Válka 2.0 v Sýrii: Nelítostný boj o energetické ovládnutí Evropy

Těžba ropy v Sýrii; ilustrační foto / Public Domain

Tento článek je volným pokračováním komentáře „Přikloní se Německo k Rusku nebo USA?„ a dokresluje celkový obraz současného dění v Evropě a na Blízkém východě.

Plynový protektorát Sýrie

Ruský deník Nezavisimaja Gazeta článkem „Expanze Washingtonu ohrožuje nejen Damašek ale i Moskvu“ informuje o současné situaci v Sýrii. Podtitulek článku zní „Rusku a režimu Bašára Asada se nedaří v Sýrii řešit své vojenské a ekonomické cíle“.

 

 

Úvodu článku začíná: „Uplatnění geopolitických zájmů Ruska na Středním východě, navzdory růstu jeho vojenské síly, se potýká s problémy. Tyto problémy jsou způsobeny nejen tím, že Turecko otevřelo Trans-Anatolský plynovod (TANAP) jež obchází území Ruské federace, ale také tím, že nákladná ruská vojenská mise v Sýrii nezabezpečila úplnou realizaci plánů velkých ruských uhlovodíkových společností v této zemi.“
 

Autor článku dále uvádí: “Moskva odmítá podporovat Damašek ve snahách vojenskými prostředky osvobodit ropná a plynová pole ve východní Sýrii. Jejich osud, stejně jako účast ruských společností k jejich ovládnutí zůstává nejistá, a to díky militarizaci  Američany  území , které nekontroluje Bašár Asad. Moskva i přes odpor Damašku výměnou za pokračování výstavby druhé linie plynovodu „Turk Stream“ pomohla Turecku téměř kompletně realizovat své vojenské plány v Sýrii. Moskva vidí Ankaru jako spojence v otázkách urovnání situace v Sýrii, ale Sýrie je de facto rozdělena na okupační zóny, kde jsou prováděny vojenské operace různými ozbrojenými skupinami, včetně pro-tureckých. Za takových okolností má Rusko málo příležitostí ovlivnit situaci v Sýrii silou. Proto je kladen důraz na vytvoření mírových podmínek pro řešení konfliktu.“

 

V článku je dále uvedeno, že ruský prezident Vladimír Putin v neděli při návštěvě Asie prohlásil, že „společné akce Ruska, Sýrie, Turecka a Íránu výrazně potlačily teroristickou činnost na území Sýrie.“ Podle něj je tak cesta k politickému urovnání konfliktu otevřena.  „Rád bych poznamenal, že vláda Sýrie dnes kontroluje území, na kterém žije asi 90 % obyvatel této země,“ uvedl Putin.

 

Avšak nejbohatší syrské provincie ve východní a jihovýchodní části země jsou obsazeny USA a spojenci. Pod kontrolou vlády Asada jsou ve skutečnosti jen bývalé hustě osídlené oblasti.

 

Ruské vedení samozřejmě tyto údaje zná a z těchto důvodů jsou pro něj v Sýrii další aktivní vojenské akce nepravděpodobné.

 

Navíc po USA, Velké Británii a Francii do oblasti přivedla svá vojska i Itálie. Dle turecké státní agentury Anadolu italská armáda poslala své vojáky do provincie Hasaka ze severozápadního Iráku. Tito se dále přesunou na jih a budou nasazeni na malé americké základně poblíž ropných polí Al-Umar ve východní části Deir ez Zor.

Hlavní plynovody do Evropy. / archív autora

 

V článku je také citován vojenský expert plukovník Popov: “Vojenská činnost Spojených států a dalších zemí ve východní Sýrii má dva důvody – za prvé, je to kvůli podpoře konfliktu a zabranění  pronikání vládních syrských vojsk na levý břeh řeky Eufrat k ovládnutí uhlovodíkových polí. Za druhé kvůli zničení šíitských skupin v oblasti Abu Kemal a Mayyadina, které udržují tzv. šíitský pás, táhnoucí se od Íránu přes Irák na západ ke Středozemnímu moři.“
 

Turecko ohrožuje energetické lobby Berlín-Moskva

O rizicích pro uhlovodíkovou lobby Berlín-Moskva (ve vztahu k výstavbě plynovodu Nord Stream 2) se rozepisuje ruský server Gazeta z minulého týdne pod názvem „Rusko stranou: Turecko zahájilo nový plynovod.“

 

Slavnostní otevření tureckého plynovodu TANAP se konalo za účasti prezidentů Turecka, Ázerbájdžánu, Srbska nebo Ukrajiny. TANAP je nedílnou součástí Jižního plynárenského koridoru (JGK), kerý je určen k přepravě ázerbájdžánského plynu do Evropy. První dodávky plynovodem TANAP proběhnou v roce 2019.

 

V příštích několika letech projde plynovodem TANAP ročně 16 miliard kubických metrů, do roku 2023 pak již 23 miliard kubických metrů plynu.

 

Ze 16 miliard metrů krychlových, dodaných plynovodem v blízké budoucnosti, šest miliard metrů krychlových zůstane v Turecku a deset miliard metrů krychlových půjde na jih Evropy. Projekční kapacita poboček JGK činí 30–31 miliard krychlových metrů plynu za rok, v budoucnu lze rozšířit až na 60 miliard metrů krychlových.

 

TANAP; větší foto / archív autora


Gazeta dále zmiňuje výstavbu plynovodů z Ruska do Turecka: „Ruská společnost Gazprom realizuje projekt plynovodu Turk Stream, který se skládá ze dvou větví s kapacitou 15,75 miliardy kubických metrů každá. První větev bude dodávat plyn k tureckým spotřebitelům (je plánováno uvést do provozu v roce 2018), druhá plyn do jižní a jihovýchodní Evropy (předpokládané dodávky v roce 2019).“

 

Odborník na danou problematiku Ilya Zharskiy se v článku Gazety zamýšlí nad riziky pro ruský Gazprom, pokud TANAP dosáhne plné kapacity a zda je vůbec ekonomické budovat druhou větev „Turk Stream“. Navíc TANAP přímo konkureje rusko-německému projektu Nord Stream 2.

 

Jednoduše se zdá, že Turecko a jeho spojenci se snaží rozšířit svůj energetický vliv (a tedy i politický) minimálně do jihovýchodní a jižní Evropy, a to na úkor energetického vlivu Německa, resp. Německa-Ruska.


Závěrem lze konstatovat, že vítězem prvního kola války v Sýrii je Turecko a do druhého kola dojde k uzavírání „nových koalic“. Rusko nyní musí řešit patovou situaci, zda se přikloní na stranu Turecka (TANAP) nebo Německa (Nord Stream 2).

Bohatá Evropa potřebuje plyn a proto probíhá velmocenský boj, kdo energeticky ovládne Evropu. K hlavním hráčům Rusku, Německu a USA se nyní nově přidalo Turecko. Navíc k projektu TANAP má zájem se připojit Írán...

Odkazy: NG, Gazeta, Gazeta

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Zastaví izraelské útoky dodávky ruských systémů S-300 do Sýrie?

Izraelské letectvo v posledních letech opakovaně útočilo na cíle v Sýrii. Zaměřovalo se především na ...

Syrský „Bůh války“: Raketomet Golan-1000

Ruský portál Free News přinesl článek o novém syrském raketometu Golan-1000, který je v současnosti ...

Francouzské drony pro ruské minolovky: Další příklad obcházení protiruských sankcí

Pro loďstvo mají moderní minolovky strategický význam. Shozením výbušnin z letounů či helikoptér lze ...

Irák mění americké tanky Abrams za ruské T-90S

Irácká 35. obrněná brigáda 9. obrněné divize přechází od amerických tanků M1A1M Abrams k ruským ...

Syrský Manbidž: testovací bod vzájemných vztahů velmocí?

USA a Turecko nedávno (překvapivě) představily společný rámcový plán dohody o rozmístění sdílených ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!