Válka proti islámským radikálům v Jemenu pokračuje

Foto: Plně ozbrojený MQ-9 Reaper; ilustrační foto / Raoyal Air Force
Foto: Plně ozbrojený MQ-9 Reaper; ilustrační foto / Royal Air Force

Americké bezpilotní letouny zabily v pondělí v Jemenu šest příslušníků teroristické sítě al-Káida. Útok je součástí ofenzívy jemenské armády proti islámským radikálům.

Krvavá válka v Jemenu

V Jemenu již řadu let zuří konflikt mezi islámskými radikál y na jedné straně a jemenskou centrální vládou na straně druhé. Bohužel islámský terorismus se z Jemenu stále nedaří vymýtit.Centrální vláda v Sana'á je velmi slabá a nedokáže kontrolovat rozlehlá území, kde život stále řídí silný klanový s y stém. Dlužno také připomenout, že řada příslušníků jemenských bezpečnostních sil je zkorumpovaná a spolupracuje (ať dobrovolně nebo nedobrovolně) s islámskými radikály . Za poslední roky například uteklo desítky islámských radikálů za podivných okolností z jemenských věznic.Jemen je od začátku tisíciletí svědky neustálých bojů a teroristických útoků na civilní obyvatelstvo. V roce 2002 například islámští radikálové postříleli tři americké pracovníky v nemocnici ve městě Jibla. Při útoku na americkou ambasádu v roce 2008 zemřelo šest policistů a sedm civilistů (z toho jeden Američan).V roce 2007 islámisté zabili bombou šest španělských turistů a dva jemenské řidiče, v roce 2009 zastřelili dvě belgické turistky a dva průvodce z Jemenu. O rok později pak radikálové postříleli čtveřici turistů z Jižní Koreje. Útoků na zahraniční turisty a jemenské civilisty je však celá řada.

V roce 2010 navíc tajné služby zmařily útok na dopravní letadla firem UPS a FedEx. Plastická trhavina byla ukrytá v toneru tiskáren a měla explodovat nad územím Spojených států. K bombám se přihlásili islámští radikálové z Jemenu.

Infografika: Jemen sousedí se Somálskem, odkud se do země dostávají další islámští radikálové. / Mapy Google

Útoky na turisty i lodě

K vyostřenému boji mezi centrální vládou v Jemenu a islámskými ozbrojenci došlo v roce 1998. Proti jemenské armádě a vládě podporované Spojenými státy stojí dvojice organizací – Aš-Šabáb (Hnutí mladých bojovníků) a AQAP (al-Káida na Arabském poloostrově).Obě organizace mají v Jemenu odhadem 1000 až 2000 bojovníků. Ti se skrývají v nekontrolovaných oblastech východního Jemenu, odkud podnikají teroristické útoky proti civilistů m , jemenské armádě a policii, zahraničním turistům a také proti lodím v Perském zálivu.V roce 2002 například islámští radikálové zaútočili na francouzský tanker. Při útoku zahynul jeden námořník.K nejzávažnějšímu útoku došlo v roce 2002, kdy sebevražedný útočník zaútočil s 300 kg trhaviny na americký torpédoborec USS Cole. Sedmnáct námořníků přišlo o život, 36 bylo zraněno.Celkově v bojích s teroristy v Jemenu zemřelo do konce roku 2012 odhadem 2300 lidí ( přesný počet není znám). Islámští radikalové přišli v tomto období asi o 1100 členů, jemenská armáda pak asi o 900 vojáků .V Jemenu boje zuří pořád a jsou zabíjení jak vojáci, tak jemenští civilisté, i zahraniční občané. Současné počty mrtvých jsou vyšší, ale souhrnná oficiální statistka není k dispozici.Foto: Reportáž o rekrutačním videu AQAP. V čase 0:20 vůdce AQAP - Nasir al-Wuhayshi, jeden z nejhledanějších teroristů na světě. / YouTube

Americká pomoc v boji s AQAP a Aš-Šabáb

Do akce proti jemenským teroristům jsou od roku 2002 zapojené i americké ozbrojené síly. Američané jemenské síly podporují zpravodajsky a především leteckými údery bezpilotních letadel na členy Aš-Šabáb a AQAP.Skutečné p očty útok ů bezpilotních letadel nejsou k dispozici. Během 12 let bojů jich byly určitě desítky. K poslednímu útoku došlo před čtyřmi dny, kdy americké letoun y zničil y terénní automobil se šesti členy al-Káidy.Před třemi týdny pak bezpilotní letoun zaútočil na výcvikový tábor islámských extrémistů. Letoun na tábor vypálil několik střel a zabil asi 30 ozbrojenců.Den před útokem na tábor bezpilotní letoun zničil vozidlo společně s deseti ozbrojenci v centrální jemenské provincii Bajdá. O život však přišli i tři civilisté, kteří se nacházeli poblíž.Útoky mají podporovat největší ofenzívu, započatou 29. dubna, jemenské armády proti islámským radikálům za poslední dva roky. Jemenský ministr obrany Mohammed Nasser Ahmed slíbil „otevřenou válku proti teroristům“ a „očištění regionů v Jemenu.“AQAP, jako nejnebezpečnější franšíza al-Káidy, však rozhodně není na kolenou a pokračuje v krvavých útocích. Před pár dny ozbrojenci zabili francouzského člena ochranky, který střežil diplomatickou misi EU. V neděli radikálové při útoku na jemenskou vojenskou základnu v jihovýchodní provincii Hadramawt zabili 12 vojáků a civilistů.

Zdroj: Space War, LAWFARE, Al-Qaeda insurgency in Yemen

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Egyptské letectvo bombardovalo ozbrojence na Sinaji

Ve středu 8. srpna podniklo egyptské letectvo odvetný útok na ozbrojence ve městě Aríš na severu ...

Syřané pod vlajkou al-Káidy

Od samého počátku povstání v Sýrii na to upozorňují mnozí komentátoři, v českém mediálním prostředí ...

Námořní síly Jemenské republiky

Dnes přinášíme další díl našeho seriálu o méně známých námořních silách světa. Po kubánském ...

Izraelské komando zajistilo dodávku syrských raket

Izraelské komando Šajetet 13 obsadilo v Rudém moři civilní loď přepravující syrské rakety M-302. Loď ...

ERA podepsala smlouvu s NATO na dodávku dvou vojenských systémů VERA-NG

Dnes 12. května byla v sídle Severoatlantické aliance v Bruselu slavnostně podepsána smlouva mezi ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit zeleně příspěvky za posledních:
 • luftmausmann
  21:22 21.02.2015

  Jemen už není...

 • belana
  13:30 22.01.2015

  Ziji v Italii,v nasem dome zije nekolik muslimu ze Senegalu.Chovaji se slusne ,pracuji.Problem je opacny.Jsou napadani ,ponizovani italskymi sousedy.Byla jsem svedkem nekolika ponizujicich udalosti.Jeden muslim zaparkoval blizko dveri,tu doslova vyletel jeden Ital a zacal mu sproste nadavat a take to ukoncil slovy cituji"Ty jsi tady ten jeden posledni z poslednich,ty ji ta me......Bylo tady jiz nekolik pripadu i nasilneho chovani Itala.Nechci se jich zastavat,ale ani oni to nemaji jednoduche.

 • Left
  18:11 16.05.2014

  Přeji hodně štěstí a hlavně přesné navedení raket - civilní oběti jsou vždy velká škoda a ještě se o nich další týden všude píše...

 • Adanedhel
  13:45 16.05.2014

  Jen dál, sražte ty bastardy na kolena.