Válka je droga a závislost se platí smrtí

Foto: James Foley 1973-2014 / FB James Foley
James Foley 1973-2014 / FB James Foley

Za posledních několik dní byl jeden novinář popraven (James Foley) a druhý osvobozen (Peter Theo Curtis). Množství dalších stále čeká na záchranu anebo smrt. Jenže proč se vlastně ocitli v zajetí? Někdo by řekl, že byli na špatném místě ve špatnou chvíli, tedy, že šlo o náhodu, ale to není přesné. Oni totiž věděli, kdy a kde jsou, a chtěli tam být. Je či byla to jejich práce.

Touha vyprávět

„Proč jedeš do Gazy? To je vážně tak důležité, abys to viděl na vlastní oči? Nestačí ti televize a internet?“ spousty otázek se na mě valily, když jsem před časem mířil do pásma zpravovaného hnutím Hamás. V Gaze mě pak na každém kroku doprovázel nějaký muž. Vždy jen pár desítek metrů za mnou, nepromluvil, neusmál se, prostě tam byl.

Když jsem se tehdy zeptal Terryho, zkušenějšího kolegy novináře, tak se jen pousmál: „No, tak ten tě má chránit, unést a nebo oddělat, těžko zjistíš, co z toho zrovna dneska platí.“ Já si okamžitě vzpomněl na italského aktivistu Vittoria Arigoni, kterého pár týdnů před tím teroristé zavraždili v jednom z gazských sklepů a nebylo mi dobře.

Přes všechen strach a úzkost bych čas strávený v Gaze nevyměnil za nic na světě. Byla to zkušenost, která za tu trochu nejistoty, prostě stála.

Palestina není Sýrie. Pro novináře je pobyt v ulicích Gazy, oproti práci třeba v Rakká ležícím nyní v Islámském chalífátu, vlastně procházka parkem. Trochu trnitým a zarostlým, ale přeci jenom parkem. Jim Foley (nedávno popravený islamisty) dělal úžasnou práci na fascinujících, ale i velice nebezpečných místech této planety.

Psal úžasné příběhy, ale jeho poslední cesta ho stála život. Můj „výlet“ do Gazy City jí nesahá ani po šněrování bot. Přesto jsem alespoň na chvíli mohl přičichnout k tomu, co válečné novináře žene dál.

Foto: Gaza / Jiří Kalát

Gaza / Jiří Kalát , Celá fotogalerie č. I, Celá fotogalerie č. II

Na jednu stranu jsou to tak trochu „adrenalin junkie“. Pokud si člověk přečte knihy fotografa Patrika Chauvela „Válečný reportér“ a nebo „Apač, který se chtěl stát orlem“, tak si z nich tohle prostě odnese. Válka je něco, co reportéry naplňuje a ničí, mají ji prostě v sobě.

Prostě se cítí, že do ní patří a že ona je to jejich pravé místo na zemi. Ta záplava „života“, která se člověku vlije do žil ve chvíli, kdy se ozve střelba či lomoz boje, je neuvěřitelná. Mocný a silně návykový zážitek. Bez něj by to nešlo.

Ale ani toto opojení netrvá věčně. Jim Foley chtěl skončit, i když mnozí reportéři to říkají prakticky neustále, a neudělal to. Odjel ještě na „poslední“ cestu. Touha vyprávět příběh, který měl v hlavě, byla prostě silnější než cokoliv jiného. A právě touha vyprávět o tom, co nikdo nevypráví a mnozí by raději ani nevěděli, pohání mnoho válečných reportérů dál.

Ukazovat lidem svět, na který se v luxusu míru velice rychle zapomíná. Připomínat zodpovědnost jedincům i společnosti za dění na různých místech planety. Bez touhy vyprávět a bez víry v to, že by mělo být vyprávěno, by lidé jako Jim Foley pracovat nemohli.

Gaza / Jiří Kalát , Celá fotogalerie č. I, Celá fotogalerie č. II

Válečný reportér dává události do kontextu

No a proč je vlastně potřebujeme? Mohli bychom se ptát. Internet je plný fotografií, videí i dalších materiálů z různých konfliktů probíhajících po celém světě.

Není tedy nutné tam vysílat novináře a stačí se spolehnout na lokální zdroje. Tamní nadšenci by natočili co je potřeba a poslali by to redakce. Začít takto myslet je cestou ke zkáze.

Reportér, to nejsou jenom oči a uši, reportér je i jakási záruka či značka kvality. Je zárukou toho, že čtenář dostává komplexní, když už ne objektivní či pravdivý, pohled. Nefandí jedné nebo druhé straně a přináší očité svědectví. Tedy měl by a mnoho reportérů tak skutečně stále činí.

Chápu, že tohle je trochu optimistický pohled a realita může být jiná. Když si ale na YouTube pustím videa od člověka jménem Dma324, co o něm vím? Vůbec nic, jeho internetová identita může víc lhát než mluvit pravdu.

Samotné video anebo fotografie nejsou totiž ničím bez záruky kontextu. Pokud si přečtu text od Glenna Greenwalda v Guardianu a nebo na jeho novém webu jménem Intercept, vím kdo to je, tuším jaké myšlenky či zájmy by mohl ve svých textech zastávat. Tato znalost je nesmírně důležitá.

Práce Foleye a jeho kolegů je pro naše vnímání světa „tam venku“ neuvěřitelně důležitá. Jsou to oni, kteří vytváří kontext událostem, které přinášejí agentury. Dokud lidé jako Jim Foley budou chtít vyprávět příběhy, budeme mít kvalitní informace, až i oni přestanou, budeme odkázáni pouze na YouTube a Instagram.

Nahlásit chybu v článku


Související články

Postavení armády v právním systému České republiky

Armádním představitelům komplikuje nedělitelnou velitelskou pravomoc fakt, že ministr vlády v čele ...

Irák: Šíitsko-sunnitská občanská válka?

V současném Iráku jde více než o vzestup islámského hnutí IS (Islámský stát). V Iráku se najevo ...

NÁZOR: Twitter ani Facebook dívky domů nepřivede

Už je to mnoho týdnů, co se mluvilo o dívkách unesených islamistickou skupinou Boko Haram v Nigérii. ...

Reportážní cesta „Balkán 2014“

Naše redakce i tento rok podnikla cestu na Balkán. Tentokrát nešlo o cestu pouze po Kosovu, ale o ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • green_korytnacka
  16:23 28.08.2014

  no ale ved bol zavrazdeny podla moslimskeho prava nie? takze poprava.

  no ale ved bol zavrazdeny podla moslimskeho prava nie? takze poprava.

 • karloscz
  14:20 28.08.2014

  Bože můj to psalo 13ti leté emo-děcko jako kompilát z internetu? Jazyková úroveň je děsná až strašlivá, obsah se dá shrnout do pěti vět. Pane Kaláte, kalte až po práci, ne při ní ...Zobrazit celý příspěvek

  Bože můj to psalo 13ti leté emo-děcko jako kompilát z internetu? Jazyková úroveň je děsná až strašlivá, obsah se dá shrnout do pěti vět. Pane Kaláte, kalte až po práci, ne při ní nebo před ní.
   
  Pane Karloscz pokud máte problém se stylistikou, napište nám na redakční e-mail. Podobné teatrální výlevy a osobní útoky na redaktory, které nemají nic společného s obsahem článku, nebude na diskuzi tolerovat. Děkuji. AdminSkrýt celý příspěvek

 • liberal shark
  13:39 28.08.2014

  Poprava je výkon trestu smrti, uděleného soudem na základě zákona.
  Vražda je úmyslné a záměrné usmrcení.
  Zabití je neúmyslné usmrcení.

  Poprava je výkon trestu smrti, uděleného soudem na základě zákona.
  Vražda je úmyslné a záměrné usmrcení.
  Zabití je neúmyslné usmrcení.

 • Borek
  12:45 28.08.2014

  Je to jinak, poprava je od slova "po právu". Trest smrti je z rozhodnutí soudu vykonaný popravou odsouzeného.

  Tohle byla prachsprostá vražda.

  Je to jinak, poprava je od slova "po právu". Trest smrti je z rozhodnutí soudu vykonaný popravou odsouzeného.

  Tohle byla prachsprostá vražda.

 • Ezekyl
  11:11 28.08.2014

  Tedy poprava je termín podřazený termínu vražda a tedy se navzájem nevylučují a ve specifických případech jde o zaměnitelné výrazy. V tomto případě se jedná o vraždu novináře, ...Zobrazit celý příspěvek

  Tedy poprava je termín podřazený termínu vražda a tedy se navzájem nevylučují a ve specifických případech jde o zaměnitelné výrazy. V tomto případě se jedná o vraždu novináře, který byl před kamerou popraven.Skrýt celý příspěvek

 • Ezekyl
  11:09 28.08.2014

  Pokud se nepletu, je poprava jedním ze způsobů provedení násilného ukončení života, tedy zabití či vraždy. Poprava je takový způsob zabití, kdy jsou obě strany (vykonavatel i ...Zobrazit celý příspěvek

  Pokud se nepletu, je poprava jedním ze způsobů provedení násilného ukončení života, tedy zabití či vraždy. Poprava je takový způsob zabití, kdy jsou obě strany (vykonavatel i popravovaný) dopředu seznámi s vývojem událostí, akt je připravován. Je-li akt právně podložen, jedná se o trest zabitím, je-li akt protiprávní jedná se o vraždu.

  Pokud je oběť nečekaně napadena a utrpí zranění neslučující se se životem, nejedná se o popravu. Pokud je oběť předem seznámena s tím, že bude zabita a následně je samotný akt proveden, jedná se o popravu.

  Pokud by dozorce nečekaně a bez varování zastřelil odsouzeného k trestu smrti, jde o vraždu. Pokud terorista rukojmí několikrát oznámí, jestli nebude vyhověno požadavkům, že ho zabije, poté ho seznámí s naplněním dané podmínky, odvede ho na střechu a shodí ho, jedná se o popravu.Skrýt celý příspěvek

 • liberal shark
  10:07 28.08.2014

  Pro krista pána, přestaňte už konečně nazývat VRAŽDU popravou !!!! Nazýváte snad pouliční loupež výběrem DPH, nebo znásilnění asistovanou reprodukcí ? Copak nechápete význam slov ? ...Zobrazit celý příspěvek

  Pro krista pána, přestaňte už konečně nazývat VRAŽDU popravou !!!! Nazýváte snad pouliční loupež výběrem DPH, nebo znásilnění asistovanou reprodukcí ? Copak nechápete význam slov ? Jste snad zaměstnancem Orwellova ministerstva pravdy ?Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 2