Válka tankerů mezi Izraelem a Íránem

Válka tankerů mezi Izraelem a Íránem
Hořící MV Mercer Street v Ománském zálivu / Foto: ISNA/REUTERS (Zvětšit)

Na pozadí íránského vyhrožování zničením židovského státu probíhá dlouhotrvající konflikt pod prahem války. Nejedná se však o íránskou podporu pro hnutí Hizballáh v Libanonu nebo šíitské milice v Sýrii. Izrael a Írán si „vyměňují“ útoky na lodě a zvláště tankery.

Íránská aktivita v prostoru Ománského zálivu je součástí širší iránské strategie soupeření se Spojenými státy, Izraelem a některými evropskými státy. V průběhu času se však iránská strategie změnila a iránský režim momentálně využívá agresivních útoků na civilní lodě v oblasti Hormuzského průlivu a Ománského zálivu zejména k boji proti Izraeli. Teherán „tankerovou válku“ úmyslně eskaluje. Jen v roce 2021 Irán zaútočil na sedm lodí včetně pěti tankerů, jež patří nebo patřily izraelským soukromým společnostem. Pro srovnání lze uvést rok 2019, kdy Teherán zaútočil na dvě plavidla a čtyřikrát se pokusil komerčních lodí zmocnit. V roce 2020 se íránské jednotky zmocnily čtyř plavidel a na jedno umístily námořní minu.

Kromě strategie se změnila i taktika. Oddíly patřící pod Iránské revoluční gardy (IRGC) v letech 2019 a 2020 používaly spíše námořní miny. V roce 2021 přešly k používání protilodních řízeních střel a „sebevražedných dronů“ jako v níže uvedeném, nejnovějším případě útoku na loď MV Mercer Street. Nasazení těchto pokročilých prostředků, společně s jejich dodávkami rebelům v Jemenu, Hizballáhu v Libanonu a šíitským milicím v Sýrii ukazuje vzrůstající konvenční schopnosti íránských ozbrojených sil.

Nejhorším měsícem letošního roku byl z pohledu útoků na moři zatím duben. Právě na jeho začátku zaútočil neznámý aktér na plavidlo IRGC M/V Saviz v Rudém moři. Teherán z útoku obvinil Izrael. Íránské ministerstvo zahraničních věcí uvedlo, že škody na lodi jsou minimální. Poškození plavidla zapříčinily dle informací tiskové agentury Tasnim (napojené na IRGC) námořní miny umístěné na trup lodi. M/V Saviz je podle nepotvrzených informací mateřskou lodí, z níž IRGC podporují působení organizace Ansar Alláh (označovanou také jako Hutíové) v Jemenu.

V reakci na útok na M/V Saviz provedly jednotky IRGC v polovině dubna útok řízenou střelou na loď Helios Ray v Arabském moři. Stejně jako v případě M/V Saviz však nedošlo k výraznějšímu poškození a loď posléze pokračovala v plavbě. Pro Helios Ray to byl již druhý útok od začátku roku 2021.

Útok na tanker MV Mercer Street; větší foto / Zpráva CETCOM

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

Ruská loděnice spustila na vodu první z Putinových tankerů

Loděnice Zvezda na ruském Dálném východě spustila na vodu tanker Vladimir Monomach. Má mít dalších ...

Iron Dome: Izraelské vojenské schopnosti obdivuje celý svět

V posledních třech dnech palestinští teroristé proti izraelským civilistům odpálili přes 1500 raket. ...

Teroristické hnutí Hizballáh v Jižní Americe

Libanonská šíitská teroristická organizace Hizballáh působí kromě své domoviny po celém světě. Jedna ...

PREMIUM Sa'ar 6: Izraelské protiraketové korvety

Německé loděnice TKMS (ThyssenKrupp Marine Systems) koncem července izraelskému námořnictvu předaly ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.