Velitelské vozidlo protivzdušné obrany GAZ Tiger

Foto: GAZ Tiger; ilustrační foto / Public domain
Foto: GAZ Tiger; ilustrační foto / Public domain

Rusko vyvíjí velitelský modul protivzdušné obrany umístěný na podvozku terénního auta GAZ Tiger. Modul dokáže odhalit a sledovat až 15 cílů a během okamžiku je přiřazovat jednotkám vybavenými protivzdušnými systémy krátkého dosahu MANPADS (Man-Portable Air-Defense Systems).

"Ministerstvo obrany požaduje, aby se urychleně vyvinulo toto (velitelské GAZ Tiger – pozn. redakce) vozidlo. Určili základní rysy konstrukce. Úkolem vozidla je zajišťovat řízení palby pro jednotky nalézající se v blízkém kontaktu s protivníkem. Vozidlo je připraveno pro nasazení do 5 minut,“ řekl RIA Novosti jeden se zástupců Vědecko-průmyslové společnosti Rubin, která vývoj modulu řídí.

Velitelské vozidlo protivzdušné obrany GAZ Tiger disponuje vlastními průzkumnými prostředky a je schopno působit samostatně. Přiřazení cíle jednotkám vyzbrojených protivzdušnými systémy kategorie MANPADS nemá trvat déle než 1 vteřinu. Vozidlo dokáže odhalovat a přiřazovat cíle jako jsou bitevní letadla, vrtulníky nebo bezpilotní letadla.

Dříve neměli ruští vojáci obsluhující přenosné protivzdušné systémy 9K38 Igla žádné velení, které by jim na bojišti přiřazovalo cíle. Vojáci působili a ničili cíle samostatně. Zavedení velitelského GAZ Tiger umožní ruským vojákům efektivněji působit proti mnohonásobným cílům.

Současný konflikt na Ukrajině navíc potvrzuje obrovskou účinnost systémů kategorie MANPADS. Povstalci velmi úspěšně dokáží působit proti ukrajinským vrtulníkům a bitevním letadlům. Na kontě mají již několikanásobné setřely vrtulníků Mi-17/24 nebo bitevních letounů Su-25.

„Jedná se (velitelské GAZ Tiger – pozn. redakce) o nezávisle vyvíjený prototyp. V současné době jednáme o probíhajících testech s ministerstvem obrany, po kterých se následně rozhodne, zda se zahájí sériová produkce,“ uvedl zdroj ze společnosti Rubin agentuře RIA Novosti.

Společnost také neopomněla dodat, že se jedná o čistě ruský systém, jehož se nedotýkají sankce Západu. "Snažíme se držet zásady používání čistě ruských součástí, s ohledem na nejnovější sankce zavedené proti naší zemi," dodal zdroj ze společnosti Rubin.

Vozidlo od května 2014 testuje 76. gardová letecká výsadková divize. Podnik od vojáků již získal náměty na vylepšení, které následně promítne do konstrukce.  

Zdroj: RIA Novosti

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Ruská armáda testuje výsadková vozidla BMD-4M

Ruská vzdušná výsadková vojska (VDV) testují 8 obrněných pásových vozidel BMD-4M (Bojevaja Mašina ...

Námořní letoun Il-38N pro ruské námořnictvo

Ruské námořnictvo převzalo první modernizovaný letoun Il-38N. Rusové stroj využijí k námořnímu ...

Ruský raketomet TOS-1A Solncepjok pro Irák

Ruské dodávky zbraní do Iráku pokračují. Před několika týdny Irák získal postarší ruské bitevníky ...

Ruský MRAP KAMAZ-53949 Tajfun-K

Ruská armáda začala testovat nové ruské obrněné vozidlo KAMAZ-53949 Tajfun-K. Vozidlo je součástí ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!