Velmoci a multipolarita I

Foto: USA + EU / Archív autora
USA + EU / Archív autora

Velmoci patří mezi nejvýznamnějších hráče mezinárodního dění. Jsou schopné formovat své okolí, měnit poměry. Donedávna bipolární svět nakročil po rozpadu Sovětského svazu k jedinému globálnímu hegemonovi a svět se stal na chvíli unipolárním. Dnes, kdy Spojeným státům do určité míry dochází dech a jejich vyzyvatelům roste chuť, je na místě mluvit o multipolárním uspořádaní. Text vznikl původně pro blog On War | On Peace.

Hned na začátku odlišme dvě kategorie velmocí. K jedněm patří státy schopné do určité míry realizovat svůj vliv na globální úrovni: Čína, Rusko, Spojené státy, India a Evropská unie.

Druhou kategorii tvoří země, jejichž ambice a síly jsou zatím omezené a ovlivňují nejbližší sousedy a širší region. Tedy v současnosti Izrael, Brazílie, Mexiko, Irán, Německo, Japonsko, Francie, Turecko, Egypt či Jihoafrická republika. (Pozn. autora: Kritiku k uvedenému výpočtu krajin přijímám. Faktorů na zvážení je veliké množství, zahrnul jsem proto země, kterým věnují pozornost matadoři geopolitiky jako G. Friedman či R. D. Kaplan.)

Vedoucí mocenská pětka

Tu lze dělit na dva soupeřící bloky. V pravém rohu ringu stojí aktuální šampión Západ tvořený Spojenými státy a Evropskou unií. Vyzyvatele Čínu a Rusko pak podporuje vícero aspirujících velmocí. A do role rozhodčího se pravděpodobně postaví Indie. Pokud jí to bude vyhovovat. V tomto dějinném souboji přitom nejde o drobné. Aby si přišli na své i příznivci konspiračních teorií, cena pro vítěze je podoba nového světového pořádku.

Kde je chyba? Výše zmíněné je zjednodušený obrázek. Zjednodušenost nás posouvá ke zkreslení, a to zase k nesprávným úsudkům. Pak už vede cesta kamkoliv, ale hlavně do problémů. Podívejme se proto na vztahy a danosti velmocí blíže. Jak v rámci bloků i mezi nimi napříč.

Utahaný šampión

Západ. V očích svých kritiků hodnotově vyprázdněna entita čelící nevyhnutnému a zaslouženému úpadku. O jisté vnitřní krizi a vyčerpanosti vlastním úspěchem mluví také pro-euroatlantičtí komentátoři. Netřeba ale ještě házet bílý ručník do ringu. Stále se jedná o nejbohatší a nejrozvinutější kout světa schopný ostatním diktovat své standardy. Ve prospěch mu také systémově hrají mnohé pravidla.

Snad nejzásadnější faktem na Západě je vnitřní asymetričnost. Spojené státy jsou tradičně hlavou, hlasem i pěstmi Západu, těžištěm moci. Z ohromující převahy a potřeby udržet ji tak plyne důležitý imperativ. Zájmy a potřeby USA jsou zájmy a potřeby Západu.

Druhým pólem Západu, respektive jakýmsi minipólem, je Evropská unie. Ta představuje netypickou, zvláštní velmoc. Někteří přitom nebudou souhlasit s uznáním unie jako jednotného, funkčního celku, coby aktéra mezinárodní politiky.

Argumentů pro takový postoj není zrovna málo. V první řadě EU není stát. Do plnokrevné velmoci jí chybí reálná, tudíž nejen papírová, společná zahraniční a bezpečnostní politika. V rámci unie funguje několik mocenských pólů, které jsou různě orientované.

Kde bylo, tam bylo...

K zahození však potenciál EU není. Přibližně 500 miliónů obyvatel představuje třetí největší populaci světa a součet evropských ekonomik dává dohromady vůbec největší ekonomiku světa. K dispozici je víc než slušně rozvinutá infrastruktura a technologické zázemí.

S uvolněnou uzdou fantazie, jednotná EU by se například v podobě federativního superstátu stala velice rychle velmocí přirozeně dominující, a to minimálně ve východní Evropě, severní Africe a na Blízkém východě. Silné pozice by měla taktéž v rámci atlantického námořního obchodu a přístupu k Arktidě. Jinými slovy byla by zásadním soupeřem Spojených států.

V dohledné době a možná, že vůbec nikdy, se takové EU nedočkáme. Důvodů je mnoho. Zdůrazněme však to, že obdobný status by nebyl srdečně přán od velkého bratra zpoza Atlantiku. Odhlídnuto od občasných revolt evropských lídrů vůči politické lince Washingtonu (např. při otázce války v Iráku) si USA a EU vyvinuli zajímavý symbiotický vztah. EU často slouží Spojeným státům jako ochotný "wingman".

Kritik by mohl říct, že jde o výměnný obchod. Aktéři jedné strany dostávají svůj podíl vlivu výměnou za „dělaní křoví" a legitimizaci pochybnějších kroků partnera. Koordinace politik USA a EU někdy připomíná příslovečnou hru na dobrého a zlého policajta.

Světově bezkonkurenční "hard power" USA, doplňuje unie pohotově svými "soft power" schopnostmi. To v rámci daných podmínek ovšem vůbec není nelogická kombinace. Svou roli hraje také nepopiratelné historické, ideové a minimálně proklamované hodnotové spojení.

Zhuštěně je možné profil Západu popsat tahle: jedinec z nejlepší formy, avšak stále při síle. Trpí krizí identity, která značně znejasňuje jeho aktivity. Jeho osobnost má dvé stránky, přičemž ta agresívnější ale i schopnější zásadně převažuje. Se svým submisívnějším já sdílí občasné mesiášské popudy přesazováni hodnot, které jsou mu drahé. Jinak jeho seberealizaci nechává jen tolik prostoru, kolik neohrozí vedoucí část své osobnosti.

V dalším díle článku se podíváme na rusko-čínský profil a zhodnocení vztahů mezi bloky.

Nahlásit chybu v článku


Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • logik
  12:01 11.07.2015

  ardz: Váš monolog s odpuštěním radši komentovat nebudu. Vám pozdrav "Dovolte, abych vám popřál krásný a pěkný bílý den" nepřijde rasistický? Vám nepřijde, že dav, který křičí ...Zobrazit celý příspěvek

  ardz: Váš monolog s odpuštěním radši komentovat nebudu.

  Vám pozdrav "Dovolte, abych vám popřál krásný a pěkný bílý den" nepřijde rasistický?

  Vám nepřijde, že dav, který křičí "oběsit" na adresu parlamentu a vlády je dav extrémistů?

  Nebo chcete tvrdit, že tato slova na demonstraci nezazněla?Skrýt celý příspěvek

 • logik
  11:55 11.07.2015

  Superme: 1) Ano, to jsem četl a z toho nikterak nevyplývá, že budou přijímat pouze křesťany. Naopak - pokud např. narazí na znásilněnou muslimku, tak ji podle tohoto klíče budou ...Zobrazit celý příspěvek

  Superme:
  1) Ano, to jsem četl a z toho nikterak nevyplývá, že budou přijímat pouze křesťany. Naopak - pokud např. narazí na znásilněnou muslimku, tak ji podle tohoto klíče budou preferovat, stejně jako mohou preferovat některé muslimské sekty, které nejsou dle sunitského ISILu pravověrné atd...

  2) "Jenže pokud zde budou islamisté, tak v bezpečí prostě nebudou!"
  Jenže oni tu budou tak jako tak. Přijetím nebo nepřijetím pár stovek uprchlíků nijak nezměníte ten fakt, že do Evropy jich každoročně přijdou nelegálně desítky tisíc (a Schengen....).

  Navíc, pokud necháme řešení uprchlíků pouze na itálii a řecku, tak kromě toho, že je tu budem mít také, ale nelegálně (se všemi problémy s tím spojenými, jako např. nárůst kriminality, protože se budou chtít uživit, prorůstání převaděčské mafie atd....), tak to povede k velké destabilizaci jihu evropy a tím k zhoršení bezpečnostní situace v celé Evropě.

  Strkat hlavu do písku před problémem je primitivní řešení a jako každé primitivní řešení neúčinné. Problém přistěhovalectví se musí nějak řešit - a jedině Evropa jako celek má dostatek síly na to ho vyřešit. A tím netvrdím, že správné řešení je uprchlíky příjímat celými hrstmi, jen že apriori odmítání participace na řešení (které musí zahrnovat i nějaké příjimání, bez toho to IMHO nepůjde) je velmi krátkozraké.Skrýt celý příspěvek

 • ardz
  11:10 11.07.2015

  logik zasa zavádzate a zovšeobecňujete. V BA kto vykrikoval aké rasistické heslá? Ano mainstream niečo povedal a vy to bezmyšlienkovito opakujete. Že v BA na demonštrácii boli samí ...Zobrazit celý příspěvek

  logik zasa zavádzate a zovšeobecňujete. V BA kto vykrikoval aké rasistické heslá? Ano mainstream niečo povedal a vy to bezmyšlienkovito opakujete. Že v BA na demonštrácii boli samí extrémisti nie je pravda.
  Ja som nepísal že mainstream všetko čo napíše nie je pravda len to že bežne zavádza, klame a preto našou úlohou je oddeľovať zrno od pliev.Skrýt celý příspěvek

 • ardz
  11:03 11.07.2015

  Včera v Ufe slávnostne vstúpila India a Pakistan do SCO. Momentálne je tak v SCO 8 krajín v ktorých žije 3 miliardy ľudí. Je to väčšia vojenská sila ako NATO. Šanghajská ...Zobrazit celý příspěvek

  Včera v Ufe slávnostne vstúpila India a Pakistan do SCO. Momentálne je tak v SCO 8 krajín v ktorých žije 3 miliardy ľudí. Je to väčšia vojenská sila ako NATO. Šanghajská organizácia pre spoluprácu síce nie je priamo definovaná ako vojenský pakt, ale sa hovorí ako o protiváhe západným alianciám. Ďalšie 4 krajiny sú pozorovateľmi.Skrýt celý příspěvek

 • Anton
  10:53 11.07.2015

  Uťahaný šampión Áno to sa môže nastať. Krajiny BRICS žačali stavať prieplav v Nikargui odhad dostavby je do 4 rokov. Znamena to straty čiastočnej nadvlády nad oceánmi o ktorej rád ...Zobrazit celý příspěvek

  Uťahaný šampión
  Áno to sa môže nastať. Krajiny BRICS žačali stavať prieplav v Nikargui odhad dostavby je do 4 rokov. Znamena to straty čiastočnej nadvlády nad oceánmi o ktorej rád hovorí G Friedman napriklad na linku: Mistem války Europa?
  https://www.youtube.com/watch?...
  Na ktorý sa budem často odvolávať.
  Znamená to aj budúce možné problémy v Latinskej Amerike a Južnej Amerike pre vodcu Západu USA. BRICS založili aj svoju Rozvojovú banku konkurenciu Svetovej banky a MMF ktorú ovláda svorka štátov Západu.
  BRISC znamenajú aj 3 miliárdovy trh a lacnú pracovnu silu. Jadrove a vesmírne veľmoci ako Rusi, Čína, India. V Ekonike podľa HDP predbehla vlani prvý krat USA a stala sa hospodarska veľmoc.
  Ano EU je možna konkurencia USA a naopak, ale na Západe sa vie svorka vlčích štátov a veľmoci rýchlo zjednotiť, alebo dobre pozná hry na rozdeľ a panuj. Stále ma technický a technologický náskok. Najme vo výpočtovych technikach, špehovani, konvečných zbrania, jadrové slúžia ako odstašenie s nimi sa nedá príliš počítať.
  Ďalej USA ovládaju NATO ako vojenskí líder. V NATO je aj mnoho štátov EU.
  G. Friedman popisuje ilustračne, že USA sa nespoliehajú až tak veľmi na NATO. Také Turecko to bude vetovať len tak pre zábavu"... Im služi NATO viac menej na presadzovanie svojich záujmov v EU. V Europe nieje ani veľká chuť niektorých štátov presadzovať EU armádu Však sme su predsa v NATO? Načo ďaľšie výdavky?" Friedman uviedol" Avšak idea" Europskej vynimočnosti bude myslím prvou obeťou. Už tu bol konflikt v Juhoslávii. A teď tu máme na další na Ukrajine.
  Pokud jde o vztah k USA. My už teď nemáme žádny vztah s Europov. Máme vztahy s Rumunskom máme vztah s Francií atd, áno aj Německem. Neexistuje jednotná Europa se kterou by sme mohli mít nějaký vztah...
  Tým nazanči budúcu strategiu proti EU. Nerešpektovať ju ako celok. Presadzovať zaujmy USA v EU cez jednotlivé štáty, NATO, cez hospadarsku alebo vojensku pomoc. Zatiaľ ale USA veľmi potrebujú EU v rysujúcich sa budúcich súpereniach s duom Rusko,Čína. Aj pomocou superšpehovania NSA a prinajmenej 5 miliárd $ na Ukrajine oficiálne priznanych rozpútali nepokoje na Ukrajine. Kto už verí rozprávkam, že chceli tak rozšíriť EU o Ukrajinu, alebo rozširiť NATO ďalej na Východ. Rusi museli reagovať a pekne to vyjadril aj Český prezident...Urobili čo urobiť museli. EU skočila na tieto hry a stala sa vlastne sanitárnym koridorom okolo Ruska.
  Áno ako oslabiť BRICS no možno cez Rusko, ktoré je ohromný priestor, nerasty, energie, vojenska superveľmoc. Pridaju sa aj také Japonsko kvôli sporom o Kuriské ostrovy a kvôli Čínskej hrozbe. Pridá sa aj Južna Kórea, kvôli ostrovným sporom s Čínou, kvôli narastajúcej obchodnej územnej a vojenskej hrozby Číny a potrebujú ešte USA kvôli demonáži Severnej Kórey.
  V takej Brazilii, Južnej Afrike ide zmeniť systemy aj volebne.
  Friedman na konci naznačuje že najväčši strach mali s paktu Nemecka a Ruska. To spojenectvo ich po stáročia straši.
  (Áno aj predošla superveľmoc Briti zradili ČSR lebo chceli viacmenej nalákať Hitlera teda aj Nemecko na Rusko. Paraoidny Stalin neveril príliš Západu, lebo dobre vedel od tajných že USA korporácie vyzbrojujú Nemecko. V koncetrákov mali lacnú pracovnú silu. Neskôr ich aj Rusvelt napomínal a po vojne niektoré korporacie dokonca odškodnili za spojenecké bombardovanie. Nemci by neboli schopní viesť bleskové vojny bez pomoci USA. Briti a Francúzi príliš nechceli znovu koaliciu s Ruskom proti Nemcom, lebo čakali že Hitler pôjde ďalej na Rusko. A tak Stalin s núdze nečakane uzavrel preto pakt Molotov-Ribentrop o neutočení aby Rusko získalo čas. Rozdelili si potom Poľsko a iné sfery vplyvu. Hitler to diplomatický využil, donutil Tisa k vyháseniu samostatnosti aby odvelil 40 dovízii na Západ a po Poľsku obratil na Západ. Vzdorovali mu akurát tak ostrovní Briti. Ale ten chrobak v hlave choď si napadnuť Rusko už ostal v hlave čo bola jeho osudová chyba hrať na viacerých frontoch. Skamali ho aj Japonci ktorí nezautočíli na Rusko cez Čínu. V Japonsku prevládli vízie námornych invázii.)
  Fridman asi nechel dobre dopovedať, že ich straší vzťah EU Ruska. Zásahy v Srbsku boli vlastne zásahy proti spojencom Ruska v Európe a občianska vojna v Sýrii zasa zasah proti spojencovi Ruska ktoré tam má vojenská základňu.
  Dosť som bol prekvapený aj spojenectvo Saudou v ropnej hre najmä na oslabenie Ruska. To sa aj v celku dá pochopiť. EU to aspoň čiastočne pomohlo v zlacnených nákupov ropy a ekonomický sa pomaly spamätava, zotavuje. V USA mali lepšie spočítané na tých superpočítačov a cez superšpehovanie novu studenú vojnu. Povstalci musia aj pašovať ropu hlboko pod cenu čo tiež stlačuje svetové ceny ropy.
  Rozbehnú sa nové kola zbrojenia a strašenia. V USA vždy vedeli zarábať na vojnách zbrojení. Ospravedlni sa aj svetové špehovanie a špehovanie svojho obyvateľstva, spojencov a podobne.
  Friedman konči že ...Len to nepodarené Nemecko je stále divoká karta Európy.
  Stále nie su celkom istí ani s prepukajúcich odpočuvani NSA ako sa to Nemecko zachová? Friedman končí v štýle... ten kto spozná budúce vzťahy Nemcov a Rusov ten spozna budúce rozloženie síl veľmoci na 30 rokov dopredu!Skrýt celý příspěvek

 • Superme
  00:45 11.07.2015

  logik - 1) "The Harper government says the priority for refugees will be persecuted groups, specifically religious minorities – which would include Christians – sexual minorities ...Zobrazit celý příspěvek

  logik - 1) "The Harper government says the priority for refugees will be persecuted groups, specifically religious minorities – which would include Christians – sexual minorities and victims of rape. This has prompted concern among some refugee advocates that Muslims, a majority in the region, would get short shrift in selection."

  2) No jo no, tak jsme Náckové, rasisté a xenofobové. Hlavní je, aby má rodina a přátelé byli v bezpečí. Jenže pokud zde budou islamisté, tak v bezpečí prostě nebudou!Skrýt celý příspěvek

 • logik
  23:49 10.07.2015

  ardz: Takže cokoli co řekne mainstream je nepravdivé? Takže se země netočí kolem slunce, ale ve skutečnosti je na hřbetě čtyř slonů, že? Používáte naprosto nesmyslné argumenty. ...Zobrazit celý příspěvek

  ardz: Takže cokoli co řekne mainstream je nepravdivé? Takže se země netočí kolem slunce, ale ve skutečnosti je na hřbetě čtyř slonů, že?

  Používáte naprosto nesmyslné argumenty. To, že se o někom nějak vyjádří média přeci neznamená, že to určitě není. Max. to může nebýt silný argument proto, že je. Pokud ale je někdo členem DSSS, která je evidentně inspirovaná NSDAP, tak prostě extrémista je, ať už se o něm mainstream vyjadřuje jak chce.

  Považovat cokoli, co je uveřejněno v mainstreamu za nepravdu je úplně stejná hloupost, jako tomu bezvýhrad věřit.Skrýt celý příspěvek

 • logik
  23:45 10.07.2015

  superme: 1) ve vámi odkazovaném článku http://www.theglobeandmail.com... nikde není, že ...Zobrazit celý příspěvek

  superme:

  1) ve vámi odkazovaném článku
  http://www.theglobeandmail.com...
  nikde není, že kanada bude přijímat pouze křesťanské uprchlíky.

  2) Jak už píšu asi počtvrté, extrémisty "z Vás" nedělá samotný fakt, že odmítáte přistěhovalce, ale způsob, jakým je odmítáte, s kým se přitom spojujete atd... Pokud někdo vykřikuje rasistická hesla (jako např. na Ardzem hájené demonstraci), tak je prostě extrémista a rasista.Skrýt celý příspěvek

 • ardz
  23:42 10.07.2015

  logik to že mnoho ľudí je manipulovateľných? Čo im povie mainstream to opakujú ako roboti, A ten im povedal že v BA na demonštrácii boli extrémisti

  logik to že mnoho ľudí je manipulovateľných? Čo im povie mainstream to opakujú ako roboti, A ten im povedal že v BA na demonštrácii boli extrémisti

 • logik
  23:32 10.07.2015

  Petr M: A kolik muslimů znáš, že takhle paušalizuješ? Ono mezi muslimama je úplně stejný "nározový rozpětí", jako mezi svědkama jehovovejma či americkejma kreacionistama na jedný ...Zobrazit celý příspěvek

  Petr M: A kolik muslimů znáš, že takhle paušalizuješ? Ono mezi muslimama je úplně stejný "nározový rozpětí", jako mezi svědkama jehovovejma či americkejma kreacionistama na jedný straně, a např. některejma českejma husitama (co jsou v církvi jen z tradice, jako např. svého času Paroubek) na druhé straně. Mluvit o muslimech paušálně je nesmysl.

  Todle téma, který je značně složitý a nemá jednoduchý řešení - už proto, že ty přistěhovalci tady prostě jsou, ať se nám to líbí nebo ne - a přicházejí a budou přicházet (dokud je nebudeme střílet na potkání, což doufám nechceš)...

  Můžeme se mu klidně věnovat, jen by nemělo zapadnout kdo a proč ho vytáhnul - ardz a superme, kteří tím obhajovali své názory. A můj protiargument nezněl, že uprchlíky máme přijímat plným i hrstmi - to opravdu by mohlo nadělat více škody než užitku. Můj protiargument zněl, že extrémistu extrémistou nedělá samotný názor na to, jestli příjmat či nepříjmat, ale jakým způsobem se o té otázce člověk vyjadřuje a koho na demonstracích podporuje - a že dokud bude Ardz o extrémistické demonstraci tvrdit, že je Ok, tak se na něj prostě jako na extrémistu lidi budou koukat - a oprávněně.Skrýt celý příspěvek

 • Superme
  23:26 10.07.2015

  Překlep.. Mladé Boleslavi*

  Překlep.. Mladé Boleslavi*

 • Superme
  23:25 10.07.2015

  Echo, Pekuc - Chlapi, myslíte si, že oni si tu situaci uvědomují? Vylezli tito pseudohumanisté (Zelení, TOP 09 apod.) za hranice našeho státu? Stačí překročit hranice do Bavorska a ...Zobrazit celý příspěvek

  Echo, Pekuc - Chlapi, myslíte si, že oni si tu situaci uvědomují? Vylezli tito pseudohumanisté (Zelení, TOP 09 apod.) za hranice našeho státu? Stačí překročit hranice do Bavorska a hned na Slimáky narazíte. A bohužel né jen u našich západních sousedů, už jsou i u nás. Je šílené, že už je člověk vidí v Mladé Boleslavy, Liberci a jiných středně velkých městech. Bohužel, Sobotka a spol. lezou Bruselu do zádele... proto také přijmeme imigranty a je nám přeci jedno, jaké mají náboženství. Poláci a Slováci to vyřešily naprosto luxusně. Budou brát křesťany ze Sýrie a to já podporuji.

  Maďaři budou stavět plot, Bulhaři ho již mají a navíc ho budou prodlužovat
  http://www.parlamentnilisty.cz...

  Rakušané přestali vydávat žádosti o azyl osobám z africko-arabských zemí.
  http://zahranicni.ihned.cz/evr...

  Dánové poté, co Dánská lidová strana skončila 2. začali dělat radikální změny ve své imigrační politice a plánují další zpřísnění.
  http://zahranicni.eurozpravy.c...

  Norové mnohonásobně zvýšily deportace muslimu (Strana Pokroku).
  http://toprightnews.com/heres-...

  Kanada přijme pouze křesťanské uprchlíky.
  http://www.theglobeandmail.com...

  Švýcarsko s Austrálií je vůbec poslali někam... to jen my jsme ti Náckové, to jen my je přeci musíme přijímat, aby jsme se někomu zavděčily.Skrýt celý příspěvek

 • Petr M
  23:13 10.07.2015

  Logic. imigranty tu nechce nikdo, koho znám, pokud sem půjdou uprchlické rodiny z Ukrajiny, eventuálně křestané z jiných zemí v malém počtu, tak budiš, ale muslimy rozhodně NE. A ...Zobrazit celý příspěvek

  Logic. imigranty tu nechce nikdo, koho znám, pokud sem půjdou uprchlické rodiny z Ukrajiny, eventuálně křestané z jiných zemí v malém počtu, tak budiš, ale muslimy rozhodně NE. A to co nám se chce EU poslat jsou všechno chlapi, muslimové, vesměs černoši z Afriky, stačí se podívat na videa z Itálie a Řecka. Ti nám tu nebudou nijak prospěšní, naopak budou vysávat sociální systém, páchat kriminální činy a šířit islám a až se tu zabydlí, dojede za nimi spousta příbuzných.Skrýt celý příspěvek

 • logik
  22:39 10.07.2015

  pekuc: Tobě fakt nedochází, že ty policajti nejsou kvůli "legálním migrantům" - ale kvůli nelegálním? A že Ti budou chodit, ať už budeš mít azylovou politiku jakou chceš? To, že ...Zobrazit celý příspěvek

  pekuc: Tobě fakt nedochází, že ty policajti nejsou kvůli "legálním migrantům" - ale kvůli nelegálním? A že Ti budou chodit, ať už budeš mít azylovou politiku jakou chceš?

  To, že proti je 99% občanů ČR jsem již také vyvracel.

  A nejkrásnější na tom je, že všichni dokola tady brojíte proti něčemu, co tu nikdo nehájí. Nikdo tady netvrdil nic o tom, jestli je příjimání migrantů věc dobrá nebo špatná (ono to ani takto jednoduše paušalizovat nelze), jen jsem tvrdil, že hlasití odpůrci příjmání jakýchkoli migrantů jsou především extrémisté. A složení pořadatelů protimigračních demonstrací je toho jasným důkazem.Skrýt celý příspěvek

 • Pekuc
  22:04 10.07.2015

  Echo. Když si člověk poslechne názory fanatických pseudohumanistů, jak učitel Kohout co učí externě na VŠ v Plzni, který jednou byl v TV u Jílkové, a jeho výroky do každé rodiny ...Zobrazit celý příspěvek

  Echo. Když si člověk poslechne názory fanatických pseudohumanistů, jak učitel Kohout co učí externě na VŠ v Plzni, který jednou byl v TV u Jílkové, a jeho výroky do každé rodiny jeden imigrant. Je celkem jasné, že ti, co podporují přijetí černochu islamistů, skrytých teroristů k nám, tak mají v hlavě lečo.
  Sobotka včera ozunámil, ža během následujících let kvůli imigratům přijmě dalších 5000 policajtů, tak invazi do čr nejspíš schválí na nátlak EU i přes to, že 99% národa je proti.Skrýt celý příspěvek

 • logik
  21:48 10.07.2015

  ardz: když dojdou argumenty, vždy jde oponentův názor označit za propagandu, že? echo: a co takto diskutovat korektně. V předchozích postech jsem uvedl důvody, proč jsem tu ...Zobrazit celý příspěvek

  ardz: když dojdou argumenty, vždy jde oponentův názor označit za propagandu, že?

  echo: a co takto diskutovat korektně. V předchozích postech jsem uvedl důvody, proč jsem tu demonstraci označil za extrémistickou - a o tom, zdali budou migranti přínosem jsem nepsal ani slovo.

  Psal jsem že DSSS je extrémistická strana (např. kvůli svým vazbám na neonacismus). Psal jsem, že ten, kdo zdraví "přeji bílý den" je rasista a tedy extrémista. A psal jsem, že kdo chodí na demonstrace pořádané takovými lidmi, tak sympatizuje s extrémismem a podporuje ho..... anebo je blbej a neví co dělá (anebo obojí).Skrýt celý příspěvek

 • Echo
  21:21 10.07.2015

  logik, todomatch: Takze kto nesuhlasi s importom spickovych vedcov, inzinierov, odbornych pracovnikov so znalostou jazykov, v perfektnom zdravotnom stave, vo veku cca 25 rokov z ...Zobrazit celý příspěvek

  logik, todomatch: Takze kto nesuhlasi s importom spickovych vedcov, inzinierov, odbornych pracovnikov so znalostou jazykov, v perfektnom zdravotnom stave, vo veku cca 25 rokov z byvalej Libye, Sirie a dalsich statov severnej Afriky a blizkeho vychodu je automaticky extremista, cize rasista a vo vysledku je to vlastne nacista. Ja normalne zasnem nad tymto systemom nalepkovania.

  Otvorte oci. Mozno tak 1/100 z tychto utecencov bude pre EU prinosom. Zvysok bude robit len problemy. K tomu treba zaratat uz existujuce milionove komunity v niektorych statoch EU. U nas sa velmi nepise o nepokojoch, ktore tieto komunity sem tam vyvolavaju. A bude sa to len zhorsovat. Na vychode SR pred cca 10 rokmi "povstali" Romovia kvoli zmenam v socialnych davkach. Doslo k rabovaniu obchodov, stretom s policiou. Nasadene boli vodne dela a strielalo sa do vzduchu. V pohotovosti bola aj armada a na vychod SR bolo presunutych asi 2000 policajtov. A taky bordel dokazalo spravit len asi 3 000 Romov. A to Romovia nemaju potrebu rozsirovat a umierat pre nejake nabozenstvo! Co sa stane ak sa Parizom, Marseille, Londynom, Rimom, .... pohrnie tak 50-100 000 nespokojnych? Co bude ak sucasne povstanu tie komunity v roznych mestach a statoch? Vtedy uz bude na nejake rozumne riesenia neskoro. Ja len dufam, ze o 20-50 rokov nebude musiet CR a SR riesit co s krestanskymi utecencami zo Zapadoeuropskeho kalifatu a stavat na hraniciach ochranne mury ako niekde v Gaze. Je to mozno katastroficky scenar, ale pri tejto prehnane humanistickej politike EU vobec nie nerealny.Skrýt celý příspěvek

 • ardz
  20:49 10.07.2015

  logik to čo tu robíš je obyčajná propaganda

  logik to čo tu robíš je obyčajná propaganda

 • logik
  20:12 10.07.2015

  Nezjednodušuji. Pokud někdo participuje na demonstracích s extrémisty hlásajícími extrémistické myšlenky, tak je prostě extrémista, ač třeba tvrdí opak.

  Nezjednodušuji. Pokud někdo participuje na demonstracích s extrémisty hlásajícími extrémistické myšlenky, tak je prostě extrémista, ač třeba tvrdí opak.

 • ardz
  20:04 10.07.2015

  logik zjednodušujete. Vystúpila tam napr. aj staršia žena ktorá hovorila, že médiá tvrdili, že sa tam zúčastnia nacisti a že ona nie je nacistka atď.

  logik zjednodušujete. Vystúpila tam napr. aj staršia žena ktorá hovorila, že médiá tvrdili, že sa tam zúčastnia nacisti a že ona nie je nacistka atď.

Načítám diskuzi...

Stránka 5 z 7