Velmoci a multipolarita I

Foto: USA + EU / Archív autora
USA + EU / Archív autora

Velmoci patří mezi nejvýznamnějších hráče mezinárodního dění. Jsou schopné formovat své okolí, měnit poměry. Donedávna bipolární svět nakročil po rozpadu Sovětského svazu k jedinému globálnímu hegemonovi a svět se stal na chvíli unipolárním. Dnes, kdy Spojeným státům do určité míry dochází dech a jejich vyzyvatelům roste chuť, je na místě mluvit o multipolárním uspořádaní. Text vznikl původně pro blog On War | On Peace.

Hned na začátku odlišme dvě kategorie velmocí. K jedněm patří státy schopné do určité míry realizovat svůj vliv na globální úrovni: Čína, Rusko, Spojené státy, India a Evropská unie.

Druhou kategorii tvoří země, jejichž ambice a síly jsou zatím omezené a ovlivňují nejbližší sousedy a širší region. Tedy v současnosti Izrael, Brazílie, Mexiko, Irán, Německo, Japonsko, Francie, Turecko, Egypt či Jihoafrická republika. (Pozn. autora: Kritiku k uvedenému výpočtu krajin přijímám. Faktorů na zvážení je veliké množství, zahrnul jsem proto země, kterým věnují pozornost matadoři geopolitiky jako G. Friedman či R. D. Kaplan.)

Vedoucí mocenská pětka

Tu lze dělit na dva soupeřící bloky. V pravém rohu ringu stojí aktuální šampión Západ tvořený Spojenými státy a Evropskou unií. Vyzyvatele Čínu a Rusko pak podporuje vícero aspirujících velmocí. A do role rozhodčího se pravděpodobně postaví Indie. Pokud jí to bude vyhovovat. V tomto dějinném souboji přitom nejde o drobné. Aby si přišli na své i příznivci konspiračních teorií, cena pro vítěze je podoba nového světového pořádku.

Kde je chyba? Výše zmíněné je zjednodušený obrázek. Zjednodušenost nás posouvá ke zkreslení, a to zase k nesprávným úsudkům. Pak už vede cesta kamkoliv, ale hlavně do problémů. Podívejme se proto na vztahy a danosti velmocí blíže. Jak v rámci bloků i mezi nimi napříč.

Utahaný šampión

Západ. V očích svých kritiků hodnotově vyprázdněna entita čelící nevyhnutnému a zaslouženému úpadku. O jisté vnitřní krizi a vyčerpanosti vlastním úspěchem mluví také pro-euroatlantičtí komentátoři. Netřeba ale ještě házet bílý ručník do ringu. Stále se jedná o nejbohatší a nejrozvinutější kout světa schopný ostatním diktovat své standardy. Ve prospěch mu také systémově hrají mnohé pravidla.

Snad nejzásadnější faktem na Západě je vnitřní asymetričnost. Spojené státy jsou tradičně hlavou, hlasem i pěstmi Západu, těžištěm moci. Z ohromující převahy a potřeby udržet ji tak plyne důležitý imperativ. Zájmy a potřeby USA jsou zájmy a potřeby Západu.

Druhým pólem Západu, respektive jakýmsi minipólem, je Evropská unie. Ta představuje netypickou, zvláštní velmoc. Někteří přitom nebudou souhlasit s uznáním unie jako jednotného, funkčního celku, coby aktéra mezinárodní politiky.

Argumentů pro takový postoj není zrovna málo. V první řadě EU není stát. Do plnokrevné velmoci jí chybí reálná, tudíž nejen papírová, společná zahraniční a bezpečnostní politika. V rámci unie funguje několik mocenských pólů, které jsou různě orientované.

Kde bylo, tam bylo...

K zahození však potenciál EU není. Přibližně 500 miliónů obyvatel představuje třetí největší populaci světa a součet evropských ekonomik dává dohromady vůbec největší ekonomiku světa. K dispozici je víc než slušně rozvinutá infrastruktura a technologické zázemí.

S uvolněnou uzdou fantazie, jednotná EU by se například v podobě federativního superstátu stala velice rychle velmocí přirozeně dominující, a to minimálně ve východní Evropě, severní Africe a na Blízkém východě. Silné pozice by měla taktéž v rámci atlantického námořního obchodu a přístupu k Arktidě. Jinými slovy byla by zásadním soupeřem Spojených států.

V dohledné době a možná, že vůbec nikdy, se takové EU nedočkáme. Důvodů je mnoho. Zdůrazněme však to, že obdobný status by nebyl srdečně přán od velkého bratra zpoza Atlantiku. Odhlídnuto od občasných revolt evropských lídrů vůči politické lince Washingtonu (např. při otázce války v Iráku) si USA a EU vyvinuli zajímavý symbiotický vztah. EU často slouží Spojeným státům jako ochotný "wingman".

Kritik by mohl říct, že jde o výměnný obchod. Aktéři jedné strany dostávají svůj podíl vlivu výměnou za „dělaní křoví" a legitimizaci pochybnějších kroků partnera. Koordinace politik USA a EU někdy připomíná příslovečnou hru na dobrého a zlého policajta.

Světově bezkonkurenční "hard power" USA, doplňuje unie pohotově svými "soft power" schopnostmi. To v rámci daných podmínek ovšem vůbec není nelogická kombinace. Svou roli hraje také nepopiratelné historické, ideové a minimálně proklamované hodnotové spojení.

Zhuštěně je možné profil Západu popsat tahle: jedinec z nejlepší formy, avšak stále při síle. Trpí krizí identity, která značně znejasňuje jeho aktivity. Jeho osobnost má dvé stránky, přičemž ta agresívnější ale i schopnější zásadně převažuje. Se svým submisívnějším já sdílí občasné mesiášské popudy přesazováni hodnot, které jsou mu drahé. Jinak jeho seberealizaci nechává jen tolik prostoru, kolik neohrozí vedoucí část své osobnosti.

V dalším díle článku se podíváme na rusko-čínský profil a zhodnocení vztahů mezi bloky.

Nahlásit chybu v článku


Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Todomatch
  22:48 12.07.2015

  ardz: Kořen islamistického odboje (všechny alkajdy, talibany a vůbec mudžahedíni všeho druhu) mají společný důvod a datum vzniku. Sahá do roku do roku 1979 kdy Rusko napadlo ...Zobrazit celý příspěvek

  ardz: Kořen islamistického odboje (všechny alkajdy, talibany a vůbec mudžahedíni všeho druhu) mají společný důvod a datum vzniku. Sahá do roku do roku 1979 kdy Rusko napadlo Afghanistán. Během desetileté ruské agrese se zformovaly všechny základní složky islamistických bojovníků. Děkujeme Rusko.Skrýt celý příspěvek

 • ardz
  19:49 12.07.2015

  todo píšeš - Dívej jak toho využívá Rusko, místo aby pomáhalo škodí a destabilizuje celej region, dívej co dělají islamisti, Čína cení zuby, všude samé napětí. Očividne sa ešte ...Zobrazit celý příspěvek

  todo píšeš - Dívej jak toho využívá Rusko, místo aby pomáhalo škodí a destabilizuje celej region, dívej co dělají islamisti, Čína cení zuby, všude samé napětí.

  Očividne sa ešte neliečiš z rusofóbie. To snáď vieš že Al kajdu vytvorili USA, islamistov v sýrii podporujú taktiež, ale pred tým zatváraš oči. Čína cení zuby? No americkí vojaci pobehujú po celom svete a dokonca konajú vojenské cvičenia pár km od ruských hraníc, takže je jasné kto vytvára napätie po celom svete aj v našom regióne.Skrýt celý příspěvek

 • Knaak
  19:23 12.07.2015

  Todomach opět jsi nezklamal. Takovou kupu kravin, jsem už dlouho nečetl. Svůj přispěvek jsem napsal protože jsem už neunest ty tvé bláboly co jsi tu zplodil. Schválně jsem napsal, ...Zobrazit celý příspěvek

  Todomach opět jsi nezklamal. Takovou kupu kravin, jsem už dlouho nečetl. Svůj přispěvek jsem napsal protože jsem už neunest ty tvé bláboly co jsi tu zplodil. Schválně jsem napsal, že jsem rasista a xenofof. Protože pomatenci jako ty tak nazívají každého kdo s nimi nesouhlasí. Viz jak se tu navážíš do Supermeho. Kdybys sis přečetl pořádně můj příspěvek tam bys pochopil, že žádnej nácek nejsem. Ale to bych chtěl po tobě moc, viď? Tak já ti to vysvětlím polopatě. Nejsem rasista ani nácek ani fotbalovej chuligán. Jsem normální pracující občan, kterému vadí co je za bordel ve světě a v naší zemi. Tvůj problém, že to nedokážeš pochopit. Všude vidíš extrémisty a nácky. Jdu na demostraci jsem rasista. To je logika jak stehno. Lidi chodí demonstrovat, protože jsou naštvaný a mají strach.Ty demonstrace pořádají neonacisté jak tvrdíš. No a co? Není to spíše chyba demokratických stran, že nedokáží lidem poslat jasný vzkaz a řešit problémy? Tak je na svoji stranu strhávají extremisté.

  Koukám jak jsi schválně vitáhl tu homosexualitu. Že ty budeš buzna? Mě je to jedno. Ale je to proti přírodě. S tím nic nenaděláš.Skrýt celý příspěvek

 • Superme
  18:57 12.07.2015

  Můj milý hrdino Todo. Pokud jsi takový hrdina, zcela jistě to dokážeš těm náckům říci i do očí. Takže... já tě chci vidět, jak půjdeš na chlápka, který má ruce větší jak tvá hlava ...Zobrazit celý příspěvek

  Můj milý hrdino Todo. Pokud jsi takový hrdina, zcela jistě to dokážeš těm náckům říci i do očí. Takže... já tě chci vidět, jak půjdeš na chlápka, který má ruce větší jak tvá hlava (osobně jednoho takového znám - a nebojte, baví se s ním každý a ne pouze já - divné, že?). Řekl by jste to jednou, ale pak by jste skončil v nemocnici. To jen tak k těm tvým velkým řečem. Mnoho keců na netu dokáže mít každý, ale málokdo to těm lidem řekne z očí do očí.

  Muslimskou imigraci podporujete tím, že odmítáte jakékoliv řešení této situace. Pokud navrhujete řešení, je to řešení "přijímám".

  Já se řídím jedním krásným citátem Ronalda Reagana "Musíme jednat dnes, abychom zachránili zítřek." A my dnes musíme jednat! Ať se ti to líbí nebo ne!Skrýt celý příspěvek

 • Todomatch
  18:33 12.07.2015

  to RiMr71: Jasně že se situace hrotí, je to odraz celosvětové krize no a zmrdi lezou z děr. Dívej jak toho využívá Rusko, místo aby pomáhalo škodí a destabilizuje celej region, ...Zobrazit celý příspěvek

  to RiMr71: Jasně že se situace hrotí, je to odraz celosvětové krize no a zmrdi lezou z děr. Dívej jak toho využívá Rusko, místo aby pomáhalo škodí a destabilizuje celej region, dívej co dělají islamisti, Čína cení zuby, všude samé napětí. No tak lezou z kanálů i náckovské krysy, větří šanci. Dycky to tak bylo. Problém nelegálních uprchlíků tu prostě je až teď, tak se až teď řeší. Bude se řešit v duchu evropských hodnot, to co navrhují lidé jako třeba Superme, Knaak a další, je řešení v duchu barbarských defacto islamistických metod, chtějí uprchlíky patrně zabíjet. Co jiného s nimi mohou dělat, když už tu jsou. Jsou tu proti vůli všech a neplánovaně, jak už nelegální uprchlíci bývají.Skrýt celý příspěvek

 • Todomatch
  18:26 12.07.2015

  Superme, já nevím kam na ta zjednodušení chodíš? Já nepodporuji muslimskou imigrací do Evropy. Kdes to vyčetl? Já odmítám aby se na jejím řešení zviditelňovala sebranka, která je ...Zobrazit celý příspěvek

  Superme, já nevím kam na ta zjednodušení chodíš? Já nepodporuji muslimskou imigrací do Evropy. Kdes to vyčetl? Já odmítám aby se na jejím řešení zviditelňovala sebranka, která je úplně stejná jako militantní muslimové tj. neonacisté, rasité, xenofobové. Mimochodem je k akci nevede žádnej zájem o evropské hodnoty (ani nevědí co to je), možná poprvé v životě je žene strach, tuší totiž že by to nebylo snadné jako zkopat ve třech někde v temné uličce študáka s dredama, zbít nějakého neduživého gaye, nebo popálit malou holku molotovem. Aby bylo tedy jasno trvám na vládě zákona a práva, na tom, aby situaci s uprchlíky řešila vláda, policie, armáda a příslušné instuituce a ne nějací holohlaví kokoti s iq mrtvé žáby. Nic míň a nic víc. Čemu furt nerozumíš? Mimochodem ono to bude přesně jak říkám, ale bylo by fajn, kdyby spolu s islamistama v kleci skončili i čeští kolaboranti a pohrobci Heydricha.Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  18:20 12.07.2015

  Ani, taky myslím že je, ale to nic nemění na tom, co jsem posléze napsal. Minulý týden jsem byl v Teplicích - no pěkné pěkné...

  Ani, taky myslím že je, ale to nic nemění na tom, co jsem posléze napsal. Minulý týden jsem byl v Teplicích - no pěkné pěkné...

 • Todomatch
  18:15 12.07.2015

  to Abdul (potažmo RiMr71): Jasně že je Trol Trolimovič Trolimov.

  to Abdul (potažmo RiMr71): Jasně že je Trol Trolimovič Trolimov.

 • RiMr71
  18:13 12.07.2015

  ...ještě jsem zapomněl dodat, že můj vzdálený příbuzný v Německu, třicet let tam žijící a pracující muslim Turek, se toho (viz příspěvek níže) bojí taky. Že, cituji "kvůli těm ...Zobrazit celý příspěvek

  ...ještě jsem zapomněl dodat, že můj vzdálený příbuzný v Německu, třicet let tam žijící a pracující muslim Turek, se toho (viz příspěvek níže) bojí taky. Že, cituji "kvůli těm nafoukaným magorům a jejich zdejším podporovatelům popakuje zpátky".Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  18:09 12.07.2015

  Velmi zajímavé video i aktivita člověka, kterého nemůže nikdo nařknout z neonacismu apod. ...Zobrazit celý příspěvek

  Velmi zajímavé video i aktivita člověka, kterého nemůže nikdo nařknout z neonacismu apod.

  https://www.youtube.com/watch?...

  https://www.youtube.com/watch?... Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  18:07 12.07.2015

  Abdul: " Děkuji bratři todomach, logik, datix, a jini za podporu muslimu, mirovy islam je dominantni svetove nabozenstvi a budoucnost EU, a ta bude do 100 let muslimská krajina, a ...Zobrazit celý příspěvek

  Abdul: "
  Děkuji bratři todomach, logik, datix, a jini za podporu muslimu, mirovy islam je dominantni svetove nabozenstvi a budoucnost EU, a ta bude do 100 let muslimská krajina, a bude zde zavedeno svate muslimske pravo, at se to nevericim libi nebo ne, nic s tim nemuzou udelat."

  Pokud tedy Abdul není trol nastrčený bůhvíkým (těch stran by se našlo!) - tak tě Todo přímo oslovil, takže považuješ se za Abdulova bratra? Podporuješ muskimy v té podobě, jak si to zřejmě Abdul vysvětlil? Myslíš si, že mírový islám je budoucnost EU a pokud ano, souhlasíš s tím? Souhlasíš s tím, že zde bude zavedeno svaté islámské právo a souhlasíš s tím, že se nebude brát ohled na názor nevěřících?

  Mimochodem Abdul opět krásně ukázal jinou, podle našich mravů pokřivenou, podle jejich mravů naprosto normální logiku. V jedné krátké větě píše o hodném "mírovém islámu" a současně "at se to nevericim libi nebo ne, nic s tim nemuzou udelat."

  Taky vám to přijde tak nějak "divně mírové"?
  Třeba mě to přijde jako jedna z MNoHA DALŠÍCH hajzlovin, co mě utvrzují dál a dál v mém názoru.
  Bohužel, multikulti sluníčková politika a pocit bezmoci proti různým formám pozitivní diskriminace vytahuje v mnoha lidech na světlo to, co by jinak zůstalo skryto v jejich třinácté komnatě a už to začíná - začínají být sl\šitelné a volitelné strany, které by jinak neměly šanci na výsledek.

  Tedy Abdule - nebojím se vás, ani toho, že ovládnete celou Evropu, ale toho, jaké monstra tato situace vyprodukuje, jaké radikalisty ohrožená společnost vygeneruje na špinavou práci, jak těžké bude tyto zlé psy uklidit až bude po všem a vy se vrátíte do poušrí a je mi opravdu a upřímně předem líto obětí, kterých bude MNOHO. Mnohi na straně nemuslimů, ale ještě více na straně muslimů, včetně těch "hodných", kteří prostě budou strčeni do jednoho pytle s těmi "nehodnými" a vyvezeni zpátky tam, odkud přilezli.

  Ty to Abdule nechápeš. Ale v naší kultuře není normální vyhrožovat a pohrdavě se vyjadřovat o svých hostitelích. Stejně tak není oovažováno za dostatečné mlčení té "hodné" většiny.

  Tedy ano. Myslím, že při tomto vývoji budu v budoucnu vokit strany, o které bych si jinak ani kolo neopřel a s plným vědomím toho, že volím velké, ale pořád menší zlo. A tuším, že takových lidí bude spousta...Skrýt celý příspěvek

 • Superme
  17:43 12.07.2015

  Todo, ale však ty na to spíše nemáš co odpovědět. Zločince chráníš - podporuješ imigraci z muslimských zemí do Evropy, a ty historické pseudohistorické bláboly si klidně dohledej. ...Zobrazit celý příspěvek

  Todo, ale však ty na to spíše nemáš co odpovědět. Zločince chráníš - podporuješ imigraci z muslimských zemí do Evropy, a ty historické pseudohistorické bláboly si klidně dohledej.

  V roce 1899, v knize Říční válka, varoval Winston Churchill, že islám ohrožuje Evropu stejně, jako kdysi barbaři ohrožovali Řím. Cituji: "Islám je násilná a rozpínavá víra. V dnešním světě neexistuje mocnější zpátečnická síla …. Civilizace moderní Evropy může padnout stejně, jako kdysi padnul starý Řím“.

  Multikulturalismus nás (nebo spíše multikulturalisty) učinil tak tolerantními, že tolerujeme netoleranci.

  Islamisté si velice dobře uvědomují naši slabost. Uvědomují si, že vývoj, jaký způsobil pád Říma, probíhá i na současném Západě. A velmi dobře chápou význam Říma jako symbolu celého Západu. Znovu a znovu pád Říma připomínají.

  Bývalý turecký první ministr Erbakan - “Celá Evropa se stane islámskou. Dobudeme Řím”.
  Ali Al-Faqir, bývalý jordánský ministr pro náboženství - “Islám si podmaní Řím.”
  Šejch Muhammad al-Arifi, imám mešity při Saudské akademii ozbrojených sil - “Ovládneme Řím a uvedeme do něj islám.”

  Atd, atd.

  http://zahranicni.eurozpravy.c...

  Je dobré, že si to uvědomují i naši vůdci a v poslední době to někteří z nich chtějí i řešit.
  Nicolas Sarkozy: “Příliš jsme se zabývali identitou imigrantů a zapomněli jsme na identitu země, jež je přijala.”
  David Cameron: "Dovolili jsme oslabení naší kolektivní identity a vedeni doktrínou multikulturalismu jsme nabádali jiné kultury, aby žily mimo hlavní proud společnosti."

  I oni jsou neonacisté Todo?Skrýt celý příspěvek

 • Todomatch
  17:30 12.07.2015

  Neonacisté svého času žádali Václava Klause, aby mohli bojovat po boku íránských muslimů proti Izraeli. Dneska už se k tomu nehlásí, nevíte někdo proč?

  Neonacisté svého času žádali Václava Klause, aby mohli bojovat po boku íránských muslimů proti Izraeli. Dneska už se k tomu nehlásí, nevíte někdo proč?

 • Todomatch
  17:29 12.07.2015

  V Evropě by měli žít jen lidé ctící evropské hodnoty. EU by měla deportovat všechny odpůrce demokracie, lhostejno zda neonacisty nebo militantní muslimy. Podle BISky je u nás cca ...Zobrazit celý příspěvek

  V Evropě by měli žít jen lidé ctící evropské hodnoty. EU by měla deportovat všechny odpůrce demokracie, lhostejno zda neonacisty nebo militantní muslimy. Podle BISky je u nás cca 5000 tvrdých neonacistů. To je dost.

  Nazi und Islamist raus!Skrýt celý příspěvek

 • Todomatch
  17:26 12.07.2015

  Jejda Knaaku máš tam fatal error - "dělaj bordel, smrdí, nechodí do práce, kradou a chodí pro dávky a to všechno se platí z mých - vašich peněz" - dyť to jsou náckové! Neznám ...Zobrazit celý příspěvek

  Jejda Knaaku máš tam fatal error - "dělaj bordel, smrdí, nechodí do práce, kradou a chodí pro dávky a to všechno se platí z mých - vašich peněz" - dyť to jsou náckové! Neznám regulérního nácka, kterej by makal, všichni na dávkách max. brigáda v ochrance u fotbalu, herny, nebo bordelu. Pracující neonacista je vzácnější než hejkal a vodník. Ty mi dáváš!Skrýt celý příspěvek

 • Todomatch
  17:22 12.07.2015

  Hele Knaaku, jestli ti tak strašně vadí homosexualita, tak prostě s těma chlapama nespi. Uvidíš, že tě za to nikdo pronásledovat nebude. A užil sis ukrajinský fašounky v Oboře? ...Zobrazit celý příspěvek

  Hele Knaaku, jestli ti tak strašně vadí homosexualita, tak prostě s těma chlapama nespi. Uvidíš, že tě za to nikdo pronásledovat nebude. A užil sis ukrajinský fašounky v Oboře? Nebolí tě pravačka?Skrýt celý příspěvek

 • Todomatch
  17:16 12.07.2015

  Superme, stačí mi první odstavec. Odpovím ti jednoduše. Nikoho takového nechráním. Dál číst nemusím, to už jsou pseudohistorické bláboly.

  Superme, stačí mi první odstavec. Odpovím ti jednoduše. Nikoho takového nechráním. Dál číst nemusím, to už jsou pseudohistorické bláboly.

 • Knaak
  17:11 12.07.2015

  Abdule já bych to tak optimisticky neviděl. Sice to může vypadat, že nás tlačíte do kouta a prosazujete své zájmy, ale až dojde na nejhorší, tak se naše bílá rasa vzchopí a zažene ...Zobrazit celý příspěvek

  Abdule já bych to tak optimisticky neviděl. Sice to může vypadat, že nás tlačíte do kouta a prosazujete své zájmy, ale až dojde na nejhorší, tak se naše bílá rasa vzchopí a zažene vás čmoudy zpět do vašich zemí. Stejně jako naši stateční předci v minulosti!

  Tak a je to venku, jsem rasista, xenofob a nácek. Projel jsem teď pár rocko/metalových festivalů a úplně jsem si to užíval. Všude samí pohodoví bíli lidi, nikde žádnej asiat, rom nebo muslim.

  Nemám rád homosexuály, nepřispůsobivý občany, multikulturní sluníčkáře, romy, asiaty, černochy, muslimy a přeji si rozpad EU! A víte proč?

  Homosexuálové: jsou jich plná média, jak jsou tu utiskovaný skoro jako bychom je vraždily na ulicích, pořádají samé pochody, demostrace, nakonec to vede k tomu, že začínají vadit bežným lidem jako já, kteří s nimi nikdy neměli problém, protože začínají mít pocit, že se skoro musí stidět, že jsou heterosexuálové!

  Nepřispůsobivý: dělaj bordel, smrdí, nechodí do práce, kradou a chodí pro dávky a to všechno se platí z mých - vašich peněz

  Multikulturní sluníčkaři: banda pomatenej lidí, kteří by chtěli zaplevelit naši vlast a celou evropu jinými etniky, kteří sice většinou nic neumí, ale mi jim podáme ruce, dáme jim kitičku a budem s nimi zpívat. Kdo to nechce a rád by žil na stejných tradicích a hodnotách jako jeho předkové, tak je označen za rasistu a patří do vězení. To jsem slyšel v Plzni od jedné aktivistky. :-)

  Romové: jsou tu několik staletí a začlenili se do naší společnosti? Ne! Pracují? Drtivá většina NE! Dělají bordel? ANO! Chodí pro dávky a smějí se nám? ANO! Bojí se policie zasahovat ze strachu že je obviní z rasizmu? ANO!! Řesí se jejich problém? NE! Až stát nebude platit trapné humanitární organizace a začne pořádně řešit jejich situaci a samotní romové budou mýt snahu se začlenit. Pak mi přestanou vadit.

  Asiate: pěstují drogi a pravděpodobně velká část jejich obchodů slouží k praní špinavých peněz. Jinak nic proti, zajímavé jak se začlenily do naší společnosti narozdíl od romů!

  Černoši: nedá se nic dělat jsou to prostě opice. Většinou neumí pracovat, jejich mentalita je jak ze středověku. Stačí se podívat na videa na internetu, kde pálí lidi z jejich vesnice protože jsou čarodějové. Zabíjí albíny - z jejich těl vyrábějí léčivé přípravky. Znásilnění a ukamenování je unich normální běžná činost. Nezačlení se do společnosti, viz jejich výtržnictví ve Francii a nedávno v USA. Prostě jsou jiný a když se nechtí přizpůsobit nemají tu co dělat. A už vůbec ne bordel a znásilňovat naše bílé ženy!

  Muslimové: stejní jak černoši. Střílet lidi umí, vykopat studnu ne! Ješte horší mentalita jak černoši. Proboha muslim uřeže hlavu své dceři protože ji jinej muslim znásilnil a tím ho ona uneuctila. I zvířata chrání své potomky! Stačí co se děje v Evropě kde jsou. Duchovní kážou v mešitách o nenávisti k evropanům. Zákaz vepřevového ve školních jídelnách, zákaz vánočního stromu, zákaz vodění psů na ulicich, muslimi to uráží. Pronikání jejich práva do zákonů zemích kde žijou. Lidé v anglii a švédsku se bojí nahlásit znásilnění muslimem a by nebyly označeni za rasisty a i policie se bojí vyšetřovat! Je to normální? Chtí se začlenit a změnit trochu své zvyky? NE! Oni chtí zničit naší civilizacia vůbec se tim netají. Proti takové svoloči je třeba síla! Té rozumí, naši křesťanskou dobrotu považují za slabost a pohrdají námi! Muslimi v ČR a Evropě nechci! Naši předci prolévali svou krev a by se sem ta chátra nedostala!

  Evropa a USA udělali východě pěkný bordel. Těm lidem musíme pomoci. Ale u nich. Ne je brát sem! Evropské armády by tam měli vletět, postřílet všechny islamisty a udělat něco na způsob kolonijí, jen s tím rozdílem, že by tam jen udržovaly pořádek a naučili místní lidi pracovat, vybudovat továrny, infrastruktůru a pomáhat jim vybudovat lepší život.

  Evropská unie: projek německa jak hospodářsky ovládnou evropu. Spolek birokratů, kteří se mám snaží vnutit svůj diktát, svůj pohled na svět. A omezit moc parlamentu v členských zemích! Proto je třeba aby se unie rozpadla a na jejích troskách vybudovat nový spolek které bude řežit zásadní věci: migrace, obrana a ochrany evropy, přestat lést do zadku USA, energetická soběstačnost a hlavně obchod. Prostě řešit jendoduše důležité věci a ne nějaké pomazánkové máslo nebo přidávání obilniv do benzínu a podobné kraviny. Bez toho unie nikdy nebude silná a dominantní mocnost.Skrýt celý příspěvek

 • Superme
  16:00 12.07.2015

  Víš co Todo, teď nám pověz další pohádky. Stále se zde označuješ za bojovníka za demokracii, ale chráníš ty, pro které je demokracie systém, proti kterému budou vždy bojovat. ...Zobrazit celý příspěvek

  Víš co Todo, teď nám pověz další pohádky.

  Stále se zde označuješ za bojovníka za demokracii, ale chráníš ty, pro které je demokracie systém, proti kterému budou vždy bojovat. Obhajuješ ty, kteří znásilňují naše (bílé) děti a ženy. Chráníš ty, kteří nás - ano, včetně tebe - chtějí vyhladit. Chráníš ty, kteří zde chtějí zavádět největší diktaturu v historii lidstva - Šaríu.

  Existuje prastaré příslov: "Jdeš-li do Říma, staň se Římanem“. Je to velmi moudré přísloví: Pokud se někam stěhujeme, musíme se přizpůsobit zákonům a zvykům dané země. Multikulturní jedinci (třeba Vy) ale nabádají cizince, přicházející do našich měst a obcí: "Klidně se chovejte v rozporu s našimi pravidly a hodnotami. Vždyť vaše pravidla a hodnoty jsou stejně dobré, a možná dokonce lepší, než ty naše“.

  Will Durant, známý americký historik 20. století, řekl jeden velice krásný a hlavně pravdivý citát: "Velkou civilizaci nelze zničit zvenčí, pokud se předtím sama nezničila zevnitř“. Zamyslete se, jestli se zde neděje přesně toto.

  V 5. století Římská říše padla do rukou germánských barbarů. Není přitom sporu, že Římská civilizace byla vyspělejší, než ta barbarská. A přece Řím padl. Padl, protože přestal sám sobě věřit. Ztratil vůli se pozvednout a bít se za své přežití. Nepadl přitom ze dne na den. Rozkládal se postupně. Římané té doby si sotva všimli, co se kolem nich dělo. V imigraci barbarů neviděli hrozbu, dokud nebylo příliš pozdě. Desítky let před pádem Říma do země přicházeli germánští imigranti, lákáni hmotnou prosperitou Impéria.

  Zpočátku mohla být přitažlivost Impéria vnímána jako důkaz jeho kulturní, politické a ekonomické síly. Ti lidé přicházeli za lepším životem, jaký jim jejich vlastní kultura nemohla poskytnout. Jenže pak, 31. prosince roku 406, zamrzl Rýn, který germánští barbaři překročili v desítkách tisíc, zaplavili zemi a začali ji plenit, přičemž zničili každé město, na které narazili. A roku 410 vyplenili samotný Řím.

  Jednoduše kráčíme ve stopách Římské říše. A zatím tím stylem, že dopadneme přesně jako ona.Skrýt celý příspěvek

 • Abdul
  15:14 12.07.2015

  Děkuji bratři todomach, logik, datix, a jini za podporu muslimu, mirovy islam je dominantni svetove nabozenstvi a budoucnost EU, a ta bude do 100 let muslimská krajina, a bude zde ...Zobrazit celý příspěvek

  Děkuji bratři todomach, logik, datix, a jini za podporu muslimu, mirovy islam je dominantni svetove nabozenstvi a budoucnost EU, a ta bude do 100 let muslimská krajina, a bude zde zavedeno svate muslimske pravo, at se to nevericim libi nebo ne, nic s tim nemuzou udelat.
  www.muslimskaunie.cz/... Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 7