Války nové generace v ruském vojenském myšlení

Války nové generace v ruském vojenském myšlení
Valerij Gerasimov / Kremlin.ru, CC BY 4.0 (Zvětšit)

V souvislosti s ruskými kampaněmi na východě Ukrajiny a v Sýrii se Západ začal znovu extenzivně zabývat ruským vojenským myšlením. V odborných článcích bývalých i současných sovětských, resp. ruských vysokých důstojníků můžeme najít zajímavé myšlenky a také principy, na nichž stojí ruská strategie.

Prvním a asi nejznámějším sovětským (ruským) stratégem byl náčelník generálního štábu sovětské armády, maršál Nikolaj Ogarkov. Již v sedmdesátých letech minulého století mluvil o tzv. vojensko-technické revoluci úzce související s technologickým rozvojem. Tato revoluce způsobila posun ve vnímání budoucích konfliktů.

Ogarkov je charakterizoval jako konflikty, kde dojde k použití přesných zbraní a senzorů umožňujících „vidět a udeřit velmi hluboko“. Ogarkov zdůrazňoval roli automatizovaných systémů velení a řízení a automatizovaných systémů zpracování dat. Jejich nasazení povede ke zrychlení procesu rozhodování.

Bojové operace probíhají na komplexním bojišti ve vysokém tempu, za součinnosti různých druhů vojsk. Doktrínu maršála Ogarkova otestovala sovětská armáda na cvičeních Jih 80, Západ 81 a Západ 83. Cílem těchto cvičení bylo připravit sovětské jednotky na vedení boje s použitím přesných zbraní oběma stranami konfliktu. Konkrétní úkoly poté zahrnovaly obranu proti přesným zbraním nebo výcvik v použití nového systému velení a řízení. Jak lze vidět, maršál Ogarkov již v sedmdesátých letech přemýšlel o formách válčení, které dnes nazýváme Network-Centric Warfare nebo Multi-Domain Operations. Další rozvoj a zavedení Ogarkovových myšlenek nicméně zabrzdila ekonomická krize, nástup Michaila Gorbačova a rozpad Sovětského svazu.

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin!
Chci PREMIUM účet

Související články

Hybridní války podle Valerije Gerasimova

Současný náčelník ruského generálního štábu Valerij Gerasimov napsal na začátku roku 2013 pro ruský ...

Metnar: Čelíme terorismu, nelegální migraci, hybridním hrozbám a kyberútokům

Český ministr obrany Lubomír Metnar jako největší hrozby dneška vidí terorismus, nelegální migraci, ...

Network-Centric Warfare vs. Multi-Domain Operations

S rozvojem informačních technologií (jak softwaru, tak hardwaru) došlo a dochází ke změnám a ...

Hybridní válka – užitečný termín nebo prázdný pojem?

Od ruského obsazení Krymského poloostrova v roce 2014 se ve veřejném prostoru začal objevovat pojem ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.