Válka 2.0 v Sýrii: Nelítostný boj o energetické ovládnutí Evropy

Těžba ropy v Sýrii; ilustrační foto / Public Domain

Tento článek je volným pokračováním komentáře „Přikloní se Německo k Rusku nebo USA?„ a dokresluje celkový obraz současného dění v Evropě a na Blízkém východě.

Plynový protektorát Sýrie

Ruský deník Nezavisimaja Gazeta článkem „Expanze Washingtonu ohrožuje nejen Damašek ale i Moskvu“ informuje o současné situaci v Sýrii. Podtitulek článku zní „Rusku a režimu Bašára Asada se nedaří v Sýrii řešit své vojenské a ekonomické cíle“.

 

 

Úvodu článku začíná: „Uplatnění geopolitických zájmů Ruska na Středním východě, navzdory růstu jeho vojenské síly, se potýká s problémy. Tyto problémy jsou způsobeny nejen tím, že Turecko otevřelo Trans-Anatolský plynovod (TANAP) jež obchází území Ruské federace, ale také tím, že nákladná ruská vojenská mise v Sýrii nezabezpečila úplnou realizaci plánů velkých ruských uhlovodíkových společností v této zemi.“
 

Autor článku dále uvádí: “Moskva odmítá podporovat Damašek ve snahách vojenskými prostředky osvobodit ropná a plynová pole ve východní Sýrii. Jejich osud, stejně jako účast ruských společností k jejich ovládnutí zůstává nejistá, a to díky militarizaci  Američany  území , které nekontroluje Bašár Asad. Moskva i přes odpor Damašku výměnou za pokračování výstavby druhé linie plynovodu „Turk Stream“ pomohla Turecku téměř kompletně realizovat své vojenské plány v Sýrii. Moskva vidí Ankaru jako spojence v otázkách urovnání situace v Sýrii, ale Sýrie je de facto rozdělena na okupační zóny, kde jsou prováděny vojenské operace různými ozbrojenými skupinami, včetně pro-tureckých. Za takových okolností má Rusko málo příležitostí ovlivnit situaci v Sýrii silou. Proto je kladen důraz na vytvoření mírových podmínek pro řešení konfliktu.“

 

V článku je dále uvedeno, že ruský prezident Vladimír Putin v neděli při návštěvě Asie prohlásil, že „společné akce Ruska, Sýrie, Turecka a Íránu výrazně potlačily teroristickou činnost na území Sýrie.“ Podle něj je tak cesta k politickému urovnání konfliktu otevřena.  „Rád bych poznamenal, že vláda Sýrie dnes kontroluje území, na kterém žije asi 90 % obyvatel této země,“ uvedl Putin.

 

Avšak nejbohatší syrské provincie ve východní a jihovýchodní části země jsou obsazeny USA a spojenci. Pod kontrolou vlády Asada jsou ve skutečnosti jen bývalé hustě osídlené oblasti.

 

Ruské vedení samozřejmě tyto údaje zná a z těchto důvodů jsou pro něj v Sýrii další aktivní vojenské akce nepravděpodobné.

 

Navíc po USA, Velké Británii a Francii do oblasti přivedla svá vojska i Itálie. Dle turecké státní agentury Anadolu italská armáda poslala své vojáky do provincie Hasaka ze severozápadního Iráku. Tito se dále přesunou na jih a budou nasazeni na malé americké základně poblíž ropných polí Al-Umar ve východní části Deir ez Zor.

Hlavní plynovody do Evropy. / archív autora

 

V článku je také citován vojenský expert plukovník Popov: “Vojenská činnost Spojených států a dalších zemí ve východní Sýrii má dva důvody – za prvé, je to kvůli podpoře konfliktu a zabranění  pronikání vládních syrských vojsk na levý břeh řeky Eufrat k ovládnutí uhlovodíkových polí. Za druhé kvůli zničení šíitských skupin v oblasti Abu Kemal a Mayyadina, které udržují tzv. šíitský pás, táhnoucí se od Íránu přes Irák na západ ke Středozemnímu moři.“
 

Turecko ohrožuje energetické lobby Berlín-Moskva

O rizicích pro uhlovodíkovou lobby Berlín-Moskva (ve vztahu k výstavbě plynovodu Nord Stream 2) se rozepisuje ruský server Gazeta z minulého týdne pod názvem „Rusko stranou: Turecko zahájilo nový plynovod.“

 

Slavnostní otevření tureckého plynovodu TANAP se konalo za účasti prezidentů Turecka, Ázerbájdžánu, Srbska nebo Ukrajiny. TANAP je nedílnou součástí Jižního plynárenského koridoru (JGK), kerý je určen k přepravě ázerbájdžánského plynu do Evropy. První dodávky plynovodem TANAP proběhnou v roce 2019.

 

V příštích několika letech projde plynovodem TANAP ročně 16 miliard kubických metrů, do roku 2023 pak již 23 miliard kubických metrů plynu.

 

Ze 16 miliard metrů krychlových, dodaných plynovodem v blízké budoucnosti, šest miliard metrů krychlových zůstane v Turecku a deset miliard metrů krychlových půjde na jih Evropy. Projekční kapacita poboček JGK činí 30–31 miliard krychlových metrů plynu za rok, v budoucnu lze rozšířit až na 60 miliard metrů krychlových.

 

TANAP; větší foto / archív autora


Gazeta dále zmiňuje výstavbu plynovodů z Ruska do Turecka: „Ruská společnost Gazprom realizuje projekt plynovodu Turk Stream, který se skládá ze dvou větví s kapacitou 15,75 miliardy kubických metrů každá. První větev bude dodávat plyn k tureckým spotřebitelům (je plánováno uvést do provozu v roce 2018), druhá plyn do jižní a jihovýchodní Evropy (předpokládané dodávky v roce 2019).“

 

Odborník na danou problematiku Ilya Zharskiy se v článku Gazety zamýšlí nad riziky pro ruský Gazprom, pokud TANAP dosáhne plné kapacity a zda je vůbec ekonomické budovat druhou větev „Turk Stream“. Navíc TANAP přímo konkureje rusko-německému projektu Nord Stream 2.

 

Jednoduše se zdá, že Turecko a jeho spojenci se snaží rozšířit svůj energetický vliv (a tedy i politický) minimálně do jihovýchodní a jižní Evropy, a to na úkor energetického vlivu Německa, resp. Německa-Ruska.


Závěrem lze konstatovat, že vítězem prvního kola války v Sýrii je Turecko a do druhého kola dojde k uzavírání „nových koalic“. Rusko nyní musí řešit patovou situaci, zda se přikloní na stranu Turecka (TANAP) nebo Německa (Nord Stream 2).

Bohatá Evropa potřebuje plyn a proto probíhá velmocenský boj, kdo energeticky ovládne Evropu. K hlavním hráčům Rusku, Německu a USA se nyní nově přidalo Turecko. Navíc k projektu TANAP má zájem se připojit Írán...

Odkazy: NG, Gazeta, Gazeta

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Zastaví izraelské útoky dodávky ruských systémů S-300 do Sýrie?

Izraelské letectvo v posledních letech opakovaně útočilo na cíle v Sýrii. Zaměřovalo se především na ...

Syrský „Bůh války“: Raketomet Golan-1000

Ruský portál Free News přinesl článek o novém syrském raketometu Golan-1000, který je v současnosti ...

Francouzské drony pro ruské minolovky: Další příklad obcházení protiruských sankcí

Pro loďstvo mají moderní minolovky strategický význam. Shozením výbušnin z letounů či helikoptér lze ...

Irák mění americké tanky Abrams za ruské T-90S

Irácká 35. obrněná brigáda 9. obrněné divize přechází od amerických tanků M1A1M Abrams k ruským ...

Syrský Manbidž: testovací bod vzájemných vztahů velmocí?

USA a Turecko nedávno (překvapivě) představily společný rámcový plán dohody o rozmístění sdílených ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit zeleně příspěvky za posledních:
Stránka 2 z 2
 • Jirosi
  21:55 22.06.2018

  Echo:"A to, ze Assad nema domacu podporu povazujem za cisty blud, 7 rokov vojny by bez domacej podpory nedal ani nahodou."

  On ji těsně před Ruskou misí prohrál. Od té doby to vyhrávají Rusko, Iránské jednotky.
  A na frontě z IS to byla ještě koalice mezinárodních sil.

 • Jirosi
  21:45 22.06.2018

  Semtam: "Vtip je v tom, že už dlouhou dobu v těchto místech IS neoperuje a tam kde operuje je v přímém styku s USA."

  Takže mají zabrat ještě více území Syrie, nebo je uvolnit ve prospěch IS?


  Cejkis:"Na Vás je vidět, že člověk který pracuje s tezí US jsou symbolem dobra a Rusové symbolem zla, tak není ochoten akceptovat stále patrněji se ukazující zahraniční politiku US, Saudů, Izraele, Turecka a v minulosti i Kataru."

  Ukrajina možnost získat obchodní dohody=> Ohrožení Ruských zájmů=>Občanská válka
  Syrie možnost získat ropovod/plynovod do Evropy=> Ohrožení Ruských zájmů=>Občanská válka
  Turecko ropovod/plynovod do Evropy=> Ohrožení Ruských zájmů=>Nezdařený puč=> větší zábor území v Syrii, žádný problém...

  Ale za vše mohou USA, Katar, Izrael, Saudové,... prostě všichni co se jen snaží dělat obchod. A když vím, že to obchodně neporazím pošlu tanky...

 • Echo
  21:35 22.06.2018

  Semtam -> to je Dusanova teza .... ja si tiez myslim, ze Syrcanom je nabozenske vyznanie ukradnute. A to, ze Assad nema domacu podporu povazujem za cisty blud, 7 rokov vojny by bez domacej podpory nedal ani nahodou.

 • Tesil
  21:35 22.06.2018
  Oblíbený příspěvek

  dusan
  USA,V.B.Francie Itálie,Turecko snad nejsou členy NATO.

 • cejkis
  21:30 22.06.2018

  Jirosi

  Na Vás je vidět, že člověk který pracuje s tezí US jsou symbolem dobra a Rusové symbolem zla, tak není ochoten akceptovat stále patrněji se ukazující zahraniční politiku US, Saudů, Izraele, Turecka a v minulosti i Kataru. Mediální krytí operace na svržení Asada dostalo trhliny. WH, SOHR již nejsou důvěryhodné a zprávy prezentované západními médií opírající se o WH a SOHR jsou již k smíchu. I přes to bude řada lidi říkat jak tam US osvobozuje Sýrii od ISIL a že jejich operace jsou v souladu s míněním mezinárodního společenství. Pod pojmem mezinárodní společenství je nutné chápat členy NATO. Ostatně od toho tato organizace stále existuje. Není li mandát RB, vytvoří se mezinárodní společenství ze členů NATO. To je i role AČR...posílat stovku vojáků do operací, kde jsou tisíce Američanů. Jde o tu vlaječku.

 • semtam
  21:29 22.06.2018

  Echo

  Tohle se to už řešilo mnohokrát, že je alávita. Jenže je tak trochu naivní si myslet, že Syřané volí jen na základě vyznání. Není to tolik známo,ale SAA je většinově sunnitská.

  A ve volbách vyhrál. Žádné nikdy nebylo.

 • semtam
  21:25 22.06.2018

  Jirosi

  Vtip je v tom, že už dlouhou dobu v těchto místech IS neoperuje a tam kde operuje je v přímém styku s USA.

 • Echo
  21:24 22.06.2018

  "Ale platí, že Asad by v slobodných voľbách NIKDY v Sýrii nevyhral, lebo je šít a väčšina obyvateľstva Sýrie sú Suniti." ..... ehm, Syria bola po starocia nabozensky tolerantna oblast ( na arabske pomery ) .... a po skusenostiach s nabozenskymi fanatikmi tam vo volbach nemaju sancu ..... verim tomu, ze Syrcania su dost vyspeli na to aby nabozenstvo vo volbach nehralo rolu .....

  @Dusan -> Zaujimavy pohlad na vec, mna by nikdy vo volbach nenapadlo pozerat a zistovat kto je akeho vierovyznania. A popravde kandidat/strana ktora si zaklada na nabozenstve u mna absolutne pada ( aj ked by preferovali moje vyznanie )

 • semtam
  21:23 22.06.2018
  Oblíbený příspěvek

  dusan

  Vtip je v tom, že žádná podpora demokratické opozice nikdy nebyla. A celé to byla fraška. USA nešlo o nějakou demokratickou změnu v Sýrii. Natolik Blízký východ znají, že to už samo o sobě je vtip. Šlo jim jen o jedno a to odstranit Asadovu vládu a dosadit vládu jinou jim loajální. To, že jim to nevyšlo a jejich arabským spojencům jakbysmet je věc pro ně špatná, ale stalo se jinak.

  Ohledně vlády Asada bych tolik zase nepochyboval, podporu místních má a armádu také. Vliv Íránu začíná slábnout. Jediný kdo stojí o to, aby měl Írán v Sýrii vliv je samotný Írán. Všimnul jsem si na tomto konfliktu toho, že pokud se chce někdo nějak prosadit, musí mít alespoň jednoho významného spojence. Je již jedno zda to střídá jak ponožky, ale někoho musí mít. Proto Írán to má docela těžké.

 • Jirosi
  21:16 22.06.2018

  Semtam: A není to spíše bránění přenesení války zpět do Iráku. Vy píšete poušť... Kolik let se místní státy snažil z té pouště dostat "pár bojovníků" IS... ve skutečnosti tam jsou stále místa kde operuje...

 • dusan
  21:06 22.06.2018

  semtam

  V Sýrii je či bolo viac ako tisíc skupín povstalcov .... rôznych od radikálnych islamistov po ľavičiaťov ... zo všetkých urobiť "teroristov" je trápne opakovanie asadových a ruských formuliek ...

  Súhlasil by som, že väčšina z nich by sa dala zaradiť dnes k teroristickým, ale to bolo dané vývojom, kedy povstalci dostali najväčšiu podporu od bohatých sunitských štátov či Turecka a tí si podporovali hlavne "svojich"... teda tých radikálnejších. Tí "umiernení" sa mohli veľmi rýchlo rozhodnúť či padnú v beznádejnom boji so silnou sýrskou armádou, alebo prejdú tam, kde sú peniaze a hlavne moderné zbrane. Podpora Amíkov bola smiešna ... a ako sa ukázalo i tá bola zneužívaná a "americkí" povstalci sa v obrovskom islamistickom mori rýchlo "utopili".

  Čo sa týka ostatného viac-menej súhlasím, ale s tým, že Asad už v Sýrii veľmi nevládne. Jednak sa to dá čítať pri stratách na strane vojsk čo ho podporujú ... už je tam minimálne polovičný počet bojovníkov Hizbaláhu a Iránu. A pred pár dňami prebleslo info, síce zatiaľ spoľahlivo nepotvrdené, ale myslím, že v realite vojny v Sýrii uveriteľné, že veliteľ Hizbaláhu dal popraviť 23 sýrskych vojakov !!! za to, že odmietli zaútočiť na nejakú dobre bránenú pozíciu v Daraa.

 • dusan
  20:49 22.06.2018

  Pauli

  Je to tak ... už som to tu písal. Ak je vojna "dostatočne dlhá" tak už je vo všebecnosti ľuďom jedno kto im vládne ... len nech skončí vojna. Hlavne ak sa k tomu nabalili radikálni islamisti so svojim videním sveta ...

  Ale platí, že Asad by v slobodných voľbách NIKDY v Sýrii nevyhral, lebo je šít a väčšina obyvateľstva Sýrie sú Suniti. Preto vo voľbách nikdy pred vojnou neriskoval a vo "voľbách" pred vojnou bol ako jediný kandidát a "šokujúco" vyhral : )

 • semtam
  20:47 22.06.2018

  Jirosi

  Nepřímo prakticky ze všech, které nemá Sýrie pod kontrolou. Podporou různých rebelů, ehm vlastně teroristů.

  Přímo tím, že nepouští SAA na území, kde si vytvořilo základny. Problém Sýrie nejsou již ani natolik různé teroristické skupiny, ale velmoci a silní hráči v regionu, kteří si chtějí rozparcelovat Sýrii dle svých zájmů. To byl vlastně spouštěč všeho.

  Na severu vidíme Turecko, jak v první fázi vrazilo klín mezi obě kurdské enklávy (Al-Báb), jen aby nebyli spojeny. Samozřejmě pod záminkou boje s IS. IS byl v té době již na ústupu a proto bylo nutné jednat (z tureckého pohledu). To že předtím IS s úspěchem decimoval Syrský Kurdistán nestálo Turecko za řeč, ba naopak jim to hrálo do karet. Další turecká akce v Sýrii byla invaze do Afrínu pod záminkou, že tamější Kurdové jsou propojeni s PKK a USA. Paradox je, že Afrínští Kurdové mají s PKK a USA oproti ostatním Kurdským enklávám mimo území Turecka (PKK), úplně nejmenší vazby. Je to dáno geografií. Další krok je Manbidž, který má být předán po Tureckou správu. Kurdi musí zaplakat, hold kšeft USA-Turecko. Turecko již před invazí do Sýrie často ve své televizi ukazovalo mapu Turecka, jež zahrnovala území až po Aleppo.

  Americkou přítomnost najdeme v poušti, kde se nachází irácká a jordánská hranice a co hlavně, důležitá komunikace Damašek - Bagdád. USA tam drží jakousi opozici a toto území má 50km okruh kolem hraničního přechodu. V době vytlačování IS + jiných skupin ze syrské pouště bylo toto území bráněno USA a jednotky SAA, které se přiblížili k hraničnímu přechodu (cca 50 km) byli vzdušným útokem USA zničeny.

  Dále USA si udělala několik základen v syrském Kurdistánu a posléze vyhandlovala s IS ropná pole, jež poté obsadili kurdské síly.

 • dusan
  20:44 22.06.2018

  Čo sa týka tej vojny.

  Treba rozlišovať dve veci ... kto má peniaze, a kto ich chce mať ...

  My v EÚ sme našťastie v tej prvej skupine, ktorá v princípe nerieši kto dodá plyn, ale aby bol ... a podľa možností za čo najlepšiu cenu. Podnikom i domácnostiam je v podstate šuma-fuk z kadiaľ ten plyn príde. Jedinou výnimkou sú biznismeni s plynom, ktorý nás samozrejme presviedčajú, že ich riešenie je najlepšie ...

  Druhá skupina je tá, ktorá chce zarobiť na tom, komu my tie doláre zaplatíme - a to je Turecko či Rusko, ale i USA, či krajiny Blízkeho východu. Tam je to určite ostrejšie a určite ich táto otázka viac trápi ako nás.

  Pochopiteľne zjednodušene povedané.... ale myslím, že vo všeobecnosti to tak je.

 • Pauli
  20:40 22.06.2018

  Kde je psáno,že ho tam nechcú ?
  V první řadě už nechcú válku
  https://www.youtube.com/watch?...

 • dusan
  20:33 22.06.2018

  Taký "obyčajný deň" v Sýrii a bezvýnamná zrážka pre dejiny nepodstatná ...

  https://www.liveleak.com/view?...

  Ale osobná a pripomína, že ide o životy v brutálnej vojne.

  Pouli

  Otázka je prečo by tam mali vládne vojská pustiť, keď ich tam domáci nechcú ... a pripomínam, že vláda nie je v Sýrii demokraticky volená (a tie "voľby v Sýrii z roku 2014 uznáva len pár štátov, pred tým tam neboli voľby pre istotu vôbec). Len pripomínam, že nech už je diskusia o Asadovi ako masovom vrahovi na diskusiu (podľa mňa len o rozsahu jeho vraždenia) .. tak o tom, že je to masový zlodej diskutovať nemusíme - oficiálne zoštátnil majetok každého kto "sa nezdržuje vo svojom bydlisku" - v reále tí čo sú proti nemu a dokonca i tí čo si "dovolili" utiecť pred vojnou. Všetko tie reči o "dobrom Asadovi" sú v tejto realite naozaj komické.

 • dusan
  20:24 22.06.2018

  Tesil

  A čo s tým má NATO ?

  OSN funguje dobre a efektívne len keď sa na tom dohodnú piati členovia s právom veta .... čiže skoro nikdy : )

 • Pauli
  20:24 22.06.2018
  Oblíbený příspěvek

  Jirosi: Otázka by měla znít: Na která území odmítají USA pustit vládní vojska i za cenu boje s nimi

 • Jirosi
  19:37 22.06.2018

  Ze kterých území vytlačily USA syrská vládní vojska?

 • Tesil
  19:37 22.06.2018
  Oblíbený příspěvek

  NATO je přece obranná aliance,takže vede pouze obranné války případně zasahuje v souladu s rezolucemi OSN.
  Údajně.

 • semtam
  19:25 22.06.2018

  Pauli

  "Hledám správné pojmenování toho co Američané v Sýrii dělají ....ale napadá mě jenom okupace cizího území a zdrojů ,bez vyhlášení války"

  Nic nového pod sluncem.

 • Pauli
  18:48 22.06.2018
  Oblíbený příspěvek

  Hledám správné pojmenování toho co Američané v Sýrii dělají ....ale napadá mě jenom okupace cizího území a zdrojů ,bez vyhlášení války

Stránka 2 z 2