Vážná nehoda ruské letadlové lodě Admirál Kuzněcov a ztráta klíčového doku PD-50

Letadlová loď Admirál Kuuzněcov v suchém doku PD-50 s dvojicí montážních jeřábů po stranách; větší foto / Flickr, Christopher Michel

V noci na úterý se v Murmansku potopil plovoucí dok PD-50, ve kterém prochází generální opravou a částečnou modernizací ruská letadlová loď Admirál Kuzněcov. Při incidentu byla loď částečně zaplavena a poškozená jak samotným dokem, tak padajícím jeřábem. Nejvíce bolestivá je však ztráta klíčového suchého doku PD-50, kde probíhají opravy větších plavidel a ponorek ruského námořnictva, zejména Severomořské flotily.

Co se přesně stalo? Údajně v důsledku přerušení elektrické rozvodné sítě na pevnině přestaly fungovat mohutná čerpadla doku, která kontrolují naplněnost balastních nádrží. Avšak podle posledních zpráv energetická společnost Rosseti popřela, že by došlo k výpadku proudu na její rozvodné síti na pobřeží.

Podle ruského deníku Izvestija nefungovaly ani pomocné dieselové generátory. Ruský deník spekuluje o tom, že v palivových nádržích generátorů chyběla nafta a byl také dlouhodobě podhodnocen počet lidí, kteří se o generátory starají.

V každém případě v důsledku incidentu došlo nejdříve k potopení jedné strany doku, k divokému zaplavení montážního prostoru a následně ke zhroucení obou jeřábů. Jeden z padajících jeřábů zasáhl trup letadlové lodě a vytvořil trhlinu o rozměrech 5 × 4 metrů. Navíc při divokém potopení doku došlo k prudkému kontaktu lodě se stěnami doku a k dalšímu poškození trupu.

„Při pádu prorazil jeřáb díru o velikosti 4 × 5 metrů. Jde ale o konstrukce, které se dají opravit snadno a rychle, řekl novinářům šéf Sjednocené loďařské korporace Alexej Rachmanov. „Jde o opravu kovových konstrukcí. To je standardní práce našich svářečů, která zabere týden nebo týden a půl.“

V důsledku nehody muselo být evakuováno 60 lidí, mnoho z nich se zachránilo skokem do vody. Čtyři lidé jsou léčení na následky podchlazení. Za zmínku stojí, že v ledových vodách zálivu Kola člověk vydrží pouze několik minut, než podlehne následkům podchlazení.

Při incidentu dokonce hrozilo potopení samotné letadlové lodě Admirál Kuzněcov. „Podle našich zdrojů byl Kuzněcov zachráněn dobře koordinovanou prací posádky, která zůstala na palubě během oprav a která včas začala bojovat o záchranu lodě před zaplavením, navzdory proudění vody přes otevřené vnější kování a díry vzniklé během oprav,“ píše deník Izvestija.

Posádka jednoduše včas zavřela hermetické vnitřní přepážky a voda tak nemohla zaplavit celé podpalubí. Podle deníku Izvestija ale do lodi nateklo několik tisíc tun vody, které bude nutno z podpalubí odčerpat.


PD-50 byl schopen najednou pojmout několik lodí a ponorek. / autor neznámý

V současné době není znám rozsah škod a ani to, jak moc nehoda ovlivní konec oprav letadlové lodě naplánované na rok 2021. Hlavním problémem však není ani tak poškození letadlové lodě, ale vyřazení suchého doku PD-50 z provozu.

PD-50 v Murmansku společně s dokem PD-41 v docích ve městě Viljučinsk na Kamčatce jsou dva největší ruské suché doky schopné pojmout plavidla o výtlaku až 80 000 tun. PD-50 je jedním z největších plovoucí doků na světě a slouží k opravám největších ruských lodí a ponorek. PD-50 na přelomu 70. a 80. let postavili pro Sovětský svaz Švédové, PD-41 naopak Japonci.

Celková délka doku PD-50 je 330 metrů a šířka 88 metrů ‒ dostatečné rozměry pro loď o délce 300 metrů a šířce 79 metrů. Dok sám o sobě má hmotnost 181 230 tun a má ponor 6,12 metru. Dok je vybaven čtyřmi dieselovými motory a čtyřmi elektrickými generátory. K manipulaci slouží dva obří jeřáby s nosností 50 tun.

Severní flotila může využít menší suché doky schopné pojmout lodě o výtlaku 30 000 tun, což postačuje například pro ponorky třídy Oscar nebo křižníky třídy Kirov nebo Slava. Nicméně letadlovou loď Admirál Kuzněcov lze opravovat pouze v docích PD-41 a PD-50. Další teoretickou možností (s nutností určitých stavebních úprav) jsou loděnice Sevmaš, kde ale v současné době probíhá oprava křižníku Admirál Nachimov třídy Kirov.


Murmask ‒ záběr na menší plovoucí dok PD-92 s nosností 30 000 tun a na zatopený dok PD-50.

Co dál s dokem PD-50? Podle webu The Drive, které se odvolává na ruské úředníky, může trvat vyzvednutí z téměř 50 metrů hlubokého zálivu několik měsíců. Není ale jasné, zda záchrana doku bude možná, resp. zda se spíše nevyplatí stavba nového obřího suchého doku .

Podle ruského blogu BMPD ztráta PD-50 posune opravy letadlové lodě Admirál Kuzněcov a výrazně zkomplikuje údržbu a opravy všech lodí Severomořské flotily. PD-50 byl aktivně používán pro opravy menších lodí a ponorek ‒ velké rozměry umožňovaly najednou opravovat vedle sebe dvě až tři plavidla.

Podle deníku Izvestija vyšetřovací komise má před sebou tři hlavní úkoly: přesně zjistit, co se stalo, vyhodnotit škody a přijít na to, jak zachránit utopený dok PD-50. Otázkou také je, proč nefungovaly záložní naftové generátory.

Letadlová loď Admirál Kuzněcov je nyní v přístavišti, kde technici zjišťují rozsah škod a zaplavené prostory lodě zkoumají potápěči. Vše komplikuje skutečnost, že část vnitřních prostor letadlové lodě, a to zejména v nejnižších úrovních, je dlouhodobě zapečetěna a není přístupná od dob Sovětského svazu.

Zdroj: Izvestija, Izvestija, The Drive

Nahlásit chybu v článku


Související články

Ruské tanky T-14 Armata pro Indii?

Indická armáda v rámci programu FRCV (Future Ready Combat Vehicles) plánuje obří nákup 1770 hlavních ...

Námořní konvoje ve válce: US Navy dopravní lodě neochrání

V případě rozsáhlého válečného konfliktu bude až 90 % materiálu dopravováno ze Spojených států na ...

Ruské vojenské dopravní letectvo je v hluboké krizi

Ruské vojensko-transportní letectvo (VTA) trápí rychle se snižující počet provozuschopných ...

NÁZOR: Jaderné bomby na Yellowstone ‒ Rusko opět hrozí apokalyptickou jadernou válkou

Tak, jako mnohokrát v minulosti, kdy se Rusko dostává do pro něj nevýhodné mezinárodně-politické ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Slavoslav
  18:27 31.10.2018

  Miroslav Ak sa nemýlim tak im v minulosti potrhalo inštalácie od mrazu hneď na začiatku. Boh vie ako sú prístupné, ale aj si dobre spomínam z toho dôvodu je časť ubikácií ...Zobrazit celý příspěvek

  Miroslav

  Ak sa nemýlim tak im v minulosti potrhalo inštalácie od mrazu hneď na začiatku. Boh vie ako sú prístupné, ale aj si dobre spomínam z toho dôvodu je časť ubikácií odstavená a môže ísť o tieto priestory.Skrýt celý příspěvek

 • Miroslav
  18:19 31.10.2018

  Uvidíme, čo na to Cernakus. Ten nás iste presvedčí, že to, že sa loď úplne nepotopila je znakom vyspelej nadčasovej konštrukcie a ruského umu. Flader: Veď náhrada už existuje. ...Zobrazit celý příspěvek

  Uvidíme, čo na to Cernakus. Ten nás iste presvedčí, že to, že sa loď úplne nepotopila je znakom vyspelej nadčasovej konštrukcie a ruského umu.

  Flader: Veď náhrada už existuje. Síce len v podobe jednej makety pod sklom a veľkohubých plánov, ale je.

  Mimochodom, zaujímalo by ma čo je v tých zapečatených priestoroch. Predpokladám, že ide o utajenie nejakého dávnejšieho prúseru.Skrýt celý příspěvek

 • markus223
  18:18 31.10.2018

  Flader

  No to by asi bylo, ale nejsou ruble. :-)

  Flader

  No to by asi bylo, ale nejsou ruble. :-)

 • Flader
  18:06 31.10.2018

  Nebolo by pre ruské námorníctvo jednoduchšie začať stavať náhradu za Kuznecova? Predsa len už má čo to za sebou.

  Nebolo by pre ruské námorníctvo jednoduchšie začať stavať náhradu za Kuznecova? Predsa len už má čo to za sebou.

 • dusan
  18:05 31.10.2018

  Už podľa toho "sputnikovského" ... o nič nejde.... to sa ľahko opraví sa mi zdalo, že to nebude také jednoduché ... a nie je. Žiadna banalita, ale ťažký prúser. Tisíce ton morskej ...Zobrazit celý příspěvek

  Už podľa toho "sputnikovského" ... o nič nejde.... to sa ľahko opraví sa mi zdalo, že to nebude také jednoduché ... a nie je. Žiadna banalita, ale ťažký prúser. Tisíce ton morskej vody technickému stavu Kuznecova sotva prospeje .... ja jasné, že na mori ho dlho neuvidíme ...

  Príčina vyzerá typicky ruská: BORDEL.

  faraonamumu

  Faktom je, že Kuznecov sa so žiadnou ľoďou dlho nezrazí ....

  PS: v ruskom "bordeli" je možné, že nejaká iná vrazí do neho : )Skrýt celý příspěvek

 • Scotty
  17:55 31.10.2018

  Jinak dobrá práce. To by v tom byl čert aby se Kuzněcova jednou nepodařilo nepotopit.

  Jinak dobrá práce. To by v tom byl čert aby se Kuzněcova jednou nepodařilo nepotopit.

 • Horigon
  17:54 31.10.2018

  Zombie loď. Odtiahnuť a potopiť bude pre ňu to najlepšie.

  Zombie loď. Odtiahnuť a potopiť bude pre ňu to najlepšie.

 • Scotty
  17:50 31.10.2018

  Co asi na těch zavřených palubách je?
  Brána do jiné dimenze? Brežněv v hybernaci?
  Samé znepokojivé otázky.

  Co asi na těch zavřených palubách je?
  Brána do jiné dimenze? Brežněv v hybernaci?
  Samé znepokojivé otázky.

 • faraonamumu
  17:45 31.10.2018

  To je radost, že si Rusko málem potopilo letadlovku. Pokud vím, tak USA v nedávné době dokázala taky odrovnat pár lodí. Třeba srážkou torpédoborce s tankerem. Hold na 7. loďstvo US ...Zobrazit celý příspěvek

  To je radost, že si Rusko málem potopilo letadlovku. Pokud vím, tak USA v nedávné době dokázala taky odrovnat pár lodí. Třeba srážkou torpédoborce s tankerem. Hold na 7. loďstvo US Navy ani Rusové nemají :-)Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  17:43 31.10.2018

  Prešibaný kapitán sa takto pohodlne zbavil buď manželky, alebo jej milenca, prípadne oboch :-D

  Prešibaný kapitán sa takto pohodlne zbavil buď manželky, alebo jej milenca, prípadne oboch :-D

 • danny
  17:30 31.10.2018

  Luky: třeba ty dveře nejsou zavařený. Možná jsou jen přelepené papírovou páskou s pečetním voskem a razítkem exekutora:-)

  Luky: třeba ty dveře nejsou zavařený. Možná jsou jen přelepené papírovou páskou s pečetním voskem a razítkem exekutora:-)

 • hlupacisko
  17:22 31.10.2018

  Proč je část lodi dlouhodobě zapečetěna ?

  Proč je část lodi dlouhodobě zapečetěna ?

 • Qakin
  17:20 31.10.2018

  Tak už vím, co budu dnes dělat. O zábavu bude postaráno zde :-)

  Tak už vím, co budu dnes dělat. O zábavu bude postaráno zde :-)

 • Luky
  17:20 31.10.2018

  Tady vznikne dobrý, Rusku nakloněný vlákno :D. Každopádně zavařit na letadlovce dveře a tím zamezit přístup do zchátralých částí lodě je celkem osobité řešení......jakoby na ...Zobrazit celý příspěvek

  Tady vznikne dobrý, Rusku nakloněný vlákno :D.

  Každopádně zavařit na letadlovce dveře a tím zamezit přístup do zchátralých částí lodě je celkem osobité řešení......jakoby na moři bylo místa nazbyt.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 18 z 18