Vampir, Aligator, Tatrapan: Československá technika v Indonésii

České raketomety RM-70 Vampir při testech v Indonésii; větší foto /  Print Screen YouTube

Indonéská armáda v posledních dnech převzala osm českých raketometů RM-70 Vampir od společnosti Czechoslovak Group (CSG). Součástí dodávky jsou i slovenská obrněná vozidla Aligator Master II a Tatrapan.

Indonéská armáda již v roce 2003 nakoupila z České republiky devět použitých raketometů RM-70 ráže 122 mm na podvozku nákladního automobilu Tatra T-813 8×8 KOLOS. RM-70 je v podstatě kombinací sovětského raketometu BM-21 GRAD a nákladního automobilu Tatra.

Indonéskými médií nyní proběhla informace o dodávce dalších osmi kusů (dvě baterie) raketometů RM-70 Vampir pro indonéskou námořní pěchotu.

Základem je stále raketomet BM-21 GRAD, ten je ale nově umístěn na podvozku poslední řady vojenských automobilů Tatra T-815-7. Podle tiskových materiálů CSG je “vampir” vybaven i moderním systémem řízení palby.

Z indonéských médií a dostupných videozáznamů je patrné, že indonéská strana také převzala slovenský obrněný kolový transportér Tatrapan 6×6 a nová obrněná vozidla Aligator Master II 4×4.

Podle oficiálních informací je součástí dodávky osmi RM-70 Vampir, jedno velitelské vozidlo, dvě muniční vozidla, jedno odtahové vozidlo, jedna cisterna a dvě vozidla Aligator Master II. Indonéská média spekulují, že právě Tatrapan slouží jako velitelské vozidlo praporu a Aligator Master II jako vozidlo předsunutého dělostřeleckého návodčího nebo velitelské vozidlo baterie.

Vozidla Aligator II i Tatrapan před zavedením do indonéské armády prošla v Indonésii náročnými provozními testy. Kromě Kypru je Indonésie druhou zemí, kde se podařilo obrněné transportéry Tatrapan vyvést. V případě Aligator Master II jde o první důležitý zahraniční úspěch nového vozidla.

Ač indonéská média nepřináší více podrobností, je téměř jisté, že i odtahové, muniční a cisternové vozy budou na podvozku Tatry.

Devizou RM-70 Vampir je především moderní automobil Tatra T-815-7. Pancéřová kabina Tatrovky chrání posádku před balistickými hrozbami, ale také před účinky chemických, biologických nebo jaderných zbraní.

K pohonu slouží osmiválec Tatra T3C o výkonu 270 kW, jeho sílu na kola přenáší tatrovácká převodovka typu 10TS 210N se systémem poloautomatického řazení Tatra Norgren a přídavnou převodovkou Tatra 2.30TRS. Dojezd vampiru činí kolem jednoho tisíce kilometrů, přičemž na silnici vyvine rychlost až 90 km/h.

Zástupci CSG předávají techniku indonéské armádě.

Stavba prvního prototypu RM -70 Vamir začala v únoru 2015 a úspěšné střelecké zkoušky RM-70 Vampir absolvoval v říjnu téhož roku.

“Mnohé armády v předchozích letech vyřadily staré raketové nosiče, ovšem konflikty z poslední doby ukazují, že jde stále o účinné prostředky palebné podpory. A EXCALIBUR ARMY proto chce prostřednictvím vampiru nabídnout potenciálním zájemcům moderní systém s vysokým bojovým výkonem za velmi příznivou cenu,” dočteme se v tiskových materiál CSG o vozidle RM-70 Vampir.

Přímo v raketometu RM-70 Vampir je připraveno 40 raket ráže 122 mm, dalších 40 raket veze tatrovka na korbě před raketometem. Rakety mají maximální dosah 20 km. Salva 40 raket zničí prostor o velikosti cca 3 hektary.

Indonéská armáda plánuje nakoupit 36 raketometů RM-70 Vampir pro dva prapory. Nákup bude ale uskutečněn podle finančních možností indonéské strany.

Dodejme, že indonéské pozemní vojsko (tedy nikoliv námořní pěchota) provozuje 36 moderních brazilských raketometů Astros II s raketami ráže 300 mm. Brazilské raketomety Astros II rovněž využívají české nákladní automobily Tatra.

Indonéská námořní pěchota rovněž vlastní těžké nákladní automobily Tatra T815-7 MOR89 s podvalníky pro přepravu obojživelných výsadkových bojových vozidel BMP-3F a bojových vozidel pěchoty BMP-2.

Zdroj: Army Recognition

Nahlásit chybu v článku


Související články

Armáda ČR se zajímá o španělské tanky Leopard 2A4

Minulý týden navštívila česká armádní delegace španělskou vojenskou základnu u města Zaragoza. Zde ...

České bitevníky opět v Pobaltí

Na letecké základně v Šiauliai v Litvě probíhá ve dnech 11. až 18. července 2016 druhá část ...

Nosič balistických plátů Magnum TAC-1 pro Armádu ČR

Ministerstvo obrany ČR (MO ČR) se rozhodlo řešit dlouhodobý nedostatek adekvátní osobní balistické ...

Nové letištní radiolokátory pro Armádu ČR

Ministerstvo obrany ČR (MO ČR) vybralo českou firmu ELDIS Pardubice jako dodavatele nových ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Padousek
  23:57 09.08.2016

  Cena zakázky je údájně okolo 100 milionů korun, což je slušná cena za 2 baterie po 4 raketometech. Nevím proč armáda nepořídí alespoň 2 baterie když to stojí přibližně jako jedno ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Cena zakázky je údájně okolo 100 milionů korun, což je slušná cena za 2 baterie po 4 raketometech. Nevím proč armáda nepořídí alespoň 2 baterie když to stojí přibližně jako jedno vozidlo Pandur... Alespoň by si armáda udržovala schopnosti a dovednosti s obsluhou raketometů a v případě ohrožení státu by bylo alespoň na čem stavět...
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  18:07 08.08.2016

  Samozřejmě nemá smysl vymýšlet vymyšlené, když zmínění Izreaelci používají Tatrovácké podvozky na všechno možné. Tedy pokud budeme chtít na podvozku raketomet, nebo houfnici, tak ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Samozřejmě nemá smysl vymýšlet vymyšlené, když zmínění Izreaelci používají Tatrovácké podvozky na všechno možné. Tedy pokud budeme chtít na podvozku raketomet, nebo houfnici, tak od nich dostaneme konstrukci dřív a v poněkud jiné kvalitě než co dovede Konštrukta nebo CSG. Když se budou trochu snažit, tak získají licenci pro výrobu.
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  17:07 08.08.2016

  Modular je mozna fajn, ale holt nekteri to umi lip. Otazkou je proc si kupivat Modular, kdyz u 122mm mu klesla palebna sila a u 227mm se muzu obratit bud na vyrobce Himars nebo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Modular je mozna fajn, ale holt nekteri to umi lip. Otazkou je proc si kupivat Modular, kdyz u 122mm mu klesla palebna sila a u 227mm se muzu obratit bud na vyrobce Himars nebo prave na ty Izraelce. Pridanou hodnotu v Modularu nevidim
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  16:10 08.08.2016

  Tak Modular je starý podvozek, na který se dá naložit americký kontejner nebo staré trubky z Gradu a k tomu pod Window NT napsali nové řízení palby. Sice celkem jednoduché, ale ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak Modular je starý podvozek, na který se dá naložit americký kontejner nebo staré trubky z Gradu a k tomu pod Window NT napsali nové řízení palby. Sice celkem jednoduché, ale proč ne? U zakázky pro Indonézii by bylo zajímavé vědět, kdo z dodavatelů hrál první housle a kdo byl subdodavatelem. Konštrukta patří státu, pokud se nepletu, ti se moc tržně chovat nebudou (že by třeba prosazovali Modular) a CSG asi rád cosi přihraje firmě vlastněné státem, protože bude na oplátku něco potřebovat (dodat Corsacy a další)
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  16:10 08.08.2016

  Osobně bych ovšem někoho hnal k odpovědnosti, pokud by to na podvozku Tatry nebylo. Konkurenční prostředí je jedna věc, unifikace výzbroje druhá, často důležitější.

  Osobně bych ovšem někoho hnal k odpovědnosti, pokud by to na podvozku Tatry nebylo. Konkurenční prostředí je jedna věc, unifikace výzbroje druhá, často důležitější.

 • cirdo
  13:35 08.08.2016

  Modular je v prvom rade prestavba na 227mm rakety, nieco na sposob M142. Ze dokaze strielat aj 122mm je len bonus na ktorom asi trvaly OS SR. Ze sa znizil pocet 122mm rakiet ktore ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Modular je v prvom rade prestavba na 227mm rakety, nieco na sposob M142. Ze dokaze strielat aj 122mm je len bonus na ktorom asi trvaly OS SR. Ze sa znizil pocet 122mm rakiet ktore dokaze vypalit v salve je dane rozmermy toho kontajneru.

  Ak bude ACR jedneho dna kupovat raketomety, tak na MO nabehnu lobisti od CSG a postaraju sa o to aby to malo tatrovacky podvozok. Co uz bude nanom je jedno a bude to zavisiet od kvality podvozku a nosnosti atd.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  10:22 08.08.2016

  stirling:
  Děkuju za infor. Kráska to zrovna není, ale účel asi splní. S tím že by nákupy mohly probíhat rychlej je fakt, ale rychlost výroby je asi taky omezená (lidi, výrobní ...
  Zobrazit celý příspěvek

  stirling:
  Děkuju za infor. Kráska to zrovna není, ale účel asi splní. S tím že by nákupy mohly probíhat rychlej je fakt, ale rychlost výroby je asi taky omezená (lidi, výrobní stroje, prostory atd.)
  Nakupují i věci, o kterých se mluví spíš v cizině, než v čechách. Kupříkladu tady ty malinké detektory min (100 ks): Schiebel MIMID

  http://defence-blog.com/army/c...

  http://www.energetyka24.com/41...
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  09:41 08.08.2016

  Modular nepovažuju za zdařilo přestavbu. Při ráži 122mm se mu zmenšila palebná síla ze 40 raket na 28 raket. To například u toho Lynxu nehrozí - ten nese dva kontejnery po dvaceti ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Modular nepovažuju za zdařilo přestavbu. Při ráži 122mm se mu zmenšila palebná síla ze 40 raket na 28 raket. To například u toho Lynxu nehrozí - ten nese dva kontejnery po dvaceti raketách 122mm nebo kombinaci:
  20x122mm (dostřel 40km) +13x160mm (dostřel 45km)
  20x122mm (dostřel 40km) + 6x TCS (?km)
  20x122mm (dostřel 40km)+ 4x 306mm (dostřel 150km)
  20x122mm + 1xDelilah (dostřel 180km)
  Pochopitelně tyto kontejnery jde kombinovat i jinak, dle mise případně je nekombinovat vůbec.
  A mimochodem TCS RAMAM by měla být izraelská verze 227mm pro raketomety M270.
  Skrýt celý příspěvek

 • stirling
  09:38 08.08.2016

  Tatra má hotový prototyp viz. http://forum.valka.cz/topic/vi...
  Bohužel současné zakázky se nehorázně vlečou a ne jen tatry (viz ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tatra má hotový prototyp viz. http://forum.valka.cz/topic/vi...
  Bohužel současné zakázky se nehorázně vlečou a ne jen tatry (viz titus, pandur, radar, vrtulniky) a žádné podrobné info není, jestli letos zase nevyčerpají všechny peníze tak by to měl stropnický okamžitě položit.
  Vampir je fajn, ale opravdu pro naši armádu je priorita moderní houfnice až pak se můžeme koukat po nějakém raketometu, ale při našich menších počtech by to opravdu chtělo něco modernějšího.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  08:53 08.08.2016

  cirdo:
  Taky si nemyslím, že by si konkurovali. Přeci jen, Vampir je levný raketomet pro nenáročného zákazníka a dá se k nim levně sehnat munice. Pokud AČR hodlá kompletně přejít ...
  Zobrazit celý příspěvek

  cirdo:
  Taky si nemyslím, že by si konkurovali. Přeci jen, Vampir je levný raketomet pro nenáročného zákazníka a dá se k nim levně sehnat munice. Pokud AČR hodlá kompletně přejít na ráži NATO (a mít raketomety) je vhodnější Modular (Vampir by byl krok bokem), na modernějším podvozku a s novou větší pancéřovanou kabinou. Jen by to už nebyl původní Modular, ale nový stroj (třeba Modular 2). Pro CSG by to neměl být problém, pokud by byl zájem.
  Netušíte jak to vypadá s těmi 41 Tatrami k minometům ráže 120mm ?
  Skrýt celý příspěvek

 • cirdo
  01:44 08.08.2016

  @Niko: suhlasim

  @Mrzout: nemyslim si ze Vampir a Modular su konkurencia. Ide o zakaznika co si vyberie. Ak chce tatrovku "iba" s 122mm rakety tak si vyberie Vampir, ak to chce ...
  Zobrazit celý příspěvek

  @Niko: suhlasim

  @Mrzout: nemyslim si ze Vampir a Modular su konkurencia. Ide o zakaznika co si vyberie. Ak chce tatrovku "iba" s 122mm rakety tak si vyberie Vampir, ak to chce striedat s 227mm raketami tak Modular.
  A ze Czechoslovak Group spolupracuje s Kerametal je jasne z dodavky tatrapanu a aligator mastera.

  @Skelete: To ze izraelsky Lynx dokaze strielat hocico je fuk ak ma armada na skladoch len 122mm alebo ATACMSy od NATO. Modular je na Tatrovackom podvozku a ma vlastny zeriav (lahsia logistika).
  RM-70 Modular mi pride ako celkom podareny raketomet a niektory diskutery ho zavrhuju len preto ze je, s prepacenim, slovensky a teda podla nich podradny. A je mi z toho smutno.

  BTW: Ten tatrapan by si naozaj zasluzil nejaky modernejsi vyzor
  Skrýt celý příspěvek

 • kpt.america
  22:03 07.08.2016

  sorge227 nebuďte vztahovačnej!Zkontrolujte,prosím číslo,já psal 277,a taky se kolte blížím k věcem takým jaké jsou!Jestli je to trolling,prosím!Když vás rodiče hubujou,to je taky ...
  Zobrazit celý příspěvek

  sorge227 nebuďte vztahovačnej!Zkontrolujte,prosím číslo,já psal 277,a taky se kolte blížím k věcem takým jaké jsou!Jestli je to trolling,prosím!Když vás rodiče hubujou,to je taky trolling?Každej kdo s váma nezdílí vlnku je troll?Bavíte se o věcech které slouží k zabíjení všeho živého jako o hračkách pro batolata a jěště si v tom chrochtíte!A kdo nechrochtá, tak je troll?Tak kdo je vadnej???
  Skrýt celý příspěvek

 • kpt.america
  14:54 07.08.2016

  Sorge-277!I ten najvětší hlupák vie,že najlepší raketometač je RUSKÝ!V minulosti,v současnosti i nabudúce-prostě už navždy!
  A americké majú jednu malů nevýhodu.Takú drobnost!Každá ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Sorge-277!I ten najvětší hlupák vie,že najlepší raketometač je RUSKÝ!V minulosti,v současnosti i nabudúce-prostě už navždy!
  A americké majú jednu malů nevýhodu.Takú drobnost!Každá druhá,tretia raketa predčasně vybuchuje!Najčastejšie už v hlavni.Preto americkí výrobci raketometov jedů nonstop,na tri smeny!
  Skrýt celý příspěvek

 • kpt.america
  14:47 07.08.2016

  https://www.novinky.cz/zahrani...
  Kdyby tam ten drón lítal tak půlhodinku,tak ...
  Zobrazit celý příspěvek

  https://www.novinky.cz/zahrani...
  Kdyby tam ten drón lítal tak půlhodinku,tak žid na něho vystřílí všechny patrióty,pithóny...dokud by operátor dronu neumřel smíchy!
  Skrýt celý příspěvek

 • Sorge-227
  12:34 07.08.2016

  Ako to je vlastne s raketometom GRAD v ruskej a inych armadach. Bude ho Rusko vyradovat? Lebo ma Rusko strasne vela druhov raketometov. Aky je najlepsi raketomet v sucasnosti? ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ako to je vlastne s raketometom GRAD v ruskej a inych armadach. Bude ho Rusko vyradovat? Lebo ma Rusko strasne vela druhov raketometov. Aky je najlepsi raketomet v sucasnosti? Jaky je rozdiel medzi gradom, uraganom a... Americke rakotemety maju presne rakety, alebo je to tiez robene na odpalovanie v salvach na velku plochu?
  Skrýt celý příspěvek

 • Nesher
  12:18 07.08.2016

  Trenér
  Nekrmte trolla prosím. Zatím měla diskuse pod článkem slušnou úroveň.

  Trenér
  Nekrmte trolla prosím. Zatím měla diskuse pod článkem slušnou úroveň.

 • Put_in
  11:51 07.08.2016

  Trener - Na to se neptejte mě, ale izraelského letectva. :)

  Trener - Na to se neptejte mě, ale izraelského letectva. :)

 • Trener
  11:29 07.08.2016

  K předešlému příspěvku: Není to trochu drahý špás střílet Patriotama na bezpilotní letoun? Možná i raketou vzduch-vzduch...Palubní kanon by nestačil, nebo se to hodí nacvičit si ...
  Zobrazit celý příspěvek

  K předešlému příspěvku: Není to trochu drahý špás střílet Patriotama na bezpilotní letoun? Možná i raketou vzduch-vzduch...Palubní kanon by nestačil, nebo se to hodí nacvičit si to?
  Skrýt celý příspěvek

 • Put_in
  10:54 07.08.2016

  Pane Grohmann, neustále tu píšete vyfantazírované PR články, ale o skutečných zajímavostech, které se skutečně staly, ani čárku. Před třemi týdny pronikl ruský bezpilotní letoun do ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pane Grohmann, neustále tu píšete vyfantazírované PR články, ale o skutečných zajímavostech, které se skutečně staly, ani čárku. Před třemi týdny pronikl ruský bezpilotní letoun do izraelského vzdušného prostoru, načež se jej pokusili Izraelci 3x neúspěšně sestřelit. 2x raketama Patriot a poté raketou vzduch vzduch ze stíhačky. Ruský letoun se poté bezpečně a v poklidu vrátil zpět domů. :) Velice úsměvné, když si vzpomenu na ten váš blábol o izraelském letectvu, nejlepším letectvu na planetě! :D :D
  Skrýt celý příspěvek

 • Mrzout
  22:51 06.08.2016

  Se slovenskym know-hoow bych si nebyl tak jisty. Vampir je v podstate konkurence pro modular. Proc by konstrukta poskytovala sve znalosti konkurenci?

  Se slovenskym know-hoow bych si nebyl tak jisty. Vampir je v podstate konkurence pro modular. Proc by konstrukta poskytovala sve znalosti konkurenci?

 • wlko
  21:40 06.08.2016

  Jura99: Tatrapan vyzerá s dizajnom 20 rokov pozadu? Tak sa sám seba pýtam či to nebude tým že OSSR ho zaviedla v roku 1994?
  To nieje úspech slovenského alebo českého zbrojárstva ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jura99: Tatrapan vyzerá s dizajnom 20 rokov pozadu? Tak sa sám seba pýtam či to nebude tým že OSSR ho zaviedla v roku 1994?
  To nieje úspech slovenského alebo českého zbrojárstva ale CSG (Czechoslovak group) Ale áno pri tejto zakázke bol podiel slovenských firiem o niečo vyšší.
  Skrýt celý příspěvek

 • niko
  16:58 06.08.2016

  Jura99: CSG vyuziva pri modernizacii RM 70 na uroven Viper slovenske know how skrze slovenske firmy. Naucene z Modularu a Delosysu. Preto slovensky uspech. No hold CSG skupuje a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jura99: CSG vyuziva pri modernizacii RM 70 na uroven Viper slovenske know how skrze slovenske firmy. Naucene z Modularu a Delosysu. Preto slovensky uspech. No hold CSG skupuje a zastresuje z oboch krajin najvyraznejsich producentov tazkej techniky. Netvrdim, ze dat tych par trubiek na tatrovacky podvozok je veda. No implementovat novy system riadenia palby, ktory vyrazne zvysi ucinnost Gradu je isto sikovna vec.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  16:06 06.08.2016

  Ten Tatrapan vypadá na dnešní dobu už dost nemoderně, tak 20let pozadu, výrobce by mohl zaměstnat nějakého soudobého dizajnéra, aby to trochu vylepšil.

  niko: přestavbou RM-70 na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ten Tatrapan vypadá na dnešní dobu už dost nemoderně, tak 20let pozadu, výrobce by mohl zaměstnat nějakého soudobého dizajnéra, aby to trochu vylepšil.

  niko: přestavbou RM-70 na Vampira se chlubí Excalibur Army, tak by mě samotného zajímalo, jestli to je úspěch slovenského zbrojního průmyslu. Na druhou stranu chytit těch pár trubek a postavit to na nový podvozek není zrovna nelehký úkol. Repasí RM-70/85 se prezentuje i STV Group, podle fotek to dělali nejspíš pro Poláky, zrovna tak generálkovali ShKH DANA, asi taky pro Poláky, nevím proč to nezadali na Slovensko, kde to mohlo sloužit jako protizakázka k nákupu Scipia.
  Skrýt celý příspěvek

 • Pepa
  16:05 06.08.2016

  Myslím, že těch pár trubek na korbě asi není to co zastaralo a výměna za nový podvozek by dávala smysl...

  Myslím, že těch pár trubek na korbě asi není to co zastaralo a výměna za nový podvozek by dávala smysl...

 • skelet
  15:30 06.08.2016

  argo: raketomety se vyřazovaly v době, kdy se věřilo, že mír a láska poputují s touto Evropou a výztbroj s ráží nad 30mm je zbytečná a fujky
  Josefš: jestli se zavedou nebo ne je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  argo: raketomety se vyřazovaly v době, kdy se věřilo, že mír a láska poputují s touto Evropou a výztbroj s ráží nad 30mm je zbytečná a fujky
  Josefš: jestli se zavedou nebo ne je jedna věc, to že už se otevřeně říká, že jejich vyřazená byla chyba je druhá věc. Ostatně za chybnou už je označena celá Bílá kniha.
  Skrýt celý příspěvek

 • JosefŠ
  15:06 06.08.2016

  Arnolde, kolega zjevně narážel na jinou část historie, ale to Vám stejně došlo...

  Raketomety se zavádět nebudou, protože by někdo musel přiznat, že co udělali jejich předchůdci, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Arnolde, kolega zjevně narážel na jinou část historie, ale to Vám stejně došlo...

  Raketomety se zavádět nebudou, protože by někdo musel přiznat, že co udělali jejich předchůdci, byla chyba. Už tuplem se nebudou kupovat a zavádět RM-70 Vampir. Média by si totiž zcela určitě všimla, že je armáda před lety prodala (nejspíš) za hubičku a teď by je, byť modernizované, kupovala zpátky. Todle si v době relativního míru nevezme na politické triko nikdo.
  Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  14:18 06.08.2016

  Ale vždyť to fungovali... v osumašedesátém nás spojenci zachránili před americkým fašismem a pak u nás pro sichr zůstali, coby milovaní hosté....
  Je fakt, že NATO takovou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ale vždyť to fungovali... v osumašedesátém nás spojenci zachránili před americkým fašismem a pak u nás pro sichr zůstali, coby milovaní hosté....
  Je fakt, že NATO takovou starostlivost o své členy zatím neprokázalo...
  Anébrž, to skutečně kladete rovnítko mezi VS a NATO?
  Skrýt celý příspěvek

 • Argonaut.CZ
  13:16 06.08.2016

  RM70 se musely vyřadit, protože to byla ex-sovětská výzbroj. Co na tom, že jsou účinné a levné, je to součástí přístupu, kdy je to daň za naše členství v alianci a nové kamarády. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  RM70 se musely vyřadit, protože to byla ex-sovětská výzbroj. Co na tom, že jsou účinné a levné, je to součástí přístupu, kdy je to daň za naše členství v alianci a nové kamarády. Stejné to bude se vším, i vrtulníky. poměr cena výkon zkrátka není politické kriterium.

  hloupé je, že když se člověk podívá do minulosti, nikdy ty spojenecké svazky (zejména naše) nefungovaly a vždy nás nechali v loji. A to se nezmění, ať kamarádíme s Losnou,nebo Mažňákem.
  Skrýt celý příspěvek

 • niko
  11:00 06.08.2016

  Tatrapan bude moderny slovensky velitelsky a kontrolny system Delosys a novy system riadenia palby bude zo slovenskych Modularov. Ergo stare ceskoslovenske RM 70 presli slovenskou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tatrapan bude moderny slovensky velitelsky a kontrolny system Delosys a novy system riadenia palby bude zo slovenskych Modularov. Ergo stare ceskoslovenske RM 70 presli slovenskou modernizaciou na ceskom podvozku a boli predane Indonezii. Rozumny pomer cena - vykon. Pekny uspech slovenskeho zrojarenskeho priemyslu.
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  17:24 05.08.2016

  ad 1, resp.2) jistěže se mluví. Absence raketometů armádu tlačí asi nejméně. Už tak je s podivem, že se budou nakupovat nové BVP.
  ad2, resp.3) ať se to někomu líbí nebo ne, tak ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ad 1, resp.2) jistěže se mluví. Absence raketometů armádu tlačí asi nejméně. Už tak je s podivem, že se budou nakupovat nové BVP.
  ad2, resp.3) ať se to někomu líbí nebo ne, tak pod jeho ministrováním si začal jeho podřízený a velitel GŠ AČR Petr Pavel pouštět hubu na špacír, že nemají ani na ponožky. To neměli ani předtím, ale nesmělo se o tom ani mluvit. Představa, že z dvaceti let vtloukání do hlav "armáda je k ničemu" i od samotných ministrů obrany se rázem přejde do opačného extrému je směšná. Už tak z toho musí mít zubatá pleš osypky a to se určitě modlí, aby volby nevyhrál Trump. Pak by do té armády musel pustit peníze, které neustále slibuje.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  16:47 05.08.2016

  pro skelet:
  1) Jenže zatím se jen mluví, skutek utek. A už se ukazuje, že sliby chyby.
  2) Ani to mluvení není jeho zásluha, nýbrž reakce na konflikt na Ukrajině. Kdyby toho ...
  Zobrazit celý příspěvek

  pro skelet:
  1) Jenže zatím se jen mluví, skutek utek. A už se ukazuje, že sliby chyby.
  2) Ani to mluvení není jeho zásluha, nýbrž reakce na konflikt na Ukrajině. Kdyby toho nebylo, hospodaří dneska MO s rozpočtem pod 1 % HDP.
  Skrýt celý příspěvek

 • Pepin Nešpor
  15:50 05.08.2016

  Rise: naprostý souhlas!!

  Rise: naprostý souhlas!!

 • skelet
  14:44 05.08.2016

  1) raketomety GRAT, a tedy i RM70 mohou používat rakety s dostřelem až 40km
  2) Houfnice DANA budou vyřazeny a namísto nich se koupí nové 155mm houfnice, viz. i Armádní noviny. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  1) raketomety GRAT, a tedy i RM70 mohou používat rakety s dostřelem až 40km
  2) Houfnice DANA budou vyřazeny a namísto nich se koupí nové 155mm houfnice, viz. i Armádní noviny.
  3) Modular je celkem o ničem, když modulární raketomet, tak například izraelský Lynx, který umožňuje použít rakety ráže 122mm až 300mm s dostřelem 40 až 300+km.

  ať si je Stropnický jaký chce, tak je první u kterého se začalo říkat něco jiného než dosud. Tedy zvýšit počty armády, navýšit rozpočet apod. Že se jenom mluví je jiná věc.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jakub2
  14:32 05.08.2016

  Nemáme ve výzbroji RM-70, máme ale ve výzbroji 30 let nemodernizované houfnice DANA a taky ministra obrany - hvězdu televizních seriálů. Až se armádě rozpadnou i ty DANY, budeme ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nemáme ve výzbroji RM-70, máme ale ve výzbroji 30 let nemodernizované houfnice DANA a taky ministra obrany - hvězdu televizních seriálů. Až se armádě rozpadnou i ty DANY, budeme nepřítele bombardovat televizními seriály.
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  14:19 05.08.2016

  Trener

  To není MAN ale Jelcz. Raketomet se jmenuje WR-40 Langusta. Standartní dostřel je běžně udávaných 20km. Ještě si hrají s dostřelem 70 km, ale rakety s 40km dostřelem již ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Trener

  To není MAN ale Jelcz. Raketomet se jmenuje WR-40 Langusta. Standartní dostřel je běžně udávaných 20km. Ještě si hrají s dostřelem 70 km, ale rakety s 40km dostřelem již mají.
  Skrýt celý příspěvek

 • Trener
  14:08 05.08.2016

  Tuším, že Poláci to mají i na 3 nápravových Manech, dostřel udávali 25 km.

  Tuším, že Poláci to mají i na 3 nápravových Manech, dostřel udávali 25 km.

 • semtam
  14:00 05.08.2016

  Jura99

  Standartní dostřel raketomu typu 122mm je sice 20km, ale v Polsku a Srbsku vyvinuli rakety s dostřelem 40km. Tudíž raketomet typu 122mm může mít i dostačující dostřel. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jura99

  Standartní dostřel raketomu typu 122mm je sice 20km, ale v Polsku a Srbsku vyvinuli rakety s dostřelem 40km. Tudíž raketomet typu 122mm může mít i dostačující dostřel. Navíc tento typ zbraně se celosvětově osvědčil. Je to dostupná a nenáročná zbraň. Jediná nevýhoda je možná o něco větší logistická náročnost, než u houfnic, ovšem náklady pořizovací, nákladnost provozu a bojová efektivita plně předčí její negativa.
  Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  13:56 05.08.2016

  Je to fajn vidět naše mašiny v tak dalekých krajích.
  Ovšem, ti naši či slovenští "houbaři" co asi mají být asi jakože vojenští poradci nebo zástupci prodejce a ta angličtina co je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Je to fajn vidět naše mašiny v tak dalekých krajích.
  Ovšem, ti naši či slovenští "houbaři" co asi mají být asi jakože vojenští poradci nebo zástupci prodejce a ta angličtina co je v tom videu slyšet... děs...
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  13:50 05.08.2016

  Myslím, že pokud by byl zájem, je na trhu spousta různých, modulárních raketometů. Ať již od Izraelců, Američanů, nebo i v Evropě, co by šly osadit na Tatrovácké podvozky, stejně ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Myslím, že pokud by byl zájem, je na trhu spousta různých, modulárních raketometů. Ať již od Izraelců, Američanů, nebo i v Evropě, co by šly osadit na Tatrovácké podvozky, stejně tak jako Vampir. Na trh přístup máme, tak stačí jen zadat objednávku a chvíli počkat. Nákup munice, nebo i licenci na ni, servis, výcvik lidí atd. je věc druhá
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  13:36 05.08.2016

  RM-70 je minulost, když už, tak něco modulárního, co umí odpalovat více druhů raket. A dostřel 20km taky špatný. RM-70 není žádný hitech za těžký peníz, dražší je ten náklaďáckej ...
  Zobrazit celý příspěvek

  RM-70 je minulost, když už, tak něco modulárního, co umí odpalovat více druhů raket. A dostřel 20km taky špatný. RM-70 není žádný hitech za těžký peníz, dražší je ten náklaďáckej podvozek, než ty odpalovací roury. Vyřadit to byl dobrý nápad, ale chybělo koupit něco místo toho.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  12:39 05.08.2016

  Jenže ke zdi by nemuseli jen z MO a GŠ, nýbrž každý, kdo se podílel na snížení rozpočtu MO k sotva 1 % HDP. Kde kdo nadává na Bílou knihu. Jenže si uvědomte, že vznikala v době, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jenže ke zdi by nemuseli jen z MO a GŠ, nýbrž každý, kdo se podílel na snížení rozpočtu MO k sotva 1 % HDP. Kde kdo nadává na Bílou knihu. Jenže si uvědomte, že vznikala v době, kdy politici veřejně deklarovali, že je jim armáda u zadele a že jí klidně ještě seberou peníze! Pokud plánujete a víte, že budete mít peníze sotva na provoz, tak prostě musíte škrtat.

  Než autory Bílé knihy, honil bych po poli všechny premiéry počínaje Špidlou, Kalouska, který chtěl Vondrovi odebrat peníze ve chvíli, kdy už jich MO mělo sotva na provoz, VV, které chtěly sebrat MO skoro čtvrtinu rozpočtu v téže chvíli.... a mohli bychom pokračovat.

  Současné vedení MO bych pak mlátil tyčí do hlavy za to, že nejsou schopni využít stávající příznivé situace, kdy si i občané uvědomili, že armáda je potřeba. Zároveň peníze jsou k dispozici, protože konjunktura. Až přijde další krize a konflikt na Ukrajině bude již téměř zapomenut, bude MO první, kdo přijde o peníze....
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  12:08 05.08.2016

  Charlile: vyřadily se tuším na základě Bílé knihy, která už nepočítala s ničím jiným, než policejními akcemi. A zde jsou raketomety k ničemu (bez řízených střel). V současné době ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Charlile: vyřadily se tuším na základě Bílé knihy, která už nepočítala s ničím jiným, než policejními akcemi. A zde jsou raketomety k ničemu (bez řízených střel). V současné době se opět uvažuje, že by se zavedly.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  12:05 05.08.2016

  Pepin Nešpor: technologií je dostatek, ale proč na jednoduché úkoly používat drahou techniku? V Lybii to dopalo jak dopadlo: po pár dnech došla drahá technologie a muselo se žebrat ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pepin Nešpor: technologií je dostatek, ale proč na jednoduché úkoly používat drahou techniku? V Lybii to dopalo jak dopadlo: po pár dnech došla drahá technologie a muselo se žebrat u spojenců...
  Na likvidaci nepřátelské kolony, základny, shromaždiště... je to stále více než dobré řešení

  Charlie: souhlas.
  Skrýt celý příspěvek

 • Charlie
  11:44 05.08.2016

  Osobně si myslím, že za vyřazení RM-70 bez náhrady by měl někdo z MO a GŠ jít ke zdi - doslova.

  Směšně levná modnizace, munice plný sklady, provozní náklady naprosto adekvátní a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Osobně si myslím, že za vyřazení RM-70 bez náhrady by měl někdo z MO a GŠ jít ke zdi - doslova.

  Směšně levná modnizace, munice plný sklady, provozní náklady naprosto adekvátní a ani moderní CRAM systémy se proti tomuhle necyhtaj, protože těch raket je prostě příliš za moc krátkou chvíli.

  A Excalibur ty vyřazený kousky buďto přímo prodá (jaké je asi jejich provozní opotřebení?!?) nebo nástavbu přehodí na novej podvozek prodá s ještě větším ziskem.

  Proč to kua nekoupí AČR, dokud je čas a dělostřelci si ještě pamatujou, jak se to obsluhuje?
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  11:41 05.08.2016

  Mě by spíš zajímalo, co mají společného CSG a výrobci Tatrapanu (VÝVOJ Martin) a Aligatoru (KERAMETAL), že tu zakázku plnili asi společně.

  Mě by spíš zajímalo, co mají společného CSG a výrobci Tatrapanu (VÝVOJ Martin) a Aligatoru (KERAMETAL), že tu zakázku plnili asi společně.

 • Pepin Nešpor
  11:35 05.08.2016

  Fenri: ono taky na východě převážně jinýma jak hloupymi zbraněmi se nebojuje. Nedostatek moderních technologií a zbraní.
  Stirling: Titus je Titus! Parametry výkony odolnost

  Fenri: ono taky na východě převážně jinýma jak hloupymi zbraněmi se nebojuje. Nedostatek moderních technologií a zbraní.
  Stirling: Titus je Titus! Parametry výkony odolnost

 • BoudiSVK
  11:11 05.08.2016

  To bude skor o cene a dostupnosti. Inak taketo clanky potesia. A davam extra body za ten prizvuk :D

  To bude skor o cene a dostupnosti. Inak taketo clanky potesia. A davam extra body za ten prizvuk :D

 • stirling
  11:04 05.08.2016

  Radost číst, snad se bude i dařit dále a škoda, že nejsou aspoň fota ostatních vozidel.
  Zajímavé proč CSG prodává, radši Tatrapan než Titus, ale asi to bude o právech do asie.

  Radost číst, snad se bude i dařit dále a škoda, že nejsou aspoň fota ostatních vozidel.
  Zajímavé proč CSG prodává, radši Tatrapan než Titus, ale asi to bude o právech do asie.

 • fenri
  10:06 05.08.2016

  Vampir by rozhodně mohl být cestou, jak levně výrazně zvýšit palebnou sílu AČR. Myslím, že po Ukrajině a Syrii už zeslábly hlasy, tvrdící, že salvové "hloupé" raketomety jsou již ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Vampir by rozhodně mohl být cestou, jak levně výrazně zvýšit palebnou sílu AČR. Myslím, že po Ukrajině a Syrii už zeslábly hlasy, tvrdící, že salvové "hloupé" raketomety jsou již "out". Pro širokou škálu aplikací je jejich přesnost dostačující, ničivý účinek v cíly strašlivý a cena prostředku i munice směšně malá (ve vztahu k výkonu). Nemluvě o faktu, že SR nemusí používat jen "hloupé" rakety.
  A navíc ta mašina vypadá dobře :-)
  Skrýt celý příspěvek