Veletrh Future Forces Forum: Vývojáři z univerzitního ProLabu představili zemědělské drony, které mohou sloužit i v armádě

Veletrh Future Forces Forum: Vývojáři z univerzitního ProLabu představili zemědělské drony, které mohou sloužit i v armádě
Drony ProLan na výstavě Future Forces Forum / ProLab (Zvětšit)

Experti z vývojářského pracoviště ProLab, patřícího pod Technickou fakultou ČZU, vyvinuli zemědělské drony a modulární nosiče, které by se daly využít i v obraně. První tři takové stroje představili na veletrhu Future Forces Forum v pražských Letňanech za účasti děkana fakulty Jiřího Maška a náměstka ministerstva obrany Tomáše Kopečného.       

Prvotní využití je v precizním zemědělství nebo v lesním hospodářství

Pilotním projektem ProLabu je víceúčelový pracovní dron Agronaut. Jedná se o pracovní dron určený k lokální aplikaci chemických ochranných látek v systému precizního zemědělství. Zařízení je navržené jako modulární platforma a nosič, které lze osadit různými měřícími či pracovními zařízeními.

Dalším strojem z produkce České zemědělské univerzity je Forestor, který vzniká na základě požadavku Lesů ČR. „Vyvíjíme autonomní stroj, který bude schopný ošetřovat výsadby ve školkách, bez zásahu člověka. Zvládne aplikovat ochrannou látku, případně hnojení a meziřádkovou kultivaci. Zcela autonomní bude navádění do řádku, rozpoznání rostlin, které má zachovat a které má zlikvidovat,“ představuje další roboty s čistě zemědělskou funkcí děkan Technické fakulty ČZU Jiří Mašek.  

Právě tyto stroje tvoří základ pro vývoj s armádním využitím. „Po nutných modifikacích mohou tyto stroje efektivně posloužit například i v armádě. Tři takové jsme nyní vyvinuli a ukazujeme je zde na veletrhu veřejnosti. Jedná se o pásový dron Unithor, dron Distributhor a pozorovací a monitorovací letadlo Lokathor,“ říká Jiří Mašek z ČZU.    


Forestor; větší foto / ProLab

O projekt ČZU se zajímá ministerstvo obrany

Ministerstvo obrany zaujal zejména pásový dron Unithor. Prezentaci tohoto stroje na veletrhu Future Forces Forum si nenechal ujít náměstek pro řízení průmyslové spolupráce Ministerstva obrany ČR, Tomáš Kopečný.

„Mě se líbí na robotech vyvinutých na ČZU právě to, že se jedná o nejlepší možnou ukázku dualismus efektu, o kterém mluvíme na alianční úrovni dlouho,“ říká ministerský náměstek Tomáš Kopečný. Podle něho je unikátní čistě technologické prostředí Technické fakulty ČZU právě kvůli tomu, že navazuje na něco, co již funguje například v režimu precizního zemědělství.

„Je známým faktem, že nejlepší možné technologie jsou ty, které vychází z něčeho funkčního a prověřeného v jiného sektoru. Proto v rámci kampaně Víme co máme, která je zaměřena na podporu domácího obranného průmyslu, již vedeme se zástupci univerzity dialog o tom, jak tyto systémy pro armádní využití certifikovat, jak k nim pořídit správně technickou dokumentaci. Čím dřív začneme práci na tomto, tím dřív se dostaneme do reálného a tržního využití těchto robotů,“ dodal k průniku spolupráce obrany a České zemědělské univerzity náměstek Kopečný.  

Hledač min, nosič granátů či monitorovací letoun 

Vývojáři z ProLabu TF ČZU představují tři stroje, které má zájem armáda využít. „Vyvinuli jsme speciální podvozek pro pásový dron Unithor, který by mohl sloužit jako nosič senzorů a čidel pro zjišťování minových polí na Ukrajině,“ říká Petr Hnízdil, vedoucí vývoje ProLabu TF ČZU. Kromě tohoto přístroje tamní experti vyvinuli také dron s názvem Distributhor. „Je to upravený zemědělský dron schopen nést tzv. zvláštní náklad, například munici,“ popisuje druhý ze svých strojů Petr Hnízdil. Třetím je pozorovací a monitorovací letadlo Lokathor, které je schopné kolmého startu a přistání. „To běžně využíváme v zemědělství na mapování velkých ploch, například lesů a polí a na detekci nějakého problému nebo škůdce. Získaná data se následně využijí pro účinný zásah jiného menšího dronu, které na univerzitě také vyvíjíme. To je princip precizního zemědělství, který je ve své podstatě přenositelný i do oblasti obrany,“ dodává Ing. Hnízdil.    

Veletrh Future Forces Forum představuje spojení výzkumu, vývoje a vzdělávání v oblasti obrany a bezpečnosti. Primárním cílem je rozvoj bezpečnostní a obranné spolupráce v rámci NATO, EU a partnerskými zeměmi, vojenskými i civilními orgány. Uskuteční se od 19. do 21. října v areálu PVA EXPO PRAHA v pražských Letňanech.   

Nahlásit chybu v článku


Související články

České virtuální brýle XTAL pro americké letectvo

Česká firma VRgineers se v komunitě virtuální reality (VR) proslavila díky profesionálním brýlím ...

Testování českého bezpilotního letounu Primoco UAV One 150 pro potřeby Armády ČR

Česká společnost Primoco UAV SE a Armáda České republiky úspěšně testovaly bezpilotní letoun ...

Czech Sparrow: První česká orbitální raketa

Na vojenské výstavě IDET 2021 v Brně na sebe strhl pozornost český raketový start-up OteSpace. Firma ...

Hlavní systémy nanodružice VZLUSAT-2 zprovozněny

Odborníkům z Výzkumného a zkušebního leteckého ústavu (VZLÚ) se podařilo zprovoznit první skupinu ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • danny
  13:11 24.10.2022

  Ostatně efektivní využití zemědělské techniky v bojové činnosti opakovaně předvedli ukrajinští farmáři.

  Ostatně efektivní využití zemědělské techniky v bojové činnosti opakovaně předvedli ukrajinští farmáři.

 • Misonek 76
  16:30 23.10.2022

  Pekny. At mi nekdo porad vyklada nesmysli o montovnach.

  Pekny. At mi nekdo porad vyklada nesmysli o montovnach.

Načítám diskuzi...