VAMPIRE: Laserová munice pro ukrajinsko-ruskou opotřebovací válku

-
26. 8. 2022
-
10 komentářů
-
Jan Grohmann
V rámci posledního balíčku v hodnotě tři miliardy dolarů (74 miliard Kč) Spojené státy Ukrajině poskytnou mimo jiné raketové komplety VAMPIRE (Vehicle-Agnostic Modular Palletized ISR Rocket Equipment). Jde o lehké, levné a masově vyrobitelné zbraňové systémy se pro dlouhou opotřebovací válku.
Válka na Ukrajině přechází v opotřebovací válku (attrition warfare). Pojem „opotřebovací válka“ poprvé použil Carl von Clausewitz. Cílem opotřebovací války je systematická a dlouhodobá likvidace válečného materiálu a lidských zdrojů protivníka. Ničení musí být ale rychlejší než schopnost protivníka zničený materiál a lidské zdroje nahradit. Oproti „klasické“ válce je frontová linie prakticky neměnná a neprovádí se velké manévrové operace.
Rusko a Ukrajina jednoduše nemají prostředky provést rozhodující vítěznou bitvu. Pro provedení průlomu na frontě ve stylu druhé světové války musí Ukrajina nasadit minimálně devět plně vybavených „veteránských“ mechanizovaných brigád. Jedna brigáda útočí na frontě široké 15 kilometrů. Pro úspěch je třeba zaútočit minimálně na třech místech a na jednom místě mít tři sledy (tři brigády). Útok brigád musí podporovat stovky houfnic (s adekvátním množstvím dělostřelecké munice), protivzdušná obrana (PVO) a letectvo. Nic takového Ukrajina nemá a v nejbližší době nebude mít. Rusko také ne.
Obě strany, tedy Ukrajina a Západ na jedné straně, a Rusko na straně druhé, se proto budou snažit dlouhodobě (roky) opotřebovávat protivníka – systematicky a dlouhodobě ničit materiální a psychické síly protivníka, avšak na ustálené frontové linii. Nepůjde o boj o území, ale o souboj vůle a vojensko-ekonomických schopností obou stran. Taktika je prostá – ničením materiálu a lidských zdrojů oslabit vůli protivníka vést boj a donutit ho tak k přijetí (pro nás) výhodných politických podmínek.
VAMPIRE se střelami APKWS ničí i vzdušné cíle.
Vlastně se vracíme zpět do zákopů první světové války. Tehdy nastoupivší kulomety znemožnily vedení manévrového způsobu boje, tedy provádět průlomy fronty a obsazovat území. Po velkém rozšíření obrněných vozidel a letectva po první světové válce se válka dála do pohybu, což Němci dokonale využili v konceptu „bleskové války“. Tanky a letectvo měly nadvládu na bojišti a protivník byl pacifikován díky obsazení jeho území.
Související články
Americká F-16 sestřelila dron laserem naváděnou střelou APKWS
Na konci minulého roku došlo k zajímavému testu. Americká stíhačka F-16C z 82. testovací letky (85th ...
-
06.01.2020
-
15 komentářů
-
Jan Grohmann
Integrace řízených střel na bojové vrtulníky
V nedávném článku jsme psali o programu integrace izraelských protitankových řízených střel (PTŘS) ...
-
13.08.2021
-
175 komentářů
-
Jan Grohmann
PREMIUM Laserem naváděné 70mm střely pro Ukrajinu
V rámci nejnovějšího amerického balíčku vojenské pomoci Ukrajina získá „laserem naváděné raketové ...
-
08.04.2022
-
5 komentářů
-
Jan Grohmann
Americký dron Puma pro ukrajinské dělostřelectvo
Američané ukrajinské armádě dodali špičkové průzkumné drony Puma. Úkolem těchto dronů je zejména ...
-
12.04.2022
-
49 komentářů
-
Jan Grohmann
Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.