Nejnovější ukrajinské zbraně na vojenské přehlídce v Kyjevě

Kolová houfnice Bohdana využívá údajně i české technologie; větší foto / ukrajinská armáda

O víkendu byly uvolněny první informace o nových typech ukrajinské vojenské techniky, která se chystá 24. srpna na vojenskou přehlídku v Kyjevě. Celkově ukrajinská armáda představí 250 kusů techniky. Mezi hlavní hvězdy přehlídky patří nová kolová houfnice Bohdana a operačně-taktický raketový systém Hrom-2.

K údivu odborné veřejnosti se nová ukrajinská houfnice Bohdana představila na kolovém podvozku. V očekávání bylo provedení dělostřelecké věže polské 155mm houfnice Krab na ukrajinském podvozku T-84 Oplot.

 

 

Bylo všeobecně známo, že probíhají jednání s polskou stranou o vzájemné kooperaci výroby pro potřeby ukrajinské armády  28. prosince 2015 ukrajinská tisková agentura Ukrinform přinesla informace o spolupráci charkovské konstrukční kanceláře Alexandra Morozova, která je součástí státního koncernu UkrOboronProm, a polské firmy Huta Stalowa Wola (výrobce houfnice Krab).
 

Oba subjekty v roce 2016 oznámily společný vývoj 120mm samohybného minometu a 155mm samohybné houfnice právě na podvozku tanku T-84.

Kromě pásových houfnic Polsko v rámci programu Kryl plánuje nákup i lehkých houfnic na kolovém podvozku. Ostatně ze začátku byla houfnice Bohdana zaměňována s vyvíjenou polskou houfnicí Kryl. Není ale známo, zda má Bohdana nějakou souvislost s polským programem Kryl a zda vůbec ukrajinsko-polská spolupráce přinesla nějaké výsledky.

 

Jako základ pro novou 28 tun těžkou ukrajinskou houfnici Bohdana byly pravděpodobně využity poznatky z vývoje kolové houfnice 152 mm „Msta-K“ na osmikolovém podvozku  KrAZ-ChR-3130.
 

Bohdana využíví kolový podvozek KrAZ-6322 6×6 s pancéřovou kabinou. Na šasi je umístěna dělostřelecká část ukrajinské výroby. Rozvinutí systému a zaměření má na starosti automatika. Rozvinutí houfnice, zamíření a nabíjení je však možné i v ručním režimu.
 

Nabíjecí a podávací mechanismus poskytuje asistenci při nabíjení houfnice ze zásobníku na šest nábojů. Celkově Bohdana převáží 20 střel a příslušné množství prachových náplní. Ovládací konzole s LCD displeji jsou umístěny jak v kabině, tak v zadní části vozidla.


 

Kolová houfnice Bohdana; větší foto / ukrajinská armáda

 

Dálka střelby je udávána 40 km pro tříštivo-trhavý náboj, při použití (patřičně drahého) náboje s reaktivním pohonem je dálka střelby do 60 km. Rychlost střelby je šest ran za minutu. Přesnost střelby není prozatím zveřejněna, dle ukrajinských médií však systém splňuje požadavky NATO, včetně možností používat alianční dělostřeleckou munici. 

 

Zkoušky houfnice Bohdana údajně skončily před několika dny, což dává předpoklad brzkého zavedení zbraně do vojska. Bohdana je první dělostřelecký systém s ráži NATO zavedený v ukrajinské armádě. Nicméně s opačnou zprávou přišel na webu DS News ukrajinský vojenský expert Michail Žirochov, podle kterého je houfnice Bohdana jen vývojový model, z kterého se zatím nestřílelo. Podle Žirochova v této podobě houfnice nebude přijata do výzbroje (na první pohled není patrný ani systém asistovaného nabíjení) a houfnice byla představena jen proto, aby bylo na přehlídce „co ukázat".

 

Zajímavé je, že podle ukrajinského vojenského komentátora Kirilo Danilčenka, Bohdana využívá také české technologie a navíc jméno Bohdana má přímou souvislost s československým označením houfnic Dana a Zuzana. „Nejdřív jsem si myslel, že je to polský Kryl. Ale lidé říkají, že Bohdana je směsicí technologií z České republiky, Polska, Ukrajiny a Sovětského svazu,“ uvedl na svém facebookovém profilu Danilčenko.

 

Operačně-taktický raketový systém Hrom-2; větší foto / ukrajinská armáda

 

Se zavedením nové dělostřelecké ráže 155 mm v ukrajinské armádě je třeba se také zmínit o zahájení výroby munice ráže nad 100 mm v novém závodě DAXK „Artem“.

 

Tento nejmodernější výrobní muniční závod na Ukrajině je schopen zabezpečit potřeby vojsk municí odpovídající standardům NATO a požadovaných ráží zavedených v ukrajinské armádě.

 

V kamufláži ukrajinské armády veřejnost poprvé spatří i raketový operačně-taktický komplet Hrom-2. Systém prochází závěrečnými testy a do konce roku 2018 Ukrajina zahájí dodávky kompletů do Saudské Arábie, která spolufinancovala jeho vývoj.  

 

Exportní regulace ukládají výrobci omezit dosah vývozních balistických střel krátkého doletu SRBM (Short-Range Ballistic Missile) Hrom-2 na 280 km. U případné verze pro ukrajinskou armádu se může dosah zvýšit na 450 až 500 km. 

 

Ukrajinské ozbrojené síly s ohledem na složitou bezpečnostní situaci na východě země nové SRBM potřebují. V současnosti patří k jejich nejefektivnějším taktickým balistickým střelám sovětské Točky s dosahem 120 km. Hrom-2 s dosahem 450–500 km umí zasáhnout protivníka přesněji a na třikrát větší vzdálenost.  

 

T-84-120 Jatagan / ukrajinská armáda

 

Veřejnost 24. srpna spatří modernizovaný ukrajinský tank T-84-120 Jatagan. Dle označení je Jatagan osazen tankovým kanónem ráže 120 mm umožňující použití všech druhů tankové munice NATO.

 

Prototyp tanku Jatagan byl představen již v roce 2000 a účastnil se například tureckého výběrového řízení. „Oživení“ tanku Jatagan s alianční ráží souvisí s pomalým a postupným přechodem Ukrajiny na alianční tankové a dělostřelecké ráže.

 

V souvislosti s ukrajinskou obrněnou technikou stojí za zmínku ukrajinská firma LimpidArmor, která vyvinula obdobu izraelského systému IronView využívající prvky rozšířené reality. Podobně jako IronView ukrajinské řešení využívá přilbu s průhledovým displejem. Na displej se promítá 360° obraz okolí vozidla, včetně počítačem generovaných taktických informací, které jsou „živě“ zasazeny do skutečného obrazu. Do přilby se dají promítat i informace z externích systémů, jako jsou bezpilotní letadla.

 

Pro širokou veřejnost, jako deklarace podpory Ukrajiny Spojenými státy, bude také prezentován americký protitankový raketový komplet Javelin na lehkých taktických vozidlech Varta 4×4 ukrajinské armády. Pikantní je, že vývoj a nákup vozidel Varta provází podezření z rozsáhlé korupce. Vozidla navíc trápí značné konstrukční problémy. 

 

Zdroj: Censor, Inforesist, Milnavigator

 

Nahlásit chybu v článku


Související články

Ukrajinsko-turecká spolupráce za ruskými zády?

Ukrajina se v posledních několika letech snaží navázat užší vztahy s Tureckem. Vnímá ho totiž jako ...

Vilha: Ukrajinský raketomet zastaví postup mechanizované brigády

Páteří raketového vojska Ukrajiny se stává hluboce modernizovaný raketový komplex 9K58 Smerč ráže ...

Američané mají zájem o ukrajinské dopravní letouny An-74

Společnost Oriole Capital Group plánuje zakoupit vojenské transportní letouny An-74 a nechat je ...

Ukrajina obdržela české houfnice 2S1 Gvozdika

Podle ukrajinského portálu uprom.info na přelomu června a července Ukrajina získala 33 sovětských ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
  • Nesher
    14:09 14.08.2018

    Flader Ale přicházelo, MO to prodá CSG, která to prodá na Ukrajinu, ostatně už tahle prodala Gvozdiky a BVP 1. A náš pan prezident na to neřekne ani slovo, protože by si musel ...Zobrazit celý příspěvek

    Flader
    Ale přicházelo, MO to prodá CSG, která to prodá na Ukrajinu, ostatně už tahle prodala Gvozdiky a BVP 1. A náš pan prezident na to neřekne ani slovo, protože by si musel vybrat zda má raději Rusáky nebo svého "přítele" a sponzora Strnada.Skrýt celý příspěvek

  • Flader
    14:00 14.08.2018

    Pri tejto téme ma napadla jedna vec. Jeden z argumentov modernizácie "Dán" pre AČR boli veľké zásoby munície 152mm. Nebolo by jej lepšie využitie odpredaj, prípadne "darovanie" ...Zobrazit celý příspěvek

    Pri tejto téme ma napadla jedna vec. Jeden z argumentov modernizácie "Dán" pre AČR boli veľké zásoby munície 152mm. Nebolo by jej lepšie využitie odpredaj, prípadne "darovanie" Ukrajine? Podobne sa predsa ČR zbavovala zásob sovietskej munície v prospech Kurdov. Či pri momentálnej českej vláde p. prezidentovi by "nasranie" Ruska neprichádzalo v úvahu?Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
    13:54 14.08.2018

    + nezabúdajme na výbuch asi dvoch ukrajinských muničných skladov ...

    + nezabúdajme na výbuch asi dvoch ukrajinských muničných skladov ...

  • Tecka
    13:53 14.08.2018

    Było? https://defence-blog.com/army/... Perspektywa wykonywania jakiś prac przez Ukrainę raczej mało realne...patrz ...Zobrazit celý příspěvek

    Było?
    https://defence-blog.com/army/...

    Perspektywa wykonywania jakiś prac przez Ukrainę raczej mało realne...patrz Oplot i reszta ferajnySkrýt celý příspěvek

  • KOLT
    13:41 14.08.2018

    Že by Ukrajina po čtyřech letech tu více tu méně intenzivního konfliktu měla ještě nějaké "obrovské zásoby munice", se mi nejeví zrovna pravděpodobně. Nevím, kolik jí měli předtím, ...Zobrazit celý příspěvek

    Že by Ukrajina po čtyřech letech tu více tu méně intenzivního konfliktu měla ještě nějaké "obrovské zásoby munice", se mi nejeví zrovna pravděpodobně. Nevím, kolik jí měli předtím, ale po intenzivní dělostřelecké výměně názorů především v počátku konfliktu, její zásoby rozhodně zřídly, pokud zcela nedošly (což bych si tipnul já).Skrýt celý příspěvek

  • danny
    13:27 14.08.2018

    David: pak je ještě otázka, jak na tom s těmi zásobami skutečně jsou. Pokud vím, výroba munice všech ráží probíhala v Doněcku, fabriku teď ovládají separatisti a i přes značné ...Zobrazit celý příspěvek

    David: pak je ještě otázka, jak na tom s těmi zásobami skutečně jsou. Pokud vím, výroba munice všech ráží probíhala v Doněcku, fabriku teď ovládají separatisti a i přes značné stádium rozkladu něco produkují. Ukrajina naopak musela munici napříč rážemi nakupovat, hodně z Bulharska a Rumunska.Skrýt celý příspěvek

  • danny
    13:25 14.08.2018

    PavolR: Spolupráce byla mnohem zajímavěji rozjetá cca pět-deset let zpět. Mezi tím se na Ukrajině i v Polsku mnoho věcí změnilo a obě krajiny se momentálně vyjadřují mnohem ...Zobrazit celý příspěvek

    PavolR: Spolupráce byla mnohem zajímavěji rozjetá cca pět-deset let zpět. Mezi tím se na Ukrajině i v Polsku mnoho věcí změnilo a obě krajiny se momentálně vyjadřují mnohem sebevědoměji a asertivněji.
    Vůbec nezpochybňuji spolupráci na high-tech záležitostech, jako na např. tebou zmíněné drony atd..., ale u tanků tomu nevěřím. Kdyby, budu jen příjemně překvapen, protože to považuji za velmi racionální počin.Skrýt celý příspěvek

  • Rase
    13:19 14.08.2018

    David: pokud by měla být Bogdana určená pro ukrajinskou armádu, tak by si měl pravdu. očividně ale jde o primárně exportní vozidlo, podobně jako nabízené tanky s kanónem ráže 120 ...Zobrazit celý příspěvek

    David:
    pokud by měla být Bogdana určená pro ukrajinskou armádu, tak by si měl pravdu. očividně ale jde o primárně exportní vozidlo, podobně jako nabízené tanky s kanónem ráže 120 mm NATO. Obdobně zbraně s ráží NATO a Sovětskou, nabízí i Čína a Srbsko.Skrýt celý příspěvek

  • David
    13:08 14.08.2018

    Co se týče té Bogdany, mě připadá jako docela zajímavá. Ale...Já chápu snahu o dělo 155 mm. Jenže když vezmu v potaz, že Ukrajina má obrovské zásoby munice 152 mm, že má i velice ...Zobrazit celý příspěvek

    Co se týče té Bogdany, mě připadá jako docela zajímavá. Ale...Já chápu snahu o dělo 155 mm. Jenže když vezmu v potaz, že Ukrajina má obrovské zásoby munice 152 mm, že má i velice výkonná tažená děla 152 mm, typy 2A36 Giacint a 2A65 MSTA, tak si myslím, že osazení těchto děl by bylo mnohem efektivnější, levnější. Takto se obávám, že Bogdana, příp. nějaký její derivát skončí jen v podobě prototypuSkrýt celý příspěvek

  • PavolR
    10:46 14.08.2018

    danny: Poľsko a Ukrajina spolupracujú vo viacerých sférach a tuším, že pri modernizačných balíčkoch pre T-72 ponúkali vo variante pre 120mm práve ukrajinský kanón (podobne ako pri ...Zobrazit celý příspěvek

    danny:
    Poľsko a Ukrajina spolupracujú vo viacerých sférach a tuším, že pri modernizačných balíčkoch pre T-72 ponúkali vo variante pre 120mm práve ukrajinský kanón (podobne ako pri 125mm slovenský). Popri tom Ukrajinci spustili licenčnú výrobu poľských dronov Warmate. A iste by sa toho našlo viac.
    Oni tie územné a historické krivdy, keď hneď v 90. rokoch a nevyústili v Balkán 2.0, tak teraz, keď majú spoločných spojencov, ale hlavne spoločného úhlavného nepriateľa, nebudú hrať veľkú rolu. Obzvlášť keď Sovieti i poľskí komunisti svoje strany hraníc hneď po skončení vojny tak dôsledne etnicky vyčistili a obyvateľstvo nevhodnej národnosti popresídľovali, že sa nacionalisti oboch strán demograficky sotva majú o čo oprieť.Skrýt celý příspěvek

  • Jilex
    10:28 14.08.2018

    Ukrajinci konečně v srpnu zahájili sériovou výrobu munice velkých ráží. Video:
    https://www.youtube.com/watch?...

    Ukrajinci konečně v srpnu zahájili sériovou výrobu munice velkých ráží. Video:
    https://www.youtube.com/watch?...

  • Karlos73
    10:25 14.08.2018

    Na Ukrajinských fórach sa písalo, že húfnica Bogdana by mala byť zlátanina poľského systému KRAB, Československej DANA, ukrajinského KRAZ ...dokonca že hlavne by mali byť zo ...Zobrazit celý příspěvek

    Na Ukrajinských fórach sa písalo, že húfnica Bogdana by mala byť zlátanina poľského systému KRAB, Československej DANA, ukrajinského KRAZ ...dokonca že hlavne by mali byť zo Slovenska...otázky by som smeroval na MSM Group a Strnada, ako je to so spoluprácou s Ukrajinskou stranou...
    Jura99 ty si neuveriteľné jelito! Ty si vždy vytiahneš nejakú argumentačnú sprostosť, len aby si naštval čo najviac ľudí... Na toto fórum to nepatrí, môžeš diskutovať na forum.valka.cz
    Najskôr si niečo prečítaj a potom tu vypisuj! https://sk.wikipedia.org/wiki/... Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
    10:00 14.08.2018

    Gibon: Pokiaľ sa budeme držať dostatočne pevne nohavíc strýčka Sama, tak by pre nás Poľsko nemuselo byť problémom - zameria sa na politicky priechodnejší cieľ. Najskôr bude ...Zobrazit celý příspěvek

    Gibon:
    Pokiaľ sa budeme držať dostatočne pevne nohavíc strýčka Sama, tak by pre nás Poľsko nemuselo byť problémom - zameria sa na politicky priechodnejší cieľ. Najskôr bude poškuľovať smerom k Bielorusku, prípadne Česku, ak by tam Hrad a populisti/komunisti pretlačili nejakú zmenu orientácie.
    Tým pádom nám nebude nič hroziť ani zo strany Maďarska, ktoré tradične svoju stratégiu smerom na sever podmieňuje existenciou spojenca na druhej strane záujmového územia - zameria sa teda popri Rumunsku skôr na Ukrajinu (čo sa vlastne už aj deje).Skrýt celý příspěvek

  • Gibon
    09:50 14.08.2018

    Jura99: Samozrejme mate pravdu. Vystudoval som historiu na UK a vsetko co popisujete sa stalo a vsetko malo svoje priciny a aj dosledky. Ved mozme hovorit aj o Homolovom puči. Aj ...Zobrazit celý příspěvek

    Jura99: Samozrejme mate pravdu. Vystudoval som historiu na UK a vsetko co popisujete sa stalo a vsetko malo svoje priciny a aj dosledky. Ved mozme hovorit aj o Homolovom puči.
    Aj argumentacia Maďarska bola logicka a ich požiadavky oprávnené. Hranica Dunaj/Ipeľ vsak bola vytvorena z vojenskeho hladiska správne. Ak od 955 nevyhrate jedinu vojnu a v rozhodujucich chvilach ste na strane porazenych, takzo sa uzemie zvacsuje.

    Svet nie je ciernobiely a doba bola taka. Moj prastryco sa zucastnil na utoku na ZSSR a aj zbehol k Rusom. Druhy ako 17 rocny vstupil do povstania.
    Ale nechcem tu rozvíjať uplny OT, takze ak chcete debatovat dalej, jedine cez mail.
    Ďakujem.Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
    09:40 14.08.2018

    Mossback: Ten malí rozdíl mezi slovy, chtít a dělat. U nás se taky vypisuje výběrové řízení na kde co, ale skutek utek.

    Mossback: Ten malí rozdíl mezi slovy, chtít a dělat. U nás se taky vypisuje výběrové řízení na kde co, ale skutek utek.

  • danny
    09:35 14.08.2018

    Rase: vyzrálosti konstrukce Jataganu a produkční kvalitě věřím asi tak podobně, jako Oplotům. Zatím s produkcí obrněné techniky nepřesvědčili ani s lehkými vozidly, všechno je to ...Zobrazit celý příspěvek

    Rase: vyzrálosti konstrukce Jataganu a produkční kvalitě věřím asi tak podobně, jako Oplotům. Zatím s produkcí obrněné techniky nepřesvědčili ani s lehkými vozidly, všechno je to hrozně nedovařené a většinou se záměrem, aby si nově založené firmičky příbuzných a kamarádů politické reprezentace ukously ze štědré zahraniční pomoci.
    Na spolupráci s Poláky při vývoji a výrobě tanku nevěřím. Poláci mají vlastní modernizační balíčky a vzájemné vztahy nejsou vůbec vřelé (od historických křivd přes územní nároky a hádky o imigranty).
    Hrom 2, to je jiná. Vývoj si platí Saudi, a asi velmi pečlivě kontrolují, co za svoje peníze dostanou. Tam pochybnosti o vysoce kvalitním produktu nemám. Navíc výrobce neztratil kontinuitu výroby pokročilých systémů, celkem plynule přešel z dodávek pro rusy na dalšího zahraničního zákazníka.

    Bohdana je takový sympatický technical se zodolněnou kabinou pro ochranu nosičů munice během přesunu. Ale to je tak vše, co se k tomu dá říct.Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
    09:07 14.08.2018

    Gibon: každý stát má svou pravdu a svůj zájem a nelze tvrdit, že pravdu má jen jeden. Územní nároky Maďarska ve své době určitě nebyly mimo realitu, hranice na Dunaji spravedlivá ...Zobrazit celý příspěvek

    Gibon: každý stát má svou pravdu a svůj zájem a nelze tvrdit, že pravdu má jen jeden. Územní nároky Maďarska ve své době určitě nebyly mimo realitu, hranice na Dunaji spravedlivá nebyla, diktoval ji vítěz. A v roce 38 se jako vítězi cítili zase Maďaři, takže chtěli diktovat oni. Mimochodem, ani Slováci se nezachovali moc prozíravě, vyhnali a okradli bez pardonu pár desítek tisíc Čechů, často do náruče gestapa a spolu s Němci rozpoutali válku napadením Polska (nerad bych tímto rozpoutal diskusi na oblíbené téma "spravedlivého" navrácení vesnic na Oravě).Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
    09:00 14.08.2018

    liberal shark: souhlas, ale platí to víceméně o všech našich sousedech v dosahu. Proto se spoléhat pouze na sebe a najít si spojence hodně daleko, se kterým nemáme už z principu ...Zobrazit celý příspěvek

    liberal shark: souhlas, ale platí to víceméně o všech našich sousedech v dosahu. Proto se spoléhat pouze na sebe a najít si spojence hodně daleko, se kterým nemáme už z principu územní spory nebo historické křivdy (Izrael, USA). NATO je nepochybně dobré, tlumí potenciální spory členů, což ale Varšavská smlouva dělala taky. Ale nic netrvá věčně, bohužel ani NATO nemusí.

    Houfnice Bohdan je pokus o zbraň, v této podobě spíš pro nějaké africké státy. Věřím, že se nespokojí s polotovarem a zapracují na (polo)automatice.Skrýt celý příspěvek

  • Gibon
    08:51 14.08.2018

    liberal shark: rovnako tiez kricali na rozdelenie Slovenska medzi nimi a Maďarmi v 1938. Polsko dnes vykazuje vsetky znaky nebezpecneho suseda a vidim tam velke podobnosti s ...Zobrazit celý příspěvek

    liberal shark: rovnako tiez kricali na rozdelenie Slovenska medzi nimi a Maďarmi v 1938.
    Polsko dnes vykazuje vsetky znaky nebezpecneho suseda a vidim tam velke podobnosti s vyvojom inych nebezpecnych statov (Turecka). Krajina, ktora este pred 20 rokmi zarabala na smeline a krowkach na trhu....

    To, že Ukrajina bude čo sa správania na tom podobne je celkom zjavne už z ich terajšej nabubrenosti. No silna(silnejsia) Ukrajina bude uplne stacit na to, aby vytvarali protivahu Polsku. Samozrejme az do momentu kym sa nespoja :-)
    Ukrajinu vsak potrebujeme na strane zapadu. Bude nasim naraznikovym pasmom.Skrýt celý příspěvek

  • Mossback
    08:22 14.08.2018

    Jirosi: "Poláci žádné T-72 modernizovat a nedej bože draze nebudou." Ale budou... Poland’s Armament Inspectorate has begun a market analysis on the possible upgrade of the ...Zobrazit celý příspěvek

    Jirosi: "Poláci žádné T-72 modernizovat a nedej bože draze nebudou."

    Ale budou...
    Poland’s Armament Inspectorate has begun a market analysis on the possible upgrade of the T-72M1/M1D tank.

    “We want to modernise the T-72,” Deputy Defence Minister Bartosz Kownacki told the Gazeta Polska Codziennie daily on 8 December. “Upgrading a tank costs around PLN4 million (USD1.1 million). We have 300 such vehicles, so the contract will be for over PLN1 billion.”

    Remigiusz Wilk - IHS Jane's Defence Weekly
    13 December 2017Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 3