Ponorková válka je zpět: Americká SSN(X) získá více torpéd

Počítačová vizualizace ponorky třídy Virginia; větší foto / Public Domain

Americké námořnictvo (US Navy) změnilo požadavky na schopnosti nové třídy jaderných útočných ponorek SSN(X), které po roce 2033 začnou nahrazovat nejstarší ponorky třídy Virginia. Podle nové strategie SSN(X) obdrží více torpéd a opětovně se zaměří na boj s ponorkami nepřítele.

Americké námořnictvo je nejdůležitější složkou Ozbrojených sil Spojených států, která v poslední době dostává s letectvem nejvíce finančních prostředků. Neni divu, US Navy funguje jako první linie obrany území Spojených států, slouží k ochraně námořních tras a oblastí důležitých pro ekonomicko-politické zájmy Spojených států a projektuje americkou vojenskou a politickou moc ve světě.

V dobách Sovětského svazu se US Navy soustředilo především na boj s obří sovětskou ponorkovou flotilou, která měla za úkol, v případě vypuknutí třetí světové války, přehradit lodní zásobovací trasy mezi Spojenými státy a Evropou. Po konci studené války potřeba boje proti sovětským ponorkám zmizela. V poslední době ale Rusko a Čína zavádí nová plavidla, ponorky i zbraňové systémy, které mají odstranit početní a technologickou převahu US Navy.

Rusko chce získat výhody pro případné konflikty především v Severním ledovém oceánu, Atlantickém oceánu a ve Středozemním moři. V případě Číny jde o Jihočínské moře a Indický oceán, přes který vedou námořní obchodní trasy mezi Afrikou a Čínou.  

„Myslím si, že dnešní ruské ponorky jsou možná nejvíce tiché a smrtící na světě, s výjimkou našich vlastních ponorek ‒ myslím si, že americké námořnictvo je pořád technologicky napřed,“ uvedl na konci záři admirál James Foggo, velitel amerického námořnictva v Evropě. „Víme, že ruské ponorky jsou v Atlantiku, testují naši obranu, utvrzují se v naší kontrole moří a připravují se na složité podmořské bojiště, aby se jim podařilo získat výhodu v jakémkoliv budoucím konfliktu. A my jim musíme tuto výhodu vzít.“

US Navy se proto znovu začíná soustředit na boj s rovnocenně vyspělým a početným protivníkem. Příkladem nového přístupu US Navy pro „koncert velmocí 21. století“ je nově vyvíjená jaderná útočná ponorka SSN(X), nástupce ponorek třídy Virginia.

Americké námořnictvo provozuje 16 útočných ponorek třídy Virginia (výtlak 6900 tun), které nahrazují v US Navy ponorky třídy Los Angeles. Původně ponorky Los Angeles měly nahradit ponorky třídy Sea Wolf, ale kvůli vysoké ceně byly vyrobeny jen tři plavidla a následně byla dána přednost menším a levnějším ponorkám třídy Virginia.

V současné době další ponorka třídy Viriginia podstupuje závěrečné námořní testy, devět ponorek je ve výstavbě, dvě jsou objednané a počítá se se stavbou dalších dvaceti ponorek (deset ve verzi Block V, pět ve verzi Block VI a pět ve ve verzi Block VII). Poslední ponorka Virginia Block VII má být dodána v roce 2033 a poté se americké loděnice Huntington Ingalls Industries a General Dynamics Electric Boat zaměří na nejnovější ponorky SSN(X). Třída Virginia ale zůstane ve službě až do roku 2060.


Schéma ponorky třídy Virginia Block I až IV s 12 (2 × 6) šachtami na přídi; větší foto / Public Domain

Nové ponorky SSN(X) se mají vyrábět rychlostí dvě ročně až do roku 2048 celkově US Navy získá 30 nových ponorek SSN(X).

Hlavním rozdílem mezi třídou Virginia a SSN(X) je absence zbraňového modulu VPM (Virginia Payload Module). Modul VPM obsahuje čtyři vertikální šachty, každá se zásobou sedmi střel velikosti Tomahawk.

Modul VPM jako první získají ponorky Virginia Block V, které se začnou stavět od příštího roku, obdrží navíc jeden modul VPM (tedy navíc 28 střel). Celkově budou moci ponorky Virginia Block V přenášet až 65 torpéd / střel (velikosti Tomahawk), oproti počtu 37 kusů zbraní u verzí Block I až IV.

Šachty modulu VPM jsou přístupné zevnitř ponorky, což umožní vysazovat potápěče nebo podvodní roboty. Modul VPM bude umístěn v prostřední části za velitelskou věží, a doplní tak 12 jednoranných vertikálních šachet.  

Oproti původním plánům ale SSN(X) VPM nedostanou, ale naopak získají výrazně větší torpédovou místnost schopnou pojmout navíc 25 torpéd / střel. Současné ponorky třídy Virginia pojmou v torpédové místnosti maximálně 28 torpéd / střel. Celkově tedy nové ponorky SSN(X) pojmout 62 kusů zbraní.

Připomeňme, že americké ponorky mohou z torpédometů odpalovat nejen torpéda, ale právě i střely Tomahawk a nejnověji také protilodní řízené střely Harpoon. Například během cvičení RIMPAC 2018 americká ponorka USS Olympia třídy Los Angeles po více než dvaceti letech znovu z torpédometu vypustila střelu Harpoon, která následně úspěšně zasáhla cíl v podobě vyřazené lodi USS Racine.


Třída Viriginia

„Námořnictvo konkrétně naznačuje, že příští generace útočných ponorek mají být rychlejší, nenápadnější a schopné přenášet více torpéd než třída Virginie ‒ podobně jako ponorky třídy Seawolf,“ uvádí ve své zprávě Kongresový rozpočtový úřad (CBO). „CBO tedy předpokládá, že SSN (X) dosáhne velikosti ponorek třídy Seawolf, tedy asi 9100 tun při ponoření, a bude mít zcela nový design souznící s požadavkem námořnictva na rychlé a smrtící ponorky nové generace.“

Podle webu USNI News hlavním úkolem amerických útočných ponorek po konci studené války zůstal boj s nepřátelskými ponorkami, ale čím dál více prováděly průzkumné, sledovací a zpravodajské operace a zajišťovaly nenápadný přesun a vysazení jednotek speciálních sil. Nově ale SSN(X) se budou muset soustředit i na ochranu konvojů před ponorkami nepřítele.

„Ve světle nedávného strategického posunu od obdobné studené války do nového období s obnoveným střetem velmocí, někteří pozorovatelé dospěli k závěru, že protiponorkový boj proti ruským a čínským ponorkám se může opět stát výsadnějším posláním SSN amerického námořnictva,“ napsal v červenci Ronald O'Rourke z Výzkumné služby amerického Kongresu (Congressional Research Service) ve své zprávě Navy Virginia (SSN-774) Class Attack Submarine Procurement: Background and Issues for Congress.

V souvislosti s chystaným střetem velmocí se americký prezident Donald Trump a Pentagon usilovně snaží zvýšit počet plavidel námořnictva na 355 lodí a ponorek. Námořnictvo podle svých slov potřebuje k dosažení tohoto cíle každoročně 21 miliardy dolarů na akvizice, podle CBO je ale realističtější odhad 28,9 miliardy dolarů ročně (o 80 % více než nyní), a to až do roku 2048.

„Námořnictvo plánuje koupit 301 nových plavidel mezi 2019 až 2048: 245 bojových lodí a 56 podpůrných lodí. Pokud se námořnictvo bude řídit plánem pro vyřazení lodí popsaným z roku 2019, během 30 let svůj cíl 355 lodí neplní,“ uvádí CBO.

Zdroj: USNI News

 
 

Nahlásit chybu v článku


Související články

Německá ponorková flotila mimo provoz

Německé námořnictvo oficiálně provozuje šest diesel-elektrických útočných ponorek Typ 212A. Ve ...

Ruská ponorka Jurij Dolgorukij provedla testovací salvu raket Bulava

Podle ruské tiskové agentury TASS atomová ponorka Jurij Dolgorukij třídy Borej provedla úspěšnou ...

Námořní konvoje ve válce: US Navy dopravní lodě neochrání

V případě rozsáhlého válečného konfliktu bude až 90 % materiálu dopravováno ze Spojených států na ...

Pýcha Royal Navy: Letadlová loď HMS Queen Elizabeth a F-35B

Královské námořnictvo (Royal Navy) v současné době u pobřeží Spojených států intenzivně testuje ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • cernakus
  22:49 26.10.2018

  Miroslav: Klasivky RAZ, zamenuje nemohoucnost za nechut. Vis ze ctvrtou atomovku nemeli? Jednu praskli v nevadske pousti, dvema odstranili japkum 1% populace a pak az do vanoc ...Zobrazit celý příspěvek

  Miroslav:

  Klasivky RAZ, zamenuje nemohoucnost za nechut. Vis ze ctvrtou atomovku nemeli? Jednu praskli v nevadske pousti, dvema odstranili japkum 1% populace a pak az do vanoc nebylo nic.

  Ono jim to nastesti vubec neslo vyrabet a kdyz uz konecne meli zasobicku i prostredky dopravy, tak ji zasranej muzik mel taky a to uz bylo trosku riziko.Skrýt celý příspěvek

 • Miroslav
  21:43 26.10.2018

  Czertik: Som presvedčený, že aj v prípade, že tretia svetová vojna skutočne vypukne, že ZHN tak, ako ich poznáme dnes nasadené nebudú. Žiadna zo zúčastnených strán konfliktu nejde ...Zobrazit celý příspěvek

  Czertik: Som presvedčený, že aj v prípade, že tretia svetová vojna skutočne vypukne, že ZHN tak, ako ich poznáme dnes nasadené nebudú. Žiadna zo zúčastnených strán konfliktu nejde do vojny prehrať a hromadné nasadenie ZHN žiaden konflikt vyhrať nedokáže. Ani v druhej svetovej sa ZHN prakticky nepoužili. A USA zhodili 2 atomovky len preto, že v danom čase nemal takú zbraň nikto. Okrem toho, zhodenie týchto bômb malo obrovský politický vplyv.Skrýt celý příspěvek

 • Czertik
  20:52 26.10.2018

  markus ano, jiste, ale rek bych ze dost podstatne je to slovo ZATIM. Co se stane pokud cinani premluvi indy ci nekoho podobneho ? navic, kvalita neni vsechno, v historii valek je ...Zobrazit celý příspěvek

  markus
  ano, jiste, ale rek bych ze dost podstatne je to slovo ZATIM. Co se stane pokud cinani premluvi indy ci nekoho podobneho ?
  navic, kvalita neni vsechno, v historii valek je hodne pripadu nejen bitev, ale i celych valek kdy proste vyhral pocet a ne kvalita (rusko vs nemecko za 2sv, amici a frantici ve vietnamu , vsechny afghany apod).

  A podle me je otazky kdy bude cinanu na to dostatek, ne jestli.Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  20:09 26.10.2018

  Miroslav - já myslím, že Rusko si dá kávičku. markus +1 jo, vypadá to na Válku v Pacifiku reloaded. Jenom podíl USA bude o fous menší a o to větší bude význam Austrálie, ...Zobrazit celý příspěvek

  Miroslav - já myslím, že Rusko si dá kávičku.

  markus +1 jo, vypadá to na Válku v Pacifiku reloaded. Jenom podíl USA bude o fous menší a o to větší bude význam Austrálie, Japonska, Vietnamu, Singapuru, a Koree.Skrýt celý příspěvek

 • markus223
  19:48 26.10.2018

  Czertik No zatím se proti Číně dost vymezují země jako Japonsko, Jižní Korea, Indie, Vietnam, Filipíny a Austrálie + USA samozřejmě, takže bych s tím "umlátí nás čepicemi" ...Zobrazit celý příspěvek

  Czertik

  No zatím se proti Číně dost vymezují země jako Japonsko, Jižní Korea, Indie, Vietnam, Filipíny a Austrálie + USA samozřejmě, takže bych s tím "umlátí nás čepicemi" trochu brzdil.Skrýt celý příspěvek

 • Czertik
  19:07 26.10.2018

  miroslav
  az se cinani daji na pochod, tak bez atomek je nedokaze zastavit NIKDO na svete.

  miroslav
  az se cinani daji na pochod, tak bez atomek je nedokaze zastavit NIKDO na svete.

 • Miroslav
  17:50 26.10.2018

  Ja už roky tvrdím, že ak opäť príde ku globálnemu konfliktu, tak to bude v pacifiku a bude to stret kvality a kvantity. Teda USA a Čína. Na druhej strane neverím, že Rusko sa pridá ...Zobrazit celý příspěvek

  Ja už roky tvrdím, že ak opäť príde ku globálnemu konfliktu, tak to bude v pacifiku a bude to stret kvality a kvantity. Teda USA a Čína. Na druhej strane neverím, že Rusko sa pridá na stranu Číny ako si mnoho ľudí myslí. Ak by Čína takéto veľké meranie síl vyhrala, získala by status a silu ktorá by nepochybne viedla k ďalšiemu stretu s Ruskom. História už neponúkne nič nové. História sa už len zopakuje ale tentoraz nebude Rusko s USA stáť pred bránami Berlína ale Pekingu.Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  17:50 26.10.2018

  "nové ponorky SSN(X) se mají vyrábět rychlostí dvě ročně"


  ...to sů prdy to sů prdy! Kolik to tak jedé?!

  "nové ponorky SSN(X) se mají vyrábět rychlostí dvě ročně"


  ...to sů prdy to sů prdy! Kolik to tak jedé?!

Načítám diskuzi...

Stránka 5 z 5