Ponorková válka je zpět: Americká SSN(X) získá více torpéd

Počítačová vizualizace ponorky třídy Virginia; větší foto / Public Domain

Americké námořnictvo (US Navy) změnilo požadavky na schopnosti nové třídy jaderných útočných ponorek SSN(X), které po roce 2033 začnou nahrazovat nejstarší ponorky třídy Virginia. Podle nové strategie SSN(X) obdrží více torpéd a opětovně se zaměří na boj s ponorkami nepřítele.

Americké námořnictvo je nejdůležitější složkou Ozbrojených sil Spojených států, která v poslední době dostává s letectvem nejvíce finančních prostředků. Neni divu, US Navy funguje jako první linie obrany území Spojených států, slouží k ochraně námořních tras a oblastí důležitých pro ekonomicko-politické zájmy Spojených států a projektuje americkou vojenskou a politickou moc ve světě.

V dobách Sovětského svazu se US Navy soustředilo především na boj s obří sovětskou ponorkovou flotilou, která měla za úkol, v případě vypuknutí třetí světové války, přehradit lodní zásobovací trasy mezi Spojenými státy a Evropou. Po konci studené války potřeba boje proti sovětským ponorkám zmizela. V poslední době ale Rusko a Čína zavádí nová plavidla, ponorky i zbraňové systémy, které mají odstranit početní a technologickou převahu US Navy.

Rusko chce získat výhody pro případné konflikty především v Severním ledovém oceánu, Atlantickém oceánu a ve Středozemním moři. V případě Číny jde o Jihočínské moře a Indický oceán, přes který vedou námořní obchodní trasy mezi Afrikou a Čínou.  

„Myslím si, že dnešní ruské ponorky jsou možná nejvíce tiché a smrtící na světě, s výjimkou našich vlastních ponorek ‒ myslím si, že americké námořnictvo je pořád technologicky napřed,“ uvedl na konci záři admirál James Foggo, velitel amerického námořnictva v Evropě. „Víme, že ruské ponorky jsou v Atlantiku, testují naši obranu, utvrzují se v naší kontrole moří a připravují se na složité podmořské bojiště, aby se jim podařilo získat výhodu v jakémkoliv budoucím konfliktu. A my jim musíme tuto výhodu vzít.“

US Navy se proto znovu začíná soustředit na boj s rovnocenně vyspělým a početným protivníkem. Příkladem nového přístupu US Navy pro „koncert velmocí 21. století“ je nově vyvíjená jaderná útočná ponorka SSN(X), nástupce ponorek třídy Virginia.

Americké námořnictvo provozuje 16 útočných ponorek třídy Virginia (výtlak 6900 tun), které nahrazují v US Navy ponorky třídy Los Angeles. Původně ponorky Los Angeles měly nahradit ponorky třídy Sea Wolf, ale kvůli vysoké ceně byly vyrobeny jen tři plavidla a následně byla dána přednost menším a levnějším ponorkám třídy Virginia.

V současné době další ponorka třídy Viriginia podstupuje závěrečné námořní testy, devět ponorek je ve výstavbě, dvě jsou objednané a počítá se se stavbou dalších dvaceti ponorek (deset ve verzi Block V, pět ve verzi Block VI a pět ve ve verzi Block VII). Poslední ponorka Virginia Block VII má být dodána v roce 2033 a poté se americké loděnice Huntington Ingalls Industries a General Dynamics Electric Boat zaměří na nejnovější ponorky SSN(X). Třída Virginia ale zůstane ve službě až do roku 2060.


Schéma ponorky třídy Virginia Block I až IV s 12 (2 × 6) šachtami na přídi; větší foto / Public Domain

Nové ponorky SSN(X) se mají vyrábět rychlostí dvě ročně až do roku 2048 celkově US Navy získá 30 nových ponorek SSN(X).

Hlavním rozdílem mezi třídou Virginia a SSN(X) je absence zbraňového modulu VPM (Virginia Payload Module). Modul VPM obsahuje čtyři vertikální šachty, každá se zásobou sedmi střel velikosti Tomahawk.

Modul VPM jako první získají ponorky Virginia Block V, které se začnou stavět od příštího roku, obdrží navíc jeden modul VPM (tedy navíc 28 střel). Celkově budou moci ponorky Virginia Block V přenášet až 65 torpéd / střel (velikosti Tomahawk), oproti počtu 37 kusů zbraní u verzí Block I až IV.

Šachty modulu VPM jsou přístupné zevnitř ponorky, což umožní vysazovat potápěče nebo podvodní roboty. Modul VPM bude umístěn v prostřední části za velitelskou věží, a doplní tak 12 jednoranných vertikálních šachet.  

Oproti původním plánům ale SSN(X) VPM nedostanou, ale naopak získají výrazně větší torpédovou místnost schopnou pojmout navíc 25 torpéd / střel. Současné ponorky třídy Virginia pojmou v torpédové místnosti maximálně 28 torpéd / střel. Celkově tedy nové ponorky SSN(X) pojmout 62 kusů zbraní.

Připomeňme, že americké ponorky mohou z torpédometů odpalovat nejen torpéda, ale právě i střely Tomahawk a nejnověji také protilodní řízené střely Harpoon. Například během cvičení RIMPAC 2018 americká ponorka USS Olympia třídy Los Angeles po více než dvaceti letech znovu z torpédometu vypustila střelu Harpoon, která následně úspěšně zasáhla cíl v podobě vyřazené lodi USS Racine.


Třída Viriginia

„Námořnictvo konkrétně naznačuje, že příští generace útočných ponorek mají být rychlejší, nenápadnější a schopné přenášet více torpéd než třída Virginie ‒ podobně jako ponorky třídy Seawolf,“ uvádí ve své zprávě Kongresový rozpočtový úřad (CBO). „CBO tedy předpokládá, že SSN (X) dosáhne velikosti ponorek třídy Seawolf, tedy asi 9100 tun při ponoření, a bude mít zcela nový design souznící s požadavkem námořnictva na rychlé a smrtící ponorky nové generace.“

Podle webu USNI News hlavním úkolem amerických útočných ponorek po konci studené války zůstal boj s nepřátelskými ponorkami, ale čím dál více prováděly průzkumné, sledovací a zpravodajské operace a zajišťovaly nenápadný přesun a vysazení jednotek speciálních sil. Nově ale SSN(X) se budou muset soustředit i na ochranu konvojů před ponorkami nepřítele.

„Ve světle nedávného strategického posunu od obdobné studené války do nového období s obnoveným střetem velmocí, někteří pozorovatelé dospěli k závěru, že protiponorkový boj proti ruským a čínským ponorkám se může opět stát výsadnějším posláním SSN amerického námořnictva,“ napsal v červenci Ronald O'Rourke z Výzkumné služby amerického Kongresu (Congressional Research Service) ve své zprávě Navy Virginia (SSN-774) Class Attack Submarine Procurement: Background and Issues for Congress.

V souvislosti s chystaným střetem velmocí se americký prezident Donald Trump a Pentagon usilovně snaží zvýšit počet plavidel námořnictva na 355 lodí a ponorek. Námořnictvo podle svých slov potřebuje k dosažení tohoto cíle každoročně 21 miliardy dolarů na akvizice, podle CBO je ale realističtější odhad 28,9 miliardy dolarů ročně (o 80 % více než nyní), a to až do roku 2048.

„Námořnictvo plánuje koupit 301 nových plavidel mezi 2019 až 2048: 245 bojových lodí a 56 podpůrných lodí. Pokud se námořnictvo bude řídit plánem pro vyřazení lodí popsaným z roku 2019, během 30 let svůj cíl 355 lodí neplní,“ uvádí CBO.

Zdroj: USNI News

 
 

Nahlásit chybu v článku


Související články

Německá ponorková flotila mimo provoz

Německé námořnictvo oficiálně provozuje šest diesel-elektrických útočných ponorek Typ 212A. Ve ...

Ruská ponorka Jurij Dolgorukij provedla testovací salvu raket Bulava

Podle ruské tiskové agentury TASS atomová ponorka Jurij Dolgorukij třídy Borej provedla úspěšnou ...

Námořní konvoje ve válce: US Navy dopravní lodě neochrání

V případě rozsáhlého válečného konfliktu bude až 90 % materiálu dopravováno ze Spojených států na ...

Pýcha Royal Navy: Letadlová loď HMS Queen Elizabeth a F-35B

Královské námořnictvo (Royal Navy) v současné době u pobřeží Spojených států intenzivně testuje ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • skelet
  17:48 28.10.2018

  Kóďa, jak psal Safi. Hlavní ochranou B-36 před písťáky byl dostup.

  Kóďa, jak psal Safi. Hlavní ochranou B-36 před písťáky byl dostup.

 • Safi
  17:44 28.10.2018

  KóĎA To není úplně pravda, výkony měl velmi dobré, jen zkrátka následující technologický pokrok je rychle dohnal. Hlavní obranou B-36 byl dostup, letěl tak vysoko, že stíhači ...Zobrazit celý příspěvek

  KóĎA
  To není úplně pravda, výkony měl velmi dobré, jen zkrátka následující technologický pokrok je rychle dohnal.

  Hlavní obranou B-36 byl dostup, letěl tak vysoko, že stíhači na něj mohli maximálně zespodu mávat , Navíc jsem našel údaj, že i když už by nějaká stíhačka (tehdejší) dosáhla jeho letové hladiny, tak měl velmi dobrou šanci jí vymanévrovat. Díky velkému rozpětí dokázal totiž i v tak řídkém vzduchu relativně slušně točit, což by naopak pronásledující stíhač nedokázal. Zní to opravdu podivně, ale B-36 dokázal udělat ve své letové hladině ostřejší zatáčku bez ztráty výšky/rychlosti než stíhač (do příchodu výkonných proudových strojů samozřejmě)Skrýt celý příspěvek

 • KóĎA
  17:27 28.10.2018

  Oni i výkony B-36 (mimo dolet) nebyly nic extra. Cestovní rychlost +- 400 km/hod - na to stačil i pístovej stroj. A operovat jen nocí - to nemá při někdejší rozloze SSSR a jeho ...Zobrazit celý příspěvek

  Oni i výkony B-36 (mimo dolet) nebyly nic extra. Cestovní rychlost +- 400 km/hod - na to stačil i pístovej stroj. A operovat jen nocí - to nemá při někdejší rozloze SSSR a jeho satelitů moc smyslu.Skrýt celý příspěvek

 • Czertik
  16:05 28.10.2018

  raziel mas pravdu v tom te ve 48 diky celkove geopoliticke situaci nebyla situace vhodna na jaderny utok na sssr .). Ale my sme tu resili jen technicke moznosti, ne politicke ...Zobrazit celý příspěvek

  raziel
  mas pravdu v tom te ve 48 diky celkove geopoliticke situaci nebyla situace vhodna na jaderny utok na sssr .).
  Ale my sme tu resili jen technicke moznosti, ne politicke okolnosti :).

  A co se tyka mozneho jadeneho utoku - podivej se na valku v koreji jen o par let pozdeji, tam uz se o shodeni par atomek (na korejce) vazne uvazovalo, s tim, ze kdyby rusove proti tomu razneji protestovali a zapojili se do valky, tak by jich par slizly taky.

  gagnut
  ano, prvni ruska nocni stihacka byla pe 3 z 1943...a nezmenila parkticky nic. Protoze az do konce 45 rusove nemeli ZADNY specilizovany nocni stihaci oddil, narozdil od amiku, britu, nemcu.
  Nemluve o "kvalite" ruskych palubnich radaru.
  Experimenty a realne nasazeni sou dve ruzne veci. A ty tebou uvedene letouny mig 9, jaky 15/17 apod - ZADNY z nich nemel vybaveni pro nocni stihani a to, ze by meli radary sem taky nenasel.Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  14:28 28.10.2018

  StandaBlabol Pe-3 bol i nočnou stíhačkou vybavenou radarom. Na prelome rokov 1941/42 boli niektoré stroje Pe-3 upravené do podoby nočných stíhačiek - lepšie kryté výfuky, ...Zobrazit celý příspěvek

  StandaBlabol

  Pe-3 bol i nočnou stíhačkou vybavenou radarom. Na prelome rokov 1941/42 boli niektoré stroje Pe-3 upravené do podoby nočných stíhačiek - lepšie kryté výfuky, utlmené hlavne zbrani proti výšlahom, kabína pre UV lampu ... a skúšal si i radar, ale to bol len viac menej skúšobný experiment.Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  13:38 28.10.2018

  Suma sumarum meli do prichodu MiG-17P velke kulove

  Suma sumarum meli do prichodu MiG-17P velke kulove

 • StandaBlabol
  11:51 28.10.2018

  asdf, Pe-3 se hodně používala jako dálkový stíhač nad mořem a k průzkumu a vyrobeno jich bylo jen 400 ks. V mojí oblíbené knížce o sovětském letectvu za 2.sv.v. "Triumf a ...Zobrazit celý příspěvek

  asdf,

  Pe-3 se hodně používala jako dálkový stíhač nad mořem a k průzkumu a vyrobeno jich bylo jen 400 ks. V mojí oblíbené knížce o sovětském letectvu za 2.sv.v. "Triumf a Tragédie" je popis nasazení Pe-3 na několika stránkách, ale o nočním stíhání nebo radaru ani slovo.

  Stíhací verzí Tu-2 byl Tu-1, vyrobený jen v prototypu.Skrýt celý příspěvek

 • StandaBlabol
  11:30 28.10.2018

  asdf, moc toho nemám, ale ono toho taky moc není. Během 2.sv.v. měl SSSR jiné priority a noční stíhání zajišťovaly jednomístné stíhačky bez radaru. Byly naváděny rádiově na ...Zobrazit celý příspěvek

  asdf,

  moc toho nemám, ale ono toho taky moc není.

  Během 2.sv.v. měl SSSR jiné priority a noční stíhání zajišťovaly jednomístné stíhačky bez radaru. Byly naváděny rádiově na cíle, které objevili pozemní radiolokátory, případně útočily na cíle nasvícené světlomety. V PVO se dost používali stroje z Lend-Lease a dlouho i Migy-3, protože měly větší dostup a lepší výkony ve výškách než sovětské frontové stíhačky.

  Podobnou taktiku používali ještě v Koreji. Taky nevím o žádné verzi prvních sovětských proudových stíhaček (Mig-9, Jak-15/17/23, Mig-15) vybavené radarem a vyráběné ve větší než pokusné sérii. Takže si myslím, že až do typu Mig-17P/PF neměli nic.

  Obecně byly za 2. sv.v. v roli nočních stíhaček úspěšnější dvoumotorové stroje, protože radar něco vážil a taky vyžadoval dalšího člena obsluhy. A SSSR v téhle kategorii nic neměl. Teda kromě Pe-3 (upravený bombardér Pe-2), který měl bídné výkony i bez radaru. Až na konci války začali Američani používat k nočnímu stíhání jednomotorové, jednomístné stroje vybavené radarem, např. F6F Hellcat.

  Ale jak říkáš, jsme dost off topic.Skrýt celý příspěvek

 • asdf
  11:25 28.10.2018

  gangut > Pe-3 som nasiel, ze mala byt nocna stihacka. Ale nejako som si nevsimol, ze tam spominaju radar. Ja viem, ze existovali rada Jak - 15/17/23 u prudovych. U piestovych ...Zobrazit celý příspěvek

  gangut > Pe-3 som nasiel, ze mala byt nocna stihacka. Ale nejako som si nevsimol, ze tam spominaju radar.

  Ja viem, ze existovali rada Jak - 15/17/23 u prudovych. U piestovych La-9, 11. To su vsetko stroje bez radaru. A ako skelet povedl, bez radaru to v noci nie je ono.
  Zaujimali ma tie nocne stihacky s radarmi. U nemcov, britov, americanov som vedel ze to dost pouzivali uz pocas WWII, lebo boli u nich dost vysoka potreba sa na to zamerat.Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  11:14 28.10.2018

  Gangut opomnel jsi nocni verzi Tu-2. Vetsina tebou vyjmenovanych typu bylo bez radaru, takze spise nouzovka. Preci jen nasazeni stihacek bez radaru melo rozporuplne vysledky jak v ...Zobrazit celý příspěvek

  Gangut opomnel jsi nocni verzi Tu-2. Vetsina tebou vyjmenovanych typu bylo bez radaru, takze spise nouzovka. Preci jen nasazeni stihacek bez radaru melo rozporuplne vysledky jak v Britanii, tak v Nemecku.Skrýt celý příspěvek

 • gangut
  11:01 28.10.2018

  asdf Prvá ruská nočná stíhačka vybavená radarom bolo pár pokusných Pe-3 okolo roku 1943. Pre niektorých tu začína ruské letectvo až Migom-15. Predtým lietali Migy-9, Jaky 15/17, ...Zobrazit celý příspěvek

  asdf
  Prvá ruská nočná stíhačka vybavená radarom bolo pár pokusných Pe-3 okolo roku 1943. Pre niektorých tu začína ruské letectvo až Migom-15. Predtým lietali Migy-9, Jaky 15/17, vrtulové La-9,11 atď.Skrýt celý příspěvek

 • Jara
  10:18 28.10.2018

  Trochu se při té ochraně obchodních tras zapomíná na evropská loďstva, tady například anglická útočná Astute s jaderným pohonem je myslím také zdatným soupeřem pro potencionální ...Zobrazit celý příspěvek

  Trochu se při té ochraně obchodních tras zapomíná na evropská loďstva, tady například anglická útočná Astute s jaderným pohonem je myslím také zdatným soupeřem pro potencionální Ruské nebo Čínské ponorky.
  Jsem rád že Angličané znovu bdují silné loďstvo a Francouzi už také proklamují výstavbu náhrady ChDeG a jdou dál když mluví o stavbě dvou lodí, mně osobně je i sympatický vývoj vlastního palubního letounu. Evropa má obrovskou ekonomickou sílu je na čase dostat vojenskou a ekonomickou moc do rovnováhySkrýt celý příspěvek

 • raziel87
  10:04 28.10.2018

  V 45 se stáhli jen z Československa a pomalu se začly stahovat z Jugošky a Norska

  V 45 se stáhli jen z Československa a pomalu se začly stahovat z Jugošky a Norska

 • raziel87
  10:02 28.10.2018

  Docela dobré OTéčko. Peacemaker letí na Moskvu :-) Při Vaší analýze vám Czertiku uniklo, že byste obětoval celou západní Evropu....ale chápu, to je přece jen detail. Rozkaz ...Zobrazit celý příspěvek

  Docela dobré OTéčko. Peacemaker letí na Moskvu :-)

  Při Vaší analýze vám Czertiku uniklo, že byste obětoval celou západní
  Evropu....ale chápu, to je přece jen detail. Rozkaz zněl jasně, uargumentovat,
  že Peacemaker sype jádro nad Ruskem.

  Nezapomínejte ale, že v roce 1948 byla sovětská armáda stále rozlezlá
  ve Finsku, Maďarsku, Mongolsku, Německu, Polsku, Rakousku a Rumunsku.
  K tomu přičti velmi nejistou situaci v Itálii a Řecku.

  Ne, USA v roce 1948 rozhodně nemohla rozpoutat 3. světovou válku, berte v
  potaz politické pozadí a nešťourejte se jen v teoretických TTD a skladových zásobáchSkrýt celý příspěvek

 • asdf
  08:53 28.10.2018

  StandaBlabol > Ked sme tak totalne OT: Mas nieco o sovietskych nocnych stihacoch. Nieco pred Mig-17P/PF. Len tak z hlavy ma nic nenapada. Anglicania, Americania mali nocne stihacky ...Zobrazit celý příspěvek

  StandaBlabol > Ked sme tak totalne OT: Mas nieco o sovietskych nocnych stihacoch. Nieco pred Mig-17P/PF. Len tak z hlavy ma nic nenapada. Anglicania, Americania mali nocne stihacky s radarom uz pocas WWII ale sovieti.Skrýt celý příspěvek

 • asdf
  08:24 28.10.2018

  StandaBlabol > Ja ti to nerozporujem. Ono ze vraj aj ta vyzbroj Mig-15 2x23 mm, 1x37mm bola vybrata s cielom co najvecsieho ucinku proti bombarderom. Len mi ide o rok 48 a ...Zobrazit celý příspěvek

  StandaBlabol > Ja ti to nerozporujem. Ono ze vraj aj ta vyzbroj Mig-15 2x23 mm, 1x37mm bola vybrata s cielom co najvecsieho ucinku proti bombarderom.

  Len mi ide o rok 48 a B-36, s ktorou argumentuje Czertik. Citujme jeho slova, tyka sa to B-36. "cili po cely 48 rusove nemeli cim je zastavit". Rusi do oktobra 48 ani nemali co zastavit, kedze prvu B-36 USAF prevzalo v novembri 48.

  Pre mna cely rok 48 a realne posledne 2 mesiace roku 48 je trochu rozdiel.Skrýt celý příspěvek

 • Takeda
  08:13 28.10.2018

  cernakus: Tak u mne si prosím to rusofobní změňte na rusocidní a bude to asi v pořádku ;-D

  cernakus: Tak u mne si prosím to rusofobní změňte na rusocidní a bude to asi v pořádku ;-D

 • StandaBlabol
  08:07 28.10.2018

  asdf, výkonově Mig-15 na B-36 samozřejmě měl, ale zásadní hrozbu nepředstavoval. Neměl totiž radar, takže by stačilo zaútočit v noci. Tomu mohli zabránit až Mig-17P/PF zavedené ...Zobrazit celý příspěvek

  asdf,

  výkonově Mig-15 na B-36 samozřejmě měl, ale zásadní hrozbu nepředstavoval. Neměl totiž radar, takže by stačilo zaútočit v noci. Tomu mohli zabránit až Mig-17P/PF zavedené ve větších počtech od roku 1953.Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  07:38 28.10.2018

  kubo4747: Iste, a ja zasa poukazujem na to, že nukleárne mocnosti, ktoré majú možnosť viesť so súperom proxy vojnu, siahnu po tejto možnosti. Samozrejme existujú aj možnosti ...Zobrazit celý příspěvek

  kubo4747:
  Iste, a ja zasa poukazujem na to, že nukleárne mocnosti, ktoré majú možnosť viesť so súperom proxy vojnu, siahnu po tejto možnosti.
  Samozrejme existujú aj možnosti konfliktu medzi nukleárnymi mocnosťami, ktoré možnosť viesť navzájom proxy vojnu nemajú, ako povedzme India vs, Pakistan alebo KLDR vs. ktokoľvek. A ešte povedzme o Číne je známe, že si trúfne provokovať nukleárnych susedov, ale pohraničná šarvátka o pár km2 nie je nič, pre čo by bolo treba nasadzovať atomovky. Ale aj inak by som u Číny predpokladal skôr taktiku obsadenia vyhranenej časti územia suseda ako nástroj presadenia svojich cieľov pri následnom rokovaní, než nejakú plošnú inváziu.Skrýt celý příspěvek

 • asdf
  07:35 28.10.2018

  Czertit : B-36 by som z rokom 48 moc neoperoval. Podla tohto tu prvu B-36 USAF prebrali v novembri 48. https://www.airplanesofthepast... Takze ...Zobrazit celý příspěvek

  Czertit : B-36 by som z rokom 48 moc neoperoval.

  Podla tohto tu prvu B-36 USAF prebrali v novembri 48.
  https://www.airplanesofthepast...

  Takze do konca oktobra 48 rusi nemali proti akej B-36 bojovat.

  Podla tohto tu http://www.novacon.com.br/Mig1... prvy produkcny Mig-15 letel 31.12.1948

  A dalej podla tejto tabulky https://aviation.stackexchange...

  v roku 1949 vyrobili rusi 729 migov. Tot je otazka ako rychlo sa tie lietadla predavali k jednotkam a ako rychlo tie jednotky ziskavali operacnu sposobilost.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 3 z 5