Války jako řešení problémů. Přehled současných ohnisek konfliktů; část 2.

Války jako řešení problémů. Přehled současných ohnisek konfliktů; část 2.
Ozbrojenec v Etiopii / depositphotos.com (Zvětšit)

Rok 2024 začal s válkami v Gaze, Súdánu a na Ukrajině v plném proudu, zato s mírovým procesem v mnoha dalších oblastech na bodu mrazu. Diplomatické snahy o ukončení bojů na celém světě selhávají. Stále více vůdců se snaží využívat armádu k dosažení svých politických cílů a stále více jich věří, že jim to projde.

Etiopie

Etiopie zahájila rok 2023 dobrými zprávami, ale skončila ho hrozícím opakováním tragédie. Na začátku loňského roku skončila brutální občanská válka v nejsevernějším regionu Tigray. Boje, v nichž proti sobě stáli tigrajští povstalci a etiopské federální síly spolu s eritrejskými jednotkami a milicemi z regionu Amhara, který s Tigrajem sousedí, zabily podle některých odhadů statisíce lidí a nespočet dalších odřízly od potravin a služeb. Jednalo se tak o válku – co do počtu obětí – ještě většího rozsahu, než je válka na Ukrajině.

Tigrajské síly nejprve téměř vstoupily do etiopského hlavního města Addis Abeby, než se daly na spěšný ústup. Federální síly pak postupně Tigrejce obklíčily a mnoho z nich zmasakrovali, avšak etiopský premiér Abiy Ahmed s nimi nakonec uzavřel dohodu. Ta sice přinesla Tigraji úlevu, ale připravila půdu pro boje na jiných místech v novém kole komplikované občanské války.

Nebezpečí přináší také zhoršené vztahy s brutálním eritrejským diktátorem Isaiasem Afwerkim. I jeho podráždila Abiyova dohoda s Tigrejci. Své vojáky totiž nasadil v naději, že své odvěké tigrejské nepřátele bude moci zničit. Eritrea vedla s Etiopií 20 let pohraniční válku, když Addis Abebě vládli právě Tigrejci. Eritrejští vojáci zůstávají na etiopském území v rozporu s mírovou dohodou a Isaias má vazby na etnické milice v Amhaře, včetně sporných území mezi oběma státy.

Napětí se opět výrazně zvýšilo v říjnu, kdy Abiy vyhlásil „právo“ Etiopie na přístup k moři (Etiopie je největší stát bez přístupu k moři, který od něj a tím od globálních trhů dělí poměrně úzký pruh země na severu státu) a zdůraznil etiopské historické nároky na pobřeží Rudého moře. Regionální představitelé považovali jeho výroky za nepřímou hrozbu válečného záboru části Eritreje, která se v roce 1991 od Etiopie oddělila a zanechala ji tak bez přístupu k moři. Abiy od té doby veřejně slíbil, že do země nevtrhne, to však napětí příliš nezmírnilo; ostatně Vladimir Putin taky sliboval. Vzhledem k velké nedůvěře a mobilizaci sil a hromadění zbraní na obou stranách tak hrozí, že náhodné střety, ke kterém bežně dochází, vyvolají konfrontaci s nedohlédnutelnými důsledky.

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

PREMIUM Diktátoři při chuti: Venezuelští komunisté chtějí anektovat Guayanu

Ještě před několika týdny většina lidí na Západě pravděpodobně o Guyaně nikdy ani neslyšela a s ...

Rusko v roce 2024: Čekání na volby v USA a rozhádání Západu  

Díky ekonomické mobilizaci a „military keynesiánství“[1] se ruské ekonomice daří překvapivě dobře a ...

PREMIUM Držte si klobouky: Pět nejdůležitějších geopolitických událostí roku 2024

Rok 2024 hrozí rozpoutáním či rozhořením větších[1] či menších[2] konfliktů, nepředvídatelnými ...

PREMIUM Blízký východ: Islám je druhotný, rozhoduje tvrdá geopolitika

Blízký východ je region plný konfliktů. Jeho politická mapa je velmi složitá a skládá se z ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.