Příprava na válku dronů: Polsko masivně kupuje bojové drony

Příprava na válku dronů: Polsko masivně kupuje bojové drony
FlyEye / WB Group (Zvětšit)

Polsko před pár dny objednalo 100 průzkumných dronů Wizjer. Dále Varšava v rámci programů Gryf a Zefir koupí výkonné bojové drony (MALE), kamikaze drony (Gladius, DragonFly, Sparrow) a „zaměřovací drony“ FlyEye pro polské dělostřelecké a raketové jednotky.

Jak předpověděl český prezident Miloš Zeman již v roce 2014, a jak potvrdily boje v Náhorním Karabachu, moderní boje 21. století rozhodnou drony. Nemluvíme však o operacích několika dronů, ale o koordinovaném a „sesíťovaném“ nasazení stovek nebo dokonce tisíců různě výkonných dronů, které umožní vytvořit zahorizontální průzkumně-úderný komplex na taktické, operační i strategické úrovni.

Současná polská armáda řeší vážnou mezeru ve schopnostech. Sice má výkonné dělostřelectvo a raketové síly, i mohutné mechanizované síly, ale dokáže provádět praktický průzkum jen na přímou viditelnost. Jednoduše hlavním průzkumným prostředkem polských pozemních sil je stále voják s dalekohledem a vysílačkou jedoucí v „jeepu“ (ani s obrněnými průzkumnými vozidly na tom polská armáda není nejlépe).

Hlavní předností dronů, a bavíme se o desítkách nebo stovkách dronů neustále operujících ve vzduchu, je právě „real-time“ provádění zahorizontálního sledování, průzkumu a zpravodajství. Díky tomu lze v reálném čase sledovat pozici, směr pohybu, i odhadnout sílu a úmysly protivníka na vzdálenost stovek kilometrů. Vést a vyhrát moderní průzkumnou válku bez dronů je jednoduše zcela nemožné.

Vzhledem k tomu, že Polsko se otevřeně připravuje a zbrojí na případnou válku s Ruskem, nemá Varšava jinou možnost než masivně nakupovat drony:

Polská armáda nyní operuje s 15 komplexy izraelských dronů Orbiter 2B (čtyři drony na komplex) a dvěma komplexy amerických dronů Scan Eagle. Dron Orbiter 2B má rádiový dosah 50 kilometrů a výdrž ve vzduchu 3,5 hodiny. ScanEagle má dosah 100 kilometrů a výdrž 24 hodin.

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

Modernizace polského letectva a protivzdušné obrany do roku 2035

Komise pro národní obranu polského Sejmu na včerejší schůzi probírala aktuální stav a modernizační ...

PREMIUM Dron Bayraktar TB2 jako symbol polsko-tureckého přátelství

Polsko získá 24 tureckých bojových dronů Bayraktar TB2. Podle tureckého vojenského experta Arda ...

PREMIUM Špičkové schopnosti polských bojových dronů Bayraktar TB2

Polská armáda získá 24 tureckých bojových bezpilotních letadel Bayraktar TB2 za 260 až 270 milionů ...

PREMIUM Polská Armáda nového vzoru proti ruské válce nové generace; část 5.

Polský think-tank Strategy and Future (S&F) představil dlouho očekávaný projekt Armády ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.