Velitelsko štábní cvičení s částečným vyvedením vojsk „Grim Fellow 72“

Grim Fellow 72
Foto: T-72M4 CZ na Grim Fellow 72 / npor. Ing. Marta PLCHOVÁ

72. mechanizovaný prapor dostal pro výcvikový rok 2013 za úkol připravit se na vedení manévrové obrany v rámci cvičení 7. brigádního úkolového uskupení se 4. brigádou rychlého nasazení, jež se uskuteční v měsíci říjnu ve vojenském výcvikovém prostoru Doupov.

Po zpracování plánu boje se štáb praporu spolu s velením jednotek zúčastnil v červnu cvičení s počítačovou podporou tzv. CAX v Centru simulačních a trenažérových technologií v Brně. Cvičení ve vojenském výcvikovém prostoru Libavá, které se konalo od 8. do 18. července 2013, logicky navazovalo na předešlý CAX. „Zahajuji vyvedení pod názvem Grim Fellow 72. Na simulátorech jsme si vyzkoušeli, že náš plán boje je proveditelný a standardní operační postupy 72. mechanizovaného praporu fungují. Teď máme možnost si vše prakticky vyzkoušet a odhalit případná problémová místa,“ zahájil cvičení podplukovník Martin BOTÍK, velitel 72. mechanizovaného praporu.

Grim Fellow 72

Foto: BVP-2 na Grim Fellow 72 / npor. Ing. Marta PLCHOVÁ

V úvodních dnech cvičení se mechanizované roty připravovaly na vedení manévrové obrany různými druhy nácviků. „Nacvičovali jsme zaujímání opěrného bodu čety a zřizování obranných postavení čety. Dále jsme drilovali činnost jednotky při ústupu a přesuny na bojových vozidlech,“ vysvětlil přípravu na bojovou operaci poručík Rudolf PANÁK z 2. mechanizované roty.

Samotný manévr se uskutečnil ve dvou dnech, kdy 1., 2. a 3. mechanizovaná rota, s dělostřeleckou podporou minometné baterie, vedly manévrovou obranu proti útoku nepřítele. Toho představovala tanková rota, která byla posílená o mechanizovanou četu. Prováděly tzv. boj na zdrženou, kdy cílem bojových jednotek 72. mechanizovaného praporu bylo maximální zpomalení, či zastavení postupu nepřítele a vytvoření ideálních podmínek pro zničení nepřítele vojsky druhého sledu.

Grim Fellow 72 Foto: BVP-2 na Grim Fellow 72 / npor. Ing. Marta PLCHOVÁ

Bojové podpůrné jednotky, velitelská rota a rota logistiky, se staraly o spojení a komplexní logistický servis. Počínaje doplňováním munice, pohonných hmot, přes opravy, vyprošťování až k zabezpečení stravování a ostrahy základny. „Reálnost a proveditelnost bojového plánu se na velitelsko štábním cvičení s částečným vyvedením vojsk opět potvrdila. Hodně nám pomohlo, že jsme cvičili proti opravdovému nepříteli, kterého představovali vojáci 73. tankového praporu,“ řekl podplukovník BOTÍK.

Součástí vyvedení byly i střelby z lafetovaných zbraní a střelby protitankových řízených střel (PTŘS) u 1. a 3. mechanizované roty. Nejdříve velitelé a střelci operátoři stříleli z BVP-2 v pohybu z kulometu PKT a kanónu. „Každý z nich střílel třikrát. Ovšem pokaždé byl pro vojáky nachystán jiný terčový manévr, aby si vojáci nezvykli na určité pořadí terčů. Důležité bylo nejen trefit stanovený počet cílů, ale i vyhodnocovat jejich důležitost a ve správném pořadí je ničit. Za 1. mechanizovanou rotu splněno na 100 %,“ zhodnotil střelby z lafetovaných zbraní zástupce velitele 1. mechanizované roty nadporučík Jan BRUNCLÍK.

Video: Grim Fellow 72 / npor. Ing. Marta PLCHOVÁ

Následovaly střelby protitankových řízených střel s cílem zdokonalit osádky bojových vozidel v uplatňování znalostí ze základů střelby, návyků a dovedností v činnosti se zbraní v omezeném čase. „PTŘS jsme stříleli na vzdálenost přibližně 2 km. Po povelu PTŘS pálit musel střelec operátor vyhledat cíl, určit jeho vzdálenost a ručně střelu na něj navést. Tyto střelby slouží celým osádkám vozidla ke zdokonalení při ovládání zbraňových systémů BVP-2,“ vysvětlil kapitán Andrej TOMAŠČÁK, velitel 3. mechanizované roty.

Zdroj: 72. mechanizovaný prapor

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

41.mpr musí zvládnout i „zastavěný prostor“

Ve dnech 24. – 28.6. 2013 probíhal na VVP Libavá výcvik zaměřený na boj v zastavěném prostoru ...

Vojenský kaplan: vojákům nepomáhá pouze při umírání

Vojáci se po sestupu do hluboké rokle dostávají do léčky. Prudká střelba má tragické následky. ...

Intenzivní výcvik u 71. mechanizovaném praporu Hranice

71. mechanizovaný prapor je součástí pozemních sil AČR a je organizačně začleněn do struktury 7. ...

Účinná palebná podpora – hlavní úkol dělostřelectva

Ve dnech 15. – 19. dubna se ve Výcvikovém táboře Jince konal nácvik střelby a řízení palby s bojovou ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit zeleně příspěvky za posledních:
  • Rostak
    10:31 25.07.2013

    A to jako proc? Jsem rad ze se cvici........

  • Prezka
    08:42 25.07.2013

    po té co jsem zjistil, jak na tom naše army opravdu je kam směřuje a jak na tom bude, tak mi všchna tahle cvičení přijdou jako plýtvání peněz