Velká modernizace řeckých stíhaček F-16

Řecká F-16 se přibližuje k tankovacímu letounu arizonské národní gardy KC-135 Stratotanker; ilustrační foto; větší foto / US Air Force

Řecké letectvo modernizuje flotilu víceúčelových stíhaček F-16C/D Fighting Falcon na standard F-16V Viper. Cena modernizace dosahuje výše 2,4 miliardy dolarů. Klíčovou součástí modernizace je instalace špičkových radiolokátorů APG-83.

Řecko má tradičně velmi napjaté vztahy s Tureckem. Tomu odpovídají i mohutné investice Athén do ozbrojených sil. Řecko v roce 2016 vydalo na obranu 2,38 %, což odpovídá 4,2 miliardám dolarů. V roce 2009, tedy před plným vypuknutím řecké finanční krize, Řecko dávalo na obranu 3,08 % HDP, což při tehdejší vyšší síle řecké ekonomiky odpovídalo 7,3 miliardám dolarů.

Páteř řeckého letectva tvoří 116 jednomístných stíhaček F-16C a 39 dvoumístných F-16D. Řecko provozuje F-16 verze Block 30, včetně nejnovějších Block 52/52+/52+ Advanced. Verzi F-16 Block 52+ Advanced v počtu 30 kusů Řecko objednalo v roce 2005. Od klasické verze Block 52+ se “Advanced” liší výkonnějším datalinkem Link 16, lepším počítačem pro řízení mise, novým víceúčelovým displejem s pohyblivou mapou nebo možností nést průzkumné kontejnery RECCE.

Řeckým F-16 sekunduje 43 francouzských stíhaček Dassault Mirage 2000 a 34 stíhaček F-4E Phantom II. Posledních 12 průzkumných RF-4E řecké letectvo slavnostně vyřadilo z výzbroje v letošním roce.

Na počátku 21. století plánovaly Athény nakoupit 60 víceúčelových stíhaček Eurofighter Typhoon. Po vypuknutí řecké finanční krize však z nákupu za několik miliard euro sešlo. Řecko rovněž plánuje pořízení stíhaček F-35 Lightning II, a to z jednoduchého důvodu – F-35 získá Turecko a Řecko má eminentní zájem udržet vojenský krok se svým odvěkým rivalem. Řecko ale po dohodě s Mezinárodním měnovým fondem nenakoupí F-35 dříve než v roce 2025.

Od pádu Sovětského svazu se vzdušné síly Řecka a Turecka mnohonásobně střetávaly nad Egejským mořem. Závažný incident se stal v roce 1996, kdy Turecko obvinilo řeckou Mirage 2000 ze sestřelu jednoho z jejich F-16. Řecko uvedlo, že turecké letadlo havarovalo při přiblížení k řecké stíhačce po mechanické poruše.

Řecko se proto nyní se Spojenými státy dohodlo na modernizaci F-16 na standard “Viper”, která posune řecké F-16 k stíhačkám páté generace. Řecko tak udrží krok s rychle rostoucími vojenskými schopnostmi Turecka za "přijatelné" finančí náklady.


Jeden z mnoha dogfightů "nanečisto" mezi řeckým a tureckým letectvem.

Prodej modernizačních sad do Řecka proběhne přes americký program zahraničního vojenského prodeje FMS (Foreign Military Sales). Prodej citlivých vojenských technologií do Řecka posvětilo i americké ministerstvo zahraničí.

Oznámení o modernizaci řeckých F-16 proběhlo 17. října 2017, kdy se americký prezident Donald Trump setkal s řeckým premiérem Alexisem Tsiprasem ve Washingtonu. Trump pochválil Řecko za plnění aliančního požadavku na obranné výdaje v minimální výši 2 % HDP a vyzdvihl význam modernizace řeckých F-16.

Podle americké agentury pro obrannou a bezpečnostní spolupráci DSCA (Defense Security Cooperation Agency) uzavřená smlouva počítá s modernizací 123 řeckých F-16 na standard “Viper”. Kromě nových radiolokátorů (123 plus dva rezervní) řecké F-16 získají nové počítače pro řízení mise, navigační systémy, multifunkční displeje, odpovídače vlastní-cizí a nejnovější taktické datové spojení Link-16 (propustnost několik Gb/s se schopností komunikovat s letadly páté generace).

Nejdůležitější části modernizace je nahrazení současných “mechanických” radarů za APG-83 s elektronickým snímáním AESA (Active Electronically Scanned Array). APG-83 je radar se škálovatelným agilním svazkem SABR (Scalable Agile Beam Radar) a vychází z APG-81 stíhačky F-35 Lightning II. Podle tiskových materiálů Northrop Grumman APG-81 a APG-83 mají z 95 % stejnou konstrukci.


Simulátor F-16V

APG-83 kromě vyššího výkonu, odolnosti proti elektronickému rušení a nižší ceny, nabízí vyšší spolehlivost a schopnost v jeden okamžitě sledovat a navádět zbraně na letecké, pozemní i hladinové cíle. Zjednodušeně řečeno – APG-83 dokáže objevit, sledovat a rozpoznat mnohem rychleji větší počet cílů na mnohem větší vzdálenosti. Radar má také schopnost detailního mapování země, což umožňuje rozpoznání a zaměření bodových pozemních cílů (tanky, BVP, atd.).

Nakonec nákup F-16V může Řecku ušetřit provozní a logistické nároky, protože řecké letectvo nebude muset zajišťovat provoz čtyř podtypů F-16.

Lockheed Martin vyvinul F-16V “Viper” jako levnější alternativu k stíhačkám páté generace F-35 Lightning II. Verze Viper již našla několik zákazníků – Tchaj-wan se rozhodl modernizovat na tuto verzi 144 stíhaček F-16A/B Block 20 za 3,4 miliardy dolarů a Bahrajn za 3,7 miliardy dolarů nakoupí 19 nových stíhaček F-16V a modernizuje 20 F-16C/D Block 40.

Také americká národní garda vylepší 72 stíhaček F-16C/D na verzi “Viper”. Navíc americké letectvo počítá s modernizací zhruba 800 stíhaček F-16 Block 40/42 a Block 50/52 F-16C/D a s jejich provozem až do roku 2046

Zdroj: Defence24

Nahlásit chybu v článku


Související články

Nová éra legendy: První zálet stíhačky F-16V Viper

Lockheed Martin před více než týdnem úspěšně dokončil první let víceúčelové stíhačky F-16V Viper. ...

Nejnovější americké stíhačky F-16 Block 70 pro Indii?

Americká firma Lockheed Martin a indická firma Tata Advanced Systems podepsaly dohodu o spolupráci ...

Indie: Stíhačky F-16 vs. JAS-39 Gripen

Indické letectvo po krachu programu MMRCA (Medium Multi-Role Combat Aircraft) projevuje zájem o ...

Nejnovější stíhačky F-16V Viper pro Bahrajn

Americký Kongres souhlasil s potenciálním prodejem 19 nejnovějších stíhaček F-16V do Bahrajnu. Stát ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • cejkis
  22:01 21.10.2017

  jirosi

  Podívejte se, kdo vlastní banky. O drobné střadatele ve světovém dění vůbec nejde.

  jirosi

  Podívejte se, kdo vlastní banky. O drobné střadatele ve světovém dění vůbec nejde.

 • mafky
  15:28 21.10.2017

  Daxik, s tymi 2 mld. to nebude az taka pravda. Bud minister Gajdos alebo seda eminencia Holko spominali ponuku, ktora je nejakych 400 milionov nad rozpoctom.

  Chorvati, ktori ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Daxik, s tymi 2 mld. to nebude az taka pravda. Bud minister Gajdos alebo seda eminencia Holko spominali ponuku, ktora je nejakych 400 milionov nad rozpoctom.

  Chorvati, ktori tiez idu obmienat stihacky, uvadzaju celkovu cenu jednej F-16V vratane logistiky a zazemia na 90 mil usd
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  15:28 21.10.2017

  Cejkis: "V dnešní době korporace půjčují státům a skrze zkorumpované politiky si sahají na peníze v podobě nejprve nerostů, později vysáváním občanů. Dluh Řecka byl vyřešen dalším ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Cejkis: "V dnešní době korporace půjčují státům a skrze zkorumpované politiky si sahají na peníze v podobě nejprve nerostů, později vysáváním občanů. Dluh Řecka byl vyřešen dalším dluhem s tím, že se nastavil penězovod od občanů. "

  Státům nejvíce půjčují občané skrze duchodové spoření, banky atd. Takže pokud by stát, tedy Řecko nesplácelo. Tak by nastal domino efekt. Banky a důchodové fondy by skrachovali. O peníze by přišli ti co je tam mají, tedy občané!
  Nebo už je to vážně, tak daleko že si nepomatujete kdo přicházel o peníze při tulenování v ČR.
  Skrýt celý příspěvek

 • palo satko
  11:45 21.10.2017

  daxik, ved nam teraz postupne USA dodavaju vrtulniku Black Hawk. Možeme sa sice bavit na čo su nam v konfiguracii "mierova holubica", ale o nejakych uplatkoch nepisal ani Dennik N ...
  Zobrazit celý příspěvek

  daxik, ved nam teraz postupne USA dodavaju vrtulniku Black Hawk. Možeme sa sice bavit na čo su nam v konfiguracii "mierova holubica", ale o nejakych uplatkoch nepisal ani Dennik N a ani Remišova neblogovala.
  Skrýt celý příspěvek

 • daxik
  07:57 21.10.2017

  pavol satko- ja viem, že amíci si potrpia na transparentnosť, ale všetci vieme, že SNS nechce vždy armádu kvôli tomu, že je to spolok militaristických nadšencov. Chcú ju preto lebo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  pavol satko- ja viem, že amíci si potrpia na transparentnosť, ale všetci vieme, že SNS nechce vždy armádu kvôli tomu, že je to spolok militaristických nadšencov. Chcú ju preto lebo s ministerstvom dopravy je to zlatá baňa pre strany a miesto kde sa dajú ľahko ulievať peniaze. A čím je hodnota obchodu vyššia, tým väčšie je nebezpečenstvo. Preto som veľmi opatrný ak sa uvažuje o na naše pomery megakontrakte pod vedením úradníkov z SNS.
  Skrýt celý příspěvek

 • cejkis
  22:47 20.10.2017

  Ještě před desítkami let, pokud nějaká korporace poskytla úvěr státu, který nebyl schopen splácet, nastala měna a investor o peníze přišel.

  V dnešní době korporace půjčují ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ještě před desítkami let, pokud nějaká korporace poskytla úvěr státu, který nebyl schopen splácet, nastala měna a investor o peníze přišel.

  V dnešní době korporace půjčují státům a skrze zkorumpované politiky si sahají na peníze v podobě nejprve nerostů, později vysáváním občanů. Dluh Řecka byl vyřešen dalším dluhem s tím, že se nastavil penězovod od občanů.

  Banky, které nepřišly v Řecku o peníze jsou majiteli i firmy dodávající F16.

  Demokracie byla zprivatizována.
  Skrýt celý příspěvek

 • palo satko
  17:32 20.10.2017

  daxik,
  ja som s amikmi obchodoval. uplatky nie su ich oblubena šalka kavy a pri vladnych obchodoch predpokladam bude možnosť ziskat uplatok aj pre chlapcov zo SNS vyrazne ...
  Zobrazit celý příspěvek

  daxik,
  ja som s amikmi obchodoval. uplatky nie su ich oblubena šalka kavy a pri vladnych obchodoch predpokladam bude možnosť ziskat uplatok aj pre chlapcov zo SNS vyrazne limitovana.
  Skrýt celý příspěvek

 • daxik
  16:07 20.10.2017

  calm down. odhadovaná cena za 14 strojov je 2 miliardy, plus logistika a údržba plus nejaký tunelík pre chlapcov z SNS, aj smeráci sa určite budúchcieť pridať. Mimo naše finančné ...
  Zobrazit celý příspěvek

  calm down. odhadovaná cena za 14 strojov je 2 miliardy, plus logistika a údržba plus nejaký tunelík pre chlapcov z SNS, aj smeráci sa určite budúchcieť pridať. Mimo naše finančné možnosti.
  Skrýt celý příspěvek

 • Poutnik
  14:57 20.10.2017

  palo satko Řecku to vyjde levnej. Slovensko nema co modernizovat a po nakupu starych cena asi bude plus minus stejna.

  palo satko Řecku to vyjde levnej. Slovensko nema co modernizovat a po nakupu starych cena asi bude plus minus stejna.

 • palo satko
  12:06 20.10.2017

  Grekom zmodernizuju a Slovakom vyrobia? https://www.webnoviny.sk/danko...

  Grekom zmodernizuju a Slovakom vyrobia? https://www.webnoviny.sk/danko...

 • Lukas
  07:36 20.10.2017

  Niskie koszty FA-50 biorą się z ograniczeń konstrukcji
  Dlatego też ma mniejszy pułap max. i prędkość max a max G to -3 i +8
  To nie jest MiG 29 czy F-16.
  Do zadań Air policing ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Niskie koszty FA-50 biorą się z ograniczeń konstrukcji
  Dlatego też ma mniejszy pułap max. i prędkość max a max G to -3 i +8
  To nie jest MiG 29 czy F-16.
  Do zadań Air policing pewnie da rade...

  Do zadań CAS - pewnie też - gdyby mieć normalne myśliwce...
  Tyle że OSSR nie kupi 30-40 maszyn tylko 6-8
  Skrýt celý příspěvek

 • vlasto
  01:19 20.10.2017

  dusan

  mne hlavne o to ide, aby nas taketo slovickarenie nezaskocilo nepripravenych ;)

  dusan

  mne hlavne o to ide, aby nas taketo slovickarenie nezaskocilo nepripravenych ;)

 • RiMr71
  16:37 19.10.2017

  ...jakože ti zlí vrazi z vólstrýtu těm Turkům ty F-35 nutí?
  ...svatá prostoto...

  ...jakože ti zlí vrazi z vólstrýtu těm Turkům ty F-35 nutí?
  ...svatá prostoto...

 • Sprite
  16:10 19.10.2017

  Američané nejdřív vyzbrojí Turecko, nahrabou na tom majland a pak díky tomu dostanou zakázky i od Řecka, protože to musí držet krok. Chudáci Řekové jako. Až Turecko dostane F35, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Američané nejdřív vyzbrojí Turecko, nahrabou na tom majland a pak díky tomu dostanou zakázky i od Řecka, protože to musí držet krok. Chudáci Řekové jako. Až Turecko dostane F35, tak hádejte, kdo druhý další je hned bude mít?
  Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  15:54 19.10.2017

  vlasto

  To, že edogan využíva, alebo skôr zneuživa islam neznamená, že buduje "islamskú diktatúru" ... buduje "erdoganovu diktatúru" .... nič nového Stalin využil i komunizmus i ...
  Zobrazit celý příspěvek

  vlasto

  To, že edogan využíva, alebo skôr zneuživa islam neznamená, že buduje "islamskú diktatúru" ... buduje "erdoganovu diktatúru" .... nič nového Stalin využil i komunizmus i pravoslávnu cirkev - kedy sa čo hodilo pre upevnenie svojej moci.

  Turecko má teraz problém s dostatkom bojových pilotov po prevrate a je angažované v Sýrii ... čo v praxi znamená, že Gréci môžu byť minimálne dekádu pokojný ... Turci majú o "zábavu" na druhej strane svojej krajiny postarané na veľmi veľmi dlhý čas.

  Okrem toho sú na tom naozaj stále ekonomicky dosť bledo, takže by mali šetriť ....
  Skrýt celý příspěvek

 • Flader
  14:46 19.10.2017

  Práve kvôli tomu Turecku si tentokrát myslím, že má lorgarius z časti pravdu.

  Práve kvôli tomu Turecku si tentokrát myslím, že má lorgarius z časti pravdu.

 • vlasto
  14:37 19.10.2017

  Keď sa Turecko finálne zorientuje a konečne sa stotožní s tým, že je islamská diktatúra, tak budeme radi, že Gréci tie F16 majú :)

  Keď sa Turecko finálne zorientuje a konečne sa stotožní s tým, že je islamská diktatúra, tak budeme radi, že Gréci tie F16 majú :)

 • lorgarius
  14:13 19.10.2017

  ale no tak, na zbrane sa predsa casto minaju krajiny ktore nemaju cim zaplatir. mozno im usa daju vyhodny uver a zaroven tym trocha nastvu turecko.

  ale no tak, na zbrane sa predsa casto minaju krajiny ktore nemaju cim zaplatir. mozno im usa daju vyhodny uver a zaroven tym trocha nastvu turecko.

 • matros.z.pl
  14:06 19.10.2017

  Zase sa im poskladame ?

  Zase sa im poskladame ?

 • Tecka
  10:39 19.10.2017

  Dokladnie! Grecja choc bankrut ,to nie upadnie bo nie moze. Bedzie inwestować zwiększajac i tak juz gigantyczny dług bo jest strategicznie niezbędna na południowej flance NATO ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Dokladnie! Grecja choc bankrut ,to nie upadnie bo nie moze. Bedzie inwestować zwiększajac i tak juz gigantyczny dług bo jest strategicznie niezbędna na południowej flance NATO ,choćby jako przeciwwaga dla grającej na siebie Turcji,ciekaw jestem co bedzie z kontraktem dla tego kraju ,czy jankesi nie wrzuca Turcji z f35. Do tego silna współpraca z izraelem ,efekty widac w Syrii ... U nas "po cichu" program Harpia odżywa i nie "po cichu" ,resursy Mig-ów w Malborku kończą sie nieubłaganie.
  Jaka jest sytuacja prawna czeskich gripen-ów?
  Ps.
  Tak jak wczesniej pisalem ,realia nas dopadną i program Wisła podzielony na pół . Teraz dwie baterie PC-3 MSE a pozniej reszta. To pozniej raczej kolo 2025 a teraz moze wskoczyć Harpia..?
  Skrýt celý příspěvek