Ponorková válka je zpět: Americká SSN(X) získá více torpéd

Počítačová vizualizace ponorky třídy Virginia; větší foto / Public Domain

Americké námořnictvo (US Navy) změnilo požadavky na schopnosti nové třídy jaderných útočných ponorek SSN(X), které po roce 2033 začnou nahrazovat nejstarší ponorky třídy Virginia. Podle nové strategie SSN(X) obdrží více torpéd a opětovně se zaměří na boj s ponorkami nepřítele.

Americké námořnictvo je nejdůležitější složkou Ozbrojených sil Spojených států, která v poslední době dostává s letectvem nejvíce finančních prostředků. Neni divu, US Navy funguje jako první linie obrany území Spojených států, slouží k ochraně námořních tras a oblastí důležitých pro ekonomicko-politické zájmy Spojených států a projektuje americkou vojenskou a politickou moc ve světě.

V dobách Sovětského svazu se US Navy soustředilo především na boj s obří sovětskou ponorkovou flotilou, která měla za úkol, v případě vypuknutí třetí světové války, přehradit lodní zásobovací trasy mezi Spojenými státy a Evropou. Po konci studené války potřeba boje proti sovětským ponorkám zmizela. V poslední době ale Rusko a Čína zavádí nová plavidla, ponorky i zbraňové systémy, které mají odstranit početní a technologickou převahu US Navy.

Rusko chce získat výhody pro případné konflikty především v Severním ledovém oceánu, Atlantickém oceánu a ve Středozemním moři. V případě Číny jde o Jihočínské moře a Indický oceán, přes který vedou námořní obchodní trasy mezi Afrikou a Čínou.  

„Myslím si, že dnešní ruské ponorky jsou možná nejvíce tiché a smrtící na světě, s výjimkou našich vlastních ponorek ‒ myslím si, že americké námořnictvo je pořád technologicky napřed,“ uvedl na konci záři admirál James Foggo, velitel amerického námořnictva v Evropě. „Víme, že ruské ponorky jsou v Atlantiku, testují naši obranu, utvrzují se v naší kontrole moří a připravují se na složité podmořské bojiště, aby se jim podařilo získat výhodu v jakémkoliv budoucím konfliktu. A my jim musíme tuto výhodu vzít.“

US Navy se proto znovu začíná soustředit na boj s rovnocenně vyspělým a početným protivníkem. Příkladem nového přístupu US Navy pro „koncert velmocí 21. století“ je nově vyvíjená jaderná útočná ponorka SSN(X), nástupce ponorek třídy Virginia.

Americké námořnictvo provozuje 16 útočných ponorek třídy Virginia (výtlak 6900 tun), které nahrazují v US Navy ponorky třídy Los Angeles. Původně ponorky Los Angeles měly nahradit ponorky třídy Sea Wolf, ale kvůli vysoké ceně byly vyrobeny jen tři plavidla a následně byla dána přednost menším a levnějším ponorkám třídy Virginia.

V současné době další ponorka třídy Viriginia podstupuje závěrečné námořní testy, devět ponorek je ve výstavbě, dvě jsou objednané a počítá se se stavbou dalších dvaceti ponorek (deset ve verzi Block V, pět ve verzi Block VI a pět ve ve verzi Block VII). Poslední ponorka Virginia Block VII má být dodána v roce 2033 a poté se americké loděnice Huntington Ingalls Industries a General Dynamics Electric Boat zaměří na nejnovější ponorky SSN(X). Třída Virginia ale zůstane ve službě až do roku 2060.


Schéma ponorky třídy Virginia Block I až IV s 12 (2 × 6) šachtami na přídi; větší foto / Public Domain

Nové ponorky SSN(X) se mají vyrábět rychlostí dvě ročně až do roku 2048 celkově US Navy získá 30 nových ponorek SSN(X).

Hlavním rozdílem mezi třídou Virginia a SSN(X) je absence zbraňového modulu VPM (Virginia Payload Module). Modul VPM obsahuje čtyři vertikální šachty, každá se zásobou sedmi střel velikosti Tomahawk.

Modul VPM jako první získají ponorky Virginia Block V, které se začnou stavět od příštího roku, obdrží navíc jeden modul VPM (tedy navíc 28 střel). Celkově budou moci ponorky Virginia Block V přenášet až 65 torpéd / střel (velikosti Tomahawk), oproti počtu 37 kusů zbraní u verzí Block I až IV.

Šachty modulu VPM jsou přístupné zevnitř ponorky, což umožní vysazovat potápěče nebo podvodní roboty. Modul VPM bude umístěn v prostřední části za velitelskou věží, a doplní tak 12 jednoranných vertikálních šachet.  

Oproti původním plánům ale SSN(X) VPM nedostanou, ale naopak získají výrazně větší torpédovou místnost schopnou pojmout navíc 25 torpéd / střel. Současné ponorky třídy Virginia pojmou v torpédové místnosti maximálně 28 torpéd / střel. Celkově tedy nové ponorky SSN(X) pojmout 62 kusů zbraní.

Připomeňme, že americké ponorky mohou z torpédometů odpalovat nejen torpéda, ale právě i střely Tomahawk a nejnověji také protilodní řízené střely Harpoon. Například během cvičení RIMPAC 2018 americká ponorka USS Olympia třídy Los Angeles po více než dvaceti letech znovu z torpédometu vypustila střelu Harpoon, která následně úspěšně zasáhla cíl v podobě vyřazené lodi USS Racine.


Třída Viriginia

„Námořnictvo konkrétně naznačuje, že příští generace útočných ponorek mají být rychlejší, nenápadnější a schopné přenášet více torpéd než třída Virginie ‒ podobně jako ponorky třídy Seawolf,“ uvádí ve své zprávě Kongresový rozpočtový úřad (CBO). „CBO tedy předpokládá, že SSN (X) dosáhne velikosti ponorek třídy Seawolf, tedy asi 9100 tun při ponoření, a bude mít zcela nový design souznící s požadavkem námořnictva na rychlé a smrtící ponorky nové generace.“

Podle webu USNI News hlavním úkolem amerických útočných ponorek po konci studené války zůstal boj s nepřátelskými ponorkami, ale čím dál více prováděly průzkumné, sledovací a zpravodajské operace a zajišťovaly nenápadný přesun a vysazení jednotek speciálních sil. Nově ale SSN(X) se budou muset soustředit i na ochranu konvojů před ponorkami nepřítele.

„Ve světle nedávného strategického posunu od obdobné studené války do nového období s obnoveným střetem velmocí, někteří pozorovatelé dospěli k závěru, že protiponorkový boj proti ruským a čínským ponorkám se může opět stát výsadnějším posláním SSN amerického námořnictva,“ napsal v červenci Ronald O'Rourke z Výzkumné služby amerického Kongresu (Congressional Research Service) ve své zprávě Navy Virginia (SSN-774) Class Attack Submarine Procurement: Background and Issues for Congress.

V souvislosti s chystaným střetem velmocí se americký prezident Donald Trump a Pentagon usilovně snaží zvýšit počet plavidel námořnictva na 355 lodí a ponorek. Námořnictvo podle svých slov potřebuje k dosažení tohoto cíle každoročně 21 miliardy dolarů na akvizice, podle CBO je ale realističtější odhad 28,9 miliardy dolarů ročně (o 80 % více než nyní), a to až do roku 2048.

„Námořnictvo plánuje koupit 301 nových plavidel mezi 2019 až 2048: 245 bojových lodí a 56 podpůrných lodí. Pokud se námořnictvo bude řídit plánem pro vyřazení lodí popsaným z roku 2019, během 30 let svůj cíl 355 lodí neplní,“ uvádí CBO.

Zdroj: USNI News

 
 

Nahlásit chybu v článku


Související články

Německá ponorková flotila mimo provoz

Německé námořnictvo oficiálně provozuje šest diesel-elektrických útočných ponorek Typ 212A. Ve ...

Ruská ponorka Jurij Dolgorukij provedla testovací salvu raket Bulava

Podle ruské tiskové agentury TASS atomová ponorka Jurij Dolgorukij třídy Borej provedla úspěšnou ...

Námořní konvoje ve válce: US Navy dopravní lodě neochrání

V případě rozsáhlého válečného konfliktu bude až 90 % materiálu dopravováno ze Spojených států na ...

Pýcha Royal Navy: Letadlová loď HMS Queen Elizabeth a F-35B

Královské námořnictvo (Royal Navy) v současné době u pobřeží Spojených států intenzivně testuje ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Safi
  02:18 28.10.2018

  cernakus Tabulka počtu bomb je zavádějící, protože obě shozené byly v podstatě prototypy a další se nesestavovaly, dokud nebylo potřeby (třeba na Crossroads). Nicméně materiál ...Zobrazit celý příspěvek

  cernakus

  Tabulka počtu bomb je zavádějící, protože obě shozené byly v podstatě prototypy a další se nesestavovaly, dokud nebylo potřeby (třeba na Crossroads). Nicméně materiál k dispozici byl.

  Tady je papír přímo od Groovse.
  https://nsarchive2.gwu.edu//NS...


  Bude omluva šmudlo ? :-)Skrýt celý příspěvek

 • kubo4747
  00:25 28.10.2018

  PavolR
  To je pravda, ale nebavíme sa o proxy konflikte, ale o priamom konflikte jadrových veľmocí.

  PavolR
  To je pravda, ale nebavíme sa o proxy konflikte, ale o priamom konflikte jadrových veľmocí.

 • Czertik
  00:10 28.10.2018

  cernakus dle tvoji terminolgie vidim ze bud si rus co tu pise cesky, nebo si zil/zijes v rusku. ale jinak k tvojim blabolum ¨ta tabulka co si post o amickych jadernych zbrani ...Zobrazit celý příspěvek

  cernakus
  dle tvoji terminolgie vidim ze bud si rus co tu pise cesky, nebo si zil/zijes v rusku.

  ale jinak k tvojim blabolum
  ¨ta tabulka co si post o amickych jadernych zbrani NIJAK nevyvraci to, co napsal safi
  protoze z te tabulky jednoznacne vypliva ze v 45 amici meli 2 atomky na skladech...a o kolika ze to safi mluvil ze meli pripravene na japonce v tom roce kdyby se nevzdaly ?
  Protoze kdybys ta tabulka obsahovala i ty pouzite (test + japoncici) to cislo vyrobene pro 45 by muselo byt minimalne 3 :)

  a co se tyka b-36, tak mel taky pravdu, protoze bylo zavedene do vyzbroje ve 48 a mig 15 az ve 49, cili po cely 48 rusove nemeli cim je zastavit.
  a ve 48 stale nemeli rusove atomky.
  A samozrejme, otazka je kolik rusove meli pozdeji migu-15 pripravenych orazet pripadne nalety :).

  A ta tvoje teze, ze japoncik se vzdal proto, ze rusove podnikly utok na kontinetu proti mandzusku...wow, to je super blabol. Vysvetli me, jak by jakakoliv armada mimo samotne japonske ostrovy mohla JAKOLIV pomoct pri obrane ostrovu ?
  Jak a cim by ji dopravili na ostrovy ?

  A co se tyka goroskova...ano protahne se jim to o rok..OPET :)
  nebo si zapomel ze podle planu mel byt hotov uz v 2012 ?
  Uvidime jestli nebude zase dalsi zpozdeni.

  A ze rusove maji rozestavenych 3x tolik lodi nez amici ?
  skutecne ? kde a jakych ?
  No byt u ruskeho tempa, stavime jednu lod 20 let misto 5 jak jinde, sem tomu i ochoten verit :).

  A ty civilni zakazky pro ruske lodenice - muzes napsat ktere ze zakazky to maji a pro koho to vyrabi ?
  Ja jen, ze podle mych informaci, tak v petrohradu bylo za casu sssr pres 5 lodenic, dnes tam funguje jen 1, ktera ma stroje stare v prumeru 50 let, nic mladsiho 30, a pomalu tam nemaji do ceho pichnout. Ta stavba par korvet skutecne neni nic extra, zvlast pro lodenice kde ze driv sdtavely nejen bitevni lode ale i raketove krizniky.

  A nejaky link, kterym bys podeprel to, ze seawolf dohanel rusaky a ne naopak, rusakum jeste vice utikal ?
  A nejaky link na vyjardeni amickeho velitele, ktery rika, ze rusky jasan je nejlepsi na svete ? Lepsi nez co maji amici ?

  A ze ty ruske torpeda bylu mega super a kdo vi co, a amicy meli srot ?
  Hmm, a co takhle sem dat jejich vykony spolsu s odhadovanymy schopnostmi senzoru, at muzem porovnavat.Skrýt celý příspěvek

 • Horatio
  23:05 27.10.2018

  To: cernakus. Se zájmem sleduji vaše vývody, mohl by jste, prosím, napřít svoji pozornost na tyto údaje a přetavit je v oslavnou ódu na výkonnost ruských loděnic? Británie: ...Zobrazit celý příspěvek

  To: cernakus.
  Se zájmem sleduji vaše vývody, mohl by jste, prosím, napřít svoji pozornost na tyto údaje a přetavit je v oslavnou ódu na výkonnost ruských loděnic?

  Británie: HMS QEEN ELIZABETH 2009 - 2017
  Rusko : ADMIRAL GORŠKOV 2006 - 2018Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  22:08 27.10.2018

  cernakus: Predsa to, čo aj doteraz, niet dôvod nič meniť. :-) Čo dosiahlo Rusko odkedy ľahkomyseľne strčilo hlavu pod "krymskú gilotínu"? Ukrajinský angažmán mu uviazlo na ...Zobrazit celý příspěvek

  cernakus:
  Predsa to, čo aj doteraz, niet dôvod nič meniť. :-)

  Čo dosiahlo Rusko odkedy ľahkomyseľne strčilo hlavu pod "krymskú gilotínu"? Ukrajinský angažmán mu uviazlo na mŕtvom bode, v Sýrii majú USA a jeho spojenci pod kontrolou väčšie územie, než pred začiatkom ruského zásahu a koniec konfliktu je v nedohľadne - podmienkou je totiž prinajmenšom odstránenie Asada. Domáca popularita Putina je hádam najnižšia od jeho nástupu k moci, jej ďalší pokles by už mohol byť existenciálnou hrozbou pre režim. A ešte čo by bolo, keby bolo Rusko nútené v záujme mierovej zmluvy s Japonskom obetovať časť Kurilských ostrovov. Medziročne kleslo percento Rusov považujúcich svoju krajinu za svetovú veľmoc - už to nie je ani polovica. Takto si teda nejaký ruský úspech nad USA rozhodne nepredstavujem.Skrýt celý příspěvek

 • cernakus
  21:36 27.10.2018

  Shania: článek je taková snůžka lží, polopravd a blbostí, že jsem si při čtení říkal, to snad musel napsat Klimov. Pak jsem se koukl do perexu a ... :-) Když si ho pozorně ...Zobrazit celý příspěvek

  Shania:

  článek je taková snůžka lží, polopravd a blbostí, že jsem si při čtení říkal, to snad musel napsat Klimov. Pak jsem se koukl do perexu a ... :-)

  Když si ho pozorně pročteš, tak tam najdeš dost bot sám. A tím nemyslím chyby ohledně Ruských zbraní. Ale i ohledně těch Západních.Skrýt celý příspěvek

 • Pepin Nešpor
  21:24 27.10.2018

  Omlouvam se vsem co jeto nepotesi nechci byt neslusny,ale uz je toho moc!

  Cernakus :ty "piiiipp pip" bez se bodnout jsi normalne "pipp" pabld! Neotravuj takovymi srackami lidi!

  Omlouvam se vsem co jeto nepotesi nechci byt neslusny,ale uz je toho moc!

  Cernakus :ty "piiiipp pip" bez se bodnout jsi normalne "pipp" pabld! Neotravuj takovymi srackami lidi!

 • Shania
  21:06 27.10.2018

  vetsi pocet torpedometu urcite neni kvuli ASW. cernakus: soveti, natoz rusove nikdy nemeli lepsi torpeda nez mk48, ktere je neustale modernizovane... A vubec nemluvim o ...Zobrazit celý příspěvek

  vetsi pocet torpedometu urcite neni kvuli ASW.

  cernakus: soveti, natoz rusove nikdy nemeli lepsi torpeda nez mk48, ktere je neustale modernizovane...

  A vubec nemluvim o schopnosti je navest na cil atd...
  http://rusnavy.com/science/wea... Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  20:45 27.10.2018

  cernakus "Jako chápu, že jako nějaká netechnická hnida si to představuješ jak opravu dřevníku na tvé zahradě, ale je to fakt složitější." No pobavil som sa ... v práci ...Zobrazit celý příspěvek

  cernakus

  "Jako chápu, že jako nějaká netechnická hnida si to představuješ jak opravu dřevníku na tvé zahradě, ale je to fakt složitější."


  No pobavil som sa ... v práci riadim údržbu a mám zodpovednosť za koordináciu desiatok ľudí ich bezpečnosť, termínov a udržanie rozpočtu .... ja si nemôžem "ruský" prístup dovoliť : )

  Ruské problémy sú celkom známe ... je to jednoducho "BORDEL" ... čo úplne jasne dokazujú posledné "prúsery" v kozmickom priemysle, kde tie "dierky čo navŕtali Amíci" sú len vrcholčekom ľadovca ...

  Čo sa týka kvality a výkony ponoriek ...... blahoželám k takým znalostiam : )

  V normálnom svete je celkom známe, že schopnosti a výkony jadrových ponoriek sú dosť tvrdo strážené a každé hodnotenia odborníkov sú dosť opatrné ... lebo ani oni presné dáta nemajú ... lebo jednoducho ich každá strana veľmi utajuje.


  Škval je naozaj smrtiaci ... na Kursku by vedeli porozprávať .. keby mohli : (. Príčina tohto ruského "prúseru" je taká istá ako pri kozmickom priemysle ... "BORDEL" .. konkrétne výroba zmrvila celú sériu Škvalov a nejakého "génia" napadlo, že na výcvik budú postačovať .... nejako nikomu netrklo, že i bez ostrej hlavice to je problém ....Skrýt celý příspěvek

 • cernakus
  20:13 27.10.2018

  PavolR: jenže je otázka, jak se bude chovat supervelmoc, která si myslí na všech úrovní, že by s přehledem skopala do kuličky celý svět a přitom v zástupných konfliktech jde od ...Zobrazit celý příspěvek

  PavolR:

  jenže je otázka, jak se bude chovat supervelmoc, která si myslí na všech úrovní, že by s přehledem skopala do kuličky celý svět a přitom v zástupných konfliktech jde od porážky k porážce. Navíc ještě s takový "sráčem", jako je "3x méně početné a 12xméně bohaté" Rusko. To se totiž právě Američanům děje. My inteligentnější to jen vidíme jako ústup USA z pozic, které dočasně získala díky prapodivné "geopolitické katastrofě 20. století" a následnému mocenskému vakuu, ale v USA to nesou elity i občané docela těžce.Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  19:48 27.10.2018

  kubo4747: Práve na predchádzanie podobných situácií používajú nukleárne mocnosti zástupné konflikty, kedy si môžu takým, či onakým spôsobom merať sily bez toho, aby jedna či druhá ...Zobrazit celý příspěvek

  kubo4747:
  Práve na predchádzanie podobných situácií používajú nukleárne mocnosti zástupné konflikty, kedy si môžu takým, či onakým spôsobom merať sily bez toho, aby jedna či druhá strana vstúpila na územie protivníka a ten sa tak mohol ocitnúť "v kúte", alebo jeho nebezpečnej blízkosti. A použitie atomoviek v zástupnom konflikte by znamenalo výrazné zhoršenie vlastnej medzinárodnej povesti, čo je tiež jedna z rovín konfliktu.Skrýt celý příspěvek

 • kubo4747
  17:29 27.10.2018

  Miroslav, v otázke ZHN si veľmi, veľmi optimistický. Možno v začiatku konfliktu to bude konvenčný boj, ale neskôr... Ak jedna strana bude prehrávať alebo bude zatlačená do kúta, ...Zobrazit celý příspěvek

  Miroslav, v otázke ZHN si veľmi, veľmi optimistický. Možno v začiatku konfliktu to bude konvenčný boj, ale neskôr... Ak jedna strana bude prehrávať alebo bude zatlačená do kúta, masívna ofenzíva... Alebo hneď na začiatku ich môžu použiť pri masívnej ofenzíve, proti ktorej sa nebude dať ubrániť, respektíve bude neskoro, kým sa armáda zobudí. Ani jedna strana nechce stratiť to za čo bojuje. A prečo by v takej situácii nepoužili taktické jadrové zbrane alebo chemické a pod, keď je to v podstate jediná možnosť. A po použití taktických jadrových určite začne prestrelka a nakoniec dôjde aj na strategické.Skrýt celý příspěvek

 • cernakus
  16:22 27.10.2018

  Kiwwa: Jo ...Zobrazit celý příspěvek

  Kiwwa:

  Jo uniklo.
  https://zpravy.idnes.cz/rusko-...
  https://zpravy.idnes.cz/usa-ci...

  Elity Západu už dlouhodobě připravují ovce na ten masakr. A samozřejmě přitvrzují a gradují rétoriku i své (zlo)činy na mezinárodní scéně. USA je prostě impérium na ústupu z unipolární pozice a je zjevné, že vylízaní američtí vládci to zkusí ještě zvrátit válkou.

  Samozřejmě znají rizika, takže se ještě pořádně nerozhoupali. Ale moc nevěřím, tomu, že by se nerozhoupali nikdy, na to je té páry pod ventilem na Západě už příliš.Skrýt celý příspěvek

 • cernakus
  16:18 27.10.2018

  safi: to víš samozřejmě špatně https://www.alternatewars.com/... případně wiki (ale tam je to jen po pětiletkách) ad B-36, vyjma ...Zobrazit celý příspěvek

  safi:

  to víš samozřejmě špatně
  https://www.alternatewars.com/...
  případně wiki (ale tam je to jen po pětiletkách)

  ad B-36, vyjma neodstatečného počtu opět nemáš pravdu
  https://en.wikipedia.org/wiki/...

  Nejprve si udělej průzkum a pak diskutuj, nebo dostaneš taky nálepku RAŽ.

  Miroslav:
  Ano, paměť tě neklame a co z toho plyne? Já reagoval na tvoji mylnou tezi, že se ZHN nepoužily za WW2 snad z nějakého lidumilství Američanů. Kdyby těch atomovek měli 40, tak by nedostali každý tři dny jednu, ale každý den deset. Právě způsob bombení byl politický blaf pro Japka a Stalina, aby tito měli dojem, že jich mají více. USA měli štígro, že se Japka zhroutila kvůli zhroucení kontinentální armády pod náporem sovětského útoku ve stejné době a tak hodili flintu do žita, jinak by svět (a hlavně Stalin) věděl, že měli jen dvě a další jsou v nedohlednu.

  Dusan:
  no tak se jim to protáhne o rok a co? Prostě byl zřejmě v horším stavu, než počítali. Dokud stroj nerozebereš, tak se odhady co je v čoudu a co bude notné opravit a vyměnit chvíli trvaj. Jako chápu, že jako nějaká netechnická hnida si to představuješ jak opravu dřevníku na tvé zahradě, ale je to fakt složitější. To už je jednodušší časově rozplánovat novovýrobu, nežli opravu. Ti hladoví rusáci mají rozestavěných třikrát tolik lodí, než Američané a loděnice praskají ve švech, protože mají nasmlouvané i civilní zakázky a tohle už není SSSR, že si generální tajemník dupne a všechno se zahodí ve prospěch jediného projektu.

  Jinak ty Sovětské ponorky jsou možná designem staré, ale uvědom si, že Seawolf doháněl Akuly a Sierry ne naopak. Los Angles, což je jádro US submarine fleet doteď, jsou zaostalé primitivní škopky, které jsou konkurencí možná tak Victora. Jasan je pak absolutní špička na kterou se nechytá absolutně nic na světě. Taky podle toho stojí. Ano, zatímco Rusák bude mít 7 Jasanů, tak Američan bude mít v té době 40 Virginek a doslova ty Jasany umlátí čepicemi, ale otírat se o techniku, zde není záhodno. I velitel americké ponorkové flotily má model Jasanu v kanclu s odůvodněním, že to je stroj, kterému by se chtěl novými americkými ponorkami přiblížit. Takže počítám, že chlápek, co výstavbu nejmodernějších ponorek řídí, asi o tom srovnání nejlepších strojů Ruska a USA ví více, než já a už vůbec než ty.

  Dtto výzbroj. Rusák měl v 80tých letech náskok jako sviňa a dodnes ty jejich torpéda, raketová torpéda, rakety s torpédy atd.. jsou špička. Ale to jim nestačí, takže čerstvě vyvinuli monopropíka, dva elektrické kousky, a ve vývoji je nástupce škvalu, kterej už v druhé verzi byl hodně smrtící hračka. USA točí furt dokola monpropíkové Mk48, které je prostě už za zenitem a moderní evropské elektra si ho podají s chlebem k večeři. A tím výzbroj amerických huhuláků končí. Jo ještě vlastně mají tomahavky. Akorát tak no otravování Asada a jiných darebáků.

  takeda, El Duderino:
  Rusofibní Amerikofilní Židofil. Tahle partička vykazuje stejné znaky - fanatizmus a povrchní až žádné znalosti, zejména techniky. Nemám čas identifikovat, kterej je kterej, tak dostanou RAŽe a je hotovo. Ať si z toho vyberou, co na ně sedí nejlépe.Skrýt celý příspěvek

 • Kiwwwa
  12:11 27.10.2018

  "V souvislosti s chystaným střetem velmocí..." Kedy? Co? Kto? Ako? Nieco mi uniklo? :)

  "V souvislosti s chystaným střetem velmocí..." Kedy? Co? Kto? Ako? Nieco mi uniklo? :)

 • El Duderino
  12:11 27.10.2018

  Žeby Realisticky A Zorientovany? :-)

  Žeby Realisticky A Zorientovany? :-)

 • Takeda
  10:16 27.10.2018

  Co znamená ta zkratka RAZ, kterou tu cernakus častuje ostatní?

  Co znamená ta zkratka RAZ, kterou tu cernakus častuje ostatní?

 • dusan
  07:50 27.10.2018

  Ruské ponorky problémom pre USA asi sotva niekedy budú : ) Ruské plány sú síce veľké ... ale realita nepustí ... rusko je príliš chudobné aby sa hralo na veľmoc. Stačí sa ...Zobrazit celý příspěvek

  Ruské ponorky problémom pre USA asi sotva niekedy budú : )

  Ruské plány sú síce veľké ... ale realita nepustí ... rusko je príliš chudobné aby sa hralo na veľmoc. Stačí sa pozrieť na "nekonečné" modernizácie či stavby všetkých druhov plavidiel - i "vlajkových" raketových krížnikov:
  https://flotprom.ru/2017/Се...
  Úplne pôvodné termíny boli plánované na rok 2012, už príprava sa oneskorila ... potom to bol tento roku .... a už sme niekde na roku 2021 ...možno...
  Keďže nadšenie pre Krym vyprcháva, dôchodková reforma Rusov nepotešila, tak je isté, že Putin a spol. sa budú musieť viac sústrediť na domácu politiku, lebo z primitívnych rečí o "zlom západe" sa Rusi nenajedia ...

  Stále sú prakticky všetky funkčné jadrové ponorky produktom ZSSR ....

  Obnova síce už beží, ale je pomalá a i vzhľadom na napätie medzi východom a západom a teda rozsiahlych sankcií, možno očakávať, že bude klesať nie len počet ruských jadrových ponoriek, ale i ich kvalita ....Skrýt celý příspěvek

 • Miroslav
  06:31 27.10.2018

  Cernakus: Ak ma pamäť neklame tak ZSSR otestoval svoju bombu až v roku 1949, teda 4 roky po vojne.

  Cernakus: Ak ma pamäť neklame tak ZSSR otestoval svoju bombu až v roku 1949, teda 4 roky po vojne.

 • Safi
  04:15 27.10.2018

  cernakus - pokud vím, tak třetí byla připravena k přesunu na Tinian 12. srpna další měla následovat někdy v první půlce září. "Zasranej mužik" ji začal dostávat v padesátým a to ...Zobrazit celý příspěvek

  cernakus - pokud vím, tak třetí byla připravena k přesunu na Tinian 12. srpna další měla následovat někdy v první půlce září.
  "Zasranej mužik" ji začal dostávat v padesátým a to už jich USA mělo 3-400 včetně prostředků dopravy v podobě B-36, který si mohl létat přes SSSR podle libosti.

  Takže si myslím, že patrně nemáte pravdu.

  Co se týká článku, tak mi přijde, že jen přerovnávají výzbroj ze sil do torpédometů - oboje je schopné vypouštět velké spektrum výzbroje. Nedokážu si představit, že by ponorka takový počet torpéd mohla vůbec spotřebovat.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 4 z 5