Vánoční dárek pro čtenáře Armádních novin: Kritický text ruského blogera Murze

Vánoční dárek pro čtenáře Armádních novin: Kritický text ruského blogera Murze
Ruští vojáci (2006) / depositphotos.com (Zvětšit)

Před pár dny ruský bloger Murz napsal velmi kritický text o výkonech a stavu ruské armády na Ukrajině. Text okamžitě ruské úřady smazaly, ale zálohu jde najít u Girkina na sociální síti Telegram. Nebývale kritický vhled do stavu ruské armády obletěl svět a sdílel ho na své FaceBook stránce i ukrajinský novinář Jurij Butusov.

Publicistka Lucie Sulovská zveřejnila Murzovu osobní historii na svém Facebooku. O anglický překlad velmi útočného textu Muruze se postaral server Wartranslated.com. Do čekého prostředí ho včera kompletně přeložil spisovatel a komentátor Marian Kechlibar a zveřejnil na svém blogu Kechlibar.net.

Tento překlad, se souhlasem autora českého překladu, zveřejňujeme dnes na Vánoce, protože věříme, že řadě čtenářů udělá radost. Nyní má slovo Murz:


Omlouvám se, ale teď budu hodně nadávat. Toto měl být původně dlouhý a celkem odborný text, ale jednak pochybuju, že by v takové formě našel čtenáře – většinou, když někomu začnete vulgárně nadávat, všimne si toho rychleji – a jednak prostě nemám čas na to, psát dlouhou akademickou analýzu celého tohohle bordelu. Takže je mi líto, bude to krátké a plné nadávek.

Ti, kdo sledují můj kanál na Telegramu, si už asi všimli, že se mi nedávno stala strašná věc – zapnul jsem si ruskou televizi. Historky idiotů z kanálu „Rusko-24“, kteří tvrdili, že je možné ničit ukrajinská opevnění pomocí 57-mm protiletadlového kanónu, na mě zanechaly nesmazatelné stopy. Něco takového nemůže u žádné osoby, která se aspoň trochu vyzná ve vojenských záležitostech a která viděla ta opevnění aspoň na fotce, vyvolat nic jiného než hysterický záchvat smíchu.

Konec zpravodajského bloku ve mně vyvolal pochybnosti, jestli je ta televize vůbec ruská. Součástí předpovědi počasí bylo povídání o tom, že na Ukrajině je hrozné počasí – samý led, v Dněpropetrovsku prý nabouralo kvůli ledovce strašné množství autobusů. Většina času byla věnována tomu, že nejen Ukrajina, ale celá Evropa bude letos mrznout.

„Němečtí měšťáci jsou zneklidněni,“ řekl hlasatel na závěr vysílání, „že z komínů německých tepelných elektráren se vyvalil černý kouř!“

To byla patrně zkouška, jak má divák zkalibrovanou hlavu, protože při těchto slovech ukazovali záběry na obyčejnou bílou vodní páru vycházející ze zmiňovaných komínů. „Vidíš-li bílý kouř, podívej se na zprávy zase za hodinu a čekej, až se změní v černý“, nebo tak něco.

Po vyklizení Chersonu se veřejnost, místo toho, aby střízlivě zanalyzovala situaci, začala s pomocí médií, vojenských zpravodajů a dalších upínat na „pozitivitu“ v podobě kdejaké pitomosti, často dokonce i zpráv, jejichž obsahem je pravý opak – vážné selhání. Typický příklad jsem zase uvedl na svém telegramovém kanálu – video 127. divize, doprovázené pompézní hudbou, na kterém se ukrajinští granátníci přibližují k tankům na 50 metrů. V desátém měsíci války! Nepoučitelnost. Navíc nikdo nevnímá jako trapné, že v jedné chvíli je jasně vidět, že tank při opětování palby minul – granát prosvištěl nad zákopem a explodoval kdesi mimo obrazovku. Hlasitý a dlouhý potlesk. Bum bum! Útočíme!

Dalším příšerným selháním jsou neustále znovu se vynořující videa 1. armádního sboru Doněcké lidové republiky, kde tanky střílejí se zavřenými poklopy. Ten děs přitom nespočívá v tom, že tanky střílejí se zavřeným poklopy, to by měl dobrý tankista umět, navíc to tankisté v letech 2016-2017 cvičili a KCPN poskytlo manuály, ve kterých je to popsáno. Děsné je to, že potichoučku nastal katastrofální nedostatek munice pro dělostřelectvo (nemluví se o tom, protože pak by za to někdo musel nést zodpovědnost, a o tu nikdo nestojí), a tak padlo rozhodnutí nahradit dělostřelectvo tanky.

Tanky zatím, zdá se, munici ještě mají, a vůbec nejsem překvapen, že mediální prostitut Vladlen Tatarsky to pochválil jako „dobré rozhodnutí“. O něco později  bude s výrazem naprosté nevinnosti dokumentovat důsledky této posrané situace a lomit rukama – „Které hovado něco takového nařídilo?“ A kdekdo se přidá: „Ano, ano, kdo to byl?“

Reálně vzato se tento druh palby používá jenom jako nouzové dočasné opatření v situaci, kdy je potřeba pokrýt velkou koncentraci nepřítele, a po ruce není žádné volné dělostřelectvo, nebo je neutralizováno protibaterijní činností, vůči které je tank díky svému mohutnému pancíři daleko méně zranitelný než samohybná děla a zejména pak tažená děla, u kterých nejsou posádka a munice chráněny vůbec ničím. Hlavně s hladkým vývrtem nejsou konstruovány k tomu, co teď dělají celé dny: neustále ostřelovat nepřátelské pozice tříštivo-trhavými granáty. Moderní tankové hlavně se vyrábějí hladké proto, aby dokázaly urychlit protipancéřový projektil – slangově se mu říká „páčidlo“ – na úsťovou rychlost cca 1700-1800 m/s. Pro srovnání, drážkovaná hlaveň 152-mm samohybné houfnice D20 zvané „Akácie“, jejíž činnost se tankisté snaží suplovat, urychluje tříštivé protipancéřové projektily na třikrát menší rychlost.

Úkolem tanků je ničit v tankové bitvě nepřátelské tanky přímou palbou, a k tomu se používají právě „páčidla“. Přijde-li tank o hlaveň, nic už nezničí a naopak je zničen nepřítelem. A životnost tankové hlavně je mnohem menší než životnost drážkované dělové hlavně. A ty tanky, které jsou teď takto nasazeny, nejsou zrovna nové, takže jejich hlavně už předtím vykazovaly opotřebení. K ničení cílů se zavřenými poklopy je potřeba značné množství munice, což hlavně dále opotřebovává. V Luhanské lidové republice nastala už před speciální vojenskou operací situace, kdy v jedné tankové divizi při cvičení tak opotřebovali hlavně, že kdyby v cvičení pokračovali, ztratily by tanky veškerou bojovou hodnotu. A tak vložili do hlavní 14,5 mm vložky a stříleli s municí určenou pro kulomety. Normálně se přitom s vložkami začíná a pak se přechází na bojovou munici, ale toto je koneckonců naše armáda.

Ale v bitvě se toto dělat nedá. Navíc – hlavně na starých tancích T-64/72/80, což jsou staré modely typu 2A46, se nedají vyměnit bez toho, abyste rozmontovali celou věž. Tím pádem teď metodicky vyřazujeme z akce poslední přežívající tanky Lidového miličního sboru, a trofejní tanky ukořistěné v použitelném stavu a tanky vytažené z rezerv se urychleně posílají na frontu.

Je pochopitelné, když se na podporu pěchoty nasadila stará 100-mm děla Rapira s hladkou hlavní. Ta už proti moderním tankům nehrají žádnou roli, tak je možno je „dorazit“ střílením vysoce výbušných granátů, beztak jsou na odpis. Ale ničit si tanky? Proč? Abychom pak podlehli Ukrošům, samozřejmě.

Struktura je jasná. Protože ukrajinské armádě je úplně šumák, co se děje s doněckými civilisty, bombarduje město Doněck z velkého množství raketometů. Veškerou přípravu si udělají dopředu, BM-21-ky najedou na pár minut do palebného postavení, vystřílejí všech 40 raket za míň než minutu, a o minutu později už se stroj zase jednoduše zamaskuje tak, aby vypadal jako obyčejný náklaďák Ural, přičemž ze vzduchu se od skutečného náklaďáku Ural nedá moc rozeznat. Navíc, když si dáte jen trochu práce navíc, můžete ten balík čtyřiceti raket rozdělit na bloky po 20 nebo dokonce 10 raketách a připevnit je na menší vozidla, která se maskují ještě snáze. Tím pádem veškerá protibaterijní palba z naší strany, která má zabránit takovému raketovému teroru, nemá žádné výsledky. A to je přesně to, na co nepřítel spoléhá. Spoléhá na to, že politici, kteří už viděli příliš mnoho hořících městských bloků, budou tlačit na armádu: „Zažeňte Ukroše dál od města!“ A 1. armádní sbor bude i nadále posílat zbytky své pěchoty na smrt kolem ukrajinských opevnění.

V jiných sektorech fronty ani ruské velení žádné pobízení nepotřebuje a žene zbytky své pěchoty na porážku dobrovolně, i když jejich bojová hodnota je po předešlých ztrátách pochybná. Ruské velení má fantastický talent pro to, proměnit kdejakou vesnici s pár usedlostmi a prasečákem ve Verdun, kde krvácejí jejich, a ne nepřátelské jednotky. Proč? Protože tihle lidé si skoro nikdy neotevřou a nepřečtou BUSV, Bojovou chartu pozemních sil. Kdežto Ukroši, ti ji četli a kreativně zpracovali, s přihlédnutím k novým technologiím.

V textu o radiokomunikacích jsem popsal hlavní problém velení v ruské armádě, kvůli kterému armáda nemůže reálně postupovat, manévrovat a dokonce ani účinně odrazit nepřátelský útok. Nic většího než „zbytky motostřeleckého praporu“ se v ruské armádě nedá ovládat jako jeden celek. V takové situaci jsou zaslouženými hrdiny velitelé těchto zbytků praporů a rot, kteří to všechno nějak řeší, pokud to jde. Častěji to bohužel nejde. Pak jsou pohřbeni vedle svých podřízených, když po půl tuctu útoků, jednom hůř organizovaném než druhém, obsadíme kus území a posbíráme jejich hnijící ostatky.

Z toho, že ruská armáda nedokáže nic jiného, než za masivního krveprolití obsadit nějakou vesnici, zatímco jinde opustí okresní město nebo dokonce celý region na svém křídle, udělalo velení úžasný závěr – budeme dobývat více vesnic! A zorganizovalo maximální množství Verdunů podél celé fronty, včetně nechvalně známé Pavlovky v Doněcké lidové republice. A, samozřejmě, Bachmut. Co bychom si bez něj počali? Proč tam nezmasakrovat poslední zbytky bojeschopné pěchoty? Je to beznadějné. Tihle zkurvysyni potřebují něco pozitivního do zpráv! Tady jsme osvobodili dalších 100 metrů té a té vesnice! A kdo první ohlásí osvobození celé vesnice, dostane metál.

Myslím si, že o hodně později, už v zajetí, dostanou ještě další metály od Ukrajinců. Protože v předvečer zimní ofenzívy ukrajinských ozbrojených sil nelze Ukrajincům prokázat lepší službu, než zmasakrovat poslední zbytky naší pěchoty a dělostřelectva. I když pozor, omlouvám se, lze! Takovou službu poskytli chocholům organizátoři mobilizace v Ruské federaci, když nahnali drtivou většinu mobilizovaných do „střeleckých pluků“ bez těžkých zbraní a dělostřelectva, což je stejný stav, ve kterém jsou „mobici“ z Donbasu. Těmhle jednotkám se nedá velet, protože mají naprostý nedostatek pořádných důstojníků a komunikačního vybavení, takže jenom požírají živou sílu a nemají žádnou bojovou hodnotu. Jsou dobré leda k tomu, aby je ukrajinské ozbrojené síly snadno detekovaly kvůli chuchvalcům neustále zapnutých mobilních telefonů a odposlechem analogových rádií „Baofeng“ a následně je přesně bombardovaly, čímž opotřebovávají i jejich sousedy a další linie – tvořené potlučenými pravidelnými jednotkami ruské armády a obou republik, které už za sebou mají deset měsíců války.

Mohli by tito lidé přispět k rekonstrukci existujících jednotek, ve kterých se ještě nacházejí motivovaní důstojníci, poddůstojníci a nějaké vybavení? Ano, mohli by. Bylo by možné eliminovat tu neskutečnou skládačku jménem ruské ozbrojené síly, kdy vedle sebe jsou na pár kilometrech čtverečních vojáci všech možných jednotek, národní gardy, žoldnéři, dobrovolníci a Čečenci. Šlo by to. Ale nikdo to neudělal. Nepříteli jsme prokázali obrovskou službu, za kterou by měl následovat vojenský soud, ale to se pochopitelně nestane.

Má cenu rozebírat konstrukci „Fabergého linie“ (Surovikinovy linie)? Ta ostudná videa, kdy se tank T-64, jedoucí extrémně pomalu, aby se nedejbože nepoškrábal, „snaží překonat betonové překážky“ a ty jej „jako zastavují“. Mohl bych o této „stavbě století“ říci spoustu smutných věcí, třeba o čtvrttunových leteckých bombách zanechaných kdesi v lese, které není možno na dálku odpálit, a označených na mapě jako „miny“. Nebo o betonových zábranách, položených jen tak bez základů na hlínu, které se po několika deštích propadnou do země. Ale byl by z toho jen další mamutí text popisující, že je nemožné zřídit obrannou linii prací lidí, kteří nechápou, co, proč a jak dělají. Odhalím vám jedno strašlivé tajemství – kvalita této „Fabergého linie“ je naprosto druhořadá, protože bez scházejících prvků, které by správně vybudovaná obrana měla mít, se na takové opevnění dá útočit zcela bez problémů.

Je ostuda učit se od nepřítele, ale letos na jaře a v létě nám nepřítel na Donbasu ukázal, jak vypadá dlouhodobá úspěšná obrana, která stála spoustu krve našich vojáků. Vyšlo najevo, že ruské ozbrojené síly mají s takovými úkoly zásadní problém, a jakékoliv pokusy o vylepšení jsou potlačeny hned v zárodku. Opakuji ještě jednou – taková míra vojenské neschopnosti prostě neexistuje. To je úmyslná sabotáž, sabotáž a zrada.

První a základní podmínkou úspěšné obrany je existence stabilního velení a komunikace. Ukrajinské ozbrojené síly si ji zajistily na maximum, převedly celou armádu na uzavřenou digitální komunikaci a kolem fronty rozmístily řadu opakovačů signálu. Ozbrojené síly Ruské federace svoje problémy s komunikací řešit nechtějí. Dokonce o nich nechtějí ani mluvit, protože taková diskuse vede k hroucení kariér, zabavování kradeného zboží a trestům odnětí svobody. Všechno, co nabízejí vojákům, kteří se nyní musejí zakopávat, je kabelová komunikace, ke které si vojáci sami musejí sehnat kabely a polní telefony. O polních ústřednách vůbec není řeč.

A, samozřejmě, tyhle kabely se kladou … podle směrnic pro kladení dočasných kabelů. Někdy přímo přes pole, někdy na stromy, někdy na sloupy. ZKURVENÉ DOČASNÉ KABELY! V kyklopském projektu „Fabergého linie“ se vůbec neřeší možnost normálně zakopat kabely do země a chránit je tak před poškozením při ostřelování. I když má pěchota veškeré vybavení, materiály a čas, stejně je po pěti minutách ostřelování bez kabelové komunikace. Úplně stejně jako Rudá armáda v létě 1942, když Němci prorazili sektor při Operaci Blau. Ale i toto nastává jen tehdy, pokud pěšáci vůbec najdou dost kabelů na to, aby se propojili aspoň nějak. A náhradní díly do polních telefonů shánějí dobrovolníci v zázemí na bleších trzích.

Celkově se dá říci, že ozbrojené síly Ruské federace nemají kontrolu nad bojištěm. V nejlepším možném případě najdou majitele Kontrolního panelu planety Země a se slovy „Pomož nám, Obi-Wane Kenobi“ a flaškou koňaku ho přesvědčí, aby jim pomohl.

Další položkou na seznamu je dělostřelectvo. Normální obrana se buduje na základě dělostřelectva a kolem dělostřelectva. Pokud můžete v reálném čase z fronty přivolat na pomoc artilerii, dá se tomu říci skutečná obrana. Bez dělostřelectva žádná obrana není. Pěchota s puškami obrannou linii dlouho neudrží. Ukrajinské ozbrojené síly cvičily svoje dělostřelectvo sedm let, ruská armáda se poflakovala, vysypávala cestičky na polygonech štěrkem a  šikanovala „pitomé Donbasáky“ za to, že to nedělají. A, samozřejmě, bránila veškerým pokusům o automatizaci dělostřelecké palby pomocí softwaru. „To se nesmí.“ Výsledky vidíme. Příšerná měsíční krajina uprostřed polí, kde není ani stopy po ukrajinských opevněních. Celé vlaky munice odletěly nikam za souhlasného mečení propagandistů a „expertů“, jako je Šurygin. A nakonec jsme opustili dělostřelecké muniční sklady u Izjumu a ukořistil je nepřítel. Skvělá práce!

Momentálním výsledkem (který se ruská média a podjatí blogeři systematicky snaží ututlat zprávami o tom, jak se zkurvené pozice nepřítele ničí pomocí 57-mm protiletadlových zbraní a jak skvělé je ničit hlavně tanků palbou se zvařeným poklopy), je příšerný hlad po dělostřelecké munici. Údery z letadel vedené na dálku (protože pokud se přiblížíte, sestřelí vás) dobře opevněného nepřítele maximálně polechtají, i když na pohled vypadají grandiózně. Bum-bum! Hurá! To byla rána! A když se kouř rozptýlí, další rozorané pole. A zbytky dělostřelectva se opotřebovávají na těch samých mini-Verdunech podél celé linie kontaktu, které ruská armáda tak důsledně vytváří a ztrácí v nich pěchotu. Má dnes dělostřelectvo zásadně více „očí“ ve vzduchu než před deseti měsíci? Ne. Zajistilo ministerstvo obrany Ruské federace dělostřelcům dostatek podzimní a zimní kamufláže? Ne, a přichází zima, kdy už nebude možno se s děly schovávat v lesích, protože stromy jsou holé, a pak přijde sníh, ve kterém bude ze vzduchu vidět každý pohyb. A nepřítel to s drony umí, i když započítáte ztráty.

Na naší straně se idioti, kteří vyplýtvali munici na rozorávání polí, rozhodli nahradit šestipalcové projektily granáty shazovanými z dronů. Motivace byla: „chocholi to přece dělají“. Jenže vy to kurva neumíte, ruce vám rostou z prdele a prdel máte místo hlavy. Chocholi se během uplynulých let řádně naučili, jak terorizovat naše sráče shazováním granátů. Mají na to taktiku a systém. Začnou tím, že si kompetentně vyberou místo, které je k takové akci nejlepší, identifikují nejlepší cíle a umějí koncentrovat síly – 4-6 dronů krouží jako kolotoč nad tou samou jednotkou celé hodiny a hážou na ni granáty nebo bomby. A vy, zkurvysyni, jste objednali „Maviky“, na které lidi vybrali peníze, s tím, že budou sloužit k průzkumu a navádění artilerie. Ne, budeme bombardovat, hned, zítra! A vojáci plní vaše rozkazy, bez přemýšlení a bez uvažování nad taktikou nebo identifikací cílů. Snaží se zastrašit armádu krtků 30-mm granáty shazovanými z dronů. A chocholi nám ty Mavicy zarušují a sestřelují je, jak se jim zachce, protože NEJSOU BLBÍ A UČÍ SE. A naše dělostřelectvo nejen, že nemá dost munice, nemá ani dost očí.

Je to fascinující. Je to úplná magie. Toho buzeranta, který vydal 1. armádnímu sboru rozkaz „okamžitě bombardovat Ukroše granáty z dronů“, by měli přivázat k letadlu a shodit na Ukrajince. A natočit z toho video a udělat fotky. Zelené mozky neschopné ničeho jiného než „udělejme to jako Ukroši“ pěstují cargo cult. Nechápou, že to, co skvěle funguje při honu na líné a bezstarostné idioty, nebude fungovat, když se strany obrátí, zvlášť když se to dělá narychlo a blbě.

Jinými slovy, zjistili jsme, že dělostřelectvo je úplně na hovno. Jdeme dál.

Další položkou je pěchota snažící se o obranu a vycvičené rezervy. Bez dostatečných rezerv vycvičených vojáků, bez nezbytné hustoty jednotek, bez možnosti nasadit do bitvy připravené rezervy a posílit ohrožené sektory, se nedá udržet žádná obranná linie, ani ta nejdokonalejší. Bylo to velmi dobře vidět na východní frontě v létě 1941. Minová pole a další překážky mají být pod neustálým dohledem pěchoty a pod palebnou kontrolou. Jinak je nepřítel překoná ne během hodin, ale během minut. A tam, kde to ani neuzná za vhodné, pak budou tyto překážky vadit vám samotným při protiútocích, protože tu palebnou kontrolu nad nimi převezme nepřítel.

Opotřebováváním zbytků pěchoty v mini-Verdunech podél celé fronty poskytuje ruské velení neocenitelnou službu ukrajinským ozbrojeným silám, které na jaře a v létě ukázaly, jak důležité je mít rezervy aspoň trochu připravené pěchoty, která může vyplnit narychlo zřízené obranné linie, když ty předešlé dobyli naši vojáci. Tuhle zásobu lidí při zimní ofenzivě ukrajinských ozbrojených sil nebudeme mít. V průměru je naše pěchota připravená příšerně, taktických záležitostí se ani nedotkla. Výcvik střelby je naprosto na hovno a těžko se to zlepší, protože nejsou ani lidi schopní používat výcvikové pomůcky, ani ty pomůcky samotné. A víceméně nikdo neví, jak normálně používat zbraně určené pro skupiny.

A vysvětlení je velmi jednoduché – neustálé ztráty zkušených lidí během jara a léta, plus všechna ta lhostejnost, kterou ruské ozbrojené síly ukázaly při výcviku mobilizovaných v obou republikách i v Ruské federaci. Šance, že granátník, kterého naučíte trefit se zastaralým RPG-7 do nehybné projekce tanku ze tří set metrů, dokáže vyřadit skutečný tank v bitvě, je nevalná. Stejně tak je k ničemu střílení ze sta metrů na „terč ve tvaru hrudníku“, když reálný nepřítel se maximálně snaží o to, aby vám svůj hrudník ani neukázal. V bojových podmínkách je všechno úplně jinak.

Nebudu ani dělat chytrolína a klást řečnickou otázku, jaké procento naší pěchoty je vycvičeno v palbě z boků. Odpověď je celkem jasná. V situaci, kdy celé mobilizované pluky nemají plně připravené vojáky s protitankovými zbraněmi a kdy nepřítel rozbije přesnou palbou bunkry a malá opevnění během pár minut na kusy, je právě palba z boků kriticky důležitá. Ale nejsou na to vybaveni, nebudou to umět, a ukrajinská ofenzíva jimi zase projde jako nůž máslem. Čímž nastane čas na co? Ano, správně, zjistit, jestli máme v rezervě obrněné a mechanizované jednotky, dost velké k tomu, aby je šlo úspěšně nasadit proti hluboko pronikajícím útokům nepřítele. To je čtvrtá důležitá komponenta úspěšné dlouhodobé obrany. A tu taky nemáme.

Nejenom, že tanky si teď ničí hlavně, když nahrazují dělostřelectvo v mini-Verdunech, vojáci teď dostávají „holé“ tanky z rezerv, na kterých není ani ta nejzastaralejší dynamická ochrana, a tankisté shánějí za pomoci dobrovolníků peníze na to, aby si nějak ručně přivařili kontejnery na dynamickou ochranu na tanky. Jestliže v únoru a březnu jsme se ptali „Proč ksakru šly naše tanky zase do akce s prázdnými kontejnery na dynamickou ochranu, jako v Grozném roku 1995?“, teď si budeme klást otázku „jak to, že naše tanky jsou úplně holé, bezbranné vůči protitankovým zbraním nepřítele, dokonce včetně těch nejstarších sovětských RPG-7?“ To je úžasný pokrok. V továrnách se „modernizují T-62“ a novější modely T-72 a 7-80 se posílají holé na jatka. Bravissimo.

A většina nových typů vozidel byla bezpečně prošustrována při jarní „deeskalaci“ a doplnily zásoby ukrajinských ozbrojených sil, stejně jako ty opuštěné stroje 1. gardové tankové armády u Izjumu. To byl opravdu mistrovský výkon, kdy zbytky 3. motostřelecké divize a průzkumníků od 144-tých bojovaly ze všech sil, doufajíce, že za nimi se připravuje celá gardová tanková armáda, aby nakopala Ukrajincům prdel. A pak se otočili a zjistili, že za nimi nikdo není. Úžasné.

To je to, o čem mluvím – nejde jenom o vlaječky na mapě, ale o připravené a bojeschopné rezervy. Nebudeme je mít ani na začátku ukrajinské zimní ofenzivy. Vůbec. Nebudeme mít čím odrážet rány. Vznikly podmínky, za kterých takové rezervy nemůžou vůbec existovat. A pokud někdo posbírá nějaká vozidla a vrhne je do boje, ukáže se, že nepřítel má perfektní přehled o pohybu našich obrněnců, protože stačí monitorovat výskyt zastaralých radiostanic R-123 a R-173, které používají naše tanky. Ale my pohyb protivníka tímto způsobem sledovat nemůžeme – všichni mají stejné rádiové vybavení, na stejných frekvencích, a základnové stanice na jejich tancích se maximálně snaží o to, aby byly nerozeznatelné od přenosných rádií pro pěšáky. U nás se jedině díky práci dobrovolníků podařilo sehnat nějaká přenosná rádia pro frekvence R-123/173/159 a co se obrněných vozidel týče, modernizace na digitální rádia proběhla jen u jednoho praporu ze všech „spojeneckých sil“. A opět jen díky nadšencům a dobrovolníkům.

Celkově, co se high-tech vojenských vynálezů týče, prokázal náš vojenskoprůmyslový komplex za posledních 10 měsíců naprostou neschopnost, která je maskována jen podjatostí a neschopností „vojenských expertů“. Netýká se to jen dronu „Dobryňa“, který je na frontě úplně nepoužitelný, protože jde o kopii levných čínských závodních dronů z Ali Expresu. Musel jsem se smát, když jsem nějakého experta na rádiový boj slyšel chválit systém „Borševik2“. Prý se dá nainstalovat na šasi od auta, což je na frontě velmi výhodné … no do prdele, to je opravdu „černá je bílá“. Jenom blbec teď nechápe, že jsou potřeba ručně přenosné systémy, protože tam, kde jsou takové věci k užitku, bude zaparkovaný náklaďák okamžitě detekován a zničen nepřítelem. Zatraceně výhodné. A tohle všechno přesto, že už v době „dohod z Minsku“ bylo patrné, jak se věci mají, ale každý na to sral. Tankové biatlony a Rogozinovy vtípky o trampolínách dávaly pozitivní zpětnou vazbu. Ale realita ji nedávala.

Výsledek? Tuhle zimu nás čeká zasrané peklo. Nebude šance udržet současnou frontu, a nepřítel to dobře ví a koncentruje své síly tam, kde se mu to hodí. Nenastal žádný pokrok při budování obrany, jenom systematická regrese.

A celá tahle věc se ukáže ve své příšernosti v momentě, kdy napadne sníh a veškerý pohyb našich jednotek, včetně dělostřelectva, bude viditelný z nepřátelských dronů. A jeden Grubnik (dobrovolník) se svojí „Sítí lidové podpory“ nebude ani náhodou stačit na to, aby celé armádě sehnal zimní maskovací sítě.

A všichni o tom zase mlčí. A až ztratíme další města a regiony, najednou bude každý říkat: „Ach, jak se to stalo!?!? Takové naděje jsme vkládali do Surovikina! Je tak brutální! Jak to, že to nedokázal!?!?” A Surovikin sám bude v šoku, protože i když máte zkurveně vysokou motivaci a jste ten nejvyšší polní maršál, s armádou kokotů pod sebou neuděláte nic, zejména když první světlé výjimky se nacházejí v řadách podplukovníků a níže, nikoliv výše.

Řeknu to ještě jednou, aby to bylo opravdu jasné.

Taková úroveň vojenské neschopnosti prostě neexistuje. Je to obrovská, masivní zrada a systematická příprava na naprosto pekelný masakr během další ukrajinské ofenzívy. Ruská armáda a její velení nemají žádnou šanci uspět.

A ti buzeranti zvaní „experti“ a vojenští korespondenti, kteří maskují a oslavují tohle všechno a hledají „pozitiva“ na téhle situaci, nesou svůj díl zodpovědnosti za všechny budoucí průsery.

A ano, zvláštní smutek mi způsobuje skutečnost, že ty zasrané chvalořeči na mini-Verduny tohoto podzimu a zimy, ve kterých hoří naše poslední šance odrazit ukrajinskou ofenzívu, ovlivnily dokonce i Anju Dolgarevu, která si vycucala z prstu reportáž o tom, jak jsme ve Spirnem dobyli dva kilometry zastavěné plochy, i když celé Spirne má sotva kilometr v průměru, a je celé, kurva, v ukrošských rukách! Teď mi vysvětlete, jak šílená atmosféra „soustředění se na pozitiva“ musí panovat v novinářské komunitě, když i jedna z nejobjektivnějších vojenských korespondentek kašle na nějakou kontrolu faktů? Zírám, prostě jenom kurva zírám. A teď si ani nestěžuju a nebrečím. Až chocholi prorazí frontu, vezmu svůj automat, nasadím si vestu a půjdu zkusit někoho zabít, než mě zabijou. A zabijou mě, a aspoň neuvidím tu hanbu, co bude následovat, čili se dá říci, že budu v pohodě. A vy budete v tomhle bordelu žít i nadále. A až bude Rusko „dekolonizováno“, budete se jeden druhého ptát „Ale jak se to stalo? Jak se to stalo?!?!“

Takhle se to stalo. Takhle. Zavřeli oči, chtěli pozitivní zprávy, mají je. Honili jste si u „Svatého roku 1913“? To zažijete, a pak 1916 a 1917. ŘEKLI JSME VÁM TO STOKRÁT.

Carská garda, která by snadno potlačila únorové povstání, byla pohřbena v bažinách kolem Stochodu, a neudělali to „prokletí bolševičtí agitátoři“, ale carští generálové.

Pokud se tuto zimu někde nějak udržíme, a to je pořád ještě možné, stane se tak proti velení ruských ozbrojených sil. Zástupy dobrovolníků se snaží o to, zvýšit naše šance. Zvítězit v celé válce „proti všem okolnostem“ je velmi netriviální úkol, daleko horší, než neustále rozehrávat na frontě zdržovací taktiku vykoupenou mořem krve mužiků. Pámbuví, jak na to, já jsem na to ještě nepřišel.

Nahlásit chybu v článku


Související články

Marian Kechlibar: Planetární vyhledávač a expanze lidí do vesmíru

Snad již dnes z americké půdy, po dlouhých devíti letech, vynese raketa Falcon 9 v soukromé lodi ...

Rusko a dezinformace

Dezinformace jsou v posledních letech velmi výrazně skloňovaným a o pozornost se ucházejícím ...

Petr Pojman: Rusko je fašistický stát

„Brutalita ruských vojáků na Ukrajině mne nepřekvapila, brutální represe jsou součástí každé ruské ...

Geopolitik Vladimír Baar: Mír je nutné si vynutit silou, Rusku se musí dát ultimátum

„Zlu je třeba se postavit a zastavit ho, dokud je čas. Jestli chce Západ uchránit svoje hodnoty, tak ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • palo.hagara
  13:31 02.01.2023

  Paradny clanok, mam ale jednu pripomienku k tym tankovym kanonom - ´prekladu. Ak nahradzaju artileriu, tak by to znamenalo ze strielaju nepriamu palbu. Z chranenych pozicii = ...Zobrazit celý příspěvek

  Paradny clanok, mam ale jednu pripomienku k tym tankovym kanonom - ´prekladu.
  Ak nahradzaju artileriu, tak by to znamenalo ze strielaju nepriamu palbu. Z chranenych pozicii = zpoza krytu/zahlbenia/kopca bez priamej viditelnosti. Teda nie ako kanon, ale ako hufnica, oblukom dohora. Ziadny div, UA ma tak vynikajuce FLIR/IRST vyhladavnie + system riadenia palby, ze trejme musia sa skryvat inak sa hned najde blizky vhodny protiuder. Takze by boli asi hned zneskodnene, zvlast ak (zas) nemaju plne schranky aktivneho panciera ERA.

  Kukol som aj zdroje aj anglicky aj rusky, a podla mna Andrej Morozov (Murza) mysli toto, nie zavarene poklopy :-)
  Vlastne je to v rustine oslovne "о стрельбой из танков с закрытых позиций" a aj v anglictine.
  Klasicka vojenska teoria:
  http://armor.kiev.ua/wiki/inde...

  Niezeby sa nevyskytli zavrete ba aj zavarene poklopy. Vlastne bolo nedavno RU propagandisticke video ako Ukrajina vraj musi chudakov povinne mobilizovanych zavierat - zavarenou 1mm pasovinkou aby sa nevzdali, a Rusi ich oslobodzuju :-) Samozrejme vo videjku vidiet, ze na pancierovu ocel sa to neda dobre privarit a teda to lahko odpadne. A este aj oslobodeny bol len sofer, bez strelca - ale ved propaganda.
  Predsa len bezny tankista toto asi zrovna neriesi v bojovej zone ma poklop furt zavrety, naco by mu inak bol (cely tank). Ani tlak vzduchu asi nebude problem, kedze priestor je aj tak konstantne pretlakovany.
  A zvlast v tejto vojne, kedze UA tak dobre ovlada drony ze triafa do 2kg bombicky otvorenych poklopov (opustenych tankov).Skrýt celý příspěvek

 • danny
  11:46 27.12.2022

  Hodně drsné čtení. Pro mě významně hodnotnější, než taková ta politicko-ideologická školení mužstva s odbočkami do historie, event. úvahami nad genetickou předurčenosti Rusů k ...Zobrazit celý příspěvek

  Hodně drsné čtení. Pro mě významně hodnotnější, než taková ta politicko-ideologická školení mužstva s odbočkami do historie, event. úvahami nad genetickou předurčenosti Rusů k brutalitě a demenci, případně snahy přesvědčit čtenáře, že do ruského MRE se melou krysy atd...

  Murz zjevně ví, o čem mluví. Pasáže o protibaterijní palbě, instalaci komunikačních sítí nebo využívaných frekvencích v tankových vysílačkách nezní jako vyjádření amatéra, co si přečetl pár diskusí na Telegramu. Kritika směřuje na velmi konkrétní body a vysvětlení toho co a proč se děje, působí velmi věrohodně a logicky.

  Mám vlastně jedinou věc, která ve mě vzbuzuje určité otázky. Když se dívám na historické nasazení ruské armády např. od Gruzie dál, tak tam byl vidět nějaký posun. Gruzie se nedá označit za bezchybnou, ale určitě ne za úplnou katastrofu. Syrská mise působila velmi slušně naplánovaná i provedená. Ten propastný rozdíl, který vidíme teď mi nedává úplně smysl.Skrýt celý příspěvek

  • Klimesov
   12:51 27.12.2022

   Jak Gruzie, tak Sýrie jsou konflikty naprosto odlišného charakteru a to jak velikostí, dobou, nasazením druhu vojsk, schopnostmi nepřítele atd. atd. Takže na nich nelze stavě, nebo ...Zobrazit celý příspěvek

   Jak Gruzie, tak Sýrie jsou konflikty naprosto odlišného charakteru a to jak velikostí, dobou, nasazením druhu vojsk, schopnostmi nepřítele atd. atd.
   Takže na nich nelze stavě, nebo spíše lze na nich stavět jen omezeně.Skrýt celý příspěvek

   • danny
    13:07 27.12.2022

    To chápu, ale přece jen, tam na určité úrovni velení vidíš nějaké kompetence. Dokonce i dobře naplánovanou logistiku a ekonomiku celé operace. O průzkumu a plánování ani nemluvím. ...Zobrazit celý příspěvek

    To chápu, ale přece jen, tam na určité úrovni velení vidíš nějaké kompetence. Dokonce i dobře naplánovanou logistiku a ekonomiku celé operace. O průzkumu a plánování ani nemluvím. Zatím co tady vidíš všude cosi, co mi hlava nebere.Skrýt celý příspěvek

    • Klimesov
     13:29 27.12.2022

     A to je právě dané tím, že ty konflikty jsou tak odlišné. Válka v Gruzii v roce 2008, byl poměrně krátký a lokální konflikt, kde se střetlo do cca 60 000 mužů na obou stranách, ...Zobrazit celý příspěvek

     A to je právě dané tím, že ty konflikty jsou tak odlišné.
     Válka v Gruzii v roce 2008, byl poměrně krátký a lokální konflikt, kde se střetlo do cca 60 000 mužů na obou stranách, podle wiki. :-)
     Tam nebylo tolik prostoru aby vyplavaly na povrch veškeré problémy, ale ty které vyplavaly na povrch se ruská armáda řešit snažila, akorát narazila na korupci a prakticky neochotu se změnit.

     Nasazení ruských vojsk v Sýrii má zase spíše charakter letecké opera a speciálních sil na zemi. Valná většina bojů na zemi je na bedrech SAA a IRGC (snad to píšu správně), a tady je otázkou jak moc to Rusové koordinují s SAA a IRGC a nebo jak moc si tam dělají co chtějí.

     Naproti tomu na Ukrajině stojí Rusové proti odhodlanému nepříteli, který má v rukou pokročilejší prvky PVO, dělostřelectva, průzkumu, komunikace atd., a umí to všechno použít.
     Navíc tu máme ten fakt, že ruské velení naprosto podcenilo svého nepřítele. Ono dát na začátku opera, ve chvílích, které jsou nekritičtější, kdy se nejvíce rozhoduje a kdy armáda potřebuje být nejlépe připravena na boj, jen zásoby na cca 3 dny, a to je ještě otázka jestli jim dali zásoby na 3 dny bojů nebo jen na 3 dny přesunu, je prostě diletanství, podcenění nepřítele a celkově nápad hodný idiota. A podle toho to taky tak dopadlo. Ty jednotky měli mít zásoby na minimálně měsíc bojů, ale to neměli a pak se něco takového strašně špatně dohání a napravuje.

     To znamená, pokud ruské velení plánovalo invazi na Ukrajinu podle zkušeností z války v Gruzii, obsazením Krymu a letecké kampani v Sýrii, tak jsou to prostě idioti, kteří si nepřipustili, že se může situace vyvinout i jinak než na co jsou zvyklí.

     A to je ten problém.
     Já rád dávám za příklad operaci "Pouštní Štít" a "Pouštní Bouře". Velitelé na straně koaličních sil, nepodcenili protivníka a vše plánovali jako by proti nim stál rovnocenný protivník. Tohle nejspíše Rusové neudělali, a proto to vypadá tak jak to vypadá.Skrýt celý příspěvek

    • palo.hagara
     12:01 01.01.2023

     Tak skusim rozobrat rusku kompetentnost vo vojnach. Ono by mozno Ukrajina na 3. pokus tiez bola "trochu efektivnejsie" zabijana, ale dufajme ze ten 3. pokus uz dalsich 100 rokov ...Zobrazit celý příspěvek

     Tak skusim rozobrat rusku kompetentnost vo vojnach. Ono by mozno Ukrajina na 3. pokus tiez bola "trochu efektivnejsie" zabijana, ale dufajme ze ten 3. pokus uz dalsich 100 rokov nebude mozny.
     Nepride mi zrovna ukazkovy priklad "spacifikovanie" neposlusneho maleho Gruzinska trvajuce 15 rokov - od roku 1994. Ani Syria sa nejako nedari skoncit hoci niektore oblasti odporu teda boli - vyvrazdene. Tiez uz je to cez 10 rokov, s ucastou Wagnerovcov (a ich predchodcov), proti nim zas US vycvikovych instruktorov, ale ti vacsinou nebojuju.

     A to uz nevravim o Cecensku - to je vlastne jedina vojna/velkost, ktoru ruska armada je schopna zvladnut- tiez bohuzial iba cez vyvrazdenie. Menovite myslim asi tretinu-polovicu z celkovej 1 mil. populacie. A aj to trvalo dlho- od 1994 do 2000 hlavne boje. Vitazstvo velke a "uspesne" - kedze nasledovali ohniska odporu a teroristicke utoky (ako 2002-2004 Moskva, Dubrovka, Beslan) vlastne az doteraz. V skutocnosti vojna trvala 24 rokov, do 2009 (inac tiez iba Putinova "specialna operacia").
     Hoci je nepochybne, ze vela z bojachtivych Cecencov stiahol a zamestnava syn pro-ruskeho zradcu Achmata Kadyrova - ale vdaka tomu ich likviduje. A bez ich mafianskeho dozoru + mucenia opozicie v Cecensku mozno coskoro uvidime skutocnu volu naroda, resp. dalsich bojachtivych - za samostatnost. Lebo to sa porazkou nezvykne oslabit v narode, skor naopak. Zvlast ked si u nich aj dieta asi vsimne ze "cisar je nahy".
     Dokazom napriklad je, ze tieto spodne-podkaukazske republiky sa postavili mobilizacii na odpor. Zdejsi citatelia zrejme pamataju dokonca slabe zenicky - uz na hranicnych priechodoch i v mestach Cecenska aj napr. Dagestanu. Ktore obklucili policajtov a nedovolili im ukradnut svojho syna/nahodne odchyteneho nestastnika na ulici.

     Dalo by sa povedat, ze tie uzemia asi RU armada poznala, po socializme este nezmenili naucenu taktiku + ani uloziska municie, velitelske staby, letiska, ktore bolo treba vybombardovat. Vsak - ich tam zriadovali sami Rusi, aj s vycvikom, postupmi. Resp. ani v 2000 ci 2015 sa tie krajiny od socana moc neposunuli, lebo - sak rezim od Rusie. Skostnatena diktatura a korupcni generali v armade, vycviceni a uplacani Ruskom dlhe desatrocia.
     Vsak sme asi vsetci zazili take spolocne manevre/cvicenia s ruskou spoluucastou. Masivne porady s masivnou vodkou, a tanky ci stihacky samozrejme trafili 100% cielov - pomaly vlecenych, pre istotu s radarovym/IR kutovym odrazacom, aby preboha strela neminula. Nedavno na to nejaky pilot "so slzou spominal", ako bolo vecou cti, aby nasa jednotka mala vynikajuci vysledok v sutazeni s ruskou - asi aby bolo dalsi den co oslavovat na skoleni.
     (=pre povysenia a vyssi plat). Hadam nas nejaka "realita" nebude vyrusovat od plnenia 100% cielov :-).

     Prave pre tu iluziu a rozkradnutu biedu taka vojna vobec mohla vzniknut/byt nutna. V bohatsich krajinach akosi nebyva, len ked vela ludi strada (a jeden "vyvoleny vodca" si mysli ze preto uz ich moze lahko presvedcit + tych druhych, este biednejsich, porazit).
     Tam vidim rozdiel oproti Ukrajine- ze ludom na obrane takeho rezimu moc nezalezalo, zeby RU armadu vytlacali. V prvych rokoch ale bolo vidiet ich odhodlanie - preto to prave RU armada vyhrat nevedela (ani Assad, ani zazracne "obrateny" Achmat Kadyrov). Pamatam si take utoky - na novu Rusmi dosadenu vladu Kadyrova po vyhre - ze naraz aj 100 ludi zomrelo vo vladnej budove.
     Ako aj dnes - okupacni spravcovia po ukrajinskych mestach. Napr. nedavno Cherson - basnik Kyril Stremousov, co videl vitazne ruske tanky v Bukuresti, Prahe aj Wošinktóne. Len nevidel nakladiak - ked ho zrejme nahodny kamionista spoznal, bleskovo zamieril do protismeru na jeho SUV.

     No a preto mi pride tragicke, ze sa ani len take mensie konflikty proti zaostalemu a relativne znamemu protivnikovi Rusku moc nedarili. A ze to stoji zbytocne roky a statisice mrvych v kazdej tej krajine.
     2008 bola reforma RU armady- Obcas sa niekde dostane v Rusku odbornik - minister Serdukov a este pred nim Ivanov.
     - priznacne je, ze reforma (=hlavne znizenie armady a profesionalizacia) zastavila na vyssom pocte armady, ako si Rusko moze dovolit (z 3 mil. na 550 000, ale zostala na 1.1 mil.)
     - znamy je odpor velitelov, lebo ich sa najviac dotklo prepustanie
     = co by prave vylepsilo skostnatelost a zaviedlo nejaku samostatnost v operaciach = klucovy faktor zapadnej armady aj ekonomiky volneho trhu.
     Vec, ktoru vacsina armad robi od WW2. CSSR kvoli znizovaniu vojsk dostala invaziu 1968 - pritom vieme ako Dubcek prosil o dalsie dotacie, pozicky, dalsich 300 000 ton obilia rocne, lebo inac ekonomika pada.
     (ak nahodou niekto nepozna: http://www.68.usd.cas.cz/cz/do... )
     Na to, co kazdy stat, ekonom ci aj skolak vidi z tabulky nakladov/statneho rozpoctu - Rusko potrebovalo zhruba 30 rokov aj to zacalo len "POKUSNOU profesionalizaciou" - len 1 vysadkari! (76.desant divizia Pskovsk)
     https://www.obranaastrategie.c...
     = teda zas len strach o prachy, vyplaty ako pri vykazovani 100% vysledkov cviceni. To nevadi ze Rusko pada+musi zabijat pre nove kolonie, ked JA na teplom fleku dostanem svojich 400-1000€ statnu vyplatu- keby mi znizili pocty budem mat nizsiu funkciu a "dolezitost".
     No a bohuzial medzitym sa Rusku podarilo bezbolestne zvysit ceny energii - sak si snad kazdy pamata aj 3-nasobok za 1 rok + k tomu nase zrusenie dotacii, ktore nam vyciciavalo statne rozpocty, ale bolo nutne- vidime lepsie zdravotnictvo, nove cesy a pod).
     Takze reforma zrusena, minister Serdukov ako pricina potopeny.

     Ale akesi zlepsenie uz bolo vidiet na 2. gruzinskej vojne. Napr. Rusi zacali bombardovanim energetickej infrastruktury, a to aj plynovodov do Europy, aby bol na Gruzinsko medzinarodny tlak.
     https://sk.wikipedia.org/wiki/...
     Je priam komicke preco to na Ukrajne od zaciatku nerobili, hlavne ze sli po voj.objektoch a letiskach s vysadkami (a so starymi mapami zo socializmu) - neuspesne, okrem asi len Chersonu. Vo februari 2022 bola tiez zima a teda mozny tlak - na obyvatelstvo aj Europu, keby razne bola odstrihnuta od 20-35% energii. Navyse Rusko sa na to dlhodobo pripravovalo, napr. skupovalo zasobniky plynu este aj v Nemecku - a nechalo ich prazdne + obcas pekne vysrobovalo cenu plynu v 2021 na 150-200€.
     Nekompetencia a nekoordinacia.

     Preto prave je jasne ze normalnejsiu krajinu by RU armada nezvladla. Napr. Ukrajinu - ocividne sa poriadne zmenila, napriek biede, korupcii a nizkym platom budovala a premyslala, aj vojenske strategie. Vsak, vo vojne s Ruskom uz je od 2014 takze nie je div.
     Napokon - na stovkach videi vidime ukrajinske "zaostale" dediny- vzdy maju asfaltove cesty, nove obrovske zapadne traktory, murovane domy, solarne panely (aj ked uz bohuzial rozmlatene). Ziadne drevenice, s blatistymi kolajami hned popri muroch panelakov - ako ruske dediny aj vacsina miest.
     A to nemohlo vzniknut za 8 rokov (pocas vojny+inflacie), nedostavali na to ani Eurofondy ani Aziofondy. A plyn mali narazovo zdrazovany aj na 5-nasobok (6000 hrivien=155€, obcas aj 500€/ 1000 m3, v CR vacsinou len 60-70 €). Pricom plyn pre chronicky zname biedne platy UA dotuje aj stovkami mld. UAH rocne, a to este zastarala infrastruktura ma aj 30% straty! (technologicky plyn, jeden z dovodov "zazracneho dlhu voci Rusku - ze Ukrajina ho mala tlacit za svoje a zo svojich zasob- Ruskom uz vyplundrovanych do 1970)
     https://ua-energy.org/en/posts...
     https://www.kurzy.cz/komodity/...

     Je to proste rozmyslajuci a tvrdo pracujuci narod. Hoci s par oligarchami, rozkradajucimi vladu, dane aj vlastne podniky (vacsina samozrejme Russi). :-(
     A proti takemu RU armada nema sancu. Napokon, parkrat to nezvladla ani americka (Vietnam, Afganistan). Ale to neviem ci sa da porovnat, kedze ine armady nerobia ruske masivne vyhladzovanie celej neposlusnej oblasti - naopak pri kazdej voj. operacii sedi za kamerou aj voj. prokurator JAG. A casto rusi utoky, ak si vsimne ze by mali zasiahnut civilov.Skrýt celý příspěvek

  • Bzumak
   16:34 27.12.2022

   Tak hlavně cela operace byla postavena na spatné premise zhroucení ukr armády/ státu. Která jaksi nevyšla a od toho se odvílej řetezec dalších událostí. Ruské jednotky ze začátku ...Zobrazit celý příspěvek

   Tak hlavně cela operace byla postavena na spatné premise zhroucení ukr armády/ státu. Která jaksi nevyšla a od toho se odvílej řetezec dalších událostí. Ruské jednotky ze začátku nebojovaly spatně, ale ... 6 ruzných směrů utoku, podceněná logistika (operace bude trvat 3 dny) počasí atd... vlastně na začátku je ukr nemusela porazit... někde stračilo zbrzdit aby se to začlo hroutit vlastní vahou (60km kolona). A následně jsi při bezvýznamných operacích vytloukli některé zkušené jednotky...Skrýt celý příspěvek

   • Clavo
    21:49 30.12.2022

    Bzumak skús si odpovedať na otázku prečo UA armáda nezaútočila na tu 60 kilometrovú kolónu, prostriedky mala a aj vedela kde je a nic.

    Bzumak skús si odpovedať na otázku prečo UA armáda nezaútočila na tu 60 kilometrovú kolónu, prostriedky mala a aj vedela kde je a nic.

    • palo.hagara
     14:17 01.01.2023

     No to je inac zaujimava otazka. Mne to pripada ze ich nechavaju ustupit. My vas tu nechceme, len odidte, nechceme vas vsetkych pozabijat - este ked nebojujete, len zhanate po ...Zobrazit celý příspěvek

     No to je inac zaujimava otazka.
     Mne to pripada ze ich nechavaju ustupit. My vas tu nechceme, len odidte, nechceme vas vsetkych pozabijat - este ked nebojujete, len zhanate po nasich domoch palivo (do nadrze prepichnutej srobovakom).
     Ale to je ideologicky dovod, hoci pre nas (=podporovatelov) aj pre ich vlastnych obyvatelov bude dolezity. Napriklad aj nestrielat za hranice na narusenie "uzemnej integrity Ruska" a tiez Bieloruska. Viem, odvtedy uz to robia skoro denne - ale stale len tak postupne (systemom varenia žaby). Ked neprisla ta vyhrožovana jadrova odveta.

     Z praktickeho hladiska - na 60 km kolonu by bolo treba desiatky lietadiel a stovky hufnic (nepresne D-20 oproti tomu, co dostali neskor od nas). Asi problem koordinacie tak masoveho protiutoku - ktory by si nemohla nevsimnut protistrana z dronov a satelitov. Vidime ze ani dnes po 10 mesiacoch im taka priprava netrva kratsie ako mesiac (+par klamnych utokov - ako Balaklija/Kupjansk, potom Cherson).
     No a stojace vozidla RU armady by asi nemali problem zaujat tiez palebne postavenie, keby sa inac nedalo (nehovorim ze to robia). Clovek dotlaceny k muru by mohol byt vynaliezavy - ale neviem ci vobec vedia sami zamierit, zistit ciel=poslat vlastny prieskum od kazdej roty, a necakat na prikaz generala. A keby sa ti vojaci z korby nakladiakov rozbehli po okoli- no este horsie, teror na obyvatelstve ako pomsta za tu svinsku UA armadu, ze si dovolila klast odpor. U nas 1968 bola 100 obeti a to ani vacsina nekladla odpor. Co sice aj tak robili neskor- ale to zas UA armada nemohla vediet, ze pojde o desattisice. Ci mohla? zo sovietskych skoleni "oslabenia odporu civilov", znasilnovania a mucenia?

     Ked som sa o tom s nejakym rotnym mechanizovaneho bavil, tak pre UA armadu by perspektiva z takeho protiutoku mohla byt: ze sice znicime mozno 1000 tankov/hufnic ale prideme o vlastnych 200 (+prvych mozno aj 20 000 vojakov, teda najskusenejsich). Uz len odjazd po vypaleni 1.davky na prebitie by sa nemusel podarit. Jasne ze priletia desiatky RU lietadiel = odhalime pozicie PVO, ktore sme precizne 8 rokov skryvali. To by bolo mozno aj na kapitulaciu. Rusko tych 1000 predsa len dokaze nahradit, UA nie (pri vtedajsej dlzke frontu ´tisice kilometrov ich potrebovali vsade, nie na 1 miesto).
     Tiez sa musi rozbehnut zotrvacny stroj armady = mobilizacia a vobec velenie, aby taketo prikazy vedelo vydavat.

     Toho si zrejme Rusko bolo vedome, lebo inac asi rozmyslajuci planovaci general nemoze poslat taku kolonu - a len jednu, ako terc pre strielanie kachen. Ale mozno aj to bolo len dokazom ze cakali maly odpor, vitanie s mavatkami, lebo ved- isli na mierovu bratsku vypomoc ako 1968. :-(Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   09:39 28.12.2022

   K tomu co napsali ostatních bych doplnil i to, že se jednalo o jiný personál. Do Sýrie a Gruzie šli lidi připravení na skutečný boj a s jinou úrovní motivace k práci. V případě ...Zobrazit celý příspěvek

   K tomu co napsali ostatních bych doplnil i to, že se jednalo o jiný personál. Do Sýrie a Gruzie šli lidi připravení na skutečný boj a s jinou úrovní motivace k práci. V případě útoku na Ukrajinu šlo často o odvedence, kteří byli v armádě krátce a zkušenosti s reálným bojem neměly žádné. A už vůbec ne s nějakou zpětnou vazbou z dřívějších konfliktů. To bychom nenalezli důstojníky vybavené starými mapami.Skrýt celý příspěvek

   • palo.hagara
    12:36 01.01.2023

    jo presne. A inac mi pride zaujimave ze na tej najnizsej urovni uplatnuju nejaku samostatnost, tvorivost - od odchytavania regrutov az po zbesile utoky čaty, odsudenej na smrt ...Zobrazit celý příspěvek

    jo presne.
    A inac mi pride zaujimave ze na tej najnizsej urovni uplatnuju nejaku samostatnost, tvorivost - od odchytavania regrutov az po zbesile utoky čaty, odsudenej na smrt (chlapi, chcete snad zit vecne). Ze teda ten vojak by si mal "nejako" poradit. A vzapati ho potrestaju za poslusnost - napr. donutia zastavit pod palbou pri delostreleckom prepade kolony v Buči, to snad nikto nikdy nezabudne to dronove video.
    A ze to priamo nasrany zavelil plukovnik ci general, ktory sa siel pozriet na miesto + sa zacali otacat = zas spomalenie. Sak myslim ze tam aj zahynul. Co je pre zapad neuveritelne prekvapenie- ze preco tolko desiatok plukovnikov+generalov uz zomrelo. No hlavne asi preto ze boli na svojom teplom fleku a realne ani muzstvo riadit nevedeli, nieto este zareagovat na tvorivost UA armady.
    No a ked dalsia jednotka toto odmietla - tak zas potrestana samostatnost, vazenie + dnes uz vraj zas klasicke popravy ustupujucich.

    Aj ked ja sa teda ruskym vojakom cudujem - samozrejme ze vazenie, aj za mobilizaciu aj za neuposluchnutie rozkazu. Aj s bitkou a zlym kurenim, jedlom je to asi lepsie ako na fronte lezat v mokrom spacaku a pit vodu z kaluze, ako tie zverejnene UA odposluchy RU telefonatov (ženička, je to zle, ale budeme mat velku telku za 70 000 +2 nove kozuchy som ti poslal).Skrýt celý příspěvek

 • Анатолий
  18:09 26.12.2022

  Zdá se mi, že za poslední 2 týdny, poničili Doněck víc než za 8 let https://t.me/bolshiepushki/307... -Doněcký ruský propagandista. Znova zajímavé přiznání, které trochu mění celou ...Zobrazit celý příspěvek

  Zdá se mi, že za poslední 2 týdny, poničili Doněck víc než za 8 let
  https://t.me/bolshiepushki/307...
  -Doněcký ruský propagandista. Znova zajímavé přiznání, které trochu mění celou situaci ideologicky. Ale co, vlastně ani není jisté kdo ten Doněck poničil)

  P.S. Z měst donbasu je zrovna nejzachovalejší Doněck a Luhansk, neberouc v úvahu vykradený průmysl a katastrofickou demografii v důsledku mobilizace a čistek...Skrýt celý příspěvek

  • palo.hagara
   19:01 31.12.2022

   jooj to bude kviku uz vidim ako proruski MackoPúci budu opakovat, ze Ukrajina 8 rokov nicila Doneck.. a on bol celkom zachovaly heh. Ktovie ako sa dostalo tych 50 obeti do Aleje ...Zobrazit celý příspěvek

   jooj to bude kviku uz vidim ako proruski MackoPúci budu opakovat, ze Ukrajina 8 rokov nicila Doneck.. a on bol celkom zachovaly heh.
   Ktovie ako sa dostalo tych 50 obeti do Aleje Anjelov :-(
   (Vlastne ono sa to vie, udajne vacsina miny = to asi kladla skor vlastna, donecka DNR armada.)

   Dolezity update: cely Doneck zdrha, hranicne priechody Marinovka a Uspenka su plne s celonocnym cakanim.
   Zdroj: ten isty blogger vcera: https://t.me/bolshiepushki/312...
   Komicke je, ako vojak radi "oslobodzovanym" civilom ze by radsej nemali ist, ak nechcu noc travit v zime, potme v aute. Ako keby v zime, potme a bez vody zato s bombami nad hlavou bolo vyhodnejsie zostavat v Donecku :-(Skrýt celý příspěvek

 • krllo
  17:17 26.12.2022

  A kritický text ukrajinského blogera by nebyl ? Aby bylo srovnání a ne jen snaživá propaganda.

  A kritický text ukrajinského blogera by nebyl ? Aby bylo srovnání a ne jen snaživá propaganda.

  • Quetzal
   17:55 26.12.2022

   Snaživá propaganda zklamaného ruského nacionalisty asi není propagandou, že?

   Ale to víte, že byl. Stač´i, když ho najdete a dáte sem link. Takhle se to diskusích funguje, víte?

   Snaživá propaganda zklamaného ruského nacionalisty asi není propagandou, že?

   Ale to víte, že byl. Stač´i, když ho najdete a dáte sem link. Takhle se to diskusích funguje, víte?

   • Clavo
    21:51 30.12.2022

    Quetzal a nebude to presne naopak nech si to západ mysli.

    Quetzal a nebude to presne naopak nech si to západ mysli.

  • Západňan
   18:57 27.12.2022

   Proč ten jízlivý tón? Mohl jste přece napsat: "Vidíme, že Rusům plánování a logistika příliš nefunguje, ale Ukrajinci nepochybně také mají problémy, a proto bychom se měli snažit ...Zobrazit celý příspěvek

   Proč ten jízlivý tón? Mohl jste přece napsat: "Vidíme, že Rusům plánování a logistika příliš nefunguje, ale Ukrajinci nepochybně také mají problémy, a proto bychom se měli snažit jim co nejvíce pomáhat, protože válka s Ruskem není procházka růžovým sadem."

   To, aby Ukrajinci těm ruským sviním nakopali zadek, snad chceme všichni, ne?Skrýt celý příspěvek

 • Trener
  11:29 25.12.2022

  Tohle je jen vojenská otázka věci, ale co třeba ta demografická? Třeba kolik ruský vojáků v reproduktivním věku zemřelo na frontě, kolik lidí z "manažerských" pozic v průmyslu atd. ...Zobrazit celý příspěvek

  Tohle je jen vojenská otázka věci, ale co třeba ta demografická? Třeba kolik ruský vojáků v reproduktivním věku zemřelo na frontě, kolik lidí z "manažerských" pozic v průmyslu atd. vypadlo z okna, nebo se jim něco stalo? Zřejmě to bude mít nějaký vliv na jejich společnost.Skrýt celý příspěvek

  • Poly
   14:29 25.12.2022

   Nic moc to nebude. Už tak je to národ kořalků a kdejakých zabedněnců chtivých krve. Část vojáků na UA pokryli pololidmi a opicemi ze "spřátelených" zemí, část byly hovada z vězení ...Zobrazit celý příspěvek

   Nic moc to nebude. Už tak je to národ kořalků a kdejakých zabedněnců chtivých krve. Část vojáků na UA pokryli pololidmi a opicemi ze "spřátelených" zemí, část byly hovada z vězení atd. Navíc nakradli děti Ukrajinců a ty si zkurví a poohýbají ku obrazu svému.

   Podle mě nastane na chvíli problém a některými pozicemi, ale tím to končí.Skrýt celý příspěvek

   • LAMP
    06:51 26.12.2022

    >Část vojáků na UA pokryli pololidmi a opicemi ze "spřátelených" zemí
    Ale no tak... Vážně chcete klesnout na rétoriku typu untermenschen?

    >Část vojáků na UA pokryli pololidmi a opicemi ze "spřátelených" zemí
    Ale no tak... Vážně chcete klesnout na rétoriku typu untermenschen?

    • Poly
     18:59 26.12.2022

     Skutečně člověk moudrý znásilní babky, děcka, kozy, zabíjí novorozeňata,.... Všechno (skoro) all in one na jednom místě? Untermenchem si vymysleli na zcela normální lidi. ...Zobrazit celý příspěvek

     Skutečně člověk moudrý znásilní babky, děcka, kozy, zabíjí novorozeňata,.... Všechno (skoro) all in one na jednom místě?

     Untermenchem si vymysleli na zcela normální lidi. Židé/Romové toto nedělali.Skrýt celý příspěvek

     • LAMP
      11:08 28.12.2022

      Žereš moc propagandy.

      Žereš moc propagandy.

   • krllo
    17:19 26.12.2022

    Banderovci jsou hodní hoši co pijí mléko a pomahají babičkám s nákupem !

    Banderovci jsou hodní hoši co pijí mléko a pomahají babičkám s nákupem !

    • Ján Paliga
     20:46 26.12.2022

     Samozřejmě Josife Visiaronoviči Staline.... Na vaše krvavé pracky nikdo nemá... No snad jenom soudruh Mao...

     Samozřejmě Josife Visiaronoviči Staline.... Na vaše krvavé pracky nikdo nemá... No snad jenom soudruh Mao...

    • Scandinavian81
     11:16 27.12.2022

     neotravuj tady a běž někam mezi Přátele RuZka

     neotravuj tady a běž někam mezi Přátele RuZka

    • SYN_
     16:25 01.01.2023

     Je zajímavé, že rusko se od časů Stalina změnilo, německo se od časů Hitlera změnilo, jenom Ukrajině "samozřejmě" jejich současník Bandera zůstal zachován a vzkvétá! Aneb když se ...Zobrazit celý příspěvek

     Je zajímavé, že rusko se od časů Stalina změnilo, německo se od časů Hitlera změnilo, jenom Ukrajině "samozřejmě" jejich současník Bandera zůstal zachován a vzkvétá! Aneb když se chce nadávat, ono něco se už najde...
     BTW jak je to s pitím mléka v Rudé armádě??Skrýt celý příspěvek

  • LAMP
   06:54 26.12.2022

   >Třeba kolik ruský vojáků v reproduktivním věku zemřelo na frontě, kolik lidí z "manažerských" pozic v průmyslu atd. vypadlo z okna, To je úplné nic oproti počtům, co utekli z ...Zobrazit celý příspěvek

   >Třeba kolik ruský vojáků v reproduktivním věku zemřelo na frontě, kolik lidí z "manažerských" pozic v průmyslu atd. vypadlo z okna,
   To je úplné nic oproti počtům, co utekli z Ruska, aby se vyhnuli mobilizaci.

   Wikipedie:
   >Following the 2022 Russian invasion of Ukraine, more than 300,000 Russian citizens and residents are estimated to have left Russia by mid-March 2022, at least 500,000 by the end of August 2022, and an additional 400,000[1] by early October, for a total of approximately 900,000.
   https://en.wikipedia.org/wiki/...

   Všechno mladí lidé, častěji ti vzdělaní, co najdou uplatnění všude.Skrýt celý příspěvek

   • danny
    12:32 27.12.2022

    To číslo vypadá jako hodně vysoké, ale je nutné ho zařadit do kontextu + se nabízí porovnání s tím, jak je na tom Ukrajina. Těch 900 tis. je celkové číslo a zahrnuje i rodinné ...Zobrazit celý příspěvek

    To číslo vypadá jako hodně vysoké, ale je nutné ho zařadit do kontextu + se nabízí porovnání s tím, jak je na tom Ukrajina.
    Těch 900 tis. je celkové číslo a zahrnuje i rodinné příslušníky, nejedná se jen o muže v produktivním věku. Těch je méně, než 50%. Celková populace včetně Krymu je 147 mio, nepočítám okupovaná území, byť podíl Donbasu na frontě je dost zásadní. Pokud vezmu ukrajinský údaj o 100 tis. mrtvých, máme cca 100 tis. z původních nasazených + 300 tis. mobilizovaných. Takže polovina z migrace + nasazení = někde mezi 800 - 900 tis. mužů.

    Pokud vezmu pro zjednodušení interval 25-54 let, má Rusko v současnosti přes 30 mil. mužů (pokud bych vzal celý interval 15 - 64, jedná se o 69 mio, ale myslím, že pro posouzení potenciálu pro armádu bychom se očišťováním stejně dostali někam ke 30 mio).
    Takže současné náklady na válku znamenají pro vybraný segment populace zátěž necelá 3%, pro celkovou práceschopnou populaci méně než 1%. Není to málo, ale pokud vezmeme v úvahu ještě cca 5% nezaměstnanost, nejedná se o nějakou katastrofu.

    Pokud to porovnáme s Ukrajinskou situací, kdy se do 40 mio populace stále započítává Krym (cca 2,4 mio), okupovaná území (další 2,5 mio), cca 8 mio uprchlíků. Plus OSN uvádí cca 1/3 populace jako vnitřně vysídlenou. Takže se dostáváme k dost šíleným číslům, zbývající populace je cca 27 mio, z toho min. 50% vnitřně vysídlených nemá šanci se zařadit do pracovního procesu vůbec, na frontě bude obdobný počet, jako na Ruské straně. Tady už se dá pracovat pouze s více-méně odhady, ale jedná se o čísla zhruba o řád horší.Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
     09:31 28.12.2022

     V případě Ukrajiny se musí započíst i nutnost mít více aktivních osob v zázemí. Ať už pro odstraňování škod po náletech, ale také pro zabezpečení strážení objektů a hranic. Stále ...Zobrazit celý příspěvek

     V případě Ukrajiny se musí započíst i nutnost mít více aktivních osob v zázemí. Ať už pro odstraňování škod po náletech, ale také pro zabezpečení strážení objektů a hranic. Stále si Ukrajina musí více hlídat hranice, aby zemi neopouštěli ti, kteří nyní zemi opustit nesmí.Skrýt celý příspěvek

     • danny
      11:47 28.12.2022

      Přesně. Navíc úplně jsem zapomněl na ostrahu hranice s Běloruskem + nějakou zálohu pro případ pokusu o přetnutí zásobovacích tras z Polska.

      Přesně. Navíc úplně jsem zapomněl na ostrahu hranice s Běloruskem + nějakou zálohu pro případ pokusu o přetnutí zásobovacích tras z Polska.

    • SYN_
     16:28 01.01.2023

     "interval 15 - 64" uuuh, co je to za interval? Jako vážně ekvivalent Hitlerjugend a starců?

     "interval 15 - 64" uuuh, co je to za interval? Jako vážně ekvivalent Hitlerjugend a starců?

 • tomaskult
  23:54 24.12.2022

  Nemáme přesné informace, abychom to realně zhodnotili. Jenom indicie. Například ten Bachmut. Nepřijde mi moc mazané, utočit na tom samém místě zas a znova a znova....

  Nemáme přesné informace, abychom to realně zhodnotili. Jenom indicie. Například ten Bachmut. Nepřijde mi moc mazané, utočit na tom samém místě zas a znova a znova....

  • Kanaďan
   07:09 25.12.2022

   Vám ne, ale vzpomeňte si na Žukova a Ržev. Byl z toho Verdun. Ale Řezník tam posílal další a další divize. Rusové jsou stejní idioti, jako kdysi.

   Vám ne, ale vzpomeňte si na Žukova a Ržev. Byl z toho Verdun. Ale Řezník tam posílal další a další divize. Rusové jsou stejní idioti, jako kdysi.

   • Jirka_Zlín
    17:35 29.12.2022

    Každý neměl to štěstí, aby stál proti nejlepší armádě té doby v době její vrcholné formy. Poměr ztrát dle wiki je 1:3, to je bohužel běžný poměr ztrát už po staletí. Navíc ...Zobrazit celý příspěvek

    Každý neměl to štěstí, aby stál proti nejlepší armádě té doby v době její vrcholné formy.


    Poměr ztrát dle wiki je 1:3, to je bohužel běžný poměr ztrát už po staletí. Navíc operace Mars, byla v souvislosti se Saturnem a Uranem. V každé bojovali miliony mužů. Když nic, nedovolilo to přesunout jednotky na pomoc Stalingradu.

    Obávám se, že neustálý tlak na Bachmut je jen vázání Ukrajinských sil mimo budoucí úder a zabránění UA operací jinde.Skrýt celý příspěvek

    • palo.hagara
     16:52 31.12.2022

     Kazdy nemel to stesti? A precoze proti tej istej armade mali USA straty WW2 len 300 000 muzov? Teda aj to je strasne cislo ale je to 100x menej ako ruska armada, pritom ruska bola ...Zobrazit celý příspěvek

     Kazdy nemel to stesti?
     A precoze proti tej istej armade mali USA straty WW2 len 300 000 muzov? Teda aj to je strasne cislo ale je to 100x menej ako ruska armada, pritom ruska bola vacsinu casu v obrane, US iba v utoku,mala by mat tie vyssie straty 3:1.
     (nie, nie je to 100x kratsia doba ani 100x mensi front).

     A utocili aj na jednotky v dobrej forme a v najlepsich rokoch nemeckej armady. Napr. Afrika- prve tyzdne fiasko, potom - sa bleskovo poucili a jednotky na nove postupy preskolili.
     Rusko zostalo spat na postupoch WW1, ktore uz vtedy boli neucinne. A a ine krajiny sa takym mlyncekom na maso vyhybaju - ako vidime aj mesiac, kym nieco UA armada pripravi a podnikne. Joo Stalina to asi hnevalo, co ti Americania nerobia masivne krvipreliatia a preco tak dlho pripravuju 2.front (a 3. 4. 5. z viac smerov). No a oni su to len- ludia, navyse ludia premyslajuci :-D

     No a ked ruska armada viaze ukrajinsku na Bachmut, precoze pocas toho prisla o Charkov-Kupjansk, Cherson, teraz znovu prichadza o Kreminna a vravi sa ze este asj prerezu Zaporozsku oblast odvrchu po spodok - Melitopol.
     To teda este nie je iste, ale - zelajme si stastny Novy rok! :-DSkrýt celý příspěvek

     • Jirka_Zlín
      23:42 31.12.2022

      Reagoval jsme na slova řezník a Ržev a uvedl souvislosti. Zajímavé, že toho samého generála za jiné bitvy dodnes chválí. Něco jiného je bojovat o přežití v hloubi svého vlastního ...Zobrazit celý příspěvek

      Reagoval jsme na slova řezník a Ržev a uvedl souvislosti. Zajímavé, že toho samého generála za jiné bitvy dodnes chválí.

      Něco jiného je bojovat o přežití v hloubi svého vlastního území a nevzdat to /např. Francie - ale ta neměla tak hluboký týl/ a něco jiného si vybírat místo kde zaútočím. Ta místa vylodění byla zvolená a provedená mistrně. Způsob boje US sil je mi sympatičtější, ale ne každý to umí nebo na to má prostředky.

      To jak se do té zoufalé situace SSSR dostal asi sám víte nejlépe, dost Němcům pomohli sami.

      USA armáda je podle mne velmi schopný nepřítel pro každého, který se zatím skoro vždy rychle poučil z neúspěchů a jejich domácí zázemí je i dnes, v době globalizace, obdivuhodné.

      Poráží je snad jen dostatečně motivovaný/fanatický nepřítel a hlavně domácí fronta.

      Schopnost zásobovat své armády po celém světě a ještě být tím kdo neskutečně pomohl SSSR i VB se zásobováním materiálem, výzbrojí, jídlem i léky za 2WW je něco co už asi nikdo nezopakuje.

      Spojenectví USA VB a SSSR považuji za manželství z rozumu. Každý poskytl to co mohl, protože sami by asi podlehli...Skrýt celý příspěvek

     • palo.hagara
      15:19 01.01.2023

      No jo to je fakt, aj obrana v zazemi aj Lend-Lease. Vsak ktovie ako by US obyvatelia bojovali v obrane, ked su napr. rozpolteni na svoju vladu - proti Trumpovi/za svojho ...Zobrazit celý příspěvek

      No jo to je fakt, aj obrana v zazemi aj Lend-Lease.
      Vsak ktovie ako by US obyvatelia bojovali v obrane, ked su napr. rozpolteni na svoju vladu - proti Trumpovi/za svojho "voccu-nebud ovca", alebo BLM a podobne hnevy v populacii. Ci by neustupili ako Francuzsko, ktoremu ani v obrane rovnaka (vlastne vacsia) sila nepomohla proti Guderianovej utocnej doktrine.

      Ibaze- Rusko predsa ma obranu v oblastiach obsadenych 8 rokov. A tam aj mohlo vyuzit svoju "prekvapivu utocnu operaciu" aby urcovalo smer a prekvapilo. No a dnes vidime ze postupilo o 0,nič (teda 1-20km ako Mariupoľ, Popasna na Bachmut). A aj o tie prichadzaju (a pritom to ich az tak neboli ked tam 50% tvoria chudaci dobrovolnici DNR).
      Rovnako obrana Rusku nepomahala pocas WW2, hoci o 1.obrannu liniu teda prislo za prve dni (spolu s 3 mil. najlepsich vojakov).
      Napr. vyslat muzikov zakopat sa pri kazde ceste s RPG a minami osadenymi do nejakych uzkych cestnych pascí, to urobit mohli - UA armada to zvladla za par dni. A to kdejaky dobrovolnik vlastnym povozom rozvazal zakopanym tie RPG / Javeliny ako sme videli na videach. Pricom vo WW2 nemecka armada este z vacsiny pouzivala kone, takze netreba ani RPG, len strelbu a granaty, pockat si kym prejde nejaky tank ktory by ma v bunkri rozstrielal. A tankov bolo este len par stoviek vtedy (na 2000km dlzke frontu = zanedbatelne mnozstvo).
      To ale asi nesedi na Žukova a rozmyslanie o "ruskych velkych poctoch".

      Preto mi pride ze najdolezitejsia je ta individualna sloboda, tvorivost tych co chcu bojovat, hoci ich je na UA len 1-2 mil. oproti 30 mil. moznom max. pocte RU armady (ale nedobrovolnych).
      Neviem, mozno to bol aj prozaickejsi dovod - vtedajsia neexistencia vysielaciek napriklad. Kto by asi tak vobec vedel kam poslat obranne jednotky a druhemu nahlasit, kam im doviezt zasoby +vystriedanie. A este- co im tam vobec doviezt, kedze RU armada bola v 1941 pripravovana na utok, len ju Nemecko predislo preventivnym uderom = prisla o naskladnene zasoby v tych vysunutych kapsach frontu.
      Vsak, ako to pise aj tento bloger o dnesnom stave RU armady.

      Ale aj v tomto ciastkovom probleme je do oci bijuce- Rusi vedia, ze ich stopuju podla signalu a napriek tomu stale nedostatok vybavy, vysielaciek. A nezmenili ani frekvencie, ba este si v Cine dali vyrobit nove radia na svoju staru frekvenciu, bez frequency hopingu (axom to dobre pochopil). A hoping pritom pouzivaju napr. na stihackach/radaroch - ale to je asi ina krajina, tie letecke sily (ehm, iny rozpocet a ine velenie, menej zakladakov).

      Nedavno mi hovoril UA utecenec, ze veru ich armada Žukova uz nevyucuje a tiez mu odstranuju pamatniky (ako u nas Konev). Co sa ani necudujem, kedze som sa v statistikach docital, ze vacsina Zukovovych obeti - boli Ukrajinci (8-9 mil. z tych 20-30 mil. obeti +dalsich 8-9 mil. boli civilne straty na hlad a choroby). Uznavany neuznavany- no ked vyhral to sa asi lahko hovori (u nas). Zvlast ze si poradil s novymi dodavkami nevycvicenych regrutov, ked o predchadzajucich vzdy prisiel.
      Ale otazka je, preco preboha o nich prisiel. Uz hned 1.den utoku 1941 - ako sa vobec mohlo stat, ze 3 mil. RU vojakov boli obklucene vo vysunutych kapsach=pascach. Ak to bola vacsina RU armady.
      To on akoze nepoznal teoriu, ze aspon 50% zalohy? (alebo nedavne fiasko 1940 Finska vojna?). Zvlast ked uz mali niekolko mesiacov spravy o zhromazdovani nem.armady - ako my pred touto UA vojnou. A tiez dalsia zakladna teoria - 80% vojakov je v skutocnosti zasobovanie, logistika, ako sa uci v US armade. Co je podla mna hlavny dovod preco vacsinou uspeje. Do Iraku to trvalo az polroka = vyjednavanie, nech vypadne z Kuvajtu, kym pretransportovali cez ocean US armadu.
      Jo, ludia su lenivi a neiniciativni, preto treba masivne na tie nudne cinnosti a dlho to trva. Keby to trvalo dlhsie, mozno by rovnako zastali v patovej situacii ako vo Vietname alebo uz ako WW1 krajiny (nez im prisla na jar 1918 cerstva US posila).

      Lebo dnes je prevaha techniky nad zivou silou - pali rychlejsie ako ludska ruka, ani sa neunavi (max.vymena hlavne). A ehm -ludske telo je pomalsie aj slabsie ako zelezo, a ani ho nestihneme tak rychlo vyrabat ako gulky.
      No a preto musi viac ludi zostat v zazemi vo vyrobe, co sa aj dialo pocas WW2 - Lend&Lease hoci to Stalina rozculovalo ze tie USA nechcu dat viac vojakov na 2.front.
      Preto prave asi vyhrali (aj rusky front, hoci je strasne ze mal 100x viac obeti, vacsina zbytocnych).Skrýt celý příspěvek

     • Ján Paliga
      15:48 02.01.2023

      @ Palo Hagara "Uz hned 1.den utoku 1941 - ako sa vobec mohlo stat, ze 3 mil. RU vojakov boli obklucene vo vysunutych kapsach=pascach." No v bialystockom a ľvovskom výbežku, ...Zobrazit celý příspěvek

      @ Palo Hagara

      "Uz hned 1.den utoku 1941 - ako sa vobec mohlo stat, ze 3 mil. RU vojakov boli obklucene vo vysunutych kapsach=pascach."

      No v bialystockom a ľvovskom výbežku, rovnako ako na hraniciach s Rumunskom prebiehala fáza krytu hraníc a zhromažďovali sa jednotky 1. a 2. strategického sledu na revolučný pochod na západ... Taká perlička - frontové veliteľstvá na západných hraniciach sa vytvorili - 21.06.1941... :) Ku tomu odporúčam knihy Marka Solonina - 23. červen aneb Opravdový den "M" a
      Vymývání mozků. Zfalšované dějiny sovětsko-německé války.Skrýt celý příspěvek

 • markus223
  22:48 24.12.2022

  Doufám, že to rusákům vydrží.

  Doufám, že to rusákům vydrží.

 • DanWessonValor
  22:07 24.12.2022

  Psyops sem, psyops tam.

  https://twitter.com/vossejongk...

  Psyops sem, psyops tam.

  https://twitter.com/vossejongk...

 • Tesil
  14:12 24.12.2022

  No,tak tady to máme černé na bílém.Rusové jsou totálně v prdeli a co více,oni se vlastně porazí sami.Dávám jim měsíc maximálně dva. Jenom potom nechápu proč Ukrajinci pravidelně ...Zobrazit celý příspěvek

  No,tak tady to máme černé na bílém.Rusové jsou totálně v prdeli a co více,oni se vlastně porazí sami.Dávám jim měsíc maximálně dva.
  Jenom potom nechápu proč Ukrajinci pravidelně žádají zbraně za miliardy USD.Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   20:30 24.12.2022

   Válka je především byznys.

   Válka je především byznys.

  • Jirosi
   20:43 24.12.2022

   To je tím, že dokud nepritel nekapituluje není poražen.

   To je tím, že dokud nepritel nekapituluje není poražen.

  • Eiffelos
   10:44 25.12.2022

   Pozor na to rozeznání cíle operace, je cíl UA vytlačit Rusy z území? Nemyslím si ...to by byla chyba , první jim musí zdecimovat armádu pohodlně z obrany. A pak můžou vyjet ...Zobrazit celý příspěvek

   Pozor na to rozeznání cíle operace, je cíl UA vytlačit Rusy z území? Nemyslím si ...to by byla chyba , první jim musí zdecimovat armádu pohodlně z obrany. A pak můžou vyjet osvobodit zbytek.Skrýt celý příspěvek

  • Poly
   14:36 25.12.2022

   Dneska se už neválčí holýma rukama s klackem, ale používají se různé zbraně. To bude předpokládám důvod proč zbraně UA chce resp proč chce peníze.

   Dneska se už neválčí holýma rukama s klackem, ale používají se různé zbraně. To bude předpokládám důvod proč zbraně UA chce resp proč chce peníze.

  • Danieeel
   01:11 26.12.2022

   Oni ziadaju iba dalsie uvolnenie prostriedkov, ktore im Rusko na vojnu dopredu poskytlo! Miliarda sem, miliarda tam - to je iba vreckove. Rusi im vo februari poskytli vacsinu ...Zobrazit celý příspěvek

   Oni ziadaju iba dalsie uvolnenie prostriedkov, ktore im Rusko na vojnu dopredu poskytlo!
   Miliarda sem, miliarda tam - to je iba vreckove. Rusi im vo februari poskytli vacsinu svojich statnych rezerv - jedna sa o stovky miliard, zablokovane v zahranici. I ked vacsina z toho pojde na obnovu v ramci reparacii, stale ostava dost na to, aby si kupili vsetko potrebne, co nateraz potrebuju.

   A robia to iste najlepsie ako vedia - cim menej z toho minu, o to viac im z toho ostane povojnovy rozvoj a investicie ;)Skrýt celý příspěvek

   • Danieeel
    01:26 26.12.2022

    PS.: tym vobec nechcem umensovat pomoc z celeho sveta. Ale ovela lahsie sa pusta ropoctovymi zilami, ked na reparacie je uz doma v sufliklu, a hlavny vklad na ukrajinsky Marshallov ...Zobrazit celý příspěvek

    PS.: tym vobec nechcem umensovat pomoc z celeho sveta. Ale ovela lahsie sa pusta ropoctovymi zilami, ked na reparacie je uz doma v sufliklu, a hlavny vklad na ukrajinsky Marshallov plan zaplatitia zaplatili Rusko dopredu.
    Rozmyslam o tom fakt dlho ale v historii proste net analoga!Skrýt celý příspěvek

  • Quetzal
   01:26 26.12.2022

   Že by to bylo tím, že nepřítel stále klade odpor a každý den zabíjí další Ukrajince a Ukrajinky, vojáky i civilisty?

   Že by to bylo tím, že nepřítel stále klade odpor a každý den zabíjí další Ukrajince a Ukrajinky, vojáky i civilisty?

 • Arthur
  13:24 24.12.2022

  Informácie armádneho charakteru sú viac-menej Nám tu známe. Nakoľko autor podporuje svoju armádu na Ukrajine tj. vojnu ako takú proti suverénnemu a zvrchovanému štátu so všetkým ...Zobrazit celý příspěvek

  Informácie armádneho charakteru sú viac-menej Nám tu známe.

  Nakoľko autor podporuje svoju armádu na Ukrajine tj. vojnu ako takú proti suverénnemu a zvrchovanému štátu so všetkým nepekným čo k tomu patrí tak a teraz nech sa na mňa nikto nehnevá a budem diplomaticky vážiť v tento deň slová - takto si Vianočný darček nepredstavujem...

  To sa naozaj v tom Mordore už nenájde niekto príčetní, kto po A odborne skrituzuje armádu, ale po B nesúhlasí s vojnou a vôbec s pokračovaním konfliktu ?

  PS. a už len zmienka o "zálohovačovi" Girkinovi (Strelkovovi) z úvodu je v skutku odporná...Skrýt celý příspěvek

  • AR10
   16:44 24.12.2022

   Všetci príčetní si zjavne doštudovali aká je trestná sadzba za kritiku armády a vojny ako takej...

   Všetci príčetní si zjavne doštudovali aká je trestná sadzba za kritiku armády a vojny ako takej...

  • Quetzal
   01:28 26.12.2022

   Je to dobře napsané a je to další signál rozkladu ruské armády. Za mě super čtení.

   Je to dobře napsané a je to další signál rozkladu ruské armády. Za mě super čtení.

 • liberal shark
  13:03 24.12.2022

  Typické korporátní chování. Čím větší, tím horší.

  Typické korporátní chování. Čím větší, tím horší.

 • SpiritWar
  12:06 24.12.2022

  Precital som si druhy raz. Dakujem za darcek takto sa to da poslat dalsim.
  Samozrejme murza zjednodusuje a popisal svoj pohlad na vec ako vojnoveho korespodenta.

  Precital som si druhy raz. Dakujem za darcek takto sa to da poslat dalsim.
  Samozrejme murza zjednodusuje a popisal svoj pohlad na vec ako vojnoveho korespodenta.

 • Zablokovaný Prievan
  11:49 24.12.2022

  Krasny darcek. Potesilo. Od Jeziska si prajem, aby co najviac z tohoto bola pravda

  Krasny darcek. Potesilo. Od Jeziska si prajem, aby co najviac z tohoto bola pravda

 • flanker.jirka
  11:44 24.12.2022

  Každá informace dobrá. Armády jsou z principu svého fungování dosti zkostnatělé, co teprve v centrálně řízených společnostech. Řešit feedback musí i AČR.
  Veselé vánoce!

  Každá informace dobrá. Armády jsou z principu svého fungování dosti zkostnatělé, co teprve v centrálně řízených společnostech. Řešit feedback musí i AČR.
  Veselé vánoce!

 • Milan7
  10:48 24.12.2022

  Správně, že text odstranili. jsem rád, že mu Rusko nevěnuje pozornost a nadále dělá chyby . Ještě aby se tak z něj poučili. :⁠-⁠)

  Správně, že text odstranili. jsem rád, že mu Rusko nevěnuje pozornost a nadále dělá chyby . Ještě aby se tak z něj poučili. :⁠-⁠)

 • Marky
  10:03 24.12.2022

  Že by PSYOPS?

  Že by PSYOPS?

  • Misonek 76
   10:22 24.12.2022

   Spis nekdo napsal to co tam vsichni vedi.

   Spis nekdo napsal to co tam vsichni vedi.

   • Marky
    10:30 24.12.2022

    Když myslíš. Číst Zelinku a prokládat to tímhle je jen vánoční lhaní si do kapsy...

    Když myslíš. Číst Zelinku a prokládat to tímhle je jen vánoční lhaní si do kapsy...

    • Misonek 76
     10:44 24.12.2022

     Jenze ono presne takhle probiha. Rusak to dokazuje kazdej den.

     Jenze ono presne takhle probiha. Rusak to dokazuje kazdej den.

    • flanker.jirka
     11:39 24.12.2022

     Na každém šprochu pravdy trochu.

     Na každém šprochu pravdy trochu.

     • Marky
      11:51 24.12.2022

      @flanker
      No to zase jo.

      @flanker
      No to zase jo.

    • Pavel 1
     12:50 24.12.2022

     Tak v tom lhaní si do kapsy pokračuj.

     Tak v tom lhaní si do kapsy pokračuj.

  • Jan Grohmann
   15:04 24.12.2022

   Ano, je to PSYOPS, nic se neděje, pokračujte v tom, co děláte doteď.

   Ano, je to PSYOPS, nic se neděje, pokračujte v tom, co děláte doteď.

   • Marky
    10:07 25.12.2022

    Nikdo přeci netvrdí, že se nic neděje. Ano, Bachmut je mlýnkem na maso. Otázka je, koho v tom mlýnku melou....resp. kdo se v něm mele víc.

    Nikdo přeci netvrdí, že se nic neděje. Ano, Bachmut je mlýnkem na maso. Otázka je, koho v tom mlýnku melou....resp. kdo se v něm mele víc.

    • matu
     12:34 26.12.2022

     Jasne, kdyz se branis, tak mas bezne vetsi ztraty nez kdyz utocis...

     Jasne, kdyz se branis, tak mas bezne vetsi ztraty nez kdyz utocis...

    • SYN_
     16:40 01.01.2023

     Jasně, rusi tvrdí že tam melou Ukrajince a to vytrvale a dlouhodobě, ovšem tak nějak takové tvrzení podkopává to že taky tvrdili že do měsíce je "speciální operace" skončená, že ...Zobrazit celý příspěvek

     Jasně, rusi tvrdí že tam melou Ukrajince a to vytrvale a dlouhodobě, ovšem tak nějak takové tvrzení podkopává to že taky tvrdili že do měsíce je "speciální operace" skončená, že Ukrajinci se na protiútok nikdy nezmůžou a že Cherson je "navždy ruský"... navíc z historie víme docela dobře kdo je zvyklý posílat "lidské vlny" do mlýnku...

     Takže - vyloučené to není ale nevěřím tomu.Skrýt celý příspěvek

  • Danieeel
   01:18 26.12.2022

   Aj to, ze si zabudli pred vojnou vybrat statne rezervy v hodnote stoviek miliard je len Ruska maskirovka - PsyOps. A dokonale tym zmiatli cely svet! Dopredu zaplatili Ukrajincom ...Zobrazit celý příspěvek

   Aj to, ze si zabudli pred vojnou vybrat statne rezervy v hodnote stoviek miliard je len Ruska maskirovka - PsyOps.
   A dokonale tym zmiatli cely svet!
   Dopredu zaplatili Ukrajincom vojnu. Neuveritelne gesto a my im tu cely cas nadavame do tupych barbarov - a oni vlastne dopredu vedeli, ze to prehraju, a tak gentelmansky poslali reparacie uz v predstihu!Skrýt celý příspěvek

 • Misonek 76
  09:56 24.12.2022

  No ty blaho.

  No ty blaho.

Načítám diskuzi...