Velmoci a multipolarita I

Foto: USA + EU / Archív autora
Foto: USA + EU / Archív autora

Velmoci patří mezi nejvýznamnějších hráče mezinárodního dění. Jsou schopné formovat své okolí, měnit poměry. Donedávna bipolární svět nakročil po rozpadu Sovětského svazu k jedinému globálnímu hegemonovi a svět se stal na chvíli unipolárním. Dnes, kdy Spojeným státům do určité míry dochází dech a jejich vyzyvatelům roste chuť, je na místě mluvit o multipolárním uspořádaní. Text vznikl původně pro blog On War | On Peace.

Hned na začátku odlišme dvě kategorie velmocí. K jedněm patří státy schopné do určité míry realizovat svůj vliv na globální úrovni: Čína, Rusko, Spojené státy, India a Evropská unie.

Druhou kategorii tvoří země, jejichž ambice a síly jsou zatím omezené a ovlivňují nejbližší sousedy a širší region. Tedy v současnosti Izrael, Brazílie, Mexiko, Irán, Německo, Japonsko, Francie, Turecko, Egypt či Jihoafrická republika. (Pozn. autora: Kritiku k uvedenému výpočtu krajin přijímám. Faktorů na zvážení je veliké množství, zahrnul jsem proto země, kterým věnují pozornost matadoři geopolitiky jako G. Friedman či R. D. Kaplan.)

Vedoucí mocenská pětka

Tu lze dělit na dva soupeřící bloky. V pravém rohu ringu stojí aktuální šampión Západ tvořený Spojenými státy a Evropskou unií. Vyzyvatele Čínu a Rusko pak podporuje vícero aspirujících velmocí. A do role rozhodčího se pravděpodobně postaví Indie. Pokud jí to bude vyhovovat. V tomto dějinném souboji přitom nejde o drobné. Aby si přišli na své i příznivci konspiračních teorií, cena pro vítěze je podoba nového světového pořádku.

Kde je chyba? Výše zmíněné je zjednodušený obrázek. Zjednodušenost nás posouvá ke zkreslení, a to zase k nesprávným úsudkům. Pak už vede cesta kamkoliv, ale hlavně do problémů. Podívejme se proto na vztahy a danosti velmocí blíže. Jak v rámci bloků i mezi nimi napříč.

Utahaný šampión

Západ. V očích svých kritiků hodnotově vyprázdněna entita čelící nevyhnutnému a zaslouženému úpadku. O jisté vnitřní krizi a vyčerpanosti vlastním úspěchem mluví také pro-euroatlantičtí komentátoři. Netřeba ale ještě házet bílý ručník do ringu. Stále se jedná o nejbohatší a nejrozvinutější kout světa schopný ostatním diktovat své standardy. Ve prospěch mu také systémově hrají mnohé pravidla.

Snad nejzásadnější faktem na Západě je vnitřní asymetričnost. Spojené státy jsou tradičně hlavou, hlasem i pěstmi Západu, těžištěm moci. Z ohromující převahy a potřeby udržet ji tak plyne důležitý imperativ. Zájmy a potřeby USA jsou zájmy a potřeby Západu.

Druhým pólem Západu, respektive jakýmsi minipólem, je Evropská unie. Ta představuje netypickou, zvláštní velmoc. Někteří přitom nebudou souhlasit s uznáním unie jako jednotného, funkčního celku, coby aktéra mezinárodní politiky.

Argumentů pro takový postoj není zrovna málo. V první řadě EU není stát. Do plnokrevné velmoci jí chybí reálná, tudíž nejen papírová, společná zahraniční a bezpečnostní politika. V rámci unie funguje několik mocenských pólů, které jsou různě orientované.

Kde bylo, tam bylo...

K zahození však potenciál EU není. Přibližně 500 miliónů obyvatel představuje třetí největší populaci světa a součet evropských ekonomik dává dohromady vůbec největší ekonomiku světa. K dispozici je víc než slušně rozvinutá infrastruktura a technologické zázemí.

S uvolněnou uzdou fantazie, jednotná EU by se například v podobě federativního superstátu stala velice rychle velmocí přirozeně dominující, a to minimálně ve východní Evropě, severní Africe a na Blízkém východě. Silné pozice by měla taktéž v rámci atlantického námořního obchodu a přístupu k Arktidě. Jinými slovy byla by zásadním soupeřem Spojených států.

V dohledné době a možná, že vůbec nikdy, se takové EU nedočkáme. Důvodů je mnoho. Zdůrazněme však to, že obdobný status by nebyl srdečně přán od velkého bratra zpoza Atlantiku. Odhlídnuto od občasných revolt evropských lídrů vůči politické lince Washingtonu (např. při otázce války v Iráku) si USA a EU vyvinuli zajímavý symbiotický vztah. EU často slouží Spojeným státům jako ochotný "wingman".

Kritik by mohl říct, že jde o výměnný obchod. Aktéři jedné strany dostávají svůj podíl vlivu výměnou za „dělaní křoví" a legitimizaci pochybnějších kroků partnera. Koordinace politik USA a EU někdy připomíná příslovečnou hru na dobrého a zlého policajta.

Světově bezkonkurenční "hard power" USA, doplňuje unie pohotově svými "soft power" schopnostmi. To v rámci daných podmínek ovšem vůbec není nelogická kombinace. Svou roli hraje také nepopiratelné historické, ideové a minimálně proklamované hodnotové spojení.

Zhuštěně je možné profil Západu popsat tahle: jedinec z nejlepší formy, avšak stále při síle. Trpí krizí identity, která značně znejasňuje jeho aktivity. Jeho osobnost má dvé stránky, přičemž ta agresívnější ale i schopnější zásadně převažuje. Se svým submisívnějším já sdílí občasné mesiášské popudy přesazováni hodnot, které jsou mu drahé. Jinak jeho seberealizaci nechává jen tolik prostoru, kolik neohrozí vedoucí část své osobnosti.

V dalším díle článku se podíváme na rusko-čínský profil a zhodnocení vztahů mezi bloky.

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích
Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Stránka 1 z 3
 • Trener
  16:45 19.07.2015

  Já bych se chtěl ještě věnovat EU. Jak tady bylo řečeno EU je sice hospodářská velmoc, ale s rozdílnými zájmy jednotlivých států. Otázkou je, jak zájmy všech států nějak skloubit. Asi by jsme se měli hlavně bavit o EU v ekonomickým aspektu, ten vojenský EU zatím nijak moc neuplatňuje (mimo akce v Libyi), ostatně dnes se na území Evropy válčí především ekonomicky. Pak si ještě můžeme položit otázku, zda má EU smysl. Pro je uváděn hlavně velký společný trh, právní prostředí, sdílení společných hodnot, proti omezení suverenity jednotlivých zemí. Další otázkou, kdo na EU nejvíce vydělává. Pro nové členské státy je jistě výhoda štědrých dotací na infrastrukturu, společný trh (pokud se firmy v západní Evropě dokáží prosadit) a vliv kultivovaného právního prostředí ze strany EU. Za nevýhodu lze spatřovat nižší ekonomickou sílu nových členských zemí, kdy silné západoevropské firmy leckde s přispěním našich politiků zklikvidovaly konkurenci. Další nevýhodou je zdánlivě jednotný trh EU, při vývozu výrobků se východoevropské firmy musí potýkat s různými omezeními (zdlouhavé získávání různých certifikátů v jednotlivých zemí atd.) Pro západní Evropu bylo rozšíření EU jistě požehnáním = potlačení konkurence a rozšíření trhů na východ. Na trhy východní Evropy se často distribují méně kvalitní potraviny, viz. separáty místo masa, různé náhražky atd.. Např. různé potravinářské produkty jsou v Německu často kvalitnější a levnější. Podobná situace je i v bankovnictví, západoevropské banky u nás dobře vydělávají, viz. vysoké poplatky atd. Dále s přispěním našich politiků a zastupitelů západoevropské firmy získaly výhodné kšefty v distribuci vody. Spousta firem je u nás v držení cizího kapitálu (u nás relativně levná výroba, v cizině know how), kdy zisky mizí v zahraničí. Takže si můžeme klást otázku, co by bylo, kdyby EU neexistovala. Jestli by potom pozice malých států EU vůči velkým v EU i mimo nebyla podstatně horší.

  Pokud bych zde měl škatulkovat, jaká země v EU je menší, nebo větší velmoc, tak z mého pohledu bez pořadí:
  Německo: ekonomická jednička v EU, velký potenciál ve vojenské oblasti, samozřejmě, že za roky 1938-1945 má vůči naší zemi velký dluh,
  Francie: ekonomická síla, ale trochu jí teče do bot, v současnosti dobré schopnosti ve vojenské oblasti (v roce 1936-1940 velké selhání, za rok 1938 má vůči naší zemi velký dluh),
  Velká Británie: ekonomická síla, v současnosti dobré schopnosti ve vojenské oblasti (v roce politicky 1938 velké selhání, za rok 1938 má vůči naší zemi velký dluh),
  Itálie: relativní ekonomická síla, teče jí do bot, vojensky slabší než předešlé státy,
  Rusko: nebudu komentovat, není součásti EU.

  Na závěr ještě takový můj malý stesk. Škoda, že jsme po II. sv. válce nezůstali na západě. Válečným děním jsme byli relativně málo poškozeni, ostatní státy, co něco uměly, byly poškozeni válečným děním, tak jsme z toho mohli docela profitovat a dnes nebýt za chudé příbuzné. A taky se toho dost nepovedlo po "89". roce....

 • Shania
  19:25 13.07.2015

  semtam:

  Norsko:

  Zahraniční ekonomické vztahy[editovat | editovat zdroj]
  Dalším zásadním problémem, s nímž se utkává norské hospodářství, je jeho vztah k Evropské unii. Naposledy to bylo roku 1994, kdy Norové odmítli vstup do této organizace, kam do té doby vstoupili všichni jejich skandinávští sousedé. Přes dohodu o volném obchodu jsou teď norské hranice hranicemi Evropské unie i s příslušnými odvody. Proto se norští podnikatelé rázně dožadují masivních subvencí pro export, aby nepřišli o své dosavadní zákazníky ve skandinávských zemích a v ostatní Evropě. Přitom se hrozí také přesunem pracovních míst orientovaných na export do zemí EU.

 • semtam
  18:25 13.07.2015

  Shania

  Volný obchod a pohyb není závislý na EU. Copak takové Norsko, Island, Švýcarsko nebo Lichtenštejnsko trpí v nevýhodě bez Shengenu a volného obchodu? Vůbec ne.

 • ardz
  14:10 13.07.2015

  shania tak sme sa zhodli, že USA podporovali islamských fanatikov. Veď aj kissinger povedal, že to bol ich plán vtiahnuť ZSSR do afganistanu aby aj sovieti mali svoj vietnam.

 • Shania
  14:06 13.07.2015

  lorgarius: a to je špatně, ale řešení není vystoupit s EU, ale dotlačit ji s tím něco udělat. Mnoho lidí si ani neuvědomuje, co by to pro nás znamenalo ztratit zonu volného obchodu a pohybu... Hlavně když tu žádný problém nemáme... ale když slyší EU nám dává kvoty, afričani se mi nastěhují do baráku, tak šílí a hledají záchranu u populistů, kteří se takhle chtějí dostat k moci.


  Pozitivní je, že před pár lety tu byla jen malá skupina lidí, co poukazovali na problém s přistěhovalci, dnes je to naprosto něco jiného a je z toho veřejné téma. Čím víc bordelu afričani udělají, tím bude větší šance, že se s tím něco udělá.

 • lorgarius
  13:42 13.07.2015

  shania, mne to jasne je. ale zda sa ze Eu v tom jasno nema a frontex pri ochrane schengenu zlyhava.

 • Shania
  13:01 13.07.2015

  ardz: bez pochyby mají podíl na vzniku a to nejen tim že je podporovali proti SSSR, ale akcemi jinde na světě.

  ale je to uplně stejné jako Němci můžou za Lenina a vzik SSSR, byl to prostředek, jak zaměstnat protivníka a takových příkladů najdeš tísíce.

  Taky tenkrát mohli nechat Afgance, at si s tím poradí sami, možná měli nechat SSSR úplně na pokoji a nechat jim volné ruce v šíření jejich režimu po světě, pak by možná nedošlo ke kolapsu SSSR a my jsme nemuseli bez prolití krve bojovat za svobodu a místo toho žít v socialistickém ráji.

  Zeptej se dnes Korejců, jestli jsou radi, že USA podporovali zkorumpovaný režim v jižní korei. Zeptej se jich, proč tam ty americké okupanty dodnes mají?

 • Shania
  12:49 13.07.2015

  lorgarius: pokud tu chtějí být na černo, tak je snad jasné, co se s nimi má udělat...

 • ardz
  12:42 13.07.2015

  shania napr. aj Clintonová ti potvrdí, že oni vytvorili al kajdu - https://www.youtube.com/watch?v=WnLvzV9xAHA

  Je až zábavné sledovať ako sa snažíš ospravedlniť to, že podporovali radikálnych islamistov. Najskôr podporujú fanatikov ktorí sa neskôr proti nim obrátia tak ako aj v sýrii.

 • lorgarius
  11:56 13.07.2015

  shania, prevazna vacsina ale o politicky azyl neziada, lebo vedia ze nan nemaju narok. nemali by teda automaticky byt vracany do krajiny odkial prisli do priestoru eu?

 • Shania
  10:08 13.07.2015

  ardz: Američane sponzorovali odpoj proti SSSR, ten by ale existoval i bez nich, i když by měli menší šance, zejména proti letectvu, tak si myslet, že mudžáhedíni by bez USA neexistovali je trochu mimo. Zeptej se Britů, nebo Alexandra V. jak vroucně jejich invazní vojska místní lid přijal.

  To že CIA měla prsty ve vytvoření spousty různých skupin na celém světě, které pak měli vlastní cile je pravda, to stejné můžeš říct o KGB a jiných tajných službách. To je prostě politika, ty frakce a staty můžou mít nějaký čas společné zájmy a pak se můžou rozejít, někdy i dost radikálně.

  Ale u tebe moc nečekám, že by jsi to dokázal pochopit, ty jsi někdo, kdo si myslí, že USA ovládá vojensko-průmyslový komplex a pro udržení jejich ekonomiky musí vest války:)) takový lidé jsou pak už žijí úplně mimo realitu.

 • Shania
  09:54 13.07.2015

  Knaak: ano ty jsi rasista, stejně tak já a naprostá většina lidí na světě, není to nic za co by jsi se měl stydět, pro většinu lidí to jen znamená, že nemají radi změny a nevěří cizím lidem, když náhodou mají jinou barvu, tak se s tebe automaticky stane rasista.

  Problém ale je, že ze situace s uprchlíky se udělala mediální záležitost, z které profitují extremistické strany nabízející jednoduché řešení jednoduchého problému, když ve skutečnosti je to několik hodně složitých problémů a jednoduché řešení na to není.
  Je velmi nebezpečné takové lidi podporovat. Navíc když tu skoro žádní přistěhovalci, které na těch videiich vidíme nejsou. Přesto tu je už teď hysterie na takové úrovni, že to snad ani není možné.

  Problém s určitými skupinami muslimů je v Evropě už dlouho, se všemi? ani náhodou. Většinu těch problémů má na svědomí 2-3 generace, která nemá budoucnost kvůli rasismu, sociálnímu vyloučení a svému okolí, pak je velmi snadné sklouznout k extremismu. Za to mohou obě strany.

  Představa že pravý muslim musí šířit svoji víru jakýmkoliv způsobem je sice pravda, ale těch pravých muslimů je naprosté minimum, stejně tak pravých křesťanů. Pro mnoho lidí je víra v čem vyrostli, ale málo kdo je ortodoxní. Házet je do jednoho pytle způsobí akorát to, že se nakonec doopravdy sjednotí, protože nebudou mít na výběr.

  Další věc co je naprosto neuvěřitelná je přístup některých úřadů, které zavírají oči, kvůli tomu, aby nebyli označeni za rasisty. To je prostě neuvěřitelné, pokud někdo, kdokoliv porušuje zákon, je třeba s ním zatočit. To co se děje v Calais, nechápu, že ty agresivní jedince už dávno nezavřeli a nedeportovali.

  Ekonomické uprchlíky z Afriky tu snad nikdo nechce, nechce je ani EU, problém je, že už tu jsou a utopit na moři je nikdo nenechá. Tihle lidé by ale neměli být propuštěni na svobodu, dokud se jim nevyřídí žádost o azyl, a už vůbec se jim nesmí tolerovat žádná trestná činnost. Jediný přestupek a deportace.

  Pak jim utnout sociální dávky, dostat max ubytování a lístky na jídlo a základní potřeby. To stejné pro všechny ostatní parazity, u dávek mít limit na 3 děti pro všechny občany, snížit sociální dávky celkové. Kdo je na minimu a nechce pracovat, dát mu ubytování a stravu. A můžu pokračovat.

  Ale tyhle moje skvělé rady jsou zase a jen a pouze jednoduché řešení přiliš složitých problémů a nejspíš nebudou fungovat.

  každopádně je dobře, že se o situaci s muslimy a uprchlíky mluví, jen je třeba si dát velký pozor, jak se ta situace bude řešit, protože extrémní řešení může víc ublížit než pomoc, hlavně už u stávající komunit muslimů, kteří pokud budou cíl.

  Jediná šance jak problém s menšinami je pokusit se aspoň o částečnou integraci jak muslimů, romu a jakékoliv jiné menšiny, nedávat jim práva navíc a pokusit se je rozdělit. Jakmile budou nuceni žít v getech jako teď, integrace bude nemožná.

 • ardz
  08:11 13.07.2015

  todo otvor oči. Al kajdu vytvorili USA čo ani netaja. Potom sa obrátili proti záujmom USA tak začali zasa proti nim bojovať. Islamisti v sýrii to isté. USA zvyknú podporovať radikálov pokiaľ bojujú za ich záujmy. Lenže je jasné že záujmy islamistov nie sú záujmami USA a skôr či neskôr sa obrátia proti záujmom USA čo potvrdzuje aj reálne dianie.

  tak tak takí ako todo až chorobne nenávidia rusko.

 • semtam
  07:53 13.07.2015

  Todomatch

  Koukám, že chcete opět zvrátit diskuzi na Rusko :). Co vše jste napsal, tak se bohužel opět mýlíte. Jednoduše vy chorobně nesnášíte Rusko a za Putina se neschováte. A mám velmi silný pocit, že Vaše nenávist vůči Rusku není jen ryze politická, ale přerostla již v nenávist v onen národ. Za takovou nenávist by se nemusel stydět straník NSDAP. Zamyslete se nad tím.

  Píšete, že chcete aby o imigrantech rozhodla vláda. No, nikdo jiný to ani nebude. Vláda ovšem má mandát od občanů a ty musí zastupovat. Určitě jste si všiml, že proti imigraci o jaké je řeč nemá zájem většina veřejnosti. A důvody nejsou rasismus, jak se snažíte předestřít. Je to taková obehraná mantra, kde člověk či lidé s jiným názor se dehonestují lživým označením jako komunista, rasista, xenofob a nyní novinka přítel Ruska :D

 • Todomatch
  01:18 13.07.2015

  No a co bys Knaaku musel teda ještě dělat, nebo říkat nad rámec toho, co děláš a říkáš, abys sám sebe považoval za rasistu? Zkus uvést tři věci, které by z tebe udělaly ve vlastních očích rasistu, když jím teď teda nejsi.

 • Knaak
  00:14 13.07.2015

  Todomachu jen pro upřesnění já osobně na žádné demostrace ani schromáždení nechodím a už vůbec ne na neonacistické. Jediná demostrace kde jsem byl, byla proti americkému radaru v Brdech.

  Podle tebe jsem rasista, jak to víš? Je to proto, že nemám stejný podled jako ty? Nebo proto že mi vadí romský problém který se neřeší? Že se mi nelíbí černoši? Že mám obavu o náš národ a evropskou civilizaci? Nejsem dost mutikulti? Jsem běloch a jsem na to hrdý, jsem hrdý že jsem čech a miluji svoji vlast. Snažím se žít čestně a poctivě. A budu bránit svoji zem proti všem kdo sem přijdou, budou ji ohrožovat či ničit náš způsob života. Nikdy jsem nikoho nenapadl ani nikomu nevyhrožoval ani neurážel kvůli barvě jeho pleti. Ale nemám je prostě rád, jsou jiný, vypají jinak než mi, mají jinou mentalitu, nechtí žít jako mi. Jestli je toto podle tebe rasizmus, tak jsem asi rasista. Celý svůj život žiji podle určitých zásad a ty kvůli tobě měnit nebudu.

 • Todomatch
  23:05 12.07.2015

  Mudžahedíni vznikli jako spontání odpor proti ruským agresorům. Západ je nezakládal. USA proti islamistům na rozdíl od Ruska bojují po celém světě. Ještě než vám dal váš oddílový vedoucí nové noty, plakali jste nad nevinnými muslimy v Iráku a Afghanistánu. Na neonacistickém webu Národního odporu vyšel v roce 2006 článek s názvem: "Byl důsledným synem své kultury, byl hrdinou", celý byl věnová echt islamistickému teroristovy abú-Músovi Zarkávímu. Cituji: "Nehledat, co nás rozděluje, ale to, co nás spojuje. Například forma boje abú-Músi Zarkávího vůči současným bestiím světa. „Kýmsi“ řízená US-soldateska prostě nemá právo diktovat ani muslimům, ani Evropě, co si zamane." To ste celý vy, kam vítr tam plášť, jste krávy co zapomněly, že ještě v roce 2006 jste byli islamistickými telaty.

 • Todomatch
  22:55 12.07.2015

  Pseudohrdino Superme, analogicky já musím předpokládat, že bys ty neměl nejmenší problém říct to co píšeš tady do očí nažhavenému islamistovi. No? Tobě jsem cca před rokem řekl, že jsi fašoun a ani to nevíš. Furt ses durdil. A už to z tebe leze generace identity, kámoš nácek, jó jó jó smrděls přes tři ulice. Apropó s chlápkama co maj svaly větší než ty hlavu se to dělá jinak, radit ti nebudu.

 • ardz
  22:54 12.07.2015

  todo veď ano. USA vytvorili al kajdu na boj proti sovietom v afganistane. Ešte aj za vznik IS obviň rusko. Keby USA, turecko a spol nepodporovali islamistov v sýrii už dávno tam nie je vojna.

 • Todomatch
  22:52 12.07.2015

  Knaaku, to je ale váš problém, že máte názory jako neonacisti, mluvíte jako neonacisti, chodíte na demonstrace které pořádají neonacisti a ze záhadného důvodu si myslíte, že neonacisti nejste. Mluvíte jako rasisti, uvažujete jako rasisti a ze záhadného důvodu si myslíte, že rasisti nejste. Pověz - co bys musel říkat, psát a myslet si, abys sám sebe označil za rasistu? Co jiného, nového, zvláštního by to muselo být, než to co již říkáš, myslíš, píšeš? Co?

 • Todomatch
  22:48 12.07.2015

  ardz: Kořen islamistického odboje (všechny alkajdy, talibany a vůbec mudžahedíni všeho druhu) mají společný důvod a datum vzniku. Sahá do roku do roku 1979 kdy Rusko napadlo Afghanistán. Během desetileté ruské agrese se zformovaly všechny základní složky islamistických bojovníků. Děkujeme Rusko.

 • ardz
  19:49 12.07.2015

  todo píšeš - Dívej jak toho využívá Rusko, místo aby pomáhalo škodí a destabilizuje celej region, dívej co dělají islamisti, Čína cení zuby, všude samé napětí.

  Očividne sa ešte neliečiš z rusofóbie. To snáď vieš že Al kajdu vytvorili USA, islamistov v sýrii podporujú taktiež, ale pred tým zatváraš oči. Čína cení zuby? No americkí vojaci pobehujú po celom svete a dokonca konajú vojenské cvičenia pár km od ruských hraníc, takže je jasné kto vytvára napätie po celom svete aj v našom regióne.

 • Knaak
  19:23 12.07.2015

  Todomach opět jsi nezklamal. Takovou kupu kravin, jsem už dlouho nečetl. Svůj přispěvek jsem napsal protože jsem už neunest ty tvé bláboly co jsi tu zplodil. Schválně jsem napsal, že jsem rasista a xenofof. Protože pomatenci jako ty tak nazívají každého kdo s nimi nesouhlasí. Viz jak se tu navážíš do Supermeho. Kdybys sis přečetl pořádně můj příspěvek tam bys pochopil, že žádnej nácek nejsem. Ale to bych chtěl po tobě moc, viď? Tak já ti to vysvětlím polopatě. Nejsem rasista ani nácek ani fotbalovej chuligán. Jsem normální pracující občan, kterému vadí co je za bordel ve světě a v naší zemi. Tvůj problém, že to nedokážeš pochopit. Všude vidíš extrémisty a nácky. Jdu na demostraci jsem rasista. To je logika jak stehno. Lidi chodí demonstrovat, protože jsou naštvaný a mají strach.Ty demonstrace pořádají neonacisté jak tvrdíš. No a co? Není to spíše chyba demokratických stran, že nedokáží lidem poslat jasný vzkaz a řešit problémy? Tak je na svoji stranu strhávají extremisté.

  Koukám jak jsi schválně vitáhl tu homosexualitu. Že ty budeš buzna? Mě je to jedno. Ale je to proti přírodě. S tím nic nenaděláš.

 • Superme
  18:57 12.07.2015

  Můj milý hrdino Todo. Pokud jsi takový hrdina, zcela jistě to dokážeš těm náckům říci i do očí. Takže... já tě chci vidět, jak půjdeš na chlápka, který má ruce větší jak tvá hlava (osobně jednoho takového znám - a nebojte, baví se s ním každý a ne pouze já - divné, že?). Řekl by jste to jednou, ale pak by jste skončil v nemocnici. To jen tak k těm tvým velkým řečem. Mnoho keců na netu dokáže mít každý, ale málokdo to těm lidem řekne z očí do očí.

  Muslimskou imigraci podporujete tím, že odmítáte jakékoliv řešení této situace. Pokud navrhujete řešení, je to řešení "přijímám".

  Já se řídím jedním krásným citátem Ronalda Reagana "Musíme jednat dnes, abychom zachránili zítřek." A my dnes musíme jednat! Ať se ti to líbí nebo ne!

 • Todomatch
  18:33 12.07.2015

  to RiMr71: Jasně že se situace hrotí, je to odraz celosvětové krize no a zmrdi lezou z děr. Dívej jak toho využívá Rusko, místo aby pomáhalo škodí a destabilizuje celej region, dívej co dělají islamisti, Čína cení zuby, všude samé napětí. No tak lezou z kanálů i náckovské krysy, větří šanci. Dycky to tak bylo. Problém nelegálních uprchlíků tu prostě je až teď, tak se až teď řeší. Bude se řešit v duchu evropských hodnot, to co navrhují lidé jako třeba Superme, Knaak a další, je řešení v duchu barbarských defacto islamistických metod, chtějí uprchlíky patrně zabíjet. Co jiného s nimi mohou dělat, když už tu jsou. Jsou tu proti vůli všech a neplánovaně, jak už nelegální uprchlíci bývají.

 • Todomatch
  18:26 12.07.2015

  Superme, já nevím kam na ta zjednodušení chodíš? Já nepodporuji muslimskou imigrací do Evropy. Kdes to vyčetl? Já odmítám aby se na jejím řešení zviditelňovala sebranka, která je úplně stejná jako militantní muslimové tj. neonacisté, rasité, xenofobové. Mimochodem je k akci nevede žádnej zájem o evropské hodnoty (ani nevědí co to je), možná poprvé v životě je žene strach, tuší totiž že by to nebylo snadné jako zkopat ve třech někde v temné uličce študáka s dredama, zbít nějakého neduživého gaye, nebo popálit malou holku molotovem. Aby bylo tedy jasno trvám na vládě zákona a práva, na tom, aby situaci s uprchlíky řešila vláda, policie, armáda a příslušné instuituce a ne nějací holohlaví kokoti s iq mrtvé žáby. Nic míň a nic víc. Čemu furt nerozumíš? Mimochodem ono to bude přesně jak říkám, ale bylo by fajn, kdyby spolu s islamistama v kleci skončili i čeští kolaboranti a pohrobci Heydricha.

 • RiMr71
  18:20 12.07.2015

  Ani, taky myslím že je, ale to nic nemění na tom, co jsem posléze napsal. Minulý týden jsem byl v Teplicích - no pěkné pěkné...

 • Todomatch
  18:15 12.07.2015

  to Abdul (potažmo RiMr71): Jasně že je Trol Trolimovič Trolimov.

 • RiMr71
  18:13 12.07.2015

  ...ještě jsem zapomněl dodat, že můj vzdálený příbuzný v Německu, třicet let tam žijící a pracující muslim Turek, se toho (viz příspěvek níže) bojí taky. Že, cituji "kvůli těm nafoukaným magorům a jejich zdejším podporovatelům popakuje zpátky".

 • semtam
  18:09 12.07.2015

  Velmi zajímavé video i aktivita člověka, kterého nemůže nikdo nařknout z neonacismu apod.

  https://www.youtube.com/watch?v=qcFOlghnVT0

  https://www.youtube.com/watch?v=SJIpOIU9wvY

 • RiMr71
  18:07 12.07.2015

  Abdul: "
  Děkuji bratři todomach, logik, datix, a jini za podporu muslimu, mirovy islam je dominantni svetove nabozenstvi a budoucnost EU, a ta bude do 100 let muslimská krajina, a bude zde zavedeno svate muslimske pravo, at se to nevericim libi nebo ne, nic s tim nemuzou udelat."

  Pokud tedy Abdul není trol nastrčený bůhvíkým (těch stran by se našlo!) - tak tě Todo přímo oslovil, takže považuješ se za Abdulova bratra? Podporuješ muskimy v té podobě, jak si to zřejmě Abdul vysvětlil? Myslíš si, že mírový islám je budoucnost EU a pokud ano, souhlasíš s tím? Souhlasíš s tím, že zde bude zavedeno svaté islámské právo a souhlasíš s tím, že se nebude brát ohled na názor nevěřících?

  Mimochodem Abdul opět krásně ukázal jinou, podle našich mravů pokřivenou, podle jejich mravů naprosto normální logiku. V jedné krátké větě píše o hodném "mírovém islámu" a současně "at se to nevericim libi nebo ne, nic s tim nemuzou udelat."

  Taky vám to přijde tak nějak "divně mírové"?
  Třeba mě to přijde jako jedna z MNoHA DALŠÍCH hajzlovin, co mě utvrzují dál a dál v mém názoru.
  Bohužel, multikulti sluníčková politika a pocit bezmoci proti různým formám pozitivní diskriminace vytahuje v mnoha lidech na světlo to, co by jinak zůstalo skryto v jejich třinácté komnatě a už to začíná - začínají být sl\šitelné a volitelné strany, které by jinak neměly šanci na výsledek.

  Tedy Abdule - nebojím se vás, ani toho, že ovládnete celou Evropu, ale toho, jaké monstra tato situace vyprodukuje, jaké radikalisty ohrožená společnost vygeneruje na špinavou práci, jak těžké bude tyto zlé psy uklidit až bude po všem a vy se vrátíte do poušrí a je mi opravdu a upřímně předem líto obětí, kterých bude MNOHO. Mnohi na straně nemuslimů, ale ještě více na straně muslimů, včetně těch "hodných", kteří prostě budou strčeni do jednoho pytle s těmi "nehodnými" a vyvezeni zpátky tam, odkud přilezli.

  Ty to Abdule nechápeš. Ale v naší kultuře není normální vyhrožovat a pohrdavě se vyjadřovat o svých hostitelích. Stejně tak není oovažováno za dostatečné mlčení té "hodné" většiny.

  Tedy ano. Myslím, že při tomto vývoji budu v budoucnu vokit strany, o které bych si jinak ani kolo neopřel a s plným vědomím toho, že volím velké, ale pořád menší zlo. A tuším, že takových lidí bude spousta...

 • Superme
  17:43 12.07.2015

  Todo, ale však ty na to spíše nemáš co odpovědět. Zločince chráníš - podporuješ imigraci z muslimských zemí do Evropy, a ty historické pseudohistorické bláboly si klidně dohledej.

  V roce 1899, v knize Říční válka, varoval Winston Churchill, že islám ohrožuje Evropu stejně, jako kdysi barbaři ohrožovali Řím. Cituji: "Islám je násilná a rozpínavá víra. V dnešním světě neexistuje mocnější zpátečnická síla …. Civilizace moderní Evropy může padnout stejně, jako kdysi padnul starý Řím“.

  Multikulturalismus nás (nebo spíše multikulturalisty) učinil tak tolerantními, že tolerujeme netoleranci.

  Islamisté si velice dobře uvědomují naši slabost. Uvědomují si, že vývoj, jaký způsobil pád Říma, probíhá i na současném Západě. A velmi dobře chápou význam Říma jako symbolu celého Západu. Znovu a znovu pád Říma připomínají.

  Bývalý turecký první ministr Erbakan - “Celá Evropa se stane islámskou. Dobudeme Řím”.
  Ali Al-Faqir, bývalý jordánský ministr pro náboženství - “Islám si podmaní Řím.”
  Šejch Muhammad al-Arifi, imám mešity při Saudské akademii ozbrojených sil - “Ovládneme Řím a uvedeme do něj islám.”

  Atd, atd.

  http://zahranicni.eurozpravy.cz/amerika/69531-pravo-saria-i-pro-nemuslimy-era-ukamenovani-a-sekani-koncetin-take-v-cesku/

  Je dobré, že si to uvědomují i naši vůdci a v poslední době to někteří z nich chtějí i řešit.
  Nicolas Sarkozy: “Příliš jsme se zabývali identitou imigrantů a zapomněli jsme na identitu země, jež je přijala.”
  David Cameron: "Dovolili jsme oslabení naší kolektivní identity a vedeni doktrínou multikulturalismu jsme nabádali jiné kultury, aby žily mimo hlavní proud společnosti."

  I oni jsou neonacisté Todo?

 • Todomatch
  17:30 12.07.2015

  Neonacisté svého času žádali Václava Klause, aby mohli bojovat po boku íránských muslimů proti Izraeli. Dneska už se k tomu nehlásí, nevíte někdo proč?

 • Todomatch
  17:29 12.07.2015

  V Evropě by měli žít jen lidé ctící evropské hodnoty. EU by měla deportovat všechny odpůrce demokracie, lhostejno zda neonacisty nebo militantní muslimy. Podle BISky je u nás cca 5000 tvrdých neonacistů. To je dost.

  Nazi und Islamist raus!

 • Todomatch
  17:26 12.07.2015

  Jejda Knaaku máš tam fatal error - "dělaj bordel, smrdí, nechodí do práce, kradou a chodí pro dávky a to všechno se platí z mých - vašich peněz" - dyť to jsou náckové! Neznám regulérního nácka, kterej by makal, všichni na dávkách max. brigáda v ochrance u fotbalu, herny, nebo bordelu. Pracující neonacista je vzácnější než hejkal a vodník. Ty mi dáváš!

 • Todomatch
  17:22 12.07.2015

  Hele Knaaku, jestli ti tak strašně vadí homosexualita, tak prostě s těma chlapama nespi. Uvidíš, že tě za to nikdo pronásledovat nebude. A užil sis ukrajinský fašounky v Oboře? Nebolí tě pravačka?

 • Todomatch
  17:16 12.07.2015

  Superme, stačí mi první odstavec. Odpovím ti jednoduše. Nikoho takového nechráním. Dál číst nemusím, to už jsou pseudohistorické bláboly.

 • Knaak
  17:11 12.07.2015

  Abdule já bych to tak optimisticky neviděl. Sice to může vypadat, že nás tlačíte do kouta a prosazujete své zájmy, ale až dojde na nejhorší, tak se naše bílá rasa vzchopí a zažene vás čmoudy zpět do vašich zemí. Stejně jako naši stateční předci v minulosti!

  Tak a je to venku, jsem rasista, xenofob a nácek. Projel jsem teď pár rocko/metalových festivalů a úplně jsem si to užíval. Všude samí pohodoví bíli lidi, nikde žádnej asiat, rom nebo muslim.

  Nemám rád homosexuály, nepřispůsobivý občany, multikulturní sluníčkáře, romy, asiaty, černochy, muslimy a přeji si rozpad EU! A víte proč?

  Homosexuálové: jsou jich plná média, jak jsou tu utiskovaný skoro jako bychom je vraždily na ulicích, pořádají samé pochody, demostrace, nakonec to vede k tomu, že začínají vadit bežným lidem jako já, kteří s nimi nikdy neměli problém, protože začínají mít pocit, že se skoro musí stidět, že jsou heterosexuálové!

  Nepřispůsobivý: dělaj bordel, smrdí, nechodí do práce, kradou a chodí pro dávky a to všechno se platí z mých - vašich peněz

  Multikulturní sluníčkaři: banda pomatenej lidí, kteří by chtěli zaplevelit naši vlast a celou evropu jinými etniky, kteří sice většinou nic neumí, ale mi jim podáme ruce, dáme jim kitičku a budem s nimi zpívat. Kdo to nechce a rád by žil na stejných tradicích a hodnotách jako jeho předkové, tak je označen za rasistu a patří do vězení. To jsem slyšel v Plzni od jedné aktivistky. :-)

  Romové: jsou tu několik staletí a začlenili se do naší společnosti? Ne! Pracují? Drtivá většina NE! Dělají bordel? ANO! Chodí pro dávky a smějí se nám? ANO! Bojí se policie zasahovat ze strachu že je obviní z rasizmu? ANO!! Řesí se jejich problém? NE! Až stát nebude platit trapné humanitární organizace a začne pořádně řešit jejich situaci a samotní romové budou mýt snahu se začlenit. Pak mi přestanou vadit.

  Asiate: pěstují drogi a pravděpodobně velká část jejich obchodů slouží k praní špinavých peněz. Jinak nic proti, zajímavé jak se začlenily do naší společnosti narozdíl od romů!

  Černoši: nedá se nic dělat jsou to prostě opice. Většinou neumí pracovat, jejich mentalita je jak ze středověku. Stačí se podívat na videa na internetu, kde pálí lidi z jejich vesnice protože jsou čarodějové. Zabíjí albíny - z jejich těl vyrábějí léčivé přípravky. Znásilnění a ukamenování je unich normální běžná činost. Nezačlení se do společnosti, viz jejich výtržnictví ve Francii a nedávno v USA. Prostě jsou jiný a když se nechtí přizpůsobit nemají tu co dělat. A už vůbec ne bordel a znásilňovat naše bílé ženy!

  Muslimové: stejní jak černoši. Střílet lidi umí, vykopat studnu ne! Ješte horší mentalita jak černoši. Proboha muslim uřeže hlavu své dceři protože ji jinej muslim znásilnil a tím ho ona uneuctila. I zvířata chrání své potomky! Stačí co se děje v Evropě kde jsou. Duchovní kážou v mešitách o nenávisti k evropanům. Zákaz vepřevového ve školních jídelnách, zákaz vánočního stromu, zákaz vodění psů na ulicich, muslimi to uráží. Pronikání jejich práva do zákonů zemích kde žijou. Lidé v anglii a švédsku se bojí nahlásit znásilnění muslimem a by nebyly označeni za rasisty a i policie se bojí vyšetřovat! Je to normální? Chtí se začlenit a změnit trochu své zvyky? NE! Oni chtí zničit naší civilizacia vůbec se tim netají. Proti takové svoloči je třeba síla! Té rozumí, naši křesťanskou dobrotu považují za slabost a pohrdají námi! Muslimi v ČR a Evropě nechci! Naši předci prolévali svou krev a by se sem ta chátra nedostala!

  Evropa a USA udělali východě pěkný bordel. Těm lidem musíme pomoci. Ale u nich. Ne je brát sem! Evropské armády by tam měli vletět, postřílet všechny islamisty a udělat něco na způsob kolonijí, jen s tím rozdílem, že by tam jen udržovaly pořádek a naučili místní lidi pracovat, vybudovat továrny, infrastruktůru a pomáhat jim vybudovat lepší život.

  Evropská unie: projek německa jak hospodářsky ovládnou evropu. Spolek birokratů, kteří se mám snaží vnutit svůj diktát, svůj pohled na svět. A omezit moc parlamentu v členských zemích! Proto je třeba aby se unie rozpadla a na jejích troskách vybudovat nový spolek které bude řežit zásadní věci: migrace, obrana a ochrany evropy, přestat lést do zadku USA, energetická soběstačnost a hlavně obchod. Prostě řešit jendoduše důležité věci a ne nějaké pomazánkové máslo nebo přidávání obilniv do benzínu a podobné kraviny. Bez toho unie nikdy nebude silná a dominantní mocnost.

 • Superme
  16:00 12.07.2015

  Víš co Todo, teď nám pověz další pohádky.

  Stále se zde označuješ za bojovníka za demokracii, ale chráníš ty, pro které je demokracie systém, proti kterému budou vždy bojovat. Obhajuješ ty, kteří znásilňují naše (bílé) děti a ženy. Chráníš ty, kteří nás - ano, včetně tebe - chtějí vyhladit. Chráníš ty, kteří zde chtějí zavádět největší diktaturu v historii lidstva - Šaríu.

  Existuje prastaré příslov: "Jdeš-li do Říma, staň se Římanem“. Je to velmi moudré přísloví: Pokud se někam stěhujeme, musíme se přizpůsobit zákonům a zvykům dané země. Multikulturní jedinci (třeba Vy) ale nabádají cizince, přicházející do našich měst a obcí: "Klidně se chovejte v rozporu s našimi pravidly a hodnotami. Vždyť vaše pravidla a hodnoty jsou stejně dobré, a možná dokonce lepší, než ty naše“.

  Will Durant, známý americký historik 20. století, řekl jeden velice krásný a hlavně pravdivý citát: "Velkou civilizaci nelze zničit zvenčí, pokud se předtím sama nezničila zevnitř“. Zamyslete se, jestli se zde neděje přesně toto.

  V 5. století Římská říše padla do rukou germánských barbarů. Není přitom sporu, že Římská civilizace byla vyspělejší, než ta barbarská. A přece Řím padl. Padl, protože přestal sám sobě věřit. Ztratil vůli se pozvednout a bít se za své přežití. Nepadl přitom ze dne na den. Rozkládal se postupně. Římané té doby si sotva všimli, co se kolem nich dělo. V imigraci barbarů neviděli hrozbu, dokud nebylo příliš pozdě. Desítky let před pádem Říma do země přicházeli germánští imigranti, lákáni hmotnou prosperitou Impéria.

  Zpočátku mohla být přitažlivost Impéria vnímána jako důkaz jeho kulturní, politické a ekonomické síly. Ti lidé přicházeli za lepším životem, jaký jim jejich vlastní kultura nemohla poskytnout. Jenže pak, 31. prosince roku 406, zamrzl Rýn, který germánští barbaři překročili v desítkách tisíc, zaplavili zemi a začali ji plenit, přičemž zničili každé město, na které narazili. A roku 410 vyplenili samotný Řím.

  Jednoduše kráčíme ve stopách Římské říše. A zatím tím stylem, že dopadneme přesně jako ona.

 • Abdul
  15:14 12.07.2015

  Děkuji bratři todomach, logik, datix, a jini za podporu muslimu, mirovy islam je dominantni svetove nabozenstvi a budoucnost EU, a ta bude do 100 let muslimská krajina, a bude zde zavedeno svate muslimske pravo, at se to nevericim libi nebo ne, nic s tim nemuzou udelat.
  www.muslimskaunie.cz/

 • Todomatch
  14:02 12.07.2015

  Myslím, že není potřeba číst článek celý ani diskuzi - autor totiž vyvrací něco, co lidé kteří odmítají nenávist k uprchlíkům vůbec nečiní. Hned v úvodu druhého odstavce Morávek napsal tezi, kterou předpokládá, že odpůrci rasistických demonstrací zastávají:

  "Ptáte se, proč vás nazývají vlastizrádci? Protože se svým bezmezným prosazováním pomoci uprchlíkům, dopouštíte něčeho, co povede ke ztížení životní úrovně domácího obyvatelstva."

  A to je lež! Nikdo totiž "bezmezně neprosazuje pomoc uprchlíkům". To je podstata propagandy xenofobů, vytvořit dojem že je zde skupina vlastizrádců - vláda + EU + aktivisté + normální občané, kteří se spolčili v tajném spiknutí pro zničení evropské kultury a chtějí toho dosáhnout záměrným nastěhováním muslimů do evropských zemí. Nic není vzdálenějšího pravdě. Jsou to prostě bohapusté lži.

  Problém s uprchlíky vznikl bez jakékoliv přičinění naší vlády, EU natož aktivistů a ostatních občanů. Problém je přirozeným vyústěním nesnesitelného života a válek na blízkém východě. Důsledkem je vlna uprchlíků, která dorazila do Evropy. Jako problém uprchlíky vnímá vláda, vnímá ho tak EU, vnímají ho tak aktivisté i normální občané. A řeší ho. Řeší ho způsobem, který stojí víte na jakých základech? Třeba se poserte, ale stojí na křesťanských základech! Můžu z kůže vyletět, když si nějaká náckovská tlama bere do huby křesťanské hodnoty, křesťanské Evropy (a to ani netuší, nebo nechtějí vědět že Bible je židovská, Ježíš byl po matce Žid a všech 12 apoštolů byli Židé). Co si myslíte že hlásá křesťanství, které dělá Evropu Evropou? Čím si myslíte, že se křesťanství liší od ostatních náboženstvím? Péčí o děti a rodinu? Kdepak, to činí i pohani, budhisté, hinduisté, muslimové a dokonce i satanisti. Odporem k jiným náboženstvím, kdepak to mají zmáknutý všichni. Síla křesťanství stojí v něčem, co většina lidí nedokáže ani slyšet, natož vykonat - je to: "LÁSKA K BLIŽNÍMU JAKO K SOBĚ SAMÉMU". A pokud se někdo ptá, kdo je můj bližní? Tak ať si přečte Kristova slova v Lukášově evangeliu Luk 24,25-37. Bibli snad ochránci křesťanské Evropy doma mají, nebo ne?

 • daxik
  13:31 12.07.2015

  Poznám veľa ľudí, čo na demonštrácii v Blave bolo, ja som nebol a som na to hrdý. To už skôr by som šiel na tú protidemonštráciu. Problém tam bol ten, že ľudia sa zbláznili, pretože dostali strach. Strach z neznámeho. Sociálne stránky na ľudí chrlili fejkové články a znásilňovaní a upaľovaní kresťanov. Fejk veci o tom, že utečenci sú 24 hodín od Bratislave. A ľudia týmto trollom naleteli. Pričom ako bolo spomenuté EU nemá mandát na to aby nám prikázala kohokoľvek a v akomkoľvek počte prijať. Ja Fica nemôžem, ale v tomto s ním musím súhlasiť. Dá demonštrácia bol pokus vykopávať otvorené dvere.
  A nie, nemyslím si, že tam bolo 10 000 neonacistov. Náckov tam bola tak desatina. Ostatní vo svojej naivite podporili predvolebnú kampaň šialencov ako Kotleba, Magát, Švec. Antisemita, nácek, hrdý Slovák. Jeden vedľa druhého, najväčší hejslováci neovládajúci ani gramatiku. Z takých hovien je mi zle. Dodnes majú učitelia na univerzite v Trnave výčitky svedomia, že Šveca nechali zoštátnicovať. Tá demonštrácia bola o strachu z neexistujúcej hrozby, ľudia naleteli. Ja sa len teším na voľby 2016, kedy opäť tie najväčšie hovná našej spoločnosti dostanú 1,5 percenta a bude pokoj.

 • daxik
  13:09 12.07.2015

  Stačí si pozrieť poradie svetových univerzít s čím nevyhnutne súvisí technologická úroveň. USA sú a minimálne budú absolútny hegemón prvej polovice 20. storočia. V závese je Čína, ktorá čaká na šancu. Rusko je regionálna veľmoc, ale na svetovú nemá šancu.

 • Superme
  13:07 12.07.2015

  Ještě bych zde rád přidal něco k té imigraci, je to trošku k zamyšlení:

  Zde si to opravdu doporučuji přečíst Todovi a jistě i logikovy (včetně diskuze):
  http://marekmoravek.blog.idnes.cz/c/468996/vyzva-lidem-jenz-sdili-solidaritu-s-uprchliky.html

  Zrovna dnes vyšla zpráva na idnesu, že v Bavorsku je !45 000! uprchlíků o kterých nic nevíme. Je toto vůbec normální?
  http://zpravy.idnes.cz/bavorsko-uprchlici-policie-dfk-/zahranicni.aspx?c=A150712_101538_zahranicni_aha

  Mnozí - a hlavně Todo s logikem - neustále dáváte za příklad USA. Je zajímavé, že v tomto již tolik ne, ačkoliv je to jedna z mála věcí, které USA přímo závidím.
  http://zpravy.idnes.cz/v-usa-plot-proti-uprchlikum-funguje-d7g-/zahranicni.aspx?c=A150629_145931_zahranicni_ert

  cituji z článku: "Podle nich totiž výstavba plotů a fyzických bariér funguje. Stačí se podívat na příhraniční oblast u San Diega. V devadesátých letech se zde ročně pokusilo překročit hranice na 600 tisíc lidí. Po vybudování plotu však v roce 2007 pohraniční stráž odchytila „pouhých“ 153 běženců."

  Navíc jim funguje ochrana hranic... EU si je pro jistotu vozí z afrických břehů sama.

  https://www.youtube.com/watch?v=iU-33Y0fvks

 • Todomatch
  10:56 12.07.2015

  Superme, zjevně tvá národní hrdost, co se s ní vodíš po parku za ruku, spí i s jinejma. Na mě se kvůli tomu nezlob.

 • ardz
  10:04 12.07.2015

  Na území Ruska možno vidieť zvláštnu pyramídu:
  Je to radar DON 2N. Nadzemné rozmery neúplnej pyramídy/ radaru sú 140x140 a výška 35 metrov. Táto rádiolokačná stanica má unikátne možnosti na identifikáciu vzdušných a pozemných cieľov aj za horizontom. Má dokopy 60 000 rôznych antén a možno ju prirovnať ku gigantickému mravenisku, v ktorom je všetko presne a účelne usporiadané. Obsahuje kilometre tunelov a chodieb. Na ôsmom podzemnom poschodí je veliteľská centrála. Radar je schopný nachádzať ciele vo Vesmíre do vzdialenosti 10 000 km od Zeme. Môže zachytávať napríklad ciele letiace rýchlosťou 7 km/s. Všetko riadi automatizovaný systém riadenia, ľudia majú – vzhľadom na vysoký objem a rýchlosť spracovania dát – iba kontrolnú funkciu.

 • semtam
  08:23 12.07.2015

  Když už je řeč o uprchlících, tak přihodím svůj názor. Problém přijímání uprchlíků ať s kvótami a nebo bez je vadný už v samotném základu. Pokud budu uprchlík a budu chtít emigrovat třeba do Francie, ale evropská byrokracie mě pošle do ČR nebo Estonska, tak má vůle se přizpůsobit se o poznání sníží. Uprchlíci a jak vidíme ekonomičtí budou mít tudíž v zemích do kterých ani nesměřovali, žádnou vůli se přizpůsobit. Do teď ani nefunguje (nevím o něm) nějaký ověřený postup, jak imigranty řádně asimilovat. To je další problém. V záp. Evropě tzv. multikultularismus selhal (hovořila o tom Merkelová).
  Jsem zastáncem toho, že by se mělo pomáhat, ale všeho s mírou. Nemůžeme spasit svět. Ohrožené skupiny obyvatelstva velmi dobře známe. Jsou to převážně křesťané a různé odnože islámu jako třeba aláwité, apod.
  Když už se rozhodneme a naše vlády rozhodli, že tu uprchlíci budou. Tak musíme jednat spravedlivě a pomoci, tam kde je opravdu třeba a ať naše pomoc má smysl a nám neškodí.
  Nejvíc kdo potřebuje pomoc, jsou ti, kteří nyní vězí v uprchlickém táboře, nic nemají, protože museli prchnout před jistou smrtí (křesťané, alawité, apod.) Tyto lidé nemají prostředky aby mohli cestovat na blint do EU. Tudíž "uprchlíci s mobily" kteří čekají v Itálii a Řecku není naše cílová skupina pro pomoc.
  Radši bych dovezl do ČR lidi nejvíc potencionálně ohrožené a předem vybrané z tamějších zemí, kteří by měli zájem o normální život v ČR. Zprvu by to bylo nákladnější, ale do budoucna určitě ekonomičtější.
  Navíc bychom mohli mít čisté svědomí, že jsme pomohli opravdu těm co to potřebovali. Když pomůžem těm, "s mobily" tak naše pomoc už není pomoc potřebným. Pomůžeme vlastně těm, kteří ze všech uprchlíků potřebují pomoc nejméně. Je to to samé, jako kdyby jsme u dopravní nehody ošetřili pacienta s oděrky a toho s vnitřním krvácením nechali osudu.

  A co se týče Itálie a Řecka, tak jejich uprchlíky řádně prověřit a pokud jejich situace není závažná (což bude hádám u velké většiny) tak poslat zpátky.

 • Superme
  23:58 11.07.2015

  Výborně Todo, konečně jste dohledal článek na antifa.cz? Gratuluji :)

  Jenže.. já jsem s Vámi skončil. Bye, bye :)

 • Superme
  23:53 11.07.2015

  logik - Za mě ano, Šiíté jsou lepší než Sunité. Jak už jsem řekl, snad nikdy jsem neslyšel, že by v Evropě Šiíté dělali jakékoliv problémy. Sunité naopak ano a to ve velmi velké míře.

  Assad je zločinec pro Vás, ale ne pro mě. Sýrie za něj alespoň fungovala a byl to právě on, který chránil syrské křesťany - a chrání je dodnes. Byl to on, kdo nenutil ženám nosit na hlavě hidžáb. Stačí si přečíst některé články z doby před válkou, jak Sýrii hodnotily lidé z ČR - bohužel nemohu najít jeden, který to krásně popisoval.

  Ano v Íránu proběhla revoluce. Na druhou stranu... existuje hnutí "My Stealthy Freedom", které bojuje za ženská práva v Íránu. Ženy na jejich Fb stránky posílají fotky, kde mají volné vlasy, džíny, no prostě moderní věci typické pro nás. Četl jsem také, že v Íránu je to i celkem běžně, že ženy chodí v normálních věcech a policie to nijak neřeší. A to je přesně ten rozdíl... Šiíté ani zdaleka nejsou tak radikální jako Sunité.

  Jinak, přečetl jste si ten článek?

 • Todomatch
  23:48 11.07.2015

  to Superme: No tak to jsem tvůj protipól - ty se oblíkáš jako lesba a kvůli vaně nevyjdeš ani jezdící schody, že jo? Ale protože těkáš od tématu k tématu a kloužeš po povrchu věcí, sbíráš líbivá hesla a nikdy nic skutečně neprohrabeš do hloubky zastavím se u dvou věcí, třeba to bude poučné i pro ostatní. Odkázal jsi zde na stránky "generace identity", asi ty stránky znáš a chodíš na ně, asi ti nejsou ničím nápadné. Tak dívej. Na jejich stránkách je projev Adama Berčíka o multikulturalismu (Berčík je jejich aktivistou na severu Čech). Text je přesně takovej jakej máš rád. Možná jsi ho i četl. Tady je http://generace-identity.cz/archiv/1672#more-1672 v záhlaví článku má jeho autor fotku. Vypadá hloubavě, že? Tak tady je jiná jeho fotka (je to ten vpravo) http://1url.cz/FbbW Jak ti jde dohromady český vlastenec s pozdravem vrahů českých lidí? A takovejm zobeš z ruky a durdíš se, že tě označím za nácka. Možná to jen prostě nepoznáš, sežereš cokoliv a nepoznáš, že čteš spisky nácků. Druhá věc, strašně ses divil co vidím na vlajce Poláků bojujících proti Ukrajině neonacistického. Nuž neonacisté dnes své symboly umně skrývají - musí - ty otevřeně vyobrazené jsou stíhatelné. Takže nápověda - jeden z oblíbených zástupných symbolů dnešních neonacistů je tzv. Oregon http://1url.cz/kb9K nebo-li triskele, znak jihoafrických rasistů. Předpokládám, že znáš tradiční neonacistickou organizaci Blood and Honour (Krev a čest) působí i u nás, tak ta ho má přímo v logu http://1url.cz/yb9L No a teď se podívej znovu na fotku, co jsi odkazoval a mrkni do středu kde se protínají ty trojúhelníky, copak tam vidíš ... http://1url.cz/wb9r

Stránka 1 z 3