Venezuela vyzývá latinskoamerické země ke geopolitické emancipaci zaměřenou na Rusko a Čínu

-
23. 1. 2023
-
1 komentářů
-
Jan Buchar
Venezuelský prezident Nicolás Maduro navrhuje vytvořit nový regionální latinskoamerický a karibský blok napojený na Čínu a Rusko. Během svého lednového projevu v parlamentu uvedl, že o vytvoření nové organizace hovořil s prezidenty Brazílie, Kolumbie a Argentiny. Podle Madura nastal čas sjednotit úsilí a cesty v Latinské Americe a Karibiku, aby region pokročil ve vytváření mocné politické a hospodářské aliance.
Nicolás Maduro vznik integračního uskupení probíral s dalšími levicovými latinskoamerickými vůdci. Vedle brazilského prezidenta Luize Inácia Luly da Silvy mělo jít o prezidenty Kolumbie Gustava Petra a Argentiny Alberta Fernándeze. „Nedávno jsem o tom mluvil po telefonu s Lulou, osobně s prezidentem Gustavem Petrem a také s argentinským prezidentem Albertem Fernándezem. Nastává nová éra, kdy se sjednotí úsilí a cesty Latinské Ameriky a Karibiku. Vytvoříme mocný blok politických sil a ekonomické moci, který promluví ke světu,“ řekl Maduro.
Venezuelský prezident svůj návrh dále rozvedl. Navrhovaná aliance se stane novým pólem moci a navíc spojencem Ruska a Číny, jejichž představitele Maduro označil za starší bratry. „Vznikne společenství sdíleného osudu, o kterém hovoří náš starší bratr, [čínský] prezident Si Ťin-pching. Lidstvo jako společenství se společným osudem. Nebo multipolární a multicentrický svět, o němž mluví náš starší bratr, [ruský] prezident Vladimir Putin,“ řekl venezuelský prezident. „Aby takový svět vznikl, potřebujeme jednotný a vyspělý blok Latinské Ameriky a Karibiku.“
Prezident Putin opakovaně kritizuje koncept takzvaného unipolárního světa, kterému z ruského pohledu příliš dominují Spojené státy. Peking se k tomuto vnímání zahraniční politiky přiklání, přičemž Čína a Rusko společně prosazují rozdílný multipolární svět a neuznávají unipolární hegemonii. Madurův návrh z čínského a ruského zahraničněpolitického myšlení vychází a hlásí se k němu.
S odkazem na vývoj ve světě chce Maduro pokročit v rozvoji regionální geopolitiky. „Venezuela stojí v čele boje za vybudování nové velké vlasti. Tato nezávislá a suverénní síla přinese naším zemím a v důsledku celému latinskoamerickému a karibskému kontinentu pokrok a prosperitu,“ zdůraznil venezuelský prezident.
Není jisté, jak by nová aliance vznikla a jak by byla řízena. V Latinské Americe již existuje obchodní blok Mercosur, který zahrnuje Argentinu, Brazílii, Paraguay a Uruguay. Venezuela je jeho plnoprávným členem, ale od 1. prosince 2016 má pozastavené členství. Mercosur uzavřel obchodní dohody s většinou latinskoamerických zemí, nicméně jeho hospodářské aktivity oslabují výkyvy měnových kurzů. Značnou výzvu do budoucna tak představuje oslabování měn členských států Mercosuru vůči americkému dolaru, který oproti nim v posledních pěti letech výrazně posílil. Čínská média jako internetové stránky Silk Road Briefing navíc zdůrazňují, že investoři ze Spojených států z regionu odsávají zisky a nenechávají zde dostatek prostředků pro rozvoj místních ekonomik.
Související články
Námořní síly Venezuely
V posledním dílu našeho seriálu vám přiblížíme vojenské námořnictvo a pobřežní stráž jihoamerické ...
-
26.09.2013
-
4 komentářů
-
Jakub Mareš
Vliv čínské, íránské a ruské propagandy na Latinskou Ameriku
Latinská Amerika je vzhledem ke své blízkosti nedaleko Spojených států oblíbeným cílem vlivových a ...
-
24.10.2022
-
26 komentářů
-
Jan Buchar
Konec sankcí: Svět potřebuje venezuelskou ropu
Americký prezident Joe Biden povolil společnosti Chevron obnovit těžbu a prodej venezuelské ropy. Od ...
-
19.12.2022
-
48 komentářů
-
Jan Buchar
PREMIUM Latinská Amerika vidí úpadek Ruska. A zvažuje dodávky zbraní Ukrajině
Spojené státy požádaly šest latinskoamerických zemí, aby darovaly Ukrajině své vojenské vybavení ...
-
20.01.2023
-
1 komentářů
-
Jan Grohmann
Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.