Ve stínu Ruska: Estonská armáda posiluje

SISU XA-180
Estonské vozidlo Sisu XA-180 finské výroby, celkem jich estonská armáda vlastní 58. / Wikipedia

Přítomnost obrovského východního souseda Ruska se plně projevuje na podobě a modernizačních plánech estonské armády. Estonská vláda letos schválila Národní rozvojový plán obrany na období let 2013-2022. Armádní noviny vám přináší hlavní body tohoto plánu, jehož cílem je výrazné zvýšení obranyschopnosti estonských pozemních sil.

Estonské ministerstvo obrany schválilo Národní rozvojový plán obrany na období 2013-2022. Na rozdíl od neustále klesajících armádních rozpočtů evropských států, estonský plán zvýší vojenskou kapacitu a palebnou sílu Estonských obranných sil (Maavägi).

 

Estonský ministr obrany Urmas Reinsalu řekl, že nový plán rozvoje je realistický a zajistí, že Estonsko bude „poprvé schopno zajistit si vlastní obranyschopnost, nezávisle na ostatních spojencích". Základním pilířem estonských obranných plánů jsou (a budou) velké rezervní síly. „Záložáky“ estonské armády tvoří muži a ženy, kteří absolvovali povinnou vojenskou službu.

Podle náčelníka obranných sil brigádního generála Riho Terrasa má nový plán rozvoje zvýšit skutečnou schopnost estonských obranných sil a snížit byrokracii. "Naším cílem je výstavba obranných sil s rychlejším reakčním časem a větší palebnou sílou," řekl Terras.

 

Nový plán rozvoje zvýší rychlost reakce estonských obranných sil proti vnějšímu napadení. První linií obrany Estonska tvoří 21 000 příslušníků (vesměs záložníků) prvosledových jednotek. Cílem estonského národního plánu je zrychlit reakční čas aktivace prvosledových jednotek při vyhlášení mobilizace.

 

Liga obrany Příslušníci Ligy obrany Estonských obranných sil (aktivní záloha) / bigdgaming.net

 

Cílem Estonských obranných sil je do roku 2022 vybudovat dvě plně obsazené, vyzbrojené a vybavené pěchotní brigády rychlé reakce. Podle dokumentu Národní rozvojový plán obrany (.pdf) mají obě brigády získat těžce opancéřována vozidla - tanky, 155mm samohybná děla a protiletecké systémy středního dosahu. Stejně tak se do výzbroje mají zavést nejnovější generace protitankových zbraní.

 

Liga obrany (polovojenská domobrana, součást ozbrojených sil) převezme centrální roli v teritoriální obraně. Počet příslušníků Ligy obrany se zvýší ze současných 22 250 na 30 000 v průběhu následujících deseti let.

Rovněž struktura velení estonských obranných sil se stane efektivnější. V rámci nového plánu rozvoje vznikne jedno centrální velitelství pozemního vojska, námořnictva a letectva.

 

EstonÅ¡tí vojáci Estonští vojáci 1. Brigády rychlé reakce / flickriver.com

 

Do konce roku 2014 získají estonští vojáci základní služby lepší pracovní a životní podmínky na vojenských základnách. Opraveny nebo nově postaveny jsou kasárny v Tapa, Jõhvi, Võru a Amari. Dále vznikne velké centrální cvičiště a regionální výcviková centra. Liga obrany pak získá nové střelnice pro pilování střeleckého výcviku.

 

V současné době slouží v estonské armádě 3100 profesionálních vojáků. Do konce roku 2022 jich má v armádě sloužit 3600, samozřejmě s odpovídajícím platovým ohodnocením.

 

Je zřejmé, že proti ruské armádě nemá Estonsko šanci. Cílem Estonců je však vytvořit natolik silnou armádu, aby každému útočníkovi způsobila, co největší škody. Jinak řečeno, potenciální zisk útočníka musí být menší, než škody, která mu estonská armáda způsobí.

Zdroj: Estonian Ministry of Defence

Nahlásit chybu v článku


Související články

Ochrana vzdušného prostoru Pobaltí

Trojice pobaltských zemí Estonsko, Lotyšsko a Litva nemá vlastní nadzvukové letectvo. Z tohoto ...

NATO očima Ruska a dalších zemí bývalého Sovětského svazu

Obraz Severoatlantické aliance se v očích obyvatel Ruské federace pomalu zlepšuje, pořád je ale ...

Nový ruský tank Armata se představí již letos v srpnu

Práce na zcela novém ruském tanku zdárně pokračují. Již v srpnu se několik prototypů představí ...

Rusko pracuje na stíhačce šesté generace

Ruský vojenský průmysl v současné době dokončuje vývoj stíhačky 5. generace T-50. Podle ruské ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Rase
  12:25 30.06.2015

  Minimálně co se týče výstroje (domobrany), bychom si mohli vzít z estonců příklad. Přeci jen kevlarové přilby, digitální maskovací vzor, patrně funkční výstrojní součástky (batohy ...Zobrazit celý příspěvek

  Minimálně co se týče výstroje (domobrany), bychom si mohli vzít z estonců příklad. Přeci jen kevlarové přilby, digitální maskovací vzor, patrně funkční výstrojní součástky (batohy atd.) + starší zbraně po Němcích (G3 a MG3). Sice nic super moderního, ale pro početnou domobranu velice slušné a dostačující. V porovnání s tím co mají naše zálohy (plecháče, staré batohy, všechno vytahané ze skladů nebo co si koupí sami). Navíc v počtu směšném. Jejich řešení má alespoň nějaký smysl (jejich kanonfutr se bude cítit patrně bezpečněji, než ten náš).Skrýt celý příspěvek

 • David
  10:30 17.09.2013

  Já si zase myslím, že to je docela přirozené -a nejde jen o to Estonsko. V jeho případě je to jen výraznější vzhledem k blízkosti Ruska, se kterým má špatné zkušenosti. Jde svým ...Zobrazit celý příspěvek

  Já si zase myslím, že to je docela přirozené -a nejde jen o to Estonsko. V jeho případě je to jen výraznější vzhledem k blízkosti Ruska, se kterým má špatné zkušenosti.
  Jde svým způsobem o Evropu jako takovou. Mohutně zbrojí Východ - tedy Rusko( výčet zbrojních programů by byl asi hodně dlouhý - a mnohé z nich jsou opravdu hodně ambiciózní). Hodně zbrojí Jih - tedy arabské státy severní Afriky, ale i Blízkého východu. Rozsáhlé zbrojení realizují i další státy. Za takové situace se Evropě nabízejí jen dvě cesty - více se orientovat na Západ, tedy posilovat euroatlantické vazby (a to přitom nemusí dělat USA nějakého věčně přikyvujícího lokaje, ale spíše opravdu rovnocenného partnera) -a za druhé se pokusit alespoň částečně zvýšit výdaje na obranuSkrýt celý příspěvek

 • lukas.karlik.lkar@gmail.com
  22:44 16.09.2013

  Nějak se mi to celé nechce líbit... Všichni zbrojí, vybavují své armády, jako by čekali válku, která ale nebude kdesi na blízkém východě v Afganistánu, Iráku, Sýrii, nebo třeba ...Zobrazit celý příspěvek

  Nějak se mi to celé nechce líbit... Všichni zbrojí, vybavují své armády, jako by čekali válku, která ale nebude kdesi na blízkém východě v Afganistánu, Iráku, Sýrii, nebo třeba Íránu... Jako kdyby bylo už vše dávno naplánované a "loutkaři" hrají jen divadýlko pro obyčejný lidi, aby to vypadalo jako událost z čista jasna... Velice rád bych se v tomhle mýlil, ale jelikož vidím, kam to všechno směřuje, tak budu optimista a dávám tomu ještě 2 roky...Skrýt celý příspěvek

 • David
  14:34 16.09.2013

  Zajímavé je, že Estonsko na obranu vydává vyšší výdaje vzhledem k HDP než další dva pobaltské státy, Lotyšsko a Litva, které jsou přitom výrazně větší. A zajímavá je i orientace na ...Zobrazit celý příspěvek

  Zajímavé je, že Estonsko na obranu vydává vyšší výdaje vzhledem k HDP než další dva pobaltské státy, Lotyšsko a Litva, které jsou přitom výrazně větší. A zajímavá je i orientace na těžkou techniku, kterou přitom třebas Lotyši vysloveně odmítají - již byly zakoupena 155 mm děla FH-70 atd.Možná i na příklad Estonska by se měli podívat někteří odborníci, kteří chtěli AČR postavit jen na lehkých kolových vozidlech, trušit stíhačky a dělostřelectvo atdSkrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...