Veřejné tajemství v Německu: Krym se Ukrajině nikdy nevrátí

Veřejné tajemství v Německu: Krym se Ukrajině nikdy nevrátí
Německý kancléř Olaf Scholz / Bundesregierung (Zvětšit)

Nahrávka z indického Institutu pro obranné studie a analýzy Manohara Parrikara zveřejněná minulý týden na serveru YouTube vzbudila bouřlivé ohlasy. Viceadmirál Schönbach otevřeně odpověděl na otázku, co si Německo myslí o expanzi NATO na východ.

Nahrávka z indického Institutu pro obranné studie a analýzy Manohara Parrikara zveřejněná minulý týden na serveru YouTube vzbudila bouřlivé ohlasy. Viceadmirál Schönbach otevřeně odpověděl na otázku, co si Německo myslí o expanzi NATO na východ.

Podle Schönbacha Ukrajina nesplňuje vstupní podmínky, a proto do Severoatlantické aliance prozatím vstoupit nemůže. Na adresu Kyjeva navíc dodal, že Krym je pro něj ztracený a už se mu nikdy nevrátí. Putin a Moskva prahnou po respektu a rovném jednání, které podle Schönbacha nic nestojí a které si pravděpodobně zaslouží. Rusko jako křesťanská země se navíc nabízí jako spojenec proti Číně. Jeho myšlenky sdílí mnoho Němců, avšak bojí se je na veřejnosti vyslovit.

Kay-Achim Schönbach si zřejmě nebyl vědom nahrávání videa v online režimu a své výroky zpětně označil za chybu. Dle mluvčí spolkového ministerstva obrany Schönbachovy komentáře neodpovídají postojům úřadu. Den po zveřejnění nahrávky viceadmirál požádal ministryni obrany Christine Lambrechtovou o uvolnění z postu velitele německého námořnictva. Marie-Agnes Stracková-Zimmermannová, předsedkyně obranného výboru v Bundestagu jeho rozhodnutí uvítala. „Jsem příznivcem jasných vyjádření, zejména a obzvláště pokud jde o vojenské otázky,“ uvedla členka liberální FDP (Freie Demokratische Partei). „Viceadmirál Schönbach svými výroky zpochybnil evropskou bezpečnostní architekturu a mezinárodní právo. Jeho rezignace je logická.“

Nahrávka Schönbacha

Kay-Achim Schönbach není jediný Němec, který myslí na uvolňování napětí ve vztazích s Moskvou. Žádné podobné výroky tak vysoko postaveného německého představitele se ale na veřejnost ještě nedostaly. Vládní koalice si dává velmi velký pozor, jaká sdělení o Rusku vysílá do veřejného prostoru. Zatímco Zelení (Bündnis 90/Die Grünen) a FDP na Moskvu nahlíží kriticky, sociálnědemokratická SPD (Sozialdemokratische Partei Deutschlands) je vnitřně rozdělená.

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

Spolková republika Německo a Bundeswehr

Německá armáda Bundeswehr je úzce spojena se založením Spolkové republiky Německo, která vznikla ...

Rusko a Německo i přes animozity mají k sobě blízko

Vztahy mezi Sovětským svazem a nynějším Ruskem na jedné straně a Německem na straně druhé měly vždy ...

PREMIUM Rekordní vojenské výdaje Německa

Německý vojenský rozpočet v příštím roce dosáhne 50,3 miliardy euro (1,35 bilionu Kč). Současně jsou ...

Geopolitické šachy: Německo potřebuje F-35A Lightning II k nesení jaderných zbraní

V Německu se opět rozhořela debata o možném nákupu amerických víceúčelových nadzvukových ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.