Věk ocelové rakety Starship

Věk ocelové rakety Starship
První testovací let technologického demonstrátoru rakety Starship / SpaceX (Zvětšit)

Nová raketa Starship je zatím v pomyslných plenkách. Kdyby byla batoletem, učila by se sotva chodit. I tak ale Americe slibuje éru letové dominance, kterou za 65 let kosmického věku ještě nikdo nedisponoval. Všechny takové dominance samozřejmě dříve nebo později pominou; tak například zmíněné Spojené státy už dávno nejsou tou velmocí ve výrobě automobilů, jakou byly za časů Henryho Forda a jeho Modelu T. Hlavní otázkou je, jak dokáží tu dočasnou dominanci využít.

Starship má nakročeno k tomu, získat hned několik prvenství. Nejsilnější raketa všech dob, první kompletně znovupoužitelný systém, první komerční raketa létající na metan místo tradičnějších paliv, jakými jsou vodík a RP-1. (Zde ji mohou předběhnout Číňané se svým experimentálním modelem Zhuque-2, který jim ovšem při prvním letu v prosinci 2022 rovněž havaroval.) A také první raketa postavená z nerezové oceli, materiálu, který pro svoji vysokou hustotu dosud stál stranou zájmu raketových konstruktérů.

O této volbě už můžeme říci teď, že se osvědčila. Ocel je sice poměrně těžká, ale také velice odolná vůči namáhání, a bylo to vidět i ve chvíli, kdy se první testovací let Starshipu blížil ke svému předčasnému konci. Ačkoliv se neovladatelná raketa, letící rychlostí cca 2000 km/h, točila v poměrně hustém vzduchu (nacházela se v nižší poloze, než kde měla podle letového plánu být), zůstávala stále ještě pohromadě. Nakonec bylo nutné ji zničit na dálku výbušným systémem FTS. Aerodynamické síly, které na ni v tu chvíli působily v různých anomálních směrech, přitom musely být gigantické. Strukturálně slabší plavidlo z hliníkových slitin, které jsou v leteckém a kosmickém průmyslu běžné, by takové síly patrně roztrhaly na kusy samy o sobě, i bez použití výbušnin. (To byl i případ raketoplánu Challenger roku 1986. Příčinou rozpadu samotného orbiteru byla extrémní aerodynamická zátěž poté, co se stroj následkem ztráty integrity hlavní nádrže odchýlil z předepsané polohy.)

Skutečná výhoda systému Starship má ale ležet v tom samém, v čem ležela právě výhoda Fordova Modelu T. Výroba a provoz této rakety mají být levné, dokonce extrémně levné, o několik řádů levnější než například měsíční raketa Saturn V, které se nakonec Spojené státy i po spektakulárních letech na Měsíc musely vzdát kvůli enormním finančním nákladům. Současným etalonem solidní ceny je Falcon 9, provozovaný toutéž firmou SpaceX, ale i vůči němu má být Starship laciný. Falconem 9 dopravíte jeden kilogramu nákladu na oběžnou dráhu od nějakých zhruba 70 000 Kč výše, podobný náklad by francouzská raketa Ariane 5 přepravila zhruba čtyřikrát dráž. Ambicí projektu Starship je ale umazat ze současné sedmdesátitisícové etikety jednu nulu.

Nízká cena létání na orbitu, ve kterou Muskovi inženýři doufají, není fantasmagorie, ale plán založený na několika faktorech. Velkou výhodou je právě použitý materiál, nerezová ocel, která je poměrně levná. Přiměřeně levné jsou i stroje k jejímu obrábění a také pracovní síla; lidí, kteří umějí opracovávat ocel, je na světě dost, a tudíž si nemohou říci o příliš tučný plat. Totéž platí o metanu, který je velmi nenáročný na obsluhu (na rozdíl od často opěvovaného vodíku!). V podstatě je to zemní plyn a kolem zemního plynu existuje rozsáhlá infrastruktura a know-how, protože jej využíváme v mnoha jiných průmyslových i domácnostních aplikacích. Každý let Starshipu spotřebuje cca 4500 tun pohonných hmot (metanu a kyslíku), ale i toto obrovské množství chemikálií by mělo vyjít na pouhý jeden milion dolarů, což je ve srovnání s běžnými náklady na vzlet do vesmíru skoro zaokrouhlovací chyba.

Hlavním trumfem, kterým Starship disponuje, má ale být kompletní znovupoužitelnost stroje. Náklady na výrobu jednoho nosiče (abychom byli přesní: v této konfiguraci bude určitě existovat podstatně méně velkých prvních stupňů, boosterů, než menších druhých stupňů, lodí) by se měly amortizovat napříč několika desítkami letů. Konstruktéři Starshipu se také snaží o to, aby opětovná příprava rakety na let po jejím návratu z vesmíru byla jednoduchá. Jedním z prokletí již nelétajícího raketoplánu byla extrémní tvarová různorodost dlaždiček, které tvořily jeho tepelný štít, a které se před každým novým vzletem musely, jedna po druhé, pěkně ručně prozkoumat a případně vyměnit; to trvalo několik týdnů. Tepelný štít Starshipu se skládá ze standardizovaných, vzájemně zaměnitelných keramických dlaždic, a jejich inspekce by měla probíhat převážně automaticky, za pomoci čidel.

Dosáhne-li Starship skutečně svého cíle a zlevní cestování do vesmíru o jeden řád, budou mít jeho provozovatelé k dispozici možnosti, jejichž důsledky si ještě ani neumíme představit; asi podobně, jako lidé před sto lety neměli představu, jak moc (v dobrém i ve zlém) změní životy budoucích generací masový automobilismus. S dostatečně levnými raketami budou moci Spojené státy vynést do vesmíru – jak na oběžnou dráhu, tak třeba na povrch Měsíce – daleko více vybavení a lidí. Dosavadní flotily satelitů se budou moci rozrůst na desetitisícová „hejna“. A, samozřejmě, část těchto satelitů bude mít dvojí, nebo i zcela jednoznačně vojenské využití.

Tlak takové konkurence povede jiné státy k nutnosti modernizovat svoje vlastní kosmické programy. Obří a neefektivní podniky typu Arianespace, optimalizované pro několik vzletů za rok, se ocitnou pod silným tlakem ze strany svých provozovatelů. Státy jako Francie či Japonsko si budou chtít za každou cenu zachovat možnost nezávislého přístupu do vesmíru. Ale budou-li náklady na toto privilegium zcela neúměrné nákladům na provoz Starshipu, bude to u daňových poplatníků nutně vzbuzovat otázku, co se tedy vlastně „doma“ dělá špatně. Čína se na nespokojenost voličů ohlížet nemusí, ale o to více bude motivována nezaostat za Američany z hlediska celkové letové a nákladní kapacity; vesmír je příliš důležité hřiště na to, aby jej bez boje přenechala svému protivníkovi. (Nakolik se v poválečném světě bude dařit ruskému kosmickému programu, dříve velmi silnému, je velmi zajímavá otázka.) To znamená, že se bude létat čím dál častěji a s čím dál většími náklady.

Až dnes večer zapadne slunce, podívejte se pořádně na oblohu. Zatím na ní drtivě převažují přirozené zdroje světla - hvězdy, desítky a stovky světelných let vzdálené. Ale před pár dny začal věk ocelové rakety, a v historicky krátké době bude na oběžných drahách nad našimi hlavami „pěkně těsno“.

Nahlásit chybu v článku


Související články

Úspěšný test raketového demonstrátoru SN8 od společnosti SpaceX

Společnost SpaceX minulý týden úspěšně otestovala raketový technologický demonstrátor SN8 (Serial ...

PREMIUM Starship: První orbitální let ukazuje budoucnost vojenské přepravy

Americká společnost SpaceX chystá první demonstrační let orbitální lodi Starship a obřího prvního ...

SpaceX vyvine pro Pentagon planetární dopravní systém

Americká firma SpaceX získala další příjemnou finanční injekci – tentokrát 102 milionů dolarů od ...

PREMIUM Starshield: Vojenský Starlink od SpaceX

Firma SpaceX na platformě Starlink (Starlink v2.0) nabízí vojenským a vládním zákazníkům ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
  • Hope
    23:28 01.05.2023

    Saturn 5 letěl před 56 lety poprvé naprosto v pořádku a to bez počítačů, které má Musk dnes k dispozici. Na rampě chtěl ušetřit a nedošlo mu, že je potřeba ji postavit bytelně a ...Zobrazit celý příspěvek

    Saturn 5 letěl před 56 lety poprvé naprosto v pořádku a to bez počítačů, které má Musk dnes k dispozici. Na rampě chtěl ušetřit a nedošlo mu, že je potřeba ji postavit bytelně a hlavně chladit proudy vody, které mj. utlumí i obrovskou akustickou energii motorů.

    Pracuji na projektu rakety Šemík (výška 4 m, průměr 21 cm, max. tah 21 000 N, max rychlost Mach 5, max. zrychlení 17 g, doba tahu 15 s na TPH) pro vynášení amatérských družic CubeSAT 10x10x10x cm do výšky 100 km ;-). Raketa bude naváděna počítačem po zadané dráze vč. stabilizace rotace a návratu na místo vypuštění +- 5 km pomocí padáku v poslední fázi před přistáním.

    Jednou to Muskovi natřu :-).Skrýt celý příspěvek

    • darkstyle
      16:28 03.05.2023

      Super a koľko, že to mal motorov ten Saturn? Koľko stál jeden let a celkovo ten program s prirátaním inflácie?? Ono to ide 2 spôsobmi - buď testuješ o dušu na štandoch a v ...Zobrazit celý příspěvek

      Super a koľko, že to mal motorov ten Saturn? Koľko stál jeden let a celkovo ten program s prirátaním inflácie??

      Ono to ide 2 spôsobmi - buď testuješ o dušu na štandoch a v testovacom prostredí roky a potom prídeš s raketou, ktorá nemá žiadne alebo minimálne chyby. Kde prídeš o 0-2 rakety dokým začneš s vynášaním nákladov bezproblémovo..

      Stojí to obrovské peniaze - pretože dlhé roky zamestnávaš ľudí vo vývoji a postupne navyšuješ výrobné kapacity.. Tí ľudia vo výrobe sú pre teba "mŕtva záťaž" - pretože ich platíš oni vyrobia jednu vec a tá trávy dlhé mesiace až roky dokým zamestanci dostanú pokyn vyrobiť ďalšiu..


      Musíš taktiež výrobok patrične otestovať - a tak si prikúpiš halu a do nej vedátorov, ktorý ti to budú testovať..
      Po tom čo dokončíš testovanie a vývoj tak ti tá hala na 90% bude na dve veci a všetok čas a peniaze čo si doň dával a platil výskumníkov vlastne už nepotrebuješ a je to pre teba ďalšia "mŕtva záťaž" - pretože tu halu nedáš len tak konkurencii však??

      Druhý spôsob ale Spacex:
      Vyrobíš oveľa väčší výrobný komplex ako v prvom prípade, ktorý bude neustále kontinuálne vyrábať raketu.. samozrejme postupne (najprv len motor, potom nádrže a podobne).
      Vždy keď výroba vyhlási, že niečo zvládla - tak to dáš otestovať oveľa menšiemu počtu ľudí a oveľa kratšie.. rovno to pošleš hore a uvidíš ako sa to bude správať..

      Takže máš oveľa viac výrobných pracovníkov no tým dávaš neustále prácu a hlavne sa neustále zdokonaľujú vo svojej práci. Ich prácu "kontroluje" oveľa menší počet výskumníkov..

      Výsledkom sú dve veci:
      1. prístup - máš svoj prototyp no nevieš urobiť viac ako 1-2 štarty ročne - pretože nemáš výrobnú anabázu a máš menší počet pracovníkov výroby.
      Na druhú stranu vieš o lodi na mm presne všetko a máš celkom dosť vedátorov a teraz čo s nimi?
      Prepustíš a ty pôjdu ku konkurencií..

      2. prístup - keď po sérií neúspechov konečne dokončíš loď tak vieš okamžite chrliť rakety
      Máš menší tým výskumníkov, ktorých pravdepodobne presunieš na iný projekt..

      Celkovo sa ukazuje, že je druhý spôsob paradoxne rýchlejší a lacnejší - teda nechávať rakety vybuchovať ako si všetko vypiplať v testovacom prostredí..

      Na obe potrebuješ jedno - peniaze :)Skrýt celý příspěvek

  • RiMr71
    18:50 30.04.2023

    Musk o prvním startu SHS
    https://twitter.com/thesheetzt...

    Musk o prvním startu SHS
    https://twitter.com/thesheetzt...

  • Jan Grohmann
    22:23 26.04.2023

    Perfektní video, kde se vysvětluje způsob výroby Starship. Musk nevyvíjí rakety, ale systémy na výrobu raket. Velkého počtu raket.
    https://www.youtube.com/watch?...

    Perfektní video, kde se vysvětluje způsob výroby Starship. Musk nevyvíjí rakety, ale systémy na výrobu raket. Velkého počtu raket.
    https://www.youtube.com/watch?...

  • ABC123
    16:59 26.04.2023

    Len taka poznamocka k ceste ludi na Mars. Aj keby bola k dispozicii raketa hned zajtra, tak tam poleti len samovrah ( nerozporujem, ze takych mozu hladat...). Podrobny clanok ...Zobrazit celý příspěvek

    Len taka poznamocka k ceste ludi na Mars. Aj keby bola k dispozicii raketa hned zajtra, tak tam poleti len samovrah ( nerozporujem, ze takych mozu hladat...).

    Podrobny clanok tu. Vymýšľa sa všeličo ale aj tak sa v zavere konstatuje:
    I přes snížení efektivní dávky pomocí stínění a dalšími popsanými opatřeními bude nutné se v případě letu na Mars přiblížit k hodnotě jednoho sievertu.

    https://kosmonautix.cz/2021/06...

    https://ct24.ceskatelevize.cz/... Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
      17:52 26.04.2023

      Ono davka zareni je dana hodnotou*doba.
      Proto SpaceX planuje pohaneny let, tzn 50% raketa zrychluje, 50% brzdi. Tim se prave expozice zareni behem letu zasadne zkracuje.

      Ono davka zareni je dana hodnotou*doba.
      Proto SpaceX planuje pohaneny let, tzn 50% raketa zrychluje, 50% brzdi. Tim se prave expozice zareni behem letu zasadne zkracuje.

      • ABC123
        17:57 26.04.2023

        V tych clankoch sa ta doba letu riesi. A stale je to dlho...

        V tych clankoch sa ta doba letu riesi. A stale je to dlho...

        • Jirosi
          19:23 26.04.2023

          Tak let na takovou vzdalenost bude vzdy mit rizika.

          Tak let na takovou vzdalenost bude vzdy mit rizika.

      • Arccos
        13:33 27.04.2023

        To slyším prvně, že by měl být let po celou dobu letu motorický, a silně o tom pochybuji.

        To slyším prvně, že by měl být let po celou dobu letu motorický, a silně o tom pochybuji.

        • Jirosi
          14:00 27.04.2023

          Celou dobu asi ne, ale spise slo o princip. Proto se resila starship.

          Celou dobu asi ne, ale spise slo o princip. Proto se resila starship.

    • Longsword
      18:39 26.04.2023

      Proto se řeší atomový pohon, kdy by takový let trval jen cca 45 dní. V nejbližší době by se měl testovat první (neletový) prototyp, takže do čtyř let může být takovýto "tahač" na ...Zobrazit celý příspěvek

      Proto se řeší atomový pohon, kdy by takový let trval jen cca 45 dní. V nejbližší době by se měl testovat první (neletový) prototyp, takže do čtyř let může být takovýto "tahač" na běžné dráze v malém provedení a do 2035 i v reálně použitelném pro celou expedici.
      NASA už kdysi o něčem takovém kdysi uvažovala, jen to nebylo v té době dostatečně technologicky zvládnuté (ale mám tucha, že pozemní testy už byly), dnes se objevují varianty, které kombinují dříve netušené možnosti a projekt DRACO má prozatím nejlepší předpoklady nezůstat jen na kreslících prknech. A tohle může nahoru vynést jak SLS, tak SHS.Skrýt celý příspěvek

      • Jirosi
        19:18 26.04.2023

        Atomovy = radiace... resit malo radiace vice radiaci?
        Pro sondy mozna, pro lidi to je dost problem.

        Atomovy = radiace... resit malo radiace vice radiaci?
        Pro sondy mozna, pro lidi to je dost problem.

        • Arccos
          13:32 27.04.2023

          To je nesmyslný náhled na tuto technologii. Jako kdyby ses bál ozáření v jaderné ponorce.

          To je nesmyslný náhled na tuto technologii. Jako kdyby ses bál ozáření v jaderné ponorce.

          • Jirosi
            14:05 27.04.2023

            Jaderna ponorka tisice tun,... vesmitnw lod cim lehci tim lepsi...

            Jaderna ponorka tisice tun,... vesmitnw lod cim lehci tim lepsi...

          • Badysak
            16:55 27.04.2023

            To platilo v době kdy let do vesmíru stál hausnumera. Nakonec mužou vyrobit lego a meziplanetární plavidlo složit nahoře pochybuju, že v ní lidi budou sedet 4 roky v kuse a bude ...Zobrazit celý příspěvek

            To platilo v době kdy let do vesmíru stál hausnumera. Nakonec mužou vyrobit lego a meziplanetární plavidlo složit nahoře pochybuju, že v ní lidi budou sedet 4 roky v kuse a bude menší než ISS.Skrýt celý příspěvek

          • Horny
            17:06 28.04.2023

            Jirosi - teď už ale s odpuštěním plácáš blbosti a je vidět, že o problematice vůbec nic nevíš. Připomínáš tím všechny ty dutohlavy, kteří protestují proti kosmonautice, protože "ty ...Zobrazit celý příspěvek

            Jirosi - teď už ale s odpuštěním plácáš blbosti a je vidět, že o problematice vůbec nic nevíš.
            Připomínáš tím všechny ty dutohlavy, kteří protestují proti kosmonautice, protože "ty rakety přece vypouštějí spoustu CO2", nebo ony prosťáčky, kteří byli schopni po demonstračním letu Falconu Heavy nadávat Muskovi za "znečišťování životního prostředí" (myšleno tím Tesla Roadstrem :QD ).

            Takže pro tvoji informaci - celý vesmír je PLNÝ radiace, zejména na přímém slunečním světle. A kosmické lodi musejí být proti této hrozbě stíněné. A na to fakt nepotřebuješ tisíce tun kovu "jako na jaderné ponorce".

            Jaderný motor má hlavní "vadu" v tom, že emise, které z něj vychází jsou radioaktivní. Proto je v atmosféře nepoužitelný a proto byl také ukončen jeho vývoj v šedesátých letech.
            Naproti tomu, jeho použití v kosmu je naprosto v pohodě, tam se totiž ta trocha radiace navíc ztratí jako nic a ani tam není žádná atmosféra, nebo ekosystém, kterým by hrozila kontaminace.

            Ostínění od modulů s posádkou je pak poměrně snadno realizovatelné. Jaderný motor má naopak potenciál zkrátit pobyt lodi v meziplanetárním prostoru a tak snížit celkovou dávku záření, kterou posádka během letu dostane.Skrýt celý příspěvek

          • Jirosi
            17:36 28.04.2023

            Badysak: To plavidlo se bude muset nejen slozit, ale take natankovat. A cim tezsi, tim vice energie k uvedeni do pohybu, a nasledne k brzdeni. Bohuzel tuhle fyziku nelze ...Zobrazit celý příspěvek

            Badysak: To plavidlo se bude muset nejen slozit, ale take natankovat.
            A cim tezsi, tim vice energie k uvedeni do pohybu, a nasledne k brzdeni. Bohuzel tuhle fyziku nelze okecat.

            Horny: Tady ze sebe delate hlupaka vy.
            Kosmickce zareni je podstatne mensi riziko, nez trvale bezicic reaktor. Fakticky se resi jen prulev pasy kolem zeme treba pri ceste na mesic. Ale ty pasy jsou koncentroxane!
            Problem jsou i erupce slunce pro posadku na mezi planetarnim letu, opet uplne jinq uroven zareni nez, bezici reaktor pod zadkem posadky.

            Dalsi problem je jak tohle dostat na obeznou drahu.

            Ps: Tohle nejsilou zadne pseudo teorie, ale realne provlemy proc si nidko nedovoli riskovat misi v uplne jine cene, avy usetril pouzitim JZ.Skrýt celý příspěvek

          • Horny
            23:26 28.04.2023

            Jirosi - jen taková věcná připomínka - Van Allenovy pásy samozřejmě poskytují radiační stínění objektům na nízké oběžné dráze země. Nicméně za jejich hranicí, v meziplanetárním ...Zobrazit celý příspěvek

            Jirosi - jen taková věcná připomínka - Van Allenovy pásy samozřejmě poskytují radiační stínění objektům na nízké oběžné dráze země.
            Nicméně za jejich hranicí, v meziplanetárním prostoru je radiace podstatně vyšší.
            Dosud to moc nevadilo, protože kromě letů programu Apollo (8, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17) vlastně žádní lidé tohle "ochranné pásmo" neopustili. A i tyto lety byly záměrně plánované na období nižší sluneční aktivity.

            Ovšem let k Marsu, nebo i jinam bude trošku náročnější oříšek. Například Musk tvrdí, že Starship bude pro let na Mars vybavena radiačním krytem.
            Nicméně pokud se tento problém podaří vyřešit, což je docela pravděpodobné, je nějaké stínění reaktoru taktéž proveditelné.
            Kromě toho, Starship má mít nosnost okolo 100 tun, což by na vynesení takového systnému mělo pohodlně stačit.


            Už si konečně přiznej, že tvoje tvrzení, cit.: "Jaderna ponorka tisice tun,... vesmitnw lod cim lehci tim lepsi..." je naprosto mimo mísu.Skrýt celý příspěvek

          • Badysak
            02:37 29.04.2023

            Tohle není komerční výdělečný let , ale vědecká mise povezou tolik paliva kolik budou potřebovat ikdyby měli ze země startovat 20 jenom s palivem.

            Tohle není komerční výdělečný let , ale vědecká mise povezou tolik paliva kolik budou potřebovat ikdyby měli ze země startovat 20 jenom s palivem.

          • Jirosi
            13:33 29.04.2023

            Horny: Dalsi tema o kterem vite prd? Ty pasy koncetruji to zareni co je dle vas silnejsi mimo jejich ochrany efekt. Vsechny apolla jim proletaly. Ano, musi se resit radiace. Ale ...Zobrazit celý příspěvek

            Horny: Dalsi tema o kterem vite prd?

            Ty pasy koncetruji to zareni co je dle vas silnejsi mimo jejich ochrany efekt. Vsechny apolla jim proletaly.

            Ano, musi se resit radiace. Ale nizke intenzity. Ani, radiaci slunecni erupce nejsme schopni efektivne resit. Na toz primo JZ.
            500tun ma jen viko reaktoru JE..
            Ne, tohle realne resit nelze. Nidko tam nebude davat radiacni stit z vetsi hmotnosti nez zbytek lodi.

            ISS ma 450t, a to tam neni z pohledu letu na "mars" skoro nic.
            Takze, ne radiacni stit pro reaktor tam proste nebude.

            Badysak: Vy zijete v nake bubline, kde maji vedecke projekty bjanko sek?
            Vedecke projekty pocitaji hmotnost/naklady jeste vice nez bezne. A podku lze letet bez JZ za mensi naklady/bezpecnost. Tak ho tam nikdo neda.
            Ps: Proc podle vas skoncily mise apollo (ze by penize?)Skrýt celý příspěvek

          • Badysak
            14:51 29.04.2023

            Apollo byl mnoholetý projekt a nelétal za Muskovy ceny. A o jakém víku reaktoru mluvíte jako že tam dají 1000 megawatový reaktor? Z extremu do extremu což.

            Apollo byl mnoholetý projekt a nelétal za Muskovy ceny. A o jakém víku reaktoru mluvíte jako že tam dají 1000 megawatový reaktor? Z extremu do extremu což.

          • Jirosi
            20:53 29.04.2023

            Badysak: Funkcni reaktor produkuje zareni, krom toho jaderny raketovy motor potrebuje jeste to vstupni palivo. Jak tu uz nekdo zminil. Podku chcete urychlit neco ve vesmiru, pak ...Zobrazit celý příspěvek

            Badysak: Funkcni reaktor produkuje zareni, krom toho jaderny raketovy motor potrebuje jeste to vstupni palivo. Jak tu uz nekdo zminil.

            Podku chcete urychlit neco ve vesmiru, pak plati zakladni fyzikani zakony. Tezsi lod = cice paliva na stejnou rychlost. A vzhledem k tomu, ze zdroj paliva ma stel "objem", tak to bude velka lod. K tomu hmotnost reaktoru+stineni. A ten reaktor opravdu nebude zadny drobek.

            Viz. Vykon 1-1,5MW mel prvni motor, vsechny dalsi uz meli vetsi vykon. Pro predsravu je 1/2 vykony bloku v JETE.
            https://mek.kosmo.cz/zaklady/r... Skrýt celý příspěvek

          • Jirosi
            21:27 29.04.2023

            1000-1500MW.

            1000-1500MW.

          • Badysak
            02:55 30.04.2023

            https://mek.kosmo.cz/zaklady/r... JRM s plynnou aktivní zónou značné hmotnosti reaktoru, která činí asi 45 000 kg. Jaderné raketové motory mají mnohem vetší ...Zobrazit celý příspěvek

            https://mek.kosmo.cz/zaklady/r...
            JRM s plynnou aktivní zónou
            značné hmotnosti reaktoru, která činí asi 45 000 kg.

            Jaderné raketové motory mají mnohem vetší výkon/účinnost tudíž jich je potřeba méně tudáž spotřebují méně paliva.
            Pokud dokázali v 60 letech vyrobit funkční motory jáké budou možnosti dnes při materialovém pokroku.Skrýt celý příspěvek

          • Jirosi
            07:12 30.04.2023

            Badysak: "Vzhledem k vyšším výkonům, které termální JRM mohou poskytnout ve srovnání s chemickým raketovým pohonem je zřejmé, že mohou být používány v řadě nepilotovaných i ...Zobrazit celý příspěvek

            Badysak: "Vzhledem k vyšším výkonům, které termální JRM mohou poskytnout ve srovnání s chemickým raketovým pohonem je zřejmé, že mohou být používány v řadě nepilotovaných i případných pilotovaných misí v rámci naší sluneční soustavy. "

            Dalsi co ma problem si precist vlastni odkaz?
            Primarne se ucazuje pro nepilotovane lety (proc asi..)
            Lze je pouzit i pro pipotovane lety, ale je potreba vyresit dalsi problemy, hadejte jake...

            Kdyby nemeli lepsi impusl, neprinasely by zadne zlepseni!.

            SpaceX uvazuje o delce lety na mars o stejnych casech s chemickymi motory jako u jadernych.
            Ps: Hmotnost raketopanu i znakladmem byla 115t!Skrýt celý příspěvek

          • Badysak
            02:43 01.05.2023

            Nevým kdo tady neumí číst. Vzhledem k vyšším výkonům, které termální JRM mohou poskytnout ve srovnání s chemickým raketovým pohonem je zřejmé, že mohou být používány v řadě ...Zobrazit celý příspěvek

            Nevým kdo tady neumí číst.

            Vzhledem k vyšším výkonům, které termální JRM mohou poskytnout ve srovnání s chemickým raketovým pohonem je zřejmé, že mohou být používány v řadě nepilotovaných i případných pilotovaných misí v rámci naší sluneční soustavy.

            Ad váha mortoru
            Ovšem tento program byl zastaven v roce 1993, kdy zájem o SDI poklesl. Nepodařilo se tedy vyzkoušet připravovaný prototyp, který měl dosáhnout 800 kg celkové hmotnosti motoru včetně turbočerpadla kapalného vodíku, celkového tahu 200 kN s měrným impulsem 10 kNs/kg a s poměrem tah/hmotnost = 400 N/kg. Z klidu na plný výkon měl motor přejít za 2 s.

            Přes zastavení tohoto projektu se však pracovníci společnosti Plus Ultra Technologies ve spolupráci Brookhaven National Laboratory v New Yorku pokračovali ve vylepšování konstrukce reaktoru PBR, neboť i přes lepší technické parametry oproti projektu NERVA se jeho hmotnost stále zdá být ještě značná. Proto je v současné době koncepce reaktoru PBR modifikována tak, aby hmotnost PBR byla z 800 kg snížena na 200 kg při přibližném zachování ostatních výhodných parametrů

            PS raketoplán byl navržen pro návratové mise do zemské atmosféry má plno mrtvé váhy a 115 tun je návratová hmotnost do atmosféry s max nákladem ne startovní.Skrýt celý příspěvek

      • ABC123
        19:28 26.04.2023

        Áno, ale je to este na dlho. A ma to svoje muchy. Dam tu jeden koment z diskusie na osel.cz : Méně nadějí bych vkládal Pavel Nedbal,2020-02-28 15:46:58 do tohoto typu pohonu. ...Zobrazit celý příspěvek

        Áno, ale je to este na dlho. A ma to svoje muchy. Dam tu jeden koment z diskusie na osel.cz :

        Méně nadějí bych vkládal

        Pavel Nedbal,2020-02-28 15:46:58

        do tohoto typu pohonu. Už to tu bylo, viz projekt NERVA. Nejde o nic jiného, nežli ohřívání pracovní látky v trysce (logicky vodíku) jinak, než spalováním s okysličovadlem (kyslík, o něco lépe fluor).
        Výhody: výtoková rychlost je ve zjednodušení úměrná odmocnině podílu pracovní teploty/molekulární hmotnosti. Vodík má 2, voda 18 (ve skutečnosti se pro kyslíkovodíkovou reakci používá vyšší podíl vodíku i za cenu nižší teploty, nižší průměrná molekulární hmotnost dá lepší impuls). Takže s čistým vodíkem ohřívaným jinak, než spalováním, je skutečně impuls z tohoto hlediska výrazně lepší.
        Negativa: ale zase přijatelnou konstrukcí reaktoru nedosáhneme tak vysokou teplotu, ani přestup tepla z reaktoru do vodíku nebude ideální. Ale nešť, výsledkem je skutečně výrazně vyšší výtoková rychlost. Bohužel také reaktor bude mít, pokud chceme vyšší výkon, poměrně značnou hmotnost. Dalším problémem je odstínění od radiace, neuvažuji vůbec pro pilotované lety, ale i elektronice bude vyšší dávka záření vadit. Ale zásadní vada je - jakmile dojde vodíkové palivo, reaktor se pravděpodobně roztaví, nebude jak zbytkové teplo uchladit. Rozhodně nepůjde o znovupoužitelnou věc. A ponechání takového tělesa na dráze kolem Země, to si asi nikdo nedovolí. Takže jedinou aplikaci vidím na počáteční pořádné urychlení sondy do vzdálených oblastí sluneční soustavy, viz třeba průletovou k Uranu či Neptunu, nebo na dohánění Oumuamua. A nebo dotáhnout něco těžšího k Měsíci či Marsu a zbavit se pohonné jednotky uděláním nového malého radioaktivního kráteru.

        https://www.osel.cz/11054-proj... Skrýt celý příspěvek

  • Roland
    12:36 26.04.2023

    Když jeden samotný expert předběhne roskosmos…

    Když jeden samotný expert předběhne roskosmos…

  • Анатолий
    15:22 25.04.2023

    Tady budou dizlajky, ale jenom přidám svůj komentář, že věřit jakýmkoliv slovům zakladateli SpaceX, o budoucnosti SpaceX, je hloupost, jelikož tento člověk je notorický ...Zobrazit celý příspěvek

    Tady budou dizlajky, ale jenom přidám svůj komentář, že věřit jakýmkoliv slovům zakladateli SpaceX, o budoucnosti SpaceX, je hloupost, jelikož tento člověk je notorický lhář.
    Většina toho co říká o svých projektech, je jen nafukování akcií Tesly a The Boring company tak, aby je pak mohl prodat za peníze a koupit např. Twitter... (o čemž samozřejmě také lhal, když říkal že svoje akcie Tesly nikdy nebude prodávát)
    Podle tohoto člověka, už jsme do Marsu měli dávno lítat, a Tesla měla vyrobit miliony automatických Taxi bez řidiče, a to dodnes v Tesle není nic zdaleka podobného automatickému řízení.
    https://www.youtube.com/watch?...
    Přičemž, jsou to často opravdu žvásty, jako tunely co vyplatí samy sebe, tím že bude prodávat cihly z hlíny, nebo fotovoltaické články, co se zahřívají v zimě aby roztál sníh. Občas to lhaní zachází tak daleko, že na scéně před lidmi představuje fejkovou automatickou výměnu baterie Tesly za 90 sekund, i když nic takového neexistuje, a vyměnit baterii u Tesly je stejné jako vyměnit motor u auta obecně. - No podívejte se na ten YouTube kanál pokud mi nevěříte
    Ostatní fejkové projekty které nikam nevedou jako Hyperloop, nebo Teslabot mu dělají různí studenti z škol po světě, jako studenstké projekty.
    PS. ano, SpaceX není Tesla, SpaceX je financována úřadem USA, a je skutečně revoluční, Musk toho prostě zneužívá aby si stavěl obraz génia ve všech odvětvích inženýrství.Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
      17:30 25.04.2023

      Vy si asi nepamatujete, svet pred "Muskem". To, ze mu neco nevyjde, ma sverazne styl planovani, nic nemeni na jeho zasluhach. Uz jen to, ze dokazal, ze iv puvodnim case silene ...Zobrazit celý příspěvek

      Vy si asi nepamatujete, svet pred "Muskem".

      To, ze mu neco nevyjde, ma sverazne styl planovani, nic nemeni na jeho zasluhach.
      Uz jen to, ze dokazal, ze iv puvodnim case silene myslenky jde dotahnout do komerne uspesnych produktu otevrelo cestu k financim pro spoustu dalsich snilku.Skrýt celý příspěvek

      • leir
        18:07 25.04.2023

        Pamatujeme. Změnila se geopolitická situace.

        Pamatujeme. Změnila se geopolitická situace.

        • Jirosi
          18:33 25.04.2023

          Sved pred Muskem je svet roku 2000. Jak se tehdy zmenila geopoliticka situace?

          Paypal 1998 / SpaceX 2002 /Tesla 2003

          Sved pred Muskem je svet roku 2000. Jak se tehdy zmenila geopoliticka situace?

          Paypal 1998 / SpaceX 2002 /Tesla 2003

          • Jirosi
            18:33 25.04.2023

            *Svet

            *Svet

          • Анатолий
            21:45 25.04.2023

            Tak a co tedy přesně průlomového přinesla Tesla?

            Tak a co tedy přesně průlomového přinesla Tesla?

          • sgaba
            08:35 26.04.2023

            Анатолий: Úplně vše.

            Анатолий: Úplně vše.

          • Анатолий
            17:36 26.04.2023

            :)

            :)

          • leir
            08:03 03.05.2023

            Nic z toho není samo o sobě “přelomové”, žádný princip ničeho z toho nevymyslel Musk. Buď to koupil nebo okopíroval. Pouze si dovedl zajistit lepší financování než ostatní -> ...Zobrazit celý příspěvek

            Nic z toho není samo o sobě “přelomové”, žádný princip ničeho z toho nevymyslel Musk. Buď to koupil nebo okopíroval.

            Pouze si dovedl zajistit lepší financování než ostatní -> zjevně všem investorům ostudněji lhal než všichni ostatní.Skrýt celý příspěvek

      • Анатолий
        18:16 25.04.2023

        Když člověk v 2016 roce říká, že autonomní Tesla 2016 jezdí 10krát bezpečněji než člověk, což není zdaleka pravda ani teď - to nevyšlo? Když člověk v 2019 roce říká, že Tesla v ...Zobrazit celý příspěvek

        Když člověk v 2016 roce říká, že autonomní Tesla 2016 jezdí 10krát bezpečněji než člověk, což není zdaleka pravda ani teď - to nevyšlo?
        Když člověk v 2019 roce říká, že Tesla v 2020 roce bude vypouštět minimálně milion autonomních taxi, s 100% garantovaným profitem (že ano, mám zázračnou technologii, se kterou budu mít obrovský profit, určitě jí hned prodám malým podnikatelům...), což zřejmě už tehdy věděl že není pravda, ale investoři mu to spolknuli - to se nepodařilo?

        To je prostě jako film vlk z volstreet, jestli jste viděl ten film, to je Elon Musk, a daleko nejen s auty.Skrýt celý příspěvek

        • Jirosi
          18:30 25.04.2023

          Tak jste nasel 2 vyroky.. Vy jste samozdrejme nikdy nerekl neco, co se vam nepodarilo. Ty vyroky jsou z doby, kdy uz bylo davno zname, ze terminy mu delaji problem. To se ...Zobrazit celý příspěvek

          Tak jste nasel 2 vyroky..
          Vy jste samozdrejme nikdy nerekl neco, co se vam nepodarilo.
          Ty vyroky jsou z doby, kdy uz bylo davno zname, ze terminy mu delaji problem. To se projevilo uz nekde u prvnich letu Falconu, nebo prvniho vozu Tesly.
          A co ty co splnil, ty vam vypadly?
          Extremni pokes nakladu na lety do vesmiru+spolehlivost. Vyroba levneho BEV, miliony vyrobenych prodanych BEV atd.

          Zkuste si projit jake sliby davali jini velikani v minulosti. Mozna se budete trošku divit.Skrýt celý příspěvek

          • Анатолий
            21:14 25.04.2023

            Ale jaké dva, řekl jsem už minumum 5 příkladů. A ty příklady furt vyvrátit nemůžete, a když člověk písemně přísahá, že nebude klamat investory, potom jim říká že nebude prodávat ...Zobrazit celý příspěvek

            Ale jaké dva, řekl jsem už minumum 5 příkladů. A ty příklady furt vyvrátit nemůžete, a když člověk písemně přísahá, že nebude klamat investory, potom jim říká že nebude prodávat svůj podíl Tesly, - prodá ho, znovu lže že je to naposled - a po té opět prodá dalších 15 miliónů, to nejde nazvat jinak než podvodem.
            A je to jen příklad, on má takové výroky pořád a ještě se tam nedotknuli manipulací Muska s kryptoměnami a td.Skrýt celý příspěvek

          • Mortles
            09:14 26.04.2023

            Já se musím zastat Anatolije: Musk lže jako když tiskne a lidi mu to žerou i s navijákem. Opíjí důvěřivce rohlíkem a imidží extravagantního génia, zatímco prohlašuje věci, které ...Zobrazit celý příspěvek

            Já se musím zastat Anatolije: Musk lže jako když tiskne a lidi mu to žerou i s navijákem. Opíjí důvěřivce rohlíkem a imidží extravagantního génia, zatímco prohlašuje věci, které jsou fyzikálně nemožné a idiotické. Proto si zapamatujme:

            Hyperloop nikdy nebude existovat
            Tunelovací společnost nikdy nebude ve velkém hloubit tunely za babku
            SpaceX nikdy nepostaví milionové město na Marsu
            Bateriový náklaďák nebude nikdy cenově efektivnější než vlak

            Když na to kriticky smýšlející lidé začali přicházet, Musk se začal vlísávat těm, kteří kriticky smýšlející nejsou (voliči Trumpa), aby neztratil svou sektu. Proto opravdu nevěřte žádným animacím a obrázkům, věřte tomu, na co si u Muska můžete šáhnout, protože ten člověk je největší mystifikátor na planetě.Skrýt celý příspěvek

          • Jirosi
            14:05 26.04.2023

            Mozna si plete co slibil. Ze svym majetkem si kazdy muze delat co chce. Pokdu by se dopustil jak tvrdite podvodu, tak ti na niz se ho dopustil by ho davno zalovaly. Tedy ted jste ...Zobrazit celý příspěvek

            Mozna si plete co slibil.
            Ze svym majetkem si kazdy muze delat co chce. Pokdu by se dopustil jak tvrdite podvodu, tak ti na niz se ho dopustil by ho davno zalovaly.

            Tedy ted jste vlastně lhal vy. Tak jak se k tomu postavite...

            PS: Vsichni reditele takovych firem musi informovat o jejich cilech. A fakt zadna neuskutecni 100% danych cilu. Jenze, vy sledujete pouze Muska.


            Mortles: Myslovy firmy zivy zakaznici/investori. Nikoliv duverici.Skrýt celý příspěvek

        • darkstyle
          21:18 25.04.2023

          Anatólii Skúste si prosím preskrolovať na koniec diskusie kde pekne chronologicky uvádzam ako tiekli súkromné a verejné peniaze do vývoja Space X, ktoré jasné dokazujú, že Space X ...Zobrazit celý příspěvek

          Anatólii

          Skúste si prosím preskrolovať na koniec diskusie kde pekne chronologicky uvádzam ako tiekli súkromné a verejné peniaze do vývoja Space X, ktoré jasné dokazujú, že Space X je financovaná prevažne súkromným kapitálom.

          Najprv iba Muskovim a neskôr externým kde je štátne financovanie do 10% na vývoj rakiet.. potenciálu balné možno vzrastie na 15% ak by nepritieklo ani Penny zo súkromného čo bude asi blbosť..

          Mám to pekne odzrojované..

          Ak je Musk klamár čo je potom pán Bruno Tory - riaditeľ ULA, ktorý vyhlásil v roku cca 2006, že je znovupouzitelnosť rakety technický nezrealizovateľné.
          ULA je spoločný podnik Boeing a Lockheed Martin - dovtedy monopolistu na lety do vesmíru..

          Na každé klamstvo Musk-a Vám nájdem 10 klamstiev veľmi bohatých a úspešnuch ludí..

          Čo taký Bill Gates čo prehlásil, že 1MB pamäť nám bude stačiť večne (tu velkosť si nepamätám presne)

          A takto by sme mohli pokračovať..Skrýt celý příspěvek

          • Анатолий
            22:05 25.04.2023

            Nemyslel jsem tím financováním něco špatného, podle mě je to naopak dobrý znak, ale to je jiné... A co tím Bruno Tory získal? Že řekl že nejde udělat znovupoužitelná raketa? Je ...Zobrazit celý příspěvek

            Nemyslel jsem tím financováním něco špatného, podle mě je to naopak dobrý znak, ale to je jiné...
            A co tím Bruno Tory získal? Že řekl že nejde udělat znovupoužitelná raketa? Je rozdíl mezi chybným odhadem, a tím co dělá Musk, který chybné odhady uvádí úmyslně pořád, aby přiměl lidi investovat do něčeho, na co poté jednoduše zapomíná, nebo si hraje různě s publikou v Twiteru.
            Kde jsou ty elektrické náklaďáky, které už před lety mají 10krát bezpečnější jízdu než člověk?
            Jen doplním, v špičce kapitalizace svých podniků, v 2021, měl SpaceX pouze 15% z kapitálu Muska, 85% je nafouklá bublina Tesla. Ale to neznamená že prognózam o SpaceX je možné věřit.Skrýt celý příspěvek

          • darkstyle
            06:29 26.04.2023

            Celkovo Tesla v Autopolotovi je bezpečnejšia ako človek už dnes.. Neviem či 10-krat alebo 2-krat alebo 1000-krat.. Náklaďáky sa začnú vyrábať do roka.. Už na na je berú ...Zobrazit celý příspěvek

            Celkovo Tesla v Autopolotovi je bezpečnejšia ako človek už dnes..
            Neviem či 10-krat alebo 2-krat alebo 1000-krat..

            Náklaďáky sa začnú vyrábať do roka..
            Už na na je berú objednávky..

            Je kopec vecí čo povedal a sú..
            On má skôr problém s dodržiavaním termínov ako s realizáciou.. v nej je dosť tvrdohlavý..

            Prezradím ti - každý manažér tára dve na tri, aby ľudia kupovali jeho akcie.. nie je ani jeden čo by hovoril fakty..

            Len Musk-a počuť najviac..Skrýt celý příspěvek

          • sgaba
            08:48 26.04.2023

            ,,Čo taký Bill Gates čo prehlásil, že 1MB pamäť nám bude stačiť večne (tu velkosť si nepamätám presne)" Bylo to 640KB. A nejlepší na tom je, že to nikdy neřekl. Je to městská ...Zobrazit celý příspěvek

            ,,Čo taký Bill Gates čo prehlásil, že 1MB pamäť nám bude stačiť večne (tu velkosť si nepamätám presne)"

            Bylo to 640KB. A nejlepší na tom je, že to nikdy neřekl. Je to městská legenda.Skrýt celý příspěvek

          • Jirosi
            14:06 26.04.2023

            Tusite vubec, ze SpaceX neni kotovana na burze?

            Tusite vubec, ze SpaceX neni kotovana na burze?

          • Анатолий
            18:51 26.04.2023

            darkstyle: No a jen si to srovnejte s tím, co říkal na prezentaci 2017: - Náklaďáky se budou vyrábět v 2019 - Budou ekonomicky mnohem výhodnější než jakýkoliv diesel náklaďák - ...Zobrazit celý příspěvek

            darkstyle:
            No a jen si to srovnejte s tím, co říkal na prezentaci 2017:
            - Náklaďáky se budou vyrábět v 2019
            - Budou ekonomicky mnohem výhodnější než jakýkoliv diesel náklaďák
            - Právě teď jsou přesně 10 krát bezpečnější než člověk
            Skutečnost 2023:
            - Náklaďáky se začnou vyrábět až v 2023 (možná), i když dostal miliony dolarů z objednávek
            - Jsou horší než nejhorší náklaďák, jelikož nosí se sebou obrovskou baterii
            - Autopilot, i na Tesle, si dodnes nevšimne letadla na cestě

            A to není nějaká chyba nebo nadhodnocení, to on dělá konstantě, buď říká něco co neexistuje (autopilot Tesly v 2016, Teslarobot, automatická výměna baterijí, Tesla-taxi), nebo slibuje něco co určitě, řekl bych i fyzikálně, dokud nenajde zázračnou baterii, nebude moc splnit...

            Zdroje prezentací: https://www.youtube.com/watch?... Skrýt celý příspěvek

          • Jirosi
            19:29 26.04.2023

            Uz jste se vyporadal se svou lzi? Nekter veci jsou blbosti. Ale to byla i raketa ze schopnosti navratu, ekonomcke bev... Vymena bateri se ukazala jako kravina, ale vy to budete ...Zobrazit celý příspěvek

            Uz jste se vyporadal se svou lzi?

            Nekter veci jsou blbosti. Ale to byla i raketa ze schopnosti navratu, ekonomcke bev...

            Vymena bateri se ukazala jako kravina, ale vy to budete stale opakovat.

            Pro neho jsou neco priority (let na mars, masove bev), neco je na vedlejsi koleji. Kazda firma ma vize, a ne vsechny splni.

            I kdyz zacniu vyrabet kamion 2023, tak bude daleko pred konkurenci, a opravdu funkcni. Jenze, vy si zase vytahnete jednu vec, a na te se tocite.

            Mozna by to chtelo trosku sebereflexe, co jste dokazal v zivote vy.. kolik vasich tvrzeni se ukazalo pravdou.Skrýt celý příspěvek

          • darkstyle
            08:04 27.04.2023

            Anatómii Čo má spolocné fakt, že si Autopilot nevšne lietadlá s tým, že ľudia na Autopolotovi majú menej nehôd ako tí čo jazdia bez neho?? Plus je tam človek čo má zasiahnuť pre ...Zobrazit celý příspěvek

            Anatómii

            Čo má spolocné fakt, že si Autopilot nevšne lietadlá s tým, že ľudia na Autopolotovi majú menej nehôd ako tí čo jazdia bez neho??

            Plus je tam človek čo má zasiahnuť pre takéto extrémne málo vyslutujúce sa situácie..

            Ja ti neviem Anatoliii - jaz jazdím už dlho na aute, ale lietadlo som veru nestretol na diaľnici ale nehôd som videl mraky..

            Čo ešte nezvláda a je to možné vidieť omnoho častejšie sú blikajúce auta zachranných zložiek ak stoja na diaľnici..

            Je to známy fakt a v tom prípade by som prevzial kontrolu nad vozidlom a zabrzdil..

            Lenže sme pri diskusii o SpacaX a Starshipe hlavne..
            Tak sa toho držme..

            Btw: on povedal, že budú rámiky dajme tomu 2019 a je to posunuté na 2023.. tiež mu v Nemecku povedali, že bude fabrika 2020 ale mu ju povolili až 2022 spustiť..
            Takže mám vyvodiť z toho, že sú Nemci automaticky klamári?

            On tvrdil, že kamióny budú efektívnejšie ako diesel - len nespomenul kedy.. :)Skrýt celý příspěvek

        • sgaba
          08:37 26.04.2023

          ,,To je prostě jako film vlk z volstreet, jestli jste viděl ten film, to je Elon Musk, a daleko nejen s auty." To je nesmyl, ty akcie Tesly se výrazně zhodnotily. Nikdo neprodělal. Zobrazit celý příspěvek

          ,,To je prostě jako film vlk z volstreet, jestli jste viděl ten film, to je Elon Musk, a daleko nejen s auty."
          To je nesmyl, ty akcie Tesly se výrazně zhodnotily. Nikdo neprodělal.Skrýt celý příspěvek

    • PaSt
      20:48 25.04.2023

      Hrozně moc Vás asi zklamu, ale thunderf00t je taková obdoba Scotta Rittera nebo Jindry Rajchla, akorát jemu vadí Musk. Čísla, která uvádí, to je takové matlání "co se mi hodí, ...Zobrazit celý příspěvek

      Hrozně moc Vás asi zklamu, ale thunderf00t je taková obdoba Scotta Rittera nebo Jindry Rajchla, akorát jemu vadí Musk. Čísla, která uvádí, to je takové matlání "co se mi hodí, použiju dvakrát, co se nehodí, nezmíním". Kdyby byl tento "zdroj" střelcem, tak vysype zásobník do papíru a pak nakreslí terče.Skrýt celý příspěvek

      • Анатолий
        21:20 25.04.2023

        Tak to jste se asi díval na nějaká jiná videa, jelikož tady obyčejně nejde o čísla, ale o to že Musk prezentuje projekty, které nikdy nebudou realizované, nebo půjde o nějakou ...Zobrazit celý příspěvek

        Tak to jste se asi díval na nějaká jiná videa, jelikož tady obyčejně nejde o čísla, ale o to že Musk prezentuje projekty, které nikdy nebudou realizované, nebo půjde o nějakou směšnou napodobeninu, o 10 let po té co ji sliboval, bez charakteristik co sliboval.
        A jde tu o hodně velké peníze, jako 750 milionů dollarů, co dostal od New Yorské administrace na stavbu a stroje na fabriku solárních panelů, a pokud vím, dodnes to ještě není rozjetá a nemá tolik pracovních míst co sliboval.Skrýt celý příspěvek

        • darkstyle
          06:42 26.04.2023

          Čo som si čítal na Wiki tak sľuboval 1460 pracovníkov do apríla 2020 podľa zmluvy a dosiahol kótu 1500 vo februári 2020.. Takže to vlastne splnil.. Fabriku rozbehol a potom keď ...Zobrazit celý příspěvek

          Čo som si čítal na Wiki tak sľuboval 1460 pracovníkov do apríla 2020 podľa zmluvy a dosiahol kótu 1500 vo februári 2020..

          Takže to vlastne splnil..

          Fabriku rozbehol a potom keď prišiel Covid tak tam začal vyrábať ventilátory počas Covid-u lebo New York bolo mesto s najvyššou mortalitou na svete..

          Určite ich to preorientovanie výroby riadne zabrzdilo a určite počas Covid-u počet pracovníkov by sa znížil..

          Jedna vec je postaviť fabriku a druhá záujem kupujúcich o panely..Skrýt celý příspěvek

  • D.i.p
    19:54 24.04.2023

    Zůstaňte s nohama na zemi. Že Starship poveze v r. 2028 na Měsíc astronauty je úplnej nesmysl. Vždyť se jim to sotva odlepilo od země ani nedošlo k odpojení prvního stupně. Aby ...Zobrazit celý příspěvek

    Zůstaňte s nohama na zemi. Že Starship poveze v r. 2028 na Měsíc astronauty je úplnej nesmysl. Vždyť se jim to sotva odlepilo od země ani nedošlo k odpojení prvního stupně. Aby dosáhli cíle, co měli stanovený na tento let, tedy plácnout s tou lodí někam do Pacifiku, tak budou potřebovat tak tři neúspěšný testy, testy než se jim to skutečně podaří. Další tři než to dostanou na vyšší orbitu. Pak min. tři k Měsíci a až to bude fungovat tak tři lety na obkroužení Měsíce a testování návratu na Zem. To je aspoň dvanáct testů než si dovolej do toho posadit člověka. A to jen v případě, že vše půjde jak na drátkách bez nutnosti výrazně sáhnout do konceptu. V opačném případě se taky nemusí třeba tři roky vůbec testovat.Skrýt celý příspěvek

    • Poly
      20:24 24.04.2023

      Naopak se podařilo odlepit výborně. Problém s odpojením stupně je relativně malý problém. Proto vlastně SpaceX slavil. Ostatní vaše termíny jsou dohady, které nejsou ničím ...Zobrazit celý příspěvek

      Naopak se podařilo odlepit výborně. Problém s odpojením stupně je relativně malý problém. Proto vlastně SpaceX slavil.

      Ostatní vaše termíny jsou dohady, které nejsou ničím podložený. Orion letěl k měsíci pouze jednou a další mise bude a posádkou.

      Starship k měsíci s posádkou nepoletí do roku 2030 pokud se nic nezmění. Na testování má času habaděj.Skrýt celý příspěvek

      • D.i.p
        20:57 24.04.2023

        Do roku 2030 nepoletí s posádkou. To už tak bláhový tvrzení není. Většinou vše mívá zpoždění, takže to vidím tak na 2035 a nějaký masivnější užívání tak o pět let později. Jak jsem ...Zobrazit celý příspěvek

        Do roku 2030 nepoletí s posádkou. To už tak bláhový tvrzení není. Většinou vše mívá zpoždění, takže to vidím tak na 2035 a nějaký masivnější užívání tak o pět let později. Jak jsem psal níže 15 - 25 let, když to dobře půjde.Skrýt celý příspěvek

        • Poly
          23:11 24.04.2023

          A já jsem snad psal, že poletí s posádkou do roku 2030?

          A já jsem snad psal, že poletí s posádkou do roku 2030?

      • jozo
        23:06 24.04.2023

        Sa podivujem že prečo ľudia nie sú vôbec schopní chápať čo sa Muskovi podarilo. Ja ho teda nemusím. Najlepšie keď ho nevidím... Ale len ten let prvého stupňa bol úplny prevrat v ...Zobrazit celý příspěvek

        Sa podivujem že prečo ľudia nie sú vôbec schopní chápať čo sa Muskovi podarilo. Ja ho teda nemusím. Najlepšie keď ho nevidím... Ale len ten let prvého stupňa bol úplny prevrat v technológii kozmických letov. To sa ani nedá nazvať prvý stupeň ale samostatný raketový systém. S 32 motormi ktoré majú ovládateľný ťah a niektoré sa aj hýbu je ten 200 sekundový let absolútny zázrak techniky. Áno tá raketa je z lacných materiálov, ale dať na jeden stupeň toľko motorov a potom ich naučiť lietať je extrémne zložité. Sily ktoré tam pôsobia sú neustále na hranici možností daných materiálov a nechápem ako riadia tepelný manažment oblasti v ktorej pracujú tie motory.Skrýt celý příspěvek

        • D.i.p
          23:42 24.04.2023

          Netvrdím, že to není úspěch. Tvrdím, že je ještě k funkční raketě a lodi dlouhá cesta.

          Netvrdím, že to není úspěch. Tvrdím, že je ještě k funkční raketě a lodi dlouhá cesta.

          • darkstyle
            08:37 25.04.2023

            Reagujem k prvému príspevku.. To čo píšete kľudne môže byť pravda.. Prvých 6 letov môže trvať aj 2 roky.. (Kľudne aj 1.5 a kľudne aj 3).. Lenže ak raz dostanú raketu do vesmíru ...Zobrazit celý příspěvek

            Reagujem k prvému príspevku..

            To čo píšete kľudne môže byť pravda..

            Prvých 6 letov môže trvať aj 2 roky..
            (Kľudne aj 1.5 a kľudne aj 3)..

            Lenže ak raz dostanú raketu do vesmíru a dokážu s ňou pristáť naspäť na zem tak končí všetka sranda..

            Totižto behom 1.5-3 mesiacov spravia kľudne ďalšie 3 testy - tá raketa je stavaná na rýchle znovu použitie..

            Čo sa týka mesiaca - HLS bude špeciálna verzia Starship..
            Tá len vyletí na obežnú dráhu..
            Iné Starship ju dotankujú na orbite..
            Ona priletí k mesiacu a dostane sa na stabilnú obežnú dráhu..
            Posádka príde, prestúpi, raketa pristane, počká (alebo kľudne pôjde znova na orbit a vráti sa pre nich, túto casť si už dobre nepamätam) a vráti sa späť na tu obežnú dráhu..

            Žiadne testovanie vrátenia sa späť na Zem nebude v tomto programe..
            Takže raketa nebude potrebovať žiaden žiaruvzdorný štít = unesie tým viac - keďže žiadnu atmosféru prekonávať nebude a bude mať 6- krát menej práce s pristátím ako na Zem..

            Nemáte to naštudované a tvrdíte nezmysly..

            Pri HLS B sa vytvorí druhá raketa, ktorá sa bude aj vracať k obežnej dráhe na dotankovanie - je to len môj predpoklad pretože, sa v správach píše, že sa dá daľšia miliarda na misie Artemis 4 a ďalej..
            To dáva najväčší zmysel..
            To HLS B je ešte čerstvá vec z konca minulého roka..Skrýt celý příspěvek

        • Profesor
          15:16 25.04.2023

          A proč ne méně motorů s vyšším výkonem? To by mělo být spolehlivější.

          A proč ne méně motorů s vyšším výkonem? To by mělo být spolehlivější.

          • Jirosi
            17:23 25.04.2023

            Stejny postup jako u Falconu, kde se jim to osvedcilo.

            Stejny postup jako u Falconu, kde se jim to osvedcilo.

      • danny
        15:43 25.04.2023

        Problém je, že se neodlepil výborně. Space X to podává, jako problém s odpojením prvního stupně, ale hlavní problém je spíš v celé koncepci. Dle fotek 8 motorů nefungovalo, to není ...Zobrazit celý příspěvek

        Problém je, že se neodlepil výborně. Space X to podává, jako problém s odpojením prvního stupně, ale hlavní problém je spíš v celé koncepci. Dle fotek 8 motorů nefungovalo, to není dobrá vizitka bezproblémové práce prvního stupně, což naopak naznačuje, že synchronizace všech motorů, jejich plynulé zásobování palivem atd... je prostě extrémně náročná úloha. K "rychlému neplánovanému rozkladu" došlo o cca 10 mi níže, než byl pokus o odpojení prvního stupně plánován.
        Neříkám, že se jim tento problém nepovede vyřešit, ale nemá smysl ho bagatelizovat.Skrýt celý příspěvek

        • Jirosi
          17:24 25.04.2023

          Kolik raket jste videl letet, a nefungovalo jim "8" motoru?

          Kolik raket jste videl letet, a nefungovalo jim "8" motoru?

        • Josse
          21:25 25.04.2023

          Akorát ty motory byly z větší části poškozeny kusy betonu... takže problém není v motorech nebo raketě.

          Akorát ty motory byly z větší části poškozeny kusy betonu... takže problém není v motorech nebo raketě.

    • Eiffelos
      20:46 24.04.2023

      SLS udělal jeden test letecký automatický a druhý už bude s posádkou , zase tolik těch testů potřeba není, a další Super Heavy už jsou vyrobené, největší problém je ta vzletová ...Zobrazit celý příspěvek

      SLS udělal jeden test letecký automatický a druhý už bude s posádkou , zase tolik těch testů potřeba není, a další Super Heavy už jsou vyrobené, největší problém je ta vzletová plošina.Skrýt celý příspěvek

      • D.i.p
        21:01 24.04.2023

        Vzhledem k problému s motory, to není moc velká výhra, že je mají vyrobený. Ale jo, já tomu samozřejmě fandím, ale tak rychle jak si to tu mnozí malují, to určitě nepůjde.

        Vzhledem k problému s motory, to není moc velká výhra, že je mají vyrobený. Ale jo, já tomu samozřejmě fandím, ale tak rychle jak si to tu mnozí malují, to určitě nepůjde.

        • Jirosi
          21:22 24.04.2023

          Tak jedna vec je jaké terminy ubadi Musk, druha za jake podobne veci zvlada konkurence. Uvedomte si, ze jak pise kolega oni uz tam na ty rakety maji seriovou linku. Podobne jim ...Zobrazit celý příspěvek

          Tak jedna vec je jaké terminy ubadi Musk, druha za jake podobne veci zvlada konkurence.

          Uvedomte si, ze jak pise kolega oni uz tam na ty rakety maji seriovou linku.
          Podobne jim to fungovalo u predchozich raket.Skrýt celý příspěvek

          • Poly
            23:26 24.04.2023

            No především mají dost času. S posádkou ze Země na Měsíc nepoletí resp není žádný termín. Takže je to o tom mít těžký levný lifter a lander.

            No především mají dost času. S posádkou ze Země na Měsíc nepoletí resp není žádný termín. Takže je to o tom mít těžký levný lifter a lander.

          • Jirosi
            20:28 25.04.2023

            Poly: Tak oni se snazi udělat vse maximalne rychle z ohldem na finace, a bezpecnost.

            Pokud, se jim to podari nemu cakat na NASA. Mohou klidne letet sami..

            Poly: Tak oni se snazi udělat vse maximalne rychle z ohldem na finace, a bezpecnost.

            Pokud, se jim to podari nemu cakat na NASA. Mohou klidne letet sami..

        • darkstyle
          08:40 25.04.2023

          Ja problémy s motorom nevidím.. Vidím problém s ich zapalením.. Celá raketa je stavaná tak že 3 motory ak sa nezápalia tak svoju misiu zvládne.. Všetko je pekne zaistené.. Ako ...Zobrazit celý příspěvek

          Ja problémy s motorom nevidím..
          Vidím problém s ich zapalením..

          Celá raketa je stavaná tak že 3 motory ak sa nezápalia tak svoju misiu zvládne..
          Všetko je pekne zaistené..

          Ako vidno dokanca sa im v teste podarilo jeden motor zapáliť počas testu..

          Inak aj Atlas V dokázal neraz kompenzovať podobnú vec - takže to nie je žiadna novinka v raketovom priemysle..

          Vy vidíte, za všetkým problém pomaly neprekonateľného typu..Skrýt celý příspěvek

      • darkstyle
        08:26 25.04.2023

        Prečo by bola? Navoziť tam zem zasypať to a ide sa ďalej.. Veď ma boring company - to hádam zvládnu.. Prečo tam nedali tak ako na Capu (Caneveral) majú betónový odvadzač ...Zobrazit celý příspěvek

        Prečo by bola?

        Navoziť tam zem zasypať to a ide sa ďalej..
        Veď ma boring company - to hádam zvládnu..

        Prečo tam nedali tak ako na Capu (Caneveral) majú betónový odvadzač ohňa?

        Pretože stojí nemalé peniaze a pri explozií rakety po zapalení motorov by sa poškodil a jeho oprava by trvala 6-12 mesiacov..
        (NASA potrebovala keď Falcon 9 výbuchom pri plnení paliva vyše roka na to aby dala štartovacie plochu s tým odvádzacom vyše roka na opravy - NASA má však viac štartovacích plošín takže to až tak nevadilo)

        To mi nepríde ako rozumný spôsob rýchleho testovania - kráter sa dá oveľa rýchlejšie "opraviť"

        Kráteri uvidíme ešte zopár letov - dokým si nebudú istý, že majú pod kontrolou samotný štart a odlepenie sa zo zeme..

        Momentálne majú licenziu na 5 rokov len na suborbitálne vzlety - je dosť mozné, že dokým nedokončila suborbitálnu fázu testovania ani nič iné ako kráteri neuvidíme..

        Až potom príde ten odvádzač ohňa na scénu - to už sa budeme baviť a testoch rovno na orbitu a o pár týždňov už mesiac..Skrýt celý příspěvek

        • Takeda
          12:00 25.04.2023

          Odvod plamenů mají vymyšlený, ale mysleli si, že to ten speciální žáruvzdorný beton vydrží vzhledem k testům, co už dělali. Nevydržel. Mají v plánu jak rozstřikování vody (water ...Zobrazit celý příspěvek

          Odvod plamenů mají vymyšlený, ale mysleli si, že to ten speciální žáruvzdorný beton vydrží vzhledem k testům, co už dělali. Nevydržel.

          Mají v plánu jak rozstřikování vody (water deluge system) tak odvod plamenů - nevim z hlavy jak se to správně jmenuje česky - prostě flame diverter. Mluvili o ocelové desce s vodním chlazením.Skrýt celý příspěvek

          • Jirosi
            13:23 25.04.2023

            To strikani vody neni urcene na tlumeni zaru, ale hluku.

            To strikani vody neni urcene na tlumeni zaru, ale hluku.

          • Takeda
            14:21 25.04.2023

            Jistě, ale zaznamenal jsem, že chtějí ten flame diverter - nebo možná jen tu desku vespod (nenašel jsem zatím jaký to má mít tvar) chladit vodou.

            Jistě, ale zaznamenal jsem, že chtějí ten flame diverter - nebo možná jen tu desku vespod (nenašel jsem zatím jaký to má mít tvar) chladit vodou.

          • Shania
            17:18 25.04.2023

            daji tam vodou chalzeny ocelovy plat

            daji tam vodou chalzeny ocelovy plat

          • darkstyle
            21:28 25.04.2023

            Samozrejme, že majú - potom čo si budú istý, že sa vždy odlepia

            Nikdy to nebude 100%, ale take 2-3 štarty bez výbuchu pri zapálení motorov by mohli stačiť..

            Samozrejme, že majú - potom čo si budú istý, že sa vždy odlepia

            Nikdy to nebude 100%, ale take 2-3 štarty bez výbuchu pri zapálení motorov by mohli stačiť..

        • Marian Kechlibar
          08:54 26.04.2023

          Je to těsně u moře, tlačí se tam podzemní voda.

          Je to těsně u moře, tlačí se tam podzemní voda.

    • darkstyle
      08:35 25.04.2023

      .

      .

    • Takeda
      12:20 25.04.2023

      Já s Vámi úplně nesouhlasím. SpaceX jede kontinuální vývoj. Stále vylepšují všechno. Cílem je sériová výroba. Počty testovacích letů budou exponenciálně stoupat, jakmile odladěj ...Zobrazit celý příspěvek

      Já s Vámi úplně nesouhlasím. SpaceX jede kontinuální vývoj. Stále vylepšují všechno. Cílem je sériová výroba. Počty testovacích letů budou exponenciálně stoupat, jakmile odladěj stávající úzký hrdla a postupně snížej počet problémů o kterých zatím nevědí že je mají.

      Hezky je to vidět na testech Starship a jejího přistávacího manévru. Testy šly rychle po sobě, továrna chrlila jednu raketu za druhou.

      V Boca Chica testují Stage 0 (infrastrukturu pro vzlet) a na Canaveralu už stavějí druhou věž a čekají jak dopadnou tyhle testy, aby mohli stavět už odladěný stojan na raketu a water deluge system a flame diverter. Všechno proto, aby šly rakety rychle znovu použít.

      Třetí věž už je posvařovaná do segmentů nejspíš aby nahradila případný ztráty - který asi čekaj, vzhledem k tomu, že ty rakety chtěj chytat za letu do ramen na věži.

      Vedle roste další továrna na rakety. Takže budou moct jet 2 testovací kampaně naráz. Navíc na mysu Canaveral nebudou mít problém s povoleníma a podobně.Skrýt celý příspěvek

  • Jan Grohmann
    18:41 24.04.2023

    Co vše Starship přinese a změní, na to liská představivost nestačí. Vynesení nákladu bude tak levné, že každý z nás si bude moci dovolit například vlastní osobní cubesat (klidně i ...Zobrazit celý příspěvek

    Co vše Starship přinese a změní, na to liská představivost nestačí. Vynesení nákladu bude tak levné, že každý z nás si bude moci dovolit například vlastní osobní cubesat (klidně i obíhající Měsíc), případně střední školy, vesnice, města, průmyslové podniky, reklamní agentury.
    Takže výroba a prodej "fancy" cubesatů bude obrovský byznys. Podle mě si za chvíli vynesení cubesatů obeznáte i na Alze.
    Věřím, že se dočkáme i kontejnerizace dopravy zboží na Měsíc / Mars. Podobně jako to je u lodní dopravy. Budete chtít dodat zboží zákazníkům na Měsíc nebo Mars, tak si to necháte zabalit do "optimalizovaném starship kontejneru" na nějaké specializovaném místě v ČR a hotovo. A už se nemusíte starat, vaše zboží za pár týdnů dorazí na Měsíc nebo za rok na Mars. :)Skrýt celý příspěvek

    • Jan Grohmann
      18:50 24.04.2023

      Nemluvě o celé sítí tisíců komunikačních a průzkumných satelitů. Technický bude řešitelné, aby doslova každé družstvo mělo okamžitý přístup k real-time satelitním snímkům. Nebude ...Zobrazit celý příspěvek

      Nemluvě o celé sítí tisíců komunikačních a průzkumných satelitů. Technický bude řešitelné, aby doslova každé družstvo mělo okamžitý přístup k real-time satelitním snímkům. Nebude budete moci z ruky vypustíte dron, který uletí desítky kilometrů a přesně zasáhne místo, které označit na mobilu.
      Ty tisíce průzkumných satelitů umožní výhledově vytvořit skutečně neustále přehled o tom, co se děje kdekoliv na planetě Zemi, nemluvě o tom, co se děje na bojišti.
      Velitel brigád bude mít neustálý přehled o tom, co se děje v jeho zájmovém prostoru. Systémy umělé inteligence budou propátrávat satelitní snímky (denní, infra, radarové) a označovat nepřátelské jednotky. Vše se bude zobrazovat na velké obrazovce. A velitel brigády je na základě satelitních snímků bude moci úkolovat kamikadze drony, dělostřelectvo nebo raketomety. A opět jen pomocí satelitních snímků bude moci vyhodnotit úspěšnost úkolu.
      Samozřejmě to je nadšenecký pohled, bez dalších klasických vojenských systémů se neobejdeme, ale tohle je ideál, ke kterému se budeme snažit přiblížit.Skrýt celý příspěvek

      • leir
        18:14 25.04.2023

        No nevim, prostory oběžné dráhy taky nejsou nafukovací, kromě toho bude snaha objem smetí na obloze regulovat z ekologických důvodů. Jako zázrak to nevidím, spíš jen další ...Zobrazit celý příspěvek

        No nevim, prostory oběžné dráhy taky nejsou nafukovací, kromě toho bude snaha objem smetí na obloze regulovat z ekologických důvodů.

        Jako zázrak to nevidím, spíš jen další odpadky.Skrýt celý příspěvek

        • darkstyle
          21:38 25.04.2023

          Lenže LEO nie je problém.. Taká 400-500km dráha je dosť velká a pritom čokoľvek čo príde o pohon spadne do 4-6 rokov do atmosféry.. Vypočet plochy gule pri 400km je 500 000 ...Zobrazit celý příspěvek

          Lenže LEO nie je problém..
          Taká 400-500km dráha je dosť velká a pritom čokoľvek čo príde o pohon spadne do 4-6 rokov do atmosféry..

          Vypočet plochy gule pri 400km je 500 000 000km2.

          Takže potencionálne by ste mohli mať pol miliardy satelitov len na 400km obežnej dráhe..

          Problémom je skôr fakt, že dnes sú tak prísne pravidlá a tak málo sa investovalo do sledovania satelitov pre komerčnú prevádzku, že sú dráhy priširoké..

          Veď v USA to nemá ani vlastnú agantúru, ale letovú prevádzku I'm riadi FAA.. čo je letecký úrad..

          Taktiež nie je povinnosť mať systémy, ktoré by posielali satelity do atmosféry pri ich sklonku života (Starlink to má)..

          Plus si veľmoci robia testy na zostreľovanie satelitov a vytvárajú tak oblaky úlomkov..

          Takže áno orbite sa plní ale len vďaka tomu, že treba zdaniť lety do vesmíru a za to stavať teleskopy na zemi a vo vesmíre čo budú sledovať dráhy a vynucovať poriadok..

          Máme tam teraz divoký západ..Skrýt celý příspěvek

    • jozo
      22:46 24.04.2023

      Koľko musí dať Elon na nízku obežnú dráhu satelitov Starlink aby mohol fungovať ako jedna globálna, monopolná telekomunikačná spoločnosť? Stotisíc? Milión satelitov Starlink? ...Zobrazit celý příspěvek

      Koľko musí dať Elon na nízku obežnú dráhu satelitov Starlink aby mohol fungovať ako jedna globálna, monopolná telekomunikačná spoločnosť? Stotisíc? Milión satelitov Starlink? Satelitný telefón bude obyčajný smartfon za malú cenu pre každého. On síce dnes hovorí, že to nie je možné a nie je to jeho ambícia, ale dofrasa nehovorte mi, že práve toto nie je jeho ambícia. Ak by sa mu toto podarilo tak bude prvý triliardár na svete.Skrýt celý příspěvek

      • darkstyle
        08:51 25.04.2023

        Cca 20-30 tis na globálne pokrytie ktoré on plánuje.. Už dnes však má podpísané zmluvy na internet s najväčšími spoločnosťami poskytujúcich plavby po ostrovoch.. Doslova každý čo ...Zobrazit celý příspěvek

        Cca 20-30 tis na globálne pokrytie ktoré on plánuje..

        Už dnes však má podpísané zmluvy na internet s najväčšími spoločnosťami poskytujúcich plavby po ostrovoch..
        Doslova každý čo je niečo znamená v tomto biznise má s ním zmluvu..
        Najväčšia spoločnosť na svete má dokonca plán aby do cca 5 rokov mala Starlink na všetkých svojích lodiach..

        Ľudia si radi priplatia desiatky až stovky EUR za deň plavby.. a je ich tam 2000-5000 zákazníkov..
        Všetko čo zvláda jeho sieť už dnes..

        Transkontinentálne lety a lety celkovo - podpisuje zatiaľ v menšom zmluvy s leteckými spolocnosťami - keďže tu je dopyt väčší ako pri lodiach tak tu bude potrebovať už ten Starship..
        Za jeden deň je vo vzduchu cez 200 000 letov..
        to je cez 500 000 000 cestujúcich..

        Toto sú trhy kam miery a nie kazdý človek bude mať v telefóne internet od SpaceX ani o rok ani o 10.. - antény ktoré by sa zmestili do telefónu ani neexistujú..
        Technický to dnes nie je možné aj keby ste mali dostatočnú priepustnosť..
        A ak tak len download nie upload..Skrýt celý příspěvek

      • Poly
        09:47 25.04.2023

        Pokud by mobilní telefony uměly podporovat VoIP na takovou vzdálenost, tak bude bohatě stačit jeho plán několik desítek tisíc. Problém je latence. Iridium je plus minus ve stejné ...Zobrazit celý příspěvek

        Pokud by mobilní telefony uměly podporovat VoIP na takovou vzdálenost, tak bude bohatě stačit jeho plán několik desítek tisíc. Problém je latence. Iridium je plus minus ve stejné výšce jako Starlink a latence je mezi 80 až 100 ms. Komfortní latence je 50 ms. Druhým problémem je samotný telefon. Satelitní telefony mají velkou hnusnou anténu.Skrýt celý příspěvek

      • Takeda
        12:08 25.04.2023

        Podle mého názoru budou hlavními zákazníky US ozbrojené složky. Těch satelitů bude potřebovat desetitisíce místo milionů a strýček Sam to rád zaplatí, protože mu to poskytne ...Zobrazit celý příspěvek

        Podle mého názoru budou hlavními zákazníky US ozbrojené složky. Těch satelitů bude potřebovat desetitisíce místo milionů a strýček Sam to rád zaplatí, protože mu to poskytne dominanci na bojišti.

        A už teď se můžem rusům smát, když se chluběj, že dovedou Starlink satelit sestřelit. Jednotky kusů. Jeden let Falconu 9 sestřelený nahradí. Asi si teda zaserem orbitu, když by došlo na takovýhle sestřelovaní satelitů.Skrýt celý příspěvek

        • darkstyle
          21:41 25.04.2023

          Lenže ak Rus zostreli americký satelit tak potom môže aj USA.. Kazdý jeden torpedoborec Arleigh Búrke ktorých je vo svete skoro 100 má raketu SM-3 alebo ju môže mať.. Tá je ...Zobrazit celý příspěvek

          Lenže ak Rus zostreli americký satelit tak potom môže aj USA..

          Kazdý jeden torpedoborec Arleigh Búrke ktorých je vo svete skoro 100 má raketu SM-3 alebo ju môže mať..

          Tá je schopná zostreliť ten ruZZký..

          Orkovia majú satelitov málo a ich schopnosť nahrádzať sa v poslednom období dosť zmenšila..
          To im už dnes diplomati USA hádžu o hlavu..Skrýt celý příspěvek

    • dusan1
      17:12 25.04.2023

      Obávam sa, že veľmi príde problém s "bordelom" na obežnej dráhe a bude sa tvrdo regulovať čo kto chce vyniesť .... resp. bude musieť byť zabezpečená možná "návratnosť" každého ...Zobrazit celý příspěvek

      Obávam sa, že veľmi príde problém s "bordelom" na obežnej dráhe a bude sa tvrdo regulovať čo kto chce vyniesť .... resp. bude musieť byť zabezpečená možná "návratnosť" každého objektu do atmosféry zeme - t.j. veľký nárast cien tých "minidružíc" ....

      Iná cesta nebude, lebo ak by sa to neregulovalo, tak za chvíľu bude riskantný každý štart do vesmíru. Dnes to "reguluje" vysoká cena ... do budúcnosti to budú úrady ....resp. samotní prevádzkovatelia nosičov.Skrýt celý příspěvek

      • Jirosi
        17:26 25.04.2023

        Levnejsi vynos na orbitu, znamana i lepsi moznosti tam zacit uklizet.

        Levnejsi vynos na orbitu, znamana i lepsi moznosti tam zacit uklizet.

  • Jirosi
    15:34 24.04.2023

    Ta rychlost pokroku jakou pracuji je silena.

    Ta rychlost pokroku jakou pracuji je silena.

  • Poly
    12:22 24.04.2023

    Tady vidím velkou výhodu pro dnešní menší soukromé výrobce nosičů. Je to jak s Teslou. Velké molochy se extrémně pomalu přizpůsobují zásadním změnám. Mají raději evoluci ...Zobrazit celý příspěvek

    Tady vidím velkou výhodu pro dnešní menší soukromé výrobce nosičů. Je to jak s Teslou. Velké molochy se extrémně pomalu přizpůsobují zásadním změnám. Mají raději evoluci vymyšleného. Mají své dlouho piplané know how, všechno zavedené a funkční a jsou zvyklí, že i když jsou drazí, tak nakonec zákazník stejně nemá moc na výběr.

    USA mají v tomto ohledu štěstí, že toho Muska mají. To v Evropě je situace zásadně odlišná. Ariane "lower-cost" zase tak levná není a prozatím toho moc nevynesla. Lidi neumíme dopravit vůbec. Teď to umí skutečné kosmické mocnosti a bude to umět IndieSkrýt celý příspěvek

    • Marian Kechlibar
      12:30 24.04.2023

      Menší nosiče jsou výborné pro cubesaty a další menší payloady. Flexibilní, relativně levné, právě, jak říkáte. Horší je to v momentě, kdy máte nějaké vysloveně strategické úmysly ...Zobrazit celý příspěvek

      Menší nosiče jsou výborné pro cubesaty a další menší payloady. Flexibilní, relativně levné, právě, jak říkáte.

      Horší je to v momentě, kdy máte nějaké vysloveně strategické úmysly typu "vybudovat někde základnu" (byť robotizovanou). Tam se ta nosná kapacita nedá ošidit.Skrýt celý příspěvek

      • Poly
        13:47 24.04.2023

        To máte pravdu. Mně šlo právě o to, jak levně dopravit náklad na LEO případně ještě GTO. Tam je potenciál obrovský. Starship bude vynášet asi především na LEO, protože to má být ...Zobrazit celý příspěvek

        To máte pravdu. Mně šlo právě o to, jak levně dopravit náklad na LEO případně ještě GTO. Tam je potenciál obrovský. Starship bude vynášet asi především na LEO, protože to má být údajně super levné. Toho se trochu bojím, protože náskok nezíská USA, ale náskok získá jedna firma a navíc čistě soukromá, kterou řídí poměrně dost špatně čitelná osoba. Musk je ředitelem a vlastní polovinu SpaceX, má největší podíl hlasů a osobně dohlíží na technickou část. To je dost ďábělská kombinace, která se asi nezamlouvá moc ani vládě. Jak jsem psal níže, moc doufám, že klapne New Glenn. Moc se tomu nevěnuji, ale měl by být hodně low cost, byť důkazy jsou jen z nějaké ultra nízké ceny, kdy Blue Origin šli pod cenu - projekt ESCAPADE. Ale to asi znáte mnohem lépe jak já.Skrýt celý příspěvek

        • Jirosi
          14:57 24.04.2023

          Poravde, pokud mate strach z Muska. Tak moc nechapu fandeni BO.
          Vzdyt tam je to jeste horsi...

          Poravde, pokud mate strach z Muska. Tak moc nechapu fandeni BO.
          Vzdyt tam je to jeste horsi...

          • Poly
            15:29 24.04.2023

            Bezos není Musk. Je to regulární podnikatel, který je vcelku dobře čitelný. Je to klasický příklad amerického byznysmena. Nicméně to hlavní není Blue Origin jako takový, ale fakt, ...Zobrazit celý příspěvek

            Bezos není Musk. Je to regulární podnikatel, který je vcelku dobře čitelný. Je to klasický příklad amerického byznysmena. Nicméně to hlavní není Blue Origin jako takový, ale fakt, že bude konkurence.Skrýt celý příspěvek

          • Jirosi
            16:27 24.04.2023

            Poly: Coz, je ten problem. Musk to dela pro cestu na Mars. Bezos pro penize (je mu jedno kdo plati). Lidi jako Bezos jsou mraky, lidi jako Musk jsou doslova jednotlivci. Lide ...Zobrazit celý příspěvek

            Poly: Coz, je ten problem.
            Musk to dela pro cestu na Mars.
            Bezos pro penize (je mu jedno kdo plati).

            Lidi jako Bezos jsou mraky, lidi jako Musk jsou doslova jednotlivci.
            Lide jako Musk jsou vice citelni, nez byznysmeni.Skrýt celý příspěvek

          • Jan Grohmann
            18:29 24.04.2023

            Jirosi: Kdokoliv četl Vesmírné barony ví, že nemáte pravdu.

            Jirosi: Kdokoliv četl Vesmírné barony ví, že nemáte pravdu.

          • Jirosi
            18:31 24.04.2023

            JG: Pravdu v cem?

            JG: Pravdu v cem?

          • Jan Grohmann
            20:07 24.04.2023

            Že Bezos je jen byznysmen a jde mu jen o peníze. Je to stejný nadšenec do kosmonautiky, jako Musk. Jen jeho firma Blue Origin jde jinou cestou. Bezos na vysoké škole dělal ...Zobrazit celý příspěvek

            Že Bezos je jen byznysmen a jde mu jen o peníze. Je to stejný nadšenec do kosmonautiky, jako Musk. Jen jeho firma Blue Origin jde jinou cestou. Bezos na vysoké škole dělal nadšenecké přednášky o kolonizaci vesmíru atd.
            Oba ale byli v 90. letech deprivováni, že americké kosmické lety stagnovaly a báli se toho, že pokud něco neudělají, Američané ztratí schopnost létat do vesmíru.
            To byla celá subkultura amerických vesmírných nadšenců v 90. letech, ze které vzešel Musk a Bezos. Že je Musk genius a jedinečný, to platí. Ale Bezos a Musk jsou si podobní.Skrýt celý příspěvek

          • Jirosi
            21:48 24.04.2023

            JG: 1) Musk neni puvodem z USA. Obcanstvi ziskal az v roce 2002. Divate se na vec ze spatneho uhly. SpaceX ma skutecne komercni rakety. Uskutecnila stovky letu. Proti tomu je ...Zobrazit celý příspěvek

            JG: 1) Musk neni puvodem z USA.
            Obcanstvi ziskal az v roce 2002.

            Divate se na vec ze spatneho uhly.
            SpaceX ma skutecne komercni rakety. Uskutecnila stovky letu.

            Proti tomu je BO (starsi firma nez SpX) neskutecně pozadu. I jeji cile byli zcela jine.

            Podobni si prave nejsou. Jeden ma firmu na vyrobu raket.
            Druhy predatorskou korporaci na delani skoro vseho. Ale delani raket je pro neho spise filantropicka zabava.Skrýt celý příspěvek

        • V__A
          16:55 24.04.2023

          Musk nemá ve SPx většinový podíl a podíl drží i americká vláda. Navíc pokud budou politici chtít tak Spx(nebo jakoukoliv jinou vesmírnou firmu) zašlápnou když bude dělat něco ...Zobrazit celý příspěvek

          Musk nemá ve SPx většinový podíl a podíl drží i americká vláda. Navíc pokud budou politici chtít tak Spx(nebo jakoukoliv jinou vesmírnou firmu) zašlápnou když bude dělat něco "ďábelského"Skrýt celý příspěvek

          • darkstyle
            17:47 24.04.2023

            Vláda USA nemá podiel v SpaceX..

            Ako ste na takéto čosi prišiel?

            Vláda USA nemá podiel v SpaceX..

            Ako ste na takéto čosi prišiel?

          • Marian Kechlibar
            19:53 24.04.2023

            Musk má nicméně většinu voting shares, čili politiku firmy stále určuje on.

            Musk má nicméně většinu voting shares, čili politiku firmy stále určuje on.

      • darkstyle
        17:46 24.04.2023

        Menšie nosiče sú nanič.. https://payloadspace.com/the-t... Totižto misie typu Transporter - kde SpaceX umožňuje prakticky komukoľvek si vyniesť čokoľvek za ...Zobrazit celý příspěvek

        Menšie nosiče sú nanič..

        https://payloadspace.com/the-t...

        Totižto misie typu Transporter - kde SpaceX umožňuje prakticky komukoľvek si vyniesť čokoľvek za oveľa nižšiu cenu ako dokážu menšie nosiče..

        Teraz sa to rieši cez takzvané spacetugs:
        Falcon 9 vynesie náklad 50-100 satov na 1-2 dráhy a niečo ako:
        https://spacenews.com/space-tu...
        Ti umožní si to vyniesť na dráhu a miesto aké potrebuješ..

        Pri Starshipe skončia možno aj space tug spoločnosti - pretože samotný druhý stupeň Vám aj 200-300 small šatov povynáša na akejkoľvek dráhy a ešte pristane vďaka obrovskej výkonnostnej rezerve späť odkiaľ vyštartoval..
        A o týždeň by mal vedieť štartovať znova:

        Preto sa každá firma čo vyvýja menší nosič snaží vyvynúť stredný až ťažší no mám pocit, že už je neskoro..Skrýt celý příspěvek

    • AR10
      12:37 24.04.2023

      No minimálne v prípade tých automobilov je to, ale presne naopak ako píšete. Táto rokmi vypiplaná technológia je predsa tak lacná, že malé auto si môže dovoliť takmer každý, Teslu ...Zobrazit celý příspěvek

      No minimálne v prípade tých automobilov je to, ale presne naopak ako píšete. Táto rokmi vypiplaná technológia je predsa tak lacná, že malé auto si môže dovoliť takmer každý, Teslu stále takmer nikto (a keď na elektromobily zrušíme dotácie a padnú predaje tak sa každý zrazu čuduje, prečo verejnosť nemieni platiť ekologickú prémiu za elektroauto).Skrýt celý příspěvek

      • Marlow
        13:06 24.04.2023

        EV jsou stale na pocatku a zlevnovat budou. Ted v tech autech pres milion platite i investici do rozsireni vyrobnich kapacit baterii i aut ktere nesledne umozni snizit cenu. Cilem ...Zobrazit celý příspěvek

        EV jsou stale na pocatku a zlevnovat budou. Ted v tech autech pres milion platite i investici do rozsireni vyrobnich kapacit baterii i aut ktere nesledne umozni snizit cenu. Cilem je mit co nejvice vyrobniho retezu pod vlastni strechou a prave masova vyroba, pak uz se nejake zakladni EV s LiFePo baterii muze dostat na ceny spalovaku stredni tridy.Skrýt celý příspěvek

      • Poly
        13:13 24.04.2023

        Srovnávejte porovnatelné. Mluvím o elektromobilem. Tesly jsou prostě dostupnější než adekvátní elektromobily od běžných starých automobilek. Ty se nedokáží oprostit od toho, co ...Zobrazit celý příspěvek

        Srovnávejte porovnatelné. Mluvím o elektromobilem. Tesly jsou prostě dostupnější než adekvátní elektromobily od běžných starých automobilek. Ty se nedokáží oprostit od toho, co dělaly dlouhá desetiletí. Některé počiny velkých automobilek s jejich cenou je přímo výsměch zákazníkovi.

        Takže zpět k raketám. Musk dělá rakety jako všichni jiní, jen je doplnil o možnost znovupoužitelnosti. Navíc je tam extrémní rychlost vývoje. Jde proti proudu. Rakety z oceli, zemní plyn jako palivo, atd.

        Za tímto počinem je Starlink. Musk musel svoje satelity vynášet za vlastní náklady. Dělá všechno proto, aby to bylo levné. Navíc má vizi "Mars". Musk je tím posedlý. Ostatní konkurenti fungovali a dodnes často fungují jinak. Živí je státní zakázky, NASA, atd. Je to jednoduše kšeft jako každý jiný. Takže jako příklad vezmu NASA, kde to funguje asi následovně:

        Představte si výrobce, který vyrábí rakety. Dostane od NASA zakázku na potřebu vynášet XY a tedy raketu. Samozřejmě žádný z takových výrobců si chrání příjmy a ví, že projekty se mohou prodražit, takže není pevně stanovená cena. Čili v takovém případě vlastně NASA dává najevo, že když to bude drahé, tak to doplatí. No a výrobce pak má solidní projekt, kde se pořádně napakuje.Skrýt celý příspěvek

        • dusan1
          16:42 24.04.2023

          Tie "blbé" bežné staré automobilky tvorili autá aké chceli zákazníci, Musk tvoril autá pre dotácie .... jeho "obchodný model" t.j. 15 rokov dotovania cez rôzne formy mu samozrejme ...Zobrazit celý příspěvek

          Tie "blbé" bežné staré automobilky tvorili autá aké chceli zákazníci, Musk tvoril autá pre dotácie .... jeho "obchodný model" t.j. 15 rokov dotovania cez rôzne formy mu samozrejme vytvorilo náskok pri EV .... Musk je fenomén, a keby to bol nejaký iný človek bez marketingu SpaceX .... tak o Tesle ani pes neštekne .... už by dávno firma skrachovala.Skrýt celý příspěvek

          • Jirosi
            17:11 24.04.2023

            Nikdo nebranil, aby z Ev zacali tradicni automobilky. Meli zk, penize i verne zakazniky. Tak se objevily firmy snazici se tuhle diru na trhu zaplnit. Tesla neni jedina firma. ...Zobrazit celý příspěvek

            Nikdo nebranil, aby z Ev zacali tradicni automobilky.
            Meli zk, penize i verne zakazniky.

            Tak se objevily firmy snazici se tuhle diru na trhu zaplnit. Tesla neni jedina firma. Ale jedina co ma skutecny tah nabranku.
            Ten tah na branku je prave typicky pro Muskovi firmy.Skrýt celý příspěvek

          • Poly
            17:56 24.04.2023

            Automobilky mohly vyrábět stejně jako Tesla elektromobily ve velkém. Že přijde Euro 6 a pak ještě tvrdší norma, to jednoduše věděli. Dotace kasírovaly na nafťáky a mohli mít dotace ...Zobrazit celý příspěvek

            Automobilky mohly vyrábět stejně jako Tesla elektromobily ve velkém. Že přijde Euro 6 a pak ještě tvrdší norma, to jednoduše věděli. Dotace kasírovaly na nafťáky a mohli mít dotace na elektriku. Teď hrají habaďůru a skuhrají, jak je ta Euro 7 přísná. I kdejakému diletantovi bylo zcela jasné, co bude asi obnášet. Ale to né, lepší je kasírovat hodně hned na ICE než mít plán a a krátkodobě menší zisky a velké v dlouhodobém meřítku. I Čína si to uvědomila. To není o dotacích a ekozlounech ve vládách. A pořád jim to nestačí. Teď tahali za nitky, aby prošly syntetické paliva. To udělá další zpoždění jejich EV. Ten trend se už nedá zvrátit.
            Zákazníci mimochodem chtějí EV. Fakt, že tomu tak v ČR není nemění nic na tom, že jinde je tomu jinak. Tedy alespoň mě nikdo nenutí, co si mám nebo nemám koupit.
            Auta prý zdražují, protože "zlé eko normy". Zákazníci jim to naneštěstí věří. Že měl VW minulý rok zisky jak už dlouho neměl a zároveň menší prodeje, to jim podezřele nepřijde. Nezávislému pozorovateli by logickou úvahou došlo, že tady někdo pořádně okořenil ceník a ze zákazníků si dělá legraci.Skrýt celý příspěvek

          • dusan1
            18:49 24.04.2023

            Poly Keby BEV "zákazníci chceli" ... tak tu neriešime Euro7 a násilné pretlačovanie EV ... Zákazníci na západe chcú .... ale mimochodom hlavne preto, že sú masívne dotované a ...Zobrazit celý příspěvek

            Poly

            Keby BEV "zákazníci chceli" ... tak tu neriešime Euro7 a násilné pretlačovanie EV ...

            Zákazníci na západe chcú .... ale mimochodom hlavne preto, že sú masívne dotované a mnohí Nemci si z toho urobili biznis ..... po 6 mesiacoch predali BEV (skôr nemohli) a zobrali za dotované peniaze nové ...čiže vlastne mali stále auto zadarmo ...

            Vznikli firmy čo tie polročné Tesly dodávali napr. i na náš trh.... preto je tam veľa 6-7 mesačných Tesiel ....

            Prečo asi v ČR a SR BEV nejdú .... jednoduché ... nie sú dotované : )Skrýt celý příspěvek

          • Jirosi
            19:06 24.04.2023

            Dusan1: Jak si muzete koupit neco, co jeste par let zpet fakticky na trhu nebylo? (Klasicke automobilky zadne slusne bev neprodavay) Treba Enyaq. Auto od VW, a presto uspecne i v ...Zobrazit celý příspěvek

            Dusan1: Jak si muzete koupit neco, co jeste par let zpet fakticky na trhu nebylo? (Klasicke automobilky zadne slusne bev neprodavay)

            Treba Enyaq. Auto od VW, a presto uspecne i v Cr bez dotaci.
            Euro 7 se resi protoze, automobilky sami odmitaji emise resit. Normy aut nejsou jedine, i ostatni odvetvi maji omezeni na vypousteni, obsah skodlivin ve vyrobku. Hezky prikad jsou "E-cka".

            Zadny zakon neni dokonaly. Ale neznam jedineho vlastnika disku co by odmitnul nizsi spotrebni dan oproti benzinu.

            Ve skutecnosti Tesla po slevach ovladla i trh z Bev v CR. Ze svetoveho pohledu jsme v udoli smrti pro spalovaci vozy.
            Kdo nevyrabi Bev umre.Skrýt celý příspěvek

          • dusan1
            17:26 25.04.2023

            Jirosi Samozrejme každý bez BEV "umrie" .... však je to už schválené ... násilne ... Ak si vypočíta životný cyklus aút, tak každý kto dnes neprechádza na BEV nemá šancu .... ...Zobrazit celý příspěvek

            Jirosi

            Samozrejme každý bez BEV "umrie" .... však je to už schválené ... násilne ...

            Ak si vypočíta životný cyklus aút, tak každý kto dnes neprechádza na BEV nemá šancu .... kompletný vývoj pohonu + vozidlo je minimálne 10 rokov.

            Najviac mi vadí to pokrytectvo "však i automobilky chcú BEV" ....

            Nechcú, musia ... už je to dnes dané .... a pokrytci nepriznajú, že chcú pretláčať BEV pre to či ono .. ale neustále klamú , že to je "prirodzený vývoj" ...

            Vedia prečo .... množstvo ľudí bude mať s tým problém ... a tak "oni nič, to tak ten vývoj" ....

            PS Ak budem donútený, tak si ti BEV kúpim i keď je zatiaľ z ekomického hľadiska čistý nezmysel .... a tak si počkám, kedy i k nám prídu dotácie (a tie určite prídu) a nech mi to zaplatia tí ostatní ....Skrýt celý příspěvek

          • Jirosi
            18:46 25.04.2023

            Udoli smrti se to jmenuje, protoze to znaci pokes poptavky, ktera uz se neobnovi. Je tok 2023.. nejblizsi zakony zakaz je 2035. Jakou rychlosti musi klesat prodeje, aby se provozy ...Zobrazit celý příspěvek

            Udoli smrti se to jmenuje, protoze to znaci pokes poptavky, ktera uz se neobnovi. Je tok 2023.. nejblizsi zakony zakaz je 2035.
            Jakou rychlosti musi klesat prodeje, aby se provozy do toho roku vubec udrzely... a jakou klesaji..

            BEV si vybrali automobilky. Nidke totiz nebylo napsano jak maji cile emisi dosahnout. Klidne to mohl byt vodik, kdyby to nekomu davalo smysl. To same se odehalo uz drive. Evropske automobily sly cestou downsize, ale to nebyl prikaz... treba Toyota sla cestou hybridu.

            Ano, je jen omezeny pocet lidi co si jeste koupi spalovak. Pritom auromobilky pracuji z rustem prodeju. Tzn. Jak to chcete resit, nez zacit vyrabet co chce zakaznik?
            Je to fyzika, benzi/naftu si doma nevyrobite.

            Ano, stejen jako maji problem si koupit dotykovy mobil...

            Dotace do BEV v CR ani nebyli, A trend je jejich snizovani.
            Ekonomicke to je uz davno. Jen pro lidi co chteji hlasovat o fyzice maji jiny nazor.Skrýt celý příspěvek

        • Tesil
          19:40 24.04.2023

          Musk je šikovnej kluk,může cenu Tesli dotovat penězi z prodeje emisních povolenek.

          Musk je šikovnej kluk,může cenu Tesli dotovat penězi z prodeje emisních povolenek.

      • Horny
        13:26 24.04.2023

        Souhlas, nehledě na fakt, že zejména Tesly jsou proslulé velice špatnou kvalitou technického zpracování, která skoro nemá obdoby. ...Zobrazit celý příspěvek

        Souhlas, nehledě na fakt, že zejména Tesly jsou proslulé velice špatnou kvalitou technického zpracování, která skoro nemá obdoby.
        Viz.:
        https://www.portalridice.cz/cl... (4. 9. 2022)
        cit.:
        "Tragická kvalita zpracování už je naštěstí minulostí, ale pořád je velmi podprůměrná a i vyloženě rozpočtové značky strčí v tomto americkou automobilku do kapsy."

        Dekády zkušeností s vývojem kvalitních a přitom cenově dostupných vozů nelze nahradit žádným P.R.
        Koupit si novou Teslu (navíc ještě s přispěním tučné dotace), dva-tři roky s ní jezdit, pak ji prodat a celou dobu vychvalovat do nebes není žádné umění. Skutečně kvalitní auto se pozná až tak po patnácti dvaceti letech provozu.

        - A to, že dnes "zákazník stejně nemá moc na výběr" není chyba automobilek, ale nesmyslných a škodlivých regulací ze strany orgánů EU, v důsledku kterých například mimo jiné prakticky mizí dostupná, ale přitom docela úsporná a k prostředí ohleduplná auta jako třeba Fabia Combi. Vlivem přeregulovanosti se je prostě nevyplatí dělat.
        Holt si už propříště nekoupíme malou Fábii, ale obří SUV. To bude tedy ekologie jako noha...

        ------------------------------------------------------------------------------------------------------
        SpaceX je na rozdíl od Tesly ve svém oboru nepopiratelně úspěšná právě proto, že kosmonautika na dekády ustrnula a nikdo příliš neinvestoval do vývoje.
        Dosavadní hráči se spokojili s "dojením" veřejných zakázek, které zajišťovaly pohodlné přežití plus se zakázkami ze soukromého sektoru (od těch společností, které na to měly).

        Pak "jen stačilo", aby přišla (efektivně řízená, soukromá) firma, ochotná skutečně aplikovat třicet let technického pokroku (které uplynuly od vývoje raketoplánů), a která nemá za hlavní cíl vydělávat co nejvíc peněz, ale
        1) řádově zlevnit dopravu materiálu do vesmíru,
        2) přistát (a postavit kolonii) na Marsu
        a začaly se dít věci.

        Kosmonautiku a automotive opravdu nelze srovnávat.Skrýt celý příspěvek

        • Jirosi
          15:19 24.04.2023

          Kde v CR je dotace, ceny jsou na urovni kokurencnich spalovaku. Ano, dotace jsou jinde. Ale tam uz jsou pod! Tm3 1 055tis Kc TmY 1 160tis Kc. Omyl, automobilky tu poslednich ...Zobrazit celý příspěvek

          Kde v CR je dotace, ceny jsou na urovni kokurencnich spalovaku.
          Ano, dotace jsou jinde. Ale tam uz jsou pod!
          Tm3 1 055tis Kc
          TmY 1 160tis Kc.

          Omyl, automobilky tu poslednich 20.let kaslou na vyvoj. Jen diky tem omezenim mate skutecnou moznost si vybrat (benzin/nafta neni vyber).

          A na to, ze Fabie combi je etalon uspornosti jste prisle jak?
          Duvod neni regilace, ale realny nezajem zakazniku.
          Ekologicnost vozu neni dana jeho velikosti, nebo tim, ze je to SUV.

          Jasne, a ty desitky firem co skoncily jen dluhy, pritom se snazily o to same budem ignorovat.
          Ona i Cina z vlastnimi zdroji fakficky jen okopirovala Ruske rakety jako odrazovy mustek.

          SpaceX nevychazela z raketoplanu. Ale z predchoziho projektu Apollo.
          Raketoplan se sice vracel na zem, ale jako kluzak. Pryncip brzdeneho pristani byl uplatnen pri pristani na mesici.Skrýt celý příspěvek

          • Horny
            23:11 24.04.2023

            Jirosi - tak teď se přiznám, že moc nerozumím řeči tvého kmene. Nicméně stručně: 1) "prYncip" - to jako vážně? Fakt si zkus někdy zapnout kontrolu pravopisu, nebo změnit ...Zobrazit celý příspěvek

            Jirosi - tak teď se přiznám, že moc nerozumím řeči tvého kmene.

            Nicméně stručně:

            1) "prYncip" - to jako vážně? Fakt si zkus někdy zapnout kontrolu pravopisu, nebo změnit prohlížeč. Třeba v Edge to normálně funguje.

            2) Nepsal jsem, že Fabia Combi je etalon úspornosti. Jen že je úspornější, než průměrné SUV. Problém je v tom, že vlivem regulací se automobilkám menší, reálně úspornější auta nevyplatí dále vyrábět.
            viz.: https://www.auto.cz/tak-prece-...

            3) Nepsal jsem, že SpaceX vycházela z vývoje STS.
            Ale že od vývoje raketoplánu se nikdo z velkých hráčů v oboru nepokusil o konstrukci nějakého opravdu pokrokového nosiče - vznikaly jen konvenční konstrukce typu Delta IV, nebo Atlas V.
            Malých hráčů bylo sice spousta, ale těm zase chyběly finance a efektivní řízení firmy, možná i trochu štěstí.
            Např.: https://en.wikipedia.org/wiki/...
            O tom, jak neslavně dopadl program VentureStar radši nemluvit.

            - Ale férově musím přiznat, že SpaceX měla i trochu štěstí, po třetím letu Falconu 1 visel osud firmy opravdu na vlásku.Skrýt celý příspěvek

          • Jirosi
            06:21 25.04.2023

            Horny: 1) Kde se v tomhle venujete tematu diskuze? 2) Tak jste citoval PR oddeleni automobilky a cekate, ze tim neco dokazujete? Nevyplati se to pouze proto, ze dana autokobilka ...Zobrazit celý příspěvek

            Horny: 1) Kde se v tomhle venujete tematu diskuze?

            2) Tak jste citoval PR oddeleni automobilky a cekate, ze tim neco dokazujete?
            Nevyplati se to pouze proto, ze dana autokobilka zaspala. Nebo jak si predstavujete, ze ty podminky splni konkurence?
            Pokud tohle pole klasicke autonobilky vyklidi, tak nastoupi jine co emise splni, jak to udelala Tesla.
            Ano, vitejte v kapitalismu.

            Krom toho cela vase mantra usprnosti vychazi z toho, ze obe auta pouzivaji stejne neefektivni spalovaci motor.

            3) Jenze, ani Space X nezacal pokrocilym nosicem. Krom toho v te dobe nebyla ani velkyn hracem.
            Pritom vetsina mensich firem to ani tak daleko nedotahla.
            Ano, mela stesti. Ale jak definujete stesti, kdyz v te chvili mela o 4.starty vice nez konkurence?Skrýt celý příspěvek

          • Horny
            18:04 28.04.2023

            Jirosi - 1) I forma patří k diskusi. Protože tvoje příspěvky jsou velmi často plné pravopisných chyb, ze kterých upřímně řečeno bolí oči, nediv se, když tě na to čas od času někdo ...Zobrazit celý příspěvek

            Jirosi -

            1) I forma patří k diskusi. Protože tvoje příspěvky jsou velmi často plné pravopisných chyb, ze kterých upřímně řečeno bolí oči, nediv se, když tě na to čas od času někdo upozorní. Normální člověk by uznal chybu a dál to nerozmazával.

            2) Jedná se o oficiální vyjádření automobilky, proč nebude Fabia Combi. Vývoj se prostě (vzhledem k regulacím) nevyplatí.
            A termín P.R. znamená "public relations" čili vztahy s veřejností. Je to prostě mechanismus, jakým firmy, tedy i automobilky (vyjma Tesly, že :QD ) komunikují s veřejností a obecně vnějším světem.
            Zdaleka ne všechno "P.R." vyjádření je lež, podvod, nebo klam (BTW Tesla P.R. oddělení nepotřebuje, protože na tyhle věci má Elona :QD ).

            3) V tomhle bodě se nějak úplně míjíme a nechápeme.
            Takže ty tvrdíš, že SpaceX se při vývoji svého "nepokročilého nosiče" a zároveň se "inspirovala projektem Apollo"?

            - Motory Merlin opravdu nejsou z technického pohledu nijak zvlášť revoluční. Nicméně jak je tedy možné, že mají tak výborný poměr tah/hmotnost, potažmo cena/nosnost?
            Zvlášť když si uvědomíš, že Tom Mueller měl jejich koncept uložený "v šuplíku" už dlouho, snad dokážeš pochopit, jak jsem to myslel s tou "skutečnou aplikací třiceti let technického pokroku".Skrýt celý příspěvek

    • dusan1
      16:35 24.04.2023

      Tesla je politický projekt .... cca 15 rokov mohla existovať len pre desiatky miliárd dotácii cez rôzne formy a i za minulý rok mala stále 1,7 miliardy zo zisku cez priame dotácie ...Zobrazit celý příspěvek

      Tesla je politický projekt .... cca 15 rokov mohla existovať len pre desiatky miliárd dotácii cez rôzne formy a i za minulý rok mala stále 1,7 miliardy zo zisku cez priame dotácie (nepriame nik ani nezráta).

      Nie nadarmo má Musk prezývku "dotačný guru" ....Skrýt celý příspěvek

      • Jirosi
        17:13 24.04.2023

        Jako, ze na bev oastatnich firem nejsiu dotace?
        To, je jako chyba Tesly, ze dokaze ty dotacni podminky plnit?

        Jako, ze na bev oastatnich firem nejsiu dotace?
        To, je jako chyba Tesly, ze dokaze ty dotacni podminky plnit?

  • D.i.p
    09:52 24.04.2023

    Začátek provozu téhle rakety je v horizontu 15 - 25 let. To už SLS a Orion budou nějakou dobu na Měsíc létat. Možná i první cestu k Marsu.

    Začátek provozu téhle rakety je v horizontu 15 - 25 let. To už SLS a Orion budou nějakou dobu na Měsíc létat. Možná i první cestu k Marsu.

    • moryk
      10:59 24.04.2023

      Vy jste dobrej srandista... :-D

      Vy jste dobrej srandista... :-D

    • Marian Kechlibar
      11:08 24.04.2023

      Checht. Viděl jsem v souvislosti se Starshipem mnohé, protože hodně lidí nemá rádo Muska.

      Ale zatím máte zlatou.

      Checht. Viděl jsem v souvislosti se Starshipem mnohé, protože hodně lidí nemá rádo Muska.

      Ale zatím máte zlatou.

      • D.i.p
        21:13 24.04.2023

        Já mám Muska rád. Ale taky vím, že je časový cíle nikdy nevyšly. A to s pořádnou sekerou. Mít přichystanou v roce 2025 Starchip u Měsíce, jak tu někdo tvrdí, je prostě nereálné. ...Zobrazit celý příspěvek

        Já mám Muska rád. Ale taky vím, že je časový cíle nikdy nevyšly. A to s pořádnou sekerou. Mít přichystanou v roce 2025 Starchip u Měsíce, jak tu někdo tvrdí, je prostě nereálné. Musel by kouzlit.Skrýt celý příspěvek

        • Marian Kechlibar
          08:53 26.04.2023

          Nic proti, Elon Time je známý pojem, ale 15-25 let, což tvrdí OP, je blbost.

          Nic proti, Elon Time je známý pojem, ale 15-25 let, což tvrdí OP, je blbost.

    • darkstyle
      11:59 24.04.2023

      Asi Vám ušla maličkosť, že 2025 má táto raketa pristáť na mesiaci s americkými astronautami??

      Asi Vám ušla maličkosť, že 2025 má táto raketa pristáť na mesiaci s americkými astronautami??

      • D.i.p
        19:13 24.04.2023

        S americkými astronauty má v r. 2025 na Měsíci přistát Orion, který NASA vyvíjí s Lockheed Martin.

        S americkými astronauty má v r. 2025 na Měsíci přistát Orion, který NASA vyvíjí s Lockheed Martin.

      • darkstyle
        19:19 24.04.2023

        Nič podobné Orion je modul, ktorý sa namontuje na vrch rakety SLS.. Ten Váš dostane na obežnú dráhu Mesiaca kde prestúpite do HLS Starship a s tým pristanete na povrch ...Zobrazit celý příspěvek

        Nič podobné Orion je modul, ktorý sa namontuje na vrch rakety SLS..

        Ten Váš dostane na obežnú dráhu Mesiaca kde prestúpite do HLS Starship a s tým pristanete na povrch Mesiaca..

        Takýto je postup..Skrýt celý příspěvek

        • mexir
          19:27 24.04.2023

          Orion je kosmická loď. Ne modul. Jinak souhlas. Přistávat na Měsíci bude Space X.

          Orion je kosmická loď. Ne modul. Jinak souhlas. Přistávat na Měsíci bude Space X.

          • D.i.p
            21:08 24.04.2023

            To nevím, jak to tam za dva roky Musk dostane. :-D Pokud NASA opravdu spoléhá pouze na Starship, tak rok 2025 úplná hovadina.

            To nevím, jak to tam za dva roky Musk dostane. :-D Pokud NASA opravdu spoléhá pouze na Starship, tak rok 2025 úplná hovadina.

          • darkstyle
            08:58 25.04.2023

            Samozrejme, že 2025 je plán a USA v tom roku nepristane na mesiaci.. Nie však kvôli Starship ale z dôvodu SLS 1B a exploration modulu, taktiež nestíhajú obleky na pohyb na mesiaci ...Zobrazit celý příspěvek

            Samozrejme, že 2025 je plán a USA v tom roku nepristane na mesiaci..

            Nie však kvôli Starship ale z dôvodu SLS 1B a exploration modulu, taktiež nestíhajú obleky na pohyb na mesiaci - tam to museli zreštratovať celé pred rokom,

            Vesmírne roveri taktiež sú v plienkach a ešte nevedia kde presne pristanú pretože do tej oblasti chcú najprv poslať sondu, aby to tam preskúmala..

            Je toho naozaj veľa a 2025 bol Trumpov termín..
            Táto administratíva šlape pekne no nenalieva peniaze do kotla, aby sa rok 2025 stihol..
            Lebo Biden môže byť zvolený ešte raz a Trump keď určoval termín si myslel, že bude dnes prezidentom a že chce, aby to bol práve on aby v tomto volebnom období poslal na Mesiac ľudí - aby sa vyrovnal Kenedymu (viem, že Kenedy zomrel predtým, ako pristáli ale dnes nikto inak nepovie letom na Mesiaci ako Kenedyho program)

            Nič to však nemení na tom, že sa maká o sto šesť a že Starship pravdepodobne bude v roku 2025 pripravený alebo bude veľmi blízko toho byť v cieli..Skrýt celý příspěvek

          • vozik
            12:14 25.04.2023

            @darkstyle SLS 1B ma byt pouzita az pri Artemis 4, takze to s rokom 2025 nema absolutne nic spolocne. ale je pravda, ze v 2025 pravdepodobne nebude pripravena ani SLS pre Artemis ...Zobrazit celý příspěvek

            @darkstyle

            SLS 1B ma byt pouzita az pri Artemis 4, takze to s rokom 2025 nema absolutne nic spolocne. ale je pravda, ze v 2025 pravdepodobne nebude pripravena ani SLS pre Artemis 3. uz sa neoficialne pocita s pripravenostou zaciatkom 2026.

            ale kludne sa s tebou stavim, ze do konca roku 2025 nebude Starship pripravena ani nahodou. maju pred sebou este sialene vela prace a to ze si teraz odpalili na niekolko mesiacov startovaciu rampu urcite veci neurychli. este sa nedostali ani do vesmiru. ked sa im to podari, musia sa naucit pristavat, precerpavat velke mnosztvo palivy na obeznej drahe a postavit samtonu starship hls, ktora musi prejst certifikaciou. to za 2 a pol roka velmi realne nie je :)

            inak teda Trumpov termin bol 2024. 2025 bolo uz posunutie terminu.Skrýt celý příspěvek

          • darkstyle
            21:54 25.04.2023

            Vozík Som to tu aj o 2024 a posunutí písal.. Tá štartovacia rampa sa moc nepoškodila a aj keby bola nedotknutá tak dlhé mesiace nič neletí aj tak.. Lebo musia vyhodnotiť a ...Zobrazit celý příspěvek

            Vozík

            Som to tu aj o 2024 a posunutí písal..

            Tá štartovacia rampa sa moc nepoškodila a aj keby bola nedotknutá tak dlhé mesiace nič neletí aj tak..

            Lebo musia vyhodnotiť a potom implementovať zistenia z prvého štartu..

            Veď taká skúšobná raketa musí mať bambilión senzorov a aj keď pochopíte ako tak čo Vám hovoria - tak to musíte nasimulovať. Potom vymyslieť čo s tým a potom to postaviť a otestovať..

            Koľko to bude trvať - písal som vyššie: obežná dráha - 1.5-3 roky..

            Pár štartov - 2-3 mesiace

            Prečerpävsnie - ste vo vákuú a spaceX má technológiu vďaka Dragon a Crew Dragon zvládnutú na približovanie sa dvoch objektov vo vesmíre..

            Dragon nosí aj palivo na ISS a to sa čuduj sa prečerpáva..

            Space X má technológiu udržania ľudskej posádky vo vesmíre a tí astronauti tam budú len pár hodín, vydržali by aj v skafandroch..

            Tá HLS je osekaná Starship..
            Tam len dajú väčšiu pumpu čo bude jediná technológia navyše.. nožičky na Mesiaci budú držať 6x ľahšiu raketu..
            A ani tá nebude naplnená na 100%..

            SpaceX ukázal už na Falcon 9, Falcon Heavy či prototypoch Starship, že pristávať vie - všetky štáty sveta historicky s raketami či sondami pristáli menej krát ako SpaceX..
            Od vzletu Hopperov do ich pristátia prešlo cca rok
            (ak nerátame tie pidi mini)
            Sami v SpaceX vraveli, že to je oveľa ľahšie ako Falcon 9 lebo sú v oveľa menšej výške a manéver sa musí vykonať omnoho rýchlejšie pri Hopperoch..
            Tento problém pri Starshipe odpadá a videli sme ho už pri prvom štarte..

            Mesiac je 6 krát ľahší na pristátie..

            Btw: Starshipe NASA nepotrebuje, ona potrebuje HLS.. čo isto viete..


            Ja neviem či niečo bude alebo nebude.. len hovorím, že do 1.5 až 3 rokov sa Starship dostane na orbit a potom to pôjde všetko veľmi rýchlo..
            Toť vsjoSkrýt celý příspěvek

          • vozik
            13:38 26.04.2023

            @darkstyle dragony palivo na ISS nevozia. to zabezpecuju len progresy a pred tym ATV. a hlavne je velky rozdiel precerpavanie hydrazinu a kryogennych paliv. s tym ludstvo nema ...Zobrazit celý příspěvek

            @darkstyle
            dragony palivo na ISS nevozia. to zabezpecuju len progresy a pred tym ATV. a hlavne je velky rozdiel precerpavanie hydrazinu a kryogennych paliv. s tym ludstvo nema ziadne skusenosti.

            a HLS nie je starship? je to jedna z variant starship..Skrýt celý příspěvek

          • darkstyle
            18:14 26.04.2023

            Vozik prečerpávať tam budú palivo metán a kyslík.. Budú na orbite plniť nádrže HLS a ničoho iného.. Prvé prečerpávanie paliva na orbite: U.S. military's Orbital Express mission ...Zobrazit celý příspěvek

            Vozik

            prečerpávať tam budú palivo metán a kyslík.. Budú na orbite plniť nádrže HLS a ničoho iného..

            Prvé prečerpávanie paliva na orbite:

            U.S. military's Orbital Express mission in 2007, transferred propellant between satellites with specially-built pumps and connections.

            "In October 2009, the Air Force and United Launch Alliance (ULA) performed an experimental on-orbit demonstration on a modified Centaur upper stage on the DMSP-18 launch to improve "understanding of propellant settling and slosh, pressure control, RL10 chilldown and RL10 two-phase shutdown operations." "The light weight of DMSP-18 allowed 12,000 pounds (5,400 kg) of remaining LO2 and LH2 propellant, 28% of Centaur’s capacity," for the on-orbit demonstrations. The post-spacecraft mission extension ran 2.4 hours before executing the deorbit burn."

            "The NASA Robotic Refueling Mission was launched in 2011 and successfully completed a series of robotically-actuated propellant transfer experiments on the exposed facility platform of the International Space Station in January 2013."

            "The Chinese Space Agency (CNSA) performed its first satellite-to-satellite on-orbit refueling test in June 2016."

            The MEV program continued under Northrop Grumman[3] and in 2019, launched MEV-1 to dock and reposition Intelsat 901, an objective reached in April 2020.

            Takže ako vidno doplňovanie paliva mimo ISS alebo MIR nie je žiadna prevratná technológia..

            ˇThe MEV program continued under Northrop Grumman[3] and in 2019, launched MEV-1 to dock and reposition Intelsat 901, an objective reached in April 2020.

            Čo sa týka tej teploty:
            https://space.stackexchange.co...

            Pekne vidno, že do -120 C sú v pohodičke..

            Teraz veľmi záleží akú dráhu si vyberiete - predpokladám, že zvolia niečo podobné https://space.stackexchange.co... a budú prečerpávať len počas obdobia kedy je okolie v mínuse..
            Napríklad tu by prečerpávali 0,5833 hodiny z každej 1,533 hodiny..

            To by dávalo nejakých 9,1318 hodiny denne na prečerpanie.. Samozrejme spustenie alebo zastavenie čerpadla nejaký čas trvá.. takže by to možno kleslo odhadom na 7 hodín denne..
            Dá sa to samozrejme ešte ošialiť - napríklad použitím materiálov, ktoré sa len tak nenahrejú a správnym natočením Starshipov tak, aby bola vždy odvrátená strana ku hadici smerom ku slnku..

            Tým by sa to zase zvýšilo späť ku 9-10 hodinám odhadom..

            Tu je video ako to vlastne chcú robiť:
            https://www.youtube.com/watch?...

            je to celkom smart - keďže motory sú celkovo žiaruvzdorné a tým pádom budú vlastne pôsobiť aj ako veľký tepelný izolant

            Čo sa týka plnenia - využijú sa newtonovské zákony, takz mili g-akcelarácia.
            V rámci hodín budú vedieť preniesť 1000+ ton paliva za poplatok - 7 tona paliva - teda cca 0,5%..
            https://www.teslarati.com/spac...

            "Problém" je skôr to koľko paliva ostane ako náklad, aby sa tá raketa mohla celá vrátiť späť..

            Takže nič čo spomínaš problém nie je - lebo nemôžeš rátať s tisíckami ton paliva..

            Keďže HLS nikdy nepristane na Zemi ale ostáva vo vesmíre - nepotrebuje toľko paliva ako na návrat Starhipu..

            Dúfam, že to ako vysvetlenie stačilo..Skrýt celý příspěvek

          • vozik
            10:29 27.04.2023

            @darkstyle jediny relevantny test z tych menovanych je mozno ten centaur. ale ten samotne precerpavanie nezahrnal ale len testy toho, ako sa to palivo sprava. tie ostatne testy ...Zobrazit celý příspěvek

            @darkstyle

            jediny relevantny test z tych menovanych je mozno ten centaur. ale ten samotne precerpavanie nezahrnal ale len testy toho, ako sa to palivo sprava.

            tie ostatne testy nepracovali s kryogennymi palivami. precerpavanie hydrazinu naozaj problem nie je a samozrejme viem, ze sa to testovalo aj inde ako na ISS a mire. casom sa urcite naucia precerpavat aj ten metan a kyslik. ale naozaj nie som taky optimista, ze to pojde uplne hladko. videjka od spaceX si nechajte :) ja si este pamatam video, ako starship nebude potrebovat tepelny stit. a co ma starship? tepelny stit :) takze to, ze teraz nieco planuju, este neznamena, ze to tak aj nakoniec bude.

            pri starship HLS sa rata myslim s piatimi dotankovaniami na orbite zeme, kym bude mat dost paliva na cestu k mesiacu. to rozhodne ziadna banalita nie je. ja verim, ze sa im to skor ci neskor podari. ale dva a pol roka je znacne nerealny casovy odhad.Skrýt celý příspěvek

    • Poly
      13:25 24.04.2023

      Artemis bude mít k dispozici SLS Block 1B až teoreticky v roce 2028 o čemž dost vážně pochybuji. Prodražení a opoždění SLS ten nosič snad definuje. Navíc Starship zvládně opravdu ...Zobrazit celý příspěvek

      Artemis bude mít k dispozici SLS Block 1B až teoreticky v roce 2028 o čemž dost vážně pochybuji. Prodražení a opoždění SLS ten nosič snad definuje.
      Navíc Starship zvládně opravdu monstrózní náklady. S tím lze skutečně výhledově vytvořit základnu na Měsíci.

      Ještě k SLS:
      je to extrémně předražený systém. A profláklo se, že SpaceX nabídla cenu 10 x nižší v projektu Europa Clipper. Takže možná vidíme poslední nasmlouvané lety SLS.

      https://arstechnica.com/scienc...

      A já moc moc přeji Bezosovi, aby ten jeho New Glenn fungoval, protože vznikne další dost velký nosič v rukou byznysmena.Skrýt celý příspěvek

      • Jirosi
        15:22 24.04.2023

        "Nemam Muska, tak se klidne upisu dablu"

        Ano, vice mnosicu podporuje rychlejsi vyvoj. Ale Bezosos neni zadny andel.

        "Nemam Muska, tak se klidne upisu dablu"

        Ano, vice mnosicu podporuje rychlejsi vyvoj. Ale Bezosos neni zadny andel.

      • vozik
        15:42 24.04.2023

        SLS je primarne socialny program americkeho kongresu zamestnavajuci desitky tisic volicov a to, ze to vie aj nieco vyniest do vesmiru, je skor len taky vedlajsi produkt :) takze ...Zobrazit celý příspěvek

        SLS je primarne socialny program americkeho kongresu zamestnavajuci desitky tisic volicov a to, ze to vie aj nieco vyniest do vesmiru, je skor len taky vedlajsi produkt :) takze SLS bude lietat dovtedy, kym to bude kongres platit.
        a sice SLS je drahy a meska, tak prvy let prebehol celkom bez problemov. ja viem, ze to sa neda porovnat s pristupom SpaceX, kde skusaju vela veci za pochodu ich prvy let bol niekde uplne inde vo vyvoji rakety a tym padom bola aj velka sanca havarie. takze samotna havaria rakety prekvapujuca nebola, ale ten krater co ostal po starte pod rampou, tak to je trochu mimo mojho chapania, ze ako si to oni predstavovali. rampu maju odpalenu minimalne na pol roka a zacinam mat obavy, ze starship az tak skoro lietat naozaj nezacne.

        s cenou za vynesenie Europa Clipper sa nic nepreflaklo. to nebolo ziadne tajomstvo. NASA sa dost branila pouzitiu SLS na tuto misiu, ale kongres ju niekolko rokov po sebe v rozpocte zaviazal na vyuzitie SLS. az v rozpocte na rok 2021 sa pripustilo pouzitie komercneho nosica.

        na Bezosa by som velmi nespoliehal. ten sa svojim pristupom zaradil skor k "starym" firmam v kozmonautike a dava si pekne na cas. dokonca aj Vulcan od ULA meska koli meskajucim motorom od Blue Origin.Skrýt celý příspěvek

        • Poly
          18:01 24.04.2023

          Já na něj nespoléhám, ale v New Glenn doufám. Ostatně proto jsem psal, že mu přeji, aby fungoval.

          Já na něj nespoléhám, ale v New Glenn doufám. Ostatně proto jsem psal, že mu přeji, aby fungoval.

  • beepee
    09:02 24.04.2023

    Jen takový detail. Spojené státy nevytvořily SH/SS. Spojené státy stvořily SLS, což je stejně předražená mrcha, jako ty ostatní ve světě. Jistě, NASA Muska ve vývoji dotuje, ale ...Zobrazit celý příspěvek

    Jen takový detail. Spojené státy nevytvořily SH/SS. Spojené státy stvořily SLS, což je stejně předražená mrcha, jako ty ostatní ve světě. Jistě, NASA Muska ve vývoji dotuje, ale bez něj - ať na něj máme názor jakýkoli - a jeho SpaceX by tahle raketa nevznikla.Skrýt celý příspěvek

    • Marian Kechlibar
      11:09 24.04.2023

      Nepsal jsem, že USA stvořily SH/SS. Psal jsem, že ji dostávají do ruky jako neuvěřitelně mocný nástroj. A to je pravda, SpaceX bude nepochybně přijímat zakázky od americké vlády.

      Nepsal jsem, že USA stvořily SH/SS. Psal jsem, že ji dostávají do ruky jako neuvěřitelně mocný nástroj. A to je pravda, SpaceX bude nepochybně přijímat zakázky od americké vlády.

      • Marlow
        13:08 24.04.2023

        Pokud vim tak Starshield uz bezi, Falcony pro armadu startuji uz leta.. I u satelitu starlink V2 se tusim pocita s nejakym prostorem pro "payload"...

        Pokud vim tak Starshield uz bezi, Falcony pro armadu startuji uz leta.. I u satelitu starlink V2 se tusim pocita s nejakym prostorem pro "payload"...

    • darkstyle
      12:43 24.04.2023

      To či štat vývoj dotuje je dosť nepresné.. Pripravil som pre Vás chronológiu.. Falcon 1 - 0 $ na vývoj a prvý štart pre amerických daňových poplatníkov Odhad je 90 miliónov ...Zobrazit celý příspěvek

      To či štat vývoj dotuje je dosť nepresné..
      Pripravil som pre Vás chronológiu..

      Falcon 1 - 0 $ na vývoj a prvý štart
      pre amerických daňových poplatníkov
      Odhad je 90 miliónov dolárov

      (390 stál falcon 1 + falcon 9 1.0 verzia)
      2 linky k tým cenám..

      https://www.nasa.gov/sites/def...

      https://web.archive.org/web/20...


      Falcon 9
      Na základe úspechu Falcon 1 prišlo k financovaniu vývoja Falcon 9 a Dragon-a (Carga na ISS)


      Cena Falcon 9 bola odhadnutá spolu s Dragonom na 300 miliónov dolárov
      (Viď linky vyššie)

      NASA dala 248mil ku prvému štartu rakety
      Str. 6..
      https://www.nasa.gov/pdf/45360...



      Zároveň sú v tej cene aj 3 štarty rakety..
      To sú štarty za 150 miliónov dolárov

      https://web.archive.org/web/20...

      Sumarizujme si to:
      Takže SpaceX si zacvakali najprv sami 90, aby dostali prvé peniaze na vývoj..
      Dostali potom celkovo 278 miliónov a však na základe 18 míľnikov - urob toto a my ti dáme potom toľko..
      Takže SpaceX musela mať neustále financovanie v desiatkach miliónov pretože jej boli preplacané už funkčné časti rakety, ktoré museli fungovať inak by nedostala nič..

      Na konci dňa však musela spraviť 3 demo štarty - takže z celkovo 278 išlo de facto 128 miliónov na vývoj a 150 miliónov na štarty..
      NASA len dovolila SpaceX tie peniaze použiť na vývoj, aby pomohla ešte stále start-up-u..

      Myslím, že WIN-WIN situácia pre daňového poplatníka - súkromník si stavia za svoje a spätne sa prepláca, na konci dňa NASA zaplatila zo 540 miliónového účtu len 278 a aj to po tom ako si bola istá, že firma už stavať rakety vie - viď Falcon 1..

      Odmenou za to bol kontrakt CRS (2012 - po tom čo sa všetky 3 demo misie uskutočnili) za 1.6 MLD $ - no ten zahŕňal 12 štartov už hotovej rakety a modulu Dragon.. tu by som povedal, že je normálny kontrakt, aký napríklad podpisuje aj Axiom na dodávku schopností..

      Ďaľším krokom je vývoj Starship ak nerátame vládny armádny kontrakt na výnos satelitov, ktorý síce Space X vyhralo no nedostali ani 1$ na vývoj na rozdiel od iných hráčov..

      Starship - verejný odhad 5 MLD..
      Koľko to bude presne sa dozvieme až to dokončia..
      1.15 MLD $ NASA HLS
      2.29 MLD $ (- 1.15 samozrejme) NASA HLS B..

      https://spacenews.com/nasa-awa...

      Tak ako pri prvom financovaní výboja - je to na základe míľnikov - dokončí za vlastné toto a dostaneš toľkoto..

      Znova si na prvý pohľad poviete, že ich dotuje štát?
      Skutočne?
      2.2 MLD získali len za rok 2022 od súkromných investorov
      https://www.investopedia.com/s...
      Do roku 2022 získali cca 7.8 MLD..
      https://news.crunchbase.com/tr...
      Takže ak dal štát 278 mil na vývoj a teraz 1.15 a potom to zvýšil na 2.2..
      Tak súkromný investori naliali do firmy 10 MLD dolárov..

      Lenže štat pravdepodobne dnes prekročil len prvú miliardu vo financkvaní - však 2.2 dostane až keď pristané druhý Artemis na mesiaci..


      Štát na vývoj zaplatil teda asi len 10% z celkovej sumy.. a vy budúcnosti sa dostane tak ku cca 15%

      Plus si platí za služby ako akýkoľvek iný zákazník..

      Čo tým získal?
      Raketoplán stal 1.5 MLD jeden štart
      https://www.nature.com/article...
      Delta IV Heavy 400 miliónov
      Atlas V cca 150-250 miliónov

      Falcon 9 65 miliónov..
      Starship? Mal by ísť niekam ku 10 miliónom môj osobný odhad.. možno 20..
      Za 10-15% investícií..

      Myslím, že už tých 2.5 MLD sa dávno vrátilo..Skrýt celý příspěvek

      • Jirosi
        15:29 24.04.2023

        Hlavne ty penize z NASA zni az vtipne, kdyz se clovke podiva kolik na tu samou cinnost plati jinym spolecnostem v tu samou dobu.

        Hlavne ty penize z NASA zni az vtipne, kdyz se clovke podiva kolik na tu samou cinnost plati jinym spolecnostem v tu samou dobu.

        • darkstyle
          17:50 24.04.2023

          4.1 MLD za štart SLS je už fakt zlý vtip

          4.1 MLD za štart SLS je už fakt zlý vtip

          • Poly
            18:08 24.04.2023

            No to teda je. Saturn byl super drahý projekt. Používal něco, co do té doby nikdo neznal, nikdo nic takového nevyrobil a měl stát v té době 185 milionů dolarů. ...Zobrazit celý příspěvek

            No to teda je. Saturn byl super drahý projekt. Používal něco, co do té doby nikdo neznal, nikdo nic takového nevyrobil a měl stát v té době 185 milionů dolarů.

            https://history.nasa.gov/SP-42...

            V přepočtu na rok 2023 to je necelé 1,5 miliardy dolarů...Skrýt celý příspěvek

          • darkstyle
            19:09 24.04.2023

            Poly

            Lenže SLS stojí ešte viac..

            Reálne stal jeden štart dokonca 55 MLD lebo toľko stal doteraz vývoj a štart jednej rakety..

            Poly

            Lenže SLS stojí ešte viac..

            Reálne stal jeden štart dokonca 55 MLD lebo toľko stal doteraz vývoj a štart jednej rakety..

          • Poly
            23:38 24.04.2023

            Proto jsem psal že to teda je špatný vtip

            Proto jsem psal že to teda je špatný vtip

Načítám diskuzi...