Izraelský boj v Gaze: Není strategie, není vítězství

Izraelský boj v Gaze: Není strategie, není vítězství
Izraelský voják, ilustrační fotka / IDF (Zvětšit)

Premiér Benjamin Netanjahu od začátku vojenské kampaně v Gaze staví na teorii „likvidace Hamásu“, avšak bez uceleného plánu na propuštění rukojmích nebo nalezení udržitelného politického řešení po ukončení hlavní fáze vojenských operací. Otázky na téma, jak přesně hodlá zlikvidovat skupinu, která má masivní podporu veřejnosti nejen v Gaze a na Západním břehu, ale také v Libanonu, Sýrii a Íránu, nechal nezodpovězené.

Představitelé izraelských bezpečnostních složek začínají pod rouškou anonymity ventilovat svoji nespokojenost s nedostatkem vize izraelské vlády: Hovoří do médií o nevyhnutelném scénáři s dlouholetým ozbrojeným odporem ze strany Hamásu.[1] Levicově zaměření bývalí vrcholní představitelé státu a tajných služeb pak vládu kritizují zcela otevřeně.[2],[3]

I kdyby se izraelským bezpečnostním silám po letech protipovstaleckých operací podařilo Hamás v Gaze zničit, jak to řeší jeho budoucí reinkarnace a myšlenku ozbrojeného odporu, pokud na obzoru nebude politické řešení? Izraelské operace uvnitř Gazy výrazně poškodily infrastrukturu a vojenské schopnosti Hamásu, ale dlouhodobý mír nezaručují. To, že se nepodařilo dopadnout dva hlavní strůjce útoku ze 7. října – Muhammad Dajfa a Jahjá Sinvárá, kteří se stále skrývají kdesi v zákoutích Gazy – vypovídá o omezených možnostech čistě vojenského řešení, ale i pokračující podpoře či alespoň vynucené autoritě vedení Hamásu.

Non-plán

Když Netanjahu v únoru po čtyřech měsících války konečně oznámil nástin svého plánu, bylo v něm jen málo podrobností a mnozí analytici ho odsoudili jako „non-plán“, který více než cokoliv jiného vypadal jako plán na dlouhodobou okupaci Gazy. Netanjahu chce mít nad Gazou bezpečnostní kontrolu a rekonstrukci povolí až poté, co bude oblast zcela demilitarizována. Palestince hodlá „deradikalizovat“ (aniž by řekl jak) a zároveň vyloučil uznání palestinské státnosti. Jakékoli dohody podle něj musí být následkem „přímého jednání“ mezi Izraelci a Palestinci, se kterými však oficiálně nejedná. Současně nenabídl žádný časový plán ani nenaznačil, o co lze jednat, zatímco jeho vláda začala uznávat nové nelegální osady na Západním břehu. Plán má podle zákulisních informací unikajících do západních médií poválečnou správu v Gaze nechat na místních palestinských klanech, jejichž vůdci nejsou členy Hamásu.

Netanjahu neobjasnil, zda hodlá Gazu vojensky okupovat na neurčito, nebo jestli chce „jen” neomezený přístup Izraele do pásma podle potřeby. Případná efektivita plánu na bezpečnost v Izraeli samotném je přinejmenším pochybná; vláda tvrdé ruky může naopak přilévat olej do ohně a vést k nárůstu terorismu přímo v Izraeli. Navíc se naplní veškeré obviňování Izraele z apartheidu a okupace, které palestinská strana a globální levice házela na Izrael už za palestinské samosprávy. Netanjahu neprozradil žádný plán, jak utvářet palestinské představy o sebeurčení jakýmkoliv produktivnějším způsobem a celou věc evidentně hodlá do poslední chvíle zametat pod koberec. I když většina Izraelců nijak nestojí o reokupaci Gazy, právě tam Netanjahuův non-plán směřuje.[4]

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

Palestinské teroristické hnutí Hamás: Původ, financování, vláda v Gaze, selhání Netanjahua

Před několika dny palestinské teroristické hnutí Hamás podniklo masivní překvapivý útok skrz ...

Městské bojiště Gaza: Hamás se na izraelský útok připravoval deset let

Izrael, toho času ve válečném stavu, právě provádí to, co umí jen málokterá země na světě. ...

PREMIUM Teorie vítězství Izraele. Zničit Hamás. Ale co dál?  

Po ukončení dočasného příměří se Izrael vrátil ke svému vyhlášenému cíli zničit teroristickou ...

PREMIUM Profackování realitou: Izrael nedokáže zničit kořeny Hamásu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu prohlašuje, že cílem izraelských obranných sil (IDF) je „zcela ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.