Velmoci a multipolarita I

Foto: USA + EU / Archív autora
USA + EU / Archív autora

Velmoci patří mezi nejvýznamnějších hráče mezinárodního dění. Jsou schopné formovat své okolí, měnit poměry. Donedávna bipolární svět nakročil po rozpadu Sovětského svazu k jedinému globálnímu hegemonovi a svět se stal na chvíli unipolárním. Dnes, kdy Spojeným státům do určité míry dochází dech a jejich vyzyvatelům roste chuť, je na místě mluvit o multipolárním uspořádaní. Text vznikl původně pro blog On War | On Peace.

Hned na začátku odlišme dvě kategorie velmocí. K jedněm patří státy schopné do určité míry realizovat svůj vliv na globální úrovni: Čína, Rusko, Spojené státy, India a Evropská unie.

Druhou kategorii tvoří země, jejichž ambice a síly jsou zatím omezené a ovlivňují nejbližší sousedy a širší region. Tedy v současnosti Izrael, Brazílie, Mexiko, Irán, Německo, Japonsko, Francie, Turecko, Egypt či Jihoafrická republika. (Pozn. autora: Kritiku k uvedenému výpočtu krajin přijímám. Faktorů na zvážení je veliké množství, zahrnul jsem proto země, kterým věnují pozornost matadoři geopolitiky jako G. Friedman či R. D. Kaplan.)

Vedoucí mocenská pětka

Tu lze dělit na dva soupeřící bloky. V pravém rohu ringu stojí aktuální šampión Západ tvořený Spojenými státy a Evropskou unií. Vyzyvatele Čínu a Rusko pak podporuje vícero aspirujících velmocí. A do role rozhodčího se pravděpodobně postaví Indie. Pokud jí to bude vyhovovat. V tomto dějinném souboji přitom nejde o drobné. Aby si přišli na své i příznivci konspiračních teorií, cena pro vítěze je podoba nového světového pořádku.

Kde je chyba? Výše zmíněné je zjednodušený obrázek. Zjednodušenost nás posouvá ke zkreslení, a to zase k nesprávným úsudkům. Pak už vede cesta kamkoliv, ale hlavně do problémů. Podívejme se proto na vztahy a danosti velmocí blíže. Jak v rámci bloků i mezi nimi napříč.

Utahaný šampión

Západ. V očích svých kritiků hodnotově vyprázdněna entita čelící nevyhnutnému a zaslouženému úpadku. O jisté vnitřní krizi a vyčerpanosti vlastním úspěchem mluví také pro-euroatlantičtí komentátoři. Netřeba ale ještě házet bílý ručník do ringu. Stále se jedná o nejbohatší a nejrozvinutější kout světa schopný ostatním diktovat své standardy. Ve prospěch mu také systémově hrají mnohé pravidla.

Snad nejzásadnější faktem na Západě je vnitřní asymetričnost. Spojené státy jsou tradičně hlavou, hlasem i pěstmi Západu, těžištěm moci. Z ohromující převahy a potřeby udržet ji tak plyne důležitý imperativ. Zájmy a potřeby USA jsou zájmy a potřeby Západu.

Druhým pólem Západu, respektive jakýmsi minipólem, je Evropská unie. Ta představuje netypickou, zvláštní velmoc. Někteří přitom nebudou souhlasit s uznáním unie jako jednotného, funkčního celku, coby aktéra mezinárodní politiky.

Argumentů pro takový postoj není zrovna málo. V první řadě EU není stát. Do plnokrevné velmoci jí chybí reálná, tudíž nejen papírová, společná zahraniční a bezpečnostní politika. V rámci unie funguje několik mocenských pólů, které jsou různě orientované.

Kde bylo, tam bylo...

K zahození však potenciál EU není. Přibližně 500 miliónů obyvatel představuje třetí největší populaci světa a součet evropských ekonomik dává dohromady vůbec největší ekonomiku světa. K dispozici je víc než slušně rozvinutá infrastruktura a technologické zázemí.

S uvolněnou uzdou fantazie, jednotná EU by se například v podobě federativního superstátu stala velice rychle velmocí přirozeně dominující, a to minimálně ve východní Evropě, severní Africe a na Blízkém východě. Silné pozice by měla taktéž v rámci atlantického námořního obchodu a přístupu k Arktidě. Jinými slovy byla by zásadním soupeřem Spojených států.

V dohledné době a možná, že vůbec nikdy, se takové EU nedočkáme. Důvodů je mnoho. Zdůrazněme však to, že obdobný status by nebyl srdečně přán od velkého bratra zpoza Atlantiku. Odhlídnuto od občasných revolt evropských lídrů vůči politické lince Washingtonu (např. při otázce války v Iráku) si USA a EU vyvinuli zajímavý symbiotický vztah. EU často slouží Spojeným státům jako ochotný "wingman".

Kritik by mohl říct, že jde o výměnný obchod. Aktéři jedné strany dostávají svůj podíl vlivu výměnou za „dělaní křoví" a legitimizaci pochybnějších kroků partnera. Koordinace politik USA a EU někdy připomíná příslovečnou hru na dobrého a zlého policajta.

Světově bezkonkurenční "hard power" USA, doplňuje unie pohotově svými "soft power" schopnostmi. To v rámci daných podmínek ovšem vůbec není nelogická kombinace. Svou roli hraje také nepopiratelné historické, ideové a minimálně proklamované hodnotové spojení.

Zhuštěně je možné profil Západu popsat tahle: jedinec z nejlepší formy, avšak stále při síle. Trpí krizí identity, která značně znejasňuje jeho aktivity. Jeho osobnost má dvé stránky, přičemž ta agresívnější ale i schopnější zásadně převažuje. Se svým submisívnějším já sdílí občasné mesiášské popudy přesazováni hodnot, které jsou mu drahé. Jinak jeho seberealizaci nechává jen tolik prostoru, kolik neohrozí vedoucí část své osobnosti.

V dalším díle článku se podíváme na rusko-čínský profil a zhodnocení vztahů mezi bloky.

Nahlásit chybu v článku


Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Todomatch
  14:02 12.07.2015

  Myslím, že není potřeba číst článek celý ani diskuzi - autor totiž vyvrací něco, co lidé kteří odmítají nenávist k uprchlíkům vůbec nečiní. Hned v úvodu druhého odstavce Morávek ...Zobrazit celý příspěvek

  Myslím, že není potřeba číst článek celý ani diskuzi - autor totiž vyvrací něco, co lidé kteří odmítají nenávist k uprchlíkům vůbec nečiní. Hned v úvodu druhého odstavce Morávek napsal tezi, kterou předpokládá, že odpůrci rasistických demonstrací zastávají:

  "Ptáte se, proč vás nazývají vlastizrádci? Protože se svým bezmezným prosazováním pomoci uprchlíkům, dopouštíte něčeho, co povede ke ztížení životní úrovně domácího obyvatelstva."

  A to je lež! Nikdo totiž "bezmezně neprosazuje pomoc uprchlíkům". To je podstata propagandy xenofobů, vytvořit dojem že je zde skupina vlastizrádců - vláda + EU + aktivisté + normální občané, kteří se spolčili v tajném spiknutí pro zničení evropské kultury a chtějí toho dosáhnout záměrným nastěhováním muslimů do evropských zemí. Nic není vzdálenějšího pravdě. Jsou to prostě bohapusté lži.

  Problém s uprchlíky vznikl bez jakékoliv přičinění naší vlády, EU natož aktivistů a ostatních občanů. Problém je přirozeným vyústěním nesnesitelného života a válek na blízkém východě. Důsledkem je vlna uprchlíků, která dorazila do Evropy. Jako problém uprchlíky vnímá vláda, vnímá ho tak EU, vnímají ho tak aktivisté i normální občané. A řeší ho. Řeší ho způsobem, který stojí víte na jakých základech? Třeba se poserte, ale stojí na křesťanských základech! Můžu z kůže vyletět, když si nějaká náckovská tlama bere do huby křesťanské hodnoty, křesťanské Evropy (a to ani netuší, nebo nechtějí vědět že Bible je židovská, Ježíš byl po matce Žid a všech 12 apoštolů byli Židé). Co si myslíte že hlásá křesťanství, které dělá Evropu Evropou? Čím si myslíte, že se křesťanství liší od ostatních náboženstvím? Péčí o děti a rodinu? Kdepak, to činí i pohani, budhisté, hinduisté, muslimové a dokonce i satanisti. Odporem k jiným náboženstvím, kdepak to mají zmáknutý všichni. Síla křesťanství stojí v něčem, co většina lidí nedokáže ani slyšet, natož vykonat - je to: "LÁSKA K BLIŽNÍMU JAKO K SOBĚ SAMÉMU". A pokud se někdo ptá, kdo je můj bližní? Tak ať si přečte Kristova slova v Lukášově evangeliu Luk 24,25-37. Bibli snad ochránci křesťanské Evropy doma mají, nebo ne?Skrýt celý příspěvek

 • daxik
  13:31 12.07.2015

  Poznám veľa ľudí, čo na demonštrácii v Blave bolo, ja som nebol a som na to hrdý. To už skôr by som šiel na tú protidemonštráciu. Problém tam bol ten, že ľudia sa zbláznili, ...Zobrazit celý příspěvek

  Poznám veľa ľudí, čo na demonštrácii v Blave bolo, ja som nebol a som na to hrdý. To už skôr by som šiel na tú protidemonštráciu. Problém tam bol ten, že ľudia sa zbláznili, pretože dostali strach. Strach z neznámeho. Sociálne stránky na ľudí chrlili fejkové články a znásilňovaní a upaľovaní kresťanov. Fejk veci o tom, že utečenci sú 24 hodín od Bratislave. A ľudia týmto trollom naleteli. Pričom ako bolo spomenuté EU nemá mandát na to aby nám prikázala kohokoľvek a v akomkoľvek počte prijať. Ja Fica nemôžem, ale v tomto s ním musím súhlasiť. Dá demonštrácia bol pokus vykopávať otvorené dvere.
  A nie, nemyslím si, že tam bolo 10 000 neonacistov. Náckov tam bola tak desatina. Ostatní vo svojej naivite podporili predvolebnú kampaň šialencov ako Kotleba, Magát, Švec. Antisemita, nácek, hrdý Slovák. Jeden vedľa druhého, najväčší hejslováci neovládajúci ani gramatiku. Z takých hovien je mi zle. Dodnes majú učitelia na univerzite v Trnave výčitky svedomia, že Šveca nechali zoštátnicovať. Tá demonštrácia bola o strachu z neexistujúcej hrozby, ľudia naleteli. Ja sa len teším na voľby 2016, kedy opäť tie najväčšie hovná našej spoločnosti dostanú 1,5 percenta a bude pokoj.Skrýt celý příspěvek

 • daxik
  13:09 12.07.2015

  Stačí si pozrieť poradie svetových univerzít s čím nevyhnutne súvisí technologická úroveň. USA sú a minimálne budú absolútny hegemón prvej polovice 20. storočia. V závese je Čína, ...Zobrazit celý příspěvek

  Stačí si pozrieť poradie svetových univerzít s čím nevyhnutne súvisí technologická úroveň. USA sú a minimálne budú absolútny hegemón prvej polovice 20. storočia. V závese je Čína, ktorá čaká na šancu. Rusko je regionálna veľmoc, ale na svetovú nemá šancu.Skrýt celý příspěvek

 • Superme
  13:07 12.07.2015

  Ještě bych zde rád přidal něco k té imigraci, je to trošku k zamyšlení: Zde si to opravdu doporučuji přečíst Todovi a jistě i logikovy (včetně ...Zobrazit celý příspěvek

  Ještě bych zde rád přidal něco k té imigraci, je to trošku k zamyšlení:

  Zde si to opravdu doporučuji přečíst Todovi a jistě i logikovy (včetně diskuze):
  http://marekmoravek.blog.idnes...

  Zrovna dnes vyšla zpráva na idnesu, že v Bavorsku je !45 000! uprchlíků o kterých nic nevíme. Je toto vůbec normální?
  http://zpravy.idnes.cz/bavorsk...

  Mnozí - a hlavně Todo s logikem - neustále dáváte za příklad USA. Je zajímavé, že v tomto již tolik ne, ačkoliv je to jedna z mála věcí, které USA přímo závidím.
  http://zpravy.idnes.cz/v-usa-p...

  cituji z článku: "Podle nich totiž výstavba plotů a fyzických bariér funguje. Stačí se podívat na příhraniční oblast u San Diega. V devadesátých letech se zde ročně pokusilo překročit hranice na 600 tisíc lidí. Po vybudování plotu však v roce 2007 pohraniční stráž odchytila „pouhých“ 153 běženců."

  Navíc jim funguje ochrana hranic... EU si je pro jistotu vozí z afrických břehů sama.

  https://www.youtube.com/watch?... Skrýt celý příspěvek

 • Todomatch
  10:56 12.07.2015

  Superme, zjevně tvá národní hrdost, co se s ní vodíš po parku za ruku, spí i s jinejma. Na mě se kvůli tomu nezlob.

  Superme, zjevně tvá národní hrdost, co se s ní vodíš po parku za ruku, spí i s jinejma. Na mě se kvůli tomu nezlob.

 • ardz
  10:04 12.07.2015

  Na území Ruska možno vidieť zvláštnu pyramídu: Je to radar DON 2N. Nadzemné rozmery neúplnej pyramídy/ radaru sú 140x140 a výška 35 metrov. Táto rádiolokačná stanica má unikátne ...Zobrazit celý příspěvek

  Na území Ruska možno vidieť zvláštnu pyramídu:
  Je to radar DON 2N. Nadzemné rozmery neúplnej pyramídy/ radaru sú 140x140 a výška 35 metrov. Táto rádiolokačná stanica má unikátne možnosti na identifikáciu vzdušných a pozemných cieľov aj za horizontom. Má dokopy 60 000 rôznych antén a možno ju prirovnať ku gigantickému mravenisku, v ktorom je všetko presne a účelne usporiadané. Obsahuje kilometre tunelov a chodieb. Na ôsmom podzemnom poschodí je veliteľská centrála. Radar je schopný nachádzať ciele vo Vesmíre do vzdialenosti 10 000 km od Zeme. Môže zachytávať napríklad ciele letiace rýchlosťou 7 km/s. Všetko riadi automatizovaný systém riadenia, ľudia majú – vzhľadom na vysoký objem a rýchlosť spracovania dát – iba kontrolnú funkciu.Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  08:23 12.07.2015

  Když už je řeč o uprchlících, tak přihodím svůj názor. Problém přijímání uprchlíků ať s kvótami a nebo bez je vadný už v samotném základu. Pokud budu uprchlík a budu chtít ...Zobrazit celý příspěvek

  Když už je řeč o uprchlících, tak přihodím svůj názor. Problém přijímání uprchlíků ať s kvótami a nebo bez je vadný už v samotném základu. Pokud budu uprchlík a budu chtít emigrovat třeba do Francie, ale evropská byrokracie mě pošle do ČR nebo Estonska, tak má vůle se přizpůsobit se o poznání sníží. Uprchlíci a jak vidíme ekonomičtí budou mít tudíž v zemích do kterých ani nesměřovali, žádnou vůli se přizpůsobit. Do teď ani nefunguje (nevím o něm) nějaký ověřený postup, jak imigranty řádně asimilovat. To je další problém. V záp. Evropě tzv. multikultularismus selhal (hovořila o tom Merkelová).
  Jsem zastáncem toho, že by se mělo pomáhat, ale všeho s mírou. Nemůžeme spasit svět. Ohrožené skupiny obyvatelstva velmi dobře známe. Jsou to převážně křesťané a různé odnože islámu jako třeba aláwité, apod.
  Když už se rozhodneme a naše vlády rozhodli, že tu uprchlíci budou. Tak musíme jednat spravedlivě a pomoci, tam kde je opravdu třeba a ať naše pomoc má smysl a nám neškodí.
  Nejvíc kdo potřebuje pomoc, jsou ti, kteří nyní vězí v uprchlickém táboře, nic nemají, protože museli prchnout před jistou smrtí (křesťané, alawité, apod.) Tyto lidé nemají prostředky aby mohli cestovat na blint do EU. Tudíž "uprchlíci s mobily" kteří čekají v Itálii a Řecku není naše cílová skupina pro pomoc.
  Radši bych dovezl do ČR lidi nejvíc potencionálně ohrožené a předem vybrané z tamějších zemí, kteří by měli zájem o normální život v ČR. Zprvu by to bylo nákladnější, ale do budoucna určitě ekonomičtější.
  Navíc bychom mohli mít čisté svědomí, že jsme pomohli opravdu těm co to potřebovali. Když pomůžem těm, "s mobily" tak naše pomoc už není pomoc potřebným. Pomůžeme vlastně těm, kteří ze všech uprchlíků potřebují pomoc nejméně. Je to to samé, jako kdyby jsme u dopravní nehody ošetřili pacienta s oděrky a toho s vnitřním krvácením nechali osudu.

  A co se týče Itálie a Řecka, tak jejich uprchlíky řádně prověřit a pokud jejich situace není závažná (což bude hádám u velké většiny) tak poslat zpátky.Skrýt celý příspěvek

 • Superme
  23:58 11.07.2015

  Výborně Todo, konečně jste dohledal článek na antifa.cz? Gratuluji :)

  Jenže.. já jsem s Vámi skončil. Bye, bye :)

  Výborně Todo, konečně jste dohledal článek na antifa.cz? Gratuluji :)

  Jenže.. já jsem s Vámi skončil. Bye, bye :)

 • Superme
  23:53 11.07.2015

  logik - Za mě ano, Šiíté jsou lepší než Sunité. Jak už jsem řekl, snad nikdy jsem neslyšel, že by v Evropě Šiíté dělali jakékoliv problémy. Sunité naopak ano a to ve velmi velké ...Zobrazit celý příspěvek

  logik - Za mě ano, Šiíté jsou lepší než Sunité. Jak už jsem řekl, snad nikdy jsem neslyšel, že by v Evropě Šiíté dělali jakékoliv problémy. Sunité naopak ano a to ve velmi velké míře.

  Assad je zločinec pro Vás, ale ne pro mě. Sýrie za něj alespoň fungovala a byl to právě on, který chránil syrské křesťany - a chrání je dodnes. Byl to on, kdo nenutil ženám nosit na hlavě hidžáb. Stačí si přečíst některé články z doby před válkou, jak Sýrii hodnotily lidé z ČR - bohužel nemohu najít jeden, který to krásně popisoval.

  Ano v Íránu proběhla revoluce. Na druhou stranu... existuje hnutí "My Stealthy Freedom", které bojuje za ženská práva v Íránu. Ženy na jejich Fb stránky posílají fotky, kde mají volné vlasy, džíny, no prostě moderní věci typické pro nás. Četl jsem také, že v Íránu je to i celkem běžně, že ženy chodí v normálních věcech a policie to nijak neřeší. A to je přesně ten rozdíl... Šiíté ani zdaleka nejsou tak radikální jako Sunité.

  Jinak, přečetl jste si ten článek?Skrýt celý příspěvek

 • Todomatch
  23:48 11.07.2015

  to Superme: No tak to jsem tvůj protipól - ty se oblíkáš jako lesba a kvůli vaně nevyjdeš ani jezdící schody, že jo? Ale protože těkáš od tématu k tématu a kloužeš po povrchu ...Zobrazit celý příspěvek

  to Superme: No tak to jsem tvůj protipól - ty se oblíkáš jako lesba a kvůli vaně nevyjdeš ani jezdící schody, že jo? Ale protože těkáš od tématu k tématu a kloužeš po povrchu věcí, sbíráš líbivá hesla a nikdy nic skutečně neprohrabeš do hloubky zastavím se u dvou věcí, třeba to bude poučné i pro ostatní. Odkázal jsi zde na stránky "generace identity", asi ty stránky znáš a chodíš na ně, asi ti nejsou ničím nápadné. Tak dívej. Na jejich stránkách je projev Adama Berčíka o multikulturalismu (Berčík je jejich aktivistou na severu Čech). Text je přesně takovej jakej máš rád. Možná jsi ho i četl. Tady je http://generace-identity.cz/ar... v záhlaví článku má jeho autor fotku. Vypadá hloubavě, že? Tak tady je jiná jeho fotka (je to ten vpravo) http://1url.cz/FbbW... Jak ti jde dohromady český vlastenec s pozdravem vrahů českých lidí? A takovejm zobeš z ruky a durdíš se, že tě označím za nácka. Možná to jen prostě nepoznáš, sežereš cokoliv a nepoznáš, že čteš spisky nácků. Druhá věc, strašně ses divil co vidím na vlajce Poláků bojujících proti Ukrajině neonacistického. Nuž neonacisté dnes své symboly umně skrývají - musí - ty otevřeně vyobrazené jsou stíhatelné. Takže nápověda - jeden z oblíbených zástupných symbolů dnešních neonacistů je tzv. Oregon http://1url.cz/kb9K... nebo-li triskele, znak jihoafrických rasistů. Předpokládám, že znáš tradiční neonacistickou organizaci Blood and Honour (Krev a čest) působí i u nás, tak ta ho má přímo v logu http://1url.cz/yb9L... No a teď se podívej znovu na fotku, co jsi odkazoval a mrkni do středu kde se protínají ty trojúhelníky, copak tam vidíš ... http://1url.cz/wb9r... Skrýt celý příspěvek

 • ardz
  23:28 11.07.2015

  logik kto je tá umiernená opozícia? S tým možno súhlasiť že kresťanská kultúra je lepšia ako islamská v ľudských právach i s tým že v oboch kultúrach sa nájdu dobrí i zlí.

  logik kto je tá umiernená opozícia? S tým možno súhlasiť že kresťanská kultúra je lepšia ako islamská v ľudských právach i s tým že v oboch kultúrach sa nájdu dobrí i zlí.

 • logik
  23:21 11.07.2015

  ardz: ne, lepší bylo podpořit umírněnou opozici (k čemuž nedošlo v Sýrii) a zároveň ji pomoci následně i proti radikálním islamistům (k čemuž nedošlo v Libyi). Právě to, že ...Zobrazit celý příspěvek

  ardz: ne, lepší bylo podpořit umírněnou opozici (k čemuž nedošlo v Sýrii) a zároveň ji pomoci následně i proti radikálním islamistům (k čemuž nedošlo v Libyi).

  Právě to, že máme mezi Evropany takové zločince, jako Tebou zmiňovaný Leopold, nebo např. Stalin (křesťan nebyl, ale pochází z křesťanské kultury - stejně jako dost muslimů nepovažuje ISIL za muslimy) , tak bych se nad muslimy tak nepovyšoval.

  Jsem přesvědčen, že křesťanská kultura je v lidských právech lepší než islám, ale na druhou stranu v obou kulturách se najdou skvělí lidé, stejně jako masový vrazi.Skrýt celý příspěvek

 • ardz
  22:50 11.07.2015

  logik je lepšie ako asada podporovať islamistov, ktorý najskôr bojovali proti asadovi a neskôr začali obsadzovať ropné polia, územia? Stalin bol kresťanom? Holokaust? A vieš, že ...Zobrazit celý příspěvek

  logik je lepšie ako asada podporovať islamistov, ktorý najskôr bojovali proti asadovi a neskôr začali obsadzovať ropné polia, územia? Stalin bol kresťanom? Holokaust? A vieš, že boli viaceré holokausty, ale o nich sa nehovorí?
  Napr. začiatkom 20 st. kolonizoval belgický kráľ Leopold II Kongo. Belgičania rabovali prírodné zdroje a k tomuto účelu belgická armáda terorizovala obyvateľstvo Konga. Masakrovali ho a vyvraždili polovicu obyvateľov Konga okolo 10 miliónov ľudí. Tento holokaust prekonal holokaust židov.
  Veľa ľudí nevie, že bohatstvo západu je vykúpené obrovským utrpením rozvojového sveta.Skrýt celý příspěvek

 • logik
  21:17 11.07.2015

  superme: Ty si myslíš, že šiité jsou lepší než sunité? tak co 25letá podpora režimu Asada? Nebo íránská revoluce (doporučuji film Persepolis). A koneckonců si myslíš, že ...Zobrazit celý příspěvek

  superme:
  Ty si myslíš, že šiité jsou lepší než sunité? tak co 25letá podpora režimu Asada? Nebo íránská revoluce (doporučuji film Persepolis). A koneckonců si myslíš, že "křesťané" jsou lepší než sunité? Co stalinská zvěrstva? Co holokaust?

  To co tady předvádíš je naprosto ukázkové aplikování principu kolektivní viny. Stejně jako bylo za druhé světové spousta němců, co byli proti Hitlerovi, tak je nemálo slušných sunitů. Navíc další spousta z nich je jen zblblá propagandou.

  PS: Upřímně, osobně si myslím, že křesťanská kultura je lepší, to zas jo. Ale nikoli natolik, aby se dalo prohlásit, že každý sunita je hajzlík a tedy žádný sunita nezaslouží pomoci.Skrýt celý příspěvek

 • Superme
  19:21 11.07.2015

  Todo, Todo...já bych strašně rád věděl, co ty jsi za exota ve skutečnosti. Můj tip: 50 kg vážící, homo styl oblékající se chlápek, který tvrdí "Kdo nejde s námi, jde proti nám", ...Zobrazit celý příspěvek

  Todo, Todo...já bych strašně rád věděl, co ty jsi za exota ve skutečnosti. Můj tip: 50 kg vážící, homo styl oblékající se chlápek, který tvrdí "Kdo nejde s námi, jde proti nám", respektive jinak "kdo nejde semnou, jde proti mě a je to nácek, rusofil či xenofob".

  A světe div se, Todíku, já mám jako jednoho z nejlepších přátel.... napůl cikána. Ano, cikán, né Rom, protože on je slušný! Jeho táta je cikán jak poleno, všichni ho berou naprosto normálně. To Vy jen melete tyhle kecy o rasismu (Zelení, TOPka, atd.) :)

  logik - Dobře, s Vámi se alespoň dá vést nějaká debata.

  Podívejte. Vím, že se neshodneme na tom, kdo zavinil válku v Sýrii.

  Ale, dokud tam ta válka nebyla, nikdo sem ze Sýrie nechodil. Byla to krásná země a i na územích ovládaném Syrskou vládou se dá dnes žít - je válka, proto ani tam to není nic extra. Jenže IS je Sunitský, proto se ho Sunité nemusí bát tak jako křesťané, Šiítové nebo Kurdové. Pokud to tedy budou rodiny a né pouze muži, pak je v mé zemi rád uvítám. Podotýkám, že tyto 3. skupiny. Proč Sunity ne? Protože to byli oni, kdo dovolil IS se takto rozšířit tím, že nic neudělali a naopak tam měl IS dost velkou podporu obyvatelstva.. bohužel. Ale tím největším problémem je to, že jsou to právě Sunité, kteří provádí teroristické útoky a kteří páchají kriminalitu na Západ od nás. Věřím, že máte dostatečný rozum a dokážete pochopit, že tohle je vlastně velké ohrožení pro obyvatelstvo této země. Jsou skupiny, které bychom měli přijmout a kterým je potřeba pomoci. A přesně to udělala Kanada - pomůže hlavně minoritám.

  Ty, které zde já nechci jsou ti mladí muži z Afriky. Má to mobily, má to na cestu přes moře, ale nevezme to s sebou ženu a děti? Co zde pak budou dělat? No páchat kriminalitu! Vyhánět Židy z Evropy! Všimněte si, že odsuzuji jednu obnož islámu - sunitskou, která stále není civilizovaná a kompatibilní s naší kulturou.

  A tohle je důvod, proč se těchto lidí tak děsím!
  http://rogozov.bigbloger.lidov...

  Opravdu doufám, že tohle je jeden z důvodů, proč ve skutečnosti chce Cameron pryč z EU. Pak se to bude třeba moci opravdu začít řešit - konec konců, Cameron slíbil, že ti imigranti, co rok nebudou mít práci budou okamžitě vyhoštěni. Jenže pokud UK bude v EU, asi to nebude možné.

  Nevím jak Vám, ale mě se chtělo fakt brečet, když jsem to četl...Skrýt celý příspěvek

 • Echo
  18:43 11.07.2015

  logik: "Osobne si myslim, ze najefektivnejsim by bolo odoberanie deti a ich umiestnovanie do internatnych skol, masivne rozdavanie antikoncepcie ( pripadne sterilizacie ) ...Zobrazit celý příspěvek

  logik: "Osobne si myslim, ze najefektivnejsim by bolo odoberanie deti a ich umiestnovanie do internatnych skol, masivne rozdavanie antikoncepcie ( pripadne sterilizacie ) neprisposobivym" .... kde som pisal o plosnom opatreni? Nie kazdy Rom je neprisposobivy. Dokonca by nebolo odveci takto riesit aj inych neprisposobivych.

  hurvo: "Internatne skoly pre cigancata z osad, na dobrovolnom zaklade." ... toto nie je velmi realne. Lebo prispevky na deti. A davat prispevky na decka co by boli v internatnej skole by znamenalo len dalsie plodenie deti. Je to hnusne, no pravdive, drviva vacsina Romov povazuje svoje decka len za zdroj prijmov.

  A zdoraznujem nemam absolutne nic voci nejakemu etniku. Je mi jedno akej farby je dany clovek, nemusi byt ani raketovy inzinier. Uplne mi staci ak sa prikladne stara o svoje deti a snazi sa o to aby z nich nieco bolo!Skrýt celý příspěvek

 • hurvo
  18:28 11.07.2015

  Internatne skoly pre cigancata z osad, na dobrovolnom zaklade. Aj z cigana moze vyrast osobnost vid priklad anglicky policajt cigan zo slovenska ktoreho ocenila britska kralovna. ...Zobrazit celý příspěvek

  Internatne skoly pre cigancata z osad, na dobrovolnom zaklade. Aj z cigana moze vyrast osobnost vid priklad anglicky policajt cigan zo slovenska ktoreho ocenila britska kralovna. Proste dat sancu tym ktori sa snazia a potrestat tych ktori sa previnia.
  Napravit pokriveny socialny system ked socialisti rozdavaju cudzie prachy za nic.

  A nie kurva fyzicka likvidacia, sterilizacia a odoberanie deti - to robili len socialisti.

  Na vychode v jednom meste zakazali predaj toluenu ciganom, okamzite priamo do osady prisla dodavka z michaloviec a predaval toluen priamo z auta. Tak kto tu je kurva co si zasluzi ist do basy.Skrýt celý příspěvek

 • logik
  18:25 11.07.2015

  Echo: víš, u tédle jedné rodiny může být opravdu nejlepší varianta odebrání dětí. Nevím - od stolu se toto zhodnotit nedá. V každém případě ty jsi předtím mluvil o plošných ...Zobrazit celý příspěvek

  Echo: víš, u tédle jedné rodiny může být opravdu nejlepší varianta odebrání dětí. Nevím - od stolu se toto zhodnotit nedá.

  V každém případě ty jsi předtím mluvil o plošných opatřeních, což je trochu něco jiného. A i velmi selektivní systém, který se snaží řešit jen ty největší průšvihy se velmi snadno zvrhne - podívej se na Norsko.

  Na jednu stranu tady hlasitě křičíte, že "mainstream" ubíjí jakýkoli alternativní názor. Na druhou stranu tady chcete silou vnucovat svůj způsob života lidem, kteří žijí jinak.
  Já neříkám, že je pro ně správné žít tak jak žijí - jen ukazuji na rozpor ve Vašich slovech: v oblasti, kde zastáváte minoritní názor hrozně nadáváte, že nemá dost prostoru - a zároveň chcete jiným lidem násilím svůj názor (na to jak je správné žít) vnucujete....Skrýt celý příspěvek

 • Echo
  18:14 11.07.2015

  Presne ako som napisal predtym. HNED som dostal nalepku rasista a nacista. Skutocne mili humanisti zdvihnite zadky od PC a skuste aspon polroka nieco robit pre romske komunitne ...Zobrazit celý příspěvek

  Presne ako som napisal predtym. HNED som dostal nalepku rasista a nacista. Skutocne mili humanisti zdvihnite zadky od PC a skuste aspon polroka nieco robit pre romske komunitne centrum! A potom mi napiste ako riesit problem napriklad s 28 rocnou Romkou, ktora ma 12 !!! deti a dalsie 2 zomreli, jedno na utopenie, dalsie na infekciu. Ani nevie presne kto je otcom jej deti a ani nevie ich datumy narodenia. Podla vsetkeho uz bude dokonca babickou. Socialka zatvara oci, problem neriesi. Co z tych deciek bude? 4 najstarsie su uz zrejme strateny pripad, zaujem o skolu ziadny. Je zbytocna a oni vzdelanie nepotrebuju. S jej mladsimi detmi sa da este ako tak pracovat a su ozaj sikovne, ale podpora zo strany matky a starsich surodencov je NULOVA. Dokonca by som povedal, ze nasu snahu o to aby z tych deciek nieco bolo sabotuje. A takychto pripadov je viac. Samozrejme, ze plosne odoberanie deti a sterilizacia by bolo uz asi prilis, ale aspon tie najkritickejsie pripady zrejme nejake ine riesenie nemaju. Alebo mili logik a Todomatch mate nejake ine skutocne ucinne riesenie pre tie decka? Asi nie.Skrýt celý příspěvek

 • logik
  18:04 11.07.2015

  ardz - nepamatuju už kdo, ale už tu několikrát zazněli slova jako 99%je proti migrantům, 90%je proti migrantům atd... Hájíte všichni podobnej názor, tak je možné, že jsem v tomto ...Zobrazit celý příspěvek

  ardz - nepamatuju už kdo, ale už tu několikrát zazněli slova jako 99%je proti migrantům, 90%je proti migrantům atd... Hájíte všichni podobnej názor, tak je možné, že jsem v tomto přiřkl slova některého z Vašich kolegů Vám.

  Teď jsem se podíval do historie a vy jste se do diskuse vložil s tím, že jen pro Váš názor na uprchlíky Vás někdo označuje za extrémistu. Tak doufám, že jsme si již vyjasnili, že to není kvůli samotnému názoru na extrémisty, ale např. tím, že se oháníte demonstrací, na které se skanduje "oběsit".

  Ad mainstream
  1) nic takového neexistuje. Když si srovnáte články např. v reflexu a v právu, tak jdou názorama často proti sobě.

  2) nedávno jste tu hrozně kritizoval mainstream, že označuje Bratislavskou demonstraci za extrémistickou. Když jsme si ji rozebrali, zjistili jsme, že extrémistická byla.... Že by tem mainstream měl někdy pravdu?Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 3 z 7