Nejnovější ukrajinské zbraně na vojenské přehlídce v Kyjevě

-
13. 8. 2018
-
53 komentářů
-
Karel Címala
O víkendu byly uvolněny první informace o nových typech ukrajinské vojenské techniky, která se chystá 24. srpna na vojenskou přehlídku v Kyjevě. Celkově ukrajinská armáda představí 250 kusů techniky. Mezi hlavní hvězdy přehlídky patří nová kolová houfnice Bohdana a operačně-taktický raketový systém Hrom-2.
K údivu odborné veřejnosti se nová ukrajinská houfnice Bohdana představila na kolovém podvozku. V očekávání bylo provedení dělostřelecké věže polské 155mm houfnice Krab na ukrajinském podvozku T-84 Oplot.
Bylo všeobecně známo, že probíhají jednání s polskou stranou o vzájemné kooperaci výroby pro potřeby ukrajinské armády – 28. prosince 2015 ukrajinská tisková agentura Ukrinform přinesla informace o spolupráci charkovské konstrukční kanceláře Alexandra Morozova, která je součástí státního koncernu UkrOboronProm, a polské firmy Huta Stalowa Wola (výrobce houfnice Krab).
Oba subjekty v roce 2016 oznámily společný vývoj 120mm samohybného minometu a 155mm samohybné houfnice právě na podvozku tanku T-84.
Kromě pásových houfnic Polsko v rámci programu Kryl plánuje nákup i lehkých houfnic na kolovém podvozku. Ostatně ze začátku byla houfnice Bohdana zaměňována s vyvíjenou polskou houfnicí Kryl. Není ale známo, zda má Bohdana nějakou souvislost s polským programem Kryl a zda vůbec ukrajinsko-polská spolupráce přinesla nějaké výsledky.
Jako základ pro novou 28 tun těžkou ukrajinskou houfnici Bohdana byly pravděpodobně využity poznatky z vývoje kolové houfnice 152 mm „Msta-K“ na osmikolovém podvozku KrAZ-ChR-3130.
Bohdana využíví kolový podvozek KrAZ-6322 6×6 s pancéřovou kabinou. Na šasi je umístěna dělostřelecká část ukrajinské výroby. Rozvinutí systému a zaměření má na starosti automatika. Rozvinutí houfnice, zamíření a nabíjení je však možné i v ručním režimu.
Nabíjecí a podávací mechanismus poskytuje asistenci při nabíjení houfnice ze zásobníku na šest nábojů. Celkově Bohdana převáží 20 střel a příslušné množství prachových náplní. Ovládací konzole s LCD displeji jsou umístěny jak v kabině, tak v zadní části vozidla.
Kolová houfnice Bohdana; větší foto / ukrajinská armáda
Dálka střelby je udávána 40 km pro tříštivo-trhavý náboj, při použití (patřičně drahého) náboje s reaktivním pohonem je dálka střelby do 60 km. Rychlost střelby je šest ran za minutu. Přesnost střelby není prozatím zveřejněna, dle ukrajinských médií však systém splňuje požadavky NATO, včetně možností používat alianční dělostřeleckou munici.
Zkoušky houfnice Bohdana údajně skončily před několika dny, což dává předpoklad brzkého zavedení zbraně do vojska. Bohdana je první dělostřelecký systém s ráži NATO zavedený v ukrajinské armádě. Nicméně s opačnou zprávou přišel na webu DS News ukrajinský vojenský expert Michail Žirochov, podle kterého je houfnice Bohdana jen vývojový model, z kterého se zatím nestřílelo. Podle Žirochova v této podobě houfnice nebude přijata do výzbroje (na první pohled není patrný ani systém asistovaného nabíjení) a houfnice byla představena jen proto, aby bylo na přehlídce „co ukázat".
Zajímavé je, že podle ukrajinského vojenského komentátora Kirilo Danilčenka, Bohdana využívá také české technologie a navíc jméno Bohdana má přímou souvislost s československým označením houfnic Dana a Zuzana. „Nejdřív jsem si myslel, že je to polský Kryl. Ale lidé říkají, že Bohdana je směsicí technologií z České republiky, Polska, Ukrajiny a Sovětského svazu,“ uvedl na svém facebookovém profilu Danilčenko.
Operačně-taktický raketový systém Hrom-2; větší foto / ukrajinská armáda
Se zavedením nové dělostřelecké ráže 155 mm v ukrajinské armádě je třeba se také zmínit o zahájení výroby munice ráže nad 100 mm v novém závodě DAXK „Artem“.
Tento nejmodernější výrobní muniční závod na Ukrajině je schopen zabezpečit potřeby vojsk municí odpovídající standardům NATO a požadovaných ráží zavedených v ukrajinské armádě.
V kamufláži ukrajinské armády veřejnost poprvé spatří i raketový operačně-taktický komplet Hrom-2. Systém prochází závěrečnými testy a do konce roku 2018 Ukrajina zahájí dodávky kompletů do Saudské Arábie, která spolufinancovala jeho vývoj.
Exportní regulace ukládají výrobci omezit dosah vývozních balistických střel krátkého doletu SRBM (Short-Range Ballistic Missile) Hrom-2 na 280 km. U případné verze pro ukrajinskou armádu se může dosah zvýšit na 450 až 500 km.
Ukrajinské ozbrojené síly s ohledem na složitou bezpečnostní situaci na východě země nové SRBM potřebují. V současnosti patří k jejich nejefektivnějším taktickým balistickým střelám sovětské Točky s dosahem 120 km. Hrom-2 s dosahem 450–500 km umí zasáhnout protivníka přesněji a na třikrát větší vzdálenost.
T-84-120 Jatagan / ukrajinská armáda
Veřejnost 24. srpna spatří modernizovaný ukrajinský tank T-84-120 Jatagan. Dle označení je Jatagan osazen tankovým kanónem ráže 120 mm umožňující použití všech druhů tankové munice NATO.
Prototyp tanku Jatagan byl představen již v roce 2000 a účastnil se například tureckého výběrového řízení. „Oživení“ tanku Jatagan s alianční ráží souvisí s pomalým a postupným přechodem Ukrajiny na alianční tankové a dělostřelecké ráže.
V souvislosti s ukrajinskou obrněnou technikou stojí za zmínku ukrajinská firma LimpidArmor, která vyvinula obdobu izraelského systému IronView využívající prvky rozšířené reality. Podobně jako IronView ukrajinské řešení využívá přilbu s průhledovým displejem. Na displej se promítá 360° obraz okolí vozidla, včetně počítačem generovaných taktických informací, které jsou „živě“ zasazeny do skutečného obrazu. Do přilby se dají promítat i informace z externích systémů, jako jsou bezpilotní letadla.
Pro širokou veřejnost, jako deklarace podpory Ukrajiny Spojenými státy, bude také prezentován americký protitankový raketový komplet Javelin na lehkých taktických vozidlech Varta 4×4 ukrajinské armády. Pikantní je, že vývoj a nákup vozidel Varta provází podezření z rozsáhlé korupce. Vozidla navíc trápí značné konstrukční problémy.
Zdroj: Censor, Inforesist, Milnavigator
Související články
Ukrajinsko-turecká spolupráce za ruskými zády?
Ukrajina se v posledních několika letech snaží navázat užší vztahy s Tureckem. Vnímá ho totiž jako ...
-
07.05.2018
-
44 komentářů
-
Jan Buchar
Vilha: Ukrajinský raketomet zastaví postup mechanizované brigády
Páteří raketového vojska Ukrajiny se stává hluboce modernizovaný raketový komplex 9K58 Smerč ráže ...
-
17.05.2018
-
24 komentářů
-
Karel Cimala
Američané mají zájem o ukrajinské dopravní letouny An-74
Společnost Oriole Capital Group plánuje zakoupit vojenské transportní letouny An-74 a nechat je ...
-
18.05.2018
-
14 komentářů
-
Jan Buchar
Ukrajina obdržela české houfnice 2S1 Gvozdika
Podle ukrajinského portálu uprom.info na přelomu června a července Ukrajina získala 33 sovětských ...
-
24.07.2018
-
53 komentářů
-
Jan Grohmann
Komentáře
rasto123 Samozrejme, Rusi použili všetko najlepšie čo mali ... je skôr naivné myslieť, že nie. Tanky T-72B3 sa objavili vo výzbroji RF na konci roku 2013 a už v roku 2014 ...Zobrazit celý příspěvek
rasto123
Samozrejme, Rusi použili všetko najlepšie čo mali ... je skôr naivné myslieť, že nie. Tanky T-72B3 sa objavili vo výzbroji RF na konci roku 2013 a už v roku 2014 bojovali na Ukrajine ... a tie sa skryť nedali. A i napriek tomu, že boli neporovnateľne modernejšie ako ukrajinské tanky i tie dokázali Ukrajinci zničiť.
Zato REB je "neviditeľná" - fyzicky samozrejme. Každá strana vždy učí ak má protivník výkonnú zbraň. V prípade spojenia existujú riešenia - napr. jednoduchý drôt, ktorý síce nie je veľmi vhodný na mobilnú vojnu, ale na "klasické" spojenie sú neúčinné i najmodernejšie rušičky ....Skrýt celý příspěvekTen Jatagan sa pozdáva aj mne a vedel by som si ho predstaviť v OS SR. Bol by to typ aspoň v niečom príbuzný s T-72, ktoré sme tu mali doteraz, výkonovo ale niekde inde. Problém ...Zobrazit celý příspěvek
Ten Jatagan sa pozdáva aj mne a vedel by som si ho predstaviť v OS SR. Bol by to typ aspoň v niečom príbuzný s T-72, ktoré sme tu mali doteraz, výkonovo ale niekde inde. Problém ale je neschopnosť Ukrajincov dodať tie tanky v požadovanej kvalite a v akceptovateľnej lehote. Jedine že by nám alebo Poliakom predali licenciu. U nás by k tomu bolo treba nanovo vybudovať výrobné kapacity, čo by stálo obrovské financie a ani nie je vôľa. Neviem ako sú momentálne na tom Poliaci, ktorí "donedávna" vyrábali PT-91, tam tie výr.kapacity možno ešte aké-také sú, otázna je ale vôľa. To by o tie Jategany musel byť ďaleko väčší záujem než len v OS SR a ČR, aby sa na to Poliaci dali "ukecať" :-) Ich pozornosť sa už sústreďuje na nákup západnej voj.techniky...to že by spustili licenčnú výrobu Jateganu na export je teda skôr len sci-fi želaním, škoda :-/Skrýt celý příspěvek
Gibon: "Pri cene cca 1mil€ za kus..." = zabudnite že by kvalitná komplexná hĺbková modernizácia pôvodných T-72 ktoré má ASR uložené stála tak málo. Možno tak začiatkom 90.tych ...Zobrazit celý příspěvek
Gibon:
"Pri cene cca 1mil€ za kus..."
= zabudnite že by kvalitná komplexná hĺbková modernizácia pôvodných T-72 ktoré má ASR uložené stála tak málo. Možno tak začiatkom 90.tych rokov by sa to za tú cenu dalo spraviť. Dnes sú ale ceny niekde úplne úplne inde. A to vôbec nerátam ešte aj pravdepodobnú nutnosť GO tých úloženiek. Bohvie v akom sú stave po toľkých rokoch. A aj fabriky u nás už spôsobilosti čo sa tankov týka do veľkej miery stratili. V 90.rokoch bola v kooperácii so zahr.partnermi nachystaná na tú dobu veľmi slušná modernizácia T-72M2 Moderna, ktorá sa ale nerealizovala. Dneska nie je nachystané nič, fabriky sú sprivatizované, preorientované, odborníci dávno odišli...a napokon ani politická vôľa riešiť otázku tankov nie je.
Osobne to vidím tak, že po nákupoch 4x4, OT 8x8 a stíhačiek sa otázka tankov v ASR riešiť nebude ešte takých 5-10 rokov. A ak náhodou áno, tak len v rovine opráv, sprevádzkovania a možno dákej základnej modernizácie úloženiek. Bohužiaľ.Skrýt celý příspěveklemkin: Alebo ich vyrobit v MSM a DMD, kedze ti to zda sa este schopny vyrobit su a vyrobit to aj pre AČR. Myslim si, ze najlepsia cesta pre OS SR je modernizacia vsetkych ...Zobrazit celý příspěvek
lemkin: Alebo ich vyrobit v MSM a DMD, kedze ti to zda sa este schopny vyrobit su a vyrobit to aj pre AČR.
Myslim si, ze najlepsia cesta pre OS SR je modernizacia vsetkych T-72 vratane ulozenych (cca 100). Kludne rozlozit na viac rokov. Prvych 30 cim skor a potom ulozenky kludne pomalsie. Pri cene cca 1mil€ za kus, to zas nebude taka palka na 5-7 rokov postupnej modernizacie.
To sa radsej vzdat L39NG a ist len cestou GO.Skrýt celý příspěvekrasto123: Ísť môžu slobodne kam len chcú, v tom im ani teraz nikto nebráni, ale bez nášho územia. :-D (veľkoryso tu rozdávaš niečo, čo nepatrí iba tebe) Lebo inak by tiež prišlo k ...Zobrazit celý příspěvek
rasto123:
Ísť môžu slobodne kam len chcú, v tom im ani teraz nikto nebráni, ale bez nášho územia. :-D (veľkoryso tu rozdávaš niečo, čo nepatrí iba tebe) Lebo inak by tiež prišlo k slovu delostrelectvo. ;-)
Zatiaľ to vyzerá, že nejaká forma modernizácie T-72 bude u nás najpravdepodobnejším variantom.Skrýt celý příspěvekOn ten Ukrainský průmysl je asi poslední, kde se dá něco zužitkovat - ostatní zavedení výrobci se s vámi moc nebaví - nemají takovou bídu o peníze. Jatagan by se mi líbil pro ...Zobrazit celý příspěvek
On ten Ukrainský průmysl je asi poslední, kde se dá něco zužitkovat - ostatní zavedení výrobci se s vámi moc nebaví - nemají takovou bídu o peníze.
Jatagan by se mi líbil pro AČR (není drahý, posádka 3, pod 50 tun). Problémem je ale Ukrainský průmysl - nedodá v požadované kvalitě aktuálně ani hovno, pozáruční servis a modernizace v průběhu životního cyklu je taky hodně s otázkou, korupce.
Třeba by šla výměna za lehký/cvičný bitevník :)
Nabízí se přenesení know-how do VOP, ale pro ten počet zvažovaných tanků? Jo kdyby to bylo 300 pro AČR a něco Slovákům......, otázka zda by to VOP vůbec vyrobil.Skrýt celý příspěvek"Je to REB. Ukrajina je s Ruskom v nevyhlásenej vojne a pokým s ťažkými zbraňami najmodernejšej konštrukcie Rusi nešermujú, tak v elektronickej vojne nasadzujú najmodernejšie ...Zobrazit celý příspěvek
"Je to REB. Ukrajina je s Ruskom v nevyhlásenej vojne a pokým s ťažkými zbraňami najmodernejšej konštrukcie Rusi nešermujú, tak v elektronickej vojne nasadzujú najmodernejšie zbrane a ukajinská armáda tomu musí čeliť. Preto by som spoluprácu s Ukrajincami nasmeroval tam."
A Duškoviny. Ak by RF a ich REB a REP použili to najlepšie čo majú, tak by Ukrajinsky soldati používali poštové holuby.Skrýt celý příspěvek"Byla by docela sranda, pokud by Ukrajina, minimálně u děl, přešla na ráži NATO. Myšleno tak, že nově vyráběné houfnice, třeba jako Bogdana (s automatem), by byly ráži 155 mm a ...Zobrazit celý příspěvek
"Byla by docela sranda, pokud by Ukrajina, minimálně u děl, přešla na ráži NATO. Myšleno tak, že nově vyráběné houfnice, třeba jako Bogdana (s automatem), by byly ráži 155 mm a zbytek zásob 152 mm by vystřílely na Východě stávající houfnice. Za mě by to bylo docela zajímavé řešení. Jasně Ukrajina nemá prachy, ale udržení bojeschopnosti X druhů zastaralých houfnic, případně jejich modernizace na použitelnou úroveň, taky není levná záležitost."
Tak že, vystrieľať a porušiť Minské...to je vlastne jedno . Som Slovák , ak by sa juh Slovenska chcel pripojiť k Maďarsku , tak nech. Chcú tam byť nech sú tam. Aj tak rozprávajú po maďarsky , cítia sa Maďarmi, na vysoké školy chodia do Maďarska a aj pracovať chodia tam. Budeme viesť vojnu ?
"T-84 by bola fajn aj pre OS SR. Zázemie je, kompatibilita s NATO, je. Cena je tiež fajn. A že by tá T-84 urobila menej ako Leopard 2 alebo Abrams, to by som zase netvrdil."
A Slovenská úprava T-72 prečo nie ?Skrýt celý příspěvekKubo4747 Ukrajinci mají problém ty zbraně vyrábět, víte jak dopadl Oplot v Thajsku? Je to výborný tank vyhrál Thajský tendr, ale všechno ztroskotalo na neschopnosti Ukrajinců ...Zobrazit celý příspěvek
Kubo4747
Ukrajinci mají problém ty zbraně vyrábět, víte jak dopadl Oplot v Thajsku? Je to výborný tank vyhrál Thajský tendr, ale všechno ztroskotalo na neschopnosti Ukrajinců dostát smluvní závazky ohledně dodávek.Skrýt celý příspěvekMne osobne ten BOHDAN pride ako nejaká kópia CAESARA. Ale neviem, prečo to tu ľudia tak kritizujú. To ako každá armada musí mať super moderný system ako M109 alebo Pzh 2000 či ...Zobrazit celý příspěvek
Mne osobne ten BOHDAN pride ako nejaká kópia CAESARA. Ale neviem, prečo to tu ľudia tak kritizujú. To ako každá armada musí mať super moderný system ako M109 alebo Pzh 2000 či ostatné? Ako keby všetko je len o kvalite. Viac lacných zbraňových systémov urobí lepšiu robotu ako tých drahších.
T-84 by bola fajn aj pre OS SR. Zázemie je, kompatibilita s NATO, je. Cena je tiež fajn. A že by tá T-84 urobila menej ako Leopard 2 alebo Abrams, to by som zase netvrdil.Skrýt celý příspěvekTecka - tekst z defence-blog,om to jakie ukraińskie fantasmagorie... (dużo takich "informacji" tworzą ukraińcy) Nie będzie żadnej współpracy bo po prostu nie ma z kim gadać Oni ...Zobrazit celý příspěvek
Tecka - tekst z defence-blog,om to jakie ukraińskie fantasmagorie... (dużo takich "informacji" tworzą ukraińcy)
Nie będzie żadnej współpracy bo po prostu nie ma z kim gadać
Oni nie chcą kupować naszych kamer termowizyjnych - bo nie mają pieniędzy i proponują barter (wymianę)
Ale nasi nie potrzebują starych gratów z magazynów jak "nowe" 30 letnie armaty 2A46 czy układy stabilizacji 2E42-2
Nasi chcą dokumentacji technicznej i know-how...
A tego Ukraińcy nie chcą przekazać w ramach potencjalnej "wymiany handlowej"
Jestem ciekawy jaki system kierowania i dowodzenia ma owa haubica Bohdana?
Moim zdaniem nie jest to nic innego niż kolejny demonstrator stworzony na potrzeby targów - by zainteresować kogoś kto da $ na dokończenie projektuSkrýt celý příspěvekdusan pokial viem USA toto vyuziva uz od zaciatku. Cital som rozhovor s nejakym americanom kde chvalil prave ruske prostriedky REB kde dokazali bez problemov zarusit pocas ...Zobrazit celý příspěvek
dusan
pokial viem USA toto vyuziva uz od zaciatku. Cital som rozhovor s nejakym americanom kde chvalil prave ruske prostriedky REB kde dokazali bez problemov zarusit pocas palebnych prepadov strelecke radary dodane z USA a podobne.Skrýt celý příspěvekTrochu sa zabúda na niečo v čom majú Ukrajinci veľké skúsenosti ... také, že sa tam chodia učiť Amíci ... Je to REB. Ukrajina je s Ruskom v nevyhlásenej vojne a pokým s ťažkými ...Zobrazit celý příspěvek
Trochu sa zabúda na niečo v čom majú Ukrajinci veľké skúsenosti ... také, že sa tam chodia učiť Amíci ...
Je to REB. Ukrajina je s Ruskom v nevyhlásenej vojne a pokým s ťažkými zbraňami najmodernejšej konštrukcie Rusi nešermujú, tak v elektronickej vojne nasadzujú najmodernejšie zbrane a ukajinská armáda tomu musí čeliť. Preto by som spoluprácu s Ukrajincami nasmeroval tam.Skrýt celý příspěvekA tu ciekawostka ..wieści z Bumaru : https://pbs-0.twimg.com/media/...
A tu ciekawostka ..wieści z Bumaru : https://pbs-0.twimg.com/media/...
danny: tak výhoda přechodu a racionalizace by se neprojevila hned, ale až později. V aktuální situaci, kdy zjišťují, v jakém reálném stavu jsou jejich houfnice, zásoby munice se ...Zobrazit celý příspěvek
danny:
tak výhoda přechodu a racionalizace by se neprojevila hned, ale až později. V aktuální situaci, kdy zjišťují, v jakém reálném stavu jsou jejich houfnice, zásoby munice se tenčí atd. tak jsou vlastně v ideální situaci provést zmíněný přechod na novou ráži a zavedení nové houfnice. Ztráty techniky a munice něčím musí nahradit, a finančně je asi dost jedno, zda vyrábí "starou" houfnici v ráži 152 mm nebo novou v ráži 155 mm, u minice to samé. Zvlášť pokud je pravda, že nemají kde vyrábět novou munici ráže 152 mm.
u nás sme taky došli k závěru, že modernizovat Dany nemá smysl a mnohem perspektivnější je nová houfnice v ráži 155 mm. U Ukrajinců by to mohlo být stejné. Jen nekoupí 50 nových houfnic a X krát víc :-)Skrýt celý příspěvekFlader: K přesunům značného množství materiálu došlo, a to různými kanály. Je to takové soukromé podezření, ale vůbec bych se nedivil, kdyby s nějakou formou zásobování jednotek na ...Zobrazit celý příspěvek
Flader: K přesunům značného množství materiálu došlo, a to různými kanály. Je to takové soukromé podezření, ale vůbec bych se nedivil, kdyby s nějakou formou zásobování jednotek na frontě souvisela i nehoda ve Vrběticích.
S tím politickým kapitálem je to dost sporné. Většina populace z podpory válečných operací moc nadšena není a navíc vzhledem ke skandálům, kterými je téměř každá zbrojní zakázka na Ukrajině opředena, je to dost rizikové PR.Skrýt celý příspěvekByla by docela sranda, pokud by Ukrajina, minimálně u děl, přešla na ráži NATO. Myšleno tak, že nově vyráběné houfnice, třeba jako Bogdana (s automatem), by byly ráži 155 mm a ...Zobrazit celý příspěvek
Byla by docela sranda, pokud by Ukrajina, minimálně u děl, přešla na ráži NATO. Myšleno tak, že nově vyráběné houfnice, třeba jako Bogdana (s automatem), by byly ráži 155 mm a zbytek zásob 152 mm by vystřílely na Východě stávající houfnice. Za mě by to bylo docela zajímavé řešení. Jasně Ukrajina nemá prachy, ale udržení bojeschopnosti X druhů zastaralých houfnic, případně jejich modernizace na použitelnou úroveň, taky není levná záležitost.Skrýt celý příspěvek
Práve vynechaním prostredníka a predajom na úrovni vlád by ČR za tú muníciu dostala aj určitý politický kapitál. Že Ukrajinu podporuje nielen prázdnymi slovami ale ako jedna z mála ...Zobrazit celý příspěvek
Práve vynechaním prostredníka a predajom na úrovni vlád by ČR za tú muníciu dostala aj určitý politický kapitál. Že Ukrajinu podporuje nielen prázdnymi slovami ale ako jedna z mála aj hmotnou pomocou.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...