Válečná Odyssea: Vliv Tálibánu v Afghánistánu roste

Příslušníci afghánských ozbrojených sil. / Public Domain

Bezpečnostní situace v Afghánistánu se nezlepšuje. Od začátku letošního roku došlo kvůli pokračujícím bojům k vnitřnímu vysídlení 31 000 osob. Hlavní město Kábul v průběhu prvního březnového týdne přijalo 1680 uprchlíků z provincií Baghlán, Kápísá, Lógar a Vardak. Prezident země Ašraf Ghaní na konci února oslovil protivládní ozbrojené skupiny s nabídkou zahájení mírových rozhovorů. Přestože zasednutí k jednacímu stolu nebylo svázáno s žádnými předběžnými podmínkami, nabídka afghánské vlády dosud nedoznala žádné pozitivní reakce.  

Afghánská televize TOLOnews v polovině března informovala o nejnovějších ztrátách státních ozbrojených složek. V předchozích 15 dnech protivládní ozbrojené skupiny v provinciích Faráh, Hilmand, Kundúz, Nímróz, Paktíja a Tachár připravily o život 173 příslušníků provládních sil, z čehož devět patřilo ke speciálním jednotkám.

 

 

Podle mluvčího afghánského ministerstva obrany se bezpečnostní operace vlády v současné době soustředí na provincie Bádghís, Faráh, Fárjáb, Ghazní, Hilmand, Kandahár, Kúnar, Nangarhár, Nímróz, Parván a Zábul.
 

Jak uvádí německý Bundeswehr Journal s odkazem na afghánskou armádu, protivládní síly dnes ovládají 14,3 % území státu.

 

Zpráva zmocněnce amerického Senátu pro obnovu Afghánistánu SIGAR (Special Inspector General for Afghanistan Reconstruction) z konce ledna letošního roku obyvatelstvo země rozděluje na tři části. Největší část, přibližně 64 % obyvatel, žije na území pod kontrolou kábulské vlády. 12 % na druhé straně obývá oblasti ovládané Tálibánem a dalšími ozbrojenými skupinami. Zbývajících 24 %, asi 8 200 000 lidí, sídlí v bojových zónách.  

 

Zpráva SIGARu navíc přináší další statistické informace. Počet okresů, jež se nacházejí pod kontrolou nebo pod vlivem protivládních sil se od roku 2015 zdvojnásobil. Množství okresů postižených ozbrojeným konfliktem v posledních třech letech vzrostlo o 50 %. Afghánská vláda ve stejném období ztratila kontrolu nad pětinou dříve ovládaných okresů.

 


Rozdělení Afghánistánu podle kontroly území (bílá – afghánská vláda, červená – sporné území, černá – protivládní síly, oranžová – údajně pod vlivem protivládních sil); větší foto / Bundeswher

 

Dodatek ke zprávě SIGARu uvádí další podrobnosti: K 15. říjnu 2017 se podle údajů mise Resolute Support 55, 8 % ze 407 okresů nacházelo pod vlivem nebo kontrolou afghánské vlády… 73 okresů z celkových 407 ve 34 provinciích bylo pod kontrolou vlády a 154 pod jejím vlivem.“

 

Jak ukazují další informace mise Resolute Support pro SIGAR, v polovině října loňského roku 13 afghánských okresů ovládaly protivládní síly a 45 podléhalo jejich vlivu. O 122 okresů, tj. přibližně o 30 % z celkového počtu, provládní a protivládní skupiny bojují.

 

Březnová zpráva afghánské televize TOLOnews přitom s odkazem na afgánské ministerstvo obrany hovoří jen o jedenácti okresech pod kontrolou Tálibánu. Dvanáct provincií a více než 30 okresů musí podle TOLOnews čelit vysokým bezpečnostním hrozbám.

 

Americký brigádní generál Michael R. Fenzel z armádního velení mise Resolute Support se domnívá, že 88 % Afghánců Tálibán nepodporuje.

 

Informační válka mezi afghánskou válkou a Tálibánem.
 

Fenzel věří, že se schopnosti afghánských provládních sil zlepšují, což zaznamenávají i protivládní síly. Fenzel si cení například snahy afghánské vlády bojovat proti korupci a nepotismu. Za příkladné označuje nahrazování méně profesionálních starších důstojníků mladšími a lépe vycvičenými.

 

„Nebudu mluvit za Tálibán, ale dokážu si představit jeho velký sen pochodovat Kábulem potom, co odejdeme. Teď vidí, že nemáme v úmyslu zemi k určitému datu opustit. Naopak na sebe bereme více závazků. Odhodlanější nasazení nám umožňuje přesun pozornosti a sil z Iráku a Sýrie do Afghánistánu, uvedl podle internetových stránek amerického ministerstva obrany Fenzel. Podívejte se, kde na začátku letošních bojů stojí. Jako poradní síla jsme mnohem schopnější než kdy dřív a afghánské ozbrojené síly jsou účinnější než kdy dřív.“
 

„Pokládám si otázku, jestli si sami neříkají, že teď přišla vhodná doba zahájit proces smiřování, zamyslel se Fenzel. A to je naším cílem: dostat se k jednacímu stolu, abychom nastolili mír.“

 

Zdroje: TOLOnews, SIGAR, Bundeswehr Journal, Department of Defense 

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Nová americká strategie pro Afghánistán

Válka v Afghánistánu trvá již 16 let a Donald Trump navzdory svým volebním slibům rozhodl posílit ...

Washington schválil tvrdší postup v Afghánistánu

Americký ministr obrany Jim Mattis schválil změnu zásad použití síly RoE (Rules of Engagement) pro ...

Táborští zahájili výcvik 10. strážní roty do Afghánistánu

Dne 2. října zahájila 10. strážní rota BAF svou přípravu výcvikem ve vojenském újezdu Hradiště. ...

Války budoucnosti podle Valerije Gerasimova

Náčelník generálního štábu ruských ozbrojených sil generál Valerij Gerasimov přednesl 24. března ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit zeleně příspěvky za posledních:
 • danny
  17:27 04.04.2018

  dusan: ale však joo, já vůbec nepopírám jejich přátelskost. Jen jsem upozorňoval na to, že obvykle reagují rychleji, než myslí. A že při necitlivém vstupu do jejich teritoria je snadné vyprovokovat nedorozumění. To je vše:-)

 • Luky
  14:55 04.04.2018

  Dusan si nás brzy všechny získá.

 • dusan
  14:15 04.04.2018

  danny

  No to zas ja nemôžem celkom súhlasiť : )

  V nehostinných krajoch sú ľudia dosť odkázaní na spoluprácu a zväčša (nie vždy) sú dosť pohostinný a rozdelia sa i o to posledné. Problém pre cudzinca sú často ich zvyky, ktoré nám môžu pripadať často ako absurdné. A často je v tomto najväčší problém. Cudzinec, často nechtiac, ich urazí - na a potom mu z toho "logicky" vyplýva, že sú domáci nie veľmi priateľský.
  Z niektorých zvykov by sme si však mohli brať príklad. Napríklad u Čečencov je nemysliteľné nejako obťažovať ženu a to i slovne či posunkami. Tak isto je pre väčšinu týchto "zaostalých" kultúr svätou povinnosťou detí postarať sa o rodičov v starobe a to i v prípade, keď spolu vôbec nevychádzajú.

 • danny
  10:49 04.04.2018

  dušan: až mě to překvapuje, jak s tebou tentokrát musím souhlasit:-)
  Prakticky všechny komunity, které obývají ne moc pohostinná, hornatá území mají podobné osobnostní charakteristiky. Jsou to horkokrevné palice, co na kohokoli, kdo vstoupí na jejich území nebo se blbě kouká na jejich ovce, kozy, cokoli, napřed střílí, hází kamením nebo ho aspoň seřežou klackem. Bez ohledu na počet, sílu, živočišný druh a průběh předchozího setkání s takovým nezvaným návštěvníkem. A dokud tohle člověk nepochopí a nezačne se podle toho v jejich teritoriu chovat, tak budou problémy.

 • givicz
  08:26 03.04.2018

  dusan v podstatě souhlasím.. pokud západ chce utápět zdroje v Afganistánu další dvacetiletku proč ne.. Rusku to vyhovuje ...

  analytic dovoluji si upozornit, že ISIS, Al Kajda a podobné islamistické skupiny mají základny podstatě blíže ... Sýrie je zřejmě díky Rusku již vyřešená ale máme zde Libyii, kde tyto skupiny díky neuvážené intervenci západu operují a mají zde výcvikové tábory..

 • analytic
  18:39 02.04.2018

  Vojensky nelze kontrolovat celé území Afghanistánu. Cílem je nepřipustit, aby území využívaly organizace tzv. globálního džihádu,(typu Al Kajdy, ISIS apod.) jako operační a výcvikové základny k plánování útoků na západní země, k indoktrinaci a výcviku bojovníků, kteří jsou vysílání na Západ. Talibán a další protivládní skupiny z pohledu Západu nepředstavují globální hrozbu, ale nemohou připustit jejich vítězství, bez záruky, že Talibán znovu neumožní využití území podobnými organizacemi. Takže se tam bude válčit ještě dlouho.

 • dusan
  13:47 02.04.2018

  Len pár poznámok k Afganistanu:
  1.Afganistan je štát, kde miestne komunity centrálna vláda nezaujíma a ani nie je na ňu odkázaná.
  2. Tá vláda čo tak chceme podporovať je totálne skorumpovaná a od demokratickej má dosť ďaleko. Miestni nie sú blbci čo to nevidia a preto je absurdné očakávať od nich vo všeobecnosti podporu pre naše "bohumilé" ciele, nech sú hocijako úprimne myslené. Jednoducho s korupčným vedením je naše úsilie odsúdené na krach - čo sa dnes reálne deje.
  3. Predstava, že zlikvidujeme "zlých" a bude kľud je dosť naivná. Skúsili to mnohí, neuspel nik, takže toto čierno-biele videnie nefunguje.
  4. Treba sa zmieriť s tým, že sú domáci "bezcharakterní" a menia strany ako im to vyhovuje (dnes smerom k Talibanu). Tí "charakterní" už dávno v takých pomeroch nežijú a domáci sa skrátka prispôsobujú realite a za tisíce rokov dokázali, že len takto sa dá prežiť.
  5. Dislokácia okupačných vojsk v chránených táboroch je síce "logická", ale v podstate zbytočná. Ak to zväčša okupačná moc "zaklincuje" dodávkami všetkého pre život so svojich zdrojov a obchádza domácich, tak nemajú prečo s okupantmi spolupracovať. Je dokázané, že ak sú miestne komunity zapojené do života a hlavne zásobovania cudzích síl, tak veľmi rýchlo s nimi spolupracujú. Nie pre to aby zachraňovali svet, či budovali demokraciu, ale preto, že sú to veľmi dobrí obchodníci a každého zákazníka si vážia nech je to už hocikto. Dokonca veľmi rýchlo i cudzincov chránia (napr. informáciami o IED), lebo už sú to nie okupanti, ale ich zákazníci a oni sa o zákazníkov starajú.

  Skrátka Afganistan je iný svet a bez jeho pochopenia je zbytočné sa o čosi tam starať - už vopred je to odsúdené na neúspech. Hlavne ak pri tom akceptujeme to čo doma potierama - korupciu, rodinkárstvo.

 • astor
  20:46 01.04.2018

  Grohmann: Ha, ha.

 • Jirosi
  20:07 31.03.2018

  Givicz: Dle článku z roku 2011, který ale jaksi nemohl počítat z migrační krizí. Jich tu má být v roce 2020 celých 50 000 000.

  Tady máte článek:
  http://www.pewforum.org/2011/0...

  Tady je Flash posunvík:
  http://www.pewforum.org/intera...

 • givicz
  19:55 31.03.2018

  neboj Jirosi budou ... a bude jich každopádně hodně ... už teď těch 5 000 000 v GER je hodně... ve Franci je to 5 720 000 a bude to časem víc... a aby jsi s tím začal alespoň nějakým způsobem něco dělat potřebuješ za prvé zvednout porodnost domorodců a za druhé sypat peníze do policie a tajných služeb... nějaká mise armády v Afganistánu bezpečnosti občanů ČR neřeší...

 • Jirosi
  19:43 31.03.2018

  Givicz: A to je přesně ta dezinformace. Protože vycházíte z fakt, ale druhou polovinu totálně zamlčujete.

  Do Německa proudí muslimové od 80. let. Tedy už skoro 40. let, takže pokud by ta vaše křivka růstu fungovala museli by jich tam už dávno mít desítky milionů. Ale nemají, proč?

 • Tesil
  19:41 31.03.2018

  Americká naivita,ten člověk se domnívá,že pouze 12% obyvatel podporuje Tálibán.
  Celé to bylo pojato jako protiteroristická akce.Co někdo nazývá terorismem jiný bojem za svobodu.Kmeny si brání své území proti cizákům,dříve jako i dnes.Bojem proti USA
  získají zkušenosti případně se budou chtít pomstít a vyhledají snadné cíle v Evropě.
  Kde je možná více teroristů než v Afganistánu.

 • givicz
  19:36 31.03.2018

  Jirosi napsal.. "Nebo si jen spočítaly, že je výhodnější střílet ty Talibance v Afg, než je střílet třeba v Los Angeles. "

  to je přesně argument demokratů proč Čr musí utápět miliardy v Afganistánu ale je chybný uvedu proč... v současné době je v evropě cca 25 000 000 muslimů.. na našich hranicích v Německu je to cca 5 000 000 muslimů
  https://echo24.cz/a/SJGeZ/vyzk...

  http://www.pewforum.org/2017/1...

  pokud se bude v rámci migrace vyvíjet situace jako doposud tak to v roce 2050 bude vypadat takto:

  V Evropě bude 75 000 000 muslimů, kdy v sousedním Německu to bude 17 000 000 muslimů

  http://www.pewforum.org/2017/1...

  Takže pokud se zradikalizuje řekněme jenom 2 % tak máš na průser zaděláno a nepomůže ti, že to 50 let mastíš v Afganistánu..

 • HEKTOR
  19:13 31.03.2018

  BarryGold - A nemyslíte že len povedal to,čo by aj v jeho funkcii povedať mal .??

  Sokrates - No absurdné je na tom možno to,že premýšlate ako bežný európan/američan.Vzdelanie je dôležité asi všade okrem Afghanistanu.Ľudia si myslia že keď budú mať všetci afghánci minimálne strednú školu,tak všetko bude OK.Ešte tak môžno Kábul a ďalšie veľké mestá.Ale všetko okolo veľkých miest je 12 storočie...Nechcem ich podceňovať,ale oni proste žijú inak.A na väčšine územia je vzdelanie len zbytočný luxus.A tento proces sa možno podarí zvrátiť o cca 50 rokov a pochybujem že Amerika tam bude toľko čakať ...

  Súhlasim - "Množstvo našich rómov, ktorí majú aspoň ukončenú učňovku, chodí do práce, vedie usporiadaný život " - a koľko je takých rómov čo majú aspoň učňovku .???
  A odpálenie sa neni vecou vzdelania,ale viery a fanatizmu...

  No a F-22 .? Mne je jasné že aj toto F-22 dokáže,ale príde mi to ako plytvanie schopnosťami F-22.Ešte možno keby mali tie drogové labáky trojstupňovú PVO ochranu ...
  A napr. aj Su-25 môže niesť raketu R-60,ale nemyslím že by ho používali na vybojovanie vzdušnej nadvlády...

 • Jirosi
  19:13 31.03.2018

  Nebo si jen spočítaly, že je výhodnější střílet ty Talibance v Afg, než je střílet třeba v Los Angeles.

  astor: BarryGold to napsal přesně, a co je podle vás ten důkaz?
  I o doznání se dá snadno říct že bylo pod nátlakem.

 • Sokrates
  18:16 31.03.2018

  HEKTOR: Čo je absurdné na tom, že naučíte ľudí čítať a vzdeláte ich? Sú tak oveľa menej náchylní na to, aby ich niekto indoktrinoval náboženským fundamentalizmom. A čo to má spoločné s našimi rómami? Množstvo našich rómov, ktorí majú aspoň ukončenú učňovku, chodí do práce, vedie usporiadaný život a nepotrebuje sa na tržnici odpáliť výbušninou.
  Na nasadení F-22 nevidím nič absurdné. Bombardujú tam aj iné typy taktického letectva USAF.

 • BarryGold
  18:02 31.03.2018

  Hektor: Ale z toho co Fenzel říká nevyplývá, že současný stav Američanům vyhovuje. Oni hledají řešení, ale nepovažují za ně úplnou porážku Talibanu. Lepší je přivést Taliban k jednacímu stolu a uzavřít mír.

 • HEKTOR
  17:51 31.03.2018

  BarryGold - Ale veď ja tvrdím že im vyhovuje stav aký tam je ...

  Sokrates - možno keby ste boli osobne v Afghanistane,vraveli by ste niečo iné..Ako stále sa pýtam PREČO by im malo záležať na nejakom Afghanistane???????Demokracia .?Drogy .?Ružové afghánske zajtrajšky .???

  Amerika ma v Afghanistane vybudované obrovské vojensko/civilné zázemie ...Peniaze sa proste musia mínať...

  Absurdné mne príde tvrdiť že ideme meniť myslenie ľudí pomocou vzdelania..Podobná paralela ako u nás prevýchova rómom pomocou vzdelania...Výsledok je asi podobný-a teda žiadny...

  Kde sa vojenský natrepe Amerika a Rusko,tam normálny život skončil...

  A rovnako absurdné mi príde bombardovať pozemné ciele s F-22...

 • Sokrates
  17:29 31.03.2018

  Žvásty o tom, ako Spojeným štátom vyhovuje neustála vojna proti Talibanu, mi prídu strašne absurdné. USA vynaložili za posledných 15 rokov na vojnu v Afganistane už viac ako 1 bilión dolárov. V poslednej dobe už začali bombardovať zariadenia na výrobu ópia aj lietadlami F-22 a B-52, len aby zastavili tok financií z predaja drog:
  https://www.leteckymagazin.sk/...
  Tá snaha ukončiť vojnu je evidentná. Problém ale je, že Američania z ich materialistickou kultúrou takmer pri každej intervencii podceňujú silu náboženského fanatizmu. Ten dokáže v kombinácii s nevzdelanosťou a kmeňovým usporiadaním spoločnosti dosť výrazne zmobilizovať značnú časť miestnej populácie.
  Američanom tak nezostáva nič iné, ako zotrvať v krajine dostatočne dlho, meniť myslenie ľudí pomocou kvalitného vzdelania a zároveň posilniť miestnu armádu natoľko, aby bola sama schopná udržať moc v rukách a odolať extrémistom. Toto však môže trvať desaťročia.

 • BarryGold
  16:53 31.03.2018

  hektor: Že cílem USA není porazit druhou stranu, říká i generál Fenzel v článku. „A to je naším cílem: dostat se k jednacímu stolu, abychom nastolili mír.“

 • HEKTOR
  16:25 31.03.2018

  No osobne si myslím že keby keby chceli Američania v Afghanistane vyhrať,už by tam vyhrali.A nemôžeme porovnávať tento konflikt s konfliktom keď tam boli Sovieti.

  Neverím,že ak by im to nevyhovovalo,tak by sa jednoducho zbalili a stiahli sa.A reči že niekomu ide o demokraciu a podobné blá blá blá sú zbytočné.Boli tam Briti,boli tam Sovieti,sú tam Emeričania a myslím si,že raz tam bude aj Čína...

  Amerike to momentálne vyhovuje tak,ako to teraz je.Asi ako Rusom vyhovuje situácia aka je teraz v Sýrii...

  Afghánci ako národ sú podľa mňa v peknej prd...Sú až extrémne naučení všetko zdarma dostávať.Takto ich pokazili Briti,Sovieti,Američania.Tá korupcia je extrémna,väčšia ako u nás a to už je čo povedať :)...

  cejkis - Vaša poznámka s NorthStreamom bola veľmi trefná .Ako som počul včera v správach tak :Slovensko nikoho nevyhostilo .Nemecko áno a neskôr s Ruskom podpišu ďaľšiu fázu na projekte NorthStream,ktorého existencia bude "škodiť" Slovensku.Takže Slovensko bolo "potrestané" za svoj empatický prístup k Rusku. :)))
  Ale ako povedal Putin,jedno je politika a iné je biznis...

 • astor
  15:53 31.03.2018

  BarryGold: mluvte dál.

 • BarryGold
  15:23 31.03.2018

  Astor: Zmínil jste našeho pana prezidenta. Jaký důkaz by vás uspokojil, abyste uvěřil? Kdyby vám ukázalo novináři jeho smlouvu s ruskou tajnou službou? Oba víme, že takový důkaz se hned tak nenaskytne.
  Náš pan prezident rád připomínal anglické pořekadlo, že když to vypadá jako kachna, plave to jako kachna a kejhá to jako kachna, tak je to kachna. To by ve většině případů mohlo jako důkaz stačit.

 • BarryGold
  15:15 31.03.2018

  Astor: Chtěl jsem pouze upozornit nato, že jediný důkaz, který by vás uspokojil, je potvrzení z Ruské strany. Jiné nepřijmete. Nepřijmout a vyvracet se dá cokoli, i přistání amíků na Měsíci. A na přiznání Ruska, že dělá to či ono, se čeká dlouho. Krym byl takovou malou výjimkou.

 • astor
  14:39 31.03.2018

  BarryGold: Jako důkaz financování antisystémových stran Ruskem je vámi uvedený důkaz nezvratný.

 • givicz
  14:38 31.03.2018

  BarryGold sice je to zase mimo téma a nebudu tu znova opakovaně rozvádět, že na Krymu sídlí Ruská černomořská flotila, že tam bylo X tisíce Ruských vojáků po dohodě s Ukrajinou, nebudu rozebírat referendum atp..

  Napíši pouze, že v letošních prezidentských volbách dostal okupant Vladimir Putin na Krymu 92% hlasů... :)

 • BarryGold
  14:28 31.03.2018

  Astor: Tak důkazů by se vám zachtělo. Tak jeden příklad za desítky jiných.
  Ruská vláda nasazení armády na Krymu rezolutně popírala. Ruský ministr obrany Sergej Šojgu nicméně i nadále tvrdil: „Lidé v uniformách bez označení, kteří se pohybují na Krymu, žádný vztah k ruské armádě nemají. Je to absolutní nesmysl
  Postupně se ale potvrdilo, že v případě některých neoznačených vojáků vybavených moderními ručními zbraněmi a neprůstřelnými vestami šlo o příslušníky ruských speciálních sil, kteří byli do oblasti posláni kvůli „ochraně místních Rusů“. Po anexi nasazení ruských ozbrojených sil během anexe potvrdil také ruský prezident Vladimir Putin. Později Putin vynesl výnos, kterým ustanovil 27. únor Dnem speciálních sil. Ruská média ho ihned přejmenovala na „Den zelených mužíčků“.
  Na další důkazy si budeme muset počkat. Někdy i celá desetiletí, jako v případě povraždění polských důstojníků v Katyni.

 • astor
  13:53 31.03.2018

  Jirosi: většina antisystémových stran přímo kolaboruje s Ruskem...
  A to máte odkud? Už šest let slýchám, že pan prezident Zeman je agent placený Ruskem. Nikdo se však neodvážil dát Zemana k soudu. Ono je to spíš tak, že nepřítel mého nepřítele je můj přítel. A tzv. tradiční strany? Neustále se zaklínají spojenectvím s nejagresívnějším spolkem v dějinách, který vede permanentní války proti každému, kdo mu neleze do zadele omalu třicet let v kuse. Naše kolaborantské strany dobře vědí, že bez politické podpory cizích mocností, z čehož vyvozují svou autoritu, nebudou vůbec nic. Minulé volby dávají mému názoru za pravdu. Najděte mi nějaké relevantní důkazy, průkazné a přesvědčivé. Bláboly novinářů a druhořadých politiků a tvrzení o "přesvědčivých důkazech" bez jejich skutečného zveřejnění za takové nepokládám.

 • givicz
  13:45 31.03.2018

  Muhaha ty čísla jsou mi dobře známá...prostě se tam nepřetržitě válčí a populace pořád raketově roste... proto tam také život v podstatě nemá cenu... jinak je jasné kdyby Rusové byly stejní parchanti jako USA a sypali stejnou podporu Talibanu jako Američané sypou umírněné opozici v Sýrii tak celé NATO z Afgánu vyletí jak papírovej čert... V Sýrii se Rusům daří.. Ghůta bude vyřešená...teď zrovna Trumpeta oznámil stažení USA ze Sýriie začalo povstání domorodých arabáčů v okolí Rakka proti Kurdům, které podporují USA, včera v Sýrii zemřeli dva vojáci USA a jeden Brit na severu Sýrie..

  Jediné co mi neštimuje proč Američané staví nové základny u Syrských ropných polí v provincii Deir ez Zor

  https://already-happened.com/2...

 • Muhaha
  11:39 31.03.2018

  Pár čísel pro vyznavače malthusiánských teorií - velikost populace v Afghánistánu:
  v roce 1950 - 7,750.000
  v roce 1980 - 13,250.000
  v roce 2010 - 28,800.000
  v roce 2017 - 35,530.000

  K tomu přihoďte puritánské/mesianistické proudy islámu, rychlé změny klimatu, přetahování velmocí i regionálních mocností o vliv nad strategicky důležitou oblastí, klanový společenský systém, kodex cti horských kmenů .... některé problémy nemají "dobrá řešení".

  Nadřízení p. Fenzela podle mě dobře ví, že - slovy klasika - u Kábulu bojují za Islámábád.

 • Jirosi
  11:18 31.03.2018

  astor: "oproti tradičním stranám kolaborujících s cizími mocnostmi."

  Je zvláštní, že většina antisystémových stran přímo kolaboruje z Ruském, tedy existuje jen díky jeho penězům a dezinformacím. Ale možná to je jen schoda okolností. Nebo už se Rusko nepočítá mezi velmoci?


  cernakus: "kdyby Rusáci podporovali Táliby tak, jak Amigos "umírněné teroristy" v Sýrii, tak by touhle dobou Taliban už dávno Afghánistán zase ovládal a Američani by měli ne 3000 rakviček, ale tak desetkrát tolik."

  Jen hlupák, by nechal Talibán vyhrát. Je mnohem užitečnější tam nepřítele nechat desítky let krvácet, než vyhrát za 1-2 roky.
  Už jen proto, aby vaši kamarádi mohli všude na internetu hlásat jak stále okupují cizí stát.

 • astor
  10:26 31.03.2018

  Současná situace v Afghánistánu ukazuje, jakou má autoritu u vlastního lidí vláda, dosažená americkými okupanty a jejich snaživými přisluhovači. V delších časových úsecích to ukazuje neživotnost podobných sociálně-inženýrských koncepcí a vysvětluje úspěch protisystémových stran v Evropě oproti tradičním stranám kolaborujících s cizími mocnostmi. Tálibán by teď měl oprášit staré dobré vztahy s Američany rozhádanými Pákistánem a využít Západem vedenou studenou válku proti Rusku a požádat Rusko minimálně o politickou podporu, lépe o dodávky zbraní a výcvik.

 • cernakus
  23:21 30.03.2018

  supreme:

  militantní antikomunista nebo rusfobo, to je jedno. Já to použil jako méně pejorativní ekvivalent slova hlupák. Takže se hájíš zbytečně ;-)

  Musíš si dávat bacha na myšlenkové zkratky. Právě vláda Dáúda byla důvodem, proč se vůbec komunisté dostali k moci. Vedl to tak šikovně, že se od jeho nástupu k moci výrazně zvedla korupce, klientelizmus a snížila životní úroveň Kábulských obyvatel (v té době se politika Afghánistánu dělala jen v Kábulu).

  Po jeho vraždě, tam mezi komoušskými frakcemi byl takový krvavý bordel, že to opravdu sověti museli jet spravit.

  Mohl bych tu napsat elaborát, ale lepší je si to přečíst na wiki
  https://en.wikipedia.org/wiki/...

  Prostě po sundání Baba nepřehledný mrdník, kde všichni aktéři zasloužili kulku mezi oči.

 • flanker.jirka
  22:41 30.03.2018

  Za dobu působení USA v Afghánistánu se více než zdesetinásobila produkce marihuany a máku, na makové buchty to ovšem není. Jeden by si rekl, že bude více lidí happy :-) z takové produkce se dá dobře vyzbrojit.
  Ve financování problém mít Taliban jistě nebude, stačí dobře sklidit. A co si budeme povídat, celou dobu po vojácích střílí čínskými zbraněmi, investují tam čínské firmy, Číně prostě vyhovuje, že je USA zahackované jinde.
  Pokud tedy bojovat s tabilanem, tak jedině odříznutím od zdrojů, dělat razie a sbírat zbraně, tak jako v Jugoslávii. Neměl by být ani problém zrušit produkci máku a marihuany.
  Tedy pokud by se chtělo. Zajímavé a klikaté asi budou i všechny cesty produkce drog do světa. Ve výsledku se z toho dá organizovat spousta věcí, včetně "revolucí" tak že pokud se toto nezmění je tam naše přítomnost jen jako přisluhovačů drogových kartelů a je to jako vy anděl v pekle pod kotlem přikládal.

 • Superme
  22:11 30.03.2018

  cernakus - Jo ták, takže teď se ze mě stal rusofob? No, dříve jsem tu byl brán spíše za rusofila :D

  Ne, nejsem ani jedno. Dokážu pochopit reakci USA a spojenců v Afghánistánu, Iráku (i kdyby měl být důvod jen sesadit Sadáma, který páchal zločiny proti vlastnímu obyvatelstvu a napadal jiné země) nebo Vietnamu. Silně ale odsuzuju bombardování Srbska a odtržení Kosova nebo sesazení Kaddáfího v Lybii a nechání té země svému osudu. Stejně tak na druhé straně chápu zásah Rusů v Sýrii, ale odsuzuju zabrání Krymu (přiznávám... zde sem změnil názor).

  Jestli Šáda sesadila pomocí jeho bratrance CIA fakt nevím. Jediné co vím je, že i ten jeho bratranec razil cestu liberálního Afghánistánu. Ta země byla klidná. Po převratu komunistů tam nastal bordel (jako ostatně vždy, kdy se ta rudá verbeš dostane k moci). Od té doby je Afghánistán v chaosu. Ale je jasné, že komouši jeli dělat pořádek, zatímco Američané prahnou po těch nerostných surovinách :)

 • cejkis
  21:50 30.03.2018

  Jirosi:

  Češi vyhostili 3 ruské diplomaty protože chtěli být solidární s GB. Uplně stejný princip jako rozhodnutí jíd do Iráku neb má chemické zbraně.

  A vůbec bych nebyl překvapený až se jednou objeví zpráva, že ve Vyškově nejen že pracují s řadou novichok, ale vyvinuli na to cílenou protilátku. Ono to centrum nepodléhá velení české armády že ? proto nejspíše žádost Zemana k BIS na prošetření. A dcera agenta se záhadně probudila a mluví ačkoliv všichni tvrdili, že má osud jasný. Evidentně dostala protilátku a její otec nikkoliv. Výsledkem této zpravodajské hry je jen další klín mezi německou unii a Rusko.

  Jelikož cílem je oslabení německo ruských vztahů, tak nikoho nepřekvapí rozodnutí Německa: -4 ruské diplomaty a v ten samý den podpis na další linku NorthStreamu.

 • Clanek
  21:46 30.03.2018

  Na jednu stranu je neprestavajici boj s talibanem na uzemi Afganistanu vyborna vec. Lepsi bojovat s nepritelem u nej nez u nas. Na stranu druhou to pak ale znamena, ze Afganistan treba Nemecko povazuje za stat ve valce, ktery muze produkovat valecne uprchliky, o ktere je jak jinak potreba se postarat. No a to mi uz takovou radost nedela.

  Je mi samozrejme lito kazdeho naseho a spojeneckeho vojaka, ktery tam padne, to napisu hned na uvod, ale jsem rad ze takovy konflikt v kterem jsme nasazeni i my dnes ve svete je. Alespon v takto omezene forme muzeme cerpat skutecne bojove zkusenosti. Navic zkusenosti z protipovstaleckeho boje, ktere jsou obzvlaste cenne.

 • cernakus
  20:50 30.03.2018

  Jinak v Afghánistánu je to prostě jen pokračování Velké hry. Kde prostě Amigos nahradili Anglány. A ta Velká hra byla předtím předcházena několika ekvivalentními proxy konflikty táhnoucí se daleko za Mongolskou expanzi. Ta ubohá země je svou geografií odsouzena k věčnému utrpení.
  Taliban je pak xenofobní domobrana, kterou vždy využívá ten, který tahá za kratší konec. I když, kdyby Rusáci podporovali Táliby tak, jak Amigos "umírněné teroristy" v Sýrii, tak by touhle dobou Taliban už dávno Afghánistán zase ovládal a Američani by měli ne 3000 rakviček, ale tak desetkrát tolik.

 • cernakus
  20:40 30.03.2018

  Superme:

  Na Šáhova bratrance podporovaného CIA (jeden z mnoha přehmatů této organizace, anžto to dost rozesralo vztahy s Pákistánem), který ho svrhl už v roce 1973 a počínal si tak šikovně, že ho bez obtíží sundali Afghánští komunisté o pět let později, jsi typicky rusofobně zapomněl, že?

  Sověti tam jeli udělat pořádek až mezi komunisty.

 • lorgarius
  19:27 30.03.2018

  afganistan ma proste smolu, ze lezi tam kde lezi nakoniec uz vychodoindicka spolocnost s pozehnanim jej velicenstva sa snazila sirit tam europsku kulturu. a myslim ze to dopadne presne ako v onych casoch, okupanti stiahnu chvost a vojakov, babkova vlada postupne padne a krajina sa vrati do chaosu klanoveho a kmenoveho usporiadania. co sa tyka zasobovania talibanu zbranami, po 89 isla znacna cast vyzbroje tak zapadnej ako vychodnej do srotu /rozumej niekto ziskal pristup k plne funkcnej vyzbroji za par supov a posunul do bazarov/ takze ak je dost penazi problem zohnat municiu a vybusniny by nemal byt problem.

 • Tesil
  19:24 30.03.2018

  Tálibán vznikl díky Saudské Arábii,vycvičil a americkými zbraněmi ho vyzbrojil Pákistán.
  A to je asi tak vše co k tomu můžeme dodat.

 • Jirosi
  18:06 30.03.2018

  Luky: "Copak ale teď někoho ohrožují ve střední Evropě komunisté? "

  Děkuji za zastání.

  Ale když se podívám jaké typy vlád ve střední evropě vznikají, a kým jsou tvořeny. Tak mám neodbytný dojem, že metody se příliš nezměnily. Jen místo slibování "ráje na zemi" zvolili jiná slůvka.

  Je to naprosto pragmatické jednání od všech co nenávidí USA/NATO. Podpora Talibanu udržuje tuto alianci ve válce. Ta odčerpává za nízké náklady značné zdroje.

 • Luky
  16:51 30.03.2018

  ..a mě zas sužuje ten češtin...

 • Luky
  16:48 30.03.2018

  Nezažil jsem, že by tu Jirosi jedinkrát obhajoval komunisty - vždy má takový předvídatelný pohled "jako evropská komise", říznutý velkou sympatií k USA.

  Nějak Vrajo nechápu ten věčný protikomunistický zápal u normalizačního velitele tankovýho praporu. Ale co, každý nějak prožije život.
  Copak ale teď někoho ohrožují ve střední Evropě komunisté?
  Vždyť to nikde není, proletariát se neschází po nocích, dokonce ani nechlastá a poctivě odpočívá, aby měl sílu na prozápadní montáže.
  Mě to připadá, že se stejně silně můžete vymezovat třeba proti otroctví. Byly doby, kdy zužovalo svět....

 • J.Vraja
  16:29 30.03.2018

  Všem se omlouvá,že nereaguji na daný článek,ale pouze reaguji na p.Jirose
  Pane Jirosi skuste si nastudovat historii 20.století.
  Ve 20 století vlezl komunista do skoro 100 zemí světa ,zanechal skrze krvavé revoluce desítky milionů obětí,dodnes to jsou po většinou diktatury nebo chudé země a svým ekonomickým diletantismem je nechal zkrachovat ,nebo periodicky bojovat na hraně chudáků.. Se Sovětským svazem,přišla bída na zem,ještě jsem nenašel zemi,kde vsoupil SSSR,nebo Rusko a země by ekonomicky rostla!!
  Všude to dopadlo stejně. Přes vraždy, obrovské zlodějny na vlastních občanech, zabavování zahraničního kapitálu a oblíbené měnové reformy, kterými vlastně okradou veškeré obyvatelstvo, je to pořád stejná tlupa levicových gaunerů, kteří všude zkrachovali a uvrhli i relativně bohaté stády, do ekonomického krach

 • Jirosi
  15:49 30.03.2018

  Cejkis: "Nyní Češi vyhostili 3 diplomaty. Proč ? "

  Dokonce i Moskva vyhostí 3. diplomaty za útok, v zájmu podpory UK.

  https://zpravy.idnes.cz/rusko-...

 • Luky
  15:42 30.03.2018

  Což je taky styl, jak vládnout světu....za mě ale morálně nepřijatelný (jsem totiž idealista vychovaný americkou kinematografií).

 • cejkis
  15:33 30.03.2018

  Superme bla bla bla je ideální popis americké zahraniční politiky. Jsou dobří v rozvracení zemí na hadry a tím jejich schopnosti končí.

 • palo satko
  15:12 30.03.2018

  Ta vojna sa nevyrieši v Afganistane, ale v USA. Nakoniec niekto vojakov stiahne a americku spoločnost to rozvrati. Rovnako ako Vietnam.

 • Superme
  15:10 30.03.2018

  cejkis - Blá, blá, blá. Afghánistán byl na mulimský svět velice liberální zemí a Záhira Šáda, tehdejšího krále, bych klidně přirovnal k takovému tureckému Ataturkovi. Jenže pak tam Sověti provedli v roce 1978 převrat a začal teror pod hlavičkou komunistické strany. Díky tomu vznikl dnešní Talibán.. v té době podporovaný mnoha zeměmi včetně USA, Číny a UK (logicky, byla Studená válka). Od té doby je v té zemi bordel. Za to opravdu nemohou Američané ani NATO. Dalo by se říct, že se snaží o to, aby se ta země vrátila do stavu před převratem a stala se liberální zemí.

 • juhelak
  15:01 30.03.2018

  A takova krasná zeme..ty jeskyne a hory bych si rád prolezl..
  no oni asi budou válčit porad..co jiného tam taky delat..perspektiva nula.
  Svým způsobem to k lidem patri..ve vyspelych zemich se agrese a ten pud ventiluje sporty. jinde ve svete válkou..po válce dojde k obnove a renovaci a paradoxne na tom ta země pak muze byt i lepe nez byla..takovy prudký rozvoj šokem po předchozí stagnaci a degradaci...uvidíte Syrii za deset let. Bylo by zajímave typovat kde to zacne až to v Syrii skonci..osobní typ je Egypt intervence do Lybie.

 • Flader
  14:28 30.03.2018

  Moc by som Irán a Taliban nespájal. Skorej Saudskú arábiu keď už tak. Ona tá sunitsko-šítská nevraživosť je dosť silná.

 • cejkis
  14:22 30.03.2018

  Taliban jsou Afghánci. Myslí jinak, chovají se jinak, ale jsou to Afghánci. Je to defakto politická strana jinak smýšlejících lidí. Vývoz demokracie a jejich předělenání na uživatele MCdonaldů se nesetkalo s úspěchem.

  Je to jako přijet do ČR a vyhlásit válku příznivcům ČSSD a začít takové skupiny bombardovat a zabíjet.

  Výsledek ? Žádný není. Dokud Američané nevyhladí tyto lidi, tak nebude válka kompletní. Jelikož vyhlazení části afghánské populace nemá žádný pozitivní ekonomický efekt pro Američany je předem jasné, jak to dopadne.

  Důvod proč Američané zabíjejí Afghánce je ten, že se kdysi postavili za AlKajdu. Proč se postavili za AlKajdu ? Protože jim AlKajda pomohla v minulosti a dále proto, že jeden lempl jménem Bill Clinton nechal bombardovat Afghánistán po útoku AlKajdy na bitevní loď Cole a místo členů AlKajdy tímto útokem pozabíjel Afghánce.

  Americký slon v porcelánu své zahraniční politiky. Nic více.

  Samo Češi, jste v NATO, pojedeme taky do AFG. Stejně jeli Češi jeli do Iráku kvůli zbraním hromadného ničení a jako správně proameričtí, Češi odsoudili Asada za chemický útok hned druhý den, co se čeští politici probudili a ČTéčko jim naservírovalo zkopírované zprávy CNN, jak zlý Asad použil chemické zbraně. Nyní Češi vyhostili 3 diplomaty. Proč ? Protože jsme v NATO a jsme jako v případě Iráku a Afghánistánu solidární. Co naplat, že nebyly a nyní rovněž nejsou důkazy. Jsme solidární jako v případě našeho spojence Srbska, kterého jsme nechali humanitárně bombardovat, zabíjet civilisty a následně jsme odsouhlasili jménem priméra s gulama krádež srbského území s cílem vytvoření muslimského narkostátu.

 • cernakus
  14:18 30.03.2018

  miroslav:

  Zbraně v afghánistánu? Na severu postsovětské republiky, ve kterých je takový bordel, že tam koupíš i tank. Na jihu pákistán, ve kterém je taková korupce, že tam koupíš i tank. Na východě Čína, která ti ten tank prodá, pokud slíbíš, že zabiješ amíka. Na západě Írán, kde ti jako bratrovi ve víře prodají tank, a teokratická vláda přivře oči.

  A talibán něco tak drahého a vzácného jako tank rozhodně nepotřebuje (rozuměj, malé zbraně se dají sehnat jednoduššeji a bezpečněji, než tank). Někdy před invazí do Afghánistánu jsem četl v MF Dnes magazínu článek od Procházkové, kde popisovala a nafotila domácí dílny, kde vyráběli kalachy prakticky na koleni. Sice horší kvality, než z Ruska, ale plně funkční. Tedy munici a ruční palné zbraně si vyrobí Tálibán i bez pomoci z venčí.

 • Miroslav
  13:35 30.03.2018

  darkstyle: Skôr by ma zaujímalo odkiaľ kupujú zbrane, trhaviny a muníciu resp. ako a komu za to platia. Taliban má podľa odhadov 60 000 bojovníkov. To je pomerne dosť. Je to masa ľudí ktorí si proste nevystačia s tým, čo ostalo po ruskej okupácii. Samozrejme, aj logistika a zásobovanie nie je zadarmo a niekto to musí riadiť.

 • Superme
  13:30 30.03.2018

  Hlavně tu zemi neopouštět. Je jasné, že Talibán má podporu zvenčí, jinak by už dávno neexistoval. Minimálně Pákistán jim poskytuje na svém území ochranu tím, že je ignoruje a můj osobní názor je ten, že je podporuje Írán a přes něj možná i Rusko. V těch jejich horách (a že to nejsou ty naše kopečky) se dá navíc skvěle ukrít - jak v Aghánistánu tak Pákistánu.

  Tím, že Afghánistán leží mezi Pákistánem (dnes Čínský spojenec) a Íránem je udržení této země na své straně nezbytné.

 • darkstyle
  13:22 30.03.2018

  ta analyza bude velmi kratka..

  stovky km prirodnych jaskyn navzajom popreplietanych a umelo poprepajanych..
  tie prepajania jaskyn sa tam buduju odhadom aj 2000 rokov..

  nejnizsia alebo jedna z najnizsich zivotnych urovni na svete..

  velmi nehostinne podmienky na pestovania prakticky hocicoho na 50% uzemia..

  hornaty teran, ktory zacina tam, kde koncia slovenske hory..

  klanovy system kde existuje 1000+ klanov, presvedcis vodcu a mas cely klan..

  vsetko toto znemoznuje realne sa branit proti talibanu, ale trvalim umiestnenim vojsk v afganistane dochadza k 2 veciam:
  1. k zlepseniu vybavenia a odhalovania protipovstaleckeho boja, kedze v blizkej a nedalekej buducnosti vdaka rastu obcanov na zemi, prave tento boj bude hrat prim..
  2. nerozsirovaniu hnutia mimo uzemie afganistanu co sa v minulosti dialo a k trvalemu ekonomickemu vyciciavaniu podporovatelov talibanu..

 • Miroslav
  12:52 30.03.2018

  Mám taký pocit, že vláda v Kabule nemá situáciu pod kontrolou a po odchode Američanov sa to bude len zhoršovať až príde k rozpadu krajiny, občianskej vojne alebo sa proste všetko dostane do starých koľají a krajinu postupne Taliban celkom ovládne. Mimochodom, bolo by celkom zaujímavé urobiť analýzu ako Taliban dokáže toľké roky zásobovať svojích bojovníkov zbraňami, muníciou a vybavením.