Nejnovější ukrajinské zbraně na vojenské přehlídce v Kyjevě

Kolová houfnice Bohdana využívá údajně i české technologie; větší foto / ukrajinská armáda

O víkendu byly uvolněny první informace o nových typech ukrajinské vojenské techniky, která se chystá 24. srpna na vojenskou přehlídku v Kyjevě. Celkově ukrajinská armáda představí 250 kusů techniky. Mezi hlavní hvězdy přehlídky patří nová kolová houfnice Bohdana a operačně-taktický raketový systém Hrom-2.

K údivu odborné veřejnosti se nová ukrajinská houfnice Bohdana představila na kolovém podvozku. V očekávání bylo provedení dělostřelecké věže polské 155mm houfnice Krab na ukrajinském podvozku T-84 Oplot.

 

 

Bylo všeobecně známo, že probíhají jednání s polskou stranou o vzájemné kooperaci výroby pro potřeby ukrajinské armády  28. prosince 2015 ukrajinská tisková agentura Ukrinform přinesla informace o spolupráci charkovské konstrukční kanceláře Alexandra Morozova, která je součástí státního koncernu UkrOboronProm, a polské firmy Huta Stalowa Wola (výrobce houfnice Krab).
 

Oba subjekty v roce 2016 oznámily společný vývoj 120mm samohybného minometu a 155mm samohybné houfnice právě na podvozku tanku T-84.

Kromě pásových houfnic Polsko v rámci programu Kryl plánuje nákup i lehkých houfnic na kolovém podvozku. Ostatně ze začátku byla houfnice Bohdana zaměňována s vyvíjenou polskou houfnicí Kryl. Není ale známo, zda má Bohdana nějakou souvislost s polským programem Kryl a zda vůbec ukrajinsko-polská spolupráce přinesla nějaké výsledky.

 

Jako základ pro novou 28 tun těžkou ukrajinskou houfnici Bohdana byly pravděpodobně využity poznatky z vývoje kolové houfnice 152 mm „Msta-K“ na osmikolovém podvozku  KrAZ-ChR-3130.
 

Bohdana využíví kolový podvozek KrAZ-6322 6×6 s pancéřovou kabinou. Na šasi je umístěna dělostřelecká část ukrajinské výroby. Rozvinutí systému a zaměření má na starosti automatika. Rozvinutí houfnice, zamíření a nabíjení je však možné i v ručním režimu.
 

Nabíjecí a podávací mechanismus poskytuje asistenci při nabíjení houfnice ze zásobníku na šest nábojů. Celkově Bohdana převáží 20 střel a příslušné množství prachových náplní. Ovládací konzole s LCD displeji jsou umístěny jak v kabině, tak v zadní části vozidla.


 

Kolová houfnice Bohdana; větší foto / ukrajinská armáda

 

Dálka střelby je udávána 40 km pro tříštivo-trhavý náboj, při použití (patřičně drahého) náboje s reaktivním pohonem je dálka střelby do 60 km. Rychlost střelby je šest ran za minutu. Přesnost střelby není prozatím zveřejněna, dle ukrajinských médií však systém splňuje požadavky NATO, včetně možností používat alianční dělostřeleckou munici. 

 

Zkoušky houfnice Bohdana údajně skončily před několika dny, což dává předpoklad brzkého zavedení zbraně do vojska. Bohdana je první dělostřelecký systém s ráži NATO zavedený v ukrajinské armádě. Nicméně s opačnou zprávou přišel na webu DS News ukrajinský vojenský expert Michail Žirochov, podle kterého je houfnice Bohdana jen vývojový model, z kterého se zatím nestřílelo. Podle Žirochova v této podobě houfnice nebude přijata do výzbroje (na první pohled není patrný ani systém asistovaného nabíjení) a houfnice byla představena jen proto, aby bylo na přehlídce „co ukázat".

 

Zajímavé je, že podle ukrajinského vojenského komentátora Kirilo Danilčenka, Bohdana využívá také české technologie a navíc jméno Bohdana má přímou souvislost s československým označením houfnic Dana a Zuzana. „Nejdřív jsem si myslel, že je to polský Kryl. Ale lidé říkají, že Bohdana je směsicí technologií z České republiky, Polska, Ukrajiny a Sovětského svazu,“ uvedl na svém facebookovém profilu Danilčenko.

 

Operačně-taktický raketový systém Hrom-2; větší foto / ukrajinská armáda

 

Se zavedením nové dělostřelecké ráže 155 mm v ukrajinské armádě je třeba se také zmínit o zahájení výroby munice ráže nad 100 mm v novém závodě DAXK „Artem“.

 

Tento nejmodernější výrobní muniční závod na Ukrajině je schopen zabezpečit potřeby vojsk municí odpovídající standardům NATO a požadovaných ráží zavedených v ukrajinské armádě.

 

V kamufláži ukrajinské armády veřejnost poprvé spatří i raketový operačně-taktický komplet Hrom-2. Systém prochází závěrečnými testy a do konce roku 2018 Ukrajina zahájí dodávky kompletů do Saudské Arábie, která spolufinancovala jeho vývoj.  

 

Exportní regulace ukládají výrobci omezit dosah vývozních balistických střel krátkého doletu SRBM (Short-Range Ballistic Missile) Hrom-2 na 280 km. U případné verze pro ukrajinskou armádu se může dosah zvýšit na 450 až 500 km. 

 

Ukrajinské ozbrojené síly s ohledem na složitou bezpečnostní situaci na východě země nové SRBM potřebují. V současnosti patří k jejich nejefektivnějším taktickým balistickým střelám sovětské Točky s dosahem 120 km. Hrom-2 s dosahem 450–500 km umí zasáhnout protivníka přesněji a na třikrát větší vzdálenost.  

 

T-84-120 Jatagan / ukrajinská armáda

 

Veřejnost 24. srpna spatří modernizovaný ukrajinský tank T-84-120 Jatagan. Dle označení je Jatagan osazen tankovým kanónem ráže 120 mm umožňující použití všech druhů tankové munice NATO.

 

Prototyp tanku Jatagan byl představen již v roce 2000 a účastnil se například tureckého výběrového řízení. „Oživení“ tanku Jatagan s alianční ráží souvisí s pomalým a postupným přechodem Ukrajiny na alianční tankové a dělostřelecké ráže.

 

V souvislosti s ukrajinskou obrněnou technikou stojí za zmínku ukrajinská firma LimpidArmor, která vyvinula obdobu izraelského systému IronView využívající prvky rozšířené reality. Podobně jako IronView ukrajinské řešení využívá přilbu s průhledovým displejem. Na displej se promítá 360° obraz okolí vozidla, včetně počítačem generovaných taktických informací, které jsou „živě“ zasazeny do skutečného obrazu. Do přilby se dají promítat i informace z externích systémů, jako jsou bezpilotní letadla.

 

Pro širokou veřejnost, jako deklarace podpory Ukrajiny Spojenými státy, bude také prezentován americký protitankový raketový komplet Javelin na lehkých taktických vozidlech Varta 4×4 ukrajinské armády. Pikantní je, že vývoj a nákup vozidel Varta provází podezření z rozsáhlé korupce. Vozidla navíc trápí značné konstrukční problémy. 

 

Zdroj: Censor, Inforesist, Milnavigator

 

Nahlásit chybu v článku


Související články

Ukrajinsko-turecká spolupráce za ruskými zády?

Ukrajina se v posledních několika letech snaží navázat užší vztahy s Tureckem. Vnímá ho totiž jako ...

Vilha: Ukrajinský raketomet zastaví postup mechanizované brigády

Páteří raketového vojska Ukrajiny se stává hluboce modernizovaný raketový komplex 9K58 Smerč ráže ...

Američané mají zájem o ukrajinské dopravní letouny An-74

Společnost Oriole Capital Group plánuje zakoupit vojenské transportní letouny An-74 a nechat je ...

Ukrajina obdržela české houfnice 2S1 Gvozdika

Podle ukrajinského portálu uprom.info na přelomu června a července Ukrajina získala 33 sovětských ...

Stránka 4 z 3