Velká Británie kupuje německá obrněná vozidla Boxer

Obrněný transportér Boxer německé armády v Afghánistánu; větší fotoKrauss-Maffei Wegmann

Britský The Times informoval o záměru ministerstva obrany Velké Británie nakoupit 800 kolových obrněných vozidel Boxer 8×8 od německo-nizozemské firmy ARTEC. Vozidla Boxer společně s obrněnci Ajax (Scout SV) budou tvořit páteř mechanizovaných jednotek britské armády.

Po roce 2000 Velká Británie plánovala nakoupit v rámci ambiciózního programu FRES (Future Rapid Effect System) minimálně 3000 obrněných vozidel (někdy se mluví až o 4000 vozidel) za 16 miliard liber.

Kvůli velké finanční náročnosti byl FRES rozdělen na dva samostatné programy - Specialist Vehicle (SV) a Utility Vehicle (UV). Vozidla SV měla nahradit především průzkumné bojové stroje FV107 Scimitar, vozidla UV pak obrněné transportéry FV430.

V záři 2014 General Dynamics UK vyhrál zakázku na dodávku 589 vozidel SV za 3,5 miliardy liber. Vozidla SV získala bojové jméno Ajax a v britské armádě nahradí nejen FV107 Scimitar, ale i další účelové verze pásových obrněnců CVR(T) (Combat Vehicle Reconnaissance (Tracked)).

Ještě v rámci zrušeného programu FRES britské ministerstvo obrany v roce 2008 vybralo pro potřeby britské armády kolové obrněné vozidlo Piranha V. Britové však nakonec od nákupu odstoupili a pořízení kolových vozidel přesunuli pod program UV.

V záři minulého roku ministerstvo obrany Velké Británie po několika odkladech znovu spustilo program UV. O úspěch soutěžila čtyři vozidla - Boxer, Stryker od americké firmy General Dynamics, VBCI od francouzské firmy Nexter a AMV od finské firmy Patria.

Nové kolové obrněné vozidlo nahradí v britské armádě nejen stroje FV430, ale také lehká obrněná vozidla Saxon a některé verze CVR(T).

Velká Británie nakonec podle deníku The Times nakoupí obrněná vozidla Boxer. Zatím není jasné, o jaké verze má Velká Británie zájem. Avšak vzhledem k tomu, že Boxer nahrazuje zejména FV430, půjde především o obrněné transportéry s kulometnou výzbroji.

Obrněný transportér Boxer je společným projektem Německa a Nizozemska. Německo plánuje pořízení celkově 600 vozidel Boxer, Nizozemsko prozatím objednalo 200 strojů.

Vozidlo Boxer s věží Lance soutěží v australském programu LAND 400 Phase 2.

Nedávno 88 Boxerů s izraelskou věží Samson Mk II a 30mm kanónem objednala pro svou armádu Litva. Německo-nizozemská firma ARTEC minulý rok také představila prototyp vozidla Boxer s dálkově ovládanou věží Lance a 30mm automatickým kanónem Mauser MK 30-2.

Boxer v základní verzi (obrněný transportér) má prázdnou hmotnost 25,2 t a maximální konstrukční 36,5 t. Pohon zajišťuje moderní dieselový motor o výkonu 530 kW (711 koní). Kromě tříčlenné posádky Boxer přepraví na bojiště osmičlenný roj vojáků.

Vozidlo vyniká špičkovou ochranou proti minám Level 4a (10 kg TNT kdekoliv pod podvozkem) podle normy STANAG 4569. Ochrana proti balistickým hrozbám je modulární a je na zákazníkovi, jaký přídavný pancíř (ochrana vs. mobilita) si zvolí.

Standardem u vozidel Boxer je ochrana čela proti střelám do ráže 25 mm (Level 5) a boků proti kulometné munici do ráže 14,5 mm (Level 4).

Boxer je v původní verzi především obrněný transportér. Existují také ale velitelská, logistická, servisní nebo zdravotnická verze.

Potenciál vozidla Boxer je však mnohem větší. Německá firma KMW například na výstavě Eurosatory 2014 představila samohybnou houfnici na podvozku vozidla Boxer s věží AGM (Artillerie-Geschütz-Modul).

Zdroj: The Times

Nahlásit chybu v článku


Související články

Ruské robotické vozidlo Tigr s 30mm kanónem

Na výstavě Armáda 2016 ruská firma VPK představila robotickou verzi známého obrněného vozidla Tigr ...

Griffin: Lehký tank pro americké výsadkové jednotky

V článku Bradley NG: Modernizace bojových vozidel Bradley jsme se zmínili o nové technice pro ...

Výstava Future Forces 2016 ukáže nejnovější vojenské a bezpečnostní technologie

Špičkové technologie a novinky, které umožňují vojákům v poli získat výhodu nad nepřítelem nebo ...

M1A3 Abrams: Nová generace amerických tanků

Po roce 2020 americká armáda (U.S. Army) začne s vývojem tanku M1A3 Abrams - již třetí generace ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • fenri
  07:25 18.10.2016

  Skutečně nejlepší stroj (Eitan je ještě miminko a Bumerang tak ve třetím měsíci) co mohli koupit. I ten design... super. A jak píše Gloton, při Brexitu to není hloupý tah. Přeci ...Zobrazit celý příspěvek

  Skutečně nejlepší stroj (Eitan je ještě miminko a Bumerang tak ve třetím měsíci) co mohli koupit. I ten design... super. A jak píše Gloton, při Brexitu to není hloupý tah. Přeci jenom nákup 800 Boxerů je významný vyjednávací argument.Skrýt celý příspěvek

 • Gloton
  01:24 18.10.2016

  Nejen, že koupili to nejlepší,co dnes mohou dostat, ale může to mít pro Brity i další pozitivní efekt, až budou dojednávat s EU podmínky dalšího spolužití s EU po Brexitu, kde má ...Zobrazit celý příspěvek

  Nejen, že koupili to nejlepší,co dnes mohou dostat, ale může to mít pro Brity i další pozitivní efekt, až budou dojednávat s EU podmínky dalšího spolužití s EU po Brexitu, kde má Německo velké slovo.Skrýt celý příspěvek

 • Pepin Nešpor
  22:57 17.10.2016

  Presne

  Presne

 • Rase
  20:31 17.10.2016

  Pro mě je to neskutečná zpráva. Přeci jen co jsem tento program sledoval, tak se původně dalo čekat VBCI, britové spolu s francouzi vytvořili nový kanón, francouzi chtěli pásový ...Zobrazit celý příspěvek

  Pro mě je to neskutečná zpráva. Přeci jen co jsem tento program sledoval, tak se původně dalo čekat VBCI, britové spolu s francouzi vytvořili nový kanón, francouzi chtěli pásový transportér docela podobný Ajaxovi atd. Nedávno byla hodně vidět Piranha V - taky hodně pěkné vozidlo, Nyní je to Boxer, o kterém jsem v tomto tendru ještě neslyšel, nebo nebyl vidět. Parádní. Hodně se těším jakou použijí věž, přeci jen nejspíš použijí něco jako byla věž na VBCI, s kanónem CT40 - pokud tedy budou chtít i variantu KBVP.Skrýt celý příspěvek

 • Pepin Nešpor
  19:03 17.10.2016

  Hm nedivim se jsou fakt vyborny. Zavidim

  Hm nedivim se jsou fakt vyborny. Zavidim

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 2