Válka s islamisty se šíří africkým kontinentem

-
19. 5. 2013
-
12 komentářů
-
Jiří Kalát
Boje proti islamistům zachvacují další stát. Nigerijský prezident Goodluck Jonathan schválil další ofenzivu proti sektě Boko Haram, která má na svědomí dlouhou řadu atentátů, únosů a vražd. Tamní náboženští fundamentalisté usilují o to, aby se Nigérie stala státem založeným na islámské tradici.
Prezident se rozhodnul poslat armádu a vyhlásit stav nouze ve třech nejsevernějších oblastech své země. Jsou to státy Yobe a Adamawa, nejvíce jednotek však směřuje do oblasti Borno, převážně pak do města Maidugur, které je domácí základnou sekty. Pozvolná ztráta nigerijské vládní moci nad daným územím je zřejmě jedním z důvodů vzniku nového kola bojů. Stejně tak se na něm mohlo podílet i odmítnutí nabídky k příměří islamisty i jejich nedávné útoky.
Nenávist k západnímu učení
„V tomto prostředí náboženské radikalizace a ekonomické stagnace vznikla v roce 2002 v Borno, jednom z nejzaostalejších nigerijských států, skupina, nyní známá jako Boko Haram, tedy v překladu "západní učení je zavrženíhodné". Z počátku se jednalo v podstatě o náboženskou sektu, která se rozhodla zavrhnout nigerijské (podle jejích slov zkorumpované) státní instituce a jejich verzi šaríi a usilovat o zavedení náboženského státu "zdola". To se jim v podstatě podařilo a pro své stoupence dokázala vytvořit funkční "alternativu" státu, poskytující jim bezplatné jídlo, vzdělání a v neposlední řadě velmi silnou identitu,“ píše ve svém textu pro Natoaktual.cz Jan Daniel.
Poukazuje tak na nepříliš známý fakt, který vysvětluje vznik sekty Boko Haram na základě ekonomických, bezpečnostních a sociálních potřeb. Nikoliv tak na základě náboženských, jak je mnohdy předkládáno. „Boko Haram ovšem není úplně jednoduché nějakým způsobem zařadit a někteří analytici se domnívají, že není správné skupinu vidět jen jako další odnož al-Káidy. Boko Haram tak vznikla spíše v reakci na konkrétní problémy chudoby a zaostalosti severních regionů a neschopnosti státu ji jakkoli řešit. Pokud se ovšem budou i nadále prohlubovat styky s mezinárodními sítěmi radikálních islamistů, zdá se pravděpodobné, že dojde i k širšímu akcentování jejich džihádistické ideologie,“ vysvětluje Jan Daniel.
Foto: Nigérie / google.maps.com
K náboženským střetům mezi převážně křesťanským jihem a muslimským severem dochází již od 90. let minulého století. Na oltář „víry“ tak padlo mnoho tisíc obětí obou stran. „Jakkoli je takto rozsáhlé násilí spíše výjimečné, výrazně podporuje radikalizaci obou náboženských skupin. Je ale také dobré poznamenat, že mnoho konfliktů mezi oběma komunitami vzniká spíše v důsledku cynické manipulace ze strany politických elit než v důsledku náboženského radikalismu jako takového,“ píše dále Daniel.
Cestou krve
Přesné údaje o počtu obětí řádění rebelů nejsou známé. Podle informací organizace Human Rights Watch ale bylo v rámci různých útoků i přepadení od roku 2009 zabito kolem 3600 lidí. Prezident se rozhodl vysláním armády zastavit, anebo přinejmenším snížit, počet útoků a napravit tak neúspěšná jednání se zástupci rebelů.
„Tento krok do jisté míry nezapadá do obrazu a rétoriky, které jsme do vlády slyšeli o jejich snaze zprostředkovat mírovou dohodu s Boko Haram," vysvětluje situaci přímo z Nigérie korespondentka katarské Al-Džazíry Yvonne Ndege. „V posledních týdnech nám neustále (představitelé vlády pozn. autora) říkali, že věci jdou dobře, že mnoho bojovníků Boko Haram se vzdalo. Avšak nyní je jasné, že vyhlášení stavu nouze v těchto státech a nasazení většího počtu vojáků nepřinesly takové úspěchy, jak nám tvrdila doposud vláda,“ pokračuje Ndege.
Civilní obyvatelstvo je nyní chyceno mezi dvěma mlýnskými kameny. Na jedné straně fundamentalisté z Boko Haram a na druhé stráně armáda. Ač by se mohlo zdát, že právě ona přinese pořádek, nemusí to být nutně pravda.
Video: Nigerijští vojáci při akci proti sektě Boko Haram / YouTube
Již po posledních zásazích reagovaly některé neziskové organizace a upozorňovala na zvěrstva, kterých se vojáci dopouštěli. Šlo například o mučení, popravy, věznění bez soudu a atd. V mnoha případech se nejednalo o islamisty, kdo byli těmto praktikám podrobeni, ale o civilisty.
Ekonomika trpí a korupce je na vzestupu
Přestože jsou Boko Haram a další islamistické skupiny vážným nebezpečím pro nigerijskou společnost i ekonomiku, nejsou zdaleka jediným. Dalším z významných problémů je korupce. I její vysoká míra pomohla vzestupu islamistům. Obiageli (Oby) Ezekwesili, bývalá viceprezidentka Světové banky, se domnívá, že se od vyhlášení nezávislosti Nigérie "ztratilo" přes 400 miliard USD. Přitom více než polovina obyvatel musí stále vyjít s denním příjmem nižším než 2 USD. Není proto divu, když se neustálá frustrace přetaví v násilný konflikt nebo kriminální činnost.
Na problematiku korupce upozornila v posledních dnech i tamní ambasáda Spojených států, která prostřednictvím svého účtu na twitteru zkritizovala rozhodnutí soudu. Jednalo se o osvobození Diepreye Alamieyeseigha, bývalého guvernéra jednoho jižního státu bohatého na ropu. Ten byl v roce 2007 odsouzen v Británii, po zaplacení kauce však uprchl v přestrojení za ženu zpět do Nigérie. Nyní je volný.
Téměř pětina všech obyvatel Afriky žije v Nigérii (167 milionů obvatel). Země, která vlastní největší zásoby ropy a zemního plynu na kontinentu, se však stále utápí ve svých vnitřních politických, sociálních i bezpečnostních problémech.
V rámci celosvětového prodeje se stále drží na pátém místě žebříčku největších vývozců ropy. Stejně jako některé arabské země tak sedí na zlatém dolu. Otázkou však zůstává, jestli jej dokáže využít, anebo se ztratí v kapsách korupčníků, vojenských velitelů či fundamentalistických bojovníků.
Zdroj: Al Džazíra, Česká Televize, Natoaktual, New York Times
Související články
Válka sklepů a skrýší se pomalu plíží Mali
O operaci Serval v Mali se stále mluví jako o úspěšné a francouzský prezident Francois Hollande ...
-
20.02.2013
-
24 komentářů
-
Jiří Kalát
Súdánské války o krávy i území
Přes sto mrtvých si vyžádalo přepadení, které se odehrálo minulý týden v Jižním Súdánu. Boje jsou ...
-
21.02.2013
-
3 komentářů
-
Jiří Kalát
Afrika se bouří - africké vojáky čeká další náročná mise OSN
Celkově neudržitelná situace v Demokratické republice Kongo, přesněji již několik měsíců trvající ...
-
26.02.2013
-
6 komentářů
-
Jiří Kalát
Mochtár Belmochtár - muž, který zrušil „Dakar“
„Je to jeden z nejznámějších vojenských vůdců na Sahaře,“ prohlásil pro BBC na adresu jistého ...
-
10.03.2013
-
2 komentářů
-
Jiří Kalát
Charlie: Kolonií byla latinská Amerika, Indie, Čna Vietnam, Írán a dnes tyto státy jdou dopředu a my (západ) ekonomicky upadáme. Dokud Líbye držela islamisty na uzdě, tak se to ...Zobrazit celý příspěvek
Charlie:
Kolonií byla latinská Amerika, Indie, Čna Vietnam, Írán a dnes tyto státy jdou dopředu a my (západ) ekonomicky upadáme.
Dokud Líbye držela islamisty na uzdě, tak se to nemohlo stát. Zájmy však byly jiné. Svržení režimů, kteří se s islamisty nepárali znamená velké problémy pro Afriku.
Samozřejmě, kdo se o to zajímal, tak nemohl souhlasit s násilným svržením Kaddáfího a postupnou instalací islamistů z Benghází (za odměnu Karel zajistil jejich dětem rekreaci v ČR a uznal loutkovou vládu dříve, než NATO skončilo s osvobozováním Líbye).Skrýt celý příspěvekHlavní podle mne je to, že se to netýká jen Mali nebo jen Nigérie, ale skutečně celého regionu. Problémy začínají být i v Nigeru -a já předpokládám, že budou i další země. A podle ...Zobrazit celý příspěvek
Hlavní podle mne je to, že se to netýká jen Mali nebo jen Nigérie, ale skutečně celého regionu. Problémy začínají být i v Nigeru -a já předpokládám, že budou i další země. A podle mne tak dojde k jevu, že konflikt se bude přelévat z jednoho státu do druhého, v jednom budou islamisté poraženi, dojde k slavnostnímu uzavření míru - a vzápětí se zbyvší ozbrojenci přesunou a vypukne konflikt hned vedle. Takže nekonečná válkaSkrýt celý příspěvek
V tomto prostředí náboženské radikalizace a ekonomické stagnace vznikla v roce 2002 v Borno, jednom z nejzaostalejších nigerijských států, skupina, nyní známá jako Boko Haram, tedy ...Zobrazit celý příspěvek
V tomto prostředí náboženské radikalizace a ekonomické stagnace vznikla v roce 2002 v Borno, jednom z nejzaostalejších nigerijských států, skupina, nyní známá jako Boko Haram, tedy v překladu "západní učení je zavrženíhodné".
Zdroj: Natoaktual.cz
http://www.natoaktual.cz/niger... Skrýt celý příspěvekad Charlie: No pravdu máš ..... v lecčems. Problém je, že to co říkáš je politicky "nekorektní". Všichni víme že od té doby co odešli kolonistické mocnosti, je ...Zobrazit celý příspěvek
ad Charlie:
No pravdu máš ..... v lecčems. Problém je, že to co říkáš je politicky "nekorektní". Všichni víme že od té doby co odešli kolonistické mocnosti, je tam binec, průšvih je v tom, že bereme tamější realitu podle našeho metru. Což je koneckonců problém všech vměšování západní civilizace do zemí jako je Lybie, Sýrie či Afghánistánu.Skrýt celý příspěvekK těm africkým armádám - ony se chovají úplně stejně jako ti vzbouřenci (a je celkem lhostejné, jestli to je nějaká UNITA nebo banda musulmanů) a to z jednoho prostého důvodu - ...Zobrazit celý příspěvek
K těm africkým armádám - ony se chovají úplně stejně jako ti vzbouřenci (a je celkem lhostejné, jestli to je nějaká UNITA nebo banda musulmanů) a to z jednoho prostého důvodu - totiž nic jiného neumí.
Na jedné straně stojí banda bubáků s mačetama, co seká lidem ruce, na druhé grupa bubáků v zelenejch uniformách, co je pro sichr střílí a všichni svorně znásilňují ženský od osmi let věku. Jedinej rozdíl je ten, že ti jedni bubáci maj ty uniformy a jejich kápo je shodou náhod mezinárodně uznanej. A civilisti brečí že jsou na ně všichni zlí, jenže by mě teda zajímalůo, odkud se vzali tihlencti výtečníci - asi vyrostli na stromě.
Africká správa států se chová úplně stejně jako kmenoví náčelníci o dvě stě let dřív, akorát jim díky koloniím najednou v prackách zůstala obrovská území a kromě krav a stromů mají najednou obrovské příjmy z těžby nerostných surovin, což je spolu s absolutistickou povahou jejich vlády vždycky výživná kombinace. No a díky obrovské porodnosti tamějšího obyvatelstva se tam na nějakou tu mrtvolu moc nehledí, což je samozřejmě voda na mlýn všem těm humanitárním organizacím, které neustále bijí na poplach kvůli potlačování lidských práv (což samozřejmě dělají z nezištných důvodů, teda kromě těch dotací ze státních rozpočtů).
Proč prostě nevrátit černochy zpátky do chatrčí a netěžit si ty nerosty ve vlastní režii? Fungovalo to tak vždycky (tj. od tý doby co tam přistáli první evropani), místní náčelník dostával skleněný korálky a byl šťastněj jak blecha (a korálky narozdíl od AKček nenadělaj tolik škody) a celkově bych řekl že bordel v africe začal až s koncem koloniálního režimu po válce.Skrýt celý příspěvekNaše servilní sdělovací prostředky o tom neinformují, protože se to nehodí. Islamisté prudce zvýšili aktivity v Tunisku. Prostě neuváženým zásahem ve prospěch islamistů v Lybii byl ...Zobrazit celý příspěvek
Naše servilní sdělovací prostředky o tom neinformují, protože se to nehodí. Islamisté prudce zvýšili aktivity v Tunisku. Prostě neuváženým zásahem ve prospěch islamistů v Lybii byl vypuštěn džin z lahve.Skrýt celý příspěvek
Myslím že přenášet cokoliv do osobní roviny je blbost, osobní názory zastávat je správné, nikdo z nás není samosoudce. Článek je podle mně čtivý a zajímavý, o ...Zobrazit celý příspěvek
Myslím že přenášet cokoliv do osobní roviny je blbost, osobní názory zastávat je správné, nikdo z nás není samosoudce. Článek je podle mně čtivý a zajímavý, o téhle oblasti dnešního světa se člověk asi (?) zasvěceně dozví málo a stojí za to si to přečíst. Příčí se mi zatvrzelé postoje typu "my jsme hodní a oni zlí" . Je to stejná hloupost, kterou si asi myslí tihle radikálové, krom toho správný bojovník by měl vědět kdy bojovat a kdy přemýšlet a vědět proč tato sekta vznikla a proč se jí nedaří pacifikovat je dost důležitá věc, jak tenhle problém vyřešit.
Není žádným tajemstvím že vládní úřady v afrických zemích jsou na tom dost podobně jako naše .. prolezlé korupcí, akorát v horší a okatější podobě. A o vládních "armádách" v Africe .. škoda mluvit, nošení dříví do lesa. Udělají mnohdy z lidí kterým mají "pomoci" zatvrzelejší nepřátele než před svým příchodem.
Mimochodem byl by to zajímavý článek nebo série článků o těchto armádách. Na AN se píše o spoustě vychytaných armád, ale jaká je realita na jednom z kontinentů se člověk moc nedozví.Skrýt celý příspěvekPravda, v tomto clanku neni autoruv obvykly zas tak silny, zkratka to uz pro me byla ona prislovecna "posledni kapka", byt to jediny clanek sam o sobe, tak mlcim.... pardon To ...Zobrazit celý příspěvek
Pravda, v tomto clanku neni autoruv obvykly zas tak silny, zkratka to uz pro me byla ona prislovecna "posledni kapka", byt to jediny clanek sam o sobe, tak mlcim.... pardon
To xxx: Jsem zklamany z toho, ze na Armadnich Novinach nejsou clanky vedene zpusobem: operace jsou vedene tam a tam, nepritel je tak a tak silny, pouziva takovou a takovou taktiku, tvrdi to a to, nebezpecny muze byt tak a tak. Nas postup by mel byt veden timto a timto zpusobem, abychom se vyhnuli ztratam a splnili nase strategicke cile. Toto v clancich pana Kalata postradam.
Jinak, s nikym odsud by me ani nenapadlo prenaset spor do osobni roviny. Vy jste to udelal, takze zareaguji: rikat mi muzete, jak chcete. Ano, jmenuju se David Sebek, Minkor je muj dlouhodoby nick. Navazeni se do nej od cloveka, co se sam schovava za xxx me bavi. To co jste napsal jsem uz nekde cetl, takze zhruba vim jake nazory zastavate a asi bych si mohl nakonec dohledat i vase jmeno. Nestoji mi to zato. Prijde mi vcelku zabavne ( a jistym zpusobem mi i lichoti), ze moji oponenti z "druhe strany barikady" si me i po delsi dobe pamatuji a citi potrebu me na internetu spojovat s jinymi diskuzemi. O necem to vypovida :D Ano, jsem obhajce "krestansko- zidovske civilizace", nemam duvod se za to stydet, rekl bych, ze spis o vas neco vypovida, pokud vam ona obhajoba vadi. Tezi o 100% internetovem valecnikovi jste me pobavil, velmi dekuji, je videt, ze me zkratka vubec neznate :D Jinak, ano, jezdim, nejen "obcas", mirne nechapu co ma to, jestli zrovna mam nebo nemam pritelkyni co spolecneho s mymi nazory :D Ale pokud mate potrebu to resit, vase vec...Skrýt celý příspěvekMinkore (nebo ti mám říkat tvým pravým jménem David Šebek?) jako 100% internet warrior za tzv. "křesťansko-židovskou civilizaci" mi už začínáš lézt krkem ty. Jestli se ti články od ...Zobrazit celý příspěvek
Minkore (nebo ti mám říkat tvým pravým jménem David Šebek?) jako 100% internet warrior za tzv. "křesťansko-židovskou civilizaci" mi už začínáš lézt krkem ty. Jestli se ti články od Jirky Kaláta nelíbí, tak je prostě nečti. Chápu že si zklamaný, že zrovna na serveru o armádě a vojenství obecně se fanaticky nevzývá kdejaká menší či větší válečná výprava proti islámu a muslimům, které tak nenávidíš... nu, já to zase kvituju, jinak bych si zdejší články nečetl. A Jarda níže má pravdu, nic z toho co popisuješ v tomto článku není. Asi už by to vážně chtělo místo občasnýho ježdění na koních si najít nějakou holku a frustraci vybíjet jinde;-)
Osobní výpady a útoky většinou používá jen člověk, který argumentačně a vědomostně na oponenta v diskuzi nestačí.
Příště tyto podpásové a útočné příspěvky budeme mazat bez upozornění. Admin
Skrýt celý příspěvekMinkor: Co nebýt tak zainteresovaný a zkusit akceptovat i jiný úhel pohledu. Co když právě vy stojíte na špatné straně barikády? Nedomýšlejte si prosím...
Minkor: Co nebýt tak zainteresovaný a zkusit akceptovat i jiný úhel pohledu. Co když právě vy stojíte na špatné straně barikády? Nedomýšlejte si prosím...
Uaaa, uz zase.... Mam Armadni Noviny docela rad a ctu je pravidelne, ale musim rict, ze clanky psane panem Kalatem uz mi zacinaji lezt krkem. Po precteni jim psaneho clanku mam v ...Zobrazit celý příspěvek
Uaaa, uz zase.... Mam Armadni Noviny docela rad a ctu je pravidelne, ale musim rict, ze clanky psane panem Kalatem uz mi zacinaji lezt krkem. Po precteni jim psaneho clanku mam v podstate vzdy pocit, ze se nam autor snazi zdelit tyto myslenky- 1) nasi nepratele jsou v podstate spravni hosi, 2) moralni pravo zapadu proti nim bojovat je prinejmensim pochybne 3) i kdyz zapad bojovat bude, tak asi dostane hodne po tlame. V podstate se to nelisi od ruznych pacifistickych, anarchistickych, muslimskych a dalsich protizapadnich blogu. Opravdu si rika, jestli clanky tohohle typu patri zrovna do Armadnich novin.
Jinak- Haram znamena zakazane. Takze Boko Haram- "zapadni uceni je zakazane" (a nikoliv pouze zavrzenihodne), ostatne takhle se to obvykle preklada.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...