Válka 2.0 v Sýrii: Nelítostný boj o energetické ovládnutí Evropy

Těžba ropy v Sýrii; ilustrační foto / Public Domain

Tento článek je volným pokračováním komentáře „Přikloní se Německo k Rusku nebo USA?„ a dokresluje celkový obraz současného dění v Evropě a na Blízkém východě.

Plynový protektorát Sýrie

Ruský deník Nezavisimaja Gazeta článkem „Expanze Washingtonu ohrožuje nejen Damašek ale i Moskvu“ informuje o současné situaci v Sýrii. Podtitulek článku zní „Rusku a režimu Bašára Asada se nedaří v Sýrii řešit své vojenské a ekonomické cíle“.

 

 

Úvodu článku začíná: „Uplatnění geopolitických zájmů Ruska na Středním východě, navzdory růstu jeho vojenské síly, se potýká s problémy. Tyto problémy jsou způsobeny nejen tím, že Turecko otevřelo Trans-Anatolský plynovod (TANAP) jež obchází území Ruské federace, ale také tím, že nákladná ruská vojenská mise v Sýrii nezabezpečila úplnou realizaci plánů velkých ruských uhlovodíkových společností v této zemi.“
 

Autor článku dále uvádí: “Moskva odmítá podporovat Damašek ve snahách vojenskými prostředky osvobodit ropná a plynová pole ve východní Sýrii. Jejich osud, stejně jako účast ruských společností k jejich ovládnutí zůstává nejistá, a to díky militarizaci  Američany  území , které nekontroluje Bašár Asad. Moskva i přes odpor Damašku výměnou za pokračování výstavby druhé linie plynovodu „Turk Stream“ pomohla Turecku téměř kompletně realizovat své vojenské plány v Sýrii. Moskva vidí Ankaru jako spojence v otázkách urovnání situace v Sýrii, ale Sýrie je de facto rozdělena na okupační zóny, kde jsou prováděny vojenské operace různými ozbrojenými skupinami, včetně pro-tureckých. Za takových okolností má Rusko málo příležitostí ovlivnit situaci v Sýrii silou. Proto je kladen důraz na vytvoření mírových podmínek pro řešení konfliktu.“

 

V článku je dále uvedeno, že ruský prezident Vladimír Putin v neděli při návštěvě Asie prohlásil, že „společné akce Ruska, Sýrie, Turecka a Íránu výrazně potlačily teroristickou činnost na území Sýrie.“ Podle něj je tak cesta k politickému urovnání konfliktu otevřena.  „Rád bych poznamenal, že vláda Sýrie dnes kontroluje území, na kterém žije asi 90 % obyvatel této země,“ uvedl Putin.

 

Avšak nejbohatší syrské provincie ve východní a jihovýchodní části země jsou obsazeny USA a spojenci. Pod kontrolou vlády Asada jsou ve skutečnosti jen bývalé hustě osídlené oblasti.

 

Ruské vedení samozřejmě tyto údaje zná a z těchto důvodů jsou pro něj v Sýrii další aktivní vojenské akce nepravděpodobné.

 

Navíc po USA, Velké Británii a Francii do oblasti přivedla svá vojska i Itálie. Dle turecké státní agentury Anadolu italská armáda poslala své vojáky do provincie Hasaka ze severozápadního Iráku. Tito se dále přesunou na jih a budou nasazeni na malé americké základně poblíž ropných polí Al-Umar ve východní části Deir ez Zor.

Hlavní plynovody do Evropy. / archív autora

 

V článku je také citován vojenský expert plukovník Popov: “Vojenská činnost Spojených států a dalších zemí ve východní Sýrii má dva důvody – za prvé, je to kvůli podpoře konfliktu a zabranění  pronikání vládních syrských vojsk na levý břeh řeky Eufrat k ovládnutí uhlovodíkových polí. Za druhé kvůli zničení šíitských skupin v oblasti Abu Kemal a Mayyadina, které udržují tzv. šíitský pás, táhnoucí se od Íránu přes Irák na západ ke Středozemnímu moři.“
 

Turecko ohrožuje energetické lobby Berlín-Moskva

O rizicích pro uhlovodíkovou lobby Berlín-Moskva (ve vztahu k výstavbě plynovodu Nord Stream 2) se rozepisuje ruský server Gazeta z minulého týdne pod názvem „Rusko stranou: Turecko zahájilo nový plynovod.“

 

Slavnostní otevření tureckého plynovodu TANAP se konalo za účasti prezidentů Turecka, Ázerbájdžánu, Srbska nebo Ukrajiny. TANAP je nedílnou součástí Jižního plynárenského koridoru (JGK), kerý je určen k přepravě ázerbájdžánského plynu do Evropy. První dodávky plynovodem TANAP proběhnou v roce 2019.

 

V příštích několika letech projde plynovodem TANAP ročně 16 miliard kubických metrů, do roku 2023 pak již 23 miliard kubických metrů plynu.

 

Ze 16 miliard metrů krychlových, dodaných plynovodem v blízké budoucnosti, šest miliard metrů krychlových zůstane v Turecku a deset miliard metrů krychlových půjde na jih Evropy. Projekční kapacita poboček JGK činí 30–31 miliard krychlových metrů plynu za rok, v budoucnu lze rozšířit až na 60 miliard metrů krychlových.

 

TANAP; větší foto / archív autora


Gazeta dále zmiňuje výstavbu plynovodů z Ruska do Turecka: „Ruská společnost Gazprom realizuje projekt plynovodu Turk Stream, který se skládá ze dvou větví s kapacitou 15,75 miliardy kubických metrů každá. První větev bude dodávat plyn k tureckým spotřebitelům (je plánováno uvést do provozu v roce 2018), druhá plyn do jižní a jihovýchodní Evropy (předpokládané dodávky v roce 2019).“

 

Odborník na danou problematiku Ilya Zharskiy se v článku Gazety zamýšlí nad riziky pro ruský Gazprom, pokud TANAP dosáhne plné kapacity a zda je vůbec ekonomické budovat druhou větev „Turk Stream“. Navíc TANAP přímo konkureje rusko-německému projektu Nord Stream 2.

 

Jednoduše se zdá, že Turecko a jeho spojenci se snaží rozšířit svůj energetický vliv (a tedy i politický) minimálně do jihovýchodní a jižní Evropy, a to na úkor energetického vlivu Německa, resp. Německa-Ruska.


Závěrem lze konstatovat, že vítězem prvního kola války v Sýrii je Turecko a do druhého kola dojde k uzavírání „nových koalic“. Rusko nyní musí řešit patovou situaci, zda se přikloní na stranu Turecka (TANAP) nebo Německa (Nord Stream 2).

Bohatá Evropa potřebuje plyn a proto probíhá velmocenský boj, kdo energeticky ovládne Evropu. K hlavním hráčům Rusku, Německu a USA se nyní nově přidalo Turecko. Navíc k projektu TANAP má zájem se připojit Írán...

Odkazy: NG, Gazeta, Gazeta

Nahlásit chybu v článku


Související články

Zastaví izraelské útoky dodávky ruských systémů S-300 do Sýrie?

Izraelské letectvo v posledních letech opakovaně útočilo na cíle v Sýrii. Zaměřovalo se především na ...

Syrský „Bůh války“: Raketomet Golan-1000

Ruský portál Free News přinesl článek o novém syrském raketometu Golan-1000, který je v současnosti ...

Francouzské drony pro ruské minolovky: Další příklad obcházení protiruských sankcí

Pro loďstvo mají moderní minolovky strategický význam. Shozením výbušnin z letounů či helikoptér lze ...

Irák mění americké tanky Abrams za ruské T-90S

Irácká 35. obrněná brigáda 9. obrněné divize přechází od amerických tanků M1A1M Abrams k ruským ...

Syrský Manbidž: testovací bod vzájemných vztahů velmocí?

USA a Turecko nedávno (překvapivě) představily společný rámcový plán dohody o rozmístění sdílených ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • dusan
  07:22 30.06.2018

  rasto123 Ešte čo sa týka ilúzie poznania z "vlastnej skúsenosti". V 90-tich rokoch počas embarga na Irak referovali novinári z celého sveta o "detských obetiach embarga". Veľké ...Zobrazit celý příspěvek

  rasto123

  Ešte čo sa týka ilúzie poznania z "vlastnej skúsenosti". V 90-tich rokoch počas embarga na Irak referovali novinári z celého sveta o "detských obetiach embarga". Veľké skupiny matiek pochovávali svoje deti "obete západného embarga" za prítomnosti desiatok novinárov. Dodnes sa dá nájsť xy-správ o "tisíckach detí čo zomreli pre ebargo".
  Ale bol tam jeden ten "súdruh modernej doby" - Břetislava Tureček, ktorý ovláda okrem iného i arabštinu a spýtal sa jednej matky čo sa stalo jej dieťaťu. Zistil, že zomrelo po chorobe a ona musela ísť na miesto masového pochovávania a hrať divadlo .... skrátka všetci tí novinári robili len užitočných idiotov a napriek tomu, že tam boli a videli to, nemali šajnu čo sa naozaj stalo .... zato dodnes píšu o "neľudskom embargu".


  Čo sa týka "poctivosti" asadovho režimu. Tu nemusíme chodiť nikde. Asad verejne vyhlásil, že tým čo sa neprihlási v krátkom čase zoštátni celý majetok. Čiže verejne okradne milióny ľudí ...

  V 30-tich rokoch najväčšie hlúposti o "užasnom" sovietskom režime nepísali tí čo tam neboli ... ale tí čo tam boli ...

  Takže by som odporúčal "brzdiť" : ) ... každý režim sa snaží predstaviť v najlepšom svetle.Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  20:53 29.06.2018

  rasto123 VŠETKY zdroje ... od SOHR po ruské médiá rátajú počet zahraničných bojovníkov v Sýrii v desiatkach tisíc (od 30 - 80 tisíc). VŠETKY zdroje udávajú celkový počet ...Zobrazit celý příspěvek

  rasto123

  VŠETKY zdroje ... od SOHR po ruské médiá rátajú počet zahraničných bojovníkov v Sýrii v desiatkach tisíc (od 30 - 80 tisíc).
  VŠETKY zdroje udávajú celkový počet bojovníkov stovkách tisíc (min. 150 tis. už padlých)
  Aspoň čo som našiel ja v aspoň trochu serióznych zdrojoch.

  Práve tí ľudia čo sú osobne zúčastnení do hodnotení vkladajú svoje skúsenosti, ktoré však majú obmedzenú platnosť ... a neviem si predstaviť človeka čo by dnešnú Sýriu precestoval "krížom krážom" a mohol o vojne objektívne informovať.

  A keď sa taký človek znalý regiónu nájde. t.j. človek ktorý nie len študuje, ale po regióne Blízkeho východu i chodí – napr. Břetislav Tureček (https://cs.wikipedia.org/wiki/... tak to i tak v Čechách (ale i na Slovensku) a ľudí zaujímajú skôr „experti na islám“ ako Zeman, Fico či Okamura.

  Osobne som strávil dva týždne v Bielorusku, pokým je človek na hlavných ťahoch či v meste, v hotele, tak tá vyzerá celkom v pohode ... potom zíde z hlavnej do dediny a "preletí" tak 50 rokov dozadu .... a zapne bieloruskú TV a ocitne sa v časoch normalizácie .....Skrýt celý příspěvek

 • rasto123
  00:21 29.06.2018

  "To, že je SOHR bližie k opozícii som spomenul, práve preto spomínam, že jej v záujme to číslo nadsadzovať a preto mi to nepripadá málo, ale skôr veľa, lebo všetko ostatné odhady ...Zobrazit celý příspěvek

  "To, že je SOHR bližie k opozícii som spomenul, práve preto spomínam, že jej v záujme to číslo nadsadzovať a preto mi to nepripadá málo, ale skôr veľa, lebo všetko ostatné odhady sú výrazne vyššie.

  O konflikte sa tu môžeme dlho diskutovať, ale neviem o tom, že by niekto spochybnil to, že zahraniční bojovníci sa rátajú v desiatkach tisíc a celkové počty bojovníkov všetkých opozičných skupín v stovkách tisíc ... čo bola základná vec prečo to vlákno vzniklo ...."

  Dušan, Ty si pre mňa fenomén. Ty sežereš pardón príjmeš všetko čo Ti NY a WP predloží. Neviem či si zachytil, Rusko má 100 Kynžalov ,,,,Skrýt celý příspěvek

 • rasto123
  00:04 29.06.2018

  "PhDr. Ondřej Ditrych, MPhil. Ph.D. Přednáší o terorismu a mezinárodní bezpečnosti na Fakultě sociálních věd UK. V minulosti působil mj. jako výzkumník v Ústavu mezinárodních ...Zobrazit celý příspěvek

  "PhDr. Ondřej Ditrych, MPhil. Ph.D.
  Přednáší o terorismu a mezinárodní bezpečnosti na Fakultě sociálních věd UK. V minulosti působil mj. jako výzkumník v Ústavu mezinárodních vztahů a absolvoval hostující výzkumné pobyty na Belfer Center, Harvard Kennedy School či CERI, Sciences Po. Jako analytik pracoval rovněž pro NATO SHAPE a EU. Jeho poslední monografie, Tracing the Discourses of Terrorism: Identity, Genealogy and State byla vydána v nakladatelství Palgrave Macmillan (2014). "

  Dušan, toto je súdruh modernej doby, zbiera zbytočné tituly a tvári sa , že pozná prostredie. Koľko krát bol v Sýrii a pracoval tam ? Koľko zažil jednaní so štátnymi firmami ? Koľko zažil formálnych stretnutí s ich "štátnou bezpečnosťou " , ktorá kontrolovala ich nestrannosť a neúplatnosť. Každé jednanie bolo s človekom od
  tajnášou v kúte , tam sa nedalo podplácať. Nebolo kde a kedy. Proste najlepšia ponuka .

  Duško. Spomaľ. Nedá sa vždy všetko obhájiť.  Dušan , SOHR, to fakt ?Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  16:58 26.06.2018

  Cejkis: "Published May 17th, 2018" Takže USA plánovala 7 let zatažení Egypta do války v Syrii. "The WSJ report cited US officials as saying that that the “Trump ...Zobrazit celý příspěvek

  Cejkis: "Published May 17th, 2018"

  Takže USA plánovala 7 let zatažení Egypta do války v Syrii.

  "The WSJ report cited US officials as saying that that the “Trump administration is seeking to assemble an Arab force to replace the US military contingent in Syria and help stabilize the northeastern part of the country after the defeat of Islamic State”. It could be inferred that Egyptian troops would be included in that Arab force."

  Až za Trumpa... ale v pohodě jen si to prezentoval totálně jinak.Skrýt celý příspěvek

 • stronger.p
  18:46 25.06.2018

  Jirosi, Assada jsme do náruče RF nahnali my, Západ, "hloupou politikou", k RF se otočil až v situaci, kdy byl úplně v prdeli, jako k nejposlednější volbě.... To stejné Kaddáfí, ...Zobrazit celý příspěvek

  Jirosi, Assada jsme do náruče RF nahnali my, Západ, "hloupou politikou", k RF se otočil až v situaci, kdy byl úplně v prdeli, jako k nejposlednější volbě....
  To stejné Kaddáfí, když už byl na "naší" straně, tak jsme mu pomohli z tohoto světa a ovoce za tento "dobrý skutek" sklízíme ještě teď a ještě velmi dlouho sklízet budeme...Skrýt celý příspěvek

 • cejkis
  17:28 25.06.2018

  V návaznosti na můj příspěvek níže o snaze zapojit Egypt do války v Sýrii zde nechávám tento odkaz. To je pro autory těch 4 záporných unlikes .-) Už se zkrátka smiřte s tím, že ...Zobrazit celý příspěvek

  V návaznosti na můj příspěvek níže o snaze zapojit Egypt do války v Sýrii zde nechávám tento odkaz. To je pro autory těch 4 záporných unlikes .-)

  Už se zkrátka smiřte s tím, že když něco média prosazující postmoderní neomarxismus neprezentují tak to neznamená, že daná věc neexistuje.

  https://www.albawaba.com/news/... Skrýt celý příspěvek

 • danny
  16:28 25.06.2018

  Dusan: sorry, možná jsem tě příliš šmahem hodil do jednoho pytle s Jirosim, u kterého mě úplně vykolejila úvaha o tom, jak Rusko kvůli svým zájmům vyvolalo občanskou válku v Sýrii. ...Zobrazit celý příspěvek

  Dusan: sorry, možná jsem tě příliš šmahem hodil do jednoho pytle s Jirosim, u kterého mě úplně vykolejila úvaha o tom, jak Rusko kvůli svým zájmům vyvolalo občanskou válku v Sýrii. To mi fakt málem vypálilo logické obvody. Ale i z tvých vyjádření na mě tak nějak dýchá přesvědčení o brutálně potlačených pokojných demonstracích a zoufalém boji mírumilovné demokratické opozice proti zlovolnému diktátorovi.

  Vůbec samozřejmě nezpochybňuji autoritářskou povahu režimu a řadu zločinů páchaných syrskou armádou. Ale považovat válku v Sýrii za takový normální konflikt, ve kterém se přetahuje vláda a opozice, je úplně mimo realitu. I kdyby se import ze zahraničí týkal jen těch 70 tis. bojovníků, což považuji za hodně podstřelené číslo, znamená to, že někdo nacpal ohromné peníze do jejich najmutí, přepravu, vybavení, výcvik, žold, logistický a zpravodajský support.
  V odkazu níže máš stručnou sumarizaci nejvýznamnějších účastníků a typu podpory, který převratu poskytovali (od diplomatického tlaku, přes finanční, zpravodajskou, materiální, logistickou podporu nebo přímo dodávky zbraní.
  https://en.wikipedia.org/wiki/...
  Když si člověk projede videa, ve kterých vystupují těžké zbraně jednoznačně pocházející z členských zemí NATO z Balkánu, Polska a které nespadají do balíku ex sovětské výzbroje, kterou nakoupila a přes Turky dodala CIA, tak mi připadá úsměvné, když čtu názor, který marginalizuje rozhodující vliv zahraniční podpory (včetně dodávky zkušených bojovníků) na vývoj konfliktu.Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  15:26 25.06.2018

  dexnom: Môj "pochybný" zdroj: PhDr. Ondřej Ditrych, MPhil. Ph.D. Přednáší o terorismu a mezinárodní bezpečnosti na Fakultě sociálních věd UK. V minulosti působil mj. jako ...Zobrazit celý příspěvek

  dexnom:

  Môj "pochybný" zdroj:

  PhDr. Ondřej Ditrych, MPhil. Ph.D.
  Přednáší o terorismu a mezinárodní bezpečnosti na Fakultě sociálních věd UK. V minulosti působil mj. jako výzkumník v Ústavu mezinárodních vztahů a absolvoval hostující výzkumné pobyty na Belfer Center, Harvard Kennedy School či CERI, Sciences Po. Jako analytik pracoval rovněž pro NATO SHAPE a EU. Jeho poslední monografie, Tracing the Discourses of Terrorism: Identity, Genealogy and State byla vydána v nakladatelství Palgrave Macmillan (2014).


  Ale ak má "expert" dexnom lepšie informácie o danej problematike ... rád sa nechám poučiť ..

  Danny

  To, že je SOHR bližie k opozícii som spomenul, práve preto spomínam, že jej v záujme to číslo nadsadzovať a preto mi to nepripadá málo, ale skôr veľa, lebo všetko ostatné odhady sú výrazne vyššie.

  O konflikte sa tu môžeme dlho diskutovať, ale neviem o tom, že by niekto spochybnil to, že zahraniční bojovníci sa rátajú v desiatkach tisíc a celkové počty bojovníkov všetkých opozičných skupín v stovkách tisíc ... čo bola základná vec prečo to vlákno vzniklo ....Skrýt celý příspěvek

 • danny
  13:37 25.06.2018

  dexnom: Dušana a Jirosiho neplatí americká ambasáda. Ale přímo syrské tajné služby. Svými rádoby fanatickými, provokativními komentáři tady pár lidí,co na Sýrii dosud neměli názor ...Zobrazit celý příspěvek

  dexnom: Dušana a Jirosiho neplatí americká ambasáda. Ale přímo syrské tajné služby. Svými rádoby fanatickými, provokativními komentáři tady pár lidí,co na Sýrii dosud neměli názor dohnali do náruče sympatizantů režimu a pár vlažných advokátů Assada dostali do varu. Ale není reálné, že by byl někdo tak odtržen od reality. To musí být prohnaná taktika hybridní války.

  Dusan: takže SOHR je jednoznačně pro opoziční agentura. To nepopřeš, nebo to budeš taky rozporovat? SOHR zmiňuje 70 tisíc zahraničních džihádistů. To ti připadá málo? Jako to myslíš vážně? AČR má 23 tis. Civilní zaměstnance nepočítám, SOHR taky mluví o bojovnících. Jen tak mimochodem, je to víc bojovníků, než má Omán a o dvacet tisíc míň, než má Jordánsko.
  Že zahraniční bojovníci a IS byli bez výcviku? To myslíš vážně? Většinu z nich tvořili profesionálové, kteří jezdí od jednoho válečného konflitku ke druhému. Zrovna IS jednotky vždy překvapovali úrovní výcviku i výbavou. A všechny posily ze zahraniční procházely výcvikem v Turecku, Jordánsku nebo v samotné Sýrii a to si piš, že měli lepší výcvik, než záklaďáci v SAA. Taky je cvičili světové kapacity ve vedení gerilové války. Ale to už ti tady psal Luky. To jsou informace, které se už dnes nikdo ani nesnaží zakrývat, jsou celkem veřejně dostupné, pouze často provázeny smutným konstatováním, že ta podpora, kterou např. USA opozici poskytovaly, měla být masivnější a že kromě výcviku, zpravodajských informací a lehkých zbraní měly nastoupit i konkrétní vojenské operace.
  Ani s těmi tisícovkami dezertérů neměla opozice šanci odolat vládním silovým složkám. Situace se otočila právě až ve chvíli, kdy se na bojišti objevili posily ze zahraničí. A znovu, vedení měly od začátku na starosti sakra zkušení poradci. Místní bojůvky dostali na prdel téměř okamžitě a následně sloužili jen jako kanonfuter.
  Osobně jsem mluvil s jedním příslušníkem neoficiální mise, který mi vysvětloval, jak při podpoře operací proti SAA museli obvykle napřed umlčet místní bojovníky, a pak je teprve in memoriam mohli osvobozovat. Jelikož je chlapci prozrazovali nesmyslnou střelbou a vůbec byli takoví nedisciplinovaní.Skrýt celý příspěvek

 • danny
  13:06 25.06.2018

  Shania: dík za zajímavý odkaz.

  Shania: dík za zajímavý odkaz.

 • Dzin
  09:32 25.06.2018

  Tesil "NATO je přece obranná aliance,takže vede pouze obranné války případně zasahuje v souladu s rezolucemi OSN. Údajně." Ne údajně, reálně. Existuje pouze jedna operace NATO ...Zobrazit celý příspěvek

  Tesil
  "NATO je přece obranná aliance,takže vede pouze obranné války případně zasahuje v souladu s rezolucemi OSN.
  Údajně."

  Ne údajně, reálně. Existuje pouze jedna operace NATO ze sedmnácti bez mandátu OSN. Tou je operace Allied Force, nálety na Srbsko v roce 1999. Všech ostatních 16 mělo/má mandát OSN.

  Před případnou námitkou, že něco dělají členové NATO, je třeba rozlišovat vojenské operace NATO a operace jejích členů samostatně. Ne vše, co dělají členové NATO je současně operací NATO. Pokud bychom tvrdili, že vše, co dělají členové nějaké organizace je akce této organizace dostateneme se do dost schizofreního postavení. Když třeba aplikujeme tento pohled na OSN, potom vše co dělají členové OSN jsou operace OSN což je evidentní nesmysl.

  Proto má každá organizace jasně dané postupy a lze tedy jasně identifikovat, co je a co není operace pod její hlavičkou.Skrýt celý příspěvek

 • dexnom
  22:43 24.06.2018

  double / cernakus: asi jo no...trollove pro zabavu kdyz je nekdo oznaci poslou smajla a daj si pohov, tohle kope kolem a posle dalsi naloz nesmyslu ;)

  double / cernakus: asi jo no...trollove pro zabavu kdyz je nekdo oznaci poslou smajla a daj si pohov, tohle kope kolem a posle dalsi naloz nesmyslu ;)

 • Double
  20:52 24.06.2018

  cernakus, obavam sa ze to prve

  cernakus, obavam sa ze to prve

 • dusan
  20:24 24.06.2018

  Luky Tých zdrojov je naozaj veľa ... ale žiadny z nich sa nedopracoval k vyššiemu číslu ako cca 70 tisíc (SOHR). Ale faktom je, že nik nevie presné číslo a pri tých vyšších ...Zobrazit celý příspěvek

  Luky

  Tých zdrojov je naozaj veľa ... ale žiadny z nich sa nedopracoval k vyššiemu číslu ako cca 70 tisíc (SOHR). Ale faktom je, že nik nevie presné číslo a pri tých vyšších číslach mám podozrenie, že ide o snahu batatelizovať množstvo domácich v IS zo strany domácej opozície, lebo je tým nepriamo povedané: my s nimi nemáme nič ...to sú tí zo zohraničia.

  Opozičných bojovníkov sú státisíce (za celú dobu vojny) - len počet mŕvych povstalcov sa odhaduje na cez 150 tisíc spolu. Len z týchto hrubých čísel je jasné, že zahraničných IS-ákov, resp. všetkých zahraničných bojovníkov bolo a je v konflikte naozaj dosť, ale nie sú rozhodujúcou silou. Určite sú vo všeobecnejšie viac motivovaní, ale väčšina z nich prišla bez výcviku - čo je na xy-ich videí i vidieť, mnohé sa stali terčom posmechu celého sveta. Najsilnejšou časťou opozície v rokoch 2011-12 boli zbehovia, ktorých boli tisíce, resp. zrejme desiatky tisíc a tí mali nie len výcvik, ale i zbrane, často zbehli celé jednotky v rátane ťažkých zbraní. Mimochodom - opozícia získala od SAA viac ako 500 ťažkých zbraní (tanky, BVP-čka, delostrelectvo, PVO systémy) a tie boli minimálne tak dôležité ako toľko mediálne sledované protitankové systémy TOW ...


  Čo sa týka tých zdrojov - čo sa týka wiki, samozrejme je do celkom dobrý zdroj, ale i ten má často kopu "prúserov*" .... ja osobne som musel opravovať x-krát opakovaný nezmysel, že T-62 sa vyrábal na Slovensku ....

  Čo sa týka Jemenu - tu súhlasím. Jemen má jednoducho smolu, že je "koncom sveta". A v mojom prípade som o Jemene písal ... o dosť špinavej "vojne dronov" zo strany USA ešte pred súčasným konfliktom (za Obamu) ... to som zas bolo onálepkovaný ináč : )Skrýt celý příspěvek

 • cernakus
  20:22 24.06.2018

  dusan:

  copak, nechutná vlastní medicínka ? :-D

  Tak odpověz! Jsi opravdu tak ...... a nebo jsi za to placen americkou ambasádou? ;-)

  dusan:

  copak, nechutná vlastní medicínka ? :-D

  Tak odpověz! Jsi opravdu tak ...... a nebo jsi za to placen americkou ambasádou? ;-)

 • dusan
  20:00 24.06.2018

  dexnom

  Máš niečo konkrétne o čom s môžeme baviť ?

  Ak nie tak si na nikoho neotváraj ústa ....

  dexnom

  Máš niečo konkrétne o čom s môžeme baviť ?

  Ak nie tak si na nikoho neotváraj ústa ....

 • dexnom
  19:29 24.06.2018

  dusan = troll
  presne jak rusti trollove...manipulace faktu, lzi, dezinformace, pochybne ucelove zdroje...
  delas to pro zabavu nebo ti za to plati?

  dusan = troll
  presne jak rusti trollove...manipulace faktu, lzi, dezinformace, pochybne ucelove zdroje...
  delas to pro zabavu nebo ti za to plati?

 • cejkis
  21:15 23.06.2018

  Jirosi Modus operandi Američanů v Sýrii není mít zde 1000 přslušníků speciálních sil a ovládat s tím celé území. Funguje to to jinak. Velí Kurdům a v případě vyhrocení situace ...Zobrazit celý příspěvek

  Jirosi

  Modus operandi Američanů v Sýrii není mít zde 1000 přslušníků speciálních sil a ovládat s tím celé území. Funguje to to jinak. Velí Kurdům a v případě vyhrocení situace volají leteckou a dělostřeleckou podporu. Tímto způsobem okupují východní břech Eufratu. Chtěli okupovat celou Sýrii pomocí egyptské armády, ale to se ruské diplomacii podařilo zažehnat. Předpokládám, že rozpad arabské koalice proběhl v důsledku chytrého zapojení Izraele, kterého Rusové nechali útočit na Sýrii a náramně se jim to hodilo.Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  10:18 23.06.2018

  Tady je detailní shrnutí války v Jemenu

  https://www.reddit.com/r/WarCo...

  Tady je detailní shrnutí války v Jemenu

  https://www.reddit.com/r/WarCo...

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 4