Varšava se poohlíží po nových ponorkách

Varšava se poohlíží po nových ponorkách
Portugalská ponorka NRP Tridente třídy Type 214 / Pedro Vilela, CC BY 2.0 (Zvětšit)

Polská ponorková flotila rychle zastarává. Všechny tři polské ponorky budou brzo potřebovat náhradu. Polské námořnictvo chce plavidla s pohonem nezávislým na přístupu vzduchu a střelami s plochou dráhou letu.

Polské námořnictvo v současnosti provozuje jednu starou ponorku sovětské třídy Kilo a dvě ještě starší ponorky německého typu 205. Ponorka třídy Kilo se jmenuje Orzel. Její kýl se poprvé dotkl vody v roce 1986. Postavily ji loděnice v Nižném Novgorodu. 

Další dvě ponorky Bielik a Sep postavila německá firma Nordseewerke Emden už v roce 1967. Poláci je koupili z druhé ruky od norského námořnictva. Při shánění náhrady za trojici svých ponorek má námořní složka polských ozbrojených sil slušný výběr. Zájem o jejich stavbu projevili tři výrobci ze tří zemí.

Francouzská firma Naval Group (donedávna známá jako DCNS) přispěchala se svou třídou Scorpène. Německý koncern ThyssenKrupp přišel hned se dvěma nabídkami: menším typem 212 a o trochu větším typem 214. Švédský koncern Kockums AB nabídl svůj nový typ A26. Zajímavé je, že společnost Kockums ještě relativně nedávno patřila ThyssenKruppu. V roce 2014 ji odkoupil koncern SAAB AB. Předcházely tomu spory právě o plány ponorek typu A26. 

Druhy ponorek

Svět ponorek byl donedávna velmi přehledný. Dělily se do kategorií: atomové a konvenční diesel-elektrické. Atomové ponorky stavěly bohaté státy, které si to mohly dovolit, například USA, Velká Británie nebo Sovětský svaz. Atomová ponorka má prakticky neomezený akční rádius. Je limitovaná jen zásobami potravin pro posádku, případně náhradních dílů. Může zůstat ponořená celou plavbu. Diesel-elektrické ponorky jsou na tom hůř. Omezuje je množství paliva, které pojmou jejich nádrže. Když je diesel-elektrická ponorka ponořená, čerpá energii z baterií.

Pokud se vybijí, musí se vynořit, nebo použít schnorchel, spustit diesel a baterie zase dobít. Výdrž diesel-elektrických ponorek pod vodou se obvykle pohybuje okolo čtyř až pěti dnů (při použití lithium-iontových baterií až sedm dnů). Záleží na rychlosti plavby. Při vynoření nebo používání schnorchelu riskuje ponorka prozrazení. 

Konvenční ponorky mají ale i výhody. V principu mohou být tišší než atomové. Ponorky na jaderný pohon totiž musí mít neustále zapnuté pumpy k chlazení reaktoru, a tím pádem dělat hluk, který je může prozradit. Konvenční ponorka tuhle starost nemá. V poslední době převahou atomových ponorek nad konvenčními dále otřásá šíření takzvaného pohonu nezávislého na přístupu vzduchu AIP (Air-Independent Propulsion).


AIP od společnosti Naval Group

Rozmach AIP

Ponorky s AIP mají kromě klasického diesel-elektrického pohonu na palubě ještě další motor, který nepotřebuje k provozu kyslík z atmosféry. To jim umožňuje zůstat pod vodou několikanásobně déle. Zároveň si uchovávají svou výhodu menší hlučnosti. Pohon nezávislý na přístupu vzduchu není žádná novinka. Stavitelé ponorek se ho pokoušeli vymyslet už dlouhou dobu. Teprve nedávno ale začaly být různé typy AIP dostatečně praktické. Ponorky s AIP pomalu nahrazují obyčejná diesel-elektrická plavidla.

Mnoho zemí vybavuje své diesel-elektrické ponorky AIP dodatečně. V současnosti se používá několik odlišných koncepcí. Polské námořnictvo si podle webu nadace Casimira Pulaského pro své nové ponorky může vybírat z celkem pěti druhů AIP. Každý má svoje výhody i nevýhody. Nejširší je nabídka francouzské společnosti Naval Group.

Ta umí vybavit ponorku hned třemi odlišnými typy AIP. Francouzské námořnictvo se už před nějakým časem rozhodlo používat jen atomové ponorky. Francouzské loděnice však nadále staví i ponorky s konvenčním pohonem určené k vývozu. První možnost v nabídce AIP od Naval Group je odvozená od atomového pohonu.


Scorpène; větší foto / Mak Hon Keong, CC BY-SA 3.0

Francouzská řešení

Francouzi jí říkají MESMA (z Module d'Energie Sous-Marine Autonome, autonomní podvodní energetický modul). MESMA je, zjednodušeně řečeno, kompletní pohonný systém pro atomové ponorky, v němž chybí atomový reaktor. Místo něj má spalovací komoru. V té se slučuje dieselové palivo (podle jiných zdrojů etanol) s kyslíkem. Kyslík si vozí ponorka s sebou v kapalné formě. Zplodiny hoření se mísí s vodou a vypouštějí do moře. 

Výkony nejsou zrovna valné. Rychlost ponorky poháněné MESMA se pohybuje okolo čtyř uzlů (7,4 km/hodinu). Zato výdrž pod vodou bez vynoření se udává přes tři týdny. 

Další typ pohonu je spíše teoretická možnost. Naval Group nabízí montáž dodatečných lithium-iontových baterií jako posilu ke standardnímu diesel-elektrickému řešení. Není to ale skutečný AIP.

Ponorka s tímto pohonným systémem dokáže při čtyřech uzlech zůstat ponořená týden. Pro nové polské ponorky se tohle řešení příliš nehodí. Poslední možnost od Naval Group jsou chemické palivové články, v nichž se slučuje vodík s kyslíkem. Největší nevýhoda tohoto druhu pohonu pro ponorky třídy Scorpène je, že není vyzkoušený ve skutečném provozu na moři.


A26

Dva druhy článků

Výdrž ponorky s vodíkovými články od Naval Group při čtyřuzlové rychlosti má být opět asi tři týdny. Zhruba stejnou dobu mohou zůstat pod vodou i ponorky typů 212 a 214 od společnosti ThyssenKrupp. 

Základem jejich AIP jsou rovněž vodíkové články, které ale pracují trochu odlišným způsobem. Ponorky německé výroby proto dokážou a AIP vyvinout vyšší rychlost. Většinou se uvádí okolo šesti až osmi uzlů (11,1 až 14,8 km/h). Německý systém je dobře prověřený v praxi. Na světě ho využívá už přes dvacet ponorek.

Další jsou ve výstavbě a u jiných se dodatečná montáž palivových článků stejného typu plánuje. Nevýhodou německého systému je komplikované doplňování paliva. Nákupem ponorek od společnosti ThyssenKrupp by Polsko pravděpodobně ušetřilo. Chystá se je totiž pořizovat také německé a norské námořnictvo, což by mohlo vést ke snížení nákladů.

Kdyby se Varšava rozhodla pro Švédský typ ponorek A26, musela by naopak počítat s výrazně vyšší cenou. Dostala by za ni ale špičkovou zbraň. Ponorky od firmy Kockums pohání Stirlingův motor, který byl vynalezen už v devatenáctém století. V minulosti se používal jako alternativa parního stroje. Uplatňoval se například ve vodních čerpadlech. Během dvacátého století upadl v zapomnění.


Type 212; větší foto / Bundeswehr-Fotos, CC BY 2.0

Čas na moři

Na přelomu dvacátého a jednadvacátého století však přišel obnovený zájem. Pro konstruktéry ponorek je Stirlingův motor zajímavý svým tichým chodem. První ponorka vybavená Stirlingovým motorem bylo dosud aktivní švédské plavidlo Gotland z roku 1995. V roce 2004 se proslavila, když během manévrů s americkým námořnictvem dokázala proniknout skrz doprovod letadlové lodě USS Ronald Reagan a cvičně ji potopit. Nejvyšší rychlost ponorky typu A26 bude okolo dvaceti uzlů (37 km/h). Při šesti uzlech (11,1 km/h) může s AIP zůstat ponořená asi osmnáct dnů.

Kromě doby, kterou může ponorka zůstat ponořená, je důležitá i celková doba, kterou může zůstat na moři, aniž by se musela vracet do přístavu. V tomto parametru vede francouzská třída Scorpène se sedmdesáti dny.

Německé typy 212 a 214 mohou podnikat padesáti až šedesátidenní plavby. Švédský typ A26 může zůstat na moři jen okolo čtyřiceti dnů. Prodloužení této doby na přání zákazníka však není problém. společnost Kockums AB ho od začátku plánuje.

Tomahawky nebo MdCN?

Jeden z nejdůležitějších požadavků polského námořnictva je schopnost nových ponorek odpalovat kromě torpéd a protilodních střel také rakety s plochou dráhou letu. Ponorky tak půjdou využít k napadení cílů na zemi. Společnosti ThyssenKrupp a Kockums navrhují k tomuto účelu osvědčené americké střely Tomahawk. Firma Naval Group nabízí v současnosti vyvíjené francouzské rakety MdCN (z Missile De Croisière Naval, námořní křižující střela). Obojí má svoje pro i proti.

Objednávka Tomahawků by vyžadovala dodatečné jednání s americkou vládou. U MdCN není nic takového potřeba. Střely MdCN budou ale dražší. Cena za kus se má pohybovat okolo 2,75 milionů dolarů (63,9 milionu korun). Jeden Tomahawk stojí zhruba 1,5 milionu dolarů (34,9 milionu korun). 

Orientační ceny jednotlivých typů ponorek jsou rovněž dohledatelné:

Jedna francouzská ponorka třídy Scorpène stojí okolo 450 milionů dolarů (10,5 miliardy korun), ponorka typu 212 okolo 310 až 555 milionů dolarů (7,2 až 12,9 miliardy korun). Cena za jednu ponorku typu 214 je 366 milionů dolarů (8,5 miliardy korun). Jednoznačně nejdražší ponorka typu A26 stojí 959 milionů dolarů (22,3 miliardy korun). Konkrétní nabídky však ještě zřejmě nepadly. U všech typů záleží na vybavení, servisu, a tak podobně.

Zdroje: Pulaski, 2, 3, Defence24

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Britové získali druhou útočnou ponorku třídy Astute

Nejen Rusové zavádějí do výzbroje nové jaderné ponorky, také Britské královské námořnictvo (Royal ...

Polské ponorky Orka a střely Tomahawk

Polské ministerstvo obrany v rámci programu Orka nakoupí tři nebo čtyři nové dieselelektrické útočné ...

Německá ponorková flotila mimo provoz

Německé námořnictvo oficiálně provozuje šest diesel-elektrických útočných ponorek Typ 212A. Ve ...

Polské námořnictvo získá vrtulníky AW101 Merlin

Po mnohaletém hledání nových námořních vrtulníků je rozhodnuto ‒ polské námořnictvo získá ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Pro vizuální i informační zpřehlednění diskuze jsme od 4.9.2020 vytvořili sbalovací příspěvky. Viditelných bude vždy prvních 180 znaků. V případě zájmu si může čtenář zbytek textu v příspěvku rozbalit a poté zase sbalit.

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • liberal shark
  09:28 21.08.2019

  Upřímně řečeno nevidím velký smysl provozovat na Baltu ponorky, zejména pokud nebudou vybaveny ŘSPDL. Přijde mi efektivnější provozovat raketové čluny nebo korvety a soustředit se ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Upřímně řečeno nevidím velký smysl provozovat na Baltu ponorky, zejména pokud nebudou vybaveny ŘSPDL. Přijde mi efektivnější provozovat raketové čluny nebo korvety a soustředit se na intelignetní miny a podvodní drony. K eliminaci ruských cílů (Královec, Petrohrad, Primorsk, Sosnovyj Bor) by to mělo stačit.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  09:18 21.08.2019

  Iba taký nápad (viem, že v kontexte poľského myslenia nie celkom reálny) - Nemecko má aktuálne 6 ponoriek typu 212A a plánuje dokúpiť ďalšie dve. No má k nim údajne iba tri ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Iba taký nápad (viem, že v kontexte poľského myslenia nie celkom reálny) - Nemecko má aktuálne 6 ponoriek typu 212A a plánuje dokúpiť ďalšie dve. No má k nim údajne iba tri vycvičené posádky! Poliaci majú vycvičené posádky, no ich ponorková flotila je už po technickej stránke ďaleko za zenitom.
  Nebolo by v danej situácii najracionálnejšie riešenie, keby si Poliaci aspoň dve z tých nemeckých ponoriek prenajali?
  Skrýt celý příspěvek

  • Lukas
   10:09 21.08.2019

   Tak - była (jest?) taka propozycja - wypożyczenia/ odkupienia 1-2 typ 212 z Bundesmarine...
   Całkiem prawdopodobne że może się tak to zakończyć - bo wybudowanie nowych trawa - a ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Tak - była (jest?) taka propozycja - wypożyczenia/ odkupienia 1-2 typ 212 z Bundesmarine...
   Całkiem prawdopodobne że może się tak to zakończyć - bo wybudowanie nowych trawa - a stare wiecznie czekać nie mogą...

   Niemniej nie wiadomo czy takie rozwiązanie jest optymalne. Różne opinie słyszałem o U212 łącznie z taka że ich napęd jest dość kosztowny i wymaga poważnych inwestycji z zaplecze portu-bazy

   Mnie ciekawią mniejsze okręty - taki Scorpene-1000 (dawniej typ Andrasta) ma według deklaracji producenta kosztować ok 200 mln Euro - czyli połowę ceny oferowanych dużych okrętów) Przy tym okręt oferuje możliwość użycia pocisków przeciwokrętowych Exocent MM40 block3 oraz co ciekawe uzbrojenia do obrony przeciwlotniczej - wystrzeliwanych z wyrzutni torpedowej pocisków MICA oraz montowanej na maszcie wyrzutni Mistral (A3SM )
   To wydaje sie ciekawe
   Skrýt celý příspěvek

 • Lukas
  17:13 20.08.2019

  Spokojnie - bez emocji
  Jeżeli będą nowe okręty podwodne (OP) to na 99% bez pocisków manewrujących - Amerykanie na to nie pozwolą...

  Cała historia z pociskami na okrętach ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Spokojnie - bez emocji
  Jeżeli będą nowe okręty podwodne (OP) to na 99% bez pocisków manewrujących - Amerykanie na to nie pozwolą...

  Cała historia z pociskami na okrętach podwodnych to intryga francuzów. DCSN chcąc sprzedać Scorpene 2000 promował w mediach wizje okrętu podwodnego - jako środka odstraszania. W tym celu jeden z emerytowanych komandorów pisał różne bzdury.
  I to chwyciło - MON zmienił wymagania na bardziej korzystne dla DCSN (który jako jedyny miał okręt i pociski )
  Ale...
  Okazało się że MdCN są amerykańskie komponenty - a Amerykanie mówią nie...
  Koniec historii...
  Program Orka stoi w miejscu - bo założenia okazały się nierealne...

  A obecnie posiadane okręty - zarówno kobeny (typ 205) jak i kilo są w bardzo złym stanie technicznym

  Całkiem możliwe że nie będzie żadnego okrętu podwodnego - lub też prowizoryczne rozwiązanie jak leasing jednego z U-botów typ 212 należących do Bundesmarine...

  OP są bronią ofensywną - są też bronią asymetryczną. Jeśli nie możesz zbudować floty która będzie równorzędnym przeciwnikiem - możesz próbować przewagę niwelować okrętami podwodnymi...
  Problem z Marynarką wojenną jest taki że główna baza jest ok. 90 km od głównej bazy floty bałtyckiej (Gdańsk vs Bałtyjsk )
  Gdańsk to dobra baza - ale na morską wojnę z Niemcami...
  Z kolei Świnoujście / Szczecin z uwagi na płytkie wody zachodniego Bałtyku są problematyczne

  Kolejna sprawa to czy koniecznie OP z AIP?
  Japończycy w Sōryū nowej serii zrezygnowali z AIP na rzecz akumulatorów litowo-jonowych (podobno jest to tańsze)

  Naprawdę to dość skomplikowany temat...
  Skrýt celý příspěvek

  • strikehawk
   21:48 20.08.2019

   Nezdá se mi ze by USA blokovali vývoz Tomahawk do Polska. Španělsko je dostalo. Výhra ale není koupit Tomahawk ale vyvinout vlastní strelu i za cenu nákupu nějakých komponentu v ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Nezdá se mi ze by USA blokovali vývoz Tomahawk do Polska. Španělsko je dostalo. Výhra ale není koupit Tomahawk ale vyvinout vlastní strelu i za cenu nákupu nějakých komponentu v zahraničí - alespoň pro začátek. Nepochybuji ze je toho Polsko technologicky schopno.
   Polsko ale místo toho utrácí miliardy USD za zbraně v zahraničí aniž by byl patrny rozsáhlejší plán na zapojeni domácího průmyslu a získání novych schopnosti a hlavně podpora vlastního vývoje a výzkumu.
   Nákupem licenci se moc daleko nedostanete. Polsko není Čína aby ji bylo tolerovány rozsáhlé obcházení patentových práv a know how. Polsko ný se mělo více angažovat v evropských programech a ne pořad jen kupovat předražené americké hračky a myslet si ze si tím zajistí trvale spojenectví USA.
   Tak velký a hrdý národ a tak naivní představy
   Skrýt celý příspěvek

   • Lukas
    22:24 20.08.2019

    To nie takie proste
    Po pierwsze żaden z oferowanych okrętów nie ma Tomahawk
    Hiszpańskie S-80 mają mieć - ale i ten projekt ma problemy (podobno są bardzo poważne błędy ...
    Zobrazit celý příspěvek

    To nie takie proste
    Po pierwsze żaden z oferowanych okrętów nie ma Tomahawk
    Hiszpańskie S-80 mają mieć - ale i ten projekt ma problemy (podobno są bardzo poważne błędy konstrukcyjne)
    Po drugie Hiszpania to nie PL - tutaj USA patrzy na Moskwę (i Berlin)
    nawet administacja Trumpa nie chce przesadnej "eskalacji" - dlatego Francuzi się wycofali mimo że to oni "wywołali temat pocisków'

    Kolejna sprawa to kwestie techniczne Scorpene może zabrać tylko 6 pocisków MdCN - tyle ile ma wyrzutni torpedowych - bo nie da się załadować kolejnych od wewnątrz (czyli składować kolejnych pocisków w okręcie)

    Tak więc dla mnie to żaden biznes... Lepsze tomahawk na ciężarówce
    A jeszcze lepiej porozmawiać z Kongsbergiem w sprawie rozwoju NSM

    To nie jest że nie chcemy współpracy - chcemy - aż za bardzo chcemy - tyle ze nikt nie oferuje kooperacji przemysłowo-technicznej. Oferty są mniej więcej takie - wy montaż i produkcja tanich elementów (bo jesteście tanimi pracownikami) a my wam dostarczymy "black box" za 80% wartości finalnego produktu.
    Lepiej byś nie wiedział jak "europejski przemysł" - firma Roxel elegancko zablokowała rozwój rakiet 122mm, albo co KMW szykuje użytkownikom czołgów leopard 2A6....
    Jakie Europejskie projekty? Nawet jak był przetarg na 50 śmigłowców to zamiast NHI wystartował Airbus i AW mimo iż przetarg był rozpisany pod NHI. (Następca Mi17 mia być NH90 )
    Co zostaje - czołg przyszłości - toż my chcemy https://www.defence24.pl/polsk...


    Wracając do tematu okrętów - ja bym się zastanowił nad mniejszymi i prostszymi okrętami - jak koreański HDS-500 od Hyundai. 21 dni na morzu to sporo - 2-4 takie okręty do działań na płytkich wodach + 1-2 duże ( 1500-2500 ton wyporności)
    Skrýt celý příspěvek

    • strikehawk
     10:22 21.08.2019

     Ano souhlasím že je těžké přesvědčit firmy aby převedly u existujících projektů know-how. Právě na příkladu posledních polských zbrojních programů je vidět, že západní firmy jsou ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Ano souhlasím že je těžké přesvědčit firmy aby převedly u existujících projektů know-how. Právě na příkladu posledních polských zbrojních programů je vidět, že západní firmy jsou ochotny přenechat jenom drobky ze stolu...a to Polsko v žádném případě netroškaří. Nakupuje ve velkých objemech které jsou zajímavé i pro velké zbrojní kolosy.
     Vadí mě že Polsko není vidět ve velkých programech které jsou na počátku - namátkou evropský stíhač 6.generace. I když se primárně jedná o FR-D projekt, Španělsko se okamžitě přihlásilo ke spoluúčasti. Bez ohledu na zanedbatelný technologický přínos které Španělsko může poskytnou.
     Polsko musí udělat totéž a když je FR/D nepřijmou tak musí jít za UK/S ( Bae/SAAB) s jejich separátním projektem. Deklarovat budoucí nákup 80-100 ks a etablovat se konečně jako týmový evropský hráč .......místo toho : F-35 protože made in USA

     S tvým rozborem situace na Baltu lze souhlasit ale nevzdával bych se ponorek
     Skrýt celý příspěvek

     • Lukas
      19:40 21.08.2019

      Europejski program myśliwca to daleka perspektywa
      Zbyt daleka - Su22 i MiG 29 trzeba wymienić teraz...

      By PL mogła brać udział w takim programie to w 2002 musielibyśmy kupić 60-72 ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Europejski program myśliwca to daleka perspektywa
      Zbyt daleka - Su22 i MiG 29 trzeba wymienić teraz...

      By PL mogła brać udział w takim programie to w 2002 musielibyśmy kupić 60-72 JAS-39 i "montować" je w kraju
      A jednocześnie zapłacić Amerykanom i wejść do programu JSF
      Wówczas dziś w 2019 roku mielibyśmy powody do wejścia do programu - akurat "nowy europejski myśliwiec' zastąpiłby JAS-39
      Ale takich "wizjonerów strategi" nie ma i nie było...

      Wszystkie programy modernizacji zakładają duży udział polskiego przemysłu - tylko co z tego?
      Wisła miała być polskim systemem tylko z licencyjną rakieta
      Amerykanie powiedzieli - system sprzedamy nie sprzedamy technologi
      Francuzi powiedzieli - system sprzedamy ale nie sprzedamy technologi
      To co - do Chin mieliśmy iść?

      Podobnie z programem homar - jedyne na co się zgodzono to montaż rakiet - ale bez produkcji np. układów kierowania + zakaz produkcji i rozwoju własnych rakiet - nawet 122mm

      To dlatego MON zdesperowany kupuje mniejsze ilości i gotowych produktów
      Bo ma tak naprawdę dwa wybory
      - zły - kupić gotowy sprzęt
      - zły - nic nie kupić.

      Europejscy partnerzy też nie są "gotowi" do kooperacji
      Dlaczego w PL wygrała nikomu nie znana (w 2002) Patria Oy a nie giganci?
      Bo była gotowa do współpracy
      Skrýt celý příspěvek

   • liberal shark
    09:31 21.08.2019

    Žádné evropské programy neexistují, protože evropské státy nemají společné zájmy. Zejména Francie a Německo nemají společné zájny s Polskem a střední Evropou. Tato představa je ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Žádné evropské programy neexistují, protože evropské státy nemají společné zájmy. Zejména Francie a Německo nemají společné zájny s Polskem a střední Evropou. Tato představa je rovněž naivní.
    Skrýt celý příspěvek

    • strikehawk
     10:31 21.08.2019

     Jak neexistují? Existují a je jich plno. Stíhač 6. generace - zde dokonce běží dva nezávislé programy : D-F-E vs UK-S, eurodron, Leopard 3 atd.
     že se v některých pohledech na ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Jak neexistují? Existují a je jich plno. Stíhač 6. generace - zde dokonce běží dva nezávislé programy : D-F-E vs UK-S, eurodron, Leopard 3 atd.
     že se v některých pohledech na politiku jednotlivé státy liší na tom nic nemění. Společný zájem převažuje.
     Pro lidi jako ty ovšem existuje jenom jedna cesta ovšem : s USA na věčné časy a nikdy jinak... i kdyby nám USA kálely na hlavu jak už to v mnoha případech udělali
     Skrýt celý příspěvek

     • liberal shark
      11:42 21.08.2019

      1) To co jste vyjmenoval jsou v nejlepším případě francouzsko-německé projekty, nebo spíše počáteční záměry. Žádný velký úspěch.
      2) Jaký že je ten společný převažující zájem ?
      3) ...
      Zobrazit celý příspěvek

      1) To co jste vyjmenoval jsou v nejlepším případě francouzsko-německé projekty, nebo spíše počáteční záměry. Žádný velký úspěch.
      2) Jaký že je ten společný převažující zájem ?
      3) Kdy konkrétně nám USA kálely na hlavu ?
      4) Tykejte si doma psovi.
      5) S frankoněmeckou říší na věčné časy a nikdy jinak :-)).
      6) Francie a Německo nám kálejí na hlavu v jednom kuse, viz jejich otevřená kolaborace s Putinem, Čínou a Islámem.
      Skrýt celý příspěvek

     • PavolR
      13:50 21.08.2019

      eurohúfnica ;-)

      eurohúfnica ;-)

 • Dovi
  15:52 20.08.2019

  Děkuji za zajímavý článek. Například porovnání cen vidím poprvé. Držím Polsku palce při výběru, i když vysloveně šlápnout vedle nejde s žádným jmenovaným typem...

  Děkuji za zajímavý článek. Například porovnání cen vidím poprvé. Držím Polsku palce při výběru, i když vysloveně šlápnout vedle nejde s žádným jmenovaným typem...

  • Starlight
   18:00 20.08.2019
   Oblíbený příspěvek

   Osobně se domnívám, že cena švédských ponorek je v článku špatně.

   Švédská vláda v březnu 2015 oznámila nákup dvou ponorek typu A26 za cenu odhadovanou na maximálně 8,2 miliardy ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Osobně se domnívám, že cena švédských ponorek je v článku špatně.

   Švédská vláda v březnu 2015 oznámila nákup dvou ponorek typu A26 za cenu odhadovanou na maximálně 8,2 miliardy švédských korun. To v té době bylo právě okolo 959 miliónů USD. Tedy jedna ponorka třídy Blekinge (A26) pro švédské námořnictvo by vycházela na cca 480 mil USD. V překladu se podle mne někde ztratilo, že je to za dvojici ponorek.

   https://www.sydsvenskan.se/201...
   https://sverigesradio.se/sida/...
   Skrýt celý příspěvek

 • Radovan
  13:26 20.08.2019

  Ono než dojde ke konečnému výběru, podpisu smlouvy a dodávce, tak ta dekáda uplyne. Takže to mají Poláci dobře načasované. Ekonomika jim šlape a ta konečná částka za ponorky by se ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ono než dojde ke konečnému výběru, podpisu smlouvy a dodávce, tak ta dekáda uplyne. Takže to mají Poláci dobře načasované. Ekonomika jim šlape a ta konečná částka za ponorky by se předpokládám rozdělila na mnoho let a na to 40 milionový stát, který bere svoji obranu vážně určitě má.
  Tři ponorky, které budou moct teoreticky vysypat desítky Tomahawků přes 1000 km daleko, Polsko už pevně usadí na pozici evropské vojenské mocnosti těsně za Británii a Francii. A to je moc dobře i pro nás, když se jedna země z našeho osudového prostoru mezi Německem a Ruskem, (kdy jsme byli neustále šikanování buď jedním a nebo druhým) konečně dokáže takhle vyšvihnout a mít v ruce pořádně dlouhý klacek :)
  Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
   14:26 20.08.2019

   Vzhľadom na to, že zmluva o raketách stredného doletu je už minulosťou (a jej opätovný podpis viazaný aj na Čínu v nedohľadne), Poľsko už nemusí kvôli Tomahawkom nevyhnutne kupovať ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Vzhľadom na to, že zmluva o raketách stredného doletu je už minulosťou (a jej opätovný podpis viazaný aj na Čínu v nedohľadne), Poľsko už nemusí kvôli Tomahawkom nevyhnutne kupovať ponorky - môže si obstarať pozemné verzie. Z Varšavy do Moskvy je to vzdušnou čiarou asi 1150 km, čiže je jedno, či dôjde k odpáleniu z baltskej mláky (ďalej sa aj tak nedostanú), alebo poľského vnútrozemia.
   Skrýt celý příspěvek

   • satai
    14:43 20.08.2019

    Ponorka je podstatně obtížnější cíl.

    Ponorka je podstatně obtížnější cíl.

    • PavolR
     18:14 20.08.2019

     Aj keď čaká práve na opravu v doku? Pri tých počtoch ponoriek by bolo ľahšie udržať strategickú mobilitu pozemným prostriedkom. A čo sa detekcie pozemných odpaľovacích jednotiek ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Aj keď čaká práve na opravu v doku? Pri tých počtoch ponoriek by bolo ľahšie udržať strategickú mobilitu pozemným prostriedkom. A čo sa detekcie pozemných odpaľovacích jednotiek týka - stačí pozrieť ako sa spojenci natrápili so Saddámovými Scudmi, a to mali absolútnu vzdušnú prevahu.
     Skrýt celý příspěvek

    • liberal shark
     09:35 21.08.2019

     Odpalovací zařízení Tomahawku na nákladní voze se taky nehledá snadno :-). Rusové otevřeli Pandořinu skříňku s Iskanderem a Club-K, teď sklidí hořké ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Odpalovací zařízení Tomahawku na nákladní voze se taky nehledá snadno :-). Rusové otevřeli Pandořinu skříňku s Iskanderem a Club-K, teď sklidí hořké plody.
     https://echo24.cz/a/p3iZH/nebe...
     Skrýt celý příspěvek

  • strikehawk
   15:05 20.08.2019

   Stát, který kupuje ponorky a rovněž střely s plochou dráhou letu, které z nich vystřeluje není žádnou velmocí. Francie, Německo a Británie jsou schopny oboje vyvinout a vyrábět na ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Stát, který kupuje ponorky a rovněž střely s plochou dráhou letu, které z nich vystřeluje není žádnou velmocí. Francie, Německo a Británie jsou schopny oboje vyvinout a vyrábět na svém území. To je posunuje mezi velmoci i když s omezenou globální působností ve srovnání s USA nebo Ruskem. Nebo si snad naivně myslíš že vypálením 100 ks raket lze vyhrát válku nad kýmkoliv?

   Jen na jediné syrské letiště bylo vypáleno kolem 50 střel s ne zrovna přesvědčivými výsledky během poslední US/F/VB kampaně...….

   Trochu přemýšlej Radovane....
   Skrýt celý příspěvek

   • dusan
    17:26 20.08.2019

    Keby raketový úder Amíci neoznámili dopredu zrejme by boli výsledky "presvedčivejšie"....

    V tomto prípade išlo skôr o symboliku .... ale i tých 10 zničených sýrskych strojov ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Keby raketový úder Amíci neoznámili dopredu zrejme by boli výsledky "presvedčivejšie"....

    V tomto prípade išlo skôr o symboliku .... ale i tých 10 zničených sýrskych strojov (3xMiG-23, 7xSu-22) bolo pre Asada určite dosť "presdvedčivých".
    Skrýt celý příspěvek

   • satai
    17:37 20.08.2019

    Tomahawky ti válku nevyhrají, ale pokud na pár týdnů pošlou třebas nepřátelskou železnici do kolen... Může to být role dost výrazná.

    Tomahawky ti válku nevyhrají, ale pokud na pár týdnů pošlou třebas nepřátelskou železnici do kolen... Může to být role dost výrazná.

    • liberal shark
     09:38 21.08.2019

     Skladiště PHM, logistické základny, přístavy, dopravní uzly, opravny, rozvodné stanice - to vše jsou skvělé cíle, jejichž vyřazení dokáže nepřátelský stát účinně ochromit.

     Skladiště PHM, logistické základny, přístavy, dopravní uzly, opravny, rozvodné stanice - to vše jsou skvělé cíle, jejichž vyřazení dokáže nepřátelský stát účinně ochromit.

     • strikehawk
      10:42 21.08.2019

      Na jak dlouho pokud vůbec? Na pár hodin možná v případě štastné trefy na pár dní. Krátkodobě zpomalí ale nedokážou zastavit rozjetou válečnou mašinerii na území velikosti ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Na jak dlouho pokud vůbec? Na pár hodin možná v případě štastné trefy na pár dní. Krátkodobě zpomalí ale nedokážou zastavit rozjetou válečnou mašinerii na území velikosti Ruska
      Kráter zahrne a roztrhané železniční koleje svaří ženijní četa železničního vojska za půl dne. Segmenty zničeného mostu přes řeku odstřelí a chybějící úsek překlenou díky mobilním mostním dílcům za den.
      Poškozenou hráz přehrady vyspraví za pár dní stejně jako elektrické vedení atd
      Absolutně nemáš páru jak funguje válečná ekonomika s vojenským velením řízené hospodářství a řízením zdrojů.......100 Tomahawků je škrábanec v kůži medvěda, který ho akorát rozdráždí a pak před ním stojíš s holým zadkem
      Skrýt celý příspěvek

     • satai
      11:06 21.08.2019

      @strikehawk

      On nikdo nerika, ze 100 tomahawku vyhrava valky. Ale tenhle "skrabanec" ti muze dost rychle chytit snet. Zalezi na pouziti.

      @strikehawk

      On nikdo nerika, ze 100 tomahawku vyhrava valky. Ale tenhle "skrabanec" ti muze dost rychle chytit snet. Zalezi na pouziti.

     • liberal shark
      11:46 21.08.2019

      To: strikehawk
      1) Tykej si doma psovi.
      2) Dnešní ruská ekonomika a logistika je na tom mnohem hůř, než byla za druhé světové, když je držely nad vodou USA dodávkami surovin, ...
      Zobrazit celý příspěvek

      To: strikehawk
      1) Tykej si doma psovi.
      2) Dnešní ruská ekonomika a logistika je na tom mnohem hůř, než byla za druhé světové, když je držely nad vodou USA dodávkami surovin, dopravních prostředků a know-how.
      Skrýt celý příspěvek

 • GlobeElement
  13:10 20.08.2019

  Stirlingův motor taky potřebuje zdroj tepla, nikde jsem nenašel, odkud jej ponorka bere. Ale ty výkony mi připadají slabé, oproti jaderným ponorkám ani ne poloviční. Pro Baltské ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Stirlingův motor taky potřebuje zdroj tepla, nikde jsem nenašel, odkud jej ponorka bere. Ale ty výkony mi připadají slabé, oproti jaderným ponorkám ani ne poloviční. Pro Baltské moře asi dostačující, ale na nějaké větší akce to není.

  Udržet v provozu ponorkové loďstvo je určitě ještě náročnější, než v případě tanků, Poláci vědí, co dělají.
  Skrýt celý příspěvek

  • Dovi
   15:57 20.08.2019

   Tady je článek který jde technicky víc do hloubky...
   https://www.valka.cz/14090-Pon...

   Tady je článek který jde technicky víc do hloubky...
   https://www.valka.cz/14090-Pon...

   • GlobeElement
    16:26 20.08.2019

    Díky, ale ani tam to není napsáno natvrdo - patrně se jedná o spalování klasického uhlovodíkového paliva, protože píší o vyfukování plynů.

    Díky, ale ani tam to není napsáno natvrdo - patrně se jedná o spalování klasického uhlovodíkového paliva, protože píší o vyfukování plynů.

    • Dovi
     17:08 20.08.2019

     Je tam natvrdo, cituji: Motor 4V-275R spaluje klasickou naftu a jako okysličovadlo mu slouží kyslík skladovaný v tekuté formě pod tlakem 30 atmosfér v kryogenních nádržích. ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Je tam natvrdo, cituji: Motor 4V-275R spaluje klasickou naftu a jako okysličovadlo mu slouží kyslík skladovaný v tekuté formě pod tlakem 30 atmosfér v kryogenních nádržích. Spotřeba na kW vyrobeného výkonu je 250 g paliva a 950 g kyslíku.
     :)
     Skrýt celý příspěvek

  • Starlight
   16:48 20.08.2019
   Oblíbený příspěvek

   Stirling spaluje stejnou naftu jako dieselové motory ponorky.

   Více detailů o tomto pohonu jsme napsal do diskuze pod článkem o švédských ponorkách třídy Blekinge (A26): ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Stirling spaluje stejnou naftu jako dieselové motory ponorky.

   Více detailů o tomto pohonu jsme napsal do diskuze pod článkem o švédských ponorkách třídy Blekinge (A26): https://www.armadninoviny.cz/s...
   Skrýt celý příspěvek

 • Clanek
  10:25 20.08.2019
  • (11)

  Ze vsech polskych programu je prave tenhle tim nejzbytecnejsim, coz pri jeho ocekavane cene je teprve smutne. Zrovna tady by Polsku vubec neuskodilo se nejakou tu dekadu jen tak ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ze vsech polskych programu je prave tenhle tim nejzbytecnejsim, coz pri jeho ocekavane cene je teprve smutne. Zrovna tady by Polsku vubec neuskodilo se nejakou tu dekadu jen tak placat v prospektech.
  Skrýt celý příspěvek

  • strikehawk
   15:09 20.08.2019
   • (13)

   Samozřejmě je to totální hovadina.....Poláci pořád vytrubují jak je ohrožuje Rusko a potažmo i Německo a přitom si plánují pořídit vysloveně útočné zbraně, které pro obranu mají ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Samozřejmě je to totální hovadina.....Poláci pořád vytrubují jak je ohrožuje Rusko a potažmo i Německo a přitom si plánují pořídit vysloveně útočné zbraně, které pro obranu mají marginální význam a navíc je musejí kupovat.
   Vidím za tím jednoznačně touhu dělat poskoka US Navy za každou cenu
   Skrýt celý příspěvek

   • Dovi
    16:03 20.08.2019
    • (0)
    Oblíbený příspěvek

    Ano ponorka je primárně útočná zbraň, která však v součastnosti plní převším funkci odstrašující a tím přispívá k obraně. Útočit na Rusko třema ponorkama je úsměvná představa... ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Ano ponorka je primárně útočná zbraň, která však v součastnosti plní převším funkci odstrašující a tím přispívá k obraně. Útočit na Rusko třema ponorkama je úsměvná představa... Takže bych poláky nepodezíral ze snahy obsadit rusko :)
    Skrýt celý příspěvek

   • dusan
    21:47 20.08.2019
    Oblíbený příspěvek

    Sú dva pohľady na túto vec .... pred ruskou inváziou na Ukrajinu a po nej ...

    Pred desiatimi rokmi by sme tu všetci pobavili na predstave kolón ruských tankov postupujúcich ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Sú dva pohľady na túto vec .... pred ruskou inváziou na Ukrajinu a po nej ...

    Pred desiatimi rokmi by sme tu všetci pobavili na predstave kolón ruských tankov postupujúcich Ukrajinou .... dnes sa môžeme tak baviť o tom koľko tých tankov bolo ....
    Skrýt celý příspěvek

   • Storm
    11:09 21.08.2019

    strikehawk píše:
    Samozřejmě je to totální hovadina.....Poláci pořád vytrubují jak je ohrožuje Rusko a potažmo i Německo a přitom si plánují pořídit vysloveně útočné zbraně, které ...
    Zobrazit celý příspěvek

    strikehawk píše:
    Samozřejmě je to totální hovadina.....Poláci pořád vytrubují jak je ohrožuje Rusko a potažmo i Německo a přitom si plánují pořídit vysloveně útočné zbraně, které pro obranu mají marginální význam a navíc je musejí kupovat.
    Vidím za tím jednoznačně touhu dělat poskoka US Navy za každou cenu

    Storm reaguje:
    Díky... Tak hezky jsem se dlouho nezasmál... Jde vidět, že svůj kostým klauna, neodkádáš ani po ranní šichtě ;o)
    Skrýt celý příspěvek

  • liberal shark
   09:40 21.08.2019

   Ruské agrese proti Gruzii, Moldávii a Ukrajině byly také úplně zbytečné a kontraproduktivní, a přesto se uskutečnily :-(. Nebo snad dokázali Rusové uvést jediný racionální důvod ?

   Ruské agrese proti Gruzii, Moldávii a Ukrajině byly také úplně zbytečné a kontraproduktivní, a přesto se uskutečnily :-(. Nebo snad dokázali Rusové uvést jediný racionální důvod ?

  • Storm
   11:06 21.08.2019

   Clanek vypotil:
   Ze vsech polskych programu je prave tenhle tim nejzbytecnejsim, coz pri jeho ocekavane cene je teprve smutne. Zrovna tady by Polsku vubec neuskodilo se nejakou tu ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Clanek vypotil:
   Ze vsech polskych programu je prave tenhle tim nejzbytecnejsim, coz pri jeho ocekavane cene je teprve smutne. Zrovna tady by Polsku vubec neuskodilo se nejakou tu dekadu jen tak placat v prospektech.

   Storm reaguje:
   Je to právě naopak. Přesně tohle Poláci opravdu potřebujou...
   Skrýt celý příspěvek