docela zajímavá. Ale...Já chápu snahu o dělo 155 mm. Jenže když vezmu v potaz, že Ukrajina má obrovské zásoby munice 152 mm, že má i velice ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Co se týče té Bogdany, mě připadá jako docela zajímavá. Ale...Já chápu snahu o dělo 155 mm. Jenže když vezmu v potaz, že Ukrajina má obrovské zásoby munice 152 mm, že má i velice výkonná tažená děla 152 mm, typy 2A36 Giacint a 2A65 MSTA, tak si myslím, že osazení těchto děl by bylo mnohem efektivnější, levnější. Takto se obávám, že Bogdana, příp. nějaký její derivát skončí jen v podobě prototypu
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  10:46 14.08.2018

  danny:
  Poľsko a Ukrajina spolupracujú vo viacerých sférach a tuším, že pri modernizačných balíčkoch pre T-72 ponúkali vo variante pre 120mm práve ukrajinský kanón (podobne ako pri ...
  Zobrazit celý příspěvek

  danny:
  Poľsko a Ukrajina spolupracujú vo viacerých sférach a tuším, že pri modernizačných balíčkoch pre T-72 ponúkali vo variante pre 120mm práve ukrajinský kanón (podobne ako pri 125mm slovenský). Popri tom Ukrajinci spustili licenčnú výrobu poľských dronov Warmate. A iste by sa toho našlo viac.
  Oni tie územné a historické krivdy, keď hneď v 90. rokoch a nevyústili v Balkán 2.0, tak teraz, keď majú spoločných spojencov, ale hlavne spoločného úhlavného nepriateľa, nebudú hrať veľkú rolu. Obzvlášť keď Sovieti i poľskí komunisti svoje strany hraníc hneď po skončení vojny tak dôsledne etnicky vyčistili a obyvateľstvo nevhodnej národnosti popresídľovali, že sa nacionalisti oboch strán demograficky sotva majú o čo oprieť.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jilex
  10:28 14.08.2018

  Ukrajinci konečně v srpnu zahájili sériovou výrobu munice velkých ráží. Video:
  https://www.youtube.com/watch?...

  Ukrajinci konečně v srpnu zahájili sériovou výrobu munice velkých ráží. Video:
  https://www.youtube.com/watch?...

 • Karlos73
  10:25 14.08.2018

  Na Ukrajinských fórach sa písalo, že húfnica Bogdana by mala byť zlátanina poľského systému KRAB, Československej DANA, ukrajinského KRAZ ...dokonca že hlavne by mali byť zo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Na Ukrajinských fórach sa písalo, že húfnica Bogdana by mala byť zlátanina poľského systému KRAB, Československej DANA, ukrajinského KRAZ ...dokonca že hlavne by mali byť zo Slovenska...otázky by som smeroval na MSM Group a Strnada, ako je to so spoluprácou s Ukrajinskou stranou...
  Jura99 ty si neuveriteľné jelito! Ty si vždy vytiahneš nejakú argumentačnú sprostosť, len aby si naštval čo najviac ľudí... Na toto fórum to nepatrí, môžeš diskutovať na forum.valka.cz
  Najskôr si niečo prečítaj a potom tu vypisuj! https://sk.wikipedia.org/wiki/...
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  10:00 14.08.2018

  Gibon:
  Pokiaľ sa budeme držať dostatočne pevne nohavíc strýčka Sama, tak by pre nás Poľsko nemuselo byť problémom - zameria sa na politicky priechodnejší cieľ. Najskôr bude ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Gibon:
  Pokiaľ sa budeme držať dostatočne pevne nohavíc strýčka Sama, tak by pre nás Poľsko nemuselo byť problémom - zameria sa na politicky priechodnejší cieľ. Najskôr bude poškuľovať smerom k Bielorusku, prípadne Česku, ak by tam Hrad a populisti/komunisti pretlačili nejakú zmenu orientácie.
  Tým pádom nám nebude nič hroziť ani zo strany Maďarska, ktoré tradične svoju stratégiu smerom na sever podmieňuje existenciou spojenca na druhej strane záujmového územia - zameria sa teda popri Rumunsku skôr na Ukrajinu (čo sa vlastne už aj deje).
  Skrýt celý příspěvek

 • Gibon
  09:50 14.08.2018

  Jura99: Samozrejme mate pravdu. Vystudoval som historiu na UK a vsetko co popisujete sa stalo a vsetko malo svoje priciny a aj dosledky. Ved mozme hovorit aj o Homolovom puči.
  Aj ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jura99: Samozrejme mate pravdu. Vystudoval som historiu na UK a vsetko co popisujete sa stalo a vsetko malo svoje priciny a aj dosledky. Ved mozme hovorit aj o Homolovom puči.
  Aj argumentacia Maďarska bola logicka a ich požiadavky oprávnené. Hranica Dunaj/Ipeľ vsak bola vytvorena z vojenskeho hladiska správne. Ak od 955 nevyhrate jedinu vojnu a v rozhodujucich chvilach ste na strane porazenych, takzo sa uzemie zvacsuje.

  Svet nie je ciernobiely a doba bola taka. Moj prastryco sa zucastnil na utoku na ZSSR a aj zbehol k Rusom. Druhy ako 17 rocny vstupil do povstania.
  Ale nechcem tu rozvíjať uplny OT, takze ak chcete debatovat dalej, jedine cez mail.
  Ďakujem.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  09:40 14.08.2018

  Mossback: Ten malí rozdíl mezi slovy, chtít a dělat. U nás se taky vypisuje výběrové řízení na kde co, ale skutek utek.

  Mossback: Ten malí rozdíl mezi slovy, chtít a dělat. U nás se taky vypisuje výběrové řízení na kde co, ale skutek utek.

 • danny
  09:35 14.08.2018

  Rase: vyzrálosti konstrukce Jataganu a produkční kvalitě věřím asi tak podobně, jako Oplotům. Zatím s produkcí obrněné techniky nepřesvědčili ani s lehkými vozidly, všechno je to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rase: vyzrálosti konstrukce Jataganu a produkční kvalitě věřím asi tak podobně, jako Oplotům. Zatím s produkcí obrněné techniky nepřesvědčili ani s lehkými vozidly, všechno je to hrozně nedovařené a většinou se záměrem, aby si nově založené firmičky příbuzných a kamarádů politické reprezentace ukously ze štědré zahraniční pomoci.
  Na spolupráci s Poláky při vývoji a výrobě tanku nevěřím. Poláci mají vlastní modernizační balíčky a vzájemné vztahy nejsou vůbec vřelé (od historických křivd přes územní nároky a hádky o imigranty).
  Hrom 2, to je jiná. Vývoj si platí Saudi, a asi velmi pečlivě kontrolují, co za svoje peníze dostanou. Tam pochybnosti o vysoce kvalitním produktu nemám. Navíc výrobce neztratil kontinuitu výroby pokročilých systémů, celkem plynule přešel z dodávek pro rusy na dalšího zahraničního zákazníka.

  Bohdana je takový sympatický technical se zodolněnou kabinou pro ochranu nosičů munice během přesunu. Ale to je tak vše, co se k tomu dá říct.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  09:07 14.08.2018

  Gibon: každý stát má svou pravdu a svůj zájem a nelze tvrdit, že pravdu má jen jeden. Územní nároky Maďarska ve své době určitě nebyly mimo realitu, hranice na Dunaji spravedlivá ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Gibon: každý stát má svou pravdu a svůj zájem a nelze tvrdit, že pravdu má jen jeden. Územní nároky Maďarska ve své době určitě nebyly mimo realitu, hranice na Dunaji spravedlivá nebyla, diktoval ji vítěz. A v roce 38 se jako vítězi cítili zase Maďaři, takže chtěli diktovat oni. Mimochodem, ani Slováci se nezachovali moc prozíravě, vyhnali a okradli bez pardonu pár desítek tisíc Čechů, často do náruče gestapa a spolu s Němci rozpoutali válku napadením Polska (nerad bych tímto rozpoutal diskusi na oblíbené téma "spravedlivého" navrácení vesnic na Oravě).
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  09:00 14.08.2018

  liberal shark: souhlas, ale platí to víceméně o všech našich sousedech v dosahu. Proto se spoléhat pouze na sebe a najít si spojence hodně daleko, se kterým nemáme už z principu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  liberal shark: souhlas, ale platí to víceméně o všech našich sousedech v dosahu. Proto se spoléhat pouze na sebe a najít si spojence hodně daleko, se kterým nemáme už z principu územní spory nebo historické křivdy (Izrael, USA). NATO je nepochybně dobré, tlumí potenciální spory členů, což ale Varšavská smlouva dělala taky. Ale nic netrvá věčně, bohužel ani NATO nemusí.

  Houfnice Bohdan je pokus o zbraň, v této podobě spíš pro nějaké africké státy. Věřím, že se nespokojí s polotovarem a zapracují na (polo)automatice.
  Skrýt celý příspěvek

 • Gibon
  08:51 14.08.2018

  liberal shark: rovnako tiez kricali na rozdelenie Slovenska medzi nimi a Maďarmi v 1938.
  Polsko dnes vykazuje vsetky znaky nebezpecneho suseda a vidim tam velke podobnosti s ...
  Zobrazit celý příspěvek

  liberal shark: rovnako tiez kricali na rozdelenie Slovenska medzi nimi a Maďarmi v 1938.
  Polsko dnes vykazuje vsetky znaky nebezpecneho suseda a vidim tam velke podobnosti s vyvojom inych nebezpecnych statov (Turecka). Krajina, ktora este pred 20 rokmi zarabala na smeline a krowkach na trhu....

  To, že Ukrajina bude čo sa správania na tom podobne je celkom zjavne už z ich terajšej nabubrenosti. No silna(silnejsia) Ukrajina bude uplne stacit na to, aby vytvarali protivahu Polsku. Samozrejme az do momentu kym sa nespoja :-)
  Ukrajinu vsak potrebujeme na strane zapadu. Bude nasim naraznikovym pasmom.
  Skrýt celý příspěvek

 • Mossback
  08:22 14.08.2018

  Jirosi: "Poláci žádné T-72 modernizovat a nedej bože draze nebudou."

  Ale budou...
  Poland’s Armament Inspectorate has begun a market analysis on the possible upgrade of the ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jirosi: "Poláci žádné T-72 modernizovat a nedej bože draze nebudou."

  Ale budou...
  Poland’s Armament Inspectorate has begun a market analysis on the possible upgrade of the T-72M1/M1D tank.

  “We want to modernise the T-72,” Deputy Defence Minister Bartosz Kownacki told the Gazeta Polska Codziennie daily on 8 December. “Upgrading a tank costs around PLN4 million (USD1.1 million). We have 300 such vehicles, so the contract will be for over PLN1 billion.”

  Remigiusz Wilk - IHS Jane's Defence Weekly
  13 December 2017
  Skrýt celý příspěvek

 • liberal shark
  07:32 14.08.2018

  to Gibon
  Ta úvaha o Ukrajině jako budoucí protiváze Polska je velice zajímavá. Z Polska jednou bude regionální velmoc a nesmíme zapomínat, že se k nám v minulosti nechovali nijak ...
  Zobrazit celý příspěvek

  to Gibon
  Ta úvaha o Ukrajině jako budoucí protiváze Polska je velice zajímavá. Z Polska jednou bude regionální velmoc a nesmíme zapomínat, že se k nám v minulosti nechovali nijak přátelsky (tahanice o Těšínské knížectví, podíl na okupaci v roce 1938, anexe Kladska v roce 1945, chování polských vojsk v roce 1968.
  Polsko a Ukrajina se historicky nijak zvlášť nemusí.
  I proto je nyní potřeba pomáhat Ukrajině ve válce s Ruskem, ale na druhé straně nesmíme si dělat nějaké velké iluze o jejich vděčnosti. Až se z toho jednou vyhrabou a zesílí, budou se chovat podobně jako Rusové nebo Poláci :-(.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  23:46 13.08.2018

  Rase: Tak psal si o státech o kolo, tedy tím si myslel CR, SR, atd.

  Poláci žádné T-72 modernizovat a nedej bože draze nebudou. Jejich cílem bude maximum L3, ideálně i z linkou. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rase: Tak psal si o státech o kolo, tedy tím si myslel CR, SR, atd.

  Poláci žádné T-72 modernizovat a nedej bože draze nebudou. Jejich cílem bude maximum L3, ideálně i z linkou. Viz masivní přesuny financí, do jiných systémů, nebo plný počet update L2.
  Skrýt celý příspěvek

 • tryskac
  23:29 13.08.2018

  Tento vytvor je zaujimavy uz len preto, lebo ukazuje o kolko je EVA dalej ako BOHDANA. Je to typicka zlatanina, co mobilizacne sklady dali, ako celkom to posobi nesurodo. Za ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tento vytvor je zaujimavy uz len preto, lebo ukazuje o kolko je EVA dalej ako BOHDANA. Je to typicka zlatanina, co mobilizacne sklady dali, ako celkom to posobi nesurodo. Za pozornost stoji ten SRP v skrini nalavo, o nejakom automatickom nabijani ani nehovorit. Inak by ma zaujimala rychlost strelby je udavana 6/min, predpokladam, s naplnenym podavacom. Az sa podavac vybije, rychlost razom klesne.
  Skrýt celý příspěvek

 • Gibon
  23:07 13.08.2018

  Rase: to by znamenalo, ze v CR a SR este existuje technologicka zakladna na kompletnu vyrobu tanku :-)
  Samozrejme mas pravdu, aj toto je riesenie. Avsak neriesi to zamestnanost na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rase: to by znamenalo, ze v CR a SR este existuje technologicka zakladna na kompletnu vyrobu tanku :-)
  Samozrejme mas pravdu, aj toto je riesenie. Avsak neriesi to zamestnanost na Ukrajine a podstatne to zvysi cenu z dovodu vysky miezd.

  Osobne povazujem z hladiska buducnosti Polsko za najvacsiu moznu hrozbu, ako pre SR tak aj ČR. Nasich spolocnych prevadzkovanych 50 tankov k 650 Polskym hovori jasnou recou. ČR potrebuje pridat aspon 100 tankov a SR aspon 50. V skladoch mat dalsich aspon 300.
  Skrýt celý příspěvek

 • alea206
  22:50 13.08.2018

  Ono vzdycky tady budou staty, ktere si vysperkovane zapedni tanky nebudou moct dovolit. Pro ne by neco jako Jatagan mohla byt dobra volba. O to vic pokud bude umet odpalovat PTRS. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ono vzdycky tady budou staty, ktere si vysperkovane zapedni tanky nebudou moct dovolit. Pro ne by neco jako Jatagan mohla byt dobra volba. O to vic pokud bude umet odpalovat PTRS. Preci jenom Leo2 jednou dojdou a nez prijde Leo3, tak je v nabidce K2, Merkava a Altay. Pro vychodoevropske staty nebo staty co maji pifku na rusy i turky by ukrajinsky tank mohl byt zajimavy
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  22:21 13.08.2018

  Rase:
  Nemyslím, že by Poliaci začali len tak zavádzať vo svojej armáde Jatagany - teda už tretí typ tanku. Čelia rovnakému problému, ako každá armáda, čo chce prevádzkovať mraky ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rase:
  Nemyslím, že by Poliaci začali len tak zavádzať vo svojej armáde Jatagany - teda už tretí typ tanku. Čelia rovnakému problému, ako každá armáda, čo chce prevádzkovať mraky ťažkej techniky - novovýroba v dostatočnom počte je drahá a pomalá.
  Mimochodom - dokázali ich PT-čka odpaľovať PTRS? Lebo to by pre nich mohol byť dostatočný bonus k modernizácii ...

  Jatagan by som skôr videl ako alternatívu pre štát ako povedzme Rumunsko, ktoré nemá vo výzbroji T-72 a zároveň by pri obmene tankov potrebovalo viac kusov, než koľko umožňujú uloženky L2 a Leclerc.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  21:54 13.08.2018

  Jirosi:
  myslel jsem to primárně z polského pohledu. Přeci jen byť hodlají modernizovat svoje uložené T-72, tak kdo ví, zda z toho opravdu něco bude. Pokud to budou chtít udělat ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jirosi:
  myslel jsem to primárně z polského pohledu. Přeci jen byť hodlají modernizovat svoje uložené T-72, tak kdo ví, zda z toho opravdu něco bude. Pokud to budou chtít udělat kvalitně, cena bude vysoká. Pokud jen levně, tak výsledek bude nevalný. Původně chtěli T-72 nahradit novým vozidlem palebné podpory "Gepard", ale projekt zrušili. Následně se mluvilo dokonce i o vývoji nového tanku. To je vlastně i důvod, proč mluvím o polské možnosti vyrábět si Jatagan v licenci - tedy jako náhrada za všechny ty tanky na platformě T-72 co v Polské armádě je. Leopardů už moc neseženou a tak není co brát (v úvahu připadá jen ojetý Abrams).

  Pro malé státy jako ČR, SK, Maďarsko atd. se vždycky najde nějaký ten modernizovaný Leopard 2, Leclerc a podobně, jako provizorní řešení než bude k mání fungl nový tank. Jde nám totiž jen o desítky tanků. V Polsku o stovky, nebo až o víc jak tisíc...

  Gibon:
  hodně komponentů nebo zbraní by se dalo řešit nákupem licence. Tedy Ukrajinci by dostali peníze a my si můžeme vyrábět věc doma sami. Dle našich nároků na kvalitu, svým tempem atd.
  Skrýt celý příspěvek

 • Gibon
  21:27 13.08.2018

  Miroslav: hlavne si vsetko co narysuju a vyvinu, aj odskusaju v boji.
  Bolo by vhodne sa casom na nich nakontaktovat a zobrat jeden dva kusky na skusky.
  Predsalen T72 by sa mali ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Miroslav: hlavne si vsetko co narysuju a vyvinu, aj odskusaju v boji.
  Bolo by vhodne sa casom na nich nakontaktovat a zobrat jeden dva kusky na skusky.
  Predsalen T72 by sa mali modernizovat, preco nepodporit Ukrajinu. Ale tu zmluvu a kvalitativne triedy a dolozky by som nechcel pisat.

  Z Ukrajiny si treba urobit velmi dobrych priatelov. V dlhodobom horizonte to moze byt jedina protivaha Polsku v regione.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  21:11 13.08.2018

  Rase: "ps. licenční výroba "poevropštěného" Jataganu by mohla být zajímavá jak pro Polsko tak i další státy kolem. Jasně, není to MBT, ale pořád lepší než se snažit o hloubkovou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rase: "ps. licenční výroba "poevropštěného" Jataganu by mohla být zajímavá jak pro Polsko tak i další státy kolem. Jasně, není to MBT, ale pořád lepší než se snažit o hloubkovou modernizaci T-72M. Tedy vše záleží na ceně."

  Spíše by se jednalo o podobný zabiják dalšího perspektivního fungovaní obrněných jednotek jako T-72M4CZ. Kdyby se tenkráte koupil i malý počet L2(CH2, Lec), bylo by na čem stavět. Takhle se akorát plácáme a vymýšlí se jak z toho.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  20:53 13.08.2018

  PavolR:
  na tom T-72AMT určitě spolupracovali s Poláky. Přeci jen Ukrajinské a polské zbrojovky nedávno podepsaly dohodu o spolupráci. Ani bych se nedivil, pokud by byl v Polsku ...
  Zobrazit celý příspěvek

  PavolR:
  na tom T-72AMT určitě spolupracovali s Poláky. Přeci jen Ukrajinské a polské zbrojovky nedávno podepsaly dohodu o spolupráci. Ani bych se nedivil, pokud by byl v Polsku nabízen popolštěný T-84-120 Jatagan (ve stylu PT-17). patrně by ho oplácali přídavným pancířem jako loni představený PT-17. Mimochodem, tento pancíř získali v licenci od Rheinmetallu za modernizaci Leopardů, tak jej budou chtít cpát všude. Ony Ukrajinské 3D brýle vypadají moc dobře. Celkově si myslím, že navázání kontaktů s Polskem by mohlo být to pravé nakopnutí pro ukrajinské zbrojovky (navazují vazby i s Turky).

  ps. licenční výroba "poevropštěného" Jataganu by mohla být zajímavá jak pro Polsko tak i další státy kolem. Jasně, není to MBT, ale pořád lepší než se snažit o hloubkovou modernizaci T-72M. Tedy vše záleží na ceně.
  Skrýt celý příspěvek

 • Miroslav
  20:20 13.08.2018

  Už neraz som tu tvrdil, že Ukrajina má obrovský potenciál v zbrojnom priemysle ktorý trestuhodne premrhávajú produkčnou nekvalitou a nespoľahlivosťou producentov aj produkcie.

  Už neraz som tu tvrdil, že Ukrajina má obrovský potenciál v zbrojnom priemysle ktorý trestuhodne premrhávajú produkčnou nekvalitou a nespoľahlivosťou producentov aj produkcie.

 • PavolR
  18:20 13.08.2018

  Ďalej sa vŕtajú aj v T-72:
  https://svet.sme.sk/c/20891511...

  Ďalej sa vŕtajú aj v T-72:
  https://svet.sme.sk/c/20891511...

 • Flader
  16:21 13.08.2018

  28 ton???????????????

  To je naozaj správny údaj? Ved to viac jak Eva 6x6 s automatom a 3 člennou posádkou, resp. váha Evy v konfigurácii 8x8 s pancierovou kabínou a automatom.

  28 ton???????????????

  To je naozaj správny údaj? Ved to viac jak Eva 6x6 s automatom a 3 člennou posádkou, resp. váha Evy v konfigurácii 8x8 s pancierovou kabínou a automatom.