Ve smutně proslulém Pearl Harboru stále krvácí vrak Arizony

Foto: Pohled na Pearl Harbor. Ostrov Ford se nalézá uprostřed. / Public domain
Pohled na Pearl Harbor. Ostrov Ford se nalézá uprostřed. / Public domain

Byl to nejhorší den pro námořnictvo Spojených států. Den, kdy Japonsko zaútočilo na Ameriku. Smutně proslulý přístav Pearl Harbor na Havajských ostrovech je klíčovou vojenskou základnou amerického námořnictva v Tichomoří. Přístav se nachází jen pár kilometrů od nejznámějšího tropického ráje města Honolulu. Avšak známky po tragickém útoku jsou vidět dodnes.

Pearl Habor - japonský trn v patě

Počátek nejhoršího dne pro Spojené státy se začal psát už v době, kdy se Japonsko snažilo násilným způsobem z celé východní Asie vytvořit svoji sféru vlivu, tzv. Velkou Asii.

Jediný, kdo jim mohl tyto expanzivní plány překazit byly Spojené státy, a to si silné Japonsko moc dobře uvědomovalo. Japonské císařství mělo mnohem větší ambice, chtělo v budoucnu postupně dobýt tichomořská území nejen Velké Británie a Nizozemského království, ale mělo zálusk i na některé ostrovy patřící Spojeným státům. Právě Tichomořské loďstvo Spojených států bylo Japonsku nebezpečným soupeřem.

Napětí mezi zemí vycházejícího slunce a Spojenými státy už rostlo delší dobu. Především však po uzavřeném spojenectví mezi Japonskem, nacistickým Německem a Itálii.

Spojené státy do války v Tichomoří zatím nějak aktivně nezasahovaly. Japonsko se však obávalo, že Spojené státy tak mohou kdykoliv učinit a japonské plány překazit.

Japonsko se proto rozhodlo k útoku na strategicky položený přístav a zároveň největší americkou tichomořskou vojenskou základnu Pearl Harbor. V přístavu v té době kotvila většina lodí amerického námořnictva.

Jediná naděje a šance pro Japonsko byl nečekaný útok na Pearl Harbor a zničení nebo vyřazení z provozu co nejvíce kotvících lodí. Japonci čekali, že se Spojené státy po takovém agresivním útoku sami vzdají a budou donuceni k jednáním o ústupcích, samozřejmě jenom podle japonských představ.

Současný pohled na Pearl Harbor

Probouzející se obr

Překvapivý a agresivní útok bez vyhlášení války ze strany Japonska paradoxně samotné Američany nebývalým způsobem sjednotil v boji proti japonské, a potažmo i německé agresi.

Japonský útok na Pearl Harbor měl tedy přesně opačný účinek. Útok měl za následek vstup Spojených států do druhé světové války. Američané, kteří byli po útoku plní emocí, chtěli odvetu natolik silnou, aby válka v Tichomoří jednou pro vždy skončila.

Tehdejší japonský vojenský admirál Isoroku Jamamoto, který několik měsíců dopředu plánoval celý útok na Pearl Harbor, si to moc dobře uvědomoval a hned po útoku s nepříjemnou předzvěstí oznámil: "Obávám se, že jsme probudili spícího obra a přinutili jej učinit strašlivé rozhodnutí."

Japonsko nakonec kapitulovalo v srpnu roku 1945 a Pearl Harbor se tak vlastně paradoxně stal symbolickým místem, které vedlo k ukončení druhé světové války v Tichomoří.

Japonské námořnictvo připlouvá do Pearl Harboru

Být připraven na válku je nejúčinnější způsob, jak uchovat mír

Americké výzvědné služby měly o možném útoku určité indicie, které získaly díky dešifrování japonského tajného kódu. Nikdo však nečekal, že Japonsko podobně rozsáhlý útok uskuteční.

Ničivý útok Japonska na námořní přístav Pearl Harbor přišel nečekaně v ranních hodinách 7. prosince 1941. Japonsko zaútočilo se šesti letadlovými loděmi (353 letadel), třemi křižníky, deseti torpédoborci a třemi ponorkami.

Při útoku bylo zničeno, potopeno nebo poškozeno celkem osm bitevních lodí, tři křižníky, tři torpédoborce a dvě menší lodě námořnictva. Nejhůř dopadla bitevní loď Arizona a Oklahoma. Arizona je dosud potopená v přístavu a dnes slouží jako smutná připomínka útoku.

Překvapivý útok trval jen necelou hodinu a půl, během které trvalo nějakou chvíli než se obrana základny vzpamatovala. Jen necelé desítce vojenských pilotů se podařilo vzlétnout a vzdorovat nepříteli.

Japonská letadla napadla rovněž letiště na ostrově Oahu, kde zničila 188 letadel a 150 letadel poškodila. Japonské císařství přišlo jen o dvacet devět letadel a pět miniponorek. Při útoku přišlo o život 2402 lidí, vesměs mužů, ale i civilistů a více jak 1200 jich bylo zraněno.

Foto: NeÅ¡Å¥astná Arizona. / Public domain Nešťastná Arizona. / Public domain

Pearl Harbor v plné síle

Samotný útok japonského císařství však nedokázal trvale vyřadit strategickou americkou námořní základnu. Přesto, že byla zničena část letiště, strategické palivové nádrže vydržely bez újmy a to včetně loděnic a přístavního zařízení, které nebyly poškozeny téměř vůbec.

Pearl Harbor zůstal vyřazen z plného provozu přibližně půl roku, přesto byl i nadále používán jako hlavní přístav a námořní základna Spojených států v Tichomoří.

Všechny letadlové lodě Spojených států byly v době útoku mimo přístav Pearl Harbor, proto se Japoncům nepodařilo zničit ani jednu. Bohužel pro Japonsko se časem ukázalo, že právě letadlové lodě jsou strategicky důležité pro válku v Tichomoří.

Japonsko po útoku nemělo proti sobě jen plný počet amerických letadlových lodí, ale hlavně rozzuřeného dosud spícího obra. Spojené státy vstoupily do druhé světové války. Aby toho nebylo málo, jen čtyři dny po útoku vyhlásilo Německo a Itálie Spojeným státům válku.

Arizona  Pamatník nad vrakem potopené lodi Arizona. / Public Domain

Arizona, hlavní oběť útoku na Pearl Harbor

Právě bitevní loď Arizona se stala největší obětí ničivého útoku na Pearl Harbor. Z celkového počtu 1512 členů posádky přežilo pouhých 335. Počet mrtvých na lodi Arizona tvoří téměř polovinu obětí celého útoku na Pearl Harbor. Arizona již nikdy neopustila Pearl Harbor, "kotví" zde dodnes, potopená na dně přístavu.

Prvotní útok na loď byl zničující. Do lodi pronikla puma s trhavinou vážící více jak 700 kg a explodovala přímo v lodních skladech munice a paliva.

Exploze byla nepředstavitelná, loď roztrhla na půl a někteří námořníci, kteří byli poblíž výbuchu se doslova vypařili, ostatní byli zabiti tlakovou vlnou, požárem, létajícími šrapnely nebo se utopili uvnitř lodě. Těch málo, co přežilo, mělo těžké popáleniny vlivem hořícího paliva, které unikalo z lodi a pokrývalo hladinu vody okolo.

V té době nebylo možné vynést všechny ostatky mrtvých námořníků, takže jsou dosud jejich ostatky pohřbené v útrobách lodi.

Letadlová loď USS Abraham Lincoln proplouvá kolem muzea bitevní lodi Missouri a pamatníku lodi Arizona. / Public Domain

Unikající palivo jako symbol krvácejících srdcí námořníků

Už více jak sedmdesát let z potopené lodi Arizona stále do vody uniká palivo. To je možné při pozornějším pohledu vidět dodnes, když nad památníkem delší dobu stojíte.

Samotná loď měla v době útoku na palubě více jak pět miliónů litrů paliva. I když část unikajícího paliva při útoku několik dní na povrchu hladiny hořela, není dodnes jasné, kolik paliva v útrobách lodi ještě je.

Denně uniká do vody několik litrů zbylého paliva, takže je možné, že loď bude ještě dlouho "doslova krvácet". Mezi místními se traduje, že loď přestane krvácet, až zemře poslední přeživší námořník této lodi. Teď jich je naživu už pouhých dvanáct.

Nad potopenou lodí je dnes památník věnovaný bitevní lodi Arizona. Podívat se k němu lze pouze lodí. Procházet se nad památníkem potopené lodi je silný zážitek, už jen proto, že v lodi jsou stále ostatky s více jak tisíci námořníky.

Navštěvují ho však nejvíce ani ne tak Američané, jako paradoxně právě Japonci, kteří její potopení způsobili. Na tomto smutně proslulém místě se tak scházejí dva minulí rivalové, dva národy, kteří jsou dnes přátelé.

Nahlásit chybu v článku


Související články

Vojenská prokuratura JAG není jen "20th Century Fox"

JAG Corps, Judge Advocate General's Corps - Úřad generální vojenské prokuratury. Generální vojenská ...

Obojživelné operace: Překonat smrtící zónu pobřežních vod

Americká námořní pěchota (U.S. Marine Corps), i námořní pěchoty dalších států, čelí v 21. století ...

Vyšetřovací služba NCIS krotí zločince u námořnictva

V jižní části Washingtonu D.C. sídlí nenápadný úřad Námořní vyšetřovací služby NCIS (Naval Criminal ...

Kanadský vojenský pilot se stal vesmírnou Superstar

Zkušený kanadský vojenský pilot, který létal na amerických stíhacích letounech F-16 a kanadských ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • kazd
  20:48 23.09.2015

  z dnešního pohledu

  z dnešního pohledu

 • Charlie
  18:56 23.09.2015

  Kazd: primitivní vybavení? Vždyť to byl výkřik tehdejší techniky.

  Kazd: primitivní vybavení? Vždyť to byl výkřik tehdejší techniky.

 • dusan
  15:39 23.09.2015

  Najväčším paradoxom tohoto útoku je to, že v konečnom dôsledku bol pre americké námorníctvo požehnaním .... Po vyradení 8 starých bitevných lodí (len dve boli úplne zničené) ...Zobrazit celý příspěvek

  Najväčším paradoxom tohoto útoku je to, že v konečnom dôsledku bol pre americké námorníctvo požehnaním ....

  Po vyradení 8 starých bitevných lodí (len dve boli úplne zničené) ostali Američinam k dispozícii len lietadlové lode a pár moderných bitevných lodí ....

  Japonci nechtiac "dokopali" Amiričanov do moderného spôsobu boja, kde rozhodujúce slovo má letectvo z palúb lietadlových lodí ... a staré bitevné lode boli pre moderný boj prakticky nepoužíteľné .... (opravené staré sa zväčša využívali len na palebnú podporu a k námornému boju sa veľmi nedostali - výnimkou boli Filipíny)

  Naplatí v histórii keby ... ale myslím, že keby Amíci "ťahali" do boja začiatkom roka 1942 svoje staré bitevné lode ... straty by boli väčšie ... hlavne tie ľudské ....

  Jedna japonská ponorka mala na muške americkú lietadlovú loď tesne pred útokom na Pearl Harbour ... ale pre utajenie nevystrelila torpéda hoci bola v dobrej pozícii ....

  Paradoxne tak jedna ponorka mohla mať účinnejší úder proti americkému námorníctvu ako celý letecký útok .....Skrýt celý příspěvek

 • kazd
  11:55 23.09.2015

  Na břehu je výstava zbraní z období napadení,velitelské stanoviště ponorky, torpédo, i novější kousky atd.. obdivuhodné co s takovým primitivním vybavením dokázali za akce. Z ...Zobrazit celý příspěvek

  Na břehu je výstava zbraní z období napadení,velitelské stanoviště ponorky, torpédo, i novější kousky atd.. obdivuhodné co s takovým primitivním vybavením dokázali za akce.

  Z hlediska současnosti je neuvěřitelné, jak dokážou F22 využívat prostor u civilního letiště. To je efektivita, na kterou se naše AČR absoulutně nechytá.Skrýt celý příspěvek

 • apache
  11:37 23.09.2015

  Nad Pearlem bych spíše tipoval Seaknighty, a ne Chinooky.

  Nad Pearlem bych spíše tipoval Seaknighty, a ne Chinooky.

 • KarlosSantos
  10:55 23.09.2015

  Návštěvu Pearl Harbor Memorial center můžu vcelku doporučit. Je pravdou, že památní navštěvují převážně Japonci. Podle mě to je i tím, že je na ostrově velká komunita Japonců a ...Zobrazit celý příspěvek

  Návštěvu Pearl Harbor Memorial center můžu vcelku doporučit. Je pravdou, že památní navštěvují převážně Japonci. Podle mě to je i tím, že je na ostrově velká komunita Japonců a celkově to je pro ně oblíbená destinace. Možná zajímavější než samotný památník je to, že na ostrově jsou velké vojenské základny a v přístavu jsou dost často vidět zajímavé bitevní lodě nejen z US, ale třeba Kanady. Nad ostrovem lítají F-35 (zaparkované jsou vidět z dálky od civilního letiště) nebo Ospreye a Chinooky, tak je na co se dívat :-)Skrýt celý příspěvek

 • Libertz
  10:48 23.09.2015

  Nj bola to hruza, ale nebyt takehoto prekvapiveho utoku kdo vie kedy by USA konecne opustili politiku izolacionizmu a prestali by predstierat ze ziadna vojna ve svete neni... Tento ...Zobrazit celý příspěvek

  Nj bola to hruza, ale nebyt takehoto prekvapiveho utoku kdo vie kedy by USA konecne opustili politiku izolacionizmu a prestali by predstierat ze ziadna vojna ve svete neni... Tento utok aspon cely narod presvedcil a zjednotil v boji proti brutalnym totalitnym rezimom Japonska a Nemecka. Vstup USA do vojny bol klucovy, keby sa tak stane skor alebo neskor urcite by to malo vyznamny vplyv na priebeh tejto vojnovej katastrofy. Podla mna keby opustili izolacionizmus uz po WW 1 tak sa urcite dejiny vyvijaju inak, to je ale uz ve hviezdach jak by to bolo.Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  09:53 23.09.2015

  Missouri se označuje jako bitevní loď, nikoliv jako křižník (viz. popiska poslední foto). Byla spolu se sesterskými loděmi (N.Jersey, Iowa, Wisconsin) hned po japonských bitevních ...Zobrazit celý příspěvek

  Missouri se označuje jako bitevní loď, nikoliv jako křižník (viz. popiska poslední foto). Byla spolu se sesterskými loděmi (N.Jersey, Iowa, Wisconsin) hned po japonských bitevních lodích třídy Yamato největší bitevní lodí světa.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...