NÁZOR: Váží si Armáda ČR svých vojáků?

Voják Armády ČR; ilustrační foto / Zdeňek Koza 

Některé útvary AČR razí velmi zajímavou a nehospodárnou politiku: "Nechceš sloužit u našeho útvaru, tak jdi do civilu!". Na co tím narážím? Mimo službu se totiž ocitlo mnoho zkušených a zapálených vojáků, kteří by rádi nadále sloužili, ovšem kvůli nejrůznějším okolnostem se potřebovali dostat na jiný útvar, ale nebylo jim vyhověno.

Velmi běžná situace je taková, že voják slouží u útvaru "A" na jednom konci ČR, ale sám má veškeré rodinné zázemí třeba ve městě 300 km daleko. Chtěl by se proto dostat na útvar "B", který je od jeho domova už jen 20 km, aby mohl sloužit v domovské lokalitě. 

U útvaru "A" už si odsloužil pět a více let (nepsané pravidlo 4. BRN je, že k jinému útvaru vojáci mohou přejít až po pěti letech služby u brigády), ale na hlášení u velitele se dozví, že má přeci dobré služební hodnocení a tudíž ho z útvaru nepustí. Až do tohoto bodu by si každý řekl, že je to normální situace, když se velitel rozhodne upřednostnit naplněnost vlastního útvaru.

Jenomže velká část těchto vojáků má třeba končící závazek, který v případě nevyhovění jejich žádosti už nehodlají prodloužit a hledají pak uplatnění v civilu, jen aby se dostali zpět domů. I v takovýchto situacích je verdikt velitele stejný: Raději do civilu, než k jinému útvaru. A zde přichází ten největší kámen úrazu, který stojí za zamyšlení.

Armáda má vycvičené a draze zaplacené vojáky (některé i s neopakovatelnými bojovými zkušenostmi ze zahraničních misí), a místo toho, aby bylo dovoleno je v rámci armády převelet k jinému útvaru, tak celý vklad v podobě tohoto vojáka raději vyhodí a pustí jej ze služby (pochopitelně až po dosloužení závazku) a na jeho místo zaplatí další výcvik novému, nezkušenému člověku.

Tak se stává že řady vojska neustále opouštějí kvanta kvalitních lidí v plné síle (mnoho z nich teprve do 30 let věku), kteří jsou nahrazováni nováčky, kteří jsou nabírání za stále víc a víc se zlehčujících podmínek. Druhý extrém je, že zůstávají ti "přestárlí" příslušníci, kteří ještě pamatují éru "záklaďáků" nebo dokonce minulý režim, a typické zlozvyky z těchto období udržují i v tzv. profesionální armádě a přenášejí je dále. Toto lpění na zastaralých pravidlech způsobuje ono typické zkostnatění systému a nemožnost plně posunout armádu do 21. století.

Tím vším je celý systém tažen ke dnu. Mladí a schopní odcházejí v důsledku nedosažení požadavků a zůstávají jen staří zpohodlnělí, nebo ti nejčerstvější a nejméně zkušení.

Není ani žádnou výjimkou, že kvůli novému zákonu přijde na rotu 20 nových svobodníků a polovina z nich během pár měsíců bleskově povýší na vyšší funkce, někteří i rovnou na velitele družstev. Ale ostřílení borci stále zůstávají jako desátníci nebo maximálně četaři a jsou vystavení velení naprostých nováčků.

V problému požadovaného převelení se odehrál dokonce i případ, kdy se voják musel nechat převelet blíže domovu, aby se staral o trvale a těžce nemocného člena rodiny. Na hlášení u velitele mu bylo sděleno, že si má vzít půjčku u banky a zaplatit ošetřovatele nebo má odejít do zálohy.

Voják pak musel dokladovat zprávy od lékaře jak moc akutní je stav rodinného příslušníka. Tento příběh se naštěstí dočkal vyhovění, ale byl jen jeden z mála úspěšných. Každopádně už jen ta skutečnost, že se někdo zdráhal takovému případu vyhovět je zarážející a morálně zcela nevhodná. Přesto se to děje.

Mnozí vojáci se v důsledku neúspěšných žádostí odvolávají výše. Avšak odpověď bývá stejná. Brigáda potřebuje naplněnost, takže vás jinam nepustíme, jedině do civilu. Opět se ptám, kde je v tomto logika?

Brigáda potřebuje naplněnost, a tak lidi raději pustí z armády než k jinému útvaru? Vždyť ztrátu bude mít tak jako tak, jediný rozdíl je v tom, že takto nepřipraví o člověka jen ten konkrétní útvar, ale připraví o člověka armádu jako celek.

Z ekonomického pohledu je toto jednání zcela iracionální a prodělečné. Přesto i v době, kdy se šetří každá koruna (samozřejmě s výjimkou pochybných zakázek) je toto jednání úmyslným zhoršování stavu financí a zkušeností v sektoru ministerstva obrany. Lidé činící takováto rozhodnutí by měli být kázeňsky řešeny a jejich pochybení by mělo být neprodleně napraveno.

Sice se v současné době hovoří o tom, že se řady vojáků musí omladit. Ale proč se to proboha týká zkušených bojovníků v plné síle, a ne přestárlých vysokých funkcionářů, jejichž úloha v AČR bývá kolikrát zcela nejasná?

Tato fakta určitě stojí za zamyšlení a za to, aby se s nimi konečně něco dělalo...

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

CZ BREN 2 pro Armádu ČR: Spokojenost nebo trpký úsměv?

Ministerstvo obrany ČR na konci minulého roku objednalo od České zbrojovky 2600 útočných pušek CZ ...

Radary GM200 a GM400: Francouzské řešení pro Armádu ČR

V současné době je v plném proudu výběrové řízení na nákup nových mobilních 3D radarů protivzdušné ...

Přístroje nočního vidění MUM-14 pro Armádu ČR

Ministr obrany Martin Stropnický informoval včera vládu o záměru Ministerstva obrany ČR (MO ČR) ...

Český voják 21. století najde inspiraci v Evropě

Řada zemí po celém svět pracuje na svém vojákovi 21. století. V České republice vývoj probíhá s ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit zeleně příspěvky za posledních:
 • Stan
  22:44 13.04.2016

  No ideální stav by byl, že by Vás velitel přece jen pustil. (O vojáka přijde stejně) V dnešní době je cca. 20% podstav, ale u armády nelze hledat logiku. Spíš se tak nějak držela zásada, že voják odkroutil u "brnky" 5-8 let a pak ho pustili někam blíž. (3 roky je fakt málo) Přesnou informaci Vám poskytne rekrutační, samozřejmě ideální stav by byl, abyste se dostal blíž, protože to bude stát zbytečně jenom další peníze.

  Samozřejmě sem budou psát chytráci, že sloužíte podle potřeb armády, ale s tím, jak se dnes armáda chová ke svým vojákům děláte dobře, že myslíte hlavně sám na sebe! Ve finále vás stejně odkopnou až Vás vyždímou a mohl byste pomýšlet na výsluhu!

 • zverimex
  17:32 06.04.2016

  Dobrý den prosil bych o info pokud někdo o tomhle co napíši něco ví....sloužím u armády a momentálně to mám skoro 300 km na ůtvar...sloužim v táboře u brnky už 3 roky a nebaví mě to...mám domluvené místo a chci jít pryč ale počítám že mi velitel s povolením nevyhový...proto jako poslední zoufalou možnost zvažuji že bych šel do civilu a pak zkusil zpět nastoupit...bohužel nevím co předemnou čeká co bych musel znovu absolvovat? neví te někdo něco ?

 • Stan
  19:03 30.03.2016

  Z posledních událostí v AČR a z toho, co se proslýchá mám velice zvláštní pocity.

  -Kariérní řád byl nastaven proto, aby většina obyčejných vojáků (poddůstojníků) "nedosáhla" na výsluhu.

  -Hovoří se o tom, že se nebudou lidem, kteří atakují hranici 15 let služby prodlužovat závazky, je jasné, že armáda chce ušetřit nemalé částky na výsluhách.

  - Znám mraky důstojníků, kteří nesplňují tělocvik, jsou silně obézní, na funkci setrvávají i 30 let,už nejsou vůbec žádným přínosem, neznají moderní technologie, ale nikomu nevadí. Potom dostanou vysokou výsluhu a jdou si sednout na předem vytvořené místo OZ.
  - Vojáčka, který si zničil zdraví u bojového útvaru po 14 letech "vykopnou" a vezmou si nového z civilu. (Jak tady pán píše "AČR není zaopatřovací ústav") Pro někoho ANO, pro někoho NE.

  - Znám spoustu lidí, kteří mají výtečné výsledky a kariérové hodnocení, doplnili si vzdělání, ale nemohou stejně postoupit výš, protože v armádě funguje klientelismus a dobrá místa jsou jen o "kamarádech"

  -Výběrová řízení jsou jen divadelní představení, karty jsou dopředu rozdány, kritéria orientační, takže nezávazná...

  - Mladí lidé chtějí vstoupit do armády s vidinou toho, že na sobě budou pracovat, sebevzdělávat se a v systému porostou, ale nikdo nedomyslel, že jsou VZ, kde to prostě nejde. Znám pracoviště, kde už mají téměř všichni VŠ, nejvyšší kvalifikaci na svém syst. místě, svou práci zvládají výtečně a teď se bojí, zda jim bude prodloužen závazek.

  - Ve všech ostatních ozbrojených složkách ČR je uplatňován princip seniority, pokud je člověk dlouho na své funkci a vykonává ji na vynikající úrovni, pak jeho plat roste. Pokud nepracuje dobře, tak se s ním rozloučí.

  - V AČR nestojí o zkušené lidi, ačkoliv je například proti PČR poloviční!

  -Je jasné, že tyto informace nebudou rekrutační střediska sdělovat uchazečům na počkání. Armáda ovšem jaksi nedomýšlí, že tyto informace se stejně dostanou ven a lidé prostě budou vědět, že AČR o ně stojí tak maximálně na 5-10 let. (Většina z nich nebudou velitelé čet, rot, a td.) Platí AČR tak dobře, aby i přesto sehnala kvalitní lidi?
  Uvidíme jakým směrem se AČR bude ubírat, mnoho zkušených velitelů kroutí hlavami a naznačují, že jde o cílenou destabilizaci armády, začínám tomu věřit! Jsem rád, že jsem již v civilu a že jsem se takových poměrů nedočkal ve své kariéře....

 • APACHE / HAVOK
  07:38 08.03.2016

  Chci neco dodat pro mlade lidi muze i zeny s Ceskou Republikou nejsou zadne dobre ksefy...jelikoz ceska republika je nesolventni partner ktery obelhava narod.

  Vcetne armady...jestli nekdo pomaha takovemu spolecenstvi
  Tak je bud nemocny na hlavu nebo neinformovany.

  Totalina a komunismus porad je tvrde zaryt v ceskem narode vcetne armady i jinych instituci.

  Takze kdo chce byt RUDOARMEJEC...ma moznost

 • TF_HU
  08:57 07.03.2016

  Josefe, flanker.jirko...

  jestli si někdo fakt myslí, že "armáda" je fakt tak blbá a s tímto nepočítá, tak pardon, dovolte mi abych se od srdce zasmál. Takže, abych to vysvětlil ještě jednou...nebo možná popsal. I u techniků existuje základní pozice a vyšší, tedy mluvíme o kariéře v rámci ČVO, je to tak jak popisuje Josef, tedy hodně blízko...takže musíte skloubit dvě zajistit fluktuaci, obnova personálu, věk a přitom udržet znalost a zkušenost u jednotky. Takže jaká je kariéra technika vrtulníku u letectva?

  Takže kariéra technika u armády je minimálně 5 let, pokud to bude netáhlo, a alespoň 21 let, pokud to bude nadprůměrný voják. To je základ. Pokud beru v úvahu, že projde třemi pozicemi u letky. Nepočítám když mu to na jedné prodloužím. (berte ta čísla orientačně prosím)

 • Josef
  17:01 06.03.2016

  Myslel jsem, že právě tohle jsem níže napsal. Mám-li odborníka, kde se mi vyplatí doba rozhodná např. 9 let na pozici a já tuto dobu mohu 2-3x prodloužit, zdá se mi to dostatečné. Je samozřejmě otázka, zda jsou tyto možnosti nastaveny u všech odborně zaměřených pozic (u specialistů). U spousty (možná většiny) standardních pozic se mi jeví 5 - 10 let na funkci jako naprosto dostatečné.

 • flanker.jirka
  11:29 06.03.2016

  Josef: doby rozhodne jsou v těchto případech na nic, každá armáda si váží toho, že má odborníky u kterých se investice do výcviku začíná vracet později. Pro spoustu lidi, kteří mají za sebou vysokou školu pozemního vojska ve Vyškově, je to nepředstavitelné. Na těchto funkcích totiž nepotrebuje armáda atlety s fyzickou kondici vyšším než je IQ. Rozvážnost a zkušenosti dokážou ušetřit i milionové částky související s provozem a údržbou drahych systémů.

 • Josef
  08:30 06.03.2016

  To flanker.jirka:
  pro tyto pozice nový zákon připouští delší dobu rozhodnou na funkci, kterou lze násobně prodloužit. Pokud tato tabulka připouští i nějaké hodnostní rozmezí, lze v těchto případech i hodnostně růst. Samozřejmě záleží na konkrétní pozici. Netvrdím, že je všechno optimální.

 • flanker.jirka
  16:12 05.03.2016

  TF_HU:
  Jde o profese, kde vojáci mimo vsevojskovych povinnosti vykonávají specifickou činnost technicky zaměřenou. Je totiž rozdíl v tom nějaký systém jen obsluhovat a nebo i diagnostikovat a opravovat. Jako příklad se stačí podívat na radiotechnické vojsko a letecké základny.
  Jde o funkce kde s věkem roste vyzrálostí a zkušenosti. To co na některé tyto místa přinesla novelizace je pak podobně jako by jste nutil pyrotechnika po 4 letech kariéře růst a místo něj dal mladé ucho ze školy. Na těchto funkcích je dobré mít klidně i zkušené lidi s 20 letoun praxi.

 • TF_HU
  10:24 04.03.2016

  Josefe, děkuji.

  otecko...

  Prosím? Jaké krve? Píšu vám, že vaše argumenty jsou založeny na neznalosti armádního systému, ovlivněny takovými články, které neodráží "systém", ale jen nesprávné jednání některých konkrétních lidí s kompetencemi. Nezlobte se na mě, ale v armádě je úplně běžné, že dochází k rotaci personálu i k tomu, že voják odchází do zálohy. Píšete, že to je špatně...a přitom tento systém neznáte. To je jako bych já chtěl očnímu chirurgovi říkat, že operuje špatně... (asi jste hodně citlivý, tak se omlouvám, budu se vyjadřovat šetrněji)

  Kvůli jednomu článku ukřivděného vojáka nebudu hodnotit KVAČR, to fakt ne. To je úplně jiná debata. Nemluvě o to, že za 20% nenaplněnost nelze vinit jen armádu. Kdybyste se účastnil procesu jako já, docela dobře byste věděl jaké faktory (kdy, kde a kdo a proč) zasáhly armádu tak jak zasáhly. Protože nejste součástí procesu, neznáte jej a těžko se vám to hodnotí...to musíte sám uznat.

 • Josef
  08:03 04.03.2016

  Služba v ozbrojených silách není standardním pracovním poměrem, kde si zaměstnanec vybírá pozici či místo (ne vždy). Jedná se o poměr služební, kdy voják slouží dle potřeb armády. Nastoupil jste na základní funkci s vidinou dlouhodobé perspektivy a výsluhy po ukončení závazku? Pak se tedy vzdělávejte, odvádějte nadstandardní práci a postupujte ve vojenské hierarchii. Nicméně stále sloužíte a respektujete zámysl armády. To neznamená, že se potřeby armády nemohou protnout s vašimi osobními ambicemi.

  Pokud zde někdo poukazoval na americké vojáky, je pravdou, že jejich systém zabezpečení těchto personálních změn je úplně někde jinde. Nicméně pokud se rozhodnete sloužit v AČR, činíte toto rozhodnutí na základě znalosti podmínek služby v AČR. Potom plakat nad americkým systémem je zcestné.

  Ani já bych nebyl nadšený z toho, kdyby mně převeleli na druhý konec republiky. Jako aktivní voják mám však pouze dvě možnosti: buďto dosloužit podepsaný kontrakt a jít do civilu, nebo závazek prodloužit a najít řešení pro zvládnutí této situace.

  Samozřejmě "umělé" bránění ve změně místa je špatné za předpokladu, že by tím neutrpěl prospěch AČR. Nicméně při dnešních útvarových podstavech si dokážu představit situaci, kdy velitel ztrátou jednoho chlapa přichází o část schopností útvaru či dojde k jejich částečnému omezení. A velitel = správce schopností.

 • otecko
  07:31 04.03.2016

  TF_HU


  aha, takže takto to je... podle vás, kdo není stejné "krve" nemá se co vyjadřovat, je to naivní.. no. ale to je právě to arogantní myšlení a přehlíživost, o které se v článku píše.

 • TF_HU
  15:20 03.03.2016

  otecko...

  ne, divit se nebudu. To "nějak spojen" není žádnou odborností. Opakuji znova, k uvedenému článku, nejedná se o standard. Je to "chybové" jednání konkrétních lidí.

  Bez urážky, trochu jsou mi volné motivační faktory vojáka při vstupu do armády (pro účel debaty, aby mě někdo nechytal za slovo). Prostě pokud voják bude chtít sloužit, armáda mu řekne kde a za jakých podmínek. Armáda není zaopatřovací ústav. Tedy potencionální voják se smíří s podmínkami jaké jsou na startu. Věřte mi, že podmínky na startu jsou daleko lepší než jsem měl já. jestli mladý voják nechce končit kariéru po prvním závazku, první době rozhodné musí pro to něco udělat...i poté bude sloužit tam, kde potřebuje armáda, ne kde by si přál (pokud se tyto dva zájmy neshodnou).

  Odmítám se na základě těchto naivních představ bavit o Koncepci AČR...to je fakt úplně jiná debata.

 • TF_HU
  15:15 03.03.2016

  flanker.jirka

  Trochu vám nerozumím, novelizace bojovníky nikam nehází. Víte, osobně mám trochu pocit, že si někteří bojovníci myslí jakými jsou specialisty...ono se těžko poslouchá, že jste jen výkonná síla na základní pozici. (tím nikoho neurážím, tak to prostě je)

  Voják může plakat jak chce...ale prostě bojovníkem do konce života nebude. Buď na sobě bude makat (což je nekonečný proces sebevzdělávání a není to jen o kurzech) a bude stoupat dál, nebo prostě jednoho dne půjde do zálohy.

 • otecko
  14:29 03.03.2016

  TF_HU

  budete se divit, ale s armádou jsem nějak spojen již moc dlouho, a mé názory vycházejí i z článku i z toho, co slyším o vojáků.
  Vám doporučuji, zajděte si na rekurtační středisko jako civil, vyslechněte si argumenty pro vstup do AČR a pak pochopíte, že když mladý člověk tu kariéru začne, nechce ji po pěti letech ukončit kvůli tomu, že na velitelství jsou "tvrďáci". To je až ta nejzažší možnost, ale vedení armády si to prostě ne a ne uvědomit, tedy koncept rozvoje armády buď není, jsou v ní hlouposti, nebo je tak špatná, že se nyní o ni bavíme na webu armádních novin. A je to také důvodem, proč AĆR má takový podstav- 20%... nemyslíte, že těch vojáků, co ukončili závazek, by bylo třeba?

 • flanker.jirka
  12:42 03.03.2016

  TF_HU:

  problém je v tom, že "bojovníky" hází novelizace do stejného pytle jako specialisty, ti začínají být po 30. roce vyzrálejší a samostatnější, tím pádem použitelnější.
  To prostě není jako práce s busolou nebo obsluha CZ 805.

 • TF_HU
  09:04 03.03.2016

  otecko...

  nic proti vám, ale těžko se debatuje s někým, kdo se neorientuje v problematice a do debaty vstupuje jen se znalostmi z médií a článků jako je tohle. Mohu vědět co děláte? KOlik máte zaměstnanců? Jakou personální politiku firmy jste řídil, nebo řídíte, že hodnotíte situaci takto? Já bych si to jako voják obráceným směrem nedovolil, ikdyž v životě vidím, že někteří civilní manažeři taky nic nepochytili...

  Cituji: ...no, a tady vidím ten problém, že armáda pošle někoho do civilu másto aby mu umožnila službu v jiném útvaru a vlastně se nic neděje.

  Reakce: Vidíte problém špatně. Armáda do civilu pošle ty, pro které není uplatnění. Tedy ukončili závazek a nebylo pro ně nalezeno další místo. To, že nebylo nalezeno další místo je zapříčiněno tím, že nahoru je těch míst méně, pak jsou rozlišena svou odborností a podobně. Jak jsem psal jinde, bojovníkem je dobré být do 30 let, pak výkonnost klesá, stárnete a proto je třeba omladit. Takže pokud není uplatnění jde prostě do zálohy.

  Cituji: ...Prostě takto se personální politika dělat nesmí a proto bych doporučoval i na "kulaťáku" (sídlo GŠ) pořádné koště, protože tam to hnije a jistě problémy, uvedenými v článku nikdo netrpí!

  Popsaná situace je zjednodušením fluktuace personálu v armádě. Taková situace se týče i nejvyšších stupňů velení, kde jsou podobné problémy, jen se jedná o lidi v jiných hodnostech. Tohle je klasický projev amatérismu...myslet si, že nějaký GŠ, nebop jiná velitelství jsou na tom nějak extrémně dobře, nebo lépe. Myšleno po personální stránce. Zase, to je úplně jiná debata...

  Cituji: ...A můžeme dodat další nešvar... voják jde do civilu, protže mu skončí závazek a chce pobírat rentu, pak tu samou práci vykonává jako civilní zaměstnanec AČR, to je do nebe volající obcházení zákona, také toto MO a GŠ zjevně nevadí, protože jinak by táto praxe nebyla na UNOB tak oblíbená....

  Reakce: Jo, to je třeba nešvar, který se nelíbí ani mě. Nechci vás chytat za slovo, ale voják pobírá výsluhu až po odsloužených letech, jako oz nemůže na pozici, která je pro VZP...takže to co píšete není úplně přesné. Aby to bylo možné, musela se tabulka, místo, změnit. To se v minulosti stávalo a nebylo to správně, myslím si, že dnes to tak již nejde. Díky novele, díky některým lidem. Unob nehodnotím.

 • TF_HU
  08:49 03.03.2016

  flanker.jirka

  Přesouváte debatu úplně jinam. Opakuji, s článkem nesouhlasím, protože uvedený jev není úplně běžný a v článku nejsou žádná "fakta", se kterými by šlo pracovat :-) To je jako bych napsal, že každý čech je zloděj, včetně vás.

  ...o jakém násilí to mluvíte? To je úplně normální potřeba armády, organizace s pevně danou organizační strukturou. Srovnávat s firmou to nelze, protože obměna personálu je za a) nutná, za b) potřebná. Stát si rotací občanů v armádě též buduje svou zálohu. Takže to, že schopnější stoupají nahoru je běžný jev a neustálé budování týmu a spol je v armádě běžné...ve válce nahrazujete padlé. Nehodnotím to, co rozjeli jednotliví ministři, nevím o jakém vyhazování peněz zde mluvíte...asi jste si nevšiml, že ten stav je dnes již trochu jiný. Nastal "snad" již obrat opačným směrem, ale i to bude stále znamenat, že VD může být jen jeden v družstvu a to, že nepotřebujeme 45 leté bojovníky na rotě...že desátníkem voják nemůže být 10 let a podobně.

  Já tu neobhajuji všechny změny, to je jiná debata, do které se nechci míchat. Petr to napsal dobře, sice bych s ním v něčem polemizoval, ale jedna věc je zásadní. Novela zákona není dělána pro dosluhující vojáky, kteří sloužili za toho marasmu, kdy rtm byl každý druhý voják, i ten co nastpoupil do armády, novela zákona "ikdyž nedokonale" je namířena do budoucnosti pro nové rekruty, kteří staré podmínky nebudou znát a budou sloužit za těchto nových, pro ně již standardních, tedy budou sloužit za podmínek, které akceptují. Nedokonalosti se dokáží tříbit časem, ostatně uvidíme jestli čas dá třeba i tomu Petrovi za pravdu nebo ne.

  Zákony jsou jaké jsou, důležité je aby je velitelé dodržovali a nědělali z vojáků blbce.

 • flanker.jirka
  18:06 02.03.2016

  TF_HU:

  otázkou je proč vyžadovat pyramidu karierního řádu násilím? Když to srovnám s firmou, která chce fungovat, tak pro ní je kontraproduktivní zbavovat se někoho koho si vycvičí a do koho už investovala. Co víc by si mohl takový vlastník firmy přát než když se zaměstnanci na svých pracovištích sehrají a fungují? Možná namítnete, že armáda není firma, ale vykazovat jen "schopnosti" na papíře nestačí.
  To co tu rozběhl SaVo a jeho parta je parodie na systém řízení kariery armády, který může fungovat v USA, tam je kam růst, ať horizontálně nebo vertikálně.
  To co tu teď začíná je vyhazování investic do člověka z okna ven a ještě se za to agentura personalistiky pochválí, "jak nám to dobře šlape"
  Ostatně, pan Švaňa to v Areportu 12/2015 dobře vystihnul.

 • otecko
  13:58 02.03.2016

  TF_HU

  dovolím si citovat z Vašeho příspěvku :
  Takže po určitém časovém úseku se prostě přehodnotí, jedni povýší, druzí se posunou horizontálně a někteří prostě odejdou...tak to prostě je.... no, a tady vidím ten problém, že armáda pošle někoho do civilu másto aby mu umožnila službu v jiném útvaru a vlastně se nic neděje.
  To je špatné, a to nehovořím o tom, že mne, i jako občana, co tady již 32 let platí daně rozčiluje, že se to děje a že se dotyční tváří, že je to v pohodě!
  Prostě takto se personální politika dělat nesmí a proto bych doporučoval i na "kulaťáku" (sídlo GŠ) pořádné koště, protože tam to hnije a jistě problémy, uvedenými v článku nikdo netrpí!
  A můžeme dodat další nešvar... voják jde do civilu, protže mu skončí závazek a chce pobírat rentu, pak tu samou práci vykonává jako civilní zaměstnanec AČR, to je do nebe volající obcházení zákona, také toto MO a GŠ zjevně nevadí, protože jinak by táto praxe nebyla na UNOB tak oblíbená....
  Jsem rád, za podobné články, které se tématikou zaobírají, jen je škoda, že nedostanou širší publicitu, takže se nic nemění....

 • TF_HU
  10:32 02.03.2016

  otecko

  Ne, v pozici velitele rozhodně nejsem. Jsem řadovým vojákem, vnímajícím realitu trochu jinak, než je zde popisováno. Nepíšu argumenty pro, píšu, že uvedený stav není systémový, není běžným stavem, píšu že odpovědnost za podobné rozhodování padá na konkrétní lidi.

  Armáda po 5 letech neříká specialistů, a asi ani dalším vojáků to co píšete. Je třeba si uvědomit, že kariéra v armádě má podobu pyramidy, tedy ne všichni střelci mohou být velitelem družstva. Takže po určitém časovém úseku se prostě přehodnotí, jedni povýší, druzí se posunou horizontálně a někteří prostě odejdou...tak to prostě je. Vyvážená fluktuace a nábor je běžným jevem v každé armádě.

  Píšu o specializaci, protože v armádě neexistuje definice specialisty... Řidič, je řidič problémm je s nenaplněností, ale to není problém zaviněný přímo armádou. Nevím jakou paseku nadělala novela (mám svůj názor, ale to je jiná story), ale vidím třeba to, že spousta vojáků nepochopila, že uvedená změna není zamýšlená pro ně, ale pro nově nastupující, kteří ten starý systém již nebudou znát.

  Mě závěr vychází úplně jiný, chování Armády a MO ČR směrem k vojákům je nastaveno zákony, za popisované nešvary nesou odpovědnost konkrétní lidé. V čem já vidím problém, je to, že se takové věci málo postihují...

 • otecko
  07:53 02.03.2016

  TF_HU,

  chápu, jste asi v pozici velitele, proto píšete argumenty pro, ovšem stále nechápu, že AČR je schopna říct vojákovi po 5 letech služby, kdy z profesních důvodů roste, buď zůstaneš, nebo si požádej o civil? Prostě v tom civilu o zkušeného pracovníka bojujete, naopak každého nováčka je nutné si ho vychovat.
  A nepiště prosím o odbornosti, specializaci, vždyť AČR má problém i s tím nejzákladnějším, jako jsou řidiči vozidel. Dále se nebavím o tom, jakou paseku udělala novela zákona o vojácích z povolání, to víte snad sám, a že ty potřeby nyní není armáda schopna pokrýt. Namátkou- lékaři, sestry, chemici, dělostřelci, ŘLP..
  Závěr mi vychází takový, že pokud se armáda a MNO bude ke svým vojákům chovat, jak se chová, zvyšovat bojeschopnost bude jen těžko.

 • flanker.jirka
  16:39 01.03.2016

  TF_HU: to snad poznáte sám, stačí se podívat na místa kde se potřebuje elektrotechnické vzdělání, adeptů chodí zoufale málo a armáda potřebuje takovýchto lidí čím dál více, nejen IT, ale i na obsluhu letecké techniky, PVO systémů, radarů, dá se pokračovat dále, prakticky celé letectvo je plné specialistů, kde jsou třeba specifické obory vzdělání.
  Bohužel, v Praze je toto ignorováno a pořád žijí v domění, že tyto specialisty vychovají za 3 měsíce ve Vyškově, přitom jde o dlouholetou praxi na složitých systémech, kde jsou technici samostatně použitelní až v bodě kdy jim už končí doba rozhodná. To co se odsouhlasilo je opravdu výplod chorých mozků nebo další fáze účelně vedená k oslabení obranychopnosti státu.
  Dobré jméno ve světě nám udělalo právě to, že jsmě měli k dispozici venku lidi, kteří si uměli poradit v různých případech samostatně a dokázali improvizovat, toto se nyní odbourává.

 • TF_HU
  15:55 01.03.2016

  asdf

  ...to je jen spekulace...

  Taky můžeme říci, že řidiče jsme nabrali již s platným řidičákem a praxí, která je na pozici požadována. Tento řidič slouží svůj závazek, který je 4 roky. Za čtyři roky hodnotím a řeknu co dál.

  Na základě takových dedukcí hodnotí výdaje snad jen amatér.

 • asdf
  15:00 01.03.2016

  Takze mam cloveka, ktoremu napr. zaplatim C vodicak. Za to mi odsluzi 5 rokov v mieste A. Ten clovek po 5 piatich rokoch chce ist na miesto B, kde by som vediel ten jeho vodicak vyuzil a je tam miesto volne. Poviem, ze ak chces ostat tak len v na mieste A. Takze ten clovek z miesta A mi odide. Takze namiesto noveho cloveka v mieste A, ktoremu by som mal platit vodicak C, budem musiet platit vodicak cloveku v mieste A aj v mieste B.

  Potom, ze armada nema penazi.

 • TF_HU
  13:59 01.03.2016

  Beld...

  Ok, ale je třeba definovat co je to speciální výcvik. Speciální výcvik není výsadková, není pěchotní a jiné. Jak jsem psal, v armádě jsme všichni nahraditelní. Armáda má zájem na udržení specialistů, ale tam kde je potřebuje...ne tam kde si "specialisti" přejí být.

 • Beld
  13:33 01.03.2016

  Z meho pohledu je zajimave , ze armada nema zajem na udrzeni lidi vyzadujici specialni a nenahraditelny vycvik . Pritom v soukromem sektoru jakykoliv specialista , ktery muze pracovat doslova kdekoliv , dostane co mu na ocich vidi , jen aby neodesel .

  Pokud totiz schopnym lidem reknete , pokud se ti to nelibi , tak vypadni ..... Tak jich 90% vypadne . No a zustanou ti "neschopni" ... enjoy

  Ale podobny problem ma i statni sprava , takze me to nijak neprekvapuje .

 • TF_HU
  13:30 01.03.2016

  Pro kakashi.tom:

  Cituji: ...ovšem kvůli nejrůznějším okolnostem se potřebovali dostat na jiný útvar, ale nebylo jim vyhověno...

  Ano, to je běžná věc. Protože prioritním zájmem je zájem armády, který je představován zájmem konkrétního velitele. Tedy třeba z důvodu naplněnosti jednotky...takže ano, vojákovi je převelení zamítnuto. (i zde je ale možná forma dohody...normálně běžná, děje se tak u jiných útvarů, že se velitel s vojákem domluví a uvolní jej po splnění hlavních úkolů)

  Cituji: ...Velmi běžná situace je taková, že voják slouží u útvaru "A" na jednom konci ČR, ale sám má veškeré rodinné zázemí třeba ve městě 300 km daleko. Chtěl by se proto dostat na útvar "B", který je od jeho domova už jen 20 km, aby mohl sloužit v domovské lokalitě.

  Ano, zde souhlasím, takový počet vojáků bude dosahovat velkých čísel, procentuelně může být třeba i přes 75%, ale opět se dostáváme k tomu, že voják slouží tam, kde si armáda přeje, jinak má ty možnosti o kterých tu mluvíme. Přesto jsou mraky vojáků, kteří dojíždí, protože je to ta nejjednodušší varianta.

  Cituji: ...(nepsané pravidlo 4. BRN je, že k jinému útvaru vojáci mohou přejít až po pěti letech služby u brigády),..

  Se zavedením dob rozhodných tato jednotlivá, nepsaná pravidla přestávají platit.

  Cituji: Jenomže velká část těchto vojáků má třeba končící závazek, který v případě nevyhovění jejich žádosti už nehodlají prodloužit a hledají pak uplatnění v civilu, jen aby se dostali zpět domů. I v takovýchto situacích je verdikt velitele stejný: Raději do civilu, než k jinému útvaru.

  Zde se mi to ani nechce komentovat, protože postup, který se v tomto momentě nabízí jednoznačně "nahrává" vojákovi v jeho snaze přejít k jinému útvaru. Možná to je tím, že autor více bojuje než čte, protože jinak by toho využil.

  ...dál se mi pokračovat nechce...

 • TF_HU
  13:03 01.03.2016

  skelet...ne, již ne...

  kakashi.tom
  trochu vám nerozumím. Armáda odlučné dávno nevyplácí, buď jste mimo mísu, nebo používáte zastaralý, neplatný termín. Zřejmě se v tom asi moc neorientujete. Nejedná se o kraviny, ale o částky, kterými armáda kompenzuje vaše odloučení, náklady s tímto vznikající atd. To proto, protože voják slouží dle potřeb armády. Pokud se bavíme o povinnostech vojáka a armády, doporučuji nastudovat zákon 221 a předpis, kde se o povinnostech mluví. Prosím, nepleťte si povinnosti směrem k armádě..a nebo k vašemu veliteli. To jsou dvě rozdílné věci. Vaše povinnost směrem k armádě, je odsloužit stanovené roky služebního poměru na odpovídající úrovni. Odsloužíte a řeší se co dál.

  Ano armáda potřebuje nové lidi, ale to je běžný problém...říká se tomu fluktuace personálu. Nic mimořádného, běžná věc. Doporučuji ročenku AČR. Každý jsme v armádě nahraditelní...

  Takže zpět k problému...voják slouží dle potřeb AČR, pokud se mu to nelíbí, má možnosti které jsem uvedl. Je jich samozřejmě více, vše je o komunikaci.

  To co je v článku napsáno je smutné, je to problém konkrétních lidí, velitelů...odmítám tvrzení, že se jedná o standard.

 • Sabre
  13:00 01.03.2016

  No nevím nevím, když si vzpomenu že mého dědu převeleli za dobu jeho služby minimálně 6x, vždy když se jim s rodinou podařilo usadit a když si babička našla pořádnou práci, tak tohle moc nechápu. Měli 3 malé děti a zvládali to. Dle mého názoru se musí jenom chtít. Jediné s čím se s autorem shoduji je to, že pokud má voják kvalifikaci na plnění i jiných úkolů, potom by neměl být problém si jej u jiného útvaru udržet. Korupce je také téma dne a to nejenom u armády a PČR, stejně tak tlačenky, které jsou u nás naprostým standardem.

 • Kakashi.tom
  12:55 01.03.2016

  A sem rad ze ty to beres takhle a mas takovej pristup k armade ale i tak tu mas ten fakt ze velka vetšina lidi co dojiždi z dalky se chce dostat domu a nebo aspon k lepe pristupnemu mistu vykonu sluzby .. a to je taky realita s kterou musi armada pocitat a vypořadat se.

 • Kakashi.tom
  12:42 01.03.2016

  TH_FU ..dobra ted sme pobavili o vlastnich pocitech ale proc teda armada zbytecne vyhazuje penize na odlucnem a podobnych kravinach kdyz to jde jednoduse ? Sice jako vojak u nasi slavne BRNKY moc dobre i po spouste letech vim ze jednoduche věci se musi dělat komplikovaně a obcas to vypada i nemozně ale je smutne že je to tak po cele armadě .. a povinost armade? Samozdrejme vy sme je meli plnit ale armada by mela plnit povinosti vuci nam.. a ano po te dobe co splni sve povinosti.. ne vseci sou schopni svoji rodinu a majetek nekde zanechat a nebo jentak stehovat..ne vseci sme karieristi... a za druhe tu je ten problem ze armada potrebuje lidi ..a tim ze mi vycviceni odejdem a nahradi nas novy kteri po zakladnim vycviku vstoupi na utvar a polovina z nich odchazi do civilu protoze nejsou schopni zvladat tuto praci atd

 • skelet
  11:23 01.03.2016

  TF_HU: existuje v AČR jakási obdoba služebních bytů?

 • TF_HU
  10:43 01.03.2016

  kakashi.tom

  ...jedna věc je, pokud někdo porušuje ustanovení zákona, nebo vojenských předpisů...ale druhou věcí je pláč vojáka. Voják slouží dle potřeb AČR, tak to prostě je, s tím se musí smířit každý kdo nastupuje do služby. kariéra v armádě se nědělá podle toho kde bych si "přál" sloužit, ale v tak, že plním úkoly, které jsou před mou osobu postaveny... Ano situace v armádě není růžová, nikdy nebyla a nebude, takže pokud se někomu nelíbí, že musí dojíždět 300 km má cca tři možné způsoby řešení. Dojíždět, přestěhovat rodinu, nebo odejít...odejde poté co splní svůj závazek...tak to prostě je, realita.

  To, že armádě chybí některé "nástroje" je věc jiná, na jinou diskuzi a bez emocí. Jako každý voják bych si přál bydlet za kasárnami :-) Bohužel dojíždím celou svoji kariéru.

 • Kakashi.tom
  08:36 01.03.2016

  Kazdej vojak to vnima jinak ale podle me co vidim u naseho utvaru tak nas je minimalmne 60 % lidi co se chteji dostat blize k domovu.. a to jestli si tady odkroutim 5 let nebo ne uz taky davno neplati.. kdyz nam bylo receno ze to nehraje uz davno zadnou roli... pry hraje roli doba rozhodna .. takze dalsi vymluvy a kecy.. a jezdt kazdej vikend za rodinou 300 km taky neni zrovna moc fajn.. nemusim bejt novacek ani mladas a i tak bych radsi domu.. je pravda ze spousta lidi z armady odejde jen kvuli tomu.. a pokud ma vojak neco vydrzet tak by armada nejdriv nemela nabirat kazdeho kdo se ji dostane pod ruky ..uz se tesim az tady budeme delat bezbarierove pristupy pro vozickare jen proto ze nejsou lidi a armada vezme kazdeho..

 • flanker.jirka
  21:41 29.02.2016

  Dá se jedině doporučit, aby si tyto řádky přečetl každý kdo uvažuje o službě v AČR, na rekrutačním lžou a vymýšlí si. Klidně by tam mohli mít transparent, který jsem viděl jako první věc nad bránou kasáren, ve kterých jsem kroutil základní službu. Na straně do ulice bylo: Vítáme vás! a na druhé straně: Už vás máme!

  Je vidět, že se od těch dob nic nezměnilo, armáda jako celek nefunguje, každý si hraje na svém písečku, hodnotí se podle vyplněných tabulek a počtu klystýrů.
  A pokud si někdo podíváte na to co vojáky čeká po novelizaci zákona z minulého roku, to bude show, rozhodné doby a "karierní růst."

 • pks_
  18:23 29.02.2016

  Dotčených vojáků sice lituji, ale ten proces má i pozitiva (z pohledu armády):
  a) bude mnohem více vojáků a bývalých vojáků, schopných působit v případě konfliktu; pokud voják neumře, tak si jej armáda může kdykoliv povolat zpět.
  b) jednotky jsou neustálým pohybem osob (odchod+příchod) cvičeny na téměř válečnou situaci, kdy dochází ke ztrátám a nastupují noví lidé - vzniklý chaos se musí řešit (stejně jako by se musel řešit za války).
  c) dochází k udržování nízkého věkového průměru - což IMHO umožňuje službu i starším vojákům

 • Matesaax
  15:32 29.02.2016

  Není asi vše v armádě ideální,ale co se tohoto problému týká,tak myslím,že voják tak nějak musí počítat s tím,že jeho práce obnáší,že nebude mít kasárna za barákem.Pokud nastoupím třeba do automobilky v Boleslavi,tak taky těžko budu chtít,aby mě zaměstnavatel přesunul do Nošovic,neb to mám blíže domů.

 • standa.h
  14:48 29.02.2016

  Dám příklad, se kterým jsem se setkal mockrát. Kluk z moravy se hlásí k ačr a u náboru mu nabídnou Jince s tím, že teď zrovna Přáslavice neberou, ale že po kzp si tam má zavolat a nebude problém ho přeřadit. A dál už to snad nemusím rozepisovat

 • TF_HU
  14:29 29.02.2016

  Nad některými pohádkami se člověk pobaví...

 • karloscz
  14:05 29.02.2016

  No ono je to z druhé strany ještě horší. Pravidelně se stává, že chovní si vyhlížejí tažné, kteří splňují dvě podmínky: a) mají blízko ke konci kontraktu, b) mají naplánovanou misi. V 80 pct(!!!) případů pak následuje scénář: Voják odjede ven, na jeho místo chovný protlačí chráněnce na "dočasně", a po návratu z mise zařídí původnímu na základě hodnocení "kariérní posun". Že do teď sloužil v Olomouci a má jít do Žatce, to je holt smůla, že. Takže následuje neprodloužení kontraktu a odchod do civilu. Tímto způsobem AČR ztrácí mnohem víc kvalitních kádrů, než kvůli ojedinělým žádostem o přeložení kvůli rodině.

 • golimir1
  13:55 29.02.2016

  Neméně důležitá je otázka váží si česká společnost vlastních vojáků?Jak je vlastně vnímá..?

 • hurvo
  12:40 29.02.2016

  Ano americania chodia na mnohorocne turnusy do europy aj s rodinami, ale v ramci svojej jednotky , rodina ma zazemie ako v us, a us army ma funkcny system zabezpecenia byvania. Vojak v nemecku nemusi predat svoj dom v us ani byt nutene odtrhnuty od rodiny.
  Byt preveleny na druhy koniec republiky za trest v ossr neexistuje, kazdy vojak sluzi podla potrieb ossr a ak ide to trebisova alebo do serede tak vie za co. Koniec citatu.

  Dochadzanie a s tym spojene vydavky, manzelske tazkosti a znechutenie su zodpovedne za velku cast odchodov do civilu.

 • asdf
  12:05 29.02.2016

  Co som bol v sukromnej firme kde sme viacej pobociek, tak bol co najvetsi zaujem si zabehnuti ludi udrzat. Nebol problem prejst z jednej pobocky do druhej, pokial na druhej pobocke bolo volne miesto pre cloveka s takou kvalifikaciu.

 • Tortor
  12:04 29.02.2016

  Pravdou je, že pokud neexistují, žádné konkrétní důvody armády by měla být ke svým vojákům přívětivá a měla by se snažit jim v obdobných potřebách vyhovět.
  Na druhou stranu, s tím vojáci do armády šli a tak by to měly respektovat. Například V US Army(Navy, Air Force) Slouží mnoho vojáků na základnách například v Německu, Japonsku nebo v Jižní Koreji po mnoho let. V případě ženatých vojáků tam s nimi jede žena, děti které tam chodí do škol atd. Vzdálenější rodinu pak zkrátka výdají jednou dvakrát ročně.

 • Rase
  11:54 29.02.2016

  Dneska nikdo nikoho k ničemu nenutí. Odkroutí si těch 5 let a můžou odejít. To je stejné jako jinde. když se upíšeš u firmy, tak po oddělání nutné doby taky můžeš odejít (když se ti něco nelíbí) a nikdo na tebe taky ohledy brát nebude (tak je to u všech povolání).
  Zní to blbě, ale nevim proč by na tom měli být vojáci jinak, než normální lidé.
  Navíc, čím víc lidi prodělá ten "pětiletý vojenský kurz" tím líp. V případě mobilizace rezervistů (lidí co prošlo armádou), bude dost lidí co umí bojovat.

 • Gloton
  11:41 29.02.2016

  No tak se holt rodina bude muset odstěhovat za hlavou a živitelem rodiny.........když jsou to tak "mladí" vojáci, tak mladá manželka třeba s jedním dítětem.......
  Nejdříve se profesionálních vojáků ptali, jestli se nebojí a jsou ochotni jít "do akce" v zahraniční misi.
  Teď si ještě budou určovat, kde jim postaví kasárna, aby to měli blízko domů.......
  Kdyby takovému "nátlaku" velení ustoupilo jednou, bude to dělat každý, kdo bude chtít někam převelet.

 • TF_HU
  09:15 29.02.2016

  Způsob jakým je článek napsán...je přesně tím důvodem, proč se k psaní sám nedokážu donutit :-) Autor na konci zmiňuje "fakta"...v článku však žádné nejsou.