Války jako řešení problémů. Přehled současných ohnisek konfliktů; část 1.

Války jako řešení problémů. Přehled současných ohnisek konfliktů; část 1.
Vojenské nástroje se opět používají k řešení světových politických problémů; ilustrační fotka / depositphotos.com (Zvětšit)

Rok 2024 začal s válkami v Gaze, Súdánu a na Ukrajině v plném proudu, zato s mírovým procesem v mnoha dalších oblastech na bodu mrazu. Diplomatické snahy o ukončení bojů na celém světě selhávají. Stále více vůdců se snaží využívat armádu k dosažení svých politických cílů a stále více jich věří, že jim to projde.

Po poklesu v 90. letech 20. století a na počátku 21. století je válka na vzestupu přibližně od roku 2012.

Nejprve přišly konflikty v Libyi, Sýrii a Jemenu, které vyvolala arabská povstání v roce 2011. Nestabilita se z Libye rozšířila na jih a pomohla odstartovat vleklou krizi v oblasti Sahelu. Následovala nová vlna velkých bojů: azerbajdžánsko-arménská válka o enklávu Náhorní Karabach v roce 2020, hrozivá občanská válka v regionu Tigray na severu Etiopie o několik týdnů později, konflikt vyvolaný pučem myanmarské armády v roce 2021 a ruský útok na Ukrajinu v roce 2022. K tomu je třeba připočíst devastaci Súdánu a Gazy v roce 2023. Lidé umírají a jsou vyháněni ze svých domovů v míře neviděné celé dekády. Níže naleznete ohniska konfliktů, která momentálně doutnají po celém světě.

Gaza

Útok vedený Hamásem 7. října a následné zničení Gazy ze strany Izraele otevřely v desetiletí trvajícím izraelsko-palestinském konfliktu novou hrozivou kapitolu.

Izraelská operace Železné meče je zdrcující, IDF srovnaly se zemí velkou část pásma a zabily až 30 000 Palestinců včetně velkého počtu dětí (což je vzhledem k demografii v enklávě nevyhnutelné). Velká většina z více než dvou a čtvrt milionu obyvatel Gazy opustila své domovy, někteří obyvatelé byli vysídleni již několikrát. Civilisté jsou nyní z většiny dále na jihu v provizorních táborech podél egyptské hranice. S civilisty se na jih však stáhli také bojovníci Hamásu a jeho vedení a Izrael nyní hodlá pokračovat ve své kampani právě v této oblasti.

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

PREMIUM Rostoucí chaos: Deset klíčových událostí roku 2023

The Council on Foreign Relations (CFR) je americký think tank zaměřený na zahraniční politiku a ...

PREMIUM Erdogan: Ďábel, kterého chceme a potřebujeme

Loňské volby v Turecku vyvolaly u nejednoho idealisty v Evropě naději na změnu vlády – zatímco ...

PREMIUM Komunistická totalita v akci: Čistky v čínské armádě

Nedávné čistky mezi špičkami čínské armády poukazují na překážky, kterým čelí čínský vůdce Si ...

PREMIUM Blízký východ: Islám je druhotný, rozhoduje tvrdá geopolitika

Blízký východ je region plný konfliktů. Jeho politická mapa je velmi složitá a skládá se z ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.