Velmoci a multipolarita I

Foto: USA + EU / Archív autora
USA + EU / Archív autora

Velmoci patří mezi nejvýznamnějších hráče mezinárodního dění. Jsou schopné formovat své okolí, měnit poměry. Donedávna bipolární svět nakročil po rozpadu Sovětského svazu k jedinému globálnímu hegemonovi a svět se stal na chvíli unipolárním. Dnes, kdy Spojeným státům do určité míry dochází dech a jejich vyzyvatelům roste chuť, je na místě mluvit o multipolárním uspořádaní. Text vznikl původně pro blog On War | On Peace.

Hned na začátku odlišme dvě kategorie velmocí. K jedněm patří státy schopné do určité míry realizovat svůj vliv na globální úrovni: Čína, Rusko, Spojené státy, India a Evropská unie.

Druhou kategorii tvoří země, jejichž ambice a síly jsou zatím omezené a ovlivňují nejbližší sousedy a širší region. Tedy v současnosti Izrael, Brazílie, Mexiko, Irán, Německo, Japonsko, Francie, Turecko, Egypt či Jihoafrická republika. (Pozn. autora: Kritiku k uvedenému výpočtu krajin přijímám. Faktorů na zvážení je veliké množství, zahrnul jsem proto země, kterým věnují pozornost matadoři geopolitiky jako G. Friedman či R. D. Kaplan.)

Vedoucí mocenská pětka

Tu lze dělit na dva soupeřící bloky. V pravém rohu ringu stojí aktuální šampión Západ tvořený Spojenými státy a Evropskou unií. Vyzyvatele Čínu a Rusko pak podporuje vícero aspirujících velmocí. A do role rozhodčího se pravděpodobně postaví Indie. Pokud jí to bude vyhovovat. V tomto dějinném souboji přitom nejde o drobné. Aby si přišli na své i příznivci konspiračních teorií, cena pro vítěze je podoba nového světového pořádku.

Kde je chyba? Výše zmíněné je zjednodušený obrázek. Zjednodušenost nás posouvá ke zkreslení, a to zase k nesprávným úsudkům. Pak už vede cesta kamkoliv, ale hlavně do problémů. Podívejme se proto na vztahy a danosti velmocí blíže. Jak v rámci bloků i mezi nimi napříč.

Utahaný šampión

Západ. V očích svých kritiků hodnotově vyprázdněna entita čelící nevyhnutnému a zaslouženému úpadku. O jisté vnitřní krizi a vyčerpanosti vlastním úspěchem mluví také pro-euroatlantičtí komentátoři. Netřeba ale ještě házet bílý ručník do ringu. Stále se jedná o nejbohatší a nejrozvinutější kout světa schopný ostatním diktovat své standardy. Ve prospěch mu také systémově hrají mnohé pravidla.

Snad nejzásadnější faktem na Západě je vnitřní asymetričnost. Spojené státy jsou tradičně hlavou, hlasem i pěstmi Západu, těžištěm moci. Z ohromující převahy a potřeby udržet ji tak plyne důležitý imperativ. Zájmy a potřeby USA jsou zájmy a potřeby Západu.

Druhým pólem Západu, respektive jakýmsi minipólem, je Evropská unie. Ta představuje netypickou, zvláštní velmoc. Někteří přitom nebudou souhlasit s uznáním unie jako jednotného, funkčního celku, coby aktéra mezinárodní politiky.

Argumentů pro takový postoj není zrovna málo. V první řadě EU není stát. Do plnokrevné velmoci jí chybí reálná, tudíž nejen papírová, společná zahraniční a bezpečnostní politika. V rámci unie funguje několik mocenských pólů, které jsou různě orientované.

Kde bylo, tam bylo...

K zahození však potenciál EU není. Přibližně 500 miliónů obyvatel představuje třetí největší populaci světa a součet evropských ekonomik dává dohromady vůbec největší ekonomiku světa. K dispozici je víc než slušně rozvinutá infrastruktura a technologické zázemí.

S uvolněnou uzdou fantazie, jednotná EU by se například v podobě federativního superstátu stala velice rychle velmocí přirozeně dominující, a to minimálně ve východní Evropě, severní Africe a na Blízkém východě. Silné pozice by měla taktéž v rámci atlantického námořního obchodu a přístupu k Arktidě. Jinými slovy byla by zásadním soupeřem Spojených států.

V dohledné době a možná, že vůbec nikdy, se takové EU nedočkáme. Důvodů je mnoho. Zdůrazněme však to, že obdobný status by nebyl srdečně přán od velkého bratra zpoza Atlantiku. Odhlídnuto od občasných revolt evropských lídrů vůči politické lince Washingtonu (např. při otázce války v Iráku) si USA a EU vyvinuli zajímavý symbiotický vztah. EU často slouží Spojeným státům jako ochotný "wingman".

Kritik by mohl říct, že jde o výměnný obchod. Aktéři jedné strany dostávají svůj podíl vlivu výměnou za „dělaní křoví" a legitimizaci pochybnějších kroků partnera. Koordinace politik USA a EU někdy připomíná příslovečnou hru na dobrého a zlého policajta.

Světově bezkonkurenční "hard power" USA, doplňuje unie pohotově svými "soft power" schopnostmi. To v rámci daných podmínek ovšem vůbec není nelogická kombinace. Svou roli hraje také nepopiratelné historické, ideové a minimálně proklamované hodnotové spojení.

Zhuštěně je možné profil Západu popsat tahle: jedinec z nejlepší formy, avšak stále při síle. Trpí krizí identity, která značně znejasňuje jeho aktivity. Jeho osobnost má dvé stránky, přičemž ta agresívnější ale i schopnější zásadně převažuje. Se svým submisívnějším já sdílí občasné mesiášské popudy přesazováni hodnot, které jsou mu drahé. Jinak jeho seberealizaci nechává jen tolik prostoru, kolik neohrozí vedoucí část své osobnosti.

V dalším díle článku se podíváme na rusko-čínský profil a zhodnocení vztahů mezi bloky.

Nahlásit chybu v článku


Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • ardz
  17:47 11.07.2015

  logik zasa mi podsúvate niečo čo som nenapísal? Kde som napísal že všetci sú proti imigrantom? To, že mediálne štvanie vytvára strach z povedania názoru, ktorý nie je v súlade s ...Zobrazit celý příspěvek

  logik zasa mi podsúvate niečo čo som nenapísal? Kde som napísal že všetci sú proti imigrantom? To, že mediálne štvanie vytvára strach z povedania názoru, ktorý nie je v súlade s tým ktorý propaguje mainstream? Hovorí sa tomu politická korektnosť. Ľudia nechcú mať problémy a byť mediálne kameňovaní.
  Za médiami a tzv. mimovládkami je oligarchia. Opýtajte sa ich prečo propagujú multi kultiSkrýt celý příspěvek

 • Todomatch
  17:31 11.07.2015

  Echo: sterilizace, antikoncepce, odebírání dětí. Jinak řečeno pozvolná likvidace etnika. Rozumím vám dobře? Čím se lišíte od rasistů nebo neonacistů? V tom, že byste nepužil plyn, ...Zobrazit celý příspěvek

  Echo: sterilizace, antikoncepce, odebírání dětí. Jinak řečeno pozvolná likvidace etnika. Rozumím vám dobře? Čím se lišíte od rasistů nebo neonacistů? V tom, že byste nepužil plyn, ale modernější formu postupného snižování jejich populace až po jejich zánik?Skrýt celý příspěvek

 • hurvo
  17:25 11.07.2015

  ECHO: toto nie je riesenie problemu to je jeho likvidacia a nebezpecna blbost. Super, cely narod sa zhodne ze ciganov treba sterilizovat a odoberat im deti. Proces zacne , dokoci ...Zobrazit celý příspěvek

  ECHO: toto nie je riesenie problemu to je jeho likvidacia a nebezpecna blbost.
  Super, cely narod sa zhodne ze ciganov treba sterilizovat a odoberat im deti. Proces zacne , dokoci sa a co dalej? Zacnu sa odoberat deti a sterilizovat ludia ktori nevolili smer? Rysavi? Grekokatolici? Hnedooki? Taki uz tu boli co chceli niekoho likvidovat, nacionalni socialisti a potom internacionalni socialisti, teraz zeleni socialisti a v rusku pravoslavni nacionalisti. Fuj tajbl zberba hnusna.Skrýt celý příspěvek

 • logik
  17:22 11.07.2015

  Echo - odebírání dětí? To tu už někdy bylo: za Hitlera. Jinak přímo v romských komunitách jsem nepracoval, ale mám několik známých, kteří se tím již mnoho let profesně zabývají ...Zobrazit celý příspěvek

  Echo - odebírání dětí? To tu už někdy bylo: za Hitlera.
  Jinak přímo v romských komunitách jsem nepracoval, ale mám několik známých, kteří se tím již mnoho let profesně zabývají (např. v agentuře pro sociální začleňování) a na hodně místech je situace jiná a i v těch místech, kde je to fakt průšvih, se daří pokroky i jinými než nacistickými metodami....


  Ardz: Takže důkaz, že všichni (dobře většina) jsou striktně protimuslimští
  je ten, že nikdo seriozní proti nim nevystupuje, protože se bojí médií. Hezké nevyvratitelné tvrzení. Jen by chtělo alespoň nějaký důkaz. Poslední důkaz demonstrací se moc nepovedl (doufám že nechcete tvrdit, že všichni chtějí poslance oběsit). A btw. proč ta média jsou promuslimská, když jsou všichni proti?


  Superme: Ano, Kanada bude přijímat hlavně ty, kteří jsou na tom v Sýrii nejhůř. To je úplně jiné tvrzení, než že nebude přijímat muslimy. Klidně mezi přijatýma bude znásilněná sunitka (oni si Ti isiláci nevybíraj), nebo sunita, který např. neposlechl nějaké nařízení ISILu.

  Ale všimněte si, že jsem Vás už donutil ustoupit od tvrzení: nebude příjimat muslimy k alespoň nebude přijímat moc sunitů, především těch radikálních. A to je přesně to co tvrdím, že celou dobu děláte špatně, hážete všechny muslimy do jednoho pytle. Ve skutečnosti jsou desítky procent, možná majorita, muslimů chudácil, který trpěj díky tomu, že i u nich kvete extrémismus, radikalismus a řešení problémů stylem "oběsit".

  Ano, je velkej problém v tom, že kdybychom přijali všechny syřany, co to potřebujou, tak naše společnost zkolabuje. Ano, je velkej problém v tom, že mezi nima se schovávaj ti, kteří se nechtějí integrovat, popř. chtějí tu přímo páchat zločiny - a není jak je poznat. Z těchto důvodů je integrace a pomoc uprchlíkům značně problematická a koncept integrace možná špatný.

  Pokud ale říkáte, že támdle Jarda se musí fakt ohánět, aby mohl koupit každýmu svýmu dítěti tablet, a proto by bylo lepší snížit daně, než pomoci uprchlíkům, kteří často umírají hlady, tak se nad sebou zamyslete.

  A pokud je chcete vyhostit zpět do sýrie (kam jinam) - tak jim často podepisujete rozsudek smrti. Nebo je chcete vyhostit někam jinam a jen přehodit problém na někoho jiného?Skrýt celý příspěvek

 • Todomatch
  17:11 11.07.2015

  Superme ... a je to tady - Generace identity. Končím s vykáním. Ty jsi prostě blb. To se nedá. Tebe utáhnou na vařený nudli. Určitě si myslíš, že generace identitiy jsou něco jako ...Zobrazit celý příspěvek

  Superme ... a je to tady - Generace identity. Končím s vykáním. Ty jsi prostě blb. To se nedá. Tebe utáhnou na vařený nudli. Určitě si myslíš, že generace identitiy jsou něco jako skauti. Na tebe sedí slogan - Neví co je to strach, neví co je to nebezpečí, neví totiž vůbec nic. A na humanisty si dej bacha, dostali i Heydricha.Skrýt celý příspěvek

 • Todomatch
  17:04 11.07.2015

  Oni generální štáby před útoky kontaktují humanisty, aby mohli adekvátně zareagovat? A jsou pseudohumanisté také ti, co za druhé světové neprotestovali proti bombardování ...Zobrazit celý příspěvek

  Oni generální štáby před útoky kontaktují humanisty, aby mohli adekvátně zareagovat? A jsou pseudohumanisté také ti, co za druhé světové neprotestovali proti bombardování nacistického Německa? Tam také umírali lidé.Skrýt celý příspěvek

 • Echo
  16:51 11.07.2015

  Todomatch: Pracovali ste niekedy s Romskou komunitou? Ja s tym mam bohate skusenosti. Ludia, ktori nemaju realny kontakt s touto komunitou maju plnu hubu krasnych reciciek o ich ...Zobrazit celý příspěvek

  Todomatch: Pracovali ste niekedy s Romskou komunitou? Ja s tym mam bohate skusenosti. Ludia, ktori nemaju realny kontakt s touto komunitou maju plnu hubu krasnych reciciek o ich integracii a rasizme majoritnej spolocnosti voci nim. Vymyslaju kopec opatreni a nariadeni, ktore, ale v realite nebudu nikdy fungovat, pripadne s minimalnym uspechom. A ludia, ktori s touto komunitou realne pracuju a su s nimi v kazdodennom kontakte radsej drzia *icu a krok, pretoze ak povedia nahlas svoj nazor a navrhnu riesenia, ktore budu fungovat tak su OKAMZITE oznaceni za rasistov a zvacsa su donuteni svoju pracu opustit. Mozete romskemu decku niekolko hodin denne tlacit do hlavy ake je vzdelanie dolezite, ale co z toho ak doma vidi presny opak a vie, ze stat sa o nich postara. Osobne si myslim, ze najefektivnejsim by bolo odoberanie deti a ich umiestnovanie do internatnych skol, masivne rozdavanie antikoncepcie ( pripadne sterilizacie ) neprisposobivym. Ak by stat tlacil takuto politiku aspon 1-2 generacie, tak "romsky" problem prestane existovat. Jednoducho ak sa tie deti nezbavia skodliveho vplyvu svojho okolia v osadach, tak z nich vyrastu len dalsi poberaci davok. Ale na toto sa nikdy nenajde dost odvahy a hlavne cez Brusel to nikdy neprejde. Samozrejme existuju vynimky, ale decko z romskej osady nech je neviem ako nadane skonci ako dalsi neprisposobivy poberac davok.Skrýt celý příspěvek

 • Superme
  16:14 11.07.2015

  logik - 1) Kanada - Pokud se nemýlím, budou přijímat HLAVNĚ křesťany nebo muslimky, které byli znásilněny. Pochybuji, že budou přijímat SUNITY, kteří jsou ten muslimský PROBLÉM. ...Zobrazit celý příspěvek

  logik - 1) Kanada - Pokud se nemýlím, budou přijímat HLAVNĚ křesťany nebo muslimky, které byli znásilněny. Pochybuji, že budou přijímat SUNITY, kteří jsou ten muslimský PROBLÉM. Šiítové se dost často dokáží přizpůsobit, Kurdové také.

  2) Chránit hranice - (tedy žádný Schengen), posílit policii a povolit jim vyhledávat po celý rok takovéto imigranty a v případě nalezení NELEGÁLNÍHO uprchlíka ho okamžitě ze země vyhostit. Pokud zde již imigrant dostane povolení u nás být, musí dodržovat naše zákony - pokud tedy bude páchat kriminalitu, tak ho prostě vyhostit.

  Máme zde nemocné děti o které se náš velkodemokratický stát- jak by to nazval zdejší případ Todo - nedokáže postarat a lidé musí vybírat víčka, aby měli jejich rodiče dostatek peněz na léčku, máme zde důchodce, kteří dají všechny peníze na léky a nájem, máme zde studenty, kteří platí nehorázné prachy za učivo a mnohdy na to rodiče ani nemají dostatek peněz, máme zde problém v porodnosti, protože když si pořídíte dítě, musíte mít sakra dobré výplaty, aby jste se o něj dostatečně postarali atd, atd! Kdyby se ty peníze, co se dávájí romům (cikáni je nepotřebují) a právě imigrantům dávali do těchto problémů, hned by se zde žilo lépe.

  Mě je úplně u zádele, že si mě humanisté označí za nácka nebo rasistu. Věřte mi, já jsem na HRDÝ! A budu podporovat ty, kteří této zkáze evropské kultury chtějí zabránit.

  A zde bych rád použil citát Aristotelése: "Tolerance a apatie jsou poslední ctnosti umírající společnosti"

  http://generace-identity.cz/ar... Skrýt celý příspěvek

 • ardz
  15:59 11.07.2015

  todo mainstream hovoril, že žiadne takéto stretnutia sa nekonajú. Pričom sa konali od r. 1954. A tí čo o tom hovorili boli označovaní za konšpirátorov. A to že ani nepriznali že ...Zobrazit celý příspěvek

  todo mainstream hovoril, že žiadne takéto stretnutia sa nekonajú. Pričom sa konali od r. 1954. A tí čo o tom hovorili boli označovaní za konšpirátorov. A to že ani nepriznali že ľudí zavádzali? Veď to robia stále. Tak ako keď šírili propagandu o zbraniach hromadného ničenia v iraku ktorý je nebezpečný pre svet a musíme ho zastaviť. Teraz už niektorí priznávajú že nebol žiaden dôvod na útok na irak. Ale rozvrat ktorý západ spôsobil v iraku pred tým klasika zatvárajú oči.

  Tak tak títo pseudohumanisti neboli proti útoku na afganistan, irak, líbyu. Oni a problém s mŕtvymi, ranenými? Veď keď sa pýtali Albrightovej či stálo za to smrť 500 000 detí v iraku odpovedala - stálo to za toSkrýt celý příspěvek

 • Petr M
  15:42 11.07.2015

  O těchto rádobi humanistech vůbec nebylo slyšet před útokem na Afghanistán, Irák, Libyi, že by byli proti, že by měli nějaké námitky, to jim nevadilo, že budou spousty mrtvých ...Zobrazit celý příspěvek

  O těchto rádobi humanistech vůbec nebylo slyšet před útokem na Afghanistán, Irák, Libyi, že by byli proti, že by měli nějaké námitky, to jim nevadilo, že budou spousty mrtvých raněných..Skrýt celý příspěvek

 • Todomatch
  15:30 11.07.2015

  to ardz: Schůzky Bilderbergu nikdo nezpochybňoval, zpochybňováno bylo pouze, že na nich neo-ještěří humanoidi obcují se samotným ďáblem. Důkazy o tom měly být zveřejněny 11. 9. ...Zobrazit celý příspěvek

  to ardz: Schůzky Bilderbergu nikdo nezpochybňoval, zpochybňováno bylo pouze, že na nich neo-ještěří humanoidi obcují se samotným ďáblem. Důkazy o tom měly být zveřejněny 11. 9. 2001 na schůzce s novináři konané ve dvojčatech a záložní kopie nasnímaného obřadu byla uložena na usb disku, který cestoval na plaubě zmizelého malajsijského Boeingu 777 letu MH370 ...

  ... že to bylo takhle nějak?Skrýt celý příspěvek

 • Todomatch
  15:24 11.07.2015

  Petr M, použil jste výraz "rádoby humanisté", Pekuc a Superme používají zase výraz "pseudohumanisté". Mohli by zmínění vysvětlit, jaký je rozdíl mezi rádobyhumanistou, ...Zobrazit celý příspěvek

  Petr M, použil jste výraz "rádoby humanisté", Pekuc a Superme používají zase výraz "pseudohumanisté". Mohli by zmínění vysvětlit, jaký je rozdíl mezi rádobyhumanistou, pseudohumanistou a skutečným humanistou?Skrýt celý příspěvek

 • ardz
  15:20 11.07.2015

  todo si kvalitný demagóg. Čo sa týka bilderbergu mainstream desaťročia tvrdil, že stretnutia bilderberg sa nekonajú, že sú to konšpirácie a keď už tieto klamstvá boli ...Zobrazit celý příspěvek

  todo si kvalitný demagóg.

  Čo sa týka bilderbergu mainstream desaťročia tvrdil, že stretnutia bilderberg sa nekonajú, že sú to konšpirácie a keď už tieto klamstvá boli neudržateľné díky novinárom ktorí mali odvahu o bilderbergu písať aj keď ich mediálne kameňovali tak už teraz hovoria veď ano konajú sa a nemajú chrbtovú kosť aby priznali že ľudí zavádzali.Skrýt celý příspěvek

 • Petr M
  15:16 11.07.2015

  Asi tak, islamisty tu nechce nikdo, ani drtivá většina politiků, veřejně známých osobností, bohužel jen málo odvážných se proti tomu ohrazuje, přece je to není politicky korektní, ...Zobrazit celý příspěvek

  Asi tak, islamisty tu nechce nikdo, ani drtivá většina politiků, veřejně známých osobností, bohužel jen málo odvážných se proti tomu ohrazuje, přece je to není politicky korektní, stejně jako mluvit špatně o nepřizpůsobivých, mají obavy, že by je rádoby humanisté, ochránci lidských práv, obvinili z rasismu, xenofobie apod. Bohužel jen málo statečných politiků se postaví proti diktátu EU a otevřeně řeknou NE kvótám na imigranty většina poslušně drží hubu a krok.Skrýt celý příspěvek

 • Todomatch
  15:08 11.07.2015

  Situaci uprchlíků řeší vláda a příslušné k tomu určené instituce. Zcela jistě nebude stát k řešení využívat spolupráci s neonacisty, rasisty, fotbalovými chuligány a podobnými ...Zobrazit celý příspěvek

  Situaci uprchlíků řeší vláda a příslušné k tomu určené instituce. Zcela jistě nebude stát k řešení využívat spolupráci s neonacisty, rasisty, fotbalovými chuligány a podobnými skupinami usilujícími o destabilizaci společnosti. Mimochodem tihle lidé jsou svou mentalitou a agresivní povahou ze všeho nejvíc podobní bojovníkům z Islámského státu. Ono - kdyby se takový Superme nebo ardz narodili někde v Iráku, tak mají tutově největší turbany ve vsi a Alláhu Akbar křičí i ze sna. To je prostě mentalita radikálů. Pokud někdo chodí na demonstrace pořádané neonacisty a dušuje se, že sám neonacista není, pak je prostě ignorant, který si nedokáže zjistit pozadí takové akce a je lhostejno, zda je to matka s kočárkem nebo dědeček o holi. Uskupení které za tím stojí a podobné akce svolávají, nebo na nich převezmou iniciativu, vždy vyhledávají společensky kontroverzní témata a snaží se na nich zviditelnit. Dřív extrémisté mleli o Bilderbergu a jak se blíží Nový světový řád (vzpomenete si na to ještě?), sepisovali seznamy Židů. Demonstrace proti uprchlíkům v Bratislavě, Brně a jinde pořádají stejní lidé, kteří pořádali třeba pochod Židovským městem v Praze. Tam to bylo tak do očí bijící, že dostali do držky a postavili se proti nim úplně všichni. Nosná se pro extremisty ukazují pouze ta témata, kvůli kterým se dají rozpoutat pouliční násilnosti a strhnout na sebe pozornost. Dříve např. Romové a nyní Muslimové. Za téma muslimů se ale lépe skryjí skutečné cíle, tak se nyní proti Romům neprotestuje. Asi už je s Romy vše v pořádku. S Romy i uprchlíky je to v určitém ohledu podobné - celá společnost si uvědomuje veškerou související problematiku a rizika. Nikdo - ani prorómští a prouprchličtí aktivisté - nezpochybňuje romskou nezaměstnanost, kriminalitu, drogovou problematiku nebo nebezpečí infiltrace islamistů do ČR. Tyhle věci nikdo (slovy N I K D O) nezpochybňuje, všichni o nich ví a pokoušejí se ji řešit milionem způsobů, od prevence po represi, od zabezpečení hranic a zvýšené aktivity armády a policie až po akce na mezinárodní úrovni. Neonacisté se situaci nijak řešit nepokoušejí, pouze pořádají zastrašovací pochody na nichž skandují "Cikáni do plynu" nebo ukazují šibenice pro vládu. To je totiž ve skutečnosti řešení, které si přejí. Nepřejí si integraci Romů, nepřejí si romské firmy, romskou zaměstnanost, nepřejí si, aby Romové pracovali a studovali, přejí si aby šli do plynu. Nepřejí si pomoc vybrané skupině uprchlíků - třeba syrským nebo iráckým křesťanům, kdepak chtějí aby prostě čmoudi chcípli. Nikoliv v označení problému, ale v řešení se liší slušní lidé od extrémistů.Skrýt celý příspěvek

 • ardz
  14:48 11.07.2015

  logik kde som písal že všetci? Určite tí čo sa zúčastnili na demonštrácii boli proti prijímaniu imigrantov. To, že verejne známy ľudia sa boja verejne prihlásiť k tomu že sú ...Zobrazit celý příspěvek

  logik kde som písal že všetci? Určite tí čo sa zúčastnili na demonštrácii boli proti prijímaniu imigrantov.

  To, že verejne známy ľudia sa boja verejne prihlásiť k tomu že sú proti imigrantom je preto lebo tzv. mimovládky a mainstream reflektujúci ich agendu by ich mediálne kameňoval s rétorikou ktorú používate aj vy - rasisti, nacisti ...Skrýt celý příspěvek

 • logik
  14:33 11.07.2015

  ardz: Ne, někdo je extrémista, pokud na náměstí řve "oběsit". Vy jste své myšlenky ohledně migrantů obhajoval tím, že je "chtějí všichni" a dokládal jste to tou demonstrací. ...Zobrazit celý příspěvek

  ardz:
  Ne, někdo je extrémista, pokud na náměstí řve "oběsit".

  Vy jste své myšlenky ohledně migrantů obhajoval tím, že je "chtějí všichni" a dokládal jste to tou demonstrací. Tak jsem Vám prostě ukázal, že "ti všichni" byla ve skutečnosti extrémistická demonstrace - extrémistická ne proto, že je proti migrantům, ale proto, že její účastníci řvou "oběsit" a tleskají rasistickým řečem.

  A že byste se měl zamyslet, jestli jsou Vaše názory opravdu správné, když je zdaleka nejvíce vyřvávají extrémisté. A znovu podesáté, extrémisté to jsou ne proto, že nechtějí migranty, ale proto, že chtějí někoho věšet, že jsou rasisti (pěkný bílý den) atd.....Skrýt celý příspěvek

 • ardz
  14:18 11.07.2015

  logik keď niekto nechce imigrantov nie je automaticky rasista, nacista a neviem čo ešte

  logik keď niekto nechce imigrantov nie je automaticky rasista, nacista a neviem čo ešte

 • logik
  14:10 11.07.2015

  Pokud jsou na nějaké demonstraci jsou extrémističtí řečníci (Kotleba nebyl jediný, DSSS je také extrémistická), říkají extrémistické kecy a demonstrující těm extrémistickým kecům ...Zobrazit celý příspěvek

  Pokud jsou na nějaké demonstraci jsou extrémističtí řečníci (Kotleba nebyl jediný, DSSS je také extrémistická), říkají extrémistické kecy a demonstrující těm extrémistickým kecům navíc tleskají a vyjadřují verbální násilí (a v menší míře i neverbální), tak je to prostě extrémistická demonstrace.

  Co jiného byste potřeboval, aby byla demonstrace byla označena za extrémistickou?

  Ano, na té demonstraci byly vyjadřovány i myšlenky neextrémistické, žádný extrémista není "dokonalý". Ale to nic nemění na tom, že tam prostě zaznívaly extrémistické názory a že demonstrující jim tleskali a tedy to byla demonstrace extrémistická.

  A to by Vás mělo přivést k zamyšlení, zdali ty myšlenky které tu hájíte jsou správné, když za ně nejvíce kopají extrémisté, pro které je pokřik "oběsit" normálním vyjadřovacím prostředkem.Skrýt celý příspěvek

 • ardz
  12:54 11.07.2015

  logik kotlebov výrok ano, ale vy zovšeobecňujete a strkáte hlavu do piesku aj s mainstreamom pred dôvodom kvôli ktorému tam väčšina ľudí prišla - a to že nechcú aby sme prijímali ...Zobrazit celý příspěvek

  logik kotlebov výrok ano, ale vy zovšeobecňujete a strkáte hlavu do piesku aj s mainstreamom pred dôvodom kvôli ktorému tam väčšina ľudí prišla - a to že nechcú aby sme prijímali imigrantov. To je základná vec a nie pár rasistovSkrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 4 z 7