Prezidentské volby na Tchaj-Wanu: Předzvěst digitálního autoritářství z východu

Prezidentské volby na Tchaj-Wanu: Předzvěst digitálního autoritářství z východu
Prezidentem Tchaj-Wanu se stal Laj Čching-te alias William Lai / @ChingteLai (Zvětšit)

V letošním roce svět půjde k volebním urnám; volit bude více lidí než kdykoli předtím v historii světa – více než čtyři miliardy lidí v téměř 80 zemích . Volby čekají velké ale nedokonalé demokracie jako Indie, Indonésie, Pákistán, Bangladéš, Rusko, Mexiko nebo Spojené státy, zatímco Evropané v méně konsekventních volbách zvolí zástupce do Evropského parlamentu. Kromě pozdějších voleb ve Spojených státech proběhly ty snad nejdůležitější už 13. ledna – nového prezidenta vybíral Tchaj-wan.

Rok by tak mohl začít krizí v Tchaj-wanském průlivu – ve volbách zvítězil dosavadní viceprezident William Lai, který sloužil pod prezidentkou Cchaj Jing-wen a je členem Demokratické pokrokové strany (DPP). Jeho zvolení Peking popudilo; je totiž zastáncem[2] nezávislejšího Tchaj-wanu a silně vystupuje proti Komunistické straně Číny. Lai nebude vyzývat k vyhlášení formální nezávislosti Tchaj-wanu ani neupustí od názvu Čínská republika, což je pro Peking červená linie. Kromě toho však také prohlásil zjevné – suverenita Tchaj-wanu je „faktem“, což komunisté na druhé straně zálivu berou jako existenční problém.

Laiovo vítězství může vyvolat agresivní kroky Pekingu, včetně námořních vojenských manévrů, masivního narušování vzdušného prostoru, provokačních cvičení včetně ostrých střeleb v Tchaj-wanských vodách nebo kybernetických útoků. Listopadové výroky Si Ťin-pchinga, který americkému prezidentovi Bidenovi zdůrazňoval[3] nutnost „reuninfikace“ s Tchaj-wanem při jejich setkání, vyvolaly určitou paniku – Laiovo vítězství skutečně může stačit k vyvolání masivní přehnané reakce Pekingu. Přímá invaze sice není příliš pravděpodobná[4], ale nelze ji ani vyloučit, zatímco diplomatické dopady a vojenské zastrašování jsou vysoce pravděpodobné.

O co se hraje?

Když Rusko v únoru 2022 napadlo Ukrajinu, mnozí Tchajwanci se museli začít vážněji ptát: Co když Čína napadne Tchaj-wan?[5]

Poté, co se Mao Ce-tungova komunistická strana v roce 1949 chopila moci na pevnině, založili čínští nacionalisté v exilu pod vedením Čankajška na ostrově Tchaj-wan enklávu. V opozici vůči svým odpůrcům v Pekingu prohlásil Čankajšek vládu na Tchaj-wanu, oficiálně známou jako Čínská republika, za jedinou legální vládu celé Číny. Velká část Západu včetně Spojených států zpočátku tuto tezi přijala. Během Studené války se tchajwanská vláda v Tchaj-peji stala klíčovým spojencem Spojených států a obsadila místo Číny v Radě bezpečnosti OSN.

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

Tanky Abrams, střely Stinger: Washington dodá zbraně Tchaj-wanu za miliardy

Americká agentura pro obrannou a bezpečnostní spolupráci DSCA (Defense Security Cooperation Agency) ...

Američané prodávají Tchaj-wanu stíhačky F-16C/D Block 70

Podle amerických médií, s odvoláním na zdroje z Bílého domu, administrativa Donalda Trumpa souhlasí ...

PREMIUM Tchajwanská otázka a evropská strategická autonomie

S koncem snů o evropské strategické autonomii se nechce smířit Francie. Při své nedávné cestě ...

PREMIUM Třída Hai Kun: Čína dotlačila Tchaj-wan k domácí výrobě ponorek

Tchaj-wan učinil důležitý krok směrem k modernizaci svého námořnictva. Na vodu spustil první ponorku ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.