Věc Krymských Tatarů a naše svoboda

Věc Krymských Tatarů a naše svoboda
Demonstrace v Kyjevě k výročí deportace krymských Tatarů (2014) / Foto: kaktuse, Wikimedia, CC BY-SA 3.0 (Zvětšit)

Koncem loňského února proběhla našimi sdělovacími prostředky stručná zpráva, že velvyslanec České republiky na Ukrajině Radek Matula předal jménem ministra zahraničních věcí České republiky Tomáše Petříčka 25. února 2020  medaili „Za zásluhy o diplomacii“ respektovanému vůdci Krymských Tatarů Mustafovi Džemilevovi.

Toto ocenění uděluje český ministr zahraničních věcí od roku 2019 osobnostem, které se zasloužily o ochranu lidských práv a rovněž o rozvoj české diplomacie nebo vztahů mezi ČR a dalšími zeměmi či mezinárodními organizacemi. V prohlášení se dále uvádí, že ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček ocenil pana Džemileva za mimořádné a celoživotní úsilí v oblasti obrany lidských práv. Z důvodu pandemické situace nemohl ministr předat medaili osobně, a proto tak bylo učiněno prostřednictvím Radka Matuly, velvyslance České republiky na Ukrajině. Předání medaile proběhlo za účasti nejvyšších představitelů Krymských Tatarů, poslanců Nejvyšší rady Ukrajiny, kanceláře stálého představitele prezidenta Ukrajiny na Krymu a našich diplomatů na Ukrajině v Medžlisu – kyjevském sídle Parlamentu Krymských Tatarů. Mustafa Džemilev, významný odpůrce komunistického režimu v bývalém SSSR, byl do roku 2013 předsedou Medžlisu. Pro nás je především podstatná skutečnost, že v roce 1968 tento bojovník za práva Krymských Tatarů veřejně vyslovil nesouhlas se sovětskou okupací Československa. U příležitosti 30. výročí okupace v roce 1998 jej v Praze spolu s dalšími sovětskými opozičními aktivisty přijal prezident Václav Havel, se kterým se Mustafa Džemilev setkal celkem třikrát.

Velvyslanec Radek Matula během předání medaile kromě jiného uvedl, že si v těchto dnech připomínáme výročí zahájení okupace Krymu a 26. února uctíme Den odporu proti okupaci Krymu a Sevastopolu. „Nyní stojím před známým a nezlomným bojovníkem za svobodu a lidská práva, který svůj život zasvětil tomu, aby on a jeho národ mohli opět svobodně dýchat a navrátit se do svých domovů, před člověkem, který přes všechny útrapy a hrubé zacházení ze strany sovětského režimu ve svém úsilí vytrvá,“ prohlásil český diplomat. Dodal, že Česká republika anexi Krymu neuznává a vyzývá Ruskou federaci k zastavení porušování lidských práv na poloostrově, k propuštění všech politických vězňů, k respektování mezinárodního práva a ukončení okupace ukrajinského území.

Integrace Krymských Tatarů do majoritní společnosti

Začlenění Krymských Tatarů do většinové společnosti se dá nazvat integrací či konsolidací. Od počátku ukrajinské nezávislosti se Krymští Tataři považují za právoplatné ukrajinské obyvatele. Krymští Tataři podporují ukrajinské představitele a ukrajinské politické strany s národně-demokratickým charakterem a sami mladí Tataři se často k ukrajinským stranám připojují. Prezident Leonid Kučma podpořil Krymské Tatary, když vyhláškou ze dne 18. května 1999 (den výročí deportace) uznal Radu krymskotatarského národního hnutí, jak uvádí ve své bakalářské práci s názvem Etnická identita Krymských Tatarů Lucie Hykešová z katedry psychologie České zemědělské univerzity (Praha, 2015).

Během takzvané oranžové revoluce v roce 2004 Krymští Tataři podporovali prozápadního Viktora Juščenka, vystupovali se svými symboly na Náměstí Nezávislosti v Kyjevě, a byli i zastoupeni v jeho vítězné straně v rámci Rady krymskotatarského národního hnutí. Když se Juščenko stal prezidentem Ukrajiny, předpokládala se zásadní změna – rostoucí vliv nové autority v Kyjevě i v situaci Krymských Tatarů.

Očekávalo se, že ve vztahu s Krymskými Tatary chce Juščenko navázat na předchůdce Leonida Kučmu, ukázalo se však, že nový prezident má se svými spolupracovníky jiné zájmy, a byla zrušena i ona krymskotatarská rada. Otevřený konflikt začal v srpnu 2010, když Mustafa Džemilev odstoupil od setkání s prezidentem, na něž byly pozvány rovněž organizace, které byly v konfliktu s Medžlisem. Podle Džemileva byl na problémy Krymských Tatarů brán zřetel jedině v době, kdy byl ukrajinským prezidentem Leonid Kučma. Značné množství Krymských Tatarů od svého návratu z exilu i nadále bydlí v provizorních staveních nebo u příbuzných. Z tohoto důvodu si podávají žádosti o přidělení parcel ke stavbě domů, kterým ovšem úřady prý jen zřídkakdy vyhoví.

Obavy Rusů i Ukrajinců z růstu islámského radikalismu

Krymští Tataři se snaží vyvarovat toho, aby byli spojováni s fundamentalismem, ale i přesto se značná část ukrajinských a ruských představitelů obává vzrůstajícího islámského faktoru, který má vliv i na mezinárodní vztahy, což také tvoří další rozdílnosti týkající se integrace Krymských Tatarů v různých kulturních, náboženských a jazykových oblastech na Krymu. Obavy se rovněž týkají integrace do ukrajinské populace jako celku, připomíná ve své diplomové práci Lucie Hykešová z České zemědělské univerzity v Praze. Rovněž dodává, že občas se v ruských médiích objeví antitatarská propaganda, zejména v souvislosti s islámskými konflikty v nedalekém okolí. Bylo tomu tak například během událostí v Kosovu v roce 1999 nebo i v době druhé čečenské války. V souvislosti s 2000. výročím vzniku křesťanství se začaly množit nepokoje kvůli zasazení křížů na celém území Krymu, dále v roce 2006 kvůli umístění trhu Vesua na posvátné místo Aziz Malik–Ashtera v Bachčisaraji, a také v roce 2007 kvůli demolici Krymskými Tatary postavených obydlí na protiprávně obsazených pozemcích na hoře Ai–Petri. Stalo se tak kvůli nevyřešené otázce přidělování pozemků repatriovaným Krymským Tatarům. V říjnu roku 2009 byla pak zatčena skupina islámských teroristů, kteří měli plánovat rozsáhlé teroristické akce a také atentát na Mustafu Džemileva. Problém islámského extremismu byl a je proto intenzivně diskutován.

Politika Medžlisu se dá charakterizovat jako silně proukrajinská a lidskoprávní, což se velmi úzce dotýká i problematiky islámu. Michal Lebduška z Institutu  mezinárodních studií Univerzity Karlovy ve své práci Role islámu u repatriovaných Krymských Tatarů (Univerzita Karlova, Praha 2012) kromě jiného uvádí, že i přes jistou nekonzistenci ve své dřívější politice vůči islámu se dnes Medžlis vyprofiloval jako hnutí, které se velmi silně opírá o principy ochrany lidských práv a ostře odsuzuje veškerá radikální hnutí v islámu a od jejich činnosti se distancuje. Silný lidskoprávní rozměr politiky Medžlisu velmi dobře ilustrují dokumenty jako například Výzva Kurultaje v souvislosti s mezinárodním dnem lidských práv z prosince 2005 či účast předsedy Medžlisu Mustafy Džemileva na mezinárodní konferenci Forum 2000, na kterou byl pozván Václavem Havlem.

Srpnová okupace představovala ránu i pro Krymské Tatary

„Krymskotatarské organizace jsou pravděpodobně nejsilnějším proukrajinským hnutím na celém Krymu. V průběhu 90. let se Medžlis jednoznačně distancoval od separatistických tendencí na Krymu a zcela jasně se vyjadřoval o nutnosti řešit krymské problémy pouze v ústavně-právním poli Ukrajiny,“ píše ve své práci Michal Lebduška. Dodává, že kromě toho Krymští Tataři podpořili během tzv. Oranžové revoluce prezidentského kandidáta Viktora Juščenka, oproti krymské majoritě, která podporovala proruského Viktora Janukovyče.

Zásadním principem politiky Medžlisu je podpora obnovení islámu na Krymu, kterou dle slov Mustafy Džemileva Medžlis vždy podporoval a vždy bude tomuto problému přikládat význam. Důležitou otázkou, která se tímto otevírá, je však, jaká forma islámu bude Medžlisem podporována. Dle rétoriky jeho představitelů se má jednat o jakousi formu „tradičního krymského islámu“. Problém však spočívá v tom, že samotní krymskotatarští představitelé, kteří tento pojem používají, ho nejsou schopni specifikovat.

Neúnavný bojovník za práva Krymských Tatarů a přítel naší země Mustafa Džemilev v jednom z dřívějších rozhovorů vzpomíná, jak v době srpnové okupace Československa s přáteli pravidelně poslouchali silně rušené vysílání Rádia Svoboda, Deutsche Welle, BBC, Hlas Ameriky. Přitom debatovali o tom, co se stalo v Praze. V té době byl Džemilev ještě ve vyhnanství v Uzbekistánu, kam se jako malé dítě dostal koncem 40. let s rodiči.  Podle jeho slov celé krymskotatarské národní hnutí s velkou vášní sledovalo, co se v Praze 21. srpna 1968 děje, pozorovalo, jak do našeho hlavního města vtrhly ruské tanky. Byla to „rána“ i pro Krymské Tatary, kteří měli pocit, že také jejich naděje byly v tom okamžiku rozdupány.

Nahlásit chybu v článku


Související články

Proč ukrajinský Neptun a Vilcha uvedly Krym do pohotovosti

V minulém týdnu byly ve čtvrtek a v pátek provedeny ostré střelby s novými raketami Vilcha-M a ...

Ukrajina patří k významným obchodním partnerům ČR

Již několik let patří Ukrajina mezi dvacet nejvýznamnějších obchodních partnerů České republiky. ...

Jevhen Perebyjnis: Václav Havel je na Ukrajině nejznámějším Čechem

Mimořádný a zplnomocněný velvyslanec Ukrajiny v České republice Jevhen Perebyjnis je velmi ...

Strategicky důležitý Krym se může pochlubit pestrou historií

Krvavý ozbrojený konflikt, který probíhal v letech 1853 až 1856 mezi carským ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • HonzaK
  13:29 01.10.2021

  Dobrý den pánové, vidíte tu nejednotnost, různorodost, protiřečení u takového tématu, kde je zcela jasné a zřetelné kdo je obětí a kdo agresor. Bohužel řada z Vás se utápí ve svých ...Zobrazit celý příspěvek

  Dobrý den pánové,
  vidíte tu nejednotnost, různorodost, protiřečení u takového tématu, kde je zcela jasné a zřetelné kdo je obětí a kdo agresor. Bohužel řada z Vás se utápí ve svých názorech, slabosti, malosti a dobou či výchovou pokřivených charakterů. Zlo je zlo a to je fakt. Neklopit zrak, nemachinovat, být poslušným. Proti tomu je třeba bojovat. Ať s Vámi či bez Vás.
  Pravda zvítězí.Skrýt celý příspěvek

  • GlobeElement
   14:19 01.10.2021

   V případě anexe Krymu je obětí Ukrajina jako stát, nikoli krymští Tataři jako národ. Když už tak by to museli být Ukrajinci žijící na Krymu (a nechtějící být součástí Ruska). Ti ...Zobrazit celý příspěvek

   V případě anexe Krymu je obětí Ukrajina jako stát, nikoli krymští Tataři jako národ. Když už tak by to museli být Ukrajinci žijící na Krymu (a nechtějící být součástí Ruska).
   Ti Tataři byli anektovaní už Kateřinou. a předtím sami dobyli řecké území.Skrýt celý příspěvek

  • Tesil
   17:18 01.10.2021

   No,jak řekl Pilát:
   Co je pravda?

   No,jak řekl Pilát:
   Co je pravda?

   • Jan Padesátýpátý
    18:59 01.10.2021

    Přesně tak. Co je pravda? Provozovali nacisté plynové komory nebo je provozovali židé? Přistáli Američani na Měsíci nebo to dokázala KLDR?

    Přesně tak. Co je pravda? Provozovali nacisté plynové komory nebo je provozovali židé? Přistáli Američani na Měsíci nebo to dokázala KLDR?

    • Tesil
     19:40 01.10.2021

     Pilát nevěděl co je pravda,proto ten otazník.
     Někdy je zjevná jindy ne.
     Má pravdu Honza nebo GE?

     Pilát nevěděl co je pravda,proto ten otazník.
     Někdy je zjevná jindy ne.
     Má pravdu Honza nebo GE?

     • ruleta
      12:25 02.10.2021

      Presne tak, relativizace vas fasounu/komousu je nekonecna. Vzdy jde o "uhel pohledu", "jinou perspektivu", "nahled druhe strany", "jina fakta", "jina pravda", "jiny popis" atp.

      Presne tak, relativizace vas fasounu/komousu je nekonecna. Vzdy jde o "uhel pohledu", "jinou perspektivu", "nahled druhe strany", "jina fakta", "jina pravda", "jiny popis" atp.

     • Tesil
      19:27 02.10.2021

      Tak například KT a tím i plynové komory patřily pod SS a tam sloužila řada národností.Čili lze vést debatu o tom co je pravda.
      Pouze hlupák má vždy a ve všem pravdu.

      Tak například KT a tím i plynové komory patřily pod SS a tam sloužila řada národností.Čili lze vést debatu o tom co je pravda.
      Pouze hlupák má vždy a ve všem pravdu.

     • Ján Paliga
      20:49 02.10.2021

      @ Ruleta

      A molodci zabúdajú, že ku pravde je alternatívou - kto by to bol povedal - lož....

      @ Ruleta

      A molodci zabúdajú, že ku pravde je alternatívou - kto by to bol povedal - lož....

     • Torong
      16:31 03.10.2021

      Ne Tesile. O tom co je pravda nelze vést diskuze. Pravda je pouze jedna a je jasná. Pouze lidi tvého typu se pravdu snaží obalit vrstvami pochybností, manipulací a relativizace, ...Zobrazit celý příspěvek

      Ne Tesile. O tom co je pravda nelze vést diskuze. Pravda je pouze jedna a je jasná. Pouze lidi tvého typu se pravdu snaží obalit vrstvami pochybností, manipulací a relativizace, aby byla neviditelná...Skrýt celý příspěvek

  • Robaiz
   19:09 01.10.2021

   Kua to je alespoň agitka... :D

   Kua to je alespoň agitka... :D

 • HonzaK
  21:23 30.09.2021

  Dobrý večer pánové, opravdu jsem nečekal, že by někdo v 21. století hledal paralelu mezi husity a ISIS či ISIL. To snad ani nemůžete myslet vážně. Onou zmínkou jsem měl na mysli ...Zobrazit celý příspěvek

  Dobrý večer pánové,
  opravdu jsem nečekal, že by někdo v 21. století hledal paralelu mezi husity a ISIS či ISIL. To snad ani nemůžete myslet vážně. Onou zmínkou jsem měl na mysli naši vrozenou bojovnost. To že si na Nás žádný bolševik nepříjde. Prosím Vás přestaňte uhýbat a hledak jinakosti. Lidé v roce 1938, 1939, 1968 nevěřili, že dojde ke konfliktu. Kdo z Nás by to samé předpokládal v roce 20914 na Ukrajině. Proč se na věc nepodíváte objektivně a přesně si nestanovíte skutečného nepřítele. My ho máme: historicky Německo a reálného Rusko. Tak přestaňte kafrat a raději se sjednoťte.Skrýt celý příspěvek

  • Torong
   05:45 01.10.2021

   Jenže to, že Husité byli ISIS své doby je velmi dobrý popis. Husitství není nic na co bychom měli být hrdí. Husitství byl začátek úpadku Českého státu, do té doby jednoho z ...Zobrazit celý příspěvek

   Jenže to, že Husité byli ISIS své doby je velmi dobrý popis. Husitství není nic na co bychom měli být hrdí. Husitství byl začátek úpadku Českého státu, do té doby jednoho z nejvýznamnějších v Evropě. Husitství dokonale zničilo vše co do té doby Přemyslovci a Lucemburkové vybudovali a čeho dosáhli.Skrýt celý příspěvek

   • Jura99
    07:19 01.10.2021

    nesmyslne srovnani, ISIS je navrat ke korenum, husite naopak vyzyvali k modernizaci katolicke cirkve. Ta mela jiny nazor, slo jako vzdy o majetky a penize, upalili Husa a hodlali ...Zobrazit celý příspěvek

    nesmyslne srovnani, ISIS je navrat ke korenum, husite naopak vyzyvali k modernizaci katolicke cirkve. Ta mela jiny nazor, slo jako vzdy o majetky a penize, upalili Husa a hodlali Cechy prinutit k poslusnosti silou.Skrýt celý příspěvek

    • GlobeElement
     07:28 01.10.2021

     To není pravda. Husitství bylo fundamentalismem, vyzývalo k návratu až ke starozákonním pravidlům. Bylo naprosto netolerantní k odlišnému výkladu víry a jinověrce husiti vraždili. ...Zobrazit celý příspěvek

     To není pravda. Husitství bylo fundamentalismem, vyzývalo k návratu až ke starozákonním pravidlům. Bylo naprosto netolerantní k odlišnému výkladu víry a jinověrce husiti vraždili. Jestli někdo nutil Čechy k poslušnosti silou, byli to husiti. A nakonec se servali mezi sebou.

     Kdyby sis přečetl, co vlastně ve skutečnosti hlásal Hus, vstávaly by ti vlasy hrůzou na hlavě. Nesmíš číst Jiráska, to jsou pohádky a ne dějepis.Skrýt celý příspěvek

    • Torong
     08:10 01.10.2021

     Ne Juro. O nějaké modernizaci jde mluvit pouze u Husa samotného a to ještě velmi opatrně. On totiž pokud se moc nepletu kritizoval pouze byrokracii církve, když to hodně ...Zobrazit celý příspěvek

     Ne Juro. O nějaké modernizaci jde mluvit pouze u Husa samotného a to ještě velmi opatrně. On totiž pokud se moc nepletu kritizoval pouze byrokracii církve, když to hodně zjednoduším. Husité jako hnutí pak už byli fundamentalisté, kteří "ohněm a mečem obraceli na víru pravou" každého kdo nesouhlasil a přitom vypalovali loupili a vraždili. Později už ani nebojovali za néjakou víru, ale prostě proto, že nic jiného neuměli. A pokud přinecením Čechů silou myslíš křížové výpravy, tak ty přišly až jako reakce na husitský teror. V podstatě šlo o obdobu dnešni akce USA a NATO v Afghanistánu. Každopádně výsledkem toho "hrdého odporu" bylo, že z Českého království se stala vyplundrovaná periferie a přestalo mít vliv na dění v Evropě a naopak se stalo předmětem toho dění.Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      09:33 01.10.2021

      Torong: fenomén husitství nejde shrnout do jedné věty ani jednoho odstavce, v řadě věcí husité předběhli dobu a položili základ reformace církve a dokonce základ evropské ...Zobrazit celý příspěvek

      Torong: fenomén husitství nejde shrnout do jedné věty ani jednoho odstavce, v řadě věcí husité předběhli dobu a položili základ reformace církve a dokonce základ evropské demokracie. Zkratka o lupičích a vrazích je úplný nesmysl. Co je zřejmě zjevné, že česky dnes mluvíme právě díky husitství. Jestli je to dobře nebo špatně, ať si vybere každý sám.Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      13:12 01.10.2021

      Církev se reformovala pořád, už od dob Konstantina. Samotný Hus přebíral myšlenky Wicleffa, a přesně toto mu bylo vyčítáno. Snahou husitů byl návrat striktního výkladu bible, ve ...Zobrazit celý příspěvek

      Církev se reformovala pořád, už od dob Konstantina. Samotný Hus přebíral myšlenky Wicleffa, a přesně toto mu bylo vyčítáno. Snahou husitů byl návrat striktního výkladu bible, ve skutečnosti tak striktní, že se nikdy předtím tak doslova nebral. Ale to bylo dáno vírou, že se blíží konec světa a je potřeba zachránit duši před peklem, pozemské statky byly pomíjivé. Pro dnešní ateistickou společnost jsou motivy husitů nepochopitelné.

      Politický systém, který razili husité byla teokracie. V čele stáli kněží - a jelikož se lišili v názorech na výklad bible, bojovali husité celou dobu své existence i mezi sebou. Vzhledem k tomu, že smyslem bylo připravit se na konec světa a očisti se před bohem ani nikdo jiný, než kněží v čele stát nemohl.

      Konec husitství, to byla doba čistě loupežných výprav. Už nešlo o nic jiného, než o peníze.

      Takže první etapa je pro nás nepochopitelná, protože je čistě náboženská a tu druhou sice můžeme chápat, ale těžko ji můžeme obdivovat.Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      13:31 01.10.2021

      GlobeElement:
      Díky za doplnění. Nemám tu dobu až tak podrobně načtenou. Můj názor se mi tak s určitými korekcemi potvrzuje.

      GlobeElement:
      Díky za doplnění. Nemám tu dobu až tak podrobně načtenou. Můj názor se mi tak s určitými korekcemi potvrzuje.

     • Jura99
      14:42 01.10.2021

      GlobeElement: nepleť si striktní výklad bible s ISILem. Církev a náboženství není totéž a Husité se vymezili proti tehdejší církvi, která se chovala stále více jako firma, která ...Zobrazit celý příspěvek

      GlobeElement: nepleť si striktní výklad bible s ISILem. Církev a náboženství není totéž a Husité se vymezili proti tehdejší církvi, která se chovala stále více jako firma, která dělala byznys.Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      15:24 01.10.2021

      Proti některým krokům církve se vymezoval Hus, ale husité se zaměřovali na společnost, ne na církev. Netáhli na Vatikán, ale vypalovali sídla jinověrců. Přečti si něco o Želivském, ...Zobrazit celý příspěvek

      Proti některým krokům církve se vymezoval Hus, ale husité se zaměřovali na společnost, ne na církev. Netáhli na Vatikán, ale vypalovali sídla jinověrců. Přečti si něco o Želivském, proti němu byl Bin Ladin sympatický tolerantní chlapík.

      Ona i ta Husova kritika církve byla nedomyšlená - ty kritizované odpustky nesloužily k nějakým luxusním hodům, ale k financování křížové výpravy proti muslimům. Tvrzení, že svátost udělená hřešícím knězem (podle striktního výkladu byli hříšnými všichni, kdo zhřeší myšlenkou již je vinen) je neplatná dělala ze všech manželství nemanželské sexuální svazky a ze všech lidí parchanty.

      Vážně to byl ISIL, Hus byl tak něco jako Mula Umar z Talibanu.

      A církev se samozřejmě chová jako firma, to konec konců dělá i Sbor dobrovolných hasičů, jinak to nejde.Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      18:52 01.10.2021

      GlobeElement: nez zacnes Husa srovnavat s Umarem, tak se zkus podivat do kalendare. Deli je 600let. A uvedom si, ze nasili pachali vsichni do okola, konec koncu, Hus neprijel do ...Zobrazit celý příspěvek

      GlobeElement: nez zacnes Husa srovnavat s Umarem, tak se zkus podivat do kalendare. Deli je 600let. A uvedom si, ze nasili pachali vsichni do okola, konec koncu, Hus neprijel do Kostnice se sebevrazednym opaskem, presto skoncil na hranici na namesti. Cirkev bys za to prirovnal ke komu ?Skrýt celý příspěvek

     • Jan Padesátýpátý
      19:05 01.10.2021

      @GE: Pokud by všechny ty vybrané odpustky byly spotřebované na křížové výpravy, neměli by husité proč plenit kláštery. To, že husité nacházeli v klášterech bohatství dokazuje, že ...Zobrazit celý příspěvek

      @GE:
      Pokud by všechny ty vybrané odpustky byly spotřebované na křížové výpravy, neměli by husité proč plenit kláštery. To, že husité nacházeli v klášterech bohatství dokazuje, že církev byla opravdu nemocná.
      Dobrovolní hasiči je firma-neziskovka, církev byla firma na peníze.Skrýt celý příspěvek

     • Jan Padesátýpátý
      19:08 01.10.2021

      @Jura99
      Souhlasím, husité se krutostí přizpůsobili době, zatímco ISIS posunul krutost na vyšší úroveň.

      @Jura99
      Souhlasím, husité se krutostí přizpůsobili době, zatímco ISIS posunul krutost na vyšší úroveň.

     • GlobeElement
      08:31 04.10.2021

      Církev je taky neziskovka. Nemá majitele, který by dostával dividendy. A vypleněním hasičské zbrojnice by lupič získal docela dost peněz (naši hasičárnu vykradli, jen tak mezi ...Zobrazit celý příspěvek

      Církev je taky neziskovka. Nemá majitele, který by dostával dividendy. A vypleněním hasičské zbrojnice by lupič získal docela dost peněz (naši hasičárnu vykradli, jen tak mezi námi). Nezisková organizace není chudá organizace, je to organizace, která neodvádí zisk svému majiteli, jinak se klidně může topit ve zlatě a její zaměstnanci mohou jezdit v Lamborgini, nic tomu nebrání.

      Navíc, jakožto nevěřící špatně chápeš pojem výrazu církev. Církev, to nejsou kněží a mniši. Církev, to jsou všichni věřící daného vyznání. Požadavek na chudobu církve není požadavkem na chudobu klášterů, ale požadavek, aby byli chudí úplně všichni lidé.

      Kláštery byly bohaté, protože je dotovali šlechtici. Nebylo výjimkou, že šlechtic daroval klášteru celé vesnice a sám žil v klášteře jako mnich. Lidé tehdy byli skutečně upřímně věřící. My to nechápeme, protože jsme ateisti, ale tehdy v boha a pokání a nebe a peklo skutečně věřili.
      A husiti vyvražďovali celá města, protože věřili, že tím očistí svět od hříšníků. Nutili lidi dodržovat jejich ideologii, protože věřili, že tím ve skutečnosti lidem pomohou zachránit jejich duše před věčným utrpením. Jako dneska ekologisté věří, že zákazem aut zachrání svět.

      To mají společné s ISIL. Ano, dělí je 600 let. Ale při pohledu na ISIL vidíme, jak se chovali husité. Až na to, že neměli moderní zbraně.
      Ale ISIL zase neupaluje lidi ve stodolách.Skrýt celý příspěvek

     • Jan Padesátýpátý
      12:02 04.10.2021

      Nemluvím o bohatství ve formě vesnic, mluvím o bohatství ve formě zlata a stříbra, které církev hrabala pod sebe, místo aby je využila třeba na vybudování a provoz chudobinců. O ...Zobrazit celý příspěvek

      Nemluvím o bohatství ve formě vesnic, mluvím o bohatství ve formě zlata a stříbra, které církev hrabala pod sebe, místo aby je využila třeba na vybudování a provoz chudobinců.

      O dobrovolných hasičích, kteří by příspěvky nepoužívali na nákup hasičských vozů ale na nákup Lamborghini nebo zlatých a stříbrných pohárů, bych se díval stejně jako na středověkou církev. Pointa je v tom, že takové hasiče neznám.

      Řešit definici "církve" mi přijde zbytečné, a věřím že tušíš který ze dvou následujících významů jsem měl na mysli.
      "Výraz církev je označení pro společenství křesťanů. Používá se jednak ve významu společenství všech (ekumena) či vybrané skupiny věřících, v užším významu jako název náboženské organizace a jejích zasvěcených členů (duchovních)."Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      12:51 04.10.2021

      Kláštery a kostely používaly peníze na spásu lidských duší, to bylo pro tehdejšího člověka důležitější, než nějaký chudobinec (které ovšem provozovali taky), protože tělo je ...Zobrazit celý příspěvek

      Kláštery a kostely používaly peníze na spásu lidských duší, to bylo pro tehdejšího člověka důležitější, než nějaký chudobinec (které ovšem provozovali taky), protože tělo je pomíjivé, kdežto posmrtný život je věčný. Chrámy se stavěly velké, bohatě zdobené a když na to bylo, vybavené zlatými či stříbrnými prvky, aby bylo lidem na první pohled jasné, jaká krása a jaký luxus je čeká po smrti, když přijdou do ráje.

      Sám Karel IV dal spoustu peněz do stavby chrámů, do monstrancí, sbíral ostatky svatých, což bylo hodně drahé, podporoval kláštery. proč? No protože byl zbožný.

      Nechápeš motivaci věřícího člověka, v tom je ten problém. Mniši v klášterech nežili v luxusu. Spali v chladných celách, jedli třeba jen jednou denně, měli různé zákazy, kolikrát třeba nesměli ani mluvit mezi sebou.

      Hus kritizoval církev jako celé společenství. Kritizoval, že se lidé cpou jídlem, že se zbytečně oblékají a češou, aby vypadali hezky (v jeho pojetí hříšně). Fakt si najdi Husova kázání, citoval třeba tohle: "Byl pak člověk jeden bohatý, a oblečen se v šarlat a v samet, a hodoval na každý den skvostně. A byl také jeden žebrák, jménem Lazar, kterýžto ležel u vrat jeho vředovitý. Žádaje nasycen býti z drobtů, kteříž padali z stolu bohatce. Ale i psi přicházejíce, lízali vředy jeho. I stalo se, že ten žebrák umřel, a nesen jest od andělů do lůna Abrahamova. Umřel pak i bohatec, a pohřben jest." Co nám to říká? Že být bohatý je špatné a být chudý dobré. A nekritizuje kněží ani kláštery, mluví o běžných lidech.Skrýt celý příspěvek

  • GlobeElement
   07:31 01.10.2021

   Německo není náš historický nepřítel. České země historicky patřily ke svaté říši Římské a český král byl jedním se sedmi kurfiřtů, kteří volili německého krále. Ve skutečnosti ...Zobrazit celý příspěvek

   Německo není náš historický nepřítel. České země historicky patřily ke svaté říši Římské a český král byl jedním se sedmi kurfiřtů, kteří volili německého krále. Ve skutečnosti bylo Německo našim spojencem proti dotírajícím nájezdníkům z východu, hlavně samozřejmě Uhrům a později Turkům.

   Ano, mezi jednotlivými státy svaté říše docházelo k válkám, to se mezi sousedy stává, ale ve většině případů přišly vojska z nějaké německé země na české území na pozvání nějakého Přemyslovce, kteří se mezi sebou rubali v jednom kuse, nebo jako spojenecká pomoc proti vnějšímu nepříteli.Skrýt celý příspěvek

 • HonzaK
  13:28 30.09.2021

  Dobrý den pánové, socialismus, bolševismus a komunismus nepatří do české kotliny. To si nechte do Ruska. My, potomci husitů se budeme tomuto zlu bránit. Do posledního muže, do ...Zobrazit celý příspěvek

  Dobrý den pánové,
  socialismus, bolševismus a komunismus nepatří do české kotliny. To si nechte do Ruska. My, potomci husitů se budeme tomuto zlu bránit. Do posledního muže, do poslední kapky krve.Skrýt celý příspěvek

  • Nesher
   15:03 30.09.2021

   Obecně souhlas, jen s tím husitstvím bych byl opatrný. To byla hodně nešťastná doba a rozhodně to není důvod k hrdosti.

   Obecně souhlas, jen s tím husitstvím bych byl opatrný. To byla hodně nešťastná doba a rozhodně to není důvod k hrdosti.

   • skelet
    15:05 30.09.2021

    není to ani důvod k nehrdosti. Prostě historie se vším dobrým i zlým.

    není to ani důvod k nehrdosti. Prostě historie se vším dobrým i zlým.

    • Nesher
     15:17 30.09.2021

     Já nevím na co bych měl být u skoro dvacet let trvající občanské války, která z evropské mocnosti udělala rozvrácenou zemi hrdý. Bylo to totální neštěstí. Jediný pocit, které to ...Zobrazit celý příspěvek

     Já nevím na co bych měl být u skoro dvacet let trvající občanské války, která z evropské mocnosti udělala rozvrácenou zemi hrdý. Bylo to totální neštěstí. Jediný pocit, které to ve mně vzbuzuje je lítost.Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      18:40 30.09.2021

      ve mě to nevzbuzuje nic, je to prostě historie, která k nám patří. Adorování nebo hanobení je pouze líbivá zkratka, navíc od lidí, kteří se na ten věk dívají úplně jinýma očima.

      ve mě to nevzbuzuje nic, je to prostě historie, která k nám patří. Adorování nebo hanobení je pouze líbivá zkratka, navíc od lidí, kteří se na ten věk dívají úplně jinýma očima.

     • padre
      20:28 30.09.2021

      Samozřejmě chudáky husity vytáhli ze zapomnění koncem Velké války a počátkem 20 let minulého století ,aby alespoň trošku zdůvodnili vznik nezávislého státu a uměle vytvořili ...Zobrazit celý příspěvek

      Samozřejmě chudáky husity vytáhli ze zapomnění koncem Velké války a počátkem 20 let minulého století ,aby alespoň trošku zdůvodnili vznik nezávislého státu a uměle vytvořili bojovou tradici jeho ozbrojených sborů.Husité byli náboženští fanatici ,boží vojáci a nikoliv nějaké národní všelidové vojsko ,jak se nám snažil namluvit například Nejedlý ,který v nich viděl předchůdce komunistů.S komunisty měli společné jen to ,že se jim podařilo zdevastovat české země a ožebračit obyvatelstvo.Jinak s moderními občany Evropy,natož občany současné České republiky nemají a neměly tyto fanatické hordy nic společného.Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      20:33 30.09.2021

      Uplynulo od těch dob nějakých 6.stoleti, takže to s moderním Evropanem a Čechem nemá nic společného :)

      Uplynulo od těch dob nějakých 6.stoleti, takže to s moderním Evropanem a Čechem nemá nic společného :)

     • padre
      21:46 30.09.2021

      V čem je problém? V těch 6 stoletích? Kryštof Kolumbus o pár desítek let později již moderní Evropan jistě byl.A je mi bližší než nějaký fanatik z Tábora..:-)

      V čem je problém? V těch 6 stoletích? Kryštof Kolumbus o pár desítek let později již moderní Evropan jistě byl.A je mi bližší než nějaký fanatik z Tábora..:-)

     • skelet
      11:02 01.10.2021

      Názorově nám v té době bylo blízkých jen pár jedinců, ael to byly spíše výjimky. Kolumbus nám názorově blízký nijak nebyl. Nebo jsi snad otrokář, který nemá problém s vražděním ...Zobrazit celý příspěvek

      Názorově nám v té době bylo blízkých jen pár jedinců, ael to byly spíše výjimky. Kolumbus nám názorově blízký nijak nebyl. Nebo jsi snad otrokář, který nemá problém s vražděním jinověrců? :))Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      13:16 01.10.2021

      Obávám se, že názorově nám v té době nebyl blízký nikdo. Doporučuji, pánové, navštívit dnešní méně rozvinuté země. Stačí Indie, Egypt. Pohovořte s běžnými lidmi (ne s recepčním z ...Zobrazit celý příspěvek

      Obávám se, že názorově nám v té době nebyl blízký nikdo. Doporučuji, pánové, navštívit dnešní méně rozvinuté země. Stačí Indie, Egypt. Pohovořte s běžnými lidmi (ne s recepčním z hotelu) a budete mít pocit, že hovoříte s Marťanem.Skrýt celý příspěvek

     • Nesher
      13:40 01.10.2021

      Padre Husity začali vytahovat, malé překvapení, Habsburkové. Respektive jejich úředníci. A to už v době napoleonských válek. Bylo třeba nějak motivovat vojáky, kteří šli od porážky ...Zobrazit celý příspěvek

      Padre
      Husity začali vytahovat, malé překvapení, Habsburkové. Respektive jejich úředníci. A to už v době napoleonských válek. Bylo třeba nějak motivovat vojáky, kteří šli od porážky k porážce. Na vojáky německé národnosti vytáhli (po francouzském vzoru) nacionalismus (bojujete za německou zemi proti odvěkému nepříteli) a na Čechy zase husity (jste potomci husitů, kteří hájili zemi "proti všem"). Pak už si to žilo, s nástupem nacionalismu, vlastním životem.Skrýt celý příspěvek

    • GlobeElement
     07:40 01.10.2021

     Všechno zlé je k něčemu dobré. Ony i třicetiletá válka přinesla pokrok, i když za příšernou cenu.

     Všechno zlé je k něčemu dobré. Ony i třicetiletá válka přinesla pokrok, i když za příšernou cenu.

     • Torong
      08:48 01.10.2021

      No jak komu. České království definitivně přestalo být suverénní zemí.

      No jak komu. České království definitivně přestalo být suverénní zemí.

     • GlobeElement
      09:29 01.10.2021

      Suverenitu měl vždy panovník, ne země, a Ferdinand suverénní byl. Třicetiletá válka zničila EVropu, ale zase ji vycvičila v moderní válce, což nakonec vedlo k porážce dotírajících ...Zobrazit celý příspěvek

      Suverenitu měl vždy panovník, ne země, a Ferdinand suverénní byl.
      Třicetiletá válka zničila EVropu, ale zase ji vycvičila v moderní válce, což nakonec vedlo k porážce dotírajících Osmanů.Skrýt celý příspěvek

     • Nesher
      13:45 01.10.2021

      GlobeElement To je velmi zjednodušené. Králové mnohdy vládli ve více zemích, typicky Habsburkové a většinou respektovali čiší jako místní "samosprávu". Což platilo o Českých zemích ...Zobrazit celý příspěvek

      GlobeElement
      To je velmi zjednodušené. Králové mnohdy vládli ve více zemích, typicky Habsburkové a většinou respektovali čiší jako místní "samosprávu". Což platilo o Českých zemích až do toho nešťastného povstání části české, převážně německý mluvící šlechty. Paradoxem je, že česká česky mluvící šlechta byla spíše na straně císaře.Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      14:01 01.10.2021

      Proto taky byl také Habsburk císař. Tedy něco jako král králů. To, že zároveň zastával pozice krále v některé zemi bylo dáno historickými souvislostmi.

      Proto taky byl také Habsburk císař. Tedy něco jako král králů. To, že zároveň zastával pozice krále v některé zemi bylo dáno historickými souvislostmi.

     • GlobeElement
      08:42 04.10.2021

      Ale on feudál mohl být králem více zemí. Například slavný Karel IV. byl králem německým, králem českým, králem římským, králem burgundským - to všechno byly z dnešního pohledu ...Zobrazit celý příspěvek

      Ale on feudál mohl být králem více zemí. Například slavný Karel IV. byl králem německým, králem českým, králem římským, králem burgundským - to všechno byly z dnešního pohledu odlišné státy, z tehdejšího to bylo všechno lénem Karla IV. (Plus nějaká ta další území, které neměla krále, ale nižší šarži vládce).

      Vlastně to bylo totéž, jako když dnes někdo vlastní více firem. K jednotlivým firmám může přikupovat nebo naopak odprodávat provozovny, může ty firmy slučovat či rozdělovat, ale pořád je to jeho holding.Skrýt celý příspěvek

  • RiMr71
   15:49 30.09.2021

   Tak s temi husity opatrne, to byli ISIS své doby...

   Tak s temi husity opatrne, to byli ISIS své doby...

   • Jura99
    16:01 30.09.2021

    to asi tezko, hlasali modernizaci cirkve, husitsky kral Jiri z Podebrad predbehl dobu v navrhu spoluprace narodů. To katolici jako ISIS upalili Husa jako kacire.

    to asi tezko, hlasali modernizaci cirkve, husitsky kral Jiri z Podebrad predbehl dobu v navrhu spoluprace narodů. To katolici jako ISIS upalili Husa jako kacire.

    • Scotty
     17:54 30.09.2021

     Husité šířili své radikální pojetí výry ohněm a mečem. Ta paralela s ISIS je v mnoha ohledech relevantní.

     Husité šířili své radikální pojetí výry ohněm a mečem. Ta paralela s ISIS je v mnoha ohledech relevantní.

    • Nesher
     18:28 30.09.2021

     Ono husiti a husiti. To hnutí nebylo vůbec jednotné, radikální husité (Táborité, Sirotci) byli opravdu vnímáni celou Evropou jako dnes ISIL. Některé jejích činy byly i v kontextu ...Zobrazit celý příspěvek

     Ono husiti a husiti. To hnutí nebylo vůbec jednotné, radikální husité (Táborité, Sirotci) byli opravdu vnímáni celou Evropou jako dnes ISIL. Některé jejích činy byly i v kontextu pozdního středověku (což rozhodně nebyla "sametová doba") nevídané. Viz vytažení mrtvoly krále Václava IV z hrobky, vypalování klášterů. To opravdu nebylo ani tehdy běžné. Obecně husitství bylo jakýmsi reziduem středověkého "gotického" myšlení. Zatímco už v Itálii "zuřila" renesance, tady se věřilo na brzký konec světa a druhý příchod Ježíše Krista. Prostě Střední Evropa byla vždy periferií Západu a modernita přicházela se zpožděním.Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      18:43 30.09.2021

      vypalování chrámů se dělo za každé války. Proč? Protože zlato :)
      I za renesance se věřilo na konec světa, jediný rozdíl byl v tom, že se lidi snažili ten čas do té doby užít :)

      vypalování chrámů se dělo za každé války. Proč? Protože zlato :)
      I za renesance se věřilo na konec světa, jediný rozdíl byl v tom, že se lidi snažili ten čas do té doby užít :)

     • Nesher
      20:00 30.09.2021

      Skelet Vypalování klášterů a vyvražďování jejich osazenstva opravdu tehdy běžné nebylo. Znesvěcování hrobů panovníků též ne. Víra v konec světa respektive v druhý příchod Ježíše ...Zobrazit celý příspěvek

      Skelet
      Vypalování klášterů a vyvražďování jejich osazenstva opravdu tehdy běžné nebylo. Znesvěcování hrobů panovníků též ne.
      Víra v konec světa respektive v druhý příchod Ježíše Krista je fundamentální část křesťanství. Problém byl, že radikální husité věřili, že ta doba je blízko. To opět nebylo běžné.
      Doporučuji si něco nastudovat a vyhnout se narativu z 19. století o husitství jako největšímu okamžiku českých dějin. Téměř každý národ má v historii nějaké na období kolektivního šílenství, my máme tohle.Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      20:36 30.09.2021

      Na adoraci 19.stoleti kašlu. To že se vypalovali kláštery je prostě fakt. Peníze jsou peníze a v klášteře peníze byly. Jinak ono radikální křídlo snad vyhladili sami husité, ne? ...Zobrazit celý příspěvek

      Na adoraci 19.stoleti kašlu. To že se vypalovali kláštery je prostě fakt. Peníze jsou peníze a v klášteře peníze byly.
      Jinak ono radikální křídlo snad vyhladili sami husité, ne?
      Je prostě legrační jak se ta doba musí buď hanit nebo adorovat. Prostě dějiny.Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      07:44 01.10.2021

      Ve srovnání s Itálií je fanatický směr husitského uvažování do očí bijící. Zatímco u nás husiti zakazovali ženám ukazovat vlasy, aby nebyly necudné, v Itálii Bocaccio napsal ...Zobrazit celý příspěvek

      Ve srovnání s Itálií je fanatický směr husitského uvažování do očí bijící. Zatímco u nás husiti zakazovali ženám ukazovat vlasy, aby nebyly necudné, v Itálii Bocaccio napsal Dekameron.Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      11:29 01.10.2021

      Dekameron napsal dávno před Husem. To jen tak mimochodem. Ale ten rozdílný vývoj je dán i tím, že v době upálení Jana Husa se u nás objevila ohniska moru, což lidi měli ještě v ...Zobrazit celý příspěvek

      Dekameron napsal dávno před Husem. To jen tak mimochodem.
      Ale ten rozdílný vývoj je dán i tím, že v době upálení Jana Husa se u nás objevila ohniska moru, což lidi měli ještě v blahé paměti (v té době byl napsán Dekameron).
      A spojovat sepsání Dekameronu se ženskými právy je poměrně nonsens. Jejich úděl stál za dvě věci v celé Evropě té doby :)Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      13:21 01.10.2021

      Nejde o ženská práva, ale o rozdíl v prioritách. V Dekameronu je oslava života, rozkoší, zábavy, v husitství konec světa, apokalypsa, pokání, mučednictví a smrt. V Itálii ženy ...Zobrazit celý příspěvek

      Nejde o ženská práva, ale o rozdíl v prioritách. V Dekameronu je oslava života, rozkoší, zábavy, v husitství konec světa, apokalypsa, pokání, mučednictví a smrt.

      V Itálii ženy ukazovaly dekolty, ne proto, že by měly nějaká práva, ale protože se to chlapům líbilo. U nás se zahalovaly jak v Afghánistánu, aby neprovokovaly k hříchu.

      Kdyby se kdokoliv z nás ocitl v Čechách doby husitské, upálili by ho zaživa.Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      14:33 01.10.2021

      tak člověk moderní v té době by měl problémy všude. Zas si to tak neidealizujme :)

      tak člověk moderní v té době by měl problémy všude. Zas si to tak neidealizujme :)

    • GlobeElement
     07:42 01.10.2021

     Hus byl katolík, o tom národovci cudně mlčí.
     Husiti byli naprosto zpátečnická frakce, ISIS jak vyšitý, dokonce měli i stejná pravidla, až tedy na alkohol a vepřové.

     Hus byl katolík, o tom národovci cudně mlčí.
     Husiti byli naprosto zpátečnická frakce, ISIS jak vyšitý, dokonce měli i stejná pravidla, až tedy na alkohol a vepřové.

     • skelet
      11:19 01.10.2021

      proč by o tom mlčeli? V jeho době byla jen jedna církev a Hus byl jejím knězem :)

      proč by o tom mlčeli? V jeho době byla jen jedna církev a Hus byl jejím knězem :)

     • GlobeElement
      13:32 01.10.2021

      No, jedna církev, jak se to vezme. Když pomineme ortodoxní Byzanc a řeholní řády s mnohdy dost svérázným výkladem bible, existovalo v té době papežské schizma. Církev byla de facto ...Zobrazit celý příspěvek

      No, jedna církev, jak se to vezme. Když pomineme ortodoxní Byzanc a řeholní řády s mnohdy dost svérázným výkladem bible, existovalo v té době papežské schizma. Církev byla de facto rozdělena na tři.

      Ale mně jde o to, že Hus je prezentován jako nějaký mimo katolickou církev stojící solitér. Jako kdyby patřil k neexistující husitské církvi. Nikoliv, byl to katolícký kněz.Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      14:35 01.10.2021

      u nás byzantská církev prakticky nepůsobila. Jen ta římsko katolická, takže jen jedna církev. Hus je všude prezentován jako reformátor katolické církve, na jehož učení vzešel ...Zobrazit celý příspěvek

      u nás byzantská církev prakticky nepůsobila. Jen ta římsko katolická, takže jen jedna církev.
      Hus je všude prezentován jako reformátor katolické církve, na jehož učení vzešel kalich. To že by byl knězem husitské církve jsem se nikdy nikde nedočetl.Skrýt celý příspěvek

   • Jan.holovsky
    17:45 30.09.2021

    Nebyli. To je módní zkratka, která vám nepomůže pochopit ani ISIS, ani husity. Husite se chovali krutě z různých příčin navzdory křesťanství (zkuste najít něco z toho u Ježíše) a ...Zobrazit celý příspěvek

    Nebyli. To je módní zkratka, která vám nepomůže pochopit ani ISIS, ani husity. Husite se chovali krutě z různých příčin navzdory křesťanství (zkuste najít něco z toho u Ježíše) a Islámský stát i kvůli islámu (prorok Mohamed byl drsný válečník,opak Ježíše). Nemluvě o naprosto odlišném vnímání svobodné vůle, lásky k bližnímu atd. Podobné jsou jen některé antropologické konstanty a přesvědčení o vyvolenosti k tomu, co udělali.Skrýt celý příspěvek

    • Nesher
     20:12 30.09.2021

     Samozřejmě, že to srovnání kulhá na obě nohy. Nicméně je fakt, že Evropa vnímala husity stejně (speciálně ty radikální) jako dnes běžný muslim (muslim nerovná se islamista) vnímá ...Zobrazit celý příspěvek

     Samozřejmě, že to srovnání kulhá na obě nohy.
     Nicméně je fakt, že Evropa vnímala husity stejně (speciálně ty radikální) jako dnes běžný muslim (muslim nerovná se islamista) vnímá ISIL. Tedy jako totální blázny a heretiky. Což objektivně ti radikální (ti, kteří byli umírněnou většinou poraženi a fyzicky likvidování u Lipan) byli.Skrýt celý příspěvek

    • GlobeElement
     07:47 01.10.2021

     Společná je snaha nastolit teokracii založenou na striktním výkladu víry a nemilosrdné likvidování jinověrců.
     A ten výklad víry i ISIL a husitů byl hodně podobný.

     Společná je snaha nastolit teokracii založenou na striktním výkladu víry a nemilosrdné likvidování jinověrců.
     A ten výklad víry i ISIL a husitů byl hodně podobný.

  • Torong
   05:46 01.10.2021

   Sorry, ale rozhodně se necítím být potomkem náboženských fanatiků a teroristů.

   Sorry, ale rozhodně se necítím být potomkem náboženských fanatiků a teroristů.

   • skelet
    07:13 01.10.2021

    jestli se na to cítíš nebo necítíš je celkem jedno. POdstatné je jestli jsi nebo nejsi jejich potomkem :)

    jestli se na to cítíš nebo necítíš je celkem jedno. POdstatné je jestli jsi nebo nejsi jejich potomkem :)

    • Torong
     07:45 01.10.2021

     Naštěstí ani nejsem. Já má původ v jiných válečnících - Švédech :D

     Naštěstí ani nejsem. Já má původ v jiných válečnících - Švédech :D

     • skelet
      11:03 01.10.2021

      ti se taky nechovali nějak.. kultivovaně :))

      ti se taky nechovali nějak.. kultivovaně :))

     • Torong
      13:54 01.10.2021

      To já taky netvrdím :D

      To já taky netvrdím :D

    • GlobeElement
     07:50 01.10.2021

     Všichni jsme potomky nájezdníků, kteří znásilnili naše praprababičky.

     Jestli se přikloníme spíš k tomu nájezdníkovi, nebo k té praprababičce, to už je věcí osobního vkusu.

     Všichni jsme potomky nájezdníků, kteří znásilnili naše praprababičky.

     Jestli se přikloníme spíš k tomu nájezdníkovi, nebo k té praprababičce, to už je věcí osobního vkusu.

     • Torong
      08:56 01.10.2021

      To je sice jo, ale rod se odvíjí od toho prapradědečka a ne od praprababičky...

      To je sice jo, ale rod se odvíjí od toho prapradědečka a ne od praprababičky...

     • GlobeElement
      09:31 01.10.2021

      No jak kde, u Židů je židovský původ odvozen vždy od matky.

      No jak kde, u Židů je židovský původ odvozen vždy od matky.

     • skelet
      11:04 01.10.2021

      neb matka je vždy jistá, otec nejistý :)

      neb matka je vždy jistá, otec nejistý :)

     • GlobeElement
      13:33 01.10.2021

      Tak nějak.
      takže otec se může kojit nadějí, že chytrý potomek je jeho a natvrdlý souseda, kdežto matka se z toho nevykroutí nikdy.

      Tak nějak.
      takže otec se může kojit nadějí, že chytrý potomek je jeho a natvrdlý souseda, kdežto matka se z toho nevykroutí nikdy.

     • Jura99
      14:13 01.10.2021

      Tak zjevne bylo mysleno, ze od objevu genetiky lze sekvenovat muzsky chromozom Y az k prapredkovi. Zensky X nikoliv.

      Tak zjevne bylo mysleno, ze od objevu genetiky lze sekvenovat muzsky chromozom Y az k prapredkovi. Zensky X nikoliv.

     • GlobeElement
      14:35 01.10.2021

      Ke sledování historických linií se používá spíše mitochondriální DNA, a ta se dědí jen po matce. Takže určit, jestli byl někdo můj praprapradědeček může být nemožné (když mou ...Zobrazit celý příspěvek

      Ke sledování historických linií se používá spíše mitochondriální DNA, a ta se dědí jen po matce. Takže určit, jestli byl někdo můj praprapradědeček může být nemožné (když mou prababičkou byla jeho dcera a chromozom Y je fuč), ale praprababičky najdu.Skrýt celý příspěvek

  • GlobeElement
   07:38 01.10.2021

   Ten socialismus tady bohužel patří. V době, kdy si mohli lidé volit zástupce, vždycky měla silnou pozici nějaké levicová politická síla. A od roku 1989 většinu doby vládly levicové ...Zobrazit celý příspěvek

   Ten socialismus tady bohužel patří. V době, kdy si mohli lidé volit zástupce, vždycky měla silnou pozici nějaké levicová politická síla. A od roku 1989 většinu doby vládly levicové vlády.

   Lidé jsou holt nepoučitelní.Skrýt celý příspěvek

   • Torong
    09:00 01.10.2021

    To je základni vlastnost demokracie a všeobecného volebního práva. Nakonec to skončí socialismem nějakého druhu.

    To je základni vlastnost demokracie a všeobecného volebního práva. Nakonec to skončí socialismem nějakého druhu.

    • GlobeElement
     09:33 01.10.2021

     Protože vždycky se dá najít nějaká hranice bohatství, kterou většina populace nedosahuje a ta si pak odhlasuje právo použít majetek té bohatší menšiny.

     Protože vždycky se dá najít nějaká hranice bohatství, kterou většina populace nedosahuje a ta si pak odhlasuje právo použít majetek té bohatší menšiny.

 • HonzaK
  13:23 30.09.2021

  Dobrý den pánové,
  nemáte krllo něco společného s krabatem?

  Dobrý den pánové,
  nemáte krllo něco společného s krabatem?

  • krllo
   08:13 01.10.2021

   Ne nemá, demokrate.

   Ne nemá, demokrate.

   • GlobeElement
    09:33 01.10.2021

    Hlavně krabat ne, že?

    Hlavně krabat ne, že?

  • Jan Padesátýpátý
   10:23 01.10.2021

   nevím, jestli mají něco společného, ale já je nerozlišuju, splývají mi

   nevím, jestli mají něco společného, ale já je nerozlišuju, splývají mi

 • HonzaK
  12:10 30.09.2021

  Dobrý den pánové, je smutné pozorovat kolik je mezi Vámi trollů a bolševiků. Což Vás zaslepila vlastní hloupost, jak můžete vyměnil svobodu za jistotu a lži. Jak ubozí. Stále se ...Zobrazit celý příspěvek

  Dobrý den pánové,
  je smutné pozorovat kolik je mezi Vámi trollů a bolševiků. Což Vás zaslepila vlastní hloupost, jak můžete vyměnil svobodu za jistotu a lži. Jak ubozí. Stále se opakuje to samé násilí a klam. Mrzí mě to, ale udělal bych s Vámi to samé co Augusto Pinochet na stadionu v Santiagu roku 1973. Pak by snad na světě zvládl klid a mír.Skrýt celý příspěvek

  • krllo
   13:06 30.09.2021

   Vy vyzýváte k násilí, neni to trestné ?

   Vy vyzýváte k násilí, neni to trestné ?

   • HonzaK
    13:24 30.09.2021

    Krllo, vy plodíte násilí každý den.

    Krllo, vy plodíte násilí každý den.

    • krllo
     08:13 01.10.2021

     Kde ?

     Kde ?

  • Double
   15:26 30.09.2021

   zasa si si nedal lieky?

   zasa si si nedal lieky?

 • HonzaK
  00:00 30.09.2021

  Krym = Ukrajina

  Krym = Ukrajina

  • krllo
   13:08 30.09.2021

   Proč ? AR Krym neměla právo na sebeurčení, když ho mělo Kosovo ?

   Proč ? AR Krym neměla právo na sebeurčení, když ho mělo Kosovo ?

   • Rase
    13:44 30.09.2021

    Myslíš to referendum po obsazení zelenými mužíčky?

    Myslíš to referendum po obsazení zelenými mužíčky?

    • Double
     15:30 30.09.2021

     myslis to referendum, ktore prebehlo po tom ako sa vyhlasila samostatnost a ktore suviselo len s pripojenim samostatnej republiky Krym k Rusku?

     myslis to referendum, ktore prebehlo po tom ako sa vyhlasila samostatnost a ktore suviselo len s pripojenim samostatnej republiky Krym k Rusku?

     • Torong
      07:47 01.10.2021

      Ano, to referendum, které proběhlo po okupaci Krymu Ruskými vojsky, a které nemá žádnou právní váhu, protože nebylo schváleno Ukrajinským parlamentem. Stejně jako vyhlášení ...Zobrazit celý příspěvek

      Ano, to referendum, které proběhlo po okupaci Krymu Ruskými vojsky, a které nemá žádnou právní váhu, protože nebylo schváleno Ukrajinským parlamentem. Stejně jako vyhlášení nezávislosti.Skrýt celý příspěvek

     • Double
      12:59 01.10.2021

      Ale to referendum je pre nas aj tak irelevantne, kedze sa jednalo o spojenie dvoch nezavislych krajin, Republiky Krym a Ruska.

      Ale to referendum je pre nas aj tak irelevantne, kedze sa jednalo o spojenie dvoch nezavislych krajin, Republiky Krym a Ruska.

     • Torong
      13:56 01.10.2021

      O nezávislosti Krymu mohl rozhodnout pouze parlament Ukrajiny. To se nestalo. Ono totiž také existuje právo na územní celistvost.

      O nezávislosti Krymu mohl rozhodnout pouze parlament Ukrajiny. To se nestalo. Ono totiž také existuje právo na územní celistvost.

     • Double
      14:17 01.10.2021

      Po kosove mali aj krymcania pravo na sebaurcenie populacie.

      Po kosove mali aj krymcania pravo na sebaurcenie populacie.

     • GlobeElement
      15:28 01.10.2021

      A Čečenci ho neměli?

      A Čečenci ho neměli?

     • Double
      21:01 01.10.2021

      mali, aj im ten teroristicky stat chvilu vydrzal

      mali, aj im ten teroristicky stat chvilu vydrzal

     • Jan Padesátýpátý
      21:39 01.10.2021

      Aby jim nevydržal, když se z údajných čečenských teroristů vyklubali členové FSB
      https://cs.wikipedia.org/wiki/...

      Aby jim nevydržal, když se z údajných čečenských teroristů vyklubali členové FSB
      https://cs.wikipedia.org/wiki/...

     • Double
      01:57 02.10.2021

      A teraz daj nieco o plochej zemi alebo chemtrails ked uz si sa tak rozbehol.

      A teraz daj nieco o plochej zemi alebo chemtrails ked uz si sa tak rozbehol.

     • GlobeElement
      08:44 04.10.2021

      A proč ho nemají dneska?

      A proč ho nemají dneska?

    • krllo
     08:26 01.10.2021

     Kosovo obsadili jaci mužíčci ?

     Kosovo obsadili jaci mužíčci ?

     • GlobeElement
      09:34 01.10.2021

      První armádou, která vstoupila do Kosova byla armáda ruská, takže ruští mužíčci.

      První armádou, která vstoupila do Kosova byla armáda ruská, takže ruští mužíčci.

   • Jura99
    13:47 30.09.2021

    furt dokola. Sebeurčení není připojení k jinému státu.

    furt dokola. Sebeurčení není připojení k jinému státu.

    • krllo
     08:15 01.10.2021

     To už byla jejich věc.

     To už byla jejich věc.

     • GlobeElement
      09:35 01.10.2021

      Že bys to vysvětlil v Čečně?

      Že bys to vysvětlil v Čečně?

 • HonzaK
  19:12 29.09.2021

  Dobrý den pánové, pár z Vás hovoří o problémech s islamizací Evropy. Zejména Velké Británie,Francie a Německa. Ale prosím Vás toto nelze přímo konfrontovat s problémy v Rusku. V ...Zobrazit celý příspěvek

  Dobrý den pánové,
  pár z Vás hovoří o problémech s islamizací Evropy. Zejména Velké Británie,Francie a Německa. Ale prosím Vás toto nelze přímo konfrontovat s problémy v Rusku. V případě VB, Fr a Německa muslimské obyvatelstvo je buď fragmentem koloniální éry anebo nutností laciné pracovní síly. V Rusku však rušťí okupanti vstoupili na území muslimů, kde drancovali, likvidovali místní elity, posílali na Sibiř. Oni ničili celé generace. A to v zájmu zrůdného bolševismu. To Vám miliony obětí této pafilozofie nestačí, abyste odsoudili minulé i současné kremelské vrahy. To to potřebujete pocítit osobně?Skrýt celý příspěvek

  • GlobeElement
   07:46 30.09.2021

   V tom Rusku je to vzájemné. Rusko bylo dlouho ovládáno muslimy,, konkrétně Mongoly (a později Tatary), odtud se zachovalo například slovo sorok (čtyřicet), což byla jednotka pro ...Zobrazit celý příspěvek

   V tom Rusku je to vzájemné.
   Rusko bylo dlouho ovládáno muslimy,, konkrétně Mongoly (a později Tatary), odtud se zachovalo například slovo sorok (čtyřicet), což byla jednotka pro placení tributu.

   Ale pak se karta obrátila a naopak Rusko anektovalo muslimské země, až po Kazachstán. To se událo ještě za cara, před nástupem bolševiků.

   Takže ano, muslimské obyvatelstvo v Rusku je z velké části původní - ale to neznamená, že se v něm nemohu šířit islamistické ideologie. Viz Čečna - zabitý někdejší prezident Čečny Dudajev byl původně členem KSSS a generálem Rudé armády.Skrýt celý příspěvek

   • Nesher
    10:40 30.09.2021

    Označit Mongoly za muslimy, no já nevím.

    Označit Mongoly za muslimy, no já nevím.

    • GlobeElement
     11:31 30.09.2021

     Je to tak. Mongolská říše byla většinově islámská, i když samotný vládce přijal islám až ve 13. století - ale v tu samou dobu si Mongolové podrobili oblast dnešního Ruska.

     Je to tak. Mongolská říše byla většinově islámská, i když samotný vládce přijal islám až ve 13. století - ale v tu samou dobu si Mongolové podrobili oblast dnešního Ruska.

     • ABC123
      21:01 30.09.2021

      No neviem….
      Napríklad za Kublaj-chána bolo štátne náboženstvo budhizmus.
      https://sk.m.wikipedia.org/wik...

      No neviem….
      Napríklad za Kublaj-chána bolo štátne náboženstvo budhizmus.
      https://sk.m.wikipedia.org/wik...

     • GlobeElement
      07:53 01.10.2021

      1. Nebylo to státní náboženství, ale vyznání vládce. Většinově byla říše islámská
      2. Kublaj Chán umřel 100 let předtím, než si Mongolové podrobili Rusko.

      1. Nebylo to státní náboženství, ale vyznání vládce. Většinově byla říše islámská
      2. Kublaj Chán umřel 100 let předtím, než si Mongolové podrobili Rusko.

     • ABC123
      12:19 01.10.2021

      ad1 - ….. Vo svojej ríši ustanovil budhizmus za štátne náboženstvo a ostatné náboženstvá (napr. kresťanstvo, lamaizmus) takisto podporoval……. aj keď nepopieram, že po anektovaní ...Zobrazit celý příspěvek

      ad1 - ….. Vo svojej ríši ustanovil budhizmus za štátne náboženstvo a ostatné náboženstvá (napr. kresťanstvo, lamaizmus) takisto podporoval……. aj keď nepopieram, že po anektovaní islamských ríši mohla byť väčšina obyvateľov islamského vierovyznania …
      ad2 - * 23. september 1215 – † 18. február 1294 = 13. storočieSkrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      13:47 01.10.2021

      Máš pravdu s tím Kublajem, já ho zaměnil za Čingischána.
      Ale i tak, chán přešel na islám v roce 1310. Bitva na Kulikovo pole byla roku 1380.

      Máš pravdu s tím Kublajem, já ho zaměnil za Čingischána.
      Ale i tak, chán přešel na islám v roce 1310. Bitva na Kulikovo pole byla roku 1380.

  • krllo
   13:11 30.09.2021

   Jak se Británie,Francie, Belgie, Holandsko, Španělsko,Portugalsko, Itálie....chovaly v koloniích ? Kdo skoro vyhladil původní obyvatele v severni Americe ? Stalin?

   Jak se Británie,Francie, Belgie, Holandsko, Španělsko,Portugalsko, Itálie....chovaly v koloniích ? Kdo skoro vyhladil původní obyvatele v severni Americe ? Stalin?

   • Nesher
    14:38 30.09.2021

    Velmi podobně jako Rusové ve svých koloniích, Střední Asie, Sibiř. Včetně toho vyhlazování (nemalá část původních sibiřských národů to nepřežila). Jen s tím rozdílem, že na Západě ...Zobrazit celý příspěvek

    Velmi podobně jako Rusové ve svých koloniích, Střední Asie, Sibiř. Včetně toho vyhlazování (nemalá část původních sibiřských národů to nepřežila). Jen s tím rozdílem, že na Západě proběhla dekolonizace, v Rusku zatím jen zčásti. V opačném případě by dnešní Rusko byla Moskva a pár set kilometrů kolem ní.
    Mimochodem dnes je v USA víc indiánů než když tam doplula Mayflower. To se o Sibiři říct nedá.Skrýt celý příspěvek

    • krllo
     08:27 01.10.2021

     Vy jste uplny básník

     Vy jste uplny básník

     • Nesher
      09:45 01.10.2021

      To víš vzdělání, zkus to také. Třeba pak nebudeš šířit takové hlouposti.

      To víš vzdělání, zkus to také. Třeba pak nebudeš šířit takové hlouposti.

     • krllo
      10:31 01.10.2021

      A zdělaný. ;)

      A zdělaný. ;)

     • Torong
      10:37 01.10.2021

      Pravda se čte špatně, že krllo...

      Pravda se čte špatně, že krllo...

   • Jan Padesátýpátý
    14:54 30.09.2021

    To je ten problém, že Rusko se chová stále jak ta stejná imperiální velmoc jako před 200 lety.

    To je ten problém, že Rusko se chová stále jak ta stejná imperiální velmoc jako před 200 lety.

   • Pavel1
    19:17 30.09.2021

    Stalin ne. Rusáčtí carové - https://en.wikipedia.org/wiki/... A nejen v Severní Americe - https://cs.wikipedia.org/wiki/... Cituji ...Zobrazit celý příspěvek

    Stalin ne. Rusáčtí carové - https://en.wikipedia.org/wiki/... A nejen v Severní Americe - https://cs.wikipedia.org/wiki/... Cituji úryvek "Populace Kamčadalů se snížila o 90 procent, Evenků a Jakutů o 80 procent, Mansijců o 50 procent, Jukagirů o 44 procent. Průměrná úmrtnost sibiřských populací při epidemii neštovic byla 50 procent. Tyto epidemie se přitom vracely ve zhruba dvacetiletých intervalech. Ruský archeolog a turkolog Nikolaj Jadrincev roku 1882 konstatoval, že dvanáct sibiřských národů bylo vyhlazeno zcela."Skrýt celý příspěvek

   • padre
    20:38 30.09.2021

    Kolonie zajistily rozvoj zaostalých území a jejich obyvatelům pořádek a vzdělání.Konec kolonií znamenal pouze devastaci a utrpení milionů jejich obyvatel.Podívejte se jak ...Zobrazit celý příspěvek

    Kolonie zajistily rozvoj zaostalých území a jejich obyvatelům pořádek a vzdělání.Konec kolonií znamenal pouze devastaci a utrpení milionů jejich obyvatel.Podívejte se jak vypadají bývalé prosperující kolonie dnes…katastrofa. Ke konci kolonialismu přispělo zejména to,že kolonie byly vždy a všude ztrátové a masivně dotované.Skrýt celý příspěvek

    • Nesher
     09:48 01.10.2021

     No jak kde. Třeba takové Kongo, to byl vážně pořádek a vzdělání. Já bych to spíš nazval zotročením s prvky středověku (sekání rukou atp.). Nebo německá genocida Herereru v Namibii. ...Zobrazit celý příspěvek

     No jak kde. Třeba takové Kongo, to byl vážně pořádek a vzdělání. Já bych to spíš nazval zotročením s prvky středověku (sekání rukou atp.). Nebo německá genocida Herereru v Namibii. To byl vskutku pořádek.Skrýt celý příspěvek

     • krllo
      09:59 01.10.2021

      Údajně 10 milionu mrtvých Afričanů pri otrocké práci...

      Údajně 10 milionu mrtvých Afričanů pri otrocké práci...

     • Torong
      10:51 01.10.2021

      Krllo:
      Ty si hlavně běž dostudovat kolik lidí vyvraždili Rusové při kolonizaci sibiře a dálného vychodu...

      Krllo:
      Ty si hlavně běž dostudovat kolik lidí vyvraždili Rusové při kolonizaci sibiře a dálného vychodu...

     • GlobeElement
      15:34 01.10.2021

      Jo, Nemci a Belgičani, ti se v Africe chovali příšerně. Britové a Francouzi zdaleka nebyli tak tvrdí. Je to jako s otroky v Africe. Každého napadne jih USA, ale ve skutečnosti ...Zobrazit celý příspěvek

      Jo, Nemci a Belgičani, ti se v Africe chovali příšerně.
      Britové a Francouzi zdaleka nebyli tak tvrdí.

      Je to jako s otroky v Africe. Každého napadne jih USA, ale ve skutečnosti většina černých otroků směřovala do jižní Ameriky, do portugalských a španělských kolonií. (tedy ne že by to Brity a pak otrokářské státy USA nějak omlouvalo).

      Na druhou stranu ten civilizační přínos byl obrovský. Zejména v Africe, kam Evropané přišli až v 19. století a našli středověké poměry a technologie.Skrýt celý příspěvek

   • GlobeElement
    07:54 01.10.2021

    Takže Rusko má stále kolonie? Nebo si to alespoň myslí. Tím je vše jasnější.

    Takže Rusko má stále kolonie? Nebo si to alespoň myslí. Tím je vše jasnější.

    • krllo
     13:33 01.10.2021

     Na Sibiři nežilo tolik lidi jako v Belgickém Kongu. Studente.

     Na Sibiři nežilo tolik lidi jako v Belgickém Kongu. Studente.

     • Torong
      14:06 01.10.2021

      Aha, takže do jakého počtu lidí je vyvraždění národa ještě OK? Na Sibiři žilo podobné množství lidí jako v té Americe, kterou vy rusofilové tak rádi předhazujete jako zemi, která ...Zobrazit celý příspěvek

      Aha, takže do jakého počtu lidí je vyvraždění národa ještě OK? Na Sibiři žilo podobné množství lidí jako v té Americe, kterou vy rusofilové tak rádi předhazujete jako zemi, která vznikla vyvražděním původního obyvatelstva.Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      15:35 01.10.2021

      Nějak se to míjí s otázkou, zdali má Rusko stále kolonie.
      Kongo již kolonií není.

      Nějak se to míjí s otázkou, zdali má Rusko stále kolonie.
      Kongo již kolonií není.

 • Jan Padesátýpátý
  17:38 29.09.2021

  Doporučuju časosběrný dokument (Polo)ostrov Krym
  https://www.ceskatelevize.cz/p...

  Doporučuju časosběrný dokument (Polo)ostrov Krym
  https://www.ceskatelevize.cz/p...

  • ZDKO
   18:19 29.09.2021

   Díky za tip. Zajímavé.

   Díky za tip. Zajímavé.

 • krllo
  17:28 29.09.2021

  Spolupracovali Tataři s Němci nebo ne ?

  Spolupracovali Tataři s Němci nebo ne ?

  • Jan Padesátýpátý
   17:44 29.09.2021

   Samozřejmě že ano, totéž se ale dá říct o všech národech. Někteří spolupracovali s Hitlerem, někteří se Stalinem. Někteří Češi donášeli gestapu, někteří (často ti samí) žádali ...Zobrazit celý příspěvek

   Samozřejmě že ano, totéž se ale dá říct o všech národech. Někteří spolupracovali s Hitlerem, někteří se Stalinem.
   Někteří Češi donášeli gestapu, někteří (často ti samí) žádali smrt Horákové.Skrýt celý příspěvek

   • Jan Padesátýpátý
    17:45 29.09.2021

    :) jenom ti Banderovci bojovali jak proti Stalinovi tak proti Hitlerovi.

    :) jenom ti Banderovci bojovali jak proti Stalinovi tak proti Hitlerovi.

    • GlobeElement
     07:47 30.09.2021

     A navíc proti Polákům, Čechům a Slovákům. A nejspíš i proti Maďarům, to bych si musel dohledat.

     A navíc proti Polákům, Čechům a Slovákům. A nejspíš i proti Maďarům, to bych si musel dohledat.

     • Nesher
      10:43 30.09.2021

      UPA bojovala hlavně s Rusy a Poláky. Sřety s Čs. bezpečnostními složkami byly spíše jen taková epizoda. Nebýt tlaku SSSR dalo se to řešit jinak.

      UPA bojovala hlavně s Rusy a Poláky. Sřety s Čs. bezpečnostními složkami byly spíše jen taková epizoda. Nebýt tlaku SSSR dalo se to řešit jinak.

   • krllo
    13:13 30.09.2021

    Jak to víte, že ti Češi co donášeli gestapu cht3li smrt Horákové. Konkretni jména ? A vite co Horáková dělala za Protektorátu ?

    Jak to víte, že ti Češi co donášeli gestapu cht3li smrt Horákové. Konkretni jména ? A vite co Horáková dělala za Protektorátu ?

    • Nesher
     13:44 30.09.2021

     Co dělala Horáková za okupace ví každý, byla aktivní v odboji (PVVZ) a pět let strávila v německých věznicích. Při výsleších na gestapu byla mučena. Nicméně byla zavražděna až ...Zobrazit celý příspěvek

     Co dělala Horáková za okupace ví každý, byla aktivní v odboji (PVVZ) a pět let strávila v německých věznicích. Při výsleších na gestapu byla mučena.
     Nicméně byla zavražděna až bolševiky v zájmu Severní Asie.
     Stačí?Skrýt celý příspěvek

     • krllo
      08:19 01.10.2021

      Byla aktivní v kolaborantské Narodni radě žen.
      V Terezíně vedla zásobování a zdravotni péči, mohla opouštět tábor atd

      Byla aktivní v kolaborantské Narodni radě žen.
      V Terezíně vedla zásobování a zdravotni péči, mohla opouštět tábor atd

     • Nesher
      09:49 01.10.2021

      krllo
      Jasně a pak si se probudil. To je jako tvrdit, že NS byli kolaborace.

      krllo
      Jasně a pak si se probudil. To je jako tvrdit, že NS byli kolaborace.

     • Torong
      11:02 01.10.2021

      Určitě sem můžeš doložit zdroj, ze jterého čerpáš tyto informace, že krllo?

      Určitě sem můžeš doložit zdroj, ze jterého čerpáš tyto informace, že krllo?

     • GlobeElement
      15:42 01.10.2021

      Národní rada žen vznikla v roce 1923 a v roce 1942 ji protektorátní úřady zakázaly a její členky pronásledovalo gestapo,, protože byla aktivní v odbojové organizaci Věrni ...Zobrazit celý příspěvek

      Národní rada žen vznikla v roce 1923 a v roce 1942 ji protektorátní úřady zakázaly a její členky pronásledovalo gestapo,, protože byla aktivní v odbojové organizaci Věrni zůstaneme.
      V Terezíně byla vězněna jen krátce a samozřejmě nesměla tábor opouštět, kde jsi sebral takovou pitomost? Po odsouzení si trest si odpykávala ve věznici v Mnichově.Skrýt celý příspěvek

    • Jan Padesátýpátý
     17:12 30.09.2021

     @krllo :) Chcete konkrétní jména? Zajisté se ptáte, jestli jsem to viděl na vlastní oči a jestli držím v ruce důkazy? Velká část lidí se nepodbízela nacistům/komunistům z ...Zobrazit celý příspěvek

     @krllo
     :) Chcete konkrétní jména? Zajisté se ptáte, jestli jsem to viděl na vlastní oči a jestli držím v ruce důkazy?

     Velká část lidí se nepodbízela nacistům/komunistům z přesvědčení, ale protože měla podlejzání v krvi. Takže je přirozené, že jednou vzývali nacisty, jindy komunisty.
     Ale jsou i zdokumentované případy, jako
     https://www.stream.cz/krvava-l...
     https://plus.rozhlas.cz/od-kom... Skrýt celý příspěvek

     • krllo
      08:21 01.10.2021

      Takze nevíte.

      Takze nevíte.

     • Torong
      11:05 01.10.2021

      Jistě krllo. A kdyby ti dodal konkrétní jména tak se zeptáš jestli s nimi osobně mluvil. A kdyby ano, pak bys chtél doložit, že byl u toho, když to dělali...

      Jistě krllo. A kdyby ti dodal konkrétní jména tak se zeptáš jestli s nimi osobně mluvil. A kdyby ano, pak bys chtél doložit, že byl u toho, když to dělali...

  • dusan1
   20:01 29.09.2021

   Z nacistickým Nemeckom spolupracoval celý ZSSR : ) Tá "idylka" skončila, až keď v roku 1941 Hitler svojho kamoša Stalina napadol ... Je zaujímavé, že túto "nevhodnú" časť 2.SV ...Zobrazit celý příspěvek

   Z nacistickým Nemeckom spolupracoval celý ZSSR : )

   Tá "idylka" skončila, až keď v roku 1941 Hitler svojho kamoša Stalina napadol ...

   Je zaujímavé, že túto "nevhodnú" časť 2.SV Rusi vo svojom "boji proti fašizmu" diskrétne vynechávajú ....Skrýt celý příspěvek

   • Miroslav
    21:33 29.09.2021

    Jeden môj známy ktorý sa zaujíma o Rusko a ruskú kultúru mi ukázal 2 fotky. Na jednej bola staršia učebnica dejepisu a nej mapa. Na mape napísané: ,,Kyjevská Rus". A na druhej ...Zobrazit celý příspěvek

    Jeden môj známy ktorý sa zaujíma o Rusko a ruskú kultúru mi ukázal 2 fotky. Na jednej bola staršia učebnica dejepisu a nej mapa. Na mape napísané: ,,Kyjevská Rus". A na druhej fotke bola tá istá mapa ale z nového vydania učebnice dejepisu, akurát tam bolo napísané: ,,Rus". Kyjevská asi nie je vhodné pomenovanieSkrýt celý příspěvek

  • Pavel1
   22:10 29.09.2021

   Měli vzor ve velikém Stálinovi.

   Měli vzor ve velikém Stálinovi.

  • GlobeElement
   07:46 30.09.2021

   A je horší spolupracovat s Němci nebo se Stalinem?

   A je horší spolupracovat s Němci nebo se Stalinem?

 • Garry
  16:22 29.09.2021

  Miroslav -Reakcia na poslednú vetu.

  Miroslav -Reakcia na poslednú vetu.

 • Garry
  16:18 29.09.2021

  Áno ,súhlasím vid Jožko Tiso a slovenský klérofašizmus.Prvý posielali židov do koncemtrákov za peniaze...

  Áno ,súhlasím vid Jožko Tiso a slovenský klérofašizmus.Prvý posielali židov do koncemtrákov za peniaze...

  • Miroslav
   17:16 29.09.2021

   Vieš, ja napríklad do kostola nechodím aj keď som veriaci človek. To nie je o tom aby ma tam videli ľudia. Viera je veľmi intímna vec a tak sa k tomu aj staviam. Naopak, poznám ...Zobrazit celý příspěvek

   Vieš, ja napríklad do kostola nechodím aj keď som veriaci človek. To nie je o tom aby ma tam videli ľudia. Viera je veľmi intímna vec a tak sa k tomu aj staviam. Naopak, poznám takých čo tam sedia skoro denne a za dobrých a cestných by som ich rozhodne neoznačil. Ale to sme už dosť odbočiliSkrýt celý příspěvek

   • Jura99
    17:49 29.09.2021

    takže ti dobří do kostela nechodí a naopak pokrytci do kostela chodí ? Nevím to, jen se ze zájmu ptám.

    takže ti dobří do kostela nechodí a naopak pokrytci do kostela chodí ? Nevím to, jen se ze zájmu ptám.

    • Miroslav
     18:39 29.09.2021

     Nič také som nepísal. Aké sú takí...

     Nič také som nepísal. Aké sú takí...

    • GlobeElement
     07:49 30.09.2021

     Bůh má stejně nejradši ateisty.

     Jaktěživo ho s ničím neotravovali.

     Bůh má stejně nejradši ateisty.

     Jaktěživo ho s ničím neotravovali.

  • Ján Paliga
   21:34 29.09.2021

   Nebol to žiadny klérofašizmus, tento pojem si vymysleli boľševici....

   Sama HSĽS o sebe na sneme tvrdila, že je národnosocialistická strana....

   Nebol to žiadny klérofašizmus, tento pojem si vymysleli boľševici....

   Sama HSĽS o sebe na sneme tvrdila, že je národnosocialistická strana....

   • SYN_
    23:04 29.09.2021

    Něco jako NSDAP?

    Něco jako NSDAP?

    • Ján Paliga
     23:54 29.09.2021

     Presne tak. Len dodám obdobie 1940+. Čítal som kedysi článok zo snemu z dobových novín. Garry má v tom chaos. Ak si dobre pamätám, už minule sa ani neidentifikoval so Slovákmi, ...Zobrazit celý příspěvek

     Presne tak. Len dodám obdobie 1940+. Čítal som kedysi článok zo snemu z dobových novín. Garry má v tom chaos. Ak si dobre pamätám, už minule sa ani neidentifikoval so Slovákmi, takže môj pocit je taký, že sa na Slováka iba hraje. Ale nie je ním. Aj pre výrazné medzery v slovenských reáliách.... A teraz sa tu zjavil opäť.

     Jeden poblúdený kňaz, ktorý nerešpektoval ani pápeža, predsa nemôže byť zásterkou na to, že tu vládli cirkevní predstavitelia. Nevládli. Teda na Slovensku nemohol existovať ten boľševický konštrukt.Skrýt celý příspěvek

   • Jura99
    07:30 30.09.2021

    nejde o to, jak si ten ktery rezim rikal. Ani CSSR si nerikala komunisticka/komunismus a presto dnes bezne to obdobi tak oznacujeme.

    nejde o to, jak si ten ktery rezim rikal. Ani CSSR si nerikala komunisticka/komunismus a presto dnes bezne to obdobi tak oznacujeme.

    • Ján Paliga
     23:39 01.10.2021

     To je pravda. Ale pojem "klérofašizmus" je boľševický konštrukt, ktorý má ďaleko od pravdy. A je najvyšší čas, aby sa ten paškvil prestal používať, pretože je ďaleko od reality.... ...Zobrazit celý příspěvek

     To je pravda. Ale pojem "klérofašizmus" je boľševický konštrukt, ktorý má ďaleko od pravdy. A je najvyšší čas, aby sa ten paškvil prestal používať, pretože je ďaleko od reality....

     A v socializme sme budovali komunistickú spoločnosť.... To bol cieľ "budovania socializmu", nie?Skrýt celý příspěvek

   • GlobeElement
    07:50 30.09.2021

    Národní socialisty jsme měli i u nás (a a máme pořád). Národním socialistou byl i Edvard Beneš.
    Což mnohé objasňuje.

    Národní socialisty jsme měli i u nás (a a máme pořád). Národním socialistou byl i Edvard Beneš.
    Což mnohé objasňuje.

    • Nesher
     10:49 30.09.2021

     Srovnávat ČSNS s NSDAP to je vážně hodně mimo. Jinak slovenský válečný režim byl takový mix mezi německým nacionalním socialismem, italským fašismem a slovenským politickým ...Zobrazit celý příspěvek

     Srovnávat ČSNS s NSDAP to je vážně hodně mimo.
     Jinak slovenský válečný režim byl takový mix mezi německým nacionalním socialismem, italským fašismem a slovenským politickým folklórem.Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      11:35 30.09.2021

      NSDAP je extrém, ale myšlenka národa a socialismu byla ve všech národně-socialistických stranách. Proto vznikaly národnostní třenice.

      NSDAP je extrém, ale myšlenka národa a socialismu byla ve všech národně-socialistických stranách. Proto vznikaly národnostní třenice.

 • Miroslav
  13:51 29.09.2021

  Paradoxne Rusko nám mnohí proruskí internetoví trollovia dávajú za vzor tradičných konzervatívnych hodnôt a odporcovia imigrácie. Nie je to náhoda. Rusko sa do tejto pózy štylizuje ...Zobrazit celý příspěvek

  Paradoxne Rusko nám mnohí proruskí internetoví trollovia dávajú za vzor tradičných konzervatívnych hodnôt a odporcovia imigrácie. Nie je to náhoda. Rusko sa do tejto pózy štylizuje zámerne a dlhodobo. No ide o dosť veľký klam. Práve Rusko má najväčšiu moslimskú menšinu v Európe, majú tiež početnú židovskú komunitu. Tradičné hodnoty sú tiež pochybným artiklom keďže internet je doslova zaplavený pornom kde hlavné hrdinky pochádzajú práve z Ruska. Sedieť v kostole v prvej lavici ešte neznamená, že je niekto dobrý človek, tobôž nie kresťan, aj keď sa to tak môže javiťSkrýt celý příspěvek

  • infi
   16:56 29.09.2021

   Tak v RF je asi 10% obyvatel muslimů, tedy stejně jako třeba ve Francií. Takže bych úplně netvrdil to co ty (pokud jsi teda nemyslel jenom absolutní číslo a ne podíl v %). Navíc je ...Zobrazit celý příspěvek

   Tak v RF je asi 10% obyvatel muslimů, tedy stejně jako třeba ve Francií. Takže bych úplně netvrdil to co ty (pokud jsi teda nemyslel jenom absolutní číslo a ne podíl v %). Navíc je třeba brát v potaz, že typický obyvatel Čečenska, či třeba Ingušská byl historicky muslim a samozřejmě i tato území, kde je islamizace majoritní (a to třeba 90%+), jsou zahrnutá do celkové statistiky. Což se třeba nedá říct o Francií, zejména města jako Marseile. V Evropské části Ruska je islamizace kolem 5%, tedy podobně jako ve v UK, Německu apod. Samozřejmě, že v RF je islamizace obrovský problém a je jasné, že pokud má muslim 8 děti a Rus 2, tak v tomhle tempu už je dávno zaděláno na problém, kdy relativně brzy se z Rusů stane menšina. To samozřejmě platí o jakékoli jiné zemi. Rusko je spíše obecně známo jako multi-kulti. Spíše se mi zdá, že v Rusku ti muslimové nejsou radikální (vyjma pár výjimek v Dagestánu apod.), ale upřímně nemám o tom dost informací, třeba je to jinak. Minimálně tam ty muslimové nějak musejí fungovat a něco dělat, z ruských dávek by nevyžili ani kdyby měli sto děti.Skrýt celý příspěvek

   • Miroslav
    17:20 29.09.2021

    Lenže Francúzsko je často označované ako dekadentné, nebezpečné a rasovo znehodnotené. Prečo teda 10% francúzskych moslimov je problém a 10% ruských sa prehliada? Myslím, že je to ...Zobrazit celý příspěvek

    Lenže Francúzsko je často označované ako dekadentné, nebezpečné a rasovo znehodnotené. Prečo teda 10% francúzskych moslimov je problém a 10% ruských sa prehliada? Myslím, že je to problém skôr ovplyvnený politikou ako reálitouSkrýt celý příspěvek

   • Jan Padesátýpátý
    18:04 29.09.2021

    Francie je historicky spojená s Maghrebem, a zvláště s Alžírskem. Velká mešita byla v Paříži založena už roku 1922.

    Francie je historicky spojená s Maghrebem, a zvláště s Alžírskem. Velká mešita byla v Paříži založena už roku 1922.

   • Pavel1
    22:27 29.09.2021

    Tak v RF se hlavně odhady počtů muslimů pohybují u čísla 20 milionů, tedy nikoli 10 % ale podstatně více. A navíc jestli je něco třeba brát v potaz, tak leda to, že ten ...Zobrazit celý příspěvek

    Tak v RF se hlavně odhady počtů muslimů pohybují u čísla 20 milionů, tedy nikoli 10 % ale podstatně více. A navíc jestli je něco třeba brát v potaz, tak leda to, že ten "historický muslim" je dnes často současný mafián, kterému "přítel" kadyrov zlegalizoval mnohoženství a šaríju. Jinými slovy rozdíl v "radikalismu" ruských muslimů spočívá především v přítomnosti cenzury v ruském zpravodajství. Nemluvě o tom, že "Rus" určitě nemá dvě děti. Rus (rozuměj průměrný obyvatel Ruska včetně toho muslima s osmi) má 1,57. Kolik asi zbyde na etnické rusy, když se odečtou ti muslimové s osmi?Skrýt celý příspěvek

  • lorgarius
   08:12 30.09.2021

   hm tak sme sa dozvedeli aky filter pri pcku pouzivas :) .

   hm tak sme sa dozvedeli aky filter pri pcku pouzivas :) .

Načítám diskuzi...